Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΠΥΡΟΣ ΓΡΑΨΑΣ-εντυπώσεις & απόψεις


riniw 1980

Recommended Posts

Καλημέρα...

θα επισκεφτώ τον συγκεκριμένο σε λίγες μέρες και θα ήθελα μερικές γνώμες..η αλήθεια είναι οτι τον πήρα τηλ. για ραντεβού έκτακτο ο άνθρωπος με δέχτηκε αλλά δεν πρόλαβα να πάω γιατί έτυχε κάτι σοβαρό.Χωρίς να με έχει δει με καθυσήχασε και μου έκλεισε τακτικό ραντεβού.

Πόσες τον έχετε και ποιά η γνώμη σας;

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγώ έχω αυτό το γιατρούλη :P! Όμως δεν έχω γεννήσει ακόμα... Οι εντυπώσεις μου είναι ότι είναι πολύ προσιτός και άνετος και μου απαντά σε όλες τις ερωτήσεις μου (γενικά κοφτά αλλά μου εμπνέει εμπιστοσύνη). Δεν είναι καθόλου αυστηρός αλλά βέβαια αυτό παίζει φαντάζομαι από εγκυμοσύνη σε εγκυμοσύνη....

Γενικά έχω καλές εντυπώσεις.... Αλλά έχω μία αγωνία κι εγώ μέχρι το τέλος γιατί είναι και η 1η μου φορά!

vVKkp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

fili Patz s'euxaristw gia to p.m.

egw ema8a gia tin egkimosini Tetarti 15/2 kai mou pire kapoies meres mexri na brw to tilefwno tou,otan ton pira itan eugenikos mazi mou kai kaloproairetos...otan tou eipa oti eimai stresarismeni giati o mpampas mou einai sta teleutaia tou mou eipe na paw xwris rantebou na me dei...dystyxws den prolaba na paw giati me prolabe to moiraio,milise omws me ton antra mou kai itan pali eugenikos kai meta pali se mena otan mou ksanakleise rantebou..8a ton episkeftw aurio.

mexri twra i entipwsi einai 8etiki.

genikws einai etsi?8etikos?

 

 

Y.G. sygxwriste mou ta greeklish alla exei xalasei to koumpaki sto pliktrologio kai de girizei ellinika.

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

fili Patz s'euxaristw gia to p.m.

egw ema8a gia tin egkimosini Tetarti 15/2 kai mou pire kapoies meres mexri na brw to tilefwno tou,otan ton pira itan eugenikos mazi mou kai kaloproairetos...otan tou eipa oti eimai stresarismeni giati o mpampas mou einai sta teleutaia tou mou eipe na paw xwris rantebou na me dei...dystyxws den prolaba na paw giati me prolabe to moiraio,milise omws me ton antra mou kai itan pali eugenikos kai meta pali se mena otan mou ksanakleise rantebou..8a ton episkeftw aurio.

mexri twra i entipwsi einai 8etiki.

genikws einai etsi?8etikos?

 

 

Y.G. sygxwriste mou ta greeklish alla exei xalasei to koumpaki sto pliktrologio kai de girizei ellinika.

 

Λυπάμαι πολύ για το μπαμπά σου, τα χω περάσει κι εγώ μικρότερη και σου εύχομαι κουράγιο... Τουλάχιστο ο θεούλης σου πήρε έναν αγαπημένο αλλά σου έφερε ένα μπεμπάκι!Αυτό να σκέφτεσαι και να μη στενοχωριέσαι και να ξέρεις ότι ακόμα και από ψηλά μας προσέχουν το πιστεύω αυτό! Όσον αφορά για το γιατρό πολύ χαίρομαι για την αντιμετώπιση αυτή! Έτσι θα είναι και μετά θα δεις... Είναι πολύ θετικός και δε σε αγχώνει καθόλου! Καταλαβαίνω ότι είσαι πολύ αγχωμένη κ εγώ έτσι είμαι, πάω με λίστα ερωτήσεων και μου λέει κάθε φορά μην τρελαίνεσαι με όσα διαβάζεις στο ίντερνετ ή όσα σου λένε από εδώ κ από εκεί! Το πρωτο πράγμα που μου είπε ήταν ότι η εγκυμοσύνη είναι μία φυσιολογική κατάσταση και έτσι πρέπει να την αντιμετωπίζουμε. Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά και να έχεις μία τελειόμηνη εγκυμοσύνη!

vVKkp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να σας πω κι εγώ την εμπειρία μου: Μου τον είχε συστήσει στην πρώτη μου εγκυμοσύνη μια έμπιστη φίλη την οποία την παρακολουθούσε και στις 2 της εγκυμοσύνες και ήταν πολύ ευχαριστημένη. Εγώ τότε δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα με τον παλιό μου γιατρό (τον οποίο είχα για πολλά χρόνια) απλώς μου είχε "κολλήσει" να γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο. Πήγαμε με τον άντρα μου, μας φάνηκε πολύ καλός, σύντομος και περιεκτικός, με πολύ οργανωμένο ιατρείο. Κι εμάς αυτά μας έλεγε ότι η εγκυμοσύνη είναι μια φυσιολογική κατάσταση κλπ. Είναι κατά των πολλών εξετάσεων, το οποίο για άλλους είναι καλό και για άλλους όχι. Δηλ. δε συστήνει μηνιαίες αιματολογικές, όπως οι περισσότεροι. Όταν πήγα πλησίαζε η ημερ/νία της Β επιπέδου, για την οποία φυσικά μου σύστησε συγκεκριμένα πού να πάω, με συγκεκριμένη γιατρό (όπως κάνουν όλοι, άλλωστε). Πήγαμε και η συγκεκριμένη γιατρός μου διέγνωσε επιπωματικό πλακούντα. Εγώ εκείνη την ώρα δεν κατάλαβα τι ήταν αυτό. Πάω σπίτι, ψάχνω στο ιντερνετ και παθαίνω σοκ: εγκυμοσύνη υψηλού κινδύνου, μεγάλη πιθανότητα πρόωρου τοκετού, καισαρική οπωσδήποτε, πολλές γυναίκες κρεβατωμένες ή ακόμα και νοσηλεύονταν λόγω επιπωματικού κλπ κλπ. Τον παίρνω τηλ. Το πρώτο πράγμα που τον ρώτησα "μπορείτε να μιλήσετε?" ναι, μου λέει. Του λέω έτσι κι έτσι. Α, μου λέει, αυτό είναι σοβαρό. έχεις πιθανότητες για πρόωρο τοκετό, πρέπει να προσέχεις. Του λέω πότε να βρεθούμε να τα πούμε από κοντά? Και κορίτσια μου κλείνει ραντεβού 9 μέρες μετά (παρ όλο που είχε περάσει και πάνω από ένας μήνας από την πρώτη μας επίσκεψη)!! Στο τέλος του λέω "να σας διαβάσω ακριβώς πώς το γράφει στο χαρτί της διάγνωσης?" και μου λέει "ε, τα υπόλοιπα από κοντά γιατί δεν μπορώ τώρα". Έκλεισα το τηλέφωνο κι έβαλα τα κλάματα, ένιωσα χάλια. Φυσικά ο άντρας μου πήρε αμέσως τηλέφωνο τον προηγούμενο γιατρό μου, ο οποίος με καθησύχασε κατ ευθείαν και μου είπε ότι είναι αντιμετωπίσιμο και να μην τρελαίνομαι, με είδε την επόμενη μέρα όπου και διαπίστωσε (και ο ίδιος αλλά και ο γιατρός που μου έκανε υπέρηχο στο ΙΑΣΩ, γιατί ήθελα οπωσδήποτε να βεβαιωθώ ότι όλα είναι οκ), ότι η διάγνωση ήταν λάθος. Ο πλακούντας μου ήταν πρόδρομος αλλά όχι επιπωματικός. καμία σχέση.

Εν ολίγοις, οι χειρότερες εντυπώσεις από τη γιατρό που μου έκανε το Β επιπέδου (αν θέλετε σας λέω κι όλας πώς τη λένε, παρ όλο που έχω διαβάσει καλά λόγια από άλλες κοπέλες εδώ μέσα) αλλά κυρίως δε μου άρεσε η αντιμετώπισή του στο τηλέφωνο. Φυσικά όλοι έχουμε τις κακές στιγμές μας, ίσως να τον είχα πετύχει σε άσχημη φάση, δεν ξέρω, αλλά τον είχα πάρει εργάσιμη μέρα και ώρα, και μάλιστα ρώτησα αν μπορεί να μιλήσει. και ραντεβού 9 μέρες μετά για διάγνωση με επιπωματικό πλακούντα? Δεν ξέρω. σίγουρα έχει πολύ κόσμο γενικά και ο χρόνος του είναι περιορισμένος αλλά εγώ μόνο που τα σκέφτομαι ακόμα κάτι με πιάνει.

Κατά τα άλλα, όπως σας είπα η φίλη μου ήταν αρκετά ικανοποιημένη (βέβαια μετά που της είπα τι μου συνέβη μου είπε ότι όντως μερικές φορές είναι λίγο ψυχρός), επίσης μέσα στο φορουμ έχω διαβάσει και αρκετά καλά λόγια (αλλά και άλλα, λιγότερο καλά). Αν καταφέρω να βρω το λινκ θα σας το παραθέσω.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ από την εμπειρία μου πάντως αυτό που έχω να πω είναι ότι ο καλός γιατρός δεν φαίνεται στα εύκολα αλλά στις δύσκολες και επείγουσες καταστάσεις..στιε εύκολες εγκυμοσύνες όλοι οι γιατροί είναι καλοί, εξαιρετικοί, άνθρωποι κτλ....στις δύσκολες όμως? τι γίνεται?όταν θα πρέπει να τον πάρεις για παράδειγμα τηλέφωνο στις 4 την νύχτα να του πεις ότι έχεις αιμορραγία και πόνο? όχι κορίτσια ο σωστός γιατρός φαίνεται στα δύσκολα και όχι στις φυσιολογικές και προγραμματισμένες καταστάσεις.στην τελική είναι γιατροί και είναι υποχρεωμένοι να ανταποκρίνονται σε όλα..τους πληρώνουμε και μάλιστα με το παραπάνω και καμία μας δεν αξίζει τέτοιου είδους αντιμετώπιση από κανέναν γιατρό...αυτά από μένα

Link to comment
Share on other sites

εγώ από την εμπειρία μου πάντως αυτό που έχω να πω είναι ότι ο καλός γιατρός δεν φαίνεται στα εύκολα αλλά στις δύσκολες και επείγουσες καταστάσεις..στιε εύκολες εγκυμοσύνες όλοι οι γιατροί είναι καλοί, εξαιρετικοί, άνθρωποι κτλ....στις δύσκολες όμως? τι γίνεται?όταν θα πρέπει να τον πάρεις για παράδειγμα τηλέφωνο στις 4 την νύχτα να του πεις ότι έχεις αιμορραγία και πόνο? όχι κορίτσια ο σωστός γιατρός φαίνεται στα δύσκολα και όχι στις φυσιολογικές και προγραμματισμένες καταστάσεις.στην τελική είναι γιατροί και είναι υποχρεωμένοι να ανταποκρίνονται σε όλα..τους πληρώνουμε και μάλιστα με το παραπάνω και καμία μας δεν αξίζει τέτοιου είδους αντιμετώπιση από κανέναν γιατρό...αυτά από μένα

 

Συμφωνώ πάρα πολύ μαζί σου!! Κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική και οπωσδήποτε θες ένα γιατρό που πάνω απ'όλα σου εμπνέει εμπιστοσύνη και νιώθεις ότι κάθε στιγμή - πόσω μάλλον στα δύσκολα - θα σε στηρίξει! Εγώ είμαι ακόμα στην αρχή - κρίνω απ' όσα έχω ζήσει μέχρι τώρα και δόξα το θεό όλα πάνε καλά μέχρι τώρα. Στη συνέχεια είδομεν! Αλλά καλό είναι πάντα να είμαστε ανοιχτόμυαλοι και να ψαχνόμαστε!

vVKkp2.png
Link to comment
Share on other sites

 

 

kalimera...ta diabasa ki egw ola auta...exw na sou pw oti an gyriseis olous tous giatrous kai la8i 8a breis kai paraleipseis kai ameleies kai ena swro pragmata..egw ton episkeftika xtes,mou ekane kali entipwsi,an dw oti kati me xalaei stoma kai milia exw..h diki mou episkepsi de di-irkise 10 lepta dierkese peripou sto misawro kai mas apantise se oles tis erwtiseis.

twra bre koritsia ti na pw?einai kai tyxera merika pragmata..i prwti entipwsi einai kali.

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ , είναι και θέμα χημείας με το γιατρό. Επίσης μπορεί να τον πετύχαμε σε κακή στιγμή. Ξαναλέω η φίλη μου που μου τον είχε συστήσει είχε πολύ καλή γνώμη μετά από 2 γέννες, γι αυτό και μου τον σύστησε. και με το γιατρό που έχω τώρα εγώ είμαι απόλυτα ικανοποιημένη, ενώ η αδερφή μου τον είχε παλιά και τον άλλαξε, χωρίς να της φταίει κάτι συγκεκριμένο. είναι πολύ υποκειμενικό το θέμα, αλλιώς όλες θα τρέχαμε στον ίδιο γιατρό!

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

swsto kai auto pou les..egw otan ton pira til. tin prwti fora tou eipa giatre eimai 6 ebdomadwn alla perimenw ton patera mou na pe8anei apo wra se wra kai mou eipe ela xwris rantebou...dystyxws den prolaba na paw kai ekleisa kanonika meta rantebou..auto mou ekane arketa 8etiko..

kai exw akousei kai gia megalo-giatro idiwtikou maieutiriou boreiwn proasteiwn pou tin afise tin kopela me eklampseia kai tous zitise kai ta lefta...akri de bgainei..8elei mono empistosini ston giatro.

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας και απο εμενα! Εγω γεννησα πριν απο μια εβδομαδα με τον κ. Γραψα. Εμεινα ευχαριστημενη απο την συμπεριφορα του πριν κ μετα τον τοκετο. Θα συμφωνησω με την κοπελα που ειπε οτι σημασια εχει η χημεια κ για αυτο δεν πρεπει να επηρεαστεις απο καμια μας απλα να σχηματισεις την δικη σου γνωμη. Κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης οταν τον χρειαστηκα απαντουσε στο τηλ. κ παντα με καθησυχαζε. Επισης ειχα ενα δυσκολο τοκετο (μεγαλη η μπεμπα μας, ο τραχηλος τεμπελιαζε...) που χαρη στην δικη του προσπαθεια (αλλα κ στην δικη μου υπομονη) εγινε μια ευχαριστη διαδικασια που θα ηθελα να ζησω ξανα κ ξανα. Τελος στο δωματιο που ημουν ηταν ο μονος γιατρος που ηρθε να με δει σε αντιθεση με τους γιατρος των αλλων κοριτσιων που οι δικοι τους ειχαν εξαφανιστει! Σου ευχομαι με το καλο να ερθει στο κοσμο το μωρακι σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα!

Δεν σας έγραψα για τη δεύτερη επίσκεψη αν κι έχουν περάσει 2+.. εβδ. απο τότε.Μια χαρά ευγενικότατος πάλι μαζί μου,μου εμπνέει εμπιστοσύνη.

Όλα τελικά θέμα χημείας,μου κάνει κι ελπίζω και στο οικονομικό να μη μας τσουρομαδήσει διότι αποφεύγει να το συζητήσει!

φιλιά και θα επανέλθω!

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Δεν σας έγραψα για τη δεύτερη επίσκεψη αν κι έχουν περάσει 2+.. εβδ. απο τότε.Μια χαρά ευγενικότατος πάλι μαζί μου,μου εμπνέει εμπιστοσύνη.

Όλα τελικά θέμα χημείας,μου κάνει κι ελπίζω και στο οικονομικό να μη μας τσουρομαδήσει διότι αποφεύγει να το συζητήσει!

φιλιά και θα επανέλθω!

 

 

Πολύ ωραία! Μην ανησυχείς για το οικονομικό, στη φίλη μου είχε πάρει πριν 4 χρόνια περίπου 1500. δε θυμάμαι όμως αν της τα είχε ζητήσει ευθέως ή όχι γιατί αν είναι να γεννήσεις στο ΑΤΤΙΚΟ κανονικά δε δικαιούται αμοιβή, οπότε είναι λογικό που αποφεύγει τη συζήτηση.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

σε ο,τι αφορα το θεμα του τηλεφωνου μπορω να πω οτι οσες φορες πηρα στο κινητο απανταει παντα (δεν ειναι πολλες αλλα παντα μου απαντησε εκτος απο μια στην οποια μου τηλ μετα απο κανενα 10λεπτο). γενικα στο τηλεφωνο ειναι κοφτος και αποτομος αλλα απανταει σε αυτο που ρωτας. στο τελευταιο ραντεβου που του ειπα οτι ποναω χαμηλα στην κοιλια (λογω ινομυωματος) με εξετασε αρκετη ωρα για να σιγουρευτει οτι δε συμβαινει κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια,ειχα και εγω αυτο τον γιατρο μου τον συστησε μια φιλη ως πολυ καλο!μου ελεγε συνεχεια να μην ανυσηχω γιατι κατι ειχαν δει στον προγεννετικο ελεγχο,οτι δεν ειναι τιποτα και οτι ολα αντιμετωπιζονται αν συμβαινει κατι!να μην τα πολυλογο το παιδι νοσηλευτηκε περιπου 2 μηνες στην εντατικη,χειρουργηθηκε και ακομα εχουμε προβληματα!την αμοιβη του την ηθελε κανονικα και οταν πηγαμε να τον πληρωσουμε μας ειπε οτι το ηξερε οτι το παιδι θα γεννηθει με προβλημα:evil:!για μενα μακρια απο αυτον τον γιατρο!ολοι καλοι ειναι στα ευκολα στα δυσκολα ομως??????

Link to comment
Share on other sites

αν καταλαβα καλα ηξερε οτι το παιδι θα χρειαστει εντατικη και χειρουργειο και δεν σας προειδοποιησε να ξερετε τι σας περιμενει; ελπιζω να πανε ολα καλα με το μωρακι σας και να ειναι υγιεστατο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια,ειχα και εγω αυτο τον γιατρο μου τον συστησε μια φιλη ως πολυ καλο!μου ελεγε συνεχεια να μην ανυσηχω γιατι κατι ειχαν δει στον προγεννετικο ελεγχο,οτι δεν ειναι τιποτα και οτι ολα αντιμετωπιζονται αν συμβαινει κατι!να μην τα πολυλογο το παιδι νοσηλευτηκε περιπου 2 μηνες στην εντατικη,χειρουργηθηκε και ακομα εχουμε προβληματα!την αμοιβη του την ηθελε κανονικα και οταν πηγαμε να τον πληρωσουμε μας ειπε οτι το ηξερε οτι το παιδι θα γεννηθει με προβλημα:evil:!για μενα μακρια απο αυτον τον γιατρο!ολοι καλοι ειναι στα ευκολα στα δυσκολα ομως??????

 

 

ΟΛΟΥΣ μα ΟΛΟΥΣ τους γιατρούς του κόσμου να βάλεις κάτω ψεγάδι θα βρείς..

το πρόβλημα που αντιμετωπίζετε είναι σοβαρό;περαστικά εύχομαι.

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Είχα κι εγώ τον συγκεκριμένο γιατρό.Αρκετά καλός σε όλη την εγκυμοσύνη,εκτός από μια φορά που ήμασταν το τελευταίο ραντεβού και μας ξεπέταξε αλλά στην γέννα με απογοήτευσε...πολύ...Βέβαια εγώ γέννησα στο Αττικό και τον πέτυχα και σε εφημερία,αν πήγαινα στο Λητώ ίσως όλα να ήταν αλλιώς.

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Πώς εννοείς το οτι σε απογοήτευσε στη γέννα;

 

Είχα πάει εκείνη τη μέρα το πρωί για εξέταση και μου είπε ότι έχω ακόμα μέχρι να γεννήσω...αλλά λίγες ώρες αργότερα μου έσπασαν τα νερά!!Με υποδέχτηκε με μούτρα μέχρι εκεί κάτω,κι ενώ ήμουν εκεί από τις 8 το βράδυ,μέχρι τις 04:14 που γέννησα,αυτός εμφανίστηκε στις 4 για να μου πει να σπρώξω,μέχρι και το ράψιμο μου το έκανε η μαία,με επίβλεψη δικιά του βέβαια.Τις επόμενες μέρες εμφανίστηκε μόνο να ρωτήσει που είναι ο άντρας μου για να πληρωθεί και με εξέτασε μια φορά την ημέρα που ήταν να πάρω εξιτήριο...Μπορεί να ήταν κουρασμένος ο άνθρωπος από την εφημερία,δεν λέω αλλά μια στοιχειώδη ευγένεια,έστω και αν υποκρινόταν,την περίμενα...Και ακόμα κάτι που με ενόχλησε πάρα πολύ αλλά θα στο πω σε π.μ.

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...