Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βοηθεια


Recommended Posts

καλησπέρα,

Χρειάζομαι την βοήθεια σας.. Σας παρακαλώ. Ήρθα σε σεξουαλικη επαφή με το σύντροφο μου. Στο τέλος που κοίταξε το προφυλακτικό διαπίστωσε ότι είχε σπάσει. Τι να κάνουμε...;; Βρίσκομαι στην 10η11η μέρα του κύκλου (περίπου 5 μέρες μετά την ολοκλήρωση της περιόδου μου) και δεδομένου ότι παλαιότερα είχα πάρει πάλι το χάπι πριν 1-1,5 χρόνο δεν ξέρω αν πρέπει να το ξαναπάρω.. Θα μπορώ να μείνω έγκυος στο μέλλον?? θα έχω πρόβλημα?? δεν βρίσκομαι σε γόνιμες μέρες. Επιπλέον είχα πάθει ουρολοιμωξη. Δεν ξέρω αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπέρα,

Χρειάζομαι την βοήθεια σας.. Σας παρακαλώ. Ήρθα σε σεξουαλικη επαφή με το σύντροφο μου. Στο τέλος που κοίταξε το προφυλακτικό διαπίστωσε ότι είχε σπάσει. Τι να κάνουμε...;; Βρίσκομαι στην 10η11η μέρα του κύκλου (περίπου 5 μέρες μετά την ολοκλήρωση της περιόδου μου) και δεδομένου ότι παλαιότερα είχα πάρει πάλι το χάπι πριν 1-1,5 χρόνο δεν ξέρω αν πρέπει να το ξαναπάρω.. Θα μπορώ να μείνω έγκυος στο μέλλον?? θα έχω πρόβλημα?? δεν βρίσκομαι σε γόνιμες μέρες. Επιπλέον είχα πάθει ουρολοιμωξη. Δεν ξέρω αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο. Ευχαριστώ.

 

Kαταρχην δεν αναφέρεις ποσων ημερων κυκλο έχεις. Η 10Η μερα σε ένα κύκλο 24-28 ημερων είναι δυνητικα γόνιμη καθως το σπερμα εχει δυνατοτητα επιβιωσης επι αρκετες ώρες εως μερες. Βεβαια τα προφυλακτικα εχουν συνηθως σπερματοκτόνα. Πόσες μερες περασαν από την επαφη?? Εχει νοημα να παρεις το χάπι...?? Η ουρολοιμωξη δεν νομιζω να παιζει ρόλο. Προσωπικα εχω παρει μια φορα χάπι στη ζωη μου...δεν επηρεασε ευτυχως τη γονιμότητά μου...αν όντως υπαρχει κίνδυνος για εγκυμοσυνη αν αυτή είναι μη επιθυμητη , η λήψη χαπιου πίστευω είναι πιο ανωδυνη από όλες τις αποψεις από μια πιθανη διακοπη κυησης...και από σωματικη και από ψυχολογική άποψη...

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω πάρει τρεις φορές το χάπι της επόμενης ημέρας

επίσης έχω δυο παιδιά, τα οποία συνέλαβα με επαφές το ένα 6-9η μέρα του κύκλου και το δεύτερο με επαφές 5-10η μέρα...

Link to comment
Share on other sites

με λίγα λόγια, πήγαινε σε ένα γιατρό άμεσα, εάν δεν θέλεις μωράκι, έτσι ώστε να σου πεί εκείνος εάν είσαι οκ για το χάπι της επόμενης ημέρας και να στο γράψει.

 

χωρίς να είμαι γιατρός, δε μου φαίνεται απαγορευτικό να το έχεις πάρει πριν απο 12 μήνες.

και εγώ είχα πάρει μια φορά.

Ο γιατρός ομως θα σου πεί τι ισχύει και θα σε βγάλει απο αυτή τη κατάσταση.

 

έγκυος μπορεί να μείνεις όλες τις ημέρες, μην ακούς τα των ημερών κλπ. το σπέρμα μένει ζωντανό για κάποιες ημέρες, και ποιός ξέρει πότε θα έχεις ωορηξία,

άσε που θυμάμαι που είχα διαβάσει ότι οι γυναίκες μπορεί να έχουν περισσότερο απο μία ωορηξία μέσ στο κύκλο τους κ ακόμα δεν το έχουν ψάξει αρκετά οι έρευνες αυτό. δεν θυμαμαι που το ειχα διαβασει εχει περασει καιρός, εν πασει περιπτώσει ΜΗΝ το αφήσεις, αν δεν θέλεις μωράκι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν έχεις και πολύ καιρό, όσο περνούν οι ώρες είναι λιγότερο αποτελεσματικό το χάπι.

Δεν παίζουν με αυτά τα πράγματα, καλύτερα να πάρεις μια ορμόνη παραπάνω τώρα, παρά να υποβάλεις τον εαυτό σου σε διακοπή κύησης, αν προκύψει ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...