Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΡΕΜΠΟΔΙΣΗ ΟΜΙΛΙΑΣ?


mario08

Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΑΓΟΡΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΟΠΟΙΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟ ΜΟΥ.Ο ΓΙΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 17 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΟΙ ΜΟΝΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΜΑ-ΜΠΑΜΠΑ ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΛΥ ΑΡΑΙΑ ΕΝΩ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑ ΤΡΙΜΗΝΟ ΤΙΣ ΕΛΕΓΕ ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ.ΠΕΡΝΑΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 8 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΓΙΑΓΙΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΓΩ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΗ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΗ ΚΟΡΗ ΜΑΣ.Η ΓΙΑΓΙΑ ΤΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΕΙ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ,Η ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙ,ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ Η ΑΚΑΤΑΠΑΥΣΤΗ ΟΜΙΛΙΑ Η Ο ΕΡΧΟΜΟΣ ΤΟΥ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΟΥ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΜΠΟΔΙΣΕΙ,ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ, ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΗΣ ΟΜΙΛΙΑΣ ΤΟΥ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω παλι γιατι δεν βλεπω κατι ασχημο στο πως τα λεει το μικρουλι βρε? Η δικια μας λεει μαμα, μπαμπα, ατα, ατο αντε και κανενα ετσκι (μαλλον εκει σημαινει) τιποτα αλλο. Δεν βλεπω κατι περιεργο σοβαρα τωρα. Αν και καλο θα ηταν στην γιαγια να της πειτε να του κανει συζητηση....και οχι μονολογο. Αν το παιδι δεν ρωτιεται πως θα απαντησει? Αν εσενα σου πεσει ενας που σου μιλαει συνεχεια χωρις να σταματαει, θα μιλησεις? Μπααααααα......για το δευτερο μωρο παλι δεν εχω ιδεα. Μηπως πρεπει να του δινεις λιγακι χρονο μεσα στην μερα? Ασχετως νεογεννητου. Δεν ειναι καλο παντως τα πρωτα παιδια να αισθανονται οτι παραμελουνται εξαιτιας ενος δευτερου ερχομου. Ειναι δυσκολα αλλα μπορεις να τον βαζεις να βοηθησει (οσο μπορει). οταν αισθανονται οτι συμμετεχουν τα παιδια γινονται αλλο πραγμα. Δευτερο δεν εχω, αλλα ξερω γιατι εχω μια προγονη που ειναι αρκετα μαζι μας. Βαζοντας την να βοηθησει την εκανα μερος αυτου που γινεται και η συμπεριφορα της ηταν καταπληκτικη.......Νομιζω οτι 8 ωρες η γιαγια και σχεδον καθολου η μαμα εν ειναι καλο παντως......δεν ξερω.......

 

Ελπιζω ολα να πανε καλα.........αν και παλι σου λεω οτι αυτες οι τρεις λεξεις δεν μου φαινονται λιγες........

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι γιατι δεν βλεπω κατι ασχημο στο πως τα λεει το μικρουλι βρε? Η δικια μας λεει μαμα, μπαμπα, ατα, ατο αντε και κανενα ετσκι (μαλλον εκει σημαινει) τιποτα αλλο. Δεν βλεπω κατι περιεργο σοβαρα τωρα. Αν και καλο θα ηταν στην γιαγια να της πειτε να του κανει συζητηση....και οχι μονολογο. Αν το παιδι δεν ρωτιεται πως θα απαντησει? Αν εσενα σου πεσει ενας που σου μιλαει συνεχεια χωρις να σταματαει, θα μιλησεις? Μπααααααα......για το δευτερο μωρο παλι δεν εχω ιδεα. Μηπως πρεπει να του δινεις λιγακι χρονο μεσα στην μερα? Ασχετως νεογεννητου. Δεν ειναι καλο παντως τα πρωτα παιδια να αισθανονται οτι παραμελουνται εξαιτιας ενος δευτερου ερχομου. Ειναι δυσκολα αλλα μπορεις να τον βαζεις να βοηθησει (οσο μπορει). οταν αισθανονται οτι συμμετεχουν τα παιδια γινονται αλλο πραγμα. Δευτερο δεν εχω, αλλα ξερω γιατι εχω μια προγονη που ειναι αρκετα μαζι μας. Βαζοντας την να βοηθησει την εκανα μερος αυτου που γινεται και η συμπεριφορα της ηταν καταπληκτικη.......Νομιζω οτι 8 ωρες η γιαγια και σχεδον καθολου η μαμα εν ειναι καλο παντως......δεν ξερω.......

 

Ελπιζω ολα να πανε καλα.........αν και παλι σου λεω οτι αυτες οι τρεις λεξεις δεν μου φαινονται λιγες........

 

ισως το παιδι νιωθει πως δε το θελεις αλλο αφου το αφηνεις 8 ωρες τη μερα στη γιαγια.

η διαφορα τους ειναι μικρη κ το οτι θα ζηλευει σιγουρο.ετσι με τοσες ωρες μακρια σου ενισχυεται το συναισθημα της ζηλιας,οσο κ αν τη αγαπαει τη γιαγια,μπορει να αντιδραει μαυτο τον τροπο γιαυτο πλεον δε λεει ΄΄μαμα'' οπως παλια.συμβουλη μου μη το αφηνεις τοσες ωρες.ξερω ποσο δυσκολο ειναι κ γω 2 παιδια μονη μου μεγαλωνω στη γερμανια.ο αντρας μου δουλευει 12ωρα κ ολοι οι συγγενεις ειναι ελλαδα.θελει υπομονη που σαν μαμα που εισαι σιγουρα εχεις:wink:

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΣΑΦΗΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,ΣΥΓΓΝΩΜΗ.ΟΤΑΝ ΛΕΩ 8 ΩΡΕΣ ΜΕ ΤΗ ΓΙΑΓΙΑ,ΕΝΝΟΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΘΗΛΑΖΩ Η ΑΛΛΑΖΩ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΔΩΜΑΤΙΟ.ΟΛΟ ΤΟΝ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΧΡΟΝΟ ΕΙΜΑΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥ,ΑΠΛΑ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΚΡΑΤΑΕΙ ΑΡΚΕΤΑ.ΤΩΡΑ ΑΝ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕΤΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΗ ΘΗΛΑΖΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥ,ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΜΙΑ ΩΡΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ,ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΖΗΛΕΨΕΙ,ΟΠΟΤΕ ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΦΩ Κ ΝΑ ΜΕ ΒΛΕΠΕΙ ΚΑΝΕΝΑ 5ΛΕΠΤΟ ΠΡΙΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ

Link to comment
Share on other sites

λαθος καταλαβαμε τοτε:P ισως ζηλευει βρε φυσικο ειναι.η δικια μου οταν γεννησα το μικρο ηταν ηδη γλωσσου αλλα μερικες φορες μου ελεγε ΄΄μαμα εγω δε μπορωω να μιλησω ουτε να περπατησω ειμαι μωρακι'':shock::lol:

γιαυτο καλο ειναι εστω 1 ωρα τη μερα να την περνατε μονο οι 2 σας.ταισε το μωρο αστο 1 ωρα στη γιαγια κ καντε με τον μικρο οτι του αρεσει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ταπεινή μου άποψη, θήλαζε την μπροστά του...Νομίζω πιο πολύ ζηλεύει που είναι "στην απέξω" και δεν βλέπει τι γίνεται εκεί και μάλλον αυτό τον βάζει σε σκέψεις, παρά αν σε βλέπει και ίσως εκείνη την ώρα τον αφήσεις να χαϊδεύει τη μικρή ή εσένα...Φίλη μου, στο δεύτερο που θήλαζε, ο μεγάλος ζήτησε να θηλάσει κι αυτός, και του είπε "όχι!" και μετά που πήγαν σε παιδοψυχολόγο και ανέφεραν το περιστατικό, είπε ότι κακώς δεν τον άφησε, γιατί αυτό εντείνει το συναίσθημα ζήλιας...(μιλάμε για πολύ ζήλια ο μεγάλος όμως!)Πάντως κι εγώ πιστεύω ότι μια χαρά είναι με την ομιλία του, μάλιστα μην παραξενευτείς αν στους επόμενους μήνες πει πολλά και απότομα!!!!

EukOp3.png 

Link to comment
Share on other sites

ΕΜΕΝΑ ΦΙΛΗ ΠΑΙΔΟΨΥΧΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΠΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ,ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΝΑ ΤΟΝ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗΣΗ!ΤΙ ΝΑ ΠΩ?ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΤΑΣ!!

Link to comment
Share on other sites

Όπως βλέπεις έχω και εγώ δύο παιδάκια σχεδόν σαν τα δικά σου.

Ο μεγάλος μου δε λέει και εμένα πολλά πράγματα, αλλά καταλαβαίνει τα πάντα. Όσο για το θηλασμό, εγώ θηλάζω σχεδόν πάντα κοντά του. Συγκεκριμένα, αν θέλει να παίξουμε τίποτα ή να καθήσω στο πάτωμα μαζί του και δεν μπορώ γιατί θηλάζω, του λέω να περιμένει λίγο να ταίσω το μωρό και μετά θα παίξουμε. Και όντως είναι πολύ υπομονετικός. Δε δείχνει να το ζηλεύει καθόλου. Μάλιστα θέλει να το παίζει και να το χαιδεύει συχνά. Φυσικά, τον αφήνω υπό την επίβλεψή μου όμως.

Μάλιστα, όταν το μωρό κλαίει, ο μεγάλος μου φωνάζει "μαμά" και μου το δείχνει για να πάω να το πάρω. Αν το κρατάω στα χέρια μου και γκρινιάζει μου τραβάει τη μπλούζα για να το βάλω να φάει.

Δε σκέφτηκα ποτέ να μη θηλάσω κοντά του. Δε μου ζήτησε ποτέ να θηλάσει τώρα που βλέπει το μωρό. Αυτόν τον θήλασα μέχρι 8 μηνών. Δε νομίζω να το θυμάται. Δεν ξέρω πως θα αντιδρούσε ένα παιδάκι που θήλασε μέχρι μεγαλύτερο και έχει έντονες εικόνες από το θηλασμό του.

ΠΕΡΙΚΛΗΣ 29-06-2008

ΣΠΥΡΟΣ 15-11-2009

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...