Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό: Γεώργιος Ν Κωνσταντίνου Αλλεργιολόγο Παίδων και Ενηλίκων


Recommended Posts

Καλημέρα σας, θα ηθελα την αποψη σας στο προβλημμα αλλεργιας που αντιμετωπιζει η μπεμπα μου, η μικρη γεννηθηκε 2,810 κιλα στης 36,3 εβδομαδες και της πρωτες μερες επινε ξενο γαλα διοτι ειχε υψηλο ικτερο. μετα απο 15 μερες ξεκινησαμε αποκλειστικο θηλασμο μεχρι και τωρα που ειναι 9 μηνωνν και περιπου 9 κιλα.

Οταν ηταν 6 μηνων της δωσαμε φρουτα μηλο-αχλαδι- μπανανα και εβγαλε μικρα εξανθηματα οπου σταματησαμε τα φρουτα για ενα μηνα και απο τον εβδομο τρωει μηλο-αχλαδι.

Μετα δοκιμασαμε κρεμα ρυζαλευρο βανιλια και το παιδι εβγαλε χοντρα σπυρια σαν καρουμπαλακια οπου ο παιδιατρος μας εδωσε κορτιζονη και περασαν και απο τοτε δεν ξαναεφαγε η ηπιε ξενο γαλα και μου εκοψαν και τα γαλακτοκομικα και εμενα.

Για μεσημεριανο τρωμε λαχανικα με κοτοπουλο.

Με τον θηλασμο δεν ειχαμε αιμα στα κακακια της εκτος απο 2 φορες απο μια πολύ μικρη κοκκινη τριχα οταν ειχα φαει εγω τυρι απο σογια και μετα απο την αλλεργια με την κρεμα, αλλα τα κακακια της ειχαν αρκετες βλεννες που δεν της εδινα σημασια.

Ο γιατρος μου ειπε τελος του μηνα που θα ειναι το παιδι 10 μηνων να κανουμε προκληση αλλεργιας σε νοσοκομειο αλλα εγω δεν θελω κατι τετοιο γιαττι ειναι μικρουλα ακομη για να ταλαιπωρηθει, θεωρητε οτι κατι τετοιο ειναι απαραιτειτο? Δεν γινετε να δοκιμασουμε καποιο γαλα υποαλλεργικο και οταν μεγαλωσει να κανουμε την προκληση?

Επισης ακομη το παιδι δεν εχει φαει κατι που να περιεχει γλουτενη? Πως θα καταλαβουμε οτι την πειραζει η γλουτενη? Δεν πρεπει να δοκιμασει και καποια αλλη κρεμα εκτως απο την sinlac ή humana μηλο που εχουν πολύ ζαχαρη και η μικρη της εχει βαρεθει? την allergy care της την δινω τωρα και δεν της αρεσει?? Εχει και σοβαρο προβλημμα δυσκοιλιοτητας(κανει 2 φορες την ημερα λιγα και σκληρα σαν κατσικακι), σκεφτομουν για βρωμη.

Καναμε εξετασεις αιματος για αλλεργια στην γλουτενη καζεινη και λακτοζη και ηταν τα αποτελεσματα καλα, αλλα εχουμε ακομη ενα μικρο εξανθημα κατω στο προγουλακι παρ'οτι εχω σταματησει τα γαλακτοκομικα και το μοσχαρι.

 

Καλησπέρα σας,

Οι ερωτήσεις σας είναι πολλές και εύστοχες. Θα πρότεινα να μιλήσετε με κάποιον ειδικό αλλεργιολόγο που να ασχολείται με την τροφική αλλεργία στη βρεφική ηλικία ώστε να μπουν τα πράγματα σε μια σειρά, να πραγματοποιηθεί ο ενδεδειγμένος έλεγχος και να αποφύγετε ενδεχομένως άσκοπες διαγνωστικές πράξεις που θα ταλαιπωρήσουν και εσάς και το παιδί σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 127
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γιατρέ γειά σας, θα ήθελα να ρωτήσω για την περίπτωση μας. Η κόρη μου, 14 μηνών σήμερα, τρώει βραστό αυγό από 11 μηνών, χωρίς να παρουσιαστεί κανένα πρόβλημα, τόσο στο κρόκο, όσο και όταν εισαγάγαμε και ασπράδι.

Στους 13 μήνες όμως της δώσαμε αυγολέμονο, με αποτέλεσμα έντονη αλλεργική αντίδραση με εμετό, καταρροή και φτερνίσματα και έντονο εξάνθημα σε όλο της το σώμα (κνιδωτικό σύμφωνα με την παιδίατρο μας). Κάναμε δερματικό τεστ στη παιδίατρο και είχε αντίδραση και στο κρόκο και στο ασπράδι, και ιδιαίτερα στο δεύτερο. Προς το παρόν αποκλείσαμε το αυγό από τη διατροφή της, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω, εφόσον έτρωγε επί 2 μήνες βραστό αυγό 3 φορές την εβδομάδα, να τολμήσω να το ξαναδοκιμάσω σε κάποια μορφή? Μήπως το πρόβλημα μας αφορά μόνο το ωμό ή μη επαρκώς θερμικά επεξεργασμένο αυγό? Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

2eLjp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας...θα ήθελα να ρωτήσω για έναν βήχα που έχω σχεδόν μόνιμα αν υπάρχει περίπτωση να είναι αλλεργικός. Δεν είναι ξερόβηχας αλλά δεν μπορώ να πω ότι υπάρχει και πύον στο λαιμο. Δε νιώθω κάτι τέτοιο...θα τον περιέγραφα ως...υγρό βήχα...δεν ξέρω αν γίνομαι σαφής. Όταν αρρωσταίνω κάνω πάντα παραγωγικό βήχα και μένει για καιρό αφότου υποχωρήσει η ίωση. Συνήθως ο βήχας αυτός συνοδεύεται με γαργαλητό στο λαιμό. Επίσης ίσως σας φανεί περίεργο αλλά έχω παρατηρησει ότι γίνεται πιο έντονος όταν φυσάει πολυ ή όταν...γελάω έντονα...είναι περίεργο αλλά το έχω παρατηρήσει

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ γειά σας, θα ήθελα να ρωτήσω για την περίπτωση μας. Η κόρη μου, 14 μηνών σήμερα, τρώει βραστό αυγό από 11 μηνών, χωρίς να παρουσιαστεί κανένα πρόβλημα, τόσο στο κρόκο, όσο και όταν εισαγάγαμε και ασπράδι.

Στους 13 μήνες όμως της δώσαμε αυγολέμονο, με αποτέλεσμα έντονη αλλεργική αντίδραση με εμετό, καταρροή και φτερνίσματα και έντονο εξάνθημα σε όλο της το σώμα (κνιδωτικό σύμφωνα με την παιδίατρο μας). Κάναμε δερματικό τεστ στη παιδίατρο και είχε αντίδραση και στο κρόκο και στο ασπράδι, και ιδιαίτερα στο δεύτερο. Προς το παρόν αποκλείσαμε το αυγό από τη διατροφή της, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω, εφόσον έτρωγε επί 2 μήνες βραστό αυγό 3 φορές την εβδομάδα, να τολμήσω να το ξαναδοκιμάσω σε κάποια μορφή? Μήπως το πρόβλημα μας αφορά μόνο το ωμό ή μη επαρκώς θερμικά επεξεργασμένο αυγό? Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

 

Καλησπέρα σας,

Πραγματικά η θερμική επεξεργασία που υφίσταται το αυγό ιδιαίτερα κατά το ψήσιμο αλλά και κατά το βράσιμο αλλοιώνει τις πρωτεΐνες - αλλεργιογόνα του. Όσο μικρότερη (σε διάρκεια και ένταση) είναι η διαδικασία αυτή (π.χ. αυγόφετες, αυγοκομμένες σούπες, μαγιονέζα, μαρέγκα) τόσο πιο αλλεργιογονικό είναι. Μάλλον το παιδί σας υπάγεται στην κατηγορία αυτή. Δηλαδή μάλλον ανέχεται (και μάλλον οι πιθανότητες είναι υπέρ του ό,τι θα εξακολουθεί να ανέχεται) το καλά βρασμένο αυγό και όχι το λιγότερο θερμικά επεξεργασμένο αυγό όπως αυτό στη σούπα με αυγολέμονο που φτιάξατε. Σε κάθε περίπτωση, και επειδή η αντίδραση που έκανε το παιδί ήταν πολύ σοβαρή, πριν ξαναδώσετε βρασμένο αυγό θα συνιστούσα να συμβουλευτείτε κάποιον ειδικό στην τροφική αλλεργία αλλεργιολόγο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας...θα ήθελα να ρωτήσω για έναν βήχα που έχω σχεδόν μόνιμα αν υπάρχει περίπτωση να είναι αλλεργικός. Δεν είναι ξερόβηχας αλλά δεν μπορώ να πω ότι υπάρχει και πύον στο λαιμο. Δε νιώθω κάτι τέτοιο...θα τον περιέγραφα ως...υγρό βήχα...δεν ξέρω αν γίνομαι σαφής. Όταν αρρωσταίνω κάνω πάντα παραγωγικό βήχα και μένει για καιρό αφότου υποχωρήσει η ίωση. Συνήθως ο βήχας αυτός συνοδεύεται με γαργαλητό στο λαιμό. Επίσης ίσως σας φανεί περίεργο αλλά έχω παρατηρησει ότι γίνεται πιο έντονος όταν φυσάει πολυ ή όταν...γελάω έντονα...είναι περίεργο αλλά το έχω παρατηρήσει

 

Καλημέρα σας,

Ο χρόνιος βήχας είναι ένα πολύ δύσκολο κεφάλαιο στην ιατρική. Βήχα μπορούν να προκαλέσουν παθήσεις του ανώτερου αναπνευστικού (π.χ. αλλεργική ρινίτιδα, χρόνιες ιγμορίτιδες και γενικότερα παραρρινοκολπίτιδες,) του κατωτέρου αναπνευστικού (π.χ. αλλεργικό βρογχικό άσθμα, χρόνια αποφρακτική πνευμονοπάθεια), του στομάχου (π.χ. γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση) κτλ. Η σχέση βήχα με το γέλιο, θυμίζει μια κατάσταση που ονομάζεται βρογχική υπεραντιδραστικότητα και θα μπορούσε να συμβαίνει επί εδάφους μια αλλεργίας του αναπνευστικού. Επειδή αναφέρετε το γαργαλητό στο λαιμό θα έλεγα ότι μάλλον θα ήταν καλύτερο να εξεταστείτε αρχικά από αλλεργιολόγο και αν αυτός το κρίνει αναγκαίο, και αφού πραγματοποιήσει τον απαραίτητο έλεγχο, θα χρειαστεί ίσως να σας παραπέμψει σε πνευμονολόγο ή και ΩΡΛ ή και γαστρεντερολόγο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Ο χρόνιος βήχας είναι ένα πολύ δύσκολο κεφάλαιο στην ιατρική. Βήχα μπορούν να προκαλέσουν παθήσεις του ανώτερου αναπνευστικού (π.χ. αλλεργική ρινίτιδα, χρόνιες ιγμορίτιδες και γενικότερα παραρρινοκολπίτιδες,) του κατωτέρου αναπνευστικού (π.χ. αλλεργικό βρογχικό άσθμα, χρόνια αποφρακτική πνευμονοπάθεια), του στομάχου (π.χ. γαστροοισοφαγική παλινδρόμηση) κτλ. Η σχέση βήχα με το γέλιο, θυμίζει μια κατάσταση που ονομάζεται βρογχική υπεραντιδραστικότητα και θα μπορούσε να συμβαίνει επί εδάφους μια αλλεργίας του αναπνευστικού. Επειδή αναφέρετε το γαργαλητό στο λαιμό θα έλεγα ότι μάλλον θα ήταν καλύτερο να εξεταστείτε αρχικά από αλλεργιολόγο και αν αυτός το κρίνει αναγκαίο, και αφού πραγματοποιήσει τον απαραίτητο έλεγχο, θα χρειαστεί ίσως να σας παραπέμψει σε πνευμονολόγο ή και ΩΡΛ ή και γαστρεντερολόγο.

 

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις...δεν μου δημιουργεί κανένα πρόβλημα, δε με ενοχλεί ιδιαίτερα...απλά είναι λίγο εκνευριστικό θεωρώ..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα σας...θα ήθελα να ρωτήσω για έναν βήχα που έχω σχεδόν μόνιμα αν υπάρχει περίπτωση να είναι αλλεργικός. Δεν είναι ξερόβηχας αλλά δεν μπορώ να πω ότι υπάρχει και πύον στο λαιμο. Δε νιώθω κάτι τέτοιο...θα τον περιέγραφα ως...υγρό βήχα...δεν ξέρω αν γίνομαι σαφής. Όταν αρρωσταίνω κάνω πάντα παραγωγικό βήχα και μένει για καιρό αφότου υποχωρήσει η ίωση. Συνήθως ο βήχας αυτός συνοδεύεται με γαργαλητό στο λαιμό. Επίσης ίσως σας φανεί περίεργο αλλά έχω παρατηρησει ότι γίνεται πιο έντονος όταν φυσάει πολυ ή όταν...γελάω έντονα...είναι περίεργο αλλά το έχω παρατηρήσει

 

Καλημέρα σας,

Η διερεύνηση του βήχα είναι γενικά ένα μεγάλο και δύσκολο κεφάλαιο στην ιατρική. Στην διαφορική διάγνωση του χρόνια βήχα συμπεριλαμβάνεται και ο βήχας αλλεργικής αιτιολογίας ο οποίος και χρειάζεται την ανάλογη διερεύνηση. Το γαργαλητό, μάλιστα, που περιγράφεται θυμίζει πολύ αλλεργία. Τις περισσότερες φορές ο αλλεργικός βήχας είναι ξηρός. Ο παραγωγικός βήχας μπορεί να οφείλεται σε αλλεργία του ανώτερου αναπνευστικού (π.χ. αλλεργική ρινίτιδα ή αλλεργική ιγμορίτιδα-παραρινοκολπίτιδα). Μπορεί όμως να χρειαστεί και επιπλέον διερεύνηση από παθολόγο ή και πνευμονολόγο.

Σε γενικές γραμμές βήχας στο έντονο γέλιο ή ακόμα και στο κλάμα ή μετά από άσκηση μπορεί να εμφανίζεται στα πλαίσια μιας οντότητας που ονομάζεται βρογχική υπεραντιδραστικότητα. Πρόκειται ουσιαστικά για μια κατάσταση υπερευαίσθητου πνεύμονα που σε μη ειδικά ερεθίσματα (δηλαδή όχι με την έκθεση σε αλλεργιογόνα αλλά π.χ. σε ξηρό ή ψυχρό αέρα) αντιδρά με βήχα. Σε κάθε περίπτωση χρειάζεται να εξεταστείτε από ειδικό ιατρό για να τεθεί η σωστή διάγνωση, ενδεχομένως να βρεθεί το αίτιο και εν τέλει να δοθούν οι σωστές οδηγίες και η σωστή αγωγή. Θα πρότεινα να ξεκινήσετε από αλλεργιολόγο, κυρίως λόγο και του «γαργαλητού» που περιγράφετε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

Εχουμε αντιμετωπίσει αλλεργική αντίδραση στον αρακά και το πορτοκάλι. Το μωρό είναι 11,5 μηνών και δεν έχω δώσει όσπρια ακόμη ασφαλώς γιατί φοβάμαι μήπως την πειράξουν κι αυτά.

Η αντίδραση είναι σπυράκια κόκκινα μικρά και κοκκινίλες στην γεννητική περιοχή, σαν σύγκαμα τόσο έντονο που μπορεί και να ματώσει.

Ηθελα να ξέρω, συνήθως αυτές οι αλλεργίες είναι προσωρινές, πχ ώς τη νηπιακή ηλικία, ή θα τις έχουμε για πάντα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σας,

Εχουμε αντιμετωπίσει αλλεργική αντίδραση στον αρακά και το πορτοκάλι. Το μωρό είναι 11,5 μηνών και δεν έχω δώσει όσπρια ακόμη ασφαλώς γιατί φοβάμαι μήπως την πειράξουν κι αυτά.

Η αντίδραση είναι σπυράκια κόκκινα μικρά και κοκκινίλες στην γεννητική περιοχή, σαν σύγκαμα τόσο έντονο που μπορεί και να ματώσει.

Ηθελα να ξέρω, συνήθως αυτές οι αλλεργίες είναι προσωρινές, πχ ώς τη νηπιακή ηλικία, ή θα τις έχουμε για πάντα;

 

Καλημέρα σας,

Τις περισσότερες φορές αντιδράσεις όπως αυτή που περιγράφεται θυμίζει μια ερεθιστική δερματίτιδα όπως είναι το παράτριμμα (ή απλά σύγκαμα) παρά μια αλλεργική δερματίτιδα. Ο ερεθισμός αυτός προκαλείται από όξινες τροφές, όπως π.χ. το πορτοκάλι, οι οποίες δημιουργούν όξινα ούρα και κενώσεις που ερεθίζουν έντονα την περιοχή. Τις περισσότερες φορές η διακοπή της τροφής αυτής και η απλή καλλυντική φροντίδα της περιοχής αρκούν. Στις πιο επίμονες περιπτώσεις θα χρειαστείτε οδηγίες και θεραπεία από ειδικό ιατρό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας γιατρε, εχω προβλημα καθε καλοκαιρι με φτερνισματα, φαγουρα στη μυτι και στα ματια σε σημειο καποιες φορες να ειναι ανυποφορο. Τι να κανω?

 

Καλημέρα σας,

Τα συμπτώματα που περιγράφετε θα μπορούσαν να είναι αλλεργικής αιτιολογίας. Πολλοί θεωρούν ότι οι αλλεργίες και τα αλλεργικά συμπτώματα εμφανίζονται και ταλαιπωρούν τους αλλεργικούς ασθενείς μόνο την άνοιξη. Πράγματι οι περισσότεροι αλλεργικοί ασθενείς έχουν πρόβλημα κυρίως την άνοιξη, όμως είναι δυνατόν προβλήματα (όπως π.χ. η αλλεργική ρινίτιδα) να υφίστανται και άλλες εποχές του χρόνου όπως το καλοκαίρι. Θεωρώ ότι ένας έμπειρος αλλεργιολόγος θα μπορέσει να σας βοηθήσει αναζητώντας σε ποιο/α από τα καλοκαιρινά αεροαλλεργιογόνα ενδεχομένως έχετε ευαισθησία και δίνοντας οδηγίες για σωστή και αποτελεσματική θεραπεία.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γιατρέ έχω αγοράκι 4 μηνών που θηλάζει αποκλειστικά. Από τη 2η εβδομάδα παρουσίασε έντονους κολικούς, οπότε περιόρισα πολύ τα γαλακτοκομικά, καταναλώνοντας ωστόσο προϊόντα που μπορεί να περιέχουν ορό γάλακτος ή ίχνη. Πριν 3 εβδομάδες περίπου και μετά το 2ο εμβόλιο (prevenar) παρουσίασε πολύ έντονους κολικούς και 2 ημέρες μετά μία κλωστίτσα αίμα. Έκοψα τότε όλες τις τροφές που μπορεί να περιέχουν ιχνη γάλακτος, αυγού, σόγια, ξηρούς καρπούς, σοκολάτα, ψάρι. Η διατροφή μου περιορίζεται σε ψωμί (βιολογικό από το φούρνο, για το οποίο μου έχουν πει ότι δεν περιέχει γάλα), κοτόπουλο, ρύζι, μακαρόνια, μαρμελάδα ροδάκινο, μπανάνα, νεκταρίνια, βρώμη, ελαιόλαδο. Εδώ και εβδομάδες έκοψα και τις πολυβιταμίνες που έπαιρνα, καθώς περιείχαν ίχνη από σόγια. Ωστόσο, το αίμα επαναιμφανίζεται ανά 5-6 ημέρες και χθες ήταν περισσότερο από ποτέ, χωρίς να έχω προσθέσει κάτι στη διατροφή. Κρατάω ημερολόγιο τροφίμων και τα τρόφιμα που κατανάλωσα τις ημέρες που εμφανίστηκε το αίμα, τα κατανάλωνα και όλες τις υπόλοιπες χωρίς πρόβλημα. Σκέφτομαι μήπως η ποιότητα του ψωμιού από το φούρνο διαφοροποιείται και πρέπει να το φτιάχνω σπίτι. Ή μήπως ενοχλεί το παιδί μου κάτι πολύ σπάνιο - πχ ελαιόλαδο. Είναι δυνατό τα συμπτώματα να χειροτερεύουν 2 εβδομάδες μετά τον αποκλεισμό του αλλεργιογόνου; Δεν ξέρω πώς να προχωρήσω. Δεν έχω πρόβλημα να περιορίσω περαιτέρω τη διατροφή μου, αλλά δεν ξέρω προς ποιά κατεύθυνση. Σκέφτομαι να κλείσω ραντεβού σε Νοσοκομείο Παίδων. Τα τεστ μπορεί να δείξουν κάτι? Θα με βοηθούσαν πολύ οι κατευθύνσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Γιατρέ έχω αγοράκι 4 μηνών που θηλάζει αποκλειστικά. Από τη 2η εβδομάδα παρουσίασε έντονους κολικούς, οπότε περιόρισα πολύ τα γαλακτοκομικά, καταναλώνοντας ωστόσο προϊόντα που μπορεί να περιέχουν ορό γάλακτος ή ίχνη. Πριν 3 εβδομάδες περίπου και μετά το 2ο εμβόλιο (prevenar) παρουσίασε πολύ έντονους κολικούς και 2 ημέρες μετά μία κλωστίτσα αίμα. Έκοψα τότε όλες τις τροφές που μπορεί να περιέχουν ιχνη γάλακτος, αυγού, σόγια, ξηρούς καρπούς, σοκολάτα, ψάρι. Η διατροφή μου περιορίζεται σε ψωμί (βιολογικό από το φούρνο, για το οποίο μου έχουν πει ότι δεν περιέχει γάλα), κοτόπουλο, ρύζι, μακαρόνια, μαρμελάδα ροδάκινο, μπανάνα, νεκταρίνια, βρώμη, ελαιόλαδο. Εδώ και εβδομάδες έκοψα και τις πολυβιταμίνες που έπαιρνα, καθώς περιείχαν ίχνη από σόγια. Ωστόσο, το αίμα επαναιμφανίζεται ανά 5-6 ημέρες και χθες ήταν περισσότερο από ποτέ, χωρίς να έχω προσθέσει κάτι στη διατροφή. Κρατάω ημερολόγιο τροφίμων και τα τρόφιμα που κατανάλωσα τις ημέρες που εμφανίστηκε το αίμα, τα κατανάλωνα και όλες τις υπόλοιπες χωρίς πρόβλημα. Σκέφτομαι μήπως η ποιότητα του ψωμιού από το φούρνο διαφοροποιείται και πρέπει να το φτιάχνω σπίτι. Ή μήπως ενοχλεί το παιδί μου κάτι πολύ σπάνιο - πχ ελαιόλαδο. Είναι δυνατό τα συμπτώματα να χειροτερεύουν 2 εβδομάδες μετά τον αποκλεισμό του αλλεργιογόνου; Δεν ξέρω πώς να προχωρήσω. Δεν έχω πρόβλημα να περιορίσω περαιτέρω τη διατροφή μου, αλλά δεν ξέρω προς ποιά κατεύθυνση. Σκέφτομαι να κλείσω ραντεβού σε Νοσοκομείο Παίδων. Τα τεστ μπορεί να δείξουν κάτι? Θα με βοηθούσαν πολύ οι κατευθύνσεις σας.

 

Καλησπέρα σας,

Το πρόβλημα του παιδί σας θα μπορούσε πραγματικά να είναι μια αλλεργική πρωκτοκολίτιδα αν και αιμορραγίες από το γαστρεντερικό δεν σημαίνουν πάντα αλλεργία.

Σε παιδιά που θηλάζουν αποκλειστικά και έχουν διαγνωστεί με αλλεργική πρωκτοκολίτιδα, η προσπάθεια θεραπείας γίνεται μέσω διαιτητικών παρεμβάσεων στη θηλάζουσα μαμά. Όμως οι αποκλεισμοί θέλουμε να είναι αυστηροί. Δεν επιτρέπονται ούτε ίχνη από τα πιο συχνά ενοχοποιούμενα αλλεργιογόνα (π.χ. γάλα και σόγια, αυγό και ξηροί καρποί). Η παρατήρηση σχετικά με το ψωμί είναι σωστή και μάλλον θα πρέπει να μπείτε στη διαδικασία να φτιάξετε μόνοι σας ψωμί για να είστε 100% σίγουρη ότι δεν έχει ίχνη από τροφές που αποφεύγετε. Τέλος μην ξεχνάτε τη δική σας, περιορισμένη πια, διατροφή. Οφείλει να είναι όσο πιο προσεγμένη γίνεται για να εξακολουθήσει να είναι θρεπτικό το γάλα σας και μάλλον θα χρειαστείτε και συμπληρώματα διατροφής όπως ασβέστιο και βιταμίνη D. Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να απευθυνθείτε σε ειδικό στην τροφική αλλεργία αλλεργιολόγο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Το πρόβλημα του παιδί σας θα μπορούσε πραγματικά να είναι μια αλλεργική πρωκτοκολίτιδα αν και αιμορραγίες από το γαστρεντερικό δεν σημαίνουν πάντα αλλεργία.

Σε παιδιά που θηλάζουν αποκλειστικά και έχουν διαγνωστεί με αλλεργική πρωκτοκολίτιδα, η προσπάθεια θεραπείας γίνεται μέσω διαιτητικών παρεμβάσεων στη θηλάζουσα μαμά. Όμως οι αποκλεισμοί θέλουμε να είναι αυστηροί. Δεν επιτρέπονται ούτε ίχνη από τα πιο συχνά ενοχοποιούμενα αλλεργιογόνα (π.χ. γάλα και σόγια, αυγό και ξηροί καρποί). Η παρατήρηση σχετικά με το ψωμί είναι σωστή και μάλλον θα πρέπει να μπείτε στη διαδικασία να φτιάξετε μόνοι σας ψωμί για να είστε 100% σίγουρη ότι δεν έχει ίχνη από τροφές που αποφεύγετε. Τέλος μην ξεχνάτε τη δική σας, περιορισμένη πια, διατροφή. Οφείλει να είναι όσο πιο προσεγμένη γίνεται για να εξακολουθήσει να είναι θρεπτικό το γάλα σας και μάλλον θα χρειαστείτε και συμπληρώματα διατροφής όπως ασβέστιο και βιταμίνη D. Σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να απευθυνθείτε σε ειδικό στην τροφική αλλεργία αλλεργιολόγο.

 

Γιατρέ, ευχαριστώ θερμά για την απάντησή σας. Επισκεφθήκαμε παιδογαστρεντερολόγο, οπότε θεωρώ ότι αποκλείσαμε άλλα αίτια εμφάνισης του αίματος. Η οδηγία του γιατρού ήταν αποκλεισμός τροφών που περιέχουν γάλα, σόγια, αυγό, ξηρούς καρπούς. Έχω ξεκινήσει εδώ και 2 εβδομάδες να φτιάχνω και το ψωμί στο σπίτι.

- Είναι λογικό να συνεχίζουμε να βλέπουμε αίμα? 1 ή 2 μικρούς κόκκους στην πάνα? Εξ' αρχής αυτή ήταν η ποσότητα που είχαμε δει και δεν παρουσιάζει βελτίωση. Είναι αναμενόμενο να συνεχίζεται και μετά τον αποκλεισμό των ύποπτων τροφών ή ενοχοποιείται κάποιο άλλο τρόφιμο?

- Τρώω νιφάδες βρώμης που αναγράφουν στη συσκευασία ότι παρασκευάζονται σε εργοστάσιο που κατεργάζεται γάλα και ξηρούς καρπούς. Πρέπει να το κόψω και αυτό? Μήπως πρέπει να κόψω οτιδήποτε τυποποιημένο, καθώς πχ τα ζυμαρικά παρασκευάζονται σε εργοστάσια που κατεργάζονται αλλεργιογόνα - είτε το γράφουν στη συσκευασία είτε όχι?

Σας ευχαριστώ και πάλι θερμά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γιατρέ καλησπέρα

Ο γιος μας ειναι 3 μηνών και 3 εβδομάδων και εδω και εναμιςη μήνα περίπου παρουσίασε εκζεμα στα μαγουλακια και λιγο στα χεράκια του. Πήγαμε σε δερματολόγο και μας είπε ότι ειναι βρεφικο εκζεμα και σμηγματορροια στο κεφαλάκι και μας απέκλεισε το ενδεχόμενο τροφικής αλλεργίας. Σημειώνω ότι τον θηλαζω αποκλειστικά. Έτρωγα τα πάντα εκτός Απο αγελαδινο γαλα. Οταν όμως έφαγα δυο μερες συνεχόμενα μοσχάρι το εκζεμα επιδεινώθηκε σοβαρά και οταν έκοψα απο παντού τη λήψη αγελαδινης πρωτεΐνης το εκζεμα υποχώρησε. Προσπάθησα να τσεκάρω με διάφορες τροφες τι τον πειράζει και τελευταία ενώ το εκζεμα ειχε υποχωρήσει οταν έφαγα κοτόπουλο έπανηρθε. Να σημειώσω ότι σε φάσεις έντονου εκζεματος έκανε και εμετους. Η ερώτηση ειναι τι να προσέξω ποια να ειναι η διατροφή μου απο δώ και πέρα και έαν απόκλεισω τελικά βρίσκοντας τι τον πειράζει αν το εκζεμα υποχωρήσει απο μονο του γιατι θελουμε να αποφύγουμε τη λήψη κορτιζονης και αντισταμινικων, ενώ ξεκινήσαμε ομοιοπαθητικη αλλα απο λάθος της γιατρού δεν είχαμε αποτελέσματα και δεν προχωρήσαμε σε δεύτερη προσπάθεια. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα, το μωράκι μας δύο μηνών τώρα, έφαγε μυκώνιο, έμεινε περίπου 5-6 ώρες με αυτό και τελικά γεννήθηκε με καισαρική και μπήκε στην μονάδα. έμεινε 2-3 μέρες και πήρε διπλή αντιβίωση για 15 μέρες. όταν γυρίσαμε σπίτι πήρε ξένο γάλα, είχε πάρει φυσικά και στο νοσοκομείο, και εμφάνισε αίμα στα κακά του. του έδινα και δικό μου βγαζοντάς το με το θήλαστρο. δοκιμάσαμε υποαλλεργικό γάλα, παράλληλα έκοψα όλα τα γαλακτοκομικά εδώ και 15 μέρες περίπου, και τώρα του δίνουμε το nutriben at το οποίο δεν το πίνει το πιέζουμε αρκετά, σε συνδυασμό με μητρικό θηλασμό. εδώ και λίγες μέρες απέχω και από το αυγό και την ντομάτα, δεν τρώω ούτε μοσχάρι. αλλά το αίμα επιμένει. εμφάνισε σπιθουράκια στο πρόσωπο, κνησμό, και τώρα λίγα σπιθουράκια γύρω από τον πρωκτό αλλά υποχώρησαν. γενικά το μωρό παίρνει βάρος, έχει όμως πολλές κενώσεις συχνά διαρροικές και όταν είναι να κάνει κακά του σφίγγεται και κλαίει.υπάρχουν κάποιες εξετάσεις που μπορεί να κάνει το μωρό? τι άλλο μπορούμε να κάνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ καλησπέρα,

Η κόρη μου είναι 2 ετών και εδώ και 2,5 μήνες έχει έναν επίμονο βήχα χωρίς άλλα συμπτώματα (πυρέτο ή καταρροή) αλλά κατά τα άλλα είναι πολύ ευδιάθετη. Την έχει ακροαστεί γιατρός 2 φορές χωρίς να έχει ακροαστικά και έχουμε δοκιμάσει μία φορά aerolin χωρίς όμως να φύγει εντελώς πάρα μόνο λίγο να μειωθεί και μετά να επανέλθει. Κάναμε εξετάσεις αίματος και όλα ήταν φυσιολογικά εκτός από την ανοσοσφαιρίνη IgE (τιμή 168 U/ml) που μας είπαν ότι συνδέεται με αλλεργία. Είναι δυνατόν ο βήχας να συνδέεται με αλλεργία και τι εξετάσεις πρέπει να κάνουμε;Μέχρι τώρα δεν έχει δείξει να είναι αλλεργική σε κάτι που της έχουμε δώσει ενώ από άποψη κληρονομικότητας μόνο εγώ (η μητέρα) είμαι λίγο αλλεργική στη γύρη την άνοιξη δηλαδή έχω καταρροή και νιώθω να με "τρώει" ο ουρανίσκος, αν το αποδίδω σωστά. Ευχαριστώ πολύ.

vVKkp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Γιατρέ, ευχαριστώ θερμά για την απάντησή σας. Επισκεφθήκαμε παιδογαστρεντερολόγο, οπότε θεωρώ ότι αποκλείσαμε άλλα αίτια εμφάνισης του αίματος. Η οδηγία του γιατρού ήταν αποκλεισμός τροφών που περιέχουν γάλα, σόγια, αυγό, ξηρούς καρπούς. Έχω ξεκινήσει εδώ και 2 εβδομάδες να φτιάχνω και το ψωμί στο σπίτι.

- Είναι λογικό να συνεχίζουμε να βλέπουμε αίμα? 1 ή 2 μικρούς κόκκους στην πάνα? Εξ' αρχής αυτή ήταν η ποσότητα που είχαμε δει και δεν παρουσιάζει βελτίωση. Είναι αναμενόμενο να συνεχίζεται και μετά τον αποκλεισμό των ύποπτων τροφών ή ενοχοποιείται κάποιο άλλο τρόφιμο?

- Τρώω νιφάδες βρώμης που αναγράφουν στη συσκευασία ότι παρασκευάζονται σε εργοστάσιο που κατεργάζεται γάλα και ξηρούς καρπούς. Πρέπει να το κόψω και αυτό? Μήπως πρέπει να κόψω οτιδήποτε τυποποιημένο, καθώς πχ τα ζυμαρικά παρασκευάζονται σε εργοστάσια που κατεργάζονται αλλεργιογόνα - είτε το γράφουν στη συσκευασία είτε όχι?

Σας ευχαριστώ και πάλι θερμά!

 

Καλησπέρα σας,

Στην περίπτωση εκείνη που κάποιο βρέφος πάσχει από αλλεργική πρωκτοκολίτιδα για την οποία έχει ενοχοποιηθεί κάποιο συγκεκριμένο αλλεργιογόνο (π.χ. αγελαδινό γάλα) και το βρέφος εξακολουθεί να θηλάζει, τότε η μητέρα οφείλει να αποκλείσει από τη διατροφή της ακόμα και τις τροφές εκείνες που ενδέχεται να περιέχουν ίχνη από το ενοχοποιούμενο αλλεργιογόνο. Αυτό πολλές φορές είναι πολύ δύσκολο και η μόνη λύση που απομένει είναι όλες οι τροφές που καταναλώνονται από τη μητέρα (ή και από το βρέφος που έχει ξεκινήσει να τρώει στερεές τροφές) να πρέπει να παρασκευάζονται από την ίδια τη μαμά ή κάποιο έμπιστο άτομο από το περιβάλλον του ασθενούς.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ καλησπέρα,

Η κόρη μου είναι 2 ετών και εδώ και 2,5 μήνες έχει έναν επίμονο βήχα χωρίς άλλα συμπτώματα (πυρέτο ή καταρροή) αλλά κατά τα άλλα είναι πολύ ευδιάθετη. Την έχει ακροαστεί γιατρός 2 φορές χωρίς να έχει ακροαστικά και έχουμε δοκιμάσει μία φορά aerolin χωρίς όμως να φύγει εντελώς πάρα μόνο λίγο να μειωθεί και μετά να επανέλθει. Κάναμε εξετάσεις αίματος και όλα ήταν φυσιολογικά εκτός από την ανοσοσφαιρίνη IgE (τιμή 168 U/ml) που μας είπαν ότι συνδέεται με αλλεργία. Είναι δυνατόν ο βήχας να συνδέεται με αλλεργία και τι εξετάσεις πρέπει να κάνουμε;Μέχρι τώρα δεν έχει δείξει να είναι αλλεργική σε κάτι που της έχουμε δώσει ενώ από άποψη κληρονομικότητας μόνο εγώ (η μητέρα) είμαι λίγο αλλεργική στη γύρη την άνοιξη δηλαδή έχω καταρροή και νιώθω να με "τρώει" ο ουρανίσκος, αν το αποδίδω σωστά. Ευχαριστώ πολύ.

 

Καλησπέρα σας,

Ο χρόνιος βήχας είναι ένα πολύ δύσκολο κεφάλαιο στην ιατρική. Πολύ συχνά βήχας προκαλείται στα πλαίσια μιας αλλεργικής πάθησης τόσο του ανώτερου αναπνευστικού (π.χ. αλλεργική ρινίτιδα) όσο και του κατωτέρου αναπνευστικού (π.χ. αλλεργικό βρογχικό άσθμα). Το γεγονός ότι και εσείς μάλλον έχετε μια αλλεργία του αναπνευστικού αυξάνει την πιθανότητα και το παιδί σας να έχει εχει κληρονομήσει από εσάς αυτή την ευαισθησία και ο χρόνιος βήχας να είναι ένα από τα πρώτα αλλεργικά συμπτώματα. Και όταν λέμε αλλεργία εννοούμε αλλεργία σε κάποιο από κοινά αεροαλλεργιογόνα όπως τα ακάρεα της οικιακής σκόνης, οι αερομεταφερόμενοι μύκητες, το τρίχωμα των ζώων και οι γύρεις. Με αυτή τη λογική σαφώς και έχει νόημα το παιδί σας να ψαχθεί από ειδικό αλλεργιολόγο που να ασχολείται με την αλλεργία του αναπνευστικού προκειμένου να αναζητηθεί το πιθανό ενοχοποιούμενο αεροαλλεργιογόνο. Σε περίπτωση που και ο αλλεργιολογικός έλεγχος αποβεί αρνητικός τότε θα πρέπει να γίνει μια σειρά από επιπλέον εξετάσεις για τις οποίες θα σας ενημερώσει είτε ο αλλεργιολόγος είτε ο παιδίατρος του παιδιού σας.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ καλησπέρα

Ο γιος μας ειναι 3 μηνών και 3 εβδομάδων και εδω και εναμιςη μήνα περίπου παρουσίασε εκζεμα στα μαγουλακια και λιγο στα χεράκια του. Πήγαμε σε δερματολόγο και μας είπε ότι ειναι βρεφικο εκζεμα και σμηγματορροια στο κεφαλάκι και μας απέκλεισε το ενδεχόμενο τροφικής αλλεργίας. Σημειώνω ότι τον θηλαζω αποκλειστικά. Έτρωγα τα πάντα εκτός Απο αγελαδινο γαλα. Οταν όμως έφαγα δυο μερες συνεχόμενα μοσχάρι το εκζεμα επιδεινώθηκε σοβαρά και οταν έκοψα απο παντού τη λήψη αγελαδινης πρωτεΐνης το εκζεμα υποχώρησε. Προσπάθησα να τσεκάρω με διάφορες τροφες τι τον πειράζει και τελευταία ενώ το εκζεμα ειχε υποχωρήσει οταν έφαγα κοτόπουλο έπανηρθε. Να σημειώσω ότι σε φάσεις έντονου εκζεματος έκανε και εμετους. Η ερώτηση ειναι τι να προσέξω ποια να ειναι η διατροφή μου απο δώ και πέρα και έαν απόκλεισω τελικά βρίσκοντας τι τον πειράζει αν το εκζεμα υποχωρήσει απο μονο του γιατι θελουμε να αποφύγουμε τη λήψη κορτιζονης και αντισταμινικων, ενώ ξεκινήσαμε ομοιοπαθητικη αλλα απο λάθος της γιατρού δεν είχαμε αποτελέσματα και δεν προχωρήσαμε σε δεύτερη προσπάθεια. Ευχαριστώ.

 

Καλημέρα σας,

Το ατοπικό έκζεμα (ΑΕ) ή ατοπική δερματίτιδα είναι μια πάθηση του δέρματος που είναι δυνατόν να εμφανιστεί από τόσο μικρές ηλικίες όση η ηλικία του παιδί σας. Πολλές φορές το σμηγματορροϊκό έκζεμα κάνει την εμφάνισή του ακόμα νωρίτερα και συγχέεται με το ΑΕ αφού είναι δυνατόν ορισμένες τροφές να το επιδεινώνουν και αυτό. Σε κάθε περίπτωση, η παρατήρηση της ενδεχόμενης συσχέτισης με κάποια τροφή, ιδιαίτερα σε βρέφη που θηλάζουν αποκλειστικά, είναι πολύτιμη. Όμως, πριν μπούμε στη διαδικασία αποκλεισμού των τροφών που πιστεύουμε ότι είναι υπεύθυνα για την έξαρση του εκζέματος, χρειάζεται να προσπαθήσουμε να θεραπεύσουμε το έκζεμα. Την κατάλληλη θεραπεία (ανάλογα με τη βαρύτητα του εκζέματος), η οποία δεν είναι αναγκαστικό να περιέχει κορτιζόνη, και τον απαραίτητο ειδικό αλλεργιολογικό έλεγχο θα σας τον προτείνει ένας έμπειρος ειδικός αλλεργιολόγος που να ασχολείται με παιδιά με ΑΕ.

Η αποτελεσματικότητα της ομοιοπαθητικής στο ΑΕ είναι πολύ αμφιλεγόμενη οπότε θα πρότεινα να ξεκινήσετε με την συμβατική ιατρική φροντίδα από ειδικό αλλεργιολόγο.

Να θυμίσω κλείνοντας ότι προσέχουμε πολύ ώστε να μην ακουμπούμε ενεργές βλάβες ΑΕ με «λερωμένα» χέρια. Στο «λερωμένα», εκτός από το «βρώμικα», προσθέστε και τις περιπτώσεις εκείνες που έχουμε έρθει σε επαφή με κάποια τροφή. Με καθαρά χέρια αποφεύγουμε την ενδεχόμενη επιμόλυνση των βλαβών του ΑΕ με μικρόβια και την ενδεχόμενη περαιτέρω ευαισθητοποίηση του παιδιού σας στις τροφές με τις οποίες οι βλάβες έρχονται σε επαφή.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το μωράκι μας δύο μηνών τώρα, έφαγε μυκώνιο, έμεινε περίπου 5-6 ώρες με αυτό και τελικά γεννήθηκε με καισαρική και μπήκε στην μονάδα. έμεινε 2-3 μέρες και πήρε διπλή αντιβίωση για 15 μέρες. όταν γυρίσαμε σπίτι πήρε ξένο γάλα, είχε πάρει φυσικά και στο νοσοκομείο, και εμφάνισε αίμα στα κακά του. του έδινα και δικό μου βγαζοντάς το με το θήλαστρο. δοκιμάσαμε υποαλλεργικό γάλα, παράλληλα έκοψα όλα τα γαλακτοκομικά εδώ και 15 μέρες περίπου, και τώρα του δίνουμε το nutriben at το οποίο δεν το πίνει το πιέζουμε αρκετά, σε συνδυασμό με μητρικό θηλασμό. εδώ και λίγες μέρες απέχω και από το αυγό και την ντομάτα, δεν τρώω ούτε μοσχάρι. αλλά το αίμα επιμένει. εμφάνισε σπιθουράκια στο πρόσωπο, κνησμό, και τώρα λίγα σπιθουράκια γύρω από τον πρωκτό αλλά υποχώρησαν. γενικά το μωρό παίρνει βάρος, έχει όμως πολλές κενώσεις συχνά διαρροικές και όταν είναι να κάνει κακά του σφίγγεται και κλαίει.υπάρχουν κάποιες εξετάσεις που μπορεί να κάνει το μωρό? τι άλλο μπορούμε να κάνουμε?

 

Καλημέρα σας,

Η εμφάνιση αίματος ή βλέννης στις κενώσεις ενός μωρού είναι δυνατόν να συσχετίζεται με μια αλλεργική οντότητα που ονομάζεται αλλεργική πρωκτοκολίτιδα. Αυτή συνήθως οφείλεται στο γάλα που πίνει το παιδί ή στο γάλα και στα γαλακτοκομικά προϊόντα που καταναλώνει η θηλάζουσα μητέρα. Τις περισσότερες φορές η κατάλληλη αλλαγή του γάλατος που πίνει το παιδί σε ένα πιο υποαλλεργιογονικό ή/και η σωστή και στοχευμένη δίαιτα αποκλεισμού από την μεριά της θηλάζουσας μαμάς φτάνει. Τις περισσότερες φορές οι διατροφικοί αυτοί χειρισμού βελτιώνουν και τα λοιπά συμπτώματα από το γαστρεντερικό. Μπορείτε να συμβουλευτείτε σχετικά κάποιον ειδικό στα θέματα τροφικής αλλεργίας αλλεργιολόγο ο οποίος ενδεχομένως να ζητήσει και ειδικό αλλεργιολογικό έλεγχο ανάλογα με το λοιπό ατομικό και οικογενειακό ιστορικό. Επίσης θα ήταν σκόπιμο να δει και τα «σπιθουράκια» που περιγράφετε στο πρόσωπο του παιδιού αν και εφόσον ξαναεμφανιστούν ώστε να αποκλείσει το ενδεχόμενο ενός αρχόμενου ατοπικού εκζέματος.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλησπερα εχω μια κορουλα 18 μηνων απο 5 μηνων αρωστενε τακτικα και περναμε fixotide kai aeroline τωρα τον σεμπτεβρη ξαναρωστησε και μασ εδωσαν singulaire 4 mg kai fixotide πηγαμε σε παιδοπνευμονολογο και μαε εδωσε να κανουμε καποιεσ σεξετασεισ η IgE ειναι 245 .τι ειναι αυτη η εξεταση.εχει καποια αλεργια η μικρη και πωσ θα το διαπιστωσουμε αυτο?απο τοτε που γεννηθηκε ειχε ξηροδερμια η οποια περνα με κρεμεσ ενυδατικες.ν ανησηχησω οτι μπορει να χει ασθμα?θα κατεβει αυτη η τιμη περνοντασ τα χρονια και μεγαλωνοντας? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω μια κορουλα 18 μηνων απο 5 μηνων αρωστενε τακτικα και περναμε fixotide kai aeroline τωρα τον σεμπτεβρη ξαναρωστησε και μασ εδωσαν singulaire 4 mg kai fixotide πηγαμε σε παιδοπνευμονολογο και μαε εδωσε να κανουμε καποιεσ σεξετασεισ η IgE ειναι 245 .τι ειναι αυτη η εξεταση.εχει καποια αλεργια η μικρη και πωσ θα το διαπιστωσουμε αυτο?απο τοτε που γεννηθηκε ειχε ξηροδερμια η οποια περνα με κρεμεσ ενυδατικες.ν ανησηχησω οτι μπορει να χει ασθμα?θα κατεβει αυτη η τιμη περνοντασ τα χρονια και μεγαλωνοντας? ευχαριστω

 

Καλημέρα σας,

Η IgE είναι μια ανοσοσφαιρίνη ή απλά ένα αντίσωμα που κυκλοφορεί στο αίμα μας φυσιολογικά. Σε ορισμένους ανθρώπους μπορεί η τιμή αυτή να βρεθεί παραπάνω από το φυσιολογικό χωρίς αναγκαστικά αυτό να σημαίνει ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Μπορεί όμως να σημαίνει ότι σε γενικές γραμμές ο οργανισμός έχει την προδιάθεση να εμφανίσει αλλεργίες. Το παιδί σας μπορεί να ανήκει σε αυτή την τελευταία κατηγορία. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται να κάνετε κάτι παραπάνω από ότι κάνετε μέχρι στιγμής. Συνεχίστε την ενυδάτωση και την αγωγή που σας έχει προτείνει ο παιδοπνευμονολόγος και απευθυνθείτε και σε κάποιον έμπειρο παιδοαλλεργιολόγο για να σας καθοδηγήσει σχετικά με την πιο ειδική διερεύνηση που προτείνουμε στα πλαίσια της πρόληψης και έγκαιρης αντιμετώπισης των αλλεργικών νοσημάτων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας,

Το προηγούμενο σαβ/κο ανακαλύψαμε στο σπίτι μας ακάρεα ορατά στο μάτι, οπότε φέραμε ένα συνεργείο για βιολογικό καθαρισμό χώρου και στρωμάτων.Ψεκασαν με νεφωση με το φάρμακο phobi e και μας διαβεβαίωσαν ότι μετα από μια μέρα το σπίτι είναι κατοικισημο.εμεις ρωτήσαμε και την εταιρεία του φαρμάκου και μας είπαν ότι είναι εξαιρετικά χαμηλής τοξικότητας για τον άνθρωπο.το θέμα είναι ότι μια εβδομάδα μετα εμάς το σπίτι μας μυρίζει και έχουμε ένα αίσθημα καψίματος στο λαιμό. Έχουμε όλη μέρα ανοικτά,παρολαυτα μας μυρίζει.επειδη έχουμε 2 μικρά αγοράκια 4 και 7 αντιστοιχα,δεν έχουμε μπει ακομα μέσα. Θα ήθελα λοιπόν να σας ρωτήσω αν υπάρχουν επιπτώσεις για την υγεια τους, μπορούμε να επιστρέψουμε σπίτι η όχι? Αν μπουμε και οντως πειραξει τα παιδια, τι πρεπει να προσεξουμε, η που να ανησυχησουμε?? Συγγνώμη αν σας κούρασα εισαστε η τελευταία μας λύση μετα από μια ατελειωτα κουραστική εβδομάδα!

:mrgreen:
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...