Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IASΩ ΠΑΙΔΩΝ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑς


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Πειτε μου κοριτσια για το ιασω παιδων.οπαιαδηποτε γνωμη πολυτιμη.οι γιατροι?ειναι αξιο εμπιστοσυνης?θα σας εξηγησω αργοτερα να εχω χρονο

 

Η εμπειρία μου είναι γενικά θετική: νοσηλεύτηκε ο ανιψιός μου σε ηλικία δύο μηνών για ουρολοίμωξη και οι γιατροί τον προσέξαν πάρα πολύ, καλοί στη δουλειά τους, ευγενικοί, επεξηγηματικοί.

Σε οτι αφορά τον εαυτό μου, έχω επισκεφθεί καρδιολόγο, οφθαλμίατρο, νευρολόγο, λόγω εξετάσεων στην κόρη μου εξαιτίας προωρότητας. Όλοι τους πολύ καλοί επιστήμονες. Και φυσικά τα εξωτερικά τους ιατρεία, για αιμοληψίες κτλ, πολύ έμπειρες μαίες, αξιόπιστα αποτελέσματα κτλ. Μία φορά πήγαμε κ για ράμματα στη μεγάλη μου κόρη. Η χειρουργός αστέρι! Της έκανε 6 ράμματα στα χείλια και τώρα πια δέ βλέπεις τιποτα!

Δεν ξέρω αν βοήθησα! Εύχομαι να μην τρέχει κατι σοβαρό!

78xyp2.png

 

Z1jep2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα !!! Εμείς είμαστε αυτή την στιγμή στο παιδιατρικο του ιατρικού. Ο μικρός έχει ούριο λοίμωξη ύστερα από δυο γενικές ούρων και νοσηλευομαστε από εχθές το βράδυ.ΓΕνικα και λόγω ασφαλιστικής ερχόμαστε στο ιατρικό.ΕΝ μέρη είμαι ικανοποιημένη όχι απόλυτα.Αυτο που θυμάμαι όμως από το Ιασώ παίδων όταν ο μικρός μου ήταν 3 μηνών νοσηλεύτηκε με ρότα ιό εκεί ήμουν απόλυτα ικανοποιημένη από τα πάντα.Οι γιατροί αρκετά καλοί το νοσηλευτικό του ορόφου παρά πολύ καλό επειδή ο μικρός κόλλησε και στο αναπνευστικό είχαμε και μύγες κάι διάνοια.Κάθε 15 λεπτά ερχόταν οι νοσηλευτές και του βγάζαμε την μύξα με σύριγγα .Γενικα πότισμα θυμάμαι έφυγα ικανοποιημένη.Βεβαια τώρα πέρασε ενάμιση χρόνος από τότε δεν ξέρω τι έχει αλλάξει..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Αύριο θα πάμε για αιμοληψία οπότε θα σε ενημερώσω. Σε απλή επίσκεψη που πήγαμε στα επείγοντα για ένα πρόβλημα στο δαχτυλάκι του ποδιού του ήταν εξαιρετικά τα πάντα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επανηλθα λοιπον,εζησα εναν εφιαλτη για ενα μηνα,στο παιδι εχουμε βαλει διατατηρες δερματος για να βγαλουμε την τεραστια ελια που εχει.ως εδω ας πουμε καλα.παθαινει μολυνση χερουργειο βγαινει ο διατατηρας.12 μερες με ενεσεις μεχρι το χειρουργειο,βγαινουμε και την επομενη 39 πυρετο λογω επιμολυνσης απο ψευδομοναδα.φρικη ξανα χειρουργειο και 8 μερες ενδοφλεβια,τελικα μειναμε στο ιασω ολοι ηταν υπεροχοι χαλαλι τα λεφτα.ο γιατρος μας δεν μας πηρε ουτε ενα ευρω.αφου πηρε και αλλες 10 μερες αντιβιωση πιστευω να τελειωσε το μικροβιο για να συνεχισουμε τον αγωνα μας,υγει σε ολους παιδια τιποτα αλλο

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

Εμείς δεν νοσηλευτήκαμε για κάτι σοβαρό, απλά πήγαμε για να πάρουν στην μικρή μας ούρα από την κύστη με σύριγγα. Είχε πάθει μια ουρολοίμωξη κ για πιο αξιόπιστα αποτελέσματα προτιμησαμε αυτήν την μέθοδο μιας κ ήταν τότε 2 μηνών.

εχω πολύ καλή εικόνα. Το μόνο που με σόκαρε ήταν οι πολύ ακριβές τιμές..ΟΚ ιδιωτικό είναι αλλά τότε θυμάμαι ότι μου φάνηκε υπέρογκο το ποσό για την εξέταση αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Eμεις ειχαμε παει τον ενα μου γιο οταν ηταν 3 μηνων και ειχε πολυ υψηλο πυρετο...εκει μας ειχαν πει πως ΑΝ ΕΧΕΙ ουρολοιμωξη (μετα τις εξετασεις που θα του εκαναν ) θα επρεπει να κατσει 10 μερες να παρει ενδοφλεβια αντιβιωση....ακομη και αν δεν ειχε, θα τον κρατουσαν μεσα μεχρι να συνελθει. Τοτε ειχα παρει τον παιδιατρο και του ειχα πει πως υπαρχει προβλημα , λογω των αλλων παιδιων, και δεν ειναι ευκολο να μεινουμε μεσα. Μου ειπε να παμε στο ΠΑΙΔΩΝ κι εκει αν τον κρατουσαν θα σημαινε πως ΟΝΤΩΣ πρεπει να νοσηλευτει. Πηγαμε στο παιδων, του εκαναν εξετασεις, ειχε ουρολοιμωξη, μας εγραψαν αντιβιωση απο το στομα και ΦΥΓΑΜΕΕΕ (αργα τη νυχτα).

 

Απο τοτε διατηρω μεγαλες επιφυλαξεις αν οντως στα ιδιωτικα, η ΝΟΣΗΛΕΙΑ , ειναι παντα απαραιτητη η γινεται για λογους κερδους.:evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

Εμείς δεν νοσηλευτήκαμε για κάτι σοβαρό, απλά πήγαμε για να πάρουν στην μικρή μας ούρα από την κύστη με σύριγγα. Είχε πάθει μια ουρολοίμωξη κ για πιο αξιόπιστα αποτελέσματα προτιμησαμε αυτήν την μέθοδο μιας κ ήταν τότε 2 μηνών.

εχω πολύ καλή εικόνα. Το μόνο που με σόκαρε ήταν οι πολύ ακριβές τιμές..ΟΚ ιδιωτικό είναι αλλά τότε θυμάμαι ότι μου φάνηκε υπέρογκο το ποσό για την εξέταση αυτή.

 

ΟΝΤΩΣ οι τιμες ηταν ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΕΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

...Το μόνο που με σόκαρε ήταν οι πολύ ακριβές τιμές..ΟΚ ιδιωτικό είναι αλλά τότε θυμάμαι ότι μου φάνηκε υπέρογκο το ποσό για την εξέταση αυτή.

 

Πλέον έχει μπει το ΙΑΣΩ, όπως και όλα νομίζω τα ιδιωτικά παιδιατρικά νοσοκομεία, στη λίστα των συμβεβλημένων. Οπότε πληρώνεις μόνο τη συμμετοχή του 15%, ενώ η αρχική τιμή είναι τιμή ΦΕΚ.

Είναι λοιπόν πάρα πολύ οικονομικά.

Το μόνο πρόβλημα είναι καμιά φορά στον προγραμματισμό, γιατί βάζουν και κάποια πλαφόν: π.χ. αν πας για μαγνητική ιδιωτικά, θα σε προγραμματίσουν αμέσως, ενώ αν πας με ΦΕΚ+15%, θα σε προγραμματίσουν σε 20 μέρες.

Ωστόσο, ό,τι θεωρείται επείγον, γίνεται άμεσα.

 

Τα νοσήλια όμως παραμένουν πολύ ακριβά. Για αυτό και νοσηλεύονται κυρίως παιδιά με ιδιωτική ασφάλεια.

 

Εμείς πάμε στο ΙΑΣΩ χρόνια τώρα, λόγω ιδιωτικής ασφάλειας. Έχουμε μείνει πολύ ικανοποιημένοι ως προς την ποιότητα των υπηρεσιών, την ευαισθησία και την προθυμία γιατρών και νοσηλευτών και την υποδομή.

Από την άλλη, επειδή μπορούμε να συγκρίνουμε και σε βάθος χρόνου την πορεία, πλέον αρχίζει να πέφτει το "αίσθημα ασφαλείας" λόγω μεγάλων περικοπών σε προσωπικό. Όταν εφημερεύουν 1 γιατρός και 2 νοσοκόμες για 25 παιδιά, πραγματικά νιώθεις ότι είσαι σε δημόσιο νοσοκομείο και ανησυχείς...

 

Προσθήκη:

Love4, παίζει πολύ το σενάριο της εισαγωγής και των πρόσθετων εξετάσεων. Ωστόσο, έχεις πάντα το δικό σου γιατρό που εμπιστεύεσαι και απευθύνεσαι στο νοσοκομείο μόνο για ό,τι δεν καλύπτεται αλλιώς.

 

Επίσης, ΚonstantinaDimitris, ανατρίχιασα για τη λήψη ούρων από την κύστη. Το θεωρώ τόοοοσο βάρβαρο! Ουρολοίμωξη έχει περάσει οι δύο φορές ο ένας γιος μου και στο ίδιο νοσοκομείο (ΙΑΣΩ) μας είπαν να το πολεμήσουμε να μαζέψουμε ούρα με σακουλάκι/κυπελλάκι... Οι νοσοκόμες ήταν απίστευτα υπομονετικές: 4-5 φορές πλύναν με το ειδικό απολυμαντικό την περιοχή και καθόντουσαν δίπλα μου (εγώ κρατούσα το μωρό) για να είναι σε ετοιμότητα...

Επεξεργάστηκαν by Aimee
Προσθήκη
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eμεις ειχαμε παει τον ενα μου γιο οταν ηταν 3 μηνων και ειχε πολυ υψηλο πυρετο...εκει μας ειχαν πει πως ΑΝ ΕΧΕΙ ουρολοιμωξη (μετα τις εξετασεις που θα του εκαναν ) θα επρεπει να κατσει 10 μερες να παρει ενδοφλεβια αντιβιωση....ακομη και αν δεν ειχε, θα τον κρατουσαν μεσα μεχρι να συνελθει. Τοτε ειχα παρει τον παιδιατρο και του ειχα πει πως υπαρχει προβλημα , λογω των αλλων παιδιων, και δεν ειναι ευκολο να μεινουμε μεσα. Μου ειπε να παμε στο ΠΑΙΔΩΝ κι εκει αν τον κρατουσαν θα σημαινε πως ΟΝΤΩΣ πρεπει να νοσηλευτει. Πηγαμε στο παιδων, του εκαναν εξετασεις, ειχε ουρολοιμωξη, μας εγραψαν αντιβιωση απο το στομα και ΦΥΓΑΜΕΕΕ (αργα τη νυχτα).

 

Απο τοτε διατηρω μεγαλες επιφυλαξεις αν οντως στα ιδιωτικα, η ΝΟΣΗΛΕΙΑ , ειναι παντα απαραιτητη η γινεται για λογους κερδους.:evil::evil:

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, νομίζω πως για το τίποτα σε κρατάνε μέσα....η ανιψιά του άντρα μου είχε πάθει βραχιολίτιδα και την κρατούσανε μέσα για μέρες. οταν το έπαθε η κόρη μου είχα αγχωθεί τόσο πολύ μήπως γίνει το ίδιο αλλά ο παιδίατρος μας ήταν κάθετος:ό,τι κάνεις στο σπίτι θα σου κάνουν και στο νοσοκομείο οπότε δεν υπάρχει κανένας λόγος να μείνεις σε νοσοκομείο.

Από τότε είμαι λίγο δύσπιστη με τα ιδιωτικά νοσοκομεία. Παίδων και πάλι παίδων!

Link to comment
Share on other sites

Μιας και λέτε για τις τιμές, έμαθα ότι στα μεγάλα ιδιωτικά χρεώνουν το strep-test 80 ευρώ (ξεχωριστά από την αμοιβή του παιδιάτρου που εξέτασε το παιδί και το ζήτησε). Τα ιδιωτικά μικροβιολογικά (αν δεν έχει ο παιδίατρος και σε στείλει έξω να το κάνεις) το χρεώνουν 15 ευρώ. Το πιο ακριβό strep-test της αγοράς κοστίζει 4 ευρώ, αν αγοράσεις μία συσκευασία (περιέχει 20 τεστ). Για τα μεγάλα νοσοκομεία, που οι παραγγελίες γίνονται κατά 100ντάδες συσκευασίες, το ένα τεστ θα κοστίζει ακόμα λιγότερο. Φανταστείτε για τι αισχροκέρδεια μιλάμε.

Το ίδιο ακριβώς γίνεται και με το τεστ γρίπης. Το χρεώνουν επίσης τόσο, παρ'όλο που κοστίζει γύρω στα 7-8 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

βασικά, επιλέγει κανείς ιδιωτικό, κυρίως όταν πρόκειται να νοσηλευτεί, για καλύτερες (ή να πω ανθρώπινες) συνθήκες παραμονής. επίσης, ο χρόνος αναμονής για μια εξέταση είναι πολύ μικρότερος σε σχέση με τα δημόσια.

 

σίγουρα, είναι και αποφασισμένος να τα πληρώσει όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και λέτε για τις τιμές' date=' έμαθα ότι στα μεγάλα ιδιωτικά χρεώνουν το strep-test 80 ευρώ (ξεχωριστά από την αμοιβή του παιδιάτρου που εξέτασε το παιδί και το ζήτησε). Τα ιδιωτικά μικροβιολογικά (αν δεν έχει ο παιδίατρος και σε στείλει έξω να το κάνεις) το χρεώνουν 15 ευρώ. Το πιο ακριβό strep-test της αγοράς κοστίζει 4 ευρώ, αν αγοράσεις μία συσκευασία (περιέχει 20 τεστ). Για τα μεγάλα νοσοκομεία, που οι παραγγελίες γίνονται κατά 100ντάδες συσκευασίες, το ένα τεστ θα κοστίζει ακόμα λιγότερο. Φανταστείτε για τι αισχροκέρδεια μιλάμε.[/quote']

Μα όταν πληρώνεις το τεστ, δεν πληρώνεις απλά την αξία του τεστ, αλλά και ένα ποσοστό των υπόλοιπων παρεχόμενων υπηρεσιών: την ωραία αίθουσα αναμονής, τις έξτρα νοσηλεύτριες, το ιατρικό προσωπικό γενικότερα, το γεγονός ότι στη ρεσεψιόν έχει 2-3 κοπέλες να απαντούν σε ερωτήσεις και να σηκώνουν τηλέφωνα, τη συντήρηση του κτηρίου και όλα τα εξτράκια που σημαίνουν ότι βρίσκεσαι σε ένα χώρο όμορφο, φωτεινό, καθαρό, φρεσκοβαμμένο, ότι δεν χρειάζεται να ταλαιπωρηθείς να ψάχνεις μικροβιολογικό, ότι δεν περιμένεις στην αναμονή για να κάνεις μια εξέταση, ότι η νοσοκόμα θα χαμογελάσει στο παιδί σου κλπ.

 

Μην παρεξηγηθώ, δεν έχω πάει ποτέ στο Ιασώ και η τελευταία μου εμπειρία από ιδιωτικό νοσοκομείο ήταν όταν γέννησα. Αλλά πώς να το κάνουμε, το έξτρα προσωπικό και οι έξτρα παροχές κοστίζουν...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν αντιλέγω. Ειδικά όταν, στο Παίδων, ίσως χρειαστεί να περιμένεις ως και 4 ώρες, όπου και πάλι θα πληρώσεις 5 ευρώ το στρεπ-τεστ ( τουλάχιστον αυτό ίσχυε μέχρι προ 2ετίας). Αλλά, και πάλι, 20 φορές πάνω από το κόστος είναι λίγο υπερβολή...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βασικά, επιλέγει κανείς ιδιωτικό, κυρίως όταν πρόκειται να νοσηλευτεί, για καλύτερες (ή να πω ανθρώπινες) συνθήκες παραμονής. επίσης, ο χρόνος αναμονής για μια εξέταση είναι πολύ μικρότερος σε σχέση με τα δημόσια.

 

σίγουρα, είναι και αποφασισμένος να τα πληρώσει όλα αυτά.

 

Εγω δεν εχω αντιρρηση να στοιχιζει...επιχειρηση ειναι στο κατω κατω..πληρωνεις το ωραιο περιβαλλον, τη γρηγοροτερη εξυπηρετηση, τη μεγαλυτερη ευγενεια του προσωπικου...τα παντα!

 

Η αντιρρηση μου ειναι στο σημειο που σε κρατανε μεσα χωρις να υπαρχει ουσιαστικος λογος...

Link to comment
Share on other sites

παιδιατρος και στρεπ τεστ 80 ευρω.τα καναμε το σαββατο

Και τα δύο μαζί 80 ευρώ; Δηλαδή ας πούμε 50 ο παιδίατρος και 30 το στρεπ τεστ; Δεν είναι τόσο άσχημα τότε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...