Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αθλητισμος στα 4?


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες.

Έχω ένα αγοράκι που μόλις έγινε 4 ετών και πηγαίνει παιδικό προνήπια. Αναρωτιόμαστε με τον άντρα μου αν πρέπει να τον στείλουμε για κάποια απασχόληση όπως αθλητισμό τα απογεύματα ή όχι. Νομίζω ότι είναι αρκετά νωρίς. Θυμάμαι όταν ήμασταν παιδιά αρχίζανε οι εξωσχολικές δραστηριότητες γύρω στα 6 με 7. Τι λέτε? Και αν ναι τι είδους απασχόληση? Δεδομένου βέβαια ότι το παιδί κοιμάται και νωρίς το βράδυ γύρω στις 8.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα σε όλες τις μανούλες.

Έχω ένα αγοράκι που μόλις έγινε 4 ετών και πηγαίνει παιδικό προνήπια. Αναρωτιόμαστε με τον άντρα μου αν πρέπει να τον στείλουμε για κάποια απασχόληση όπως αθλητισμό τα απογεύματα ή όχι. Νομίζω ότι είναι αρκετά νωρίς. Θυμάμαι όταν ήμασταν παιδιά αρχίζανε οι εξωσχολικές δραστηριότητες γύρω στα 6 με 7. Τι λέτε? Και αν ναι τι είδους απασχόληση? Δεδομένου βέβαια ότι το παιδί κοιμάται και νωρίς το βράδυ γύρω στις 8.

 

Δεν είναι κακός ο αθλητισμός αρκεί να γίνεται με μέτρο. Μπορείς να τον ξεκινήσεις με Κολύμβηση που θα τον βοηθήσει και για το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Η κορη μου ειναι 4,5 και παει προνηπιο...Το καλοκαιρι που μας περασε την πηγαμε κολυμβηση για 2 μηνες 3 φορες την εβδομάδα (τοσο διαρκουσαν τα μαθηματα), εκανε άθληση, έμαθε μπανιο μονη της και παραλληλα το ευχαριστηθηκε!

Τωρα απο την εναρξη των σχολειων, την ξεκινησα παραδοσιακους χορους με μαθημα μίας ωρας εβδομαδιαιως και μουσικοκινητικη αλλη μια ωρα την εβδομαδα...

Με τους χορους αθλειται λιγακι...αλλα δεν ξέρω αν καλυπτεται...Για φετος ομως θα την αφησω με αυτα....

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω. Η γυμναστική πρέπει να είναι κομμάτι του εαυτού μας από νωρίς, για να μπορούμε να την θεωρούμε δεδομένη για όλη μας την ζωή. Βοηθάει την ανάπτυξη των παιδιών, αλλά και τον χαρακτήρα. Τους μαθαίνει να λειτουργούν ομαδικά, αλλά και να υπακούν σε κανόνες. Κοινωνικοποιεί τα παιδιά και τους επιτρέπει να ξεφεύγουν από τη συσσΩστόσο, τι σημαίνει "πρέπει να το στείλουμε"; Όχι, δεν πρέπει, εκτός αν έχει κάποια προβλήματα, στα οποία θα βοηθήσει κάποιο άθλημα. Αν έχετε ένα παιδί γεμάτο ενέργεια, δυναμικό και που -αργότερα- θα δείτε αν απολαμβάνει μία τέτοια δραστηριότητα ή όχι, τότε σίγουρα, το να ασχοληθεί από νωρίς με κάποιος άθλημα θα είναι υπέρ του.

Πάντα είναι καλό να έχουμε στη ρουτίνα μας κάποιο κομμάτι αφιερωμένο στη γυμναστική οποιουδήποτε τύπου. Επίσης, αν το γράψετε από νωρίς σε διάφορες δραστηριότητες, θα δείτε το ίδιο νωρίς σε τι έχει "κλίση" και τι του αρέσει πιο πολύ, ώστε να καταλήξετε σε μικρή ηλικία στο άθλημα που θα αναλάβει ως παιδί και γιατί όχι και ως ενήλικας.

Το κολύμπι που ανέφερε το Ηλιοβασίλεμα, αρέσει πάρα πολύ στα μικρά παιδάκια πάντως και ακόμα κι αν δεν είναι ομαδικό άθλημα, ο τρόπος που γίνονται τα μαθήματα, τα κοινωνικοποιεί αρκετά.

Η γνώμη μου είναι να μη σκέφτεστε με "πρέπει". Δοκιμάστε το για ένα μήνα. Δείτε τι θα προσφέρει αυτό στο παιδί σας και αν το δείτε ικανοποιημένο συνεχίστε το. Αν όχι, δοκιμάστε κάτι άλλο. ώρευση της ενέργειάς τους.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...