Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καράτε ή Tae kwon Do για κοριτσάκι;


Recommended Posts

Δε ξέρω ποιο είναι το σωστό βρε κορίτσια....και σίγουρα δε μιλάω για πρωταθλητισμό σε καμία από τις ενασχολήσεις που σκέφτομαι για τη μικρή μου.

Απλά θέλω να της δώσω ερεθίσματα και να αποφασίσει μόνη μόλις μεγαλώσει λίγο αν την ενδιαφέρει κάτι ή όχι.

Γενικά είμαι υπέρ του αθλητισμού αλλά και του χορού-αλλά η μικρή θα αποφασίσει τι θέλει να ακολουθήσει και μακάρι εγώ να μπορέσω να της το προσφέρω. Αρχίζω και ψηφίζω υπέρ μιας πολεμικής τέχνης μόλις μεγαλώσει λίγο, πιστεύω και εγώ ότι βοηθάει στη συγκέντρωση, στην ενίσχυση της αυτοπεποίθησης και σε όλα αυτά που ανάφερες.

Προς το παρόν είναι πολύ ευτυχισμένη με το χορό, με τα κοριτσάκια και τα ρουχάκια της!

 

το παιδι σου θα σε κατατοπισει...εγω ειπα το δικο μου βιωμα....καλη συνεχεια...και να μαθει καλα τους χορους γιανα μπαινει πρωτη κ να σκιζει....:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το παιδι σου θα σε κατατοπισει...εγω ειπα το δικο μου βιωμα....καλη συνεχεια...και να μαθει καλα τους χορους γιανα μπαινει πρωτη κ να σκιζει....:-P

 

Να είσαι καλά! Αν μοιάσει από τη μαμά θα είναι χορευταρού, αν μοιάσει από τον μπαμπά...άστα!!!χαχαχα

Όλοι όσοι μου έχουν πει το βίωμα τους σχετικά με μια πολεμική τέχνη όλοι μου λενε αυτά που λες και εσύ, άρα κάτι ξέρετε παραπάνω εσείς!

Θα δείξει στο μέλλον τι κλίση έχουν τα πιτσιρίκια μας!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Η κόρη μου είναι 5 ετών και από πέρυσι έχουμε αλλάξει 3 δραστηριότητες ( replayce, κολύμβηση, μουσικοκινητική). Το καράτε το ανακαλύψαμε μόλις πριν 2 βδομάδες και της αρέσει παρα πολύ. Είναι βέβαια τώρα ενθουσιασμένη που είναι αρχή, οπότε κρατάω μικρό καλάθι!! Προσωπικά αδιαφορώ για την αισθητική του σώματος, αν της αρέσει αυτό που κάνει και το προχωρήσει σημαίνει οτι αυτό θέλει να κάνει και δεν θα στεναχωρηθώ καθόλου αν δεν καλύπτει τα πρότυπα μοντέλου/μπαλαρίνας κτλ. Άλλωστε μεγαλώνοντας βλέπω οτι οι πολύ όμορφες/φινετσάτες/καλογυμνασμένες κοπέλες γύρω μου είναι πιο συχνά μόνες παρά οι μέτρια όμορφες/φινετσάτες/αγύμναστες.

Τώρα η κόρη μου είναι λίγο παχουλή θα 'λεγε κανεις, όχι πολύ (περισσότερο επειδή έχει μάγουλα φαίνεται) αλλά είναι παιδί με όρεξη για τα πάντα (και το φαγητό)!

 

Στο καράτε κάνανε πολύ καλή προπόνηση, μια ολόκληρη ώρα με ζέσταμα, τρέξιμο, διατάσεις, τεχνικές ασκήσεις κ.α. Άσχετα με αυτό όμως, βλέπω τη δυναμική σχέση με τον δάσκαλο στις πολεμικές τέχνες και τη βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσα. Στο καράτε υπάρχει ιαπωνική φιλοσοφία από πίσω. Ο συγκεκριμένος δάσκαλος φαίνεται τα εμπνέει τα παιδιά και τον ακούνε. Μαθαίνουν παρα πολλά πάντως, είδα τα παιδιά που ξεκίνησαν πριν από λίγους μήνες πως είναι πολύ πιο γρήγορα στις κινήσεις, γυμνασμένα, ξέρουν και αρκετές κινήσεις. Σκέφτομαι πως αύριο μεθαύριο θα μπορέσει να αντιμετωπίσει τον εκφοβισμό που υφίστανται πολλά παιδιά στο σχολείο π.χ. ή έξω πολύ πιο δυναμικά.

 

Η κολύμβηση χάνει μπροστά σε αυτά που μαθαίνουν στην προπόνηση και από την αλληλεπίδραση με δάσκαλο και άλλους μαθητές. Η μουσικοκινητική παρα ήταν χαλαρή και δεν μάθανε σχεδόν τίποτα τα παιδιά. Το replayce ήταν καλό αλλά η κόρη μου νομίζω είναι σε θέση να ακολουθήσει κάτι πιο απαιτητικό. Είδωμεν...

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα.Εγώ πιστεύω ότι μπορεί να αρχίσει ταεκβοντο από τώρα επειδή σε μικρή ηλικία είναι κάπως πιο εύκολο. Έκανα 8 χρόνια στην αρχή μου φάνηκε εύκολο τη ωραία τζάμπα μαύρη ζώνη αλλά στο τέλος την πάτησα. Ίδρωσα πάρα πολύ για να την φτάσω. Αλλά στην αρχή ο δάσκαλος είναι χαλαρός με εσάς.Αυτά είχα να πω.

Link to comment
Share on other sites

Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΚΑΡΑΤΕ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΤΟ ΕΞΗΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΡΙΟΤΕΡΟ! ΕΑΝ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΧΗΜΕΙΑ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕ ΘΑ ΤΑ ΜΑΘΕΙ ΜΟΝΟ ΚΑΡΑΤΕ Ή tae kwon do ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΕΞΙΣΟΥ ΚΑΛΟ ΑΘΛΗΜΑ... ΘΑ ΤΑ ΜΑΘΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ. ΜΗ ΞΕΧΝΑΜΕ ΚΑΙ ΤΗ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΤΟΥ: ΠΕΙΘΑΡΧΙΑ, ΣΕΒΑΣΜΟΣ, ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΣ. ΕΑΝ ΤΗΝ ΠΕΙΡΑΞΟΥΝ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΔΙΔΑΧΘΕΙ ΣΩΣΤΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΠΩΣ Η ΚΟΡΗ ΣΟΥ ΔΕ ΘΑ ΣΗΚΩΣΕΙ ΧΕΡΙ ΑΛΛΑ ΘΑ ΞΕΡΕΙ ΠΩΣ ΝΑ ΥΠΕΡΑΣΠΙΣΤΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΥΣ ΒΑΛΕΙ ΟΛΟΥΣ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ. ΠΡΩΤΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΟΙ ΚΛΟΤΣΙΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΜΠΟΥΝΙΕΣ! ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕ ΣΩΣΤΟΣ ΔΑΣΚΑΛΟΣ.

aWZep2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...