Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μυρωδατος καφες


Xamodraki

Recommended Posts

Μ' αρεσει πολυ ο καφες αλλα αναγκαζομαι να πινω γαλλικο. Τον εχω σκυλοβαρεθει ενα χρονο τωρα αλλα τι να κανω. Εν τω μεταξυ στο σπιτι δεν μου πετυχαινει ποτε. Παω και παιρνω καθε φορα διαφορετικο μπας και εχει γευση αλλα τιποτα. Υποτιθεται οτι ειναι με γευση και αρωμα αλλα ρε παιδια καθε φορα μονο το σπιτι μυριζει και απο γευση μηδεν. Ειχα παει σε φιλη πριν απο καιρο και μου εκανε καφε καραμελα. Ενθουσιαστηκα! Το πηρα κι εγω και αποτελεσμα μηδεν. Τι στο καλο συμβαινει με την δικη μου καφετιερα? Κατι μου ειπαν και για το νερο, οτι διαφερει απο περιοχη σε περιοχη, αλλα αυτο τι σχεση εχει? Τι λετε?

6e27704b68.png

 

1ce464eb8b.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εισαι σιγουρη οτι βαζεις τη σωστη ποσοτητα? Μηπως τον κανεις ελαφρυ? Μηπως εχεις πιασει αλατα η καφετιερα σου και πικριζει ο καφες? Αν εχεις αμφιβολιες για το νερο δοκιμασε μια φορα με εμφιαλωμενο απλα για διαπιστωσεις αν φταιει αυτο.

Και μια και το αναφερες.. γιατι "αναγκαζεσαι" να πινεις γαλλικο?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ που πίνω γαλλικό όσες φορές έχω πάρει με γεύσεις την νιώθω σε αυτό που πίνω. Μάλλον βάζεις μικρή ποσότητα καφέ σε σχέση με το νερό που ρίχνεις στην καφετιέρα σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Με εμφιαλωμενο δεν δοκιμασα να πω την αληθεια. Την καφετιερα την καθαριζω και με σοδα κατα καιρους εσωτερικα. Καφε βαζω αρκετο, μ' αρεσει εντονη γευση. Και Αννα λεω οτι αναγκαζομαι επειδη η παιδιατρος μου ειπε οτι ειναι καλυτερα να αποφυγω το νες λογω θηλασμου.

6e27704b68.png

 

1ce464eb8b.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα!εγω καθαριζω την καφετιερα παντα με ξιδι και νερο,βαζω μισο φλιτζανακι του καφε ξιδι και νερο εμφιαλωμενοη απο φιλτρο,αφηνεις περνα η μιση ποσοτητα,τηνκλεινεις 10λεπτα τηνκαφετειρακαι αφηνεις περνακαι το υπολοιπο διλαυμα.μεταπερνας σκετο εμφιαλωμενο νερακι 2-3 φορες να φυγει η ξιδιλα.

κανονικα ο φιλτρου θελει 1 κουταλια της σουπας γιακαθε φλιτζανικαφε,αυτη ειναιη αναλογια,τονιζω οτι παντα μα παντ απρεπει να χρησιμοποιουμε εμφιαλωμενο νερο η απο φιλτρο,αλλιως,,,τζαμπα το καθαρισμα!καιo jakobs και ο dowe egberts ειναι καλοι αρωματικοι.

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

Μου εχει τυχει επισης να φταιει και η καφετιερα,καθε μια θελει να βρεις τη δικη της αναλογια φλιτζανιου και καφε...

26/10/10 Ήρθε η kisha junior και είναι όντως γκαυ.....τσα!

Ο μικρός μου είναι κέβλαρρ  ! 20/02/12

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δοκιμάσει καφέ από τα coffeway ? Τον λατρεύω. Εχει διάφορες γεύσεις. Και για την κολλητή μου που δεν πίνει καφέ έχει τσάγια και σοκολάτες σε απίστευτες γεύσεις.

Τον τελευταίο καφέ που είχα πάρει τον Ιούνιο και τον είχα φυλάξει σε αεροστεγές βάζο το καλοκαίρι (δεν μου αρέσει ο ζεστός καφές το καλοκαίρι και έτσι μου ξέμεινε) μόλις άνοιξα το βάζο μοσχοβόλησε όλη η κουζίνα.

:-)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχεις δοκιμάσει καφέ από τα coffeway ? Τον λατρεύω. Εχει διάφορες γεύσεις. Και για την κολλητή μου που δεν πίνει καφέ έχει τσάγια και σοκολάτες σε απίστευτες γεύσεις.

Τον τελευταίο καφέ που είχα πάρει τον Ιούνιο και τον είχα φυλάξει σε αεροστεγές βάζο το καλοκαίρι (δεν μου αρέσει ο ζεστός καφές το καλοκαίρι και έτσι μου ξέμεινε) μόλις άνοιξα το βάζο μοσχοβόλησε όλη η κουζίνα.

 

...έχεις αναρωτηθεί όμως τι είναι αυτά τα αρώματα που βάζουν στους καφέδες τους και τους κάνουν να μυρίζουν τόσο έντονα??? Εμείς πίνουμε κυρίως εσπρέσσο (κανονικό εγώ και ντεκαφεινέ η γυναίκα μου), ο οποίος είναι μάλλον καλύτερος και από τον φίλτρου και από τον στιγμιαίο.

Link to comment
Share on other sites

καιo jakobs και ο dowe egberts ειναι καλοι αρωματικοι.

και εγω αυτους παιρνω και ο αγαπημενος μου ειναι ο carte noire. ο μαυρος. οποτε τον εβλεπα τον αγνοουσα και μια μερα ειδα τη βαλβιδα (εχει για να μυρισεις το καφε) και τρελαθηκα και τον πηρα κι αοπο τοτε κολλησα! παντα λεω την επομενη φορα θα παρω απο καφεκοπτειο! :mrgreen:

ειναι σαν το δευτερα διαιτα! δεν το κανω ποτε!:mrgreen::mrgreen:

yqMlp3.png

ΓΙΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΦΩΣ!

ΕΙΣΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΖΩ! ΣΑΓΑΠΩ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Γεια σας ,

 

ο καφές κρατά την μυρωδιά του αναλοίωτη στο ψυγείο ειναι αλή8εια , επίσης ο καφές Φίλτρου για να είναι και γευστικός ρίξτε και λίγο Αλάτι εκεί στο φίλτρο που βάζετε και τον καφέ !!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν πίνεις ελληνικό; δεν νομίζω ότι είναι πιο βαρύς από τον γαλλικό, μιας και θηλάζεις.

σίγουρη όμως δεν είμαι.

από την άλλη, αφού θηλάζεις πόσο ανάγκη τον έχεις τον καφέ; γενικά;

εγώ δεν έπινα. εσύ, όπως καταλαβαίνεις!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν θελετε ενα πρωινο να πιειτε ενα καφε φιλτρου λιγο διαφορετικο, ριξτε μεσα στο φιλτρο λιγη κανελλα!!!!σε οσους αρεσει η κανελλα θα το λατρεψουν!μυριζει ολο το σπιτι

τa ΜΩΡΑΚΙA ΜΟΥ ειναι το ΝΟΗΜΑ της ΖΩΗΣ μου!hpWgp3.png

 

CNy3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...