Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Χρωματιστο ποπ κορν


eva27

Recommended Posts

Γεια σας!

Μήπως γνωρίζετε που μπορώ να αγοράσω χρωματιστό ποπκορν ή πως να το φτιάξω μόνη μου?Το είδα σε μια φωτο και θέλω να το κάνω έκπληξη στο πάρτι του ανιψιού μου;)

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια σας!

Μήπως γνωρίζετε που μπορώ να αγοράσω χρωματιστό ποπκορν ή πως να το φτιάξω μόνη μου?Το είδα σε μια φωτο και θέλω να το κάνω έκπληξη στο πάρτι του ανιψιού μου;)

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

 

Δεν έιναι δύσκολο eva.Λιώνεις λευκή κουβερτούρα,την οποία χρωματίζεις με 1-2 σταγόνες χρώμα ζαχαροπλαστικής της αρεσκείας σου.Ρίχνεις μέσα σ'αυτό τα ποπκορν,ανακατεύεις καλά και τα αφήνεις να στεγνώσουν:-D

http://www.dinassweets.blogspot.com/

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις

 

ΥΛΙΚΑ:

 

80 γρ. Καλαμπόκι για ποπ-κορν

Βούτυρο

300 γρ. Λευκή σοκολάτα λιωμένη σε μπεν μαρί ή φούρνο μικροκυμάτων

 

ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΚΑΛΥΨΗ:

 

500 γρ. Ζάχαρη κρυσταλλική

Σταγόνες από 2 διαφορετικά χρώματα ζαχαροπλαστικής

 

 

 

 

 

 

 

 

ΕΚΤΕΛΕΣΗ:

 

Σε μία βαθιά κατσαρόλα βάζουμε λίγο βούτυρο κατά προτίμηση clarifie, τα ποπ-κορν, την σκεπάζουμε και την τοποθετούμε στη φωτιά. Όταν τα ποπ-κορν είναι έτοιμα, τα κατεβάζουμε από τη φωτιά. Τα βάζουμε σε ένα μπολ το οποίο τοποθετούμε πάνω σε παγάκια με λίγο νερό. Για να αποφύγουμε να πέσει το νερό μέσα στα ποπ-κορν, σκεπάζουμε τα παγάκια με μία μεμβράνη. Ρίχνουμε το 1/3 της λιωμένης κουβερτούρας και ανακατεύουμε συνεχώς με μία κουτάλα έως ότου η κουβερτούρα να αρχίσει να παγώνει στα τοιχώματα και στα ποπ-κορν. Συνεχίζουμε με τη μισή από την υπόλοιπη κουβερτούρα και ανακατεύουμε συνεχώς έτσι ώστε η κουβερτούρα να παγώνει αλλά να μην δημιουργείται μία μάζα και τα ποπ-κορν να ξεχωρίζουν. Ρίχνουμε και την υπόλοιπη ακολουθώντας την ίδια διαδικασία. Βουτάμε τα σοκολατένια ποπ-κορν στις χρωματιστές ζάχαρες.

 

ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΚΑΛΥΨΗ: Χωρίζουμε τη ζάχαρη σε δύο ίσα μέρη, ρίχνουμε στο κάθε ένα σταγόνες από το κάθε χρώμα και την τρίβουμε με τις παλάμες μας.

 

βρηκα αυτο στο site του παρλιαρου..

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...