Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

παιδι και ιντερνετ


Recommended Posts

http://greeklish.info/gr/greece/education/153

Μόλις διάβασα ένα ενδιαφέρον άρθρο και θα 'θελα τη γνώμη σας. Από ποια ηλικία πιστεύετε ότι πρεπει να επιτρέπουμε την πρόσβαση του παιδιού στο ιντερνετ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


http://greeklish.info/gr/greece/education/153

Μόλις διάβασα ένα ενδιαφέρον άρθρο και θα 'θελα τη γνώμη σας. Από ποια ηλικία πιστεύετε ότι πρεπει να επιτρέπουμε την πρόσβαση του παιδιού στο ιντερνετ?

 

Εγώ επιτρέπω στην κόρη μου από 4 περίπου χρονών να χρησιμοποιεί το ίντερνετ.

 

Στην αρχή με τραγουδάκια στο youtube και στη συνέχεια έμαθε να γράφει λεξούλες στο google και να κάνει απλή αναζήτηση. Εννοείται με εμένα παρούσα.

 

Το βρίσκω υπερβολικό το άρθρο. Η "φράση γιατί να διαβάσω αφού μπορώ να το βρω στο google" είναι τελείως άστοχη και δεν βλέπω το λόγο να "κολλήσει τη μαμά στον τοίχο" όπως αναφέρεται στο άρθρο.

 

Άλλο η μάθηση, άλλο η αναζήτηση πληροφοριών.

 

Το google εγώ το βλέπω σαν ένα βοηθητικό εργαλείο και έτσι το παρουσιάζω και στην κόρη μου.

Για παράδειγμα, χθες με ρώταγε για τη γλώσσα των δελφινιών. Ωραία τα βιβλία και η περιγραφή, αλλά τον ήχο θα τον ακούσει στο ίντερνετ ή σε κάποιο ντοκυμαντέρ (που δεν υπάρχει).

Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε και ένα άλλο thread του forum εδώ.

 

Γενικότερα, πιστεύω ότι το internet είναι η σωτηρία που περίμεναν αρκετοί, σε πολλά θέματα. Αν το χρησιμοποιήσετε σωστά (και δεν τους επιτρέπετε να "σερφάρουν" μόνα τους από πολύ μικρή ηλικία), τότε μόνο θετικά αποτελέσματα μπορεί να έχει. Υπάρχουν διάφορες εκπαιδευτικές σελίδες για όλες τις ηλικίες με παιχνίδια και άλλες δραστηριότητες που θα κεντρίσουν το ενδιαφέρον του παιδιού. Φροντίστε να ενημερωθείτε για το parental control , που κυκλοφορεί μέχρι και σε software, για να μην επιτρέπει στους μικρούς surfers να ψάχνουν σε όλες τις γωνιές του internet ανενόχλητοι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ να στήνονται τα παιδιά από μικρά μπροστα στον υπολογιστή. Βλέποντας τον μικρό μου γιο που είναι από 3ων χρονών στημένος τώρα στα 8 έχει απίστευτο 'κόλλημα'!!!!!:( :( :confused::rolleyes::confused:

Link to comment
Share on other sites

στο google μπορεις να βρεις οτι εγκυκλοπαιδικη γνωση χρειαστεις. πως ειχαμε παλια την εγκυκλοπαιδεια? καπως ετσι αντιμετωπιζω το google. θελει ομως πιο επιλεγμενη και προσεγμενη αναζητηση.

επισης απο το να στηνονται μπροστα στην tv και να βλεπουν οτι παιδικο σκουπιδι περναει (ακατανοητα τερατα σε μαχες χωρις αρχη και τελος με κακιστη χρηση γλωσσας κτλ), προτιμω να μπω youtube και να βαλω παιδικα πιο "ποιοτικα". εχω βρει ολα τα επεισοδια μικρου νικολα, θεους του ολυμπου και πολλα άλλα...

επισης δεν στεκει κατα τη γνωμη μου το "γιατι να το διαβασω, θα το βρω στο google", διοτι και στο γοογλε παλι θα βρεις πληθωρα πληροφοριων για οποιοδηποτε θεμα (εκει θελει ξεσκαρταρισμα μαζι με το γονιο) και το παιδι παλι θα διαβασει ίσως και περισσοτερα.

χρησιμοποιηστε το σωστα και κερδισμενα θα βγουν τα παιδια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

ekavi_ δε θα συμφωνησω μαζι σου,πιστευω οτι το αρθρο ειναι απλα ενα εναυσμα για περαιτερω σκεψεις και προβληματισμους. οι φρασεις που τονιζεις νομιζω οτι ειναι ενα συγγραφικο μεσο του αρθρογραφου. οσο για τη φραση ''γιατί να διαβάσω αφού μπορώ να το βρω στο google" συμφωνω κατα καποιο τροπο με τη mmaria. οντως το παιδι θα βρει περισσοτερες πληροφοριες και παλι θα διαβασει μεσα απ τον υπολογιστη, αλλα το παιδι δεν το βλεπει ως διαβασμα γιατι δεν ειναι βιβλιο,ειναι κατι πιο ευχαριστο γι αυτα. christina 87 δεν ειχα διαβασει το thread που επισυναψες κι σε ευχαριστω,ειναι πολυ ενδιαφερον. πραγματικα το ιντερνετ μπορει να προσφερει πολλα, αλλα πρεπει να βρουμε τροπους να προστατευουμε τα παιδια απο τους διαφορους κινδυνους, αλλα και απ το ''κολλημα'' που τονιζει η κοκκινοσκουφιτσα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

http://www.avgouleaschool.gr/htm/index.aspx?pageid=2209

ειναι μια διημεριδα που θα θελα πολυ να παρακολουθησω,αλλα δυτυχως αυτο το σκ ειναι δυσκολο... το ανεβαζω για οποιον ειναι κοντα και εχει ορεξη! η πληροφορικη στο σχολειο-νηπιαγωγιο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...