Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΩΣ ΝΑ ΜΑΘΕΙ 6 ΕΤΩΝ ΠΑΙΔΙ ΠΟΔΗΛΑΤΟ;


Recommended Posts

Καλημέρα.

Ο γιος μου είναι 6 ετών και κανει ακόμη ποδήλατο με βοηθητικές. Το πρόβλημα είναι ότι οι περισσότεροι συνομήλικοι φίλοι του κάνουν ποδήλατο χωρίς βοηθητικές και αυτό άρχισε να τον ενοχλεί και μου ζητά επίμονα να μάθει κι εκείνος. Μάλιστα πρόσφατα σε μια εκδρομή του σχολείου σε κάποιο αθλητικό κέντρο, γύρισε κλαίγοντας και μου είπε πως ήταν ο μόνος που δεν έκανε ποδήλατο γιατί δεν ήξερε και οι συμμαθητές του τον κορόϊδευαν :(.

Αρχικά σήκωσα ψηλότερα τη μια βοηθητική ρόδα, αλλά έγερνε το σώμα του από την άλλη, μετά σήκωσα και τις δύο βοηθητικές, τον βοήθησα στο πάρκο, αλλά δεν μπορούσε με τίπτα να κρατήσει ισορροπία, έπεφτε συνεχώς και χτύπαγε (και φορώντας κράνος και επιγονατίδες). Σηκώνω τα χέρια ψηλά, δεν ξέρω πώς να το πετύχω, πώς να τον κάνω να μάθει. Θυμάμαι πως εμένα μ'έμαθε ο μεγαλύτερος αδελφός μου όταν ήμουν 7 ετών. Δυστυχώς δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα, ο πατέρας του είναι εκτός Αθηνών για λόγους εργασίας και δεν έχουμε κοντά μας άλλον αρσενικό, μεγαλύτερο αδελφό, θείο, φίλο ή συγγενή κλπ.

Μήπως γνωρίζετε να μου πείτε αν μπορώ να απευθυνθώ κάπου, αν υπάρχει π.χ. κάποιο κέντρο εκμάθησης ποδηλάτου; Μένουμε στην ευρύτερη περιοχή του Πειραιά.

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα.

Ο γιος μου είναι 6 ετών και κανει ακόμη ποδήλατο με βοηθητικές. Το πρόβλημα είναι ότι οι περισσότεροι συνομήλικοι φίλοι του κάνουν ποδήλατο χωρίς βοηθητικές και αυτό άρχισε να τον ενοχλεί και μου ζητά επίμονα να μάθει κι εκείνος. Μάλιστα πρόσφατα σε μια εκδρομή του σχολείου σε κάποιο αθλητικό κέντρο, γύρισε κλαίγοντας και μου είπε πως ήταν ο μόνος που δεν έκανε ποδήλατο γιατί δεν ήξερε και οι συμμαθητές του τον κορόϊδευαν :(.

Αρχικά σήκωσα ψηλότερα τη μια βοηθητική ρόδα, αλλά έγερνε το σώμα του από την άλλη, μετά σήκωσα και τις δύο βοηθητικές, τον βοήθησα στο πάρκο, αλλά δεν μπορούσε με τίπτα να κρατήσει ισορροπία, έπεφτε συνεχώς και χτύπαγε (και φορώντας κράνος και επιγονατίδες). Σηκώνω τα χέρια ψηλά, δεν ξέρω πώς να το πετύχω, πώς να τον κάνω να μάθει. Θυμάμαι πως εμένα μ'έμαθε ο μεγαλύτερος αδελφός μου όταν ήμουν 7 ετών. Δυστυχώς δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα, ο πατέρας του είναι εκτός Αθηνών για λόγους εργασίας και δεν έχουμε κοντά μας άλλον αρσενικό, μεγαλύτερο αδελφό, θείο, φίλο ή συγγενή κλπ.

Μήπως γνωρίζετε να μου πείτε αν μπορώ να απευθυνθώ κάπου, αν υπάρχει π.χ. κάποιο κέντρο εκμάθησης ποδηλάτου; Μένουμε στην ευρύτερη περιοχή του Πειραιά.

Σας ευχαριστώ.

 

Θα γίνει όταν έρθει η ώρα του...Εμένα ο γιος μου έμαθε στα 8 και η κόρη μου στα 4. Από μόνα τους. Τα πηγαίναμε για ποδήλατο νε τις βοηθητικές και κάποια στιγμή δανείστηκαν από φίλους τους και... απλά έμαθαν. Κατέληξα λοιπόν ότι τσάμπα προσπαθούσα, είναι σαν το κολύμπι, θέλει το χρόνο του.

Link to comment
Share on other sites

οσο πιο μικρά μαθουν τοσο το καλύτερο. Οταν συνηθίσουν τις βοηθητικές δύσκολα τις αποχωρίζονται αν και αυτές ουσιαστικά τους εμποδίζουν να μάθουν.

 

τι έκανα με τους δικούς μου

α) στον γιο μου βγηκε η μια βοηθητική και δεν του την έβαλα (ήταν 5.5 χρονων) Στην αρχή επεφτε, μετά εγερνε λίγο προς την μεριά της βοηθητικής, μετά άρχισε να βρίσκει ισορροπια. Μετά από 2 μήνες μια μέρα του έβγαλα και την δεύτερη και ''έμαθε σε ένα πρωί''. Στην αρχή τον έσπρωχνα για να ξεκινήσει και μετά έμαθε να ξεκινά και μετά έμαθε και να στρίβει.

β) στην κόρη μου της έδωσα ένα πατινο ποδήλατο (είναι σαν ποδήλατο χωρίς πετάλ - σπρώχνεις με τα πόδια και μετά τα σηκώνεις και βρίσκεις ισορροπία) (ίδια ηλικία) [αυτός είναι και ο πιο σωστός τρόπος και μπορείς να το δώσεις και σε 2 χρονο και μετά στα 3 να παει απ'ευθειας σε κανονικό χωρις βοηθητικές]. Έκανε 2-3 μέρες, κατάλαβε τι παει να πρεπει να κάνει και μετά πήρε το ποδήλατο της χωρις βοηθητικές. Το χρησιμοποιούσε στην αρχή σαν το πατινοποδήλατο -δεν εκανε πεταλ εσπρωχνε με τα ποδια και μετά τα σήκωνε. Για να κανει πεταλ την κρατούσα από την μέση - και βγήκε η δική μου- μεχρι που μου είπε μια κυρία τι να κάνω. Να την κρατώ από τον σβέρκο (από πίσω δεν πνίγεται...)! Δηλαδή να είναι το παιδί στο ποδήλατο και εσύ να το κρατάς σφιχτά στο σβέρκο, περπατάς δίπλα του (χωρίς να σκύβεις) και κάνει ποδήλατο. Αυτό βοηθά πολύ γιατί την κρατάς από ένα σημείο στον ''κεντρικό της άξονα'' και πρέπει να βρει μόνη της ισορροπία.

Αυτό το κάναμε πολύ λίγο -ήταν πολύ αποτελεσματικό! Απλώς μετά η κόρη μου για να κάνει ποδήλατο ήθελε να περπατώ δίπλα της και να την κρατώ (εγω δεν την κρατούσα απλώς ακουμπούσα το χέρι μου στο σβέρκο της και ούτε καν) ώσπου να νιώσει ασφάλεια.

 

Σε καθε περιπτωση πρέπει τα πόδια να μπορουνε να πατάνε κάτω - να μην είναι πολύ ψηλό το ποδήλατο.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω καταληξει οτι ολα ειναι θεμα παιδιου

ο μεγαλος εμαθε στα 7 (!!!) χωρις βοηθητικες ενω η μικρη στα 2,5 ηδη προσπαθει να ισορροπησει στο balance bike.

και τονιζω οτι και στα δυο εχουμε προσφερει την ιδια βοηθεια και χρονο. πιστευω λοιπον οτι ο καθενας θελει το χρονο του..

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου κόρη έμαθε 4.5 ετών.

Θα σου πω κάποιες χρηστικές συμβουλές.

Της είχαμε πάρει πρώτα πατίνι για να μάθει ισορροπία, ενώ έκανε

ακόμα ποδήλατο με βοηθητικές.

Κάποια ημέρα που εγώ έλειπα (γιατί είναι γεγονός ότι τρόμαζα)

ο άντρας μου της έβγαλε τελείως τις βπηθητικές και την κράταγε

από την πλάτη. Αυτό συνεχίστηκε για άλλες δύο ημέρες και σιγά σιγά την άφηνε και μόνη της. Αυτό ήταν τελείωσε, εννοείτε βέβαια πως έπεσε αρκετές φορές αλλά δεν μαθαίνεις αλλιώς ποδήλατο. Απλά την πηγαίναμε σε χώρο που δεν είχε φόβο να χτυπήσει το κεφάλι.

Από ότι μου εξήγησε ο άντρας μου, είναι πολύ χειρότερο να σηκώνεις τις βοηθητικές ή να βγάζεις τη μία βοηθητική, γιατί όταν στρίβει το παιδί με το ποδήλατο αυτό σηκώνεται πολύ έυκολα και πέφτει.

Εάν στο παιδί βάζεις κράνος μη φοβάσαι θέλει αποφασιστικότητα.

Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1) αφαιρείς εντελώς τις βοηθητικές

2) πας σε ένα πάρκο χωρίς γρεμούς και χωρίς άμεση πρόσβαση σε δρόμο

3) κατεβάζεις εντελώς τη σέλα ώστε να ακουμπα εντελώς κάτω το πέλμα του

4) του λες να κάνει ποδήλατο με τον εξείς τρόπο: ανεβαίνει στο ποδηλατο και σπρώχνει με τα πόδια του το ποδηλατο, χωρίς να ανεβάζει τα πόδια του στα πετάλια.... να κρέμονται δηλαδή δεξιά και αριστερά ελαφρώς ανυψωμένα από το πάτωμα, κάθε φορά που πάει να πέσει ακουμπά τα πόδια στο πάτωμα (συνεχίζοντας να σπρώχνει όμως με τα πόδια και να μην ανκινητοποιηται ενταλώς )

 

σε μια δυο μέρες θα χει μάθει ...

καλή απιτυχία ;)

 

ενημέρωσέ μας

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, σας ευχαριστώ όλες σας για τις πολύ καλές ιδέες! Θα δοκιμάσω με τους τρόπους που μου προτείνετε (αυτούς που δεν έχω ακόμη δοκιμάσει) κι ο Θεός βοηθός!!! Πάντως, αν δεν τα καταφέρω (λέω ΑΝ), ξέρετε αν υπάρχει κάποιο κέντρο εκμάθησης κάπου προς πειραιά; :-):smile::-)

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο ακριβώς περάσαμε με την κόρη μου, είχε φτάσει 6 χρονών και είχε ακόμα βοηθητικές . 2 χρόνια προσπαθούσαμε άκαρπα να μάθει χρησιμοποιώντας όλους τους τρόπους ( 1 βοηθητική / σηκωμένες και οι δυο ελαφρός / χωρίς καμία και εγώ ή ο μπαμπάς της να κοντέβουμε να μείνουμε ανάπηροι από μέση ,λόγο του ότι ήταν λίγο τροφαντούλα χαχαχαχα) δεν είχαμε κανένα αποτέλεσμα . Παρόλα αυτά η γκρίνια της και η ζήλια της που τα άλλα παιδάκια ήξεραν όλο και μεγάλωναν.

Και τότε ως δια μαγείας μου ήρθε θεια φώτιση : ΕΜΕΝΑ ΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΕΜΑΘΕ ΠΟΔΗΛΑΤΟ;;; ΕΕΕΕΕΕΕ;;; ΚΑΝΕΙΣ……..

Οπότε μια Κυριακή πήρα τις αποφάσεις μου ….. τον άντρα μου … δυο φραπέδες… την κορούλα μου... το ποδήλατο χωρίς βοηθητικές και βγήκα στον δρόμο .

Εγώ και ο αντρούλης μου καθίσαμε στο πεζοδρόμιο και ζητήσαμε στη μικρή να κάνει μόνη ποδήλατο εκείνη στην αρχή δεν αντέδρασε ψιλοπροσπαθησε μια δυο φορές χωρίς αποτέλεσμα , μετά άρχισε το κλάμα , εκεί να δεις γέλιο φώναζε :

΄΄ τι γονείς είστε εσείς που δεν βοηθάτε το παιδί σας ΄΄ οι γείτονες στα μπαλκόνια πρέπει να έριξαν πολύ γέλιο ακούγοντας αυτά και βλέποντας τους αναίσθητους γονείς να απολαμβάνουν το καφεδάκι τους.

Θα σε πληροφορήσω πως μέσα σε 20 λεπτά είχε μάθει να ισορροπεί και να κάνει μια πορεία τουλάχιστον 3 μέτρων ( ζικ ζακ θα έλεγα) πριν ακουμπήσει κάτω τα πόδια.

Δική μου άποψη είναι ότι όσο κάποιος αναλαμβάνει να συγκρατεί το βάρος του σώματος τους δεν θα μάθουν ποτέ ισορροπία.

Βγάλε εντελώς τις βοηθητικές και άσε ο ίδιος γυρίζοντας στην αρχή μονό το ένα πετάλι να βρει την ισοροποια του.

Link to comment
Share on other sites

κάνεις αυτό που περιγράφει η ΜΑΡΙΑΛ, βασικό ειναι να ειναι μικρό το ποδηλατο για να έχει τον έλεγχο και να νιώθει ασφάλεια. Ο δικός μου έμαθε πριν κλεισει τα 3;):P:p:p:!:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγνώμη που παρεμβαίνω στο θέμα, απλά είδα στις απαντήσεις ότι κάποια παιδάκια ξεκίνησαν με ποδήλατο ισορροπίας και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

 

Όταν ο γιος μου έγινε 2 ετών του πήραμε ένα τρίκυκλο ποδηλατάκι, αλλά δεν έκανε πεντάλ και απλά το έσπρωχνε με τα πόδια. Τώρα στα 2μιση του πήραμε balance bike με το οποίο έχει ξετρελαθεί και μέσα σε δυο μέρες έμαθε να αφήνει τα πόδια από το έδαφος στις κατηφόρες και να τσουλάει. Η μετάβαση σε κανονικό ποδήλατο με πεντάλ πότε γίνεται συνήθως; Μήπως αν κάτσει πολύ καιρό στο balance τον δυσκολέψει αργότερα να μάθει να κάνει πενταλ; Απ' ό,τι κατάλαβα πάντως από τις απαντήσεις σας, οι βοηθητικές μάλλον δεν βοηθούν τελικά και τόσο..

 

cateyes, εγώ στη θέση σου, από τη στιγμή που δεν υπάρχει διαθέσιμος κάποιος άντρας γι' αυτή τη δουλειά, θα πήγαινα σε ένα καλό μαγαζί ποδηλατάδικο (ή στο μαγαζί από όπου πήρα το ποδήλατο) για οδηγίες..Οι πωλητές εκεί ξέρουν να βοηθήσουν..Υπάρχει μήπως περίπτωση το ποδήλατο να μην κάνει για την ηλικία του παιδιού σου ή να μην είναι σωστά σεταρισμένο και να τον δυσκολεύει; πχ. μήπως θέλει άλλη κλίση στο τιμόνι, μήπως έχει στραβώσει λίγο κάποια ρόδα κτλ; Δεν ξέρω αν παίζουν ρόλο αυτά, απλά λέω μήπως...

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που παρεμβαίνω στο θέμα, απλά είδα στις απαντήσεις ότι κάποια παιδάκια ξεκίνησαν με ποδήλατο ισορροπίας και θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

 

Όταν ο γιος μου έγινε 2 ετών του πήραμε ένα τρίκυκλο ποδηλατάκι, αλλά δεν έκανε πεντάλ και απλά το έσπρωχνε με τα πόδια. Τώρα στα 2μιση του πήραμε balance bike με το οποίο έχει ξετρελαθεί και μέσα σε δυο μέρες έμαθε να αφήνει τα πόδια από το έδαφος στις κατηφόρες και να τσουλάει. Η μετάβαση σε κανονικό ποδήλατο με πεντάλ πότε γίνεται συνήθως; Μήπως αν κάτσει πολύ καιρό στο balance τον δυσκολέψει αργότερα να μάθει να κάνει πενταλ; Απ' ό,τι κατάλαβα πάντως από τις απαντήσεις σας, οι βοηθητικές μάλλον δεν βοηθούν τελικά και τόσο..

...

 

Ειναι ήδη έτοιμος απλώς δώσε του ενα μικρό και εύχρηστο ποδήλατο που να μπορεί να πατάει.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ήδη έτοιμος απλώς δώσε του ενα μικρό και εύχρηστο ποδήλατο που να μπορεί να πατάει.

 

jannis ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Σε λίγο καιρό λέω να την κάνουμε κι εμείς την μετάβαση :-)

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλό το balance bike, αλλά στην πραγματικότητα δεν θα το χρειαστούν για περισσότερες από 10 προσπάθειες, της μισής ώρας το πολύ. Δηλαδή, 80 ευρώ στην καλύτερη για 5 ώρες χρήσης... 10 αν έχεις και δεύτερο παιδί. Οπότε, εκτός αν το βρει κάποιος μεταχειρισμένο απο ξαδέρφια, φίλους κτλ κτλ δεν χέρω αν αξίζει.

 

Εμείς πάντως, τα καταφέραμε με ένα κανονικό ποδήλατο 12" (το οποίο ήδη το είχε για δύο χρόνια) και ένα ski harness, το οποίο είχε χερούλι για να τον πιάνω γερά, σε ύψος τόσο που δεν χρειαζόταν να σκύψω καθόλου, ούτε να βάλω φοβερή δύναμη. 7 ή 8 προσπάθειες των 15-30 λεπτών μας πήρε, ηλικία 4 ετών και 9 μηνών.

 

Γενικά, πάντως, πιστεύω ότι δύο είναι οι πολύτιμοι παράγοντες για να φύγουν οι βοηθητικές: να έχει ήδη γράψει πολλά χιλιόμετρα στο ποδήλατο με τις βοηθητικές και δεύτερον κάποιος να ασχοληθεί λίγες ώρες μαζί του. Μπαμπάς, μαμά, ξάδερφος, θείος, δεν έχει σημασία ούτε το φύλλο, ούτε η γνώση ποδηλατου. Απλώς να αφιερώσει κάποιος το χρόνο και να ενθαρρύνει το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει βέβαια και η περίπτωση του κανονικού 12" ή 14" ποδήλατου, από το οποίο αφαιρούνται εύκολα τα πετάλια και οι βραχίονες τους. Τέτοιο ήθελα να του πάρω. Ρώτησα τον πωλητή αν έχει. Φυσικά μου είπε ναι. Φυσικά δεν του ζήτησα επίδειξη. Φυσικά όταν 2 χρόνια μετά πήγα να τα βγάλω... δεν έβγαιναν :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

υπάρχει βέβαια και η περίπτωση του κανονικού 12" ή 14" ποδήλατου, από το οποίο αφαιρούνται εύκολα τα πετάλια και οι βραχίονες τους. Τέτοιο ήθελα να του πάρω. Ρώτησα τον πωλητή αν έχει. Φυσικά μου είπε ναι. Φυσικά δεν του ζήτησα επίδειξη. Φυσικά όταν 2 χρόνια μετά πήγα να τα βγάλω... δεν έβγαιναν :rolleyes:

 

χαχα!

 

πιστευω οτι οι βοηθητικες μπορουν να ξεπεραστουν μονο με την εμπειρια = με το χρονο που δινει στο ποδηλατο

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Λοιπόν, φέτος το καλοκαίρι μόλις έκλεισαν τα σχολεία (ήταν α' δημοτικού) έμαθε ποδήλατο. Με τη βοήθεια του αδελφού μου στις διακοπές (ήταν μαζί εκτός Αθηνών) όχι απλώς έμαθε να κάνει, αλλά έγινε φανατικός ποδηλάτης! Αγοράσαμε και ποδήλατο (20άρι παρακαλώ, ενώ για την ηλικία του είναι το 18άρι). Από τότε δεν σταμάτησε να κάνει ποδήλατο, να σκεφτείτε από τώρα προβληματίζεται τί θα κάνει το χειμώνα όταν βρέχει!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...