Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΚΡΕΜΑ ΜΕ ΑΓΕΛΑΔΙΝΟ ΓΑΛΑ


Recommended Posts

καλησπερα! Θα ηθελα υη βοηθεια σας κι αν μπορει και η Αγλαία να μου πει τη γνωμη της.

Θηλαζουμε αποκλειστικα 5,5 μηνες και σημερα ο γιατρος μας συνεστησε για το ξεκινημα τροφων το ρυζαλευρο βανιλια ΓΙΩΤΗΣ. Μας ειπε βεβαια την πρωτη μερα να δωσουμε στη μυτη του κουταλιου μηπως και παρουσιασει αλεργια στο αγελαδινο γαλα.

Του ειπα οτι δε θελω να δωσω κρεμες του εμποριου και μου ειπε οτι αυτες ειναι πιστοποιημενες και δεν υπαρχει τιποτα πιστοποιημενο και μη βιομηχανοποιημενο για να φαει το μωρο.Αυτο δεν μου πολυαρεσε...

 

Μου ειπε επισης να θηλαζω το παιδι μετα το γευμα και μολις φτασει να το τρωει ολο, να μην το θηλαζω. Θα φτασουμε λεει να θηλαζουμε μονο πρωι κ βραδυ. Τοτε του ειπα οτι δε θελω να οδηγηθω σε αποθηλασμο και μου ειπε οτι δεν αποθηλαζω ετσι...

 

Ολα αυτα μου φαινονται μ....κιες. απ'οσα εχω διαβασει στο διαδυκτιο.Μου ειπε κι αλλα πολλα παρομοια αλλα θα παρει ωρα να τα γραψω. Εντωμεταξυ, δεν μπορω να αλλαξω και γιατρο γιατι και ολοι οι αλλοι στην Ξανθη ειναι του ιδιου σκεπτικου.

 

Ποια ειναι η γνωμη σας για ολα αυτα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα Aurore. Κι εμένα ο γιατρός μου είναι της ίδιας φιλοσοφίας περίπου. Εμένα μου είπε να ξεκινήσουμε με φρούτα από τους 5,5 μηνες και στους 6 με βανίλια ρυζάλευρο.

Εγώ άρχισα τα φρούτα μόλις ο μικρός έκλεισε τους 6 μήνες και 2 εβδομάδες μετά το ρυζάλευρο της milupa. Δεν πήρα βιολογικά στη συγκεκριμένη φάση, δεν ήθελα να αντλώ γάλα, αλλά του έδινα πολύ λίγη ποσότητα, 80 ml νερό τη φορά. Εγώ ήξερα ότι δεν έχει αλλεργία στα αγελαδινά γιατί μέχρι 20 ημερών είχε πάρει λίγο συμπλήρωμα. Και ήθελα να παίρνει εμπλουτισμένη σε σίδηρο τροφή γιατί μικρός είχε αναιμία και έπαιρνε και σίδηρο. Στους 7,5 αρχίσαμε τα λαχανικά (αργήσαμε λίγο γιατί ήταν άρρωστος και έπαιρνε αντιβίωση και δεν ήθελα να αρχίσω νέα τροφή) και λίγη φαρίν λακτέ. Στους 8 αρχίσαμε μοσχάρι μαζί με τα λαχανικά και του σταμάτησα την απογευματινή κρέμα για να μη χάνει θηλασμούς, διότι τρελαίνεται με το φαγητό και μετά αργεί να ξαναπιεί γάλα! Από τον επόμενο μήνα και εφόσον βγουν καλές οι εξετάσεις για το σίδηρο σκέφτομαι να του δίνω κάποια βιολογική κρέμα δημητριακών ή ξανά λίγα φρούτα το απόγευμα.

Γενικά, εγώ δε δεσμεύομαι απόλυτα από τον παιδίατρο ούτε τον ακούω 100% στο θέμα της διατροφής. Και ο δικός μου θεωρεί ότι τώρα το παιδί πρέπει να θηλάζει μόνο πρωί βράδυ και συγκεκριμένες ώρες. Και όταν ήταν 3 μηνών μου είχε πει να το θηλάζω κάθε 4 ώρες! Εμένα ο μπέμπης μέχρι 6 μηνών θήλαζε ανά 2ωρο την ημέρα, να το άφηνα να λιμοκτονήσει για να του φτιάξω πρόγραμμα? Έτσι είμαστε κι εγώ με τον άντρα μου, τρώμε από λίγο όλη την ώρα! :) Εγώ κάνω αυτό που θεωρώ σωστό για το δικό μου παιδί και από τη στιγμή που παίρνει βάρος και αναπτύσσεται κανονικά, τον παιδίατρο τον ρωτάω μόνο ποιες τροφές μπορώ να εισάγω και πότε και από εκεί και πέρα το ρυθμίζω μόνη μου.

Αν θες μπορείς να ακολουθήσεις τη μέση λύση για το ρυζάλευρο, να πάρεις της nutricia το σκέτο που δεν έχει γάλα και να το φτιάξεις με δικό σου γάλα. Έτσι και ο παιδίατρος θα είναι ευχαριστημένος που το παιδί θα τρώει πιστοποιημένο προϊόν και δεν θα μπλέξεις με τη ζάχαρη και το αγελαδινό γάλα που έχουν οι κρέμες βανίλια.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το ρυζάλευρο και γενικά οι κρέμες, δεν είναι απαραίτητες για τα μωρά. Είναι πολύ επεξεργασμένες τροφές που μόνο θερμίδες έχουν να τους δόσουν.

Είναι καλύτερα να ξεκινήσεις με φρούτα ή λαχανικά και μετά από λίγο να προσθέσεις και το κρέας (@χρύσα08 βασικά αυτό είναι το απαραίτητο για τον σίδηρο -όχι οι εμπλουτισμένες κρέμες)

Τώρα, για τον παιδίατρο, δεν χρειάζεται να του δίνεις λογαριασμό για τη διατροφή του παιδιού. Ακούς τι έχει να σου πει και κάνεις ότι νομίζεις.

Η σύμβουλή του για θηλασμό πρωί-βράδυ είναι οδηγία αποθηλάσμού. Πολύ λίγες γυναίκες μπορούν να διατηρήσουν γαλουχία έτσι, σ'αυτήν την ηλικία του μωρού. Εγώ στο πρώτο μου παιδί την πάτησα έτσι γιατί δεν ήξερα και δεν μου έφταιγε ο παιδίατρος...μόνη μου το έκανα. Η μικρή μου θηλάζει ακόμα. Είναι 13 μηνών τρώει κανονικότατα και απ'ολα και θηλάζει τουλάχιστον 4-5 φορές/24ωρο

Πάντως, αν ο παιδίατρος σε ζορίζει ή σε πιέζει για οτιδήποτε η απάντηση είναι μια

"ΔΕΝ ΤΟ ΤΡΩΕΙ"

Τι θα κάνει? θα έρθει να το ταϊσει εκείνος?

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! Θα ηθελα υη βοηθεια σας κι αν μπορει και η Αγλαία να μου πει τη γνωμη της.

Θηλαζουμε αποκλειστικα 5,5 μηνες και σημερα ο γιατρος μας συνεστησε για το ξεκινημα τροφων το ρυζαλευρο βανιλια ΓΙΩΤΗΣ. Μας ειπε βεβαια την πρωτη μερα να δωσουμε στη μυτη του κουταλιου μηπως και παρουσιασει αλεργια στο αγελαδινο γαλα.

Του ειπα οτι δε θελω να δωσω κρεμες του εμποριου και μου ειπε οτι αυτες ειναι πιστοποιημενες και δεν υπαρχει τιποτα πιστοποιημενο και μη βιομηχανοποιημενο για να φαει το μωρο.Αυτο δεν μου πολυαρεσε...

καλησπέρα, να χαίρεσαι το μωρό σου!

Η Αμερικανικη Παιδιατρική Ακαδημία συνιστά μόνο θηλασμό για τους πρώτους 6 μήνες του μωρού.

 

Δεν καταλαβαίνω τι εννοεί "δεν υπαρχει τιποτα πιστοποιημενο και μη βιομηχανοποιημενο για να φαει το μωρο". Τα φρέσκα φρούτα εποχής χρειάζονται πιστοποίηση; Ή μήπως τα λαχανικά; Εδώ στο φόρουμ υπάρχουν αρκετές μαμάδες που δεν έδωσαν καθόλου ρυζάλευρο, στην θέση του δίνουν φρούτα. Εγώ προσωπικά έδωσα βιολογικές κρέμες χωρίς ζάχαρη, ούτε γάλα. Υπάρχουν στα καταστήματα με βιολογικά είδη, οι μάρκες Babynat και Holle, και είναι μια χαρά πιστοποιημένες. Δεν χρειάζεται να αντλείς, με ζεστό νερό είναι έτοιμες.

 

Μου ειπε επισης να θηλαζω το παιδι μετα το γευμα και μολις φτασει να το τρωει ολο, να μην το θηλαζω. Θα φτασουμε λεει να θηλαζουμε μονο πρωι κ βραδυ. Τοτε του ειπα οτι δε θελω να οδηγηθω σε αποθηλασμο και μου ειπε οτι δεν αποθηλαζω ετσι...

 

Ολα αυτα μου φαινονται μ....κιες. απ'οσα εχω διαβασει στο διαδυκτιο.Μου ειπε κι αλλα πολλα παρομοια αλλα θα παρει ωρα να τα γραψω. Εντωμεταξυ, δεν μπορω να αλλαξω και γιατρο γιατι και ολοι οι αλλοι στην Ξανθη ειναι του ιδιου σκεπτικου.

 

Ποια ειναι η γνωμη σας για ολα αυτα;

κι εμένα μ....κίες μου φαίνονται.

Για την ακρίβεια, δεν μου φαίνονται απλά, είναι.

Σύμφωνα με την Αμερικανική Παιδιατρική Ακαδημία και τον Παγκόσμιο οργανισμό Υγείας ο θηλασμός είναι η κύρια τροφή του μωρού μέχρι ενός έτους, και οι στερεές είναι συμπληρωματικές. Αν θηλάζεις μόνο πρωί βράδυ υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να μειωθεί δραματικά η παραγωγή και να αποθηλάσεις.

 

Στην Ξάνθη μπορεί να μην υπάρχουν σωστοί παιδίατροι, υπάρχει όμως πιστοποιημένη σύμβουλος θηλασμού, αν ενδιαφέρεσαι http://www.ilca.org/i4a/pages/index.cfm?pageid=3337

 

 

καλή συνέχεια!

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Έτσι και ο παιδίατρος θα είναι ευχαριστημένος που το παιδί θα τρώει πιστοποιημένο προϊόν και δεν θα μπλέξεις με τη ζάχαρη και το αγελαδινό γάλα που έχουν οι κρέμες βανίλια.

εχμ, εγώ πάντως νομίζω ότι το ζήτημα είναι να είμαστε εμείς ευχαριστημένοι με τον παιδίατρο, όχι αυτός μαζί μας

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Koritsiα σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!

Παλλαντιν, εχω ερθει σε επαφη με τη συμβουλο εδω στην Ξανθη αλλα θα ξαναεπικοινωνησω για το θεμα. Σ'ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Koritsiα σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις!

Παλλαντιν, εχω ερθει σε επαφη με τη συμβουλο εδω στην Ξανθη αλλα θα ξαναεπικοινωνησω για το θεμα. Σ'ευχαριστω!

 

Aurore, υπάρχει στην Ελευθερούπολη παιδίατρος που είναι πιστοποιημένος σύμβουλος μητρικού θηλασμού και μπορείς να πηγαίνεις εκεί. Τον έχει αναφέρει η Αγλαΐα πολλές φορές αλλά μου διαφεύγει τώρα το όνομά του. Τώρα με την Εγνατία δίπλα είστε...

5054526de0.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

Aurore, υπάρχει στην Ελευθερούπολη παιδίατρος που είναι πιστοποιημένος σύμβουλος μητρικού θηλασμού και μπορείς να πηγαίνεις εκεί. Τον έχει αναφέρει η Αγλαΐα πολλές φορές αλλά μου διαφεύγει τώρα το όνομά του. Τώρα με την Εγνατία δίπλα είστε...

 

Αληθεια; Θα το ψαξω! Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ο γιατρος που λες ειναι Χρυσουπολη Καβαλας. Πηγα! Σουπερ!

 

Μπράβο!Μπράβο! Χαίρομαι με την έκβαση της υπόθεσης! Αυτός τι σου είπε για τις κρέμες; Μ΄ενδιαφέρει κι εμένα. Εγώ στην αρχή αντλούσα και του έδινα της Holle. Τώρα του δίνω πάλι τις ίδιες αλλά τις κάνω με νερό και προσθέτω και λίγο μήλο και αχλάδι για να γλυκίζει η κρεμούλα και να τρώει και επιπλέον φρουτάκι. Και αν δεις με τι λαιμαργία την κατεβάζει θα πάθεις πλάκα! Τρελαίνεται!!

5054526de0.png[/url]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου ειπε κι αυτος οτι ρυζαλευρο δεν ειναι απαραιτητο. Το συστηνει σε παιδια που δε θηλαζουν. Μου ειπε φρεσκα φρουτα και λαχανικα να δωσω πρωτα. Αυτος εχει εντελως αλλο συστημα. Σπουδασε Σουηδια. Εκει ειπε δινουν απ'ολα απο την αρχη. Το φαγητο της οικογενειας. δλδ πχ αν εχεις σημερα φασολακια, αλεσε και λιγα του παιδιου. Εννοειτε χωρις αλατι η τσιγαρισμενο κρεμμυδι. οχι τηγανητα, βεβαια και βαζει σχεδον κατευθειαν και κρεας.Να προσεξω μονο αν εχει καποιος στην οικογενεια μια σοβαρη αλλεργια σε κατι. Αβγο μονο κροκο απο τον 8ο και ολοκληρο μετα το χρονο οπως και μελι. Οσπρια απο τον 7ο. Κρεμες να δωσουμε μονο αν καμια φορα βιαζεσαι. Μου εδωσε κι ενα πακο φυλλαδια.

 

Σκοπος ειναι λεει οταν φτασει στο χρονο να τρωει απ'ολα τα φαγητα.

 

Συμφωνα με αυτα που μου ειπε και διαβασα, μια χαρα τις κανεις τις κρεμες;)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πήρα βιολογικές (αξιώθηκα επιτέλους) και δεν θα του ξαναδώσω τις άλλες με τη ζάχαρη. Αν γίνονται και με τρίμα φρούτου ακόμα καλύτερα, γιατί δεν τρώει πολλά φρούτα ο μπεμπούλης μου το πρωί.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

εχμ, εγώ πάντως νομίζω ότι το ζήτημα είναι να είμαστε εμείς ευχαριστημένοι με τον παιδίατρο, όχι αυτός μαζί μας

 

Υπάρχουν και μανούλες που τρέμουν τον παιδίατρο και τον γυναικολόγο και όλους τους γιατρούς. Όχι ότι πρέπει, προς Θεού, αλλά πρότεινα μια μέση λύση.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Του ειπα οτι δε θελω να δωσω κρεμες του εμποριου και μου ειπε οτι αυτες ειναι πιστοποιημενες και δεν υπαρχει τιποτα πιστοποιημενο και μη βιομηχανοποιημενο για να φαει το μωρο.Αυτο δεν μου πολυαρεσε...

 

Μου ειπε επισης να θηλαζω το παιδι μετα το γευμα και μολις φτασει να το τρωει ολο, να μην το θηλαζω. Θα φτασουμε λεει να θηλαζουμε μονο πρωι κ βραδυ. Τοτε του ειπα οτι δε θελω να οδηγηθω σε αποθηλασμο και μου ειπε οτι δεν αποθηλαζω ετσι

 

Τα ίδια μου είπε και εμένα, αλλά δεν του απάντησα, γιατί ο διάλογος δεν θα οδηγούσε πουθενά . Φυσικά θηλάζω όποτε θέλει το μωρό και όχι βάση "προγράμματος", και του προσφέρω φρέσκα φρούτα και λαχανικά. Και στη μηνιαία επίσκεψη που με ρωτάει πώς πάμε του λέω όλα καλά σύμφωνα με το πρόγραμμά σας! Προχθές έφαγε για πρωτη φορα τραχανά, την παραδοσιακή μας φαρίν λακτέ (σιτάλευρο με γάλα)!

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπε κι αυτος οτι ρυζαλευρο δεν ειναι απαραιτητο. Το συστηνει σε παιδια που δε θηλαζουν. Μου ειπε φρεσκα φρουτα και λαχανικα να δωσω πρωτα. Αυτος εχει εντελως αλλο συστημα. Σπουδασε Σουηδια. Εκει ειπε δινουν απ'ολα απο την αρχη. Το φαγητο της οικογενειας. δλδ πχ αν εχεις σημερα φασολακια, αλεσε και λιγα του παιδιου. Εννοειτε χωρις αλατι η τσιγαρισμενο κρεμμυδι. οχι τηγανητα, βεβαια και βαζει σχεδον κατευθειαν και κρεας.Να προσεξω μονο αν εχει καποιος στην οικογενεια μια σοβαρη αλλεργια σε κατι. Αβγο μονο κροκο απο τον 8ο και ολοκληρο μετα το χρονο οπως και μελι. Οσπρια απο τον 7ο. Κρεμες να δωσουμε μονο αν καμια φορα βιαζεσαι. Μου εδωσε κι ενα πακο φυλλαδια.

 

Σκοπος ειναι λεει οταν φτασει στο χρονο να τρωει απ'ολα τα φαγητα.

 

Συμφωνα με αυτα που μου ειπε και διαβασα, μια χαρα τις κανεις τις κρεμες;)

 

Εμένα το ρυζάλευρο (πάντα για της Holle μιλάω) του έκανε δυσκοιλιότητα παρόλο που του το έδινα με μητρικό γάλα. Τώρα, σε συννενόηση πάντα με την παιδίατρο, του πήρα βρώμη και μια άλλη που έχει ρύζι-καλαμπόκι- κεχρί (αυτή δεν έχει γλουτένη ενώ η βρώμη έχει) και του τη δίνω το απόγευμα με φρουτάκια (μήλο - αχλάδι). Τρελαίνεται!!! άσε που η βρώμη βοήθησε πολύ στη δυσκοιλιότητα...

Ο τραχανάς που ανέφερε μια άλλη κοπέλα είναι πολύ καλή ιδέα αλλά έχει κι αυτός γάλα...

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές του παιδιάτρου! Είσαι τυχερή που τον έχετε κοντά. το καλοκαίρι που θα είμαι κι εγώ βόρεια Ελλάδα μπορεί να τον επισκεφτώ.

5054526de0.png[/url]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΔΕ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ...

ΕΙΜΑΣΤΕ 4 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΙΔΑ ΣΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΔΩΣΑΝΕ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ...ΕΜΕΙΣ ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΑ...

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ Ο ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΣΤΗ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΕΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ

ΑΝ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡ...

ΣΥΝΟΨΙΖΟΝΤΑΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΘΗΛΑΣΩ!!!

ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΜΑΣ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΤΟ ΘΕΛΗΣΕΙ..

Link to comment
Share on other sites

ΔΕ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΙΜΑΙ ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ ΑΠΛΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ...

ΕΙΜΑΣΤΕ 4 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΙΔΑ ΣΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΔΩΣΑΝΕ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ...ΕΜΕΙΣ ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΕΛΕΥΘΕΡΑ...

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ Ο ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΣΤΗ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΕΙ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ

ΑΝ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡ...

ΣΥΝΟΨΙΖΟΝΤΑΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΘΗΛΑΣΩ!!!

ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΜΑΣ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΤΟ ΘΕΛΗΣΕΙ..

 

νομίζω ότι εδώ θα βρείς απαντήσεις στις απορίες σου

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=39697

:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το ρυζάλευρο (πάντα για της Holle μιλάω) του έκανε δυσκοιλιότητα παρόλο που του το έδινα με μητρικό γάλα. Τώρα, σε συννενόηση πάντα με την παιδίατρο, του πήρα βρώμη και μια άλλη που έχει ρύζι-καλαμπόκι- κεχρί (αυτή δεν έχει γλουτένη ενώ η βρώμη έχει) και του τη δίνω το απόγευμα με φρουτάκια (μήλο - αχλάδι). Τρελαίνεται!!! άσε που η βρώμη βοήθησε πολύ στη δυσκοιλιότητα...

Ο τραχανάς που ανέφερε μια άλλη κοπέλα είναι πολύ καλή ιδέα αλλά έχει κι αυτός γάλα...

Σ' ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές του παιδιάτρου! Είσαι τυχερή που τον έχετε κοντά. το καλοκαίρι που θα είμαι κι εγώ βόρεια Ελλάδα μπορεί να τον επισκεφτώ.

 

Γεια! χτες ξεκινησαμε με πατατα καροτο κρεμμυδακι. Θα λεγα οτι ηταν ουδετερος... Το απογευμα ομως καναμε χυμο φρουτων για εμας και του δωσα λιγο με το δαχτυλο και τσιριζε μετα για να του δωσω κι αλλο:D Μαλλον του αρεσε πολυ!

 

Παντως απο οσα μου ειπε ο γιατρος, μπορουμε να του δινουμε σχεδον απο ολα, αρκει να ειναι υγιεινα και φυσικα αν δεν εχουμε ιστορικο αλεργιων στην οικογενεια.Απλα αρχιζουμε με πολυ μικρες ποσοτητες για να μη σοκαρουμε το πεπτικο του συστημα...

 

Τα απογευματινα που λες φαινονται ωραια! Θα τα δοκιμασω κι εγω οταν φτασουμε στον 8ο! Μου αρεσει κι εμενα πολυ η βρωμη και ελπιζω να αρεσει και στον μικρο:)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...