Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

To be συνεπής, or not to be? Ιδού η απορία!


Recommended Posts

Να μαι πάλι με τις ανησυχίες μου :D .....

 

Λοιπόν, ίσως αρκετοί γονείς, είτε εργάζονται, είτε όχι, αντιμετωπίζουν την ίδια κατάσταση που αντιμετωπίζω κι εγώ τα πρωινά...

 

Καταρχήν, δεν είμαι πρωινός τύπος...και για να σας το αποδείξω... δείτε τι ώρα είναι τώρα που γράφω... :oops:

 

Τέλος πάντων... επειδή δεν είμαι πρωινός τύπος και θέλω να αποφεύγω να βγαίνω από το σπίτι τρέχοντας αναμαλλιασμένη με τις παντόφλες κατά λάθος αντί για παπούτσια (ναι το έχω πάθει :oops: ), φροντίζω από το βράδυ να ετοιμάζω τα πάντα: ρούχα, τσάντα μου, τσάντα του Ιάσονα, φαγητό για ολοήμερο κτλ... οπότε το πρωί το μόνο που μου μένει είναι να φορώ ένα χαμόγελο (έστω και προσποιητό...η προσπάθεια μετρά), να σηκώνω τον γιο μου, να ντυνόμαστε, να πλενόμαστε, να φάμε πρωινό και να φεύγουμε...

Μέχρι τώρα...καλά πάει... είμαι καλό παιδί.

 

Τρέχουμε, λοιπόν, για να είμαστε στο σχολείο το αργότερο έως τις 8πμ.

Να έχουμε χρόνο πριν κτυπήσει το κουδούνι να ακουμπήσουμε αυτή την ασήκωτη τσάντα των 50 κιλών στο θρανίο και να τοποθετήσουμε το φαγητό του ολοήμερου στο ψυγείο του σχολείου.

Να χαιρετηθούμε (δε δέχεται φιλάκια και αγκαλίτσες μπροστά στους συμμαθητές του... :? ).

Να είναι συνεπής ο γιος μου στους κανόνες του σχολείου και να μην καθυστερεί. Να είναι πάντα παρών στη σειρά της προσευχής όταν κτυπάει το κουδούνι.

 

Μερικές φορές, αν έχω χρόνο, στέκομαι έξω από το σχολείο και λέω μια καλημέρα στους γονείς των συμμαθητών του γιου μου... συνήθως δεν έχουμε χρόνο... λέμε μια καλημέρα, δύο λόγια και φεύγουμε.

 

Και τώρα τι με τρώει;

Καθώς φεύγω από την αυλή, παρατηρώ καθημερινά ότι, όταν κτυπά το κουδούνι, η δασκάλα δεν είναι ποτέ στην προσευχή... θεώρησα ότι σε κάποιο γραφείο θα ήταν ή στην τάξη... δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία έως σήμερα.

Προχθές, καθώς βρισκόμουν έξω από το σχολείο, είδα τη δασκάλα να μπαίνει στην αυλή του σχολείου αφού είχε κτυπήσει το κουδούνι κι αφού είχαν πει την προσευχή...Ε, άνθρωποι είμαστε... πάλι δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία.

Σήμερα, ακούω μια μαμά νά λέει "να τη, πάλι άργησε πολύ"... γυρνάω και βλέπω τη δασκάλα να έρχεται... η ώρα είναι 8:25... η μαμά εκείνη μας είπε ότι εχθές την ίδια ώρα ήρθε...

Πλησιάζει η δασκάλα και χαμογελαστά μας καλημερίζει κι εμείς ανταποδίδουμε...

 

χμ.. πώς να εκφράσω αυτό που θέλω να πω?........ Από τη μια έχουμε τα εξάχρονα παιδιά μας, τα οποία προσπαθούμε να εκπαιδεύσουμε να είναι συνεπή στους κανόνες του σχολείου. Η διευθύντρια κάθε πρωί θυμίζει στα παιδιά τη σημασία της συνέπειας (γιατί κάποια πράγματι καθυστερούν) και ότι οφείλουν να βρίσκονται στο σχολείο πριν χτυπήσει το κουδούνι. Από την άλλη, έχουμε τη δασκάλα να έρχεται συχνά αργά... αφού έχουν μπει τα παιδιά στην τάξη...

 

(αναστεναγμός).

 

Δήμητρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στο σχολείο που πήγαινα (γερμανική) - στο γυμνάσιο και στο λύκειο στην ώρα της προσευχής ήταν μόνο ο γυμνασιάρχης και ο λυκειάρχης όχι κάποιος καθηγητής.

Οι καθηγητές ερχόντουσαν στις τάξεις όταν ήδη είχαμε μπεί και καθόμασταν στα θρανία -

εάν ο καθηγητής την ώρα που έμπαινε έβλεπε παιδιά που περιφερόντουσαν ή δεν ήταν στην θέση τους, ή έκαναν φασαρία, υπήρχε περίπτωση να τους δώσει επίπληξη.

(κάτι συνηθισμένο που δεν στιγματιζε τα παιδιά όμως, αλλά το γράμμα πήγαινε στους γονείς για την ειδοποίηση της επίπληξης)

ακούγεται αυστηρό αλλά εμένα δεν μου φαινόταν καθόλου -

ο καθηγητής πάει εκεί για να κάνει την δουλειά του και έμπαινε στην τάξη και άρχιζε η διδασκάλία, κατευθείαν με το που καθόταν στο θρανίο, μετά απο ένα λεπτό.

 

στο δημοτικό (δημόσιο) που πήγα θυμάμαι μάλλον ότι ήταν εκεί οι δάσκαλοι την ώρα της προσευχής.

όμως επειδή έζησα το προηγούμενο παράδειγμα, δεν μου φαίνεται περίεργο να μην είναι εκεί ο δάσκαλος στην προσευχή. Αλλά απο ότι καταλαβαίνω στα υπόλοιπα σχολεία είναι εκεί σταθερά?

 

Σαφώς εάν καθυστερεί το μάθημα και το πρόγραμμα, είναι απαραίτητο να γίνει διόρθωση αυτής της συμπεριφοράς.

αν δεν θέλει να είναι στην προσευχή ή δεν το υποχρεώνει ο νόμος, τότε ας ενημερωθούν και τα παιδιά ότι δεν είναι ότι αργεί η δασκάλα τους , αλλά ότι τότε έρχονται οι δασκάλες.

Μάλλον απο όσα γράφεις όμως δεν ισχύει αυτή η περίπτωση.. :)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

υποχρέωση του δασκάλου είναι να βρίσκεται στο "πόστο" του με το ξεκίνημα του ωραρίου του και να φεύγει με το πέρας αυτού.καταρχήν βοηθά τον ίδιο να είναι λίγο νωρίτερα στο σχολείο..κακώς το επιτρέπει ο διευθυντής!αν γίνεται συστηματικά δεν είναι σωστό!

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και πρέπει να είναι εκεί στην προσευχή και όχι μόνο, ειδικά τις μέρες που έχει εφημερία (γιατί δεν μπορεί να μην έχει) θα πρέπει να είναι τουλάχιστον από τις 7:30 στο σχολείο. Το θέμα του εργασιακού ωραρίου και η τήρησή του είναι ένα θέμα για το οποίο είναι υπέθυνος ο διευθυντής του σχολείου και μπορεί να κάνει και επιιπλήξεις :wink:

Απορία: Είναι η μόνη δασκάλα που απουσιάζει συστηματικά; Πάντως όπως και να έχει τίθεται ζήτημα συνέπειας ....εδώ κολλάει το δάσκαλε που δίδασκες χεχεχεχε ....δεν μπορεί από τα παιδιά να απαιτούμε να είναι παρόντα στην προσευχή και εμείς οι ίδιοι να απουσιάζουμε.

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμενα δεν με συμφερει να μιλαω γιατι κανω αγωνα για να ειμαι στο σχολειο της κορης μου στις 8:15 τουλαχιστον. Και για αυτο το λογο μου εχει κανει παρατηρηση η δασκαλα αλλα πως να απολογηθω? οτι μενω μακρυα ειναι αστεια δικαιολογια.

 

Δημητρα αμα επαναλαμβανεται πιστευω οτι πρεπει να το αναφερετε στον διευθυντη για να της κανει συσταση. Μηπως ντραπει και αυτη σαν εκπαιδευτικος οπως ντραπηκα εγω ως μανα που δεν τηρω τους κανονες.

Τα παιδια μου ,ειναι η ζωη μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλα εγω φευγω μαυρη νυχτα και ειμαι στη δουλεια στανταρ μιση ωρα πριν γιατι θελω να πιω καφε ΄(συνηθεια που εχω και απ το σχολειο ακομα, δεν αργω ποτε εκτος απροοπτου και πολυ σοβαρου μαλιστα)

Αλλα δεν μου φαινεται και ιδιαιτερα κακό να αργει λίγο η δασκαλα. Αλλωστε και γω θυμαμαι οτι πρωτα μπαινουν τα παιδια την ταξη και μετα οι δασκαλοι. Μπορει άλλωστε να εχει καποιον σοβαρο λόγο που αργει και οχι απλα να την παιρνει ο υπνος. Αν ομως οντως σε ενοχλει μπορεις να την ψαρεψεις πριν την δωσεις στεγνα στο διευθυντη γιατι μπορει πχ να μενει μακτυα και να παιρνει ενα συγκεκριμενο λεοφορειο και να εχει την ανοχη του διαυθυντη, την οποια θα την χασει αν αρχισουν να κανουν παραπονα οι γονεις.

Γενικα σε αυτα τα πραγματα πιστευω πως εμεις πρεπει να κανουμε αυτο που θεωρουμε καλο και οχι να λέμε αφου δεν το κανουν οι άλλοι γιατι να το κανω?

Η μαμα μου ξυπνουσε παντα αγρια χαραματα γιατι ηθελε να πηγαινει και στο φουρνο να παιρνει ζεστα ψωμακια για τα σαντουιτς και να ειμαστε και στην ωρα μας στο σχολειο και εγω εχω γινει ενας απιστευτα συνεπης ανθρωπος. Ποτε δεν κοιταξε αν κανουν και οι άλλοι το ιδιο. :D

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τη γνώμη σας σε αυτό το θέμα...καμία φορά αναρωτιέμαι αν είμαι υπερβολικά απαιτητική και μήπως, μπροστά στα πολλά προβλήματα που έχει το σχολικό σύστημα γενικά, κοιτάω το δέντρο και χάνω το δάσος.

 

Είμαι σίγουρη ότι η διευθύντρια έχει παρατηρήσει τη συνεχή αργοπορία της δασκάλας... Παρέλειψα να πω ότι είναι αναπληρώτρια και ξεκίνησε πριν 2 εβδομάδες γιατί η προηγούμενη έφυγε σε άδεια αναρρωτική και εγκυμοσύνης... Η προηγούμενη δεν θα επιστρέψει φέτος. Οπότε, αναρωτιέμαι μήπως έχει ένα μικρό πρόβλημα προσαρμογής... ή μήπως δεν είναι πρωινός τύπος :lol:

 

Αν συνεχιστεί συστηματικά, αυτό σημαίνει ότι θα είναι απλά μια κακή συνήθεια και ότι η διευθύντρια κάνει τα στραβά μάτια... ελπίζω να μη συνεχιστεί, διότι προτιμώ να απευθυνθώ στη διευθύντρια για πολύ πιο σοβαρά θέματα... θα απορήσω αν συνεχιστεί, γιατί αυτό σημαίνει και ότι η διευθύντρια αδιαφορεί. Οπότε, η παρατήρηση θα γίνει στη διευθύντρια που το επιτρέπει να γίνεται, ενώ κάνει παρατήρηση στα παιδιά στην προσευχή να μην αργοροπορούν.

Είναι κι άλλες 2 δασκάλες που καθυστερούν... τις βλέπω να τρέχουν το πρωί αφού έχει κτυπήσει το κουδούνι...μάλλον με κάποιο τρόπο αλληλοκαλύπτονται...

Αν μπορεί ένα εξάχρονο να σέρνεται από το κρεβάτι πρωί-πρωί και να βρίσκεται έγκαιρα στη σειρά του την ώρα της προσευχής παρόλο που νυστάζει, τότε μάλλον ο δάσκαλος θα πρέπει να το σεβαστεί αυτό και να ξεπερνά τις όποιες πρωινές δυσκολίες έχει να κάνει το ίδιο.

 

Και μένα μ'έπιασε μια δασκάλα από τα μούτρα ένα πρωινό το πρώτο μήνα της σχολικής χρονιάς, γιατί είχα φθάσει στην πύλη ακριβώς την ώρα που κτύπησε το κουδούνι κι εκείνη ήθελε να κλειδώσει. Εκείνη είχε όρεξη πρωί-πρωί για καυγά κι εγώ είχα ημικρανία... οπότε, καταλαβαίνετε, καμία μας δεν είχε ιδιαίτερη ψυχραιμία... πήγα και την αναζήτησα μετά και με τίμησε, βγαίνοντας από την τάξη να μιλήσουμε... τα βρήκαμε και όλα καλά....

 

Σας ευχαριστώ και πάλι... θα σας πω τη συνέχεια μετά από λίγο καιρό όταν θα έχω δει αν η δασκάλα μας το έχει σύστημα να αργεί.

 

Δήμητρα

Link to comment
Share on other sites

Πάντως συνεχίζω να είμαι απόλυτη στο θέμα της ώρας προσεύλεσης στο σχολείο τόσο από τους εκπαιδευτικούς όσο και από τους μαθητές και δεν το κάνω από ιδιοτροπία αλλά για λόγους ουσίας. Είναι που είναι μικρής διάρκειας οι διδακτικές ώρες ( πρέπει να είσαι συνεχώς σε εγρήγορση αν θέλεις να φέρεις σε πέρας τους διδακτικούς σου στόχους) αν αργοπορούν μαθητές και ακόμα το χειρότερο δάσκαλοι νομίζω ότι αυτό κάπου θα έχει αρνητικό αντίκτυπο. Για φανταστείτε λοιπόν την πρώτη ώρα που συνήθως γίνεται η γλώσσα και συνήθως σαν πρώτη ενέργεια είναι να γράφεται η ορθογραφία να διακόπτεται ανά πεντάλεπτο το μάθημα γιατί εισβάλει κάποιος αργοπορημένος μαθητής.... και αυτός θα μενει πίσω αλλά και θα διαταράσσει την ισορροπία της τάξης αφού θα πρέπει να επαναλαμβάνεται συνεχώς η ίδια διαδικασία ...

Να μην σχολιάσω τον αργοπορημένο δάσκαλο ... έχω την αρνητική βιωματική εικόνα ενός δάσκαλου που ερχόταν τρέχοντας αργοπορημένος στην τάξη, άρπαζε ένα βιβλίο από έναν μαθητή και ρωτούσε συνεχώς ... που είμαστε βρε παιδιά;;; Απαράδεκτος.

Προσωπικά Δήμητρα θεωρώ ότι δεν είσαι υπερβολική με την απαίτησή σου στη συνέπεια της δασκάλας σας ... δεν είναι υπάλληλος σε δουλειά γραφείου που αν αργήσει λίγο απλά θα διεκπεραιωθούν λίγο αργότερα οι υποχρεώσεις της.... φέρει μεγάλη ευθύνη και κυρίως διαπαιδαγωγεί αλλά και διαμορφώνει συμεμπεριφορές .... το να κάνει ένα λάθος στην ορθογραφία ή μην μπορεί να δώσει απάντηση σε μια ερώτηση μαθητή της δεν είναι κατ' εμέ η ουσία .... τα σημαντικότερα είναι τα μη λεκτικά μαθήματα που δίνει στους μαθητές της μέσα από τις πράξης της ... το να μπαίνει αργοπορημένη στην τάξη είναι ένα από αυτά :wink:

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

τα σημαντικότερα είναι τα μη λεκτικά μαθήματα που δίνει στους μαθητές της μέσα από τις πράξης της ... το να μπαίνει αργοπορημένη στην τάξη είναι ένα από αυτά :wink:

 

Ναι, έχεις δίκιο... η αργοπορία πρέπει να αποφεύγεται και από τους δασκάλους και από τους μαθητές. Έχουμε μια μαμά που φέρνει το παιδί της μόνιμα στις 8:30 και παρά τις παρατηρήσεις της δασκάλας εκείνη επιμένει ότι "δεν μπορεί από αυτή τη μικρή ηλικία να ταλαιπωρεί το παιδί της τα πρωινά" :o ....χχμμ.

 

Πάντως, συμβαίνει και το άλλο εκνευριστικό...κι αυτό από την πλευρά των γονιών... τις ελάχιστες φορές που ήταν η δασκάλα ήδη στην τάξη πριν κτυπήσει το κουδούνι (μια φορά εφημερία κι άλλες 2 φορές) κι ενώ έκανε προετοιμασίες ... τσουπ! την βούτηξαν κάποιοι γονείς και άρχισαν "πώς πάει ο Νικόλας μου?" ή "την ώρα που έγραφε η Μαρία μου την αντιγραφή της, φτερνίστηκε και της ξέφυγε μια μολυβιά στο τετράδιο, και η γόμα της άφησε μια μεγάλη μουντζούρα.."... εντάξει...ακούγομαι πολύ σαρκαστική... αλλά αν παρατηρούσαν τη δασκάλα έστω για ένα δευτερόλεπτο θα καταλάβαιναν ότι η γυναίκα εκείνη την ώρα έχει δουλειά και βιάζεται... αστην να κάνει τη δουλειά της... είναι για το καλό της τάξης σε τελική ανάλυση.... άλλο να έχεις μια σοβαρή ανησυχία κι άλλο να αρπάζεις την ευκαιρία μόνο και μόνο τυχαίνει να είναι μπροστά σου η δασκάλα....Κι έτσι αναρωτιέμαι μήπως έρχεται αργά για να αποφύγει τους "παπαράτζι"... :roll:... αλλά μάλλον όχι.

 

Τελικά, ναι... θα πρέπει να σταματήσει η αργοπορία... θα δω αν συνεχιστεί αυτή την εβδομάδα και μετά θα δράσω....

 

Σ' ευχαριστώ! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν, να σας πω τι έγινε μέχρι σήμερα με την αργοπορία της δασκάλας...

 

Αφου στηνόμασταν οι τρελο-γονείς ντετέκτιβ έξω από το σχολείο για μια ολόκληρη εβδομάδα, διαπιστώναμε ότι αργούσε κάθε μέρα με αποκορύφωμα την Παρασκευή, που την είδαμε να κατεβαίνει το δρόμο στις 8:30!

 

Τα δε παιδιά μας, μας έλεγαν ότι γίνεται χαμός στην τάξη μέχρι να έρθει η δασκάλα, αλλά τους αρέσει που αργεί... χμμ...

 

Οπότε, τη Δευτέρα, μαζευτήκαμε έξω από την τάξη στις 8:00 το πρωί και ετοιμαζόμαστε να πάμε στη Διευθύντρια... στο μεταξύ έκανα πλάκα στους γονείς και τους έλεγα.."έχει γούστο να έρθει σήμερα νωρίς και να μας βγάλει τρελούς" και καθώς γυρίσαμε όλοι για να ανέβουμε τα σκαλιά προς το γραφείο της διευθύντριας...τσουπ! ήρθε η δασκάλα! Πάνω στην ώρα να βγει για την προσευχή! χεχεχε... Ηταν πολύ τυχερή...

 

Οπότε είπαμε να την αφήσουμε ήσυχη και να την παρακολουθήσουμε για καμία εβδομάδα ακόμη, μπας και στρώσει...

 

νιώθω περίεργα και άσχημα που στηνόμαστε και την παρακολουθούμε... αλλά και τι να κάνουμε? Μέχρι σήμερα (3 μέρες δηλαδή) έρχεται νωρίς... οπότε είτε κάτι της συνέβαινε 2 εβδομάδες και αργούσε ή της έγινε παρατήρηση από τη διευθύντρια και έστρωσε ή κατάλαβε ότι την παρακολουθούσαμε και αποφάσισε να στρώσει πριν το κάνουμε θέμα.

 

Δήμητρα

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΜΑΙ ΕΞΩ ΦΡΕΝΩΝ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

ΕΞΑΛΛΗ!!!!

 

Μετά από ένα σχεδόν μήνα παρακολούθησης και διαπίστωσης ότι η δασκάλα της Α' τάξης Δημοτικού κατεβαίνει την κατηφόρα της γειτονιάς στις 8:25 για να παέι στη δουλειά της, συνέχεια με εξαίρεση 3 ημερών σε όλο αυτό το διάστημα... τα ακόύσαμε εμείς οι γονείς κι από πάνω, όταν τολμήσαμε να ρωτήσουμε τι συμβαίνει!!!!

 

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!! ΤΕΡΜΑ Η ΔΙΠΛΩΜΑΤΙΑ. Θα τα πω όλα όπως έγιναν.

 

Σήμερα: η ώρα ήταν 8:20. Στην τάξη, τα παιδιά ήταν χωρίς επιτήρηση. Πώς το ξέρω? Είπα, αφού δεν τα επιτηρεί κανείς, θα μείνω εγώ να κοιτάξω να μη σκοτωθούν μεταξύ τους. Ενα παιδί κάνει ρόδα. Το άλλο τραβάει την τσάντα του άλλου, ο οποίος ρίχνει και καμιά μπουνιά.

 

6-7 γονείς στέκονται έξω από την τάξη περιμένοντας να μιλήσουν με τη διευθύντρια για να ρωτήσουν γιατί αργεί τόσο πολύ καθημερινά η δασκάλα των παιδιών τους.... ΤΙ ΘΡΑΣΟΣ και αυτοί οι γονείς ε?

 

Ερχεται η διευθύντρια και πετάει ένα χλιαρό "παιδιά καθήστε ήσυχα"

 

Ρωτάει η διευθύντρια τους γονείς "εσείς, τι θέλετε εδώ" και με ΠΟΛΥ ΕΥΓΕΝΕΙΑ λέει ένας γονιός, "επειδήπαρατηρούμε εδώ και ένα μήνα ότι αργεί η δασκάλα"... ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΙΑΚΟΠΤΕΙ ΝΕΥΡΙΑΣΜΕΝΗ

 

"σας παρακαλώ! Είμαι ενήμερη!" και συνεχίζει λέγοντας ότι η δασκάλα έρχεται με λεωφορείο και γιαυτό αργεί.

 

Να σημειώσω ότι ο γονιός που μίλησε, ξεκινάει κάθε πρωί από το Καλαμάκι και πηγαίνει στο Μαρούσι. Το ταξίδι του στο Μαρούσι διαρκεί μιάμιση ώρα, κι όμως ο άνθρωπος φθάνει στη δουλειά του στην ώρα του. ΚΙ ΟΜΩΣ ο άνθρωπος αναγκάζεται να ζητά άδεια το πρωί, για να μάθει τι συμβαίνει στο σχολείο και αργεί μονίμως η δασκάλα. Και η απάντηση είναι ότι παίρνει το λεωφορείο??? Θεωρείται αυτός ειδικός λόγος αργοπορίας? Να πω εγώ στον διευθυντή μου ότι θα έρχομαι στη δουλειά μου μισή ώρα αργότερο από το συμφωνημένο γιατί παίρνω λεωφορείο? Ξέρετε τι θα μου πει ο διευθυντής μου, ε?

Και τι φταίνε τα παιδάκια που ξυπνάνε από τις 7 το πρωί? Να ξεκινά νωρίτερα και η δασκάλα να παίρνει το προηγούμενο λεωφορείο!

 

Και αφού προσπάθησαν οι γονείς ΕΥΓΕΝΙΚΑ να παρακαλέσουν τη διευθύντρια να μιλήσει με τη δασκάλα να κάνει μια προσπάθεια να έρχεται στην ώρα της, ΘΥΜΩΝΕΙ Η ΔΙΕΥΘΥΝΤΡΙΑ και μας λέει "ΑΡΚΕΤΑ! ΦΥΓΕΤΕ, ΒΓΕΙΤΕ ΕΞΩ ΤΩΡΑ!!!" ΟΡΙΣΤΕ??????

Και να αρχίσει το μάθημα. ΠΟΙΟ ΜΑΘΗΜΑ? Πού είναι η δασκάλα για να αρχίσει το μάθημα? Μας δουλεύουν?

Ο καφές της είναι στην έδρα της τάξης πολύ πιο νωρίς από τη δασκάλα!!!

 

 

Αξίζει να μιλήσω με τη διευθύντρια? ΟΧΙ. Αφού καλύπτει την παρανομία της δασκάλας. Διότι πρόκειται για παρανομία. Η δασκάλα της Α2 του 6ου δημοτικού σχολείου Αλίμου ΕΡΧΕΤΑΙ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΦΕΥΓΕΙ ΣΤΗΝ ΩΡΑ ΤΗΣ.

 

Αυτά. Είμαι πολύ προσβεβλημένη ως γονιός αλλά και ως πολίτης αυτής της χώρας να με διώχνει ένας δημόσιος υπάλληλος που δεν επιθυμεί να αντιληφθεί ότι όλοι οφείλουμε να είμαστε συνεπείς απέναντι στους συνανθρώπους μας και ειδικά σε τομείς όπου προσφέρονται δημόσιες υπηρεσίες στους πολίτες που πληρώνουν τους φόρους τους.

 

Και να μην ξανακούσω τη δικαιολογία των ελλείψεων των απαραίτητων πόρων, γιατί εδώ μιλάμε απλά για την έλλειψη κοινής λογικής.

 

Και δεν υπάρχει περίπτωση αυτή η συμπεριφορά να με αναγκάσει να υποχωρήσω και να αποκτήσω τη στάση του "δε βαριέσαι το ένα και δε βαριέσαι το άλλο" και "δημόσιο είναι, τι περιμένεις;"...γιατί αρχίζω να πιστεύω ότι σε αυτό αποσκοπούν μερικοί-μερικοί για να τους αφήνουμε ήσυχους στην ασυνέπειά τους και την ευθυνοφοβία τους. Θα επιμένω να "ενοχλώ" μέχρι να αλλάξουν κάποια πράγματα, έστω και στη μικρή κοινωνία όπου ζώ.

 

Αυτά και συγνώμη για τα κεφαλαία...

Link to comment
Share on other sites

Καλά κάνεις και δεν το αφήνεις και απο τη στιγμή που είσασταν 6-7 γονείς και είχατε αυτή την αντιμετώπιση, να απευθυνθείτε στη διεύθυνση α'βάθμιας. Δεν ήταν και τρόπος αυτός απο το μέρος της διευθύντριας, αν ήθελε να δικαιολογήσει τη συναδελφό της, ας το έκανε περισσότερο διπλωματικά...Τι είναι ο δικτάτορας του σχολείου; και εκείνη κάπου δίνει λόγο, κάποιος είναι πάνω απο αυτήν...

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

Εγω προτεινω να λαβει γνωση για το θεμα ο συλλογος γονεων!!δεν παει για δουλεια στις 6 ωστε να δικαιολογειται!!!!Για ονομα του Θεου παει στις 8 να δουλεψει για 4 ωρες!!Δυσκολο εργο,το καταλαβαινω αλλα να μην ξεπερναμαι τα ορια!μην το αφησετε,εχουμε και μεις οι γονεις ευθυνη οσο τα αφηνουμε να συμβαινουν.Οσο για την διευθυντρια μαλλον δεν εχει τον ελεγχο αν κρινω απο το αλλο θεμα με τα παιδια που χαθηκαν στην εκκλησια που αν δεν κανω λαθος δικο σου ηταν!

Δυστυχως τα προβληματα στα σχολεια ειναι παρα πολλα και νομιζω πως μεγαλο ρολο παιζει πως λειτουργει η διευθυνση του σχολειου και ποσο δραστηριος ειναι ο συλλογος γονεων.

Περιμενουμε νεοτερα.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και να μην παραλείψω να πω, ότι η Διευθύντρια μας φέρθηκε την επόμενη μέρα έτσι, αφού έχασαν και άφησαν πίσω 2 παιδιά της τάξης στην Εκκλησία, επειδή άργησε να έρθει η δασκάλα και από τη βιασύνη της να προλάβει τον Εκκλησιασμό δεν έκανε καταμέτρηση των παιδιών.

 

Ανευθυνότητα? Αδιαφορία? Ευθυνοφοβία? (αφού δεν ενημερώθηκαν οι γονείς των χαμένων παιδιών ούτε κατά τη διάρκεια των ωρών που ήταν χαμένα τα παιδιά, ούτε καν μετά!).

 

Και, συγνώμη, είχατε ποτέ δάσκαλο να πίνει τον κάφέ του στην τάξη? Μιλάμε για Α' δημοτικού!!!!!! Σε γραφείο δουλεύει?

 

Την επομένη από αυτή την αντιμετώπιση που είχαμε, η δασκάλα ήρθε νωρίς. Την επόμενη Τετάρτη, θα συγκεντρωθούμε για να παραλάβουμε τον έλεγχο των παιδιών. Θα αναφέρουμε το θέμα της αργοπορίας και του περιστατικού που έχασε τα δύο παιδιά, γιατί πιστεύω ότι σχετίζονται. Αν δούμε αδιαφορία ή αν δεν φερθεί επαγγελματικά, το θέμα θα πάει στην Α'βάθμια οπωσδήποτε.

 

Απίστευτο...ακόμα δεν μπορώ να χωνέψω την ανεύθυνη στάση τους προς τους γονείς και τα παιδιά.

 

Πού ζούμε? Σε ποια χώρα ζούμε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Belfaccino έχω φρίξει με όλα αυτά που γράφεις για την συγκεκριμένη δασκάλα αλλά πόσο μάλλον και για την διευθύντρια.Μην το αφήσετε το θέμα έτσι δεν είναι δυνατόν να αργεί και να πηγαίνουν τα παιδάκια νωρίτερα. Οσο για το λεωφορείο είναι πολύ φθηνή δικαιολογία. Ξέρει η συγκεκριμένη τι κανει μια μάνα που ξυπνάει νωρίτερα από όλους, που έχει να φροντίσει το παιδάκι του δημοτικού , το μικρό της παιδί που μπορεί να είναι μηνών , ξυπνάει και θελει ξέρετε τι φροντίδα ,και βέβαια να είναι και στην ώρα της στη δουλειά ,γιατί δεν δουλεύει και στο δημόσιο? Ας σταματήσουν να μας δουλεύουνε επιτέλους....

Πρέπει να την αναφέρετε στην πρωτοβάθμια, κυρίως δε τη διευθύντρια που μάλλον έχει μπερδέψει το ρόλο της.

Περιμένουμε νεότερα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ρενάτα,

Εχεις απόλυτο δίκιο σε όλα όσα λες.

Ευτυχώς, βελτιώθηκε η κατάσταση πια. Η δασκάλα έρχεται πια τουλάχιστον ακριβώς την ώρα που κτυπά το κουδούνι.

Ναμαστε καλά 2-3 γονείς που επιμέναμε και δε σωπαίαναμε (παρά τη σύσταση μιας κυρίας του συλλόγου γονέων να μην ασχοληθούμε με το θέμα, όπως μου μετέφερε μια μητέρα).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...