Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αμνιοπαρακέντηση (2017)


Recommended Posts

καλησπέρα σας, είναι πολυ ωραίο που η καθεμιά μπορεί να λέει εδώ την εμπειρία της και τους προβληματισμούς της...και όλες οι περιπτώσεις είναι σεβαστές...απλά θα ήθελα να προσθέσω σε όλα αυτά τα σημαντικά που λέτε οτι το να φέρεις στον κόσμο (ενω το γνωρίζεις) ένα παιδί με διανοητικό ή άλλο σοβαρό πρόβλημα δεν είναι και τόσο -μόνο- δική σου απόφαση...!!!εσύ ο γονιός, καλώς ή κακώς κάποια στιγμή θα φύγεις απο την ζωή ή θα είσαι τόσο γέρος κάποτε που δεν θα μπορείς να φροντίζεις το μικρό μαγικό σου πλάσμα....που θα το αφήσεις κληρονομιά???και είσαι σίγουρος οτι θα το αγαπούν όσο εσύ???...αφού πια στις μέρες μας έχεις την δυνατότητα να ξέρεις σε κάποιο βαθμό την ποιότητα ζωής του παιδιού σου γιατί να μην κάνεις μια εξέταση?...φρόντισε για το παιδάκι σου όχι μόνο για αύριο ...φρόντισε για το παιδάκι σου...!φυσικά την τελευταία λέξη την έχει ο θεός...μαζί με τα αποτελέσματα μιας εξέτασης δεν θα σου δώσειι κανείς συμβόλαιο οτι όλα θα είναι τέλεια...απλά κάτι που μπορείς γιατί να μην το ξέρεις??...είμαι 36 χρονών και έχω ένα κοριτσάκι 2 χρονών...αν θέλει ο θεός και μείνω έγκυος ξανά θα κάνω αμνιο. δεν είναι ηρωισμός να φέρεις στον κόσμο ένα παιδί που ίσως σε έχει ανάγκη μέχρι να πεθάνει ενω μάλλον εσύ θα πεθάνεις πρώτος και θα το αφήσεις μόνο του...δεν θα ήθελα να φέρω ένα παιδί στον κόσμο για να μου πει κάποιος μπράβο! :-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπέρα σας, είναι πολυ ωραίο που η καθεμιά μπορεί να λέει εδώ την εμπειρία της και τους προβληματισμούς της...και όλες οι περιπτώσεις είναι σεβαστές...απλά θα ήθελα να προσθέσω σε όλα αυτά τα σημαντικά που λέτε οτι το να φέρεις στον κόσμο (ενω το γνωρίζεις) ένα παιδί με διανοητικό ή άλλο σοβαρό πρόβλημα δεν είναι και τόσο -μόνο- δική σου απόφαση...!!!εσύ ο γονιός, καλώς ή κακώς κάποια στιγμή θα φύγεις απο την ζωή ή θα είσαι τόσο γέρος κάποτε που δεν θα μπορείς να φροντίζεις το μικρό μαγικό σου πλάσμα....που θα το αφήσεις κληρονομιά???και είσαι σίγουρος οτι θα το αγαπούν όσο εσύ???...αφού πια στις μέρες μας έχεις την δυνατότητα να ξέρεις σε κάποιο βαθμό την ποιότητα ζωής του παιδιού σου γιατί να μην κάνεις μια εξέταση?...φρόντισε για το παιδάκι σου όχι μόνο για αύριο ...φρόντισε για το παιδάκι σου...!φυσικά την τελευταία λέξη την έχει ο θεός...μαζί με τα αποτελέσματα μιας εξέτασης δεν θα σου δώσειι κανείς συμβόλαιο οτι όλα θα είναι τέλεια...απλά κάτι που μπορείς γιατί να μην το ξέρεις??...είμαι 36 χρονών και έχω ένα κοριτσάκι 2 χρονών...αν θέλει ο θεός και μείνω έγκυος ξανά θα κάνω αμνιο. δεν είναι ηρωισμός να φέρεις στον κόσμο ένα παιδί που ίσως σε έχει ανάγκη μέχρι να πεθάνει ενω μάλλον εσύ θα πεθάνεις πρώτος και θα το αφήσεις μόνο του...δεν θα ήθελα να φέρω ένα παιδί στον κόσμο για να μου πει κάποιος μπράβο! :-(

 

Εννοείς οτι πρεπει οπωσδήποτε η κοπέλα να κανει αμνιο;

Αν σκεφτοντουσαν όλοι ετςι δεν θα υπήρχαν τα harmony test κλπ και ενα σωρο μωρακια θα χανοντουσαν άδικα λόγω της αμνιο

 

Προςωπικα πιστεύω ειναι περιεγο να μην κανει καποιος το harmony που δίνει τέτοια ακρίβεια και δεν δίνει ποτε ψεύτικο αρνητικό !

Link to comment
Share on other sites

δεν μιλάω για κάποια συγκεκριμένη κοπέλα μιλάω γενικά...το harmony test δεν το έχω ακούσει ποτέ και δεν ξέρω τι είναι οπότε δεν έχω άποψη...αν είναι ακύνδινο για το μωρό και έχει την ίδια "αξιοπιστία" με την αμνιο τότε φυσικά να κάνουμε όλες αυτό...πάντως σε καμία περίπτωση σε κάποιες "επίφοβες" περιπτώσεις να μην κάνουμε απλά τίποτα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!

 

Είχα καιρό να μπω και είδα τώρα τα μηνύματά σας. Την Δευτέρα έχω το ραντεβού για την αμνιο. Ξαναμίλησα με τον γιατρό μου και κατέληξα στα εξής.... Παρόλο που δεν ξέρω τι μέλει γενέσθαι δεν μπορώ να υποβληθώ ξανά σε εξετάσεις και να παίζω με πιθανότητες. Δεν μου πάει....λατρεύω τα μαθηματικά αλλά για το παιδί μου θέλω κάτι παραπάνω από στατιστική, θέλω διάγνωση. Διάγνωση θα έχω μόνο με την αμνιο, οπότε για μένα είναι μονόδρομος. τα ποσοστά αποβολής στην δική μου περίπτωση ελαχιστοποιούνται ακόμα περισσότερο διότι αν και 1η εγκυμοσύνη δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα ούτε καν πολλά συμπτώματα. Σκεφτείτε την Πέμπτη μπήκα νοσοκομείο (Αττικό) όπου είναι ο γιατρός μου, με γαστρεντερίτιδα και το μωρό ήταν μια χαρά σαν να μην συνέβαινε τίποτα. Πραγματικά δεν ξέρω τι θα συμβεί, ακόμα και αν δεν αποβάλλω μπορεί τα αποτελέσματα να μην είναι τα αναμενόμενα....όμως λόγω ότι έχουμε πάρει την απόφαση με τον άντρα μου για το τι κάνουμε σε κάθε περίπτωση νοιώθω πιο ήρεμη, πιο αποφασισμένη... Αν όλα πάνε καλά ξεκινάμε σιγά σιγά το παιδικό δωμάτιο. αν όχι, θα πάμε ένα ταξίδι οι δυο μας και θα αφιερώσουμε λίγο καιρό στους εαυτούς μας (γιατί και οι δύο τραβάμε το κουπί). Η εγκυμοσύνη και οι εξετάσεις δεν είναι γολγοθάς, πρέπει να είναι ένα ταξίδι στο άγνωστο και οφείλεις να απολαύσεις κάθε στιγμή και να μάθεις από τις δυσκολίες, να βγαίνεις πιο δυνατός. Το οφείλουμε στους εαυτούς μας, στα μωρά που θα φέρουμε στον κόσμο και σε αυτά που μπορεί να μην αντέξουν μέχρι τέλος. Μπορεί να ακούγεται αναίσθητο, αλλά πιστέψτε με δεν είναι έτσι...όταν παντρεύτηκα έλεγα και ένοιωθα ότι είμαστε οικογένεια, οι δύο μας...και πρέπει να στηρίζεις την οικογένεια σου και βλέποντας τον σύζυγό μου έντρομο να διαβάζει για την αμνιο και να τον πιάνουν κρίσεις άγχους συνήλθα λίγο. Τι κάνω σε μένα, στο μωράκι μου, στον άντρα μου, στην οικογένεια μου. Φοβάται πιο πολύ από μένα γιατί αυτός φοβάται και για μένα, ενώ εγώ σκεφτόμουν μόνο το μωρό. Μιλήσαμε με τον γιατρό και για το οικονομικό θέμα και η απάντησή του ήταν αφοπλιστική, όταν έρθει με το καλό το μωρό...δεν τίθεται θέμα ούτε για φακελάκι στην προκειμένη! Άρα πιο λόγο να έχει ο γιατρός να επιμένει; Δευτέρα λοιπόν εξέταση, ξεκούραση γιατί ούτως ή άλλως την έχω ανάγκη για μία εβδομάδα και εν συνεχεία que sera sera...

 

Εν κατακλείδι η φύση προνοεί πολλές φορές αλλά καλό είναι να χρησιμοποιούμε και τα όπλα της επιστήμης. Άλλωστε να κάνω λίγο και το δικηγόρο του διαβόλου γιατί ρε κορίτσια αφού γεννήσουμε σχεδόν κάθε μήνα κάνουμε προληπτικά τόσα εμβόλια στα παιδιά μας, πως εκεί καθόμαστε σούζα και λέμε ότι πει ο γιατρός, ενώ στην ουσία δίνουμε τόσα φάρμακα στα μικρά μας χωρίς να ξέρουμε ποιες μπορεί να είναι οι παρενέργειες και κατά πόσο απειλούν τις ζωούλες τους; Άρα αυτό που κάθε μία από εμάς θέλει είναι πάνω από όλα να προλάβει το κακό!! Συγνώμη αν σας κούρασα, σκέψεις εκφράζω και σίγουρα μπορεί είτε να διαφωνείτε είτε να συμφωνείτε, αλλά το μότο μου για την ζωή είναι ότι "η ευτυχία είναι απλές καθημερινές στιγμές που δεν πρέπει να προσπερνάμε τόσο απλά, αλλά να τις χαιρόμαστε".

Φιλιά σε όλες!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν υπάρχει σωστό και λάθος σε αυτές τις περιπτώσεις. Είναι τι ταιριάζει στον καθένα. Κι εγώ είμαι υπέρ της διάγνωσης. Σου εύχομαι καλή τύχη και καλά αποτελέσματα!

Link to comment
Share on other sites

Mariori οτι πιςτευεις εσυ ειναι το καλύτερο για σενα.

Ομως αυτο που είπες πριν "τα ποσοστά αποβολής στην δική μου περίπτωση ελαχιστοποιούνται ακόμα περισσότερο διότι αν και 1η εγκυμοσύνη δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα ούτε καν πολλά συμπτώματα." ειναι λάθος σορυ!! Αποβολή λόγω αμνιοπαρακεντησης συμβαίνει και σε έγκυες με κανένα πρόβλημα/σύμπτωμα. το γεγονός οτι επαθες γαστρεντεριτιδα και το μωρο τιποτα ειναι φυσιολογικό και αναμενόμενο δεν εχει καμμια σχέση με το τη θα βγει απο την αμνιοπαρακεντηση. Και εγω είχα βαριά μορφή βρογχιτιδαα και το μωρο δεν έπαθε τιποτα εννοείται θα ηταν περίεργο αν πάθαινε κάτι

 

Λοιπόν εγω το ξαναλέω τι σημερον ημερα που υπάρχουν ισχυρά prenatal test όπως το harmony test με τεστ ακρίβειας 99,9% που ψεύτικο αρνητικό δεν δίνουν μου φαίνεται τρελό οι κοπέλες να μην τα κάνουν (ειδικά αυτές που μπορούν να πληρώσουν και για αμνιο σε περιπτωση που βγει θετικό)

 

ολα να σου πανε καλα!

Link to comment
Share on other sites

γιατί ρε κορίτσια αφού γεννήσουμε σχεδόν κάθε μήνα κάνουμε προληπτικά τόσα εμβόλια στα παιδιά μας, πως εκεί καθόμαστε σούζα και λέμε ότι πει ο γιατρός, ενώ στην ουσία δίνουμε τόσα φάρμακα στα μικρά μας χωρίς να ξέρουμε ποιες μπορεί να είναι οι παρενέργειες και κατά πόσο απειλούν τις ζωούλες τους;

 

Καθόλου σούζα δεν καθόμαστε!!!! Υπάρχει ένα τεράστιο παγκόσμιο κίνημα εκατομμυρίων γονιών που αμφισβητεί ή αρνείται τον εμβολιασμό. Υπάρχουν σχετικά τόπικ στο φόρουμ.

 

Σε κάθε περίπτωση ζυγίζεις τα υπέρ και τα κατά. Εγώ π.χ. επέλεξα να κάνω το Harmony στην εγκυμοσύνη αντί για αμνιοπαρακέντηση. Δεν ήθελα να πάρω το ρίσκο μιας επεμβατικής μεθόδου.

 

Το θέμα -πάντα- είναι η απόφαση μας να μην λαμβάνεται χωρίς λεπτομερή μελέτη του προβλήματος και για τα υπέρ και για τα κατά. Οι συνέπειες ανήκουν αποκλειστικά και μόνο σε μας, είτε πρόκεται για εμβόλια,είτε για αμνιοπαρακέντηση.

 

;)

Link to comment
Share on other sites

Διάγνωση θα έχω μόνο με την αμνιο, οπότε για μένα είναι μονόδρομος. τα ποσοστά αποβολής στην δική μου περίπτωση ελαχιστοποιούνται ακόμα περισσότερο διότι αν και 1η εγκυμοσύνη δεν έχω αντιμετωπίσει κανένα απολύτως πρόβλημα ούτε καν πολλά συμπτώματα.

 

Καλημερα,

δεν θελω ουτε να σε αγχωσω ουτε να σου αλλαξω γνωμη. Ειναι καθαρα δικο σας θεμα. Απλα θα ηθελα μονο να σου πω οτι και γω δεν ειχα κανενα συμπτωμα και ολα πηγαιναν καλα στην εγκυμοσυνη ωσπου εκανα την αμνιο στην 23η-24η εβδομαδα και 5 μερες μετα απεβαλα. Προς Θεου μην παρεξηγηθω, δεν λεω οτι ειναι ο κανονας αυτο απλα σχολιαζω μονο αυτο που ειπες οτι επειδη δεν ειχες προβληματα στην εγκυμοσυνη δεν θα εχεις και με την αμνιο. Αλλο το ενα αλλο το αλλο εκτος κι αν ειναι κατι τοσο φανερο στον γιατρο που πραγματικα σε αποτρεπει να κανεις οτιδηποτε.

Σου ευχομαι καλη τυχη σε ο,τι κανεις.

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καθόλου σούζα δεν καθόμαστε!!!! Υπάρχει ένα τεράστιο παγκόσμιο κίνημα εκατομμυρίων γονιών που αμφισβητεί ή αρνείται τον εμβολιασμό. Υπάρχουν σχετικά τόπικ στο φόρουμ.

 

Σε κάθε περίπτωση ζυγίζεις τα υπέρ και τα κατά. Εγώ π.χ. επέλεξα να κάνω το Harmony στην εγκυμοσύνη αντί για αμνιοπαρακέντηση. Δεν ήθελα να πάρω το ρίσκο μιας επεμβατικής μεθόδου.

 

Το θέμα -πάντα- είναι η απόφαση μας να μην λαμβάνεται χωρίς λεπτομερή μελέτη του προβλήματος και για τα υπέρ και για τα κατά. Οι συνέπειες ανήκουν αποκλειστικά και μόνο σε μας, είτε πρόκεται για εμβόλια,είτε για αμνιοπαρακέντηση.

 

;)

 

Ετσι ειναι οπως τα λες. Ειναι ρισκο. Μακαρι να ηξερα και γω για την harmony...αλλα δεν ειχα ιδεα για την υπαρξη της, κανεις δεν μου το ειπε.

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μη την φοβαστε την άμνιο. Πολύ μικρες οι πιθανότητες αποτυχίας! Και το αποτέλεσμα 100% σιγουρο.

 

Ναι φυσικα, μικρες οι πιθανοτητες αποτυχιας αλλα υπαρκτες και πρεπει να τις λαμβανουμε σοβαρα υποψη πριν κανουμε το βημα...

eHHwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπερα σε ολες!!κ εγω θα πρεπει να υποβληθω στην διαδιακασια της αμνιοπαρακεντησης.ειχα ραντεβου με την γιατρο το Σαββατο κ δεν μου την εκαναμρ διοτι ανεφερε οτι δεν ηταν καλος ο πλακουντας.γνωριζει καποια για αυτο το θεμα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας! Είμαι 24 χρόνων κ είμαι στη 10 εβδομάδα της εγκυμοσύνης μου!! Νιώθω πολύ χαρούμενη που θα έχω ένα παιδί δικό μου! Σε δύο εβδομάδες πάμε για αυχενική διαφάνεια! Αλλά είμαι προβληματισμένη για την αμνιοπαρακέντηση! Ο γιατρός δεν μου έχει αναφέρει κάτι αλλά ο άντρας μου θέλει να την κάνω όπως δηποτε γιατί φοβάται! Έχει δύο ξαδέρφια επιληπτικά κ με αλλά προβλήματα μεγαλα σε ηλικια πλεον κ πριν 3-4 χρόνια που γέννησε ή πρώτη του ξαδέρφη το παιδί είχε σύνδρομο down. Έχω αρχίσει να αγχωνομαι! Φυσικά τώρα που θα πάμε μαζί στα γιατρό θα του τα αναφέρουμε αυτά! Αλλά τι λέτε υπάρχουν πιθανότητες? Όλοι μου λένε να μην ανησυχω γιατί είμαι μικρή! Αλλά τόσο άγχος δεν είχα ποτέ νομίζω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι οπως τα λες. Ειναι ρισκο. Μακαρι να ηξερα και γω για την harmony...αλλα δεν ειχα ιδεα για την υπαρξη της, κανεις δεν μου το ειπε.

αν θα εκανα θα εκανα το MaterniT21 στην 1η ανακοινωση εχει ολα τα τεστ και συγκρινεις https://www.facebook.com/pages/%CE%93%CF%85%CE%BD%CE%B1%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%99%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%BF%CE%9A%CE%AD%CE%BD%CF%84%CF%81%CE%BF-%CE%A0%CF%81%CE%BF%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%BD%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D-%CE%95%CE%BB%CE%AD%CE%B3%CF%87%CE%BF%CF%85-%CE%98%CE%B5%CF%83%CF%83%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CE%BD%CE%AF%CE%BA%CE%B7/812187692179474 τελικά εκανα αμνιοπαρακεντηση.ΤΑ διαφορα αυτα τεστ δεν αντικαθιστουν την αμνιοπαρακεντηση μα το papp A.αν βγει θετικο παλι πρεπει να κανεις αμνιοπαρακεντηση κ εκει τα πραγματα ειναι ακομη πιο δυσκολα κ ακριβα γιατι θα πρεπει να γινει μοριακος καρρυοτυπος.

εκανα αμνιοπαρακεντηση. λιγοτερο απο ενα λεπτο εβλεπαμε κ το μωρο στην τηλεοραση κ εκει που μπηκε ο γιατρος μου.πιο πολυ ποναω καθε φορα που παω στο μικροβιολογικο παρα στην αμνιοπαρακεντηση.το αποτελεσμα το ειχα την επομενη ημερα γιατι την εκανα απογευμα.τελικα μονο φοβος ειναι μπροστα σε οτι ειχα διαβασει.Αγχος χωρις λογο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μήπως ξέρετε για ένα τεστ NIFTI; Τεστ αίματος με πιθανότητα επιτυχίας 99%; Ξέρετε αν γινεται στην Ελλάδα;

δες εδω http://www.safembryo.com/maternit21-plus/ συγκρινει ολα τα τεστ για αυτο γραφει κινεζικο στην παρενθεση.o γιατρος μου μου εδωσε καμια 5 τηλ απο διαφορα κεντρα που κανουν αυτες τις εξετασεις κ να μιλησω για τιμες ειχαν αποκλειση εως 100 ευρω,μου ειπε αυτος μου το στελνουν κ αυτος κανει την αιμολληψια κ το στελνεις πισω σε αυτους.αν θελεις παιρνεις τηλ σε αυτους κ σε ενημερωνουν κ σιγουρα θα σου βγει πιο φθηνο πες οτι θελεις να το κανεις μονη σου δε σε στελνει ιατρος.(για να μην παρει καποια προμηθεια).

Να ξερεις οτι σε ολα τα τεστ ο Μωσαικισμος θα ξεφυγει, ειναι αν καταλαβα η πιο λαφρεια μορφη down και δεν αντικαθιστα κανενα τεστ την αμνιοπαρακεντηση:-(Για αυτο κ εκανα αμνιοπαρακεντηση δεν μπορουσα να περιμενω 10 ημερες

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ, καλα αποτελέσματα εύχομαι. Δε μένω στην Ελλάδα και εδώ πέρα με έχουν πρήξει να κανω αυτο αντί για αμνιο. Εντωμεταξύ κοστίζει 400ευρω που δεν τα καλύπτει κανένα ταμείο. Έχω θυμώνει πολυ τους λέω οτι θελω αμνιο, επιμένω και αυτοί επιμένουν πάλι να το σκεφτώ. Τι βλακεία τωρα...

Link to comment
Share on other sites

αν θα εκανα θα εκανα το MaterniT21 στην 1η ανακοινωση εχει ολα τα τεστ και συγκρινεις . λιγοτερο απο ενα λεπτο εβλεπαμε κ το μωρο στην τηλεοραση κ εκει που μπηκε ο γιατρος μου.πιο πολυ ποναω καθε φορα που παω στο μικροβιολογικο παρα στην αμνιοπαρακεντηση.το αποτελεσμα το ειχα την επομενη ημερα γιατι την εκανα απογευμα.τελικα μονο φοβος ειναι μπροστα σε οτι ειχα διαβασει.Αγχος χωρις λογο!

Για να ειμαστε ειλικρινεις η διαδικασία δεν πονά,ειναι ευκολη κ παρα πολύ βοηθητική.Όταν την έκανα εγώ πριν 3χρονια δεν υπήρχε αλλη μέθοδος,τωρα δεν ξερω δεν το έψαξα.Εμένα μου επεμενε ο γοατρος μου να κάνω σε μια πολύ δυσκολη εγκυμοσύνη λογω ηλικιας,36χρ.

Όταν πηγα εκει ο γιαιτρος μου εκανε κ β΄επιπέδου κ μου λεει όλα καλά σκεφτητε αν θα κανουμε αμνιο/ση,γιατι υπαρχει ποσοστο αποβολης 1 ή 2 % δε θυμαμαι ακριβώς.Του λεω πολυ μικρο για να με αποτρεψει και μου λεει "στην ιατρικη κυρια μου κ το 1/1000 ειναι υπολογισιμο".Εγω την έκανα με πολυ αγχος ,τη θεωρω μια πολύ δυσκολη αποφαση ειδικα αν εισαι μικρη κ δεν εχεις ενδειξεις.Οι περισσοτερες φιλες μου την έκαναν ,άλλες αν δεν ειχαν ενδειξεις δεν τη σκεφτηκαν καν.Έχω γνωρισει κ κοπελα που έχασε παιδακι απο αμνιο/ση.Αν φοβάσαι,όπως και εγω ,κ θελεις να αποκλεισεις όλα τα ενδεχομενα καλα ειναι να την κάνεις,παιρνοντας το ρίσκο.Αλλά για να λεμε την αλήθεια η αποφαση περιέχει πολύ άγχος ειδικά οταν δεν υπ΄παρχουν ενδειξεις που την καθιστούν υποχρεωτική.

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ, καλα αποτελέσματα εύχομαι. Δε μένω στην Ελλάδα και εδώ πέρα με έχουν πρήξει να κανω αυτο αντί για αμνιο. Εντωμεταξύ κοστίζει 400ευρω που δεν τα καλύπτει κανένα ταμείο. Έχω θυμώνει πολυ τους λέω οτι θελω αμνιο, επιμένω και αυτοί επιμένουν πάλι να το σκεφτώ. Τι βλακεία τωρα...

ουτε εδω το ακλλυπτουν.Απλα εδω το προτεινουν γιατι παιρνουν μιζα οι γιατροι κ τα κοστοι ειναι πιο μεγαλα.Μήπως κ εκει παιρνουν μιζες?Πες τους αντικαθηστα την αμνιοπαρακεντηση?οχι τοτε γιατι να το κανω?και αν βγει θετικο θα πρεπει να κανεις παλι αμνιοπαρακεντηση.Και οπως μου ειπαν ο Μωσαικισμος http://g.elobot.co.uk/arthro/mosaikismos θα ξεφυγει οχι μπορει σιγουρα ξεφευγει:-(

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!Ειμαι νεα εδω.Εχει κανει καμια απο εσας τον αιματολογικο μη επεμβατικο ελεγχο για χρωμοσωμιακες ανωμαλιες αντι της αμνιο?Ξερω δεν την υποκαθιστα..

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!Ειμαι νεα εδω.Εχει κανει καμια απο εσας τον αιματολογικο μη επεμβατικο ελεγχο για χρωμοσωμιακες ανωμαλιες αντι της αμνιο?Ξερω δεν την υποκαθιστα..

 

Την έχω κάνει. Ήμουν 40 ετών με μόνο επιβαρυντικό παράγοντα την ηλικία και με μια εγκυμοσύνη που επιτεύχθηκε με δυσκολία. Επίσης, έκανα και έλεγχο από εμβρυοκαρδιολόγο δύο φορές (καθότι πολλά σύνδρομα σχετίζονται και με καρδιακές ανωμαλίες) και τη Β' Επιπέδου σε δύο διαφορετικούς γιατρούς.

Η πιθανότητα αποβολής του 1 ή 2 % που έχει η άμνιο είναι πολύ μεγάλη αν σκεφτεί κανείς ότι η πιθανότητα ανίχνευσης κάποιου συνδρόμου στο γενικό πληθυσμό και εφόσον δεν υπάρχουν ενδείξεις είναι απείρως μικρότερη.

 

Κρίνοντας εκ του αποτελέσματο έπραξα ορθά....

Link to comment
Share on other sites

θεοφανια εγω τωρα εαν ημουν εγκυος θα εκανα την αιματολογικη ειναι 99.7% τα αποτελεσματα και με την αμνιοπαρακεντηση ειναι 99.9% καμια διαφορα νομιζω

η κολλητη μου ειναι εγκυος και ο γιατρος μας της εκανε την αιματολογικη οχι αμνιο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ Κ ΟΛΕΣ! ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΑΛΛΑ Κ ΤΟΥΣ ΦΟΒΟΥΣ ΜΟΥ. ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 18 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ Κ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΚΑΛΗ Κ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΡΑΡΡ-Α ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΠΟΦΑΣΗΣΑΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ Κ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΜΝΙΟ. ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΗΓΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΕΙΔΙΚΟ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΜΝΙΟ Κ ΗΤΑΝ Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΔΕΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕ ΣΕ ΛΗΨΗ ΥΓΡΟΥ ΛΟΓΟ ΚΑΠΟΙΑΣ ΚΑΜΨΗΣ ΠΟΥ ΥΠΗΡΧΕ ΣΤΟ ΣΑΚΟ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ,ΣΗΜΕΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΕΝΑΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΥΓΡΟ.ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΜΕ, ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ, ΜΕ ΤΡΥΠΑΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΒΕΛΟΝΑ ''ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟΝ ΥΠΕΡΗΧΟ ΑΝΟΙΚΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ'' Κ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΕ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΕΙ ΤΟ ΥΓΡΟ ΓΙΑ ΜΕΡΙΚΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ.ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΩ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΞΑΝΑ. ΤΡΟΜΑΞΑ Κ ΕΓΩ Κ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΘΕΩΡΗΣΑΜΕ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ.ΤΩΡΑ ΚΛΕΙΣΑΜΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΕ ΑΛΛΟ ΙΑΤΡΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ Κ ΜΙΛΩΝΤΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΛΗΨΗ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΕ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΓΕΓΟΝΟΣ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΑΣΩ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΗΘΗΚΑ ΑΡΚΕΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...