Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μουσική παιδεία...


Recommended Posts

Τοτε δεν εινα αποκλειστικα Ορφ.Απλα περιλαμβανει και μεθοδους Ορφ κλπ .Αυτο ειναι πολυ καλο και οτι πρεπει για την ηλικια τους-αρκει να μην επικρατει.Οχι οτι θα γινει και κατι το κακο αλλα το παιδι δεν θα καταλαβαινει.Σε κατι τετοιο παω κι εγω την δικη μου.Οπως δειχνει και το λινκ πιο πανω.

Στο συστημα Ορφ αυτο που θεωρω εγω δυστκολο ειναι οτι τα παιδακια μαθαινουν αξιες και χωριζονται σε ομαδες με κρουστα οργανακια και εφαρμοζουν αυτα που εχουν μαθει ...Νομιζω οτι αυτο και μονο αυτο ταιριαζει σε μεγαλυτερες ηλικιες--4 και πανω.

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 92
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεια σας

διαβασα το τοπικ και χαρηκα πολυ που το επαναφερατε το θεμα και φετος

η μικρη μου ειναι 22 μηνων και καναμε δοκιμαστικο στο νακα και σε ενα πιο συνοικιακο αξιοπρεπεστατο μουσικο εργαστηρι στα νοτια προαστια

στο νακα της αρεσε πολυ, εκανε βεβαια και αταξιες..ανοιγε ντουλαπια, εκλεβε το βιβλιο της δασκαλας ξαπλωνε στη μεση της αιθουσας...

εγω ειχα αγχωθει λιγο και δεν το διασκεδασα τοσο οσο αυτη που ηταν τρελα χαρουμενη...

στο ''μαθημα'' λεγαμε ενα τραγουδακι που ελεγε -γονεις παιδια στην ιδια παρεα- και η μικρη τραγουδουσε και την υπολοιπη εβδομαδα γονεις παιδια..και με φωναζε γονή μου..(μαμα μου!)

ΟΜΩΣ προπληρωνεις τα μαθηματα και δεν ξερω αν το παιδι μου σε δυο μηνες περασει σε αλλη φαση και βαρεθει...και δεν ειναι εποχες για να χαριζεις χρηματα...

σκεφτομαι με αυτα που διαβασα να παω να δω τι παιζει και στο μουσικο εργαστηρακι..

Link to comment
Share on other sites

γεια σας

διαβασα το τοπικ και χαρηκα πολυ που το επαναφερατε το θεμα και φετος

η μικρη μου ειναι 22 μηνων και καναμε δοκιμαστικο στο νακα και σε ενα πιο συνοικιακο αξιοπρεπεστατο μουσικο εργαστηρι στα νοτια προαστια

στο νακα της αρεσε πολυ, εκανε βεβαια και αταξιες..ανοιγε ντουλαπια, εκλεβε το βιβλιο της δασκαλας ξαπλωνε στη μεση της αιθουσας...

εγω ειχα αγχωθει λιγο και δεν το διασκεδασα τοσο οσο αυτη που ηταν τρελα χαρουμενη...

στο ''μαθημα'' λεγαμε ενα τραγουδακι που ελεγε -γονεις παιδια στην ιδια παρεα- και η μικρη τραγουδουσε και την υπολοιπη εβδομαδα γονεις παιδια..και με φωναζε γονή μου..(μαμα μου!)

ΟΜΩΣ προπληρωνεις τα μαθηματα και δεν ξερω αν το παιδι μου σε δυο μηνες περασει σε αλλη φαση και βαρεθει...και δεν ειναι εποχες για να χαριζεις χρηματα...

σκεφτομαι με αυτα που διαβασα να παω να δω τι παιζει και στο μουσικο εργαστηρακι..

 

εγώ την πηγαινω στο μουσικο εργαστηρακι και ειμαι πολύ ευχαριστημενη...τσιμπαει βεβαια στις τιμες αλλά χαλάλι της! ειναι δυο φορες την εβδομαδα μουσικοκινητική και χορός αλλά δεν συμμετεχει η μαμά..στην ηλικια της μικρής σου όμως θα μπαινεις και εσύ μαλλον....

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάναμε τα προγράμματα του Νάκα. Αρεσαν και στους δύο, μέχρι την ώρα που η μεγάλη πέρασε στο πρόγραμμα που αρχίζουν την πραγματική επαφή με το πιάνο (στα 5). Εκεί κολλήσαμε να το πω, βαλτώσαμε να το πω, πελαγώσαμε, ούτε ξέρω. Όσο ήταν μόνο τραγούδια, κατασκευές και χοροί όλα καλά. Αλλά το πιάνο δεν μας άρεσε, παρότι το μάθημα δεν ήταν "αυστηρό", αλλά προσαρμοσμένο έτσι ώστε να λειτουργεί σαν μεταβατικό στάδιο. Νομίζω ότι είναι νωρίς για μαθήματα μουσικής στα 5.

Αυτό που κράτησα, όμως, ήταν η επαφή με μουσικές/ρυθμούς/τραγούδια διαφορετικών ειδών, ο πειραματισμός με τα όργανα (παιδικά κυρίως, κουδουνάκια, ξύστρες, ξυλάκια κλπ.), η αφήγηση (μικρά ποιηματάκια), η κίνηση σε συνδυασμό με τη μουσική, πράγματα που μπορούμε όλοι να κάνουμε στο σπίτι μας με τα παιδιά μας πειραματικά... Και επίσης να τους δίνουμε, αν μπορούμε, την ευκαιρία να παρακολουθήσουν θέατρο, μπαλέτο, παραστάσεις, συναυλίες, ώστε να εξοικιωθούν με τη μουσική και τις τέχνες από νωρίς...

Link to comment
Share on other sites

πηρα τηλ στο μουσικο εργαστηρακι και απογοητευτηκα με τις τιμες

το κυκλικο βιωματικο ειναι μονο πρωινα και δεν μας βολευει

στα ημιτονακια (2-3 ετων) η τιμη (και οι ωρες φυσικα) ειναι διπλασιες

δυστυχως τα οικονομικα μας δεν το επιτρεπουν...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πηρα τηλ στο μουσικο εργαστηρακι και απογοητευτηκα με τις τιμες

το κυκλικο βιωματικο ειναι μονο πρωινα και δεν μας βολευει

στα ημιτονακια (2-3 ετων) η τιμη (και οι ωρες φυσικα) ειναι διπλασιες

δυστυχως τα οικονομικα μας δεν το επιτρεπουν...[/quote

 

Δηλαδή πόσο σου ζήτησαν; Σε ποιοα περιοχή μένεις; Ρωτάω για την περιοχή για να σου προτείνω κανένα άλλο!

Link to comment
Share on other sites

μου ζητησαν 120 ευρω το μηνα...για διωρο την εβδομαδα αν θυμαμαι καλα...

τελικα πηγαμε στο νακα στη νεα σμυρνη, συνεννοηθηκαμε να πληρωνουμε μηνιαιως, η μικρη ειναι πολυ χαρουμενη και τα 45 λεπτα ειναι αρκετα...

το προγραμμα στο μουσικο εργαστηρακι ειναι διαφορετικο βεβαια

στο παλαιο φαληρο που μενω εχει και ακομα ενα εργαστηρι το οποιο ομως δεχεται απο 3 και πανω...εμεις ειμαστε σχεδον δυο...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να σας πω κι εγω την ιστορια μου,,παω με το γιο μου 18 μηνων στο νακα και κανει το 45λεπτο την εβδομαδα το συστημα robbie,,τα παιδια καθονται σε ενα κυκλο αγκαλια στην μαμα τους παρακολουθουν τι κανει η δασκαλα πχ που τραγουδαει,,μας βαζει να του χτυπαμε ποδαρκια χερακια η να κτυπαμε τις μαρακες,,λεμε ποιηματακια κλπ κι ολα αυτα περιστρεφονται γυρω απο τον ηρωα φωκια robbie

 

ο γιος μου μετα απο λιγο βαριεται κι επειδη ειναι πολυ ζωηρος θελει να σηκωνεται,,δεν μπορει να κατσει ολη την ωρα αγκαλια μου δεν ανεχεται να του πιανω τα χερια και να τα κανω παλαμακια η να τον καθοδηγω για να χτυπησει τα ξυλακια

 

κατι τον ελκυει αλλα μετα βαριεται δεν ανεχεται την παρεμβαση μου πανω του,,πως να το πω καλυτερα δεν ξερω,,,επισης οταν του δινει η δασκαλα μουσικο οργανακι εκεινος το κανει κατσαβιδι και παει στον τοιχο να βιδωσει,,,τον εντυπωσιαζουν κατι κατασκευες στους τοιχους εκει μεσα, τα ντουλαπια με τα κλειδια που κρυβει η δασκαλα τα παιχνιδια τον ενδιαφερουν πιο πολυ και θελει να τα ανοιγοκλείνει,,,προσπαθω να κρατησω το ενδιαφερον του πανω σε αυτο που γινεται αλλα βαριεται,,ειναι πιο πολυ μεσα στην κινηση και δειχνει να τον ενδιαφερουν αλλα πραγματα στον χωρο πιο πολυ

 

εσεις που εχετε μουσικη παιδεια θεωρειται οτι μια τετοια προσεγγιση σε 18μηνα παιδια εχει νοημα τον καταπιεζω? μα μπορει να προσηλωθει 45 λεπτα παιδι 1,5 ετους? τα αλλα, εκτος μονον απο ενα, ιδιας ηλικιας δειχνουν να βαριουνται αλλα τουλαχιστον καθονται,,,ο δικος μου θελει να ειναι και ορθιος δεν θελει να τον κραταω

 

ειναι φυσιολογικες οι αντιδρασεις του? πειτε μου αν υπαρχει νοημα σε ολο αυτο να επιμεινω αλλιως να προσπαθουσα σε πιο μεγαλη ηλικια

 

θελω τη γνωμη σας για τα προγραμματα του νακα στα πιο μικρα παιδακια απο 10 μηνων εως 24 μηνων εχουν νοημα?

Link to comment
Share on other sites

εγω την ειχα παει 2 χρονων και ειχε ακριβως την ιδια αντιδραση με τον γιο σου..οχι στον Νακα σε ενα αλλο εργαστηριο μουσικής των νοτιων προαστιων...

 

δεν την πιεσα και το αφησα για ενα χρονο..φετος που την ξαναπήγα στο μουσικο εργαστηρακι καθεται μια χαρα!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

εγω την ειχα παει 2 χρονων και ειχε ακριβως την ιδια αντιδραση με τον γιο σου..οχι στον Νακα σε ενα αλλο εργαστηριο μουσικής των νοτιων προαστιων...

 

δεν την πιεσα και το αφησα για ενα χρονο..φετος που την ξαναπήγα στο μουσικο εργαστηρακι καθεται μια χαρα!

 

ηταν, ειναι γενικα ζωηρο κοριτσακι? εγω τον λεω αναρχοαυτονομο,,δεν ειναι οτι δεν ακουει οταν οταν οριοθετω απλα ειναι κινητικος και δεν του αρεσει να τον πολυπιανω και να τον καθοδηγω,,,πολλες φορες δε, θελει να ανοιξει την πορτα και να βγει,,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εσεις που εχετε μουσικη παιδεια θεωρειται οτι μια τετοια προσεγγιση σε 18μηνα παιδια εχει νοημα τον καταπιεζω? μα μπορει να προσηλωθει 45 λεπτα παιδι 1,5 ετους?

εχω μουσική παιδεία (εμαθα πιάνο απο τα 6 μου -ψιλο αναγκαστικά αλλά τώρα το αγαπώ πολύ-, εμαθα μονη μου λιγο βιολι στα 25 μου, ο πατερας μου παιζει εξαιρετικά πιανο ακορντεον μπουζουκι και βιολι -αυτό τέλεια-)

 

και

 

παράλληλα και εκανα 10 χρονια ομαδες με γονείς και παιδιά σε αυτές τις ηλικίες.

 

σου υπογράφω ότι σε αυτή την ηλικία

 

όχι μόνο ΔΕΝ είναι φυσιολογικό να κάτσει 45 λεπτά,

αλλά κάνει και κακό το να το πιέσεις (εαν χρειάζεται να το πιέσεις για να κατσει)

να κάτσει 45 λεπτά,

 

γιατί είναι η ΠΡΩΤΗ του εμπειρία μεσα σε μια ομάδα, άλλων παιδιών, άλλων ενηλίκων, και άλλων ατόμων γενικότερα που δεν ξέρει,

 

και για μένα είναι ΟΤΙ χειρότερο να σου ζητείται να το κάνεις αυτό σαν πρώτη εμπειρία κοινωνικοποίησης.

 

χρειάζεται πολύ προσοχή και σκέψη στο πώς θα καθοδηγήσεις ένα παιδάκι στα πρώτα του αυτά βήματα.

Δεν γίνεται να έχει προτεραιότητα η εκμάθηση της οποιασδήποτε δραστηριότητας, όποια και αν είναι αυτή.

Προτεραιότητα έχει η σχέση σου με το παιδί, το να αισθανθεί προστατευμένο (με το να μην το πιέσεις χωρίς λόγο ή να το υπερασπίσεις όπου χρειάζεται ή βλεπεις οτι αδικείται) ,

και να αισθανθεί ελεύθερο να είναι ο εαυτός του ( με το να το οριοθετείς όπου χρειάζεται, αλλά και να το ενθαρρύνεις όπου χρειάζεται)

 

με τίποτα δεν θα έδινα χώρο σε ένα παιδί να αισθανθεί άσχημα που δεν κανει αυτό που κανουν τα άλλα παιδιά (αν το κανουν)

 

όταν διοργανώνεις μια ομάδα με παιδιά αυτής της ηλικίας, πρώτα απο όλα πρεπει να αναζητείς πληροφορίες που αφορούν την φυσιολογική (σύμφωνα με το μέσο όρο, και νόρμα) τους ανάπτυξη,

και η φυσιολογική ανάπτυξη ενός παιδιού αυτής της ηλικίας, ΔΕΝ συμπεριλαμβάνει εξαρχής να μπορεί να προσηλωθεί επι 45 λεπτά, σε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ.

 

μπορεί να προσηλωθεί (στην καλύτερη περίπτωση) 10 λεπτά, μετά να θελει κατι άλλο, μετά άλλα 10 λεπτά...

στις ομάδες που έκανα είχαμε 20 λεπτά παιχνίδι, 20 λεπτά δημιουργική δραστηριότητα, διάλλειμα 10 λεπτά και μετά κινητικά παιχνίδια κ τραγουδάκια για άλλα 25 λεπτά όπου σε αυτά τα λεπτά γινόταν κάθε 5 λεπτά κάτι διαφορετικό.

 

το όλο θέμα είναι να γίνονται εναλλαγές, και καθόλη τη διάρκεια τα παιιδά έχουν ευκαιρία να επικοινωνήσουν μεταξύ τους και ο στόχος είναι αυτός!

 

όχι το τι κάνουν, αλλά στο οτι αυτή η εναλλαγή, υποστηρίζεται απο τους γονείς, και είναι ανωδυνη και περιλαμβάνει ομάδα άγνωστων παιδιών που το παιδί καλείται να γνωρίσει (ως εμπειρία!).

 

όσο περνάει ο καιρός τοτε τα παιδιά μπορουν να επικεντρώσουν στο τι κάνουν.

αρχικά επικεντρώνουν (απο τη φύση τους) στο που βρίσκονται, με ποιόν,

και τι συνθήκες ισχύουν εκεί, και εάν αυτές είναι ευχάριστες.

όταν είναι για αυτά, ευχάριστες οι συνθήκες, προχωρούν και στο πως και το τι με όρεξη και ικανότητα για συγκέντρωση.

 

αυτή είναι μια διαδικασία που παίρνει χρόνο, σε βάθος χρόνου.

 

δεν είμαι ψυχολόγος, δεν είμαι παιδοψυχολόγος, δεν είμαι αναπτυξιολόγος, αλλά 10 χρονια η εμπειρία μου συγκεκριμένα σε αυτό, αυτό μου λέει.

 

να πώ οτι γράφω εδώ για παιδιά κάτω των 2, 2,5 ετών.

 

για παιδιά άνω των 2,5 ή και 3 ετών είναι διαφορετικά τα πράγματα, είναι πιο γρήγορα στην εξέλιξή τους (στην διαδικασία που ανέφερα πιο πάνω) και εξαρτούνται εντελώς απο την κοινωνικοποίηση που το παιδί ήδη έχει απο πρίν και απο το χαρακτηρα/ιδιοσυγκρασία του.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ καπως ετσι το βλεπω κι εγω,,,,το μαθημα/μεθοδος δεν δειχνει να ειναι φτιαγμενη στο ποδι χωρις να υπολογιζει τις αναγκες των παιδιων τετοιας ηλικιας,,,στην εφαρμογη του ειναι το θεμα,, κι εδω εχω καποιες αμφιβολιες

 

προσωπικα δεν τον πιεζω πηγαινουμε καθε φορα γιατι υπαρχει κατι που τον τραβαει ενδιαφερει, μολις ομως αρχισει να βαριεται και να θελει να σηκωθει η να κανει τα δικα του απλα φευγουμε,,,δεν τον πιεζω ποτε να κανει οπως λεει η δασκαλα τα χερακια η τα ποδαρακια

 

θεωρω οτι σε αυτες τις ηλικιες τα παιδακια ειναι πολυ περισσοτερο μεσα στην κινηση παρα στο να συγκεντωθουν σε κατι που ακουνε

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την ώρα μαθήματος, σαν μουσικός από την εμπειρία μου (και όχι από οικονομικής απόψεως!) τα 30 λεπτα ομαδικό είναι τέλειο. Τα 45 λεπτά καλό αναλόγως ηλικίας. Τα 5-6 χρονών μπορούν,τα μικρότερα...δύσκολα και όχι κάθε φορά.

Σχετικά με τα 2.5 χρονών απλά...πιστεύω είναι ένα "τρυπάκι" προκειμένου τα ωδεία να "κατοχυρώσουν" αυριανούς μαθητές σε ειδικό μάθημα όπως πιάνο κλπ. Την άποψή μου καταθέτω! Πιστεύω οτι η ιδανική ηλικία για ξεκίνημα είναι α΄δημοτικού και νήπιαγωγείο υπό προυποθέσεις. Και ΠΑΝΤΑ με όργανο πληκτροφόρο. Αρμόνιο, νότες κλπ. Τα πολλά πολλά με παιχνίδια και καλά, μουσικά, με 2 και 3 ετών παιδιά και ξανά πάλι στα 4-6 χρονών ομαδικά παιχνίδια μουσικά...άντε μετά να κάτσει να σου διαβάσει πεντάγραμμο και να έχει "μέθοδο", "βιβλίο". Καλομαθαίνουν σε τραλαλί τραλαλό και μετά άντε να τα πείσεις οτι η μουσική...ναι έχει βιβλίο και παίζεις και στο σπίτι! ΠΡΟΣΟΧΗ δεν ισχύει σε ΟΛΑ τα παιδιά. Μιλάμε για ένα σεβαστό ποσοστό που σχηματίζουν λάθος γνώμη για τη μουσική και μετά σου λένε τη γνωστή ατάκα...δεν περιμέναμε οτι στη μουσική θα έχουμε και βιβλίο να διαβάζουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Αγαπητες μανουλες,θα συμφωνησω με μια μητερα παραπανω οτι τα παιδια μπορουν να μαθουν απο την ηλικια μηδεν αρκει να υπαρξει ο σωστος τροπος.Κανω αυτη τη δουλεια 15 χρόνια και εχω ομαδες απο 16 μηνων.Η καθε ηλικια εχει τα δικα της χαρακτηριστικα και τις δικες της αναγκες.Δυστυχως είναι ενας τομεας στη δουλεια μας που βρισκεται πολύ πισω.Σε ολες τς ηλικιες πρεπει να αφηνουμε το παιδι να μας οδηγησει σε αυτο που θελει.Στις βρεφικες ηλικιες τα παιδια χρησιμοποιουν περισσοτερο την ακοη τους για να μαθουν πραγματα παρα την οραση τη συγκεντρωση κλπ...αρα λοιπον δε μιλαμε για μαθημα οπως το φανταζεται ο μεσος νους αλλα για εξελιξη μεσω ποαιχνιδιου και κινησης.Τα μικρα μου βρεφη, που δε χρειαζεται να μιλουν γιατι μιλαω μια νεα γλωσσα γιο αυτα που τη λενε μουσικη,τρελαινονται να παιζουν με τα πληκτρα του πιανου μουκαι ειναι ευτυχισμενα με τα χρωματα και τα αντικειμενα γυρω τους.Ενδεικτικα θα σας πω οτι η μεθοδος λεγεται little piano school.οποια μητερα εχει αποριες θα χαρω πολύ να τη βοηθησω στο θεμα της με το παιδακι της!:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Kαλησπερα

 

Θα ηθελα να ρωτησω αλλες μητερες η καλυτερα μουσικους ποια ειναι η καταλληλη ηλικια να διδαχθει το παιδι μουσικη. Εγω δεν εχω μουσικη παιδεια , και ο αντρας μου πολυ μικρη.

Ο αντρας μου ομως εχει πολυ καλο μουσικο αυτι. Οποιοδηποτε τραγουδι ακουσει μπορει να το παιξει στο συνθεσαιζερ και ο μικρος μου τον παρακολουθει με μεγαλη προσοχη και ενδιαφερον. Ο μικρος επισης πριν τα 2 τραγουδουσε ολοκληρα τραγουδακια και επιανε αμεσως τον σωστο ρυθμο με την πρωτη.

 

Δεν ξερω πως να ξεκινησω? Με ωδειο πρωτα και μετα με μουσικο οργανο?

Και πως να επιλεξω το πιο καταλληλο μουσικο οργανο για αυτον?

Πως να το κατευθυνω σωστα ωστε να επιλεξουμε κατι που αρεσει στον ιδιο και εαν φυσικα τον ενδιαφερει .

Μηπως ομως ειναι πολυ νωρις? και να περιμενω μετα τα 6, οταν παει σχολειο.

 

Σας παρακαλω εαν γνωριζει καποια κοπελα περισσοτερα και εχει αποψη ας με κατευθυνει.

 

Επισης δεν θελω να βιαστω να τον καθοδηγησω καπου η να τον ενταξω σε καποιο τμημα ωδειου, εαν ηλικιακα δεν ειναι ετοιμος και βαρεθει ευκολα .

 

Συμπληρωνω Η ηλικια του ειναι κοντα στα 4

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα FEHKO. Αν και δεν ανέφερες την ηλικία του παιδιού, αν είναι γύρω στα 4 μπορεί να ενταχθεί σε γκρουπάκι μουσικής προπαιδείας. Εκεί κάνουν διάφορα μουσικοκινητικά παιχνίδια και γνωρίζονται με τα μουσικά όργανα σιγά σιγά, χωρίς να πιέζονται ή να βαριούνται. Εγώ έστειλα το πρώτο μου παιδί στα προνήπια και στα 7 του ξεκίνησε μουσικό όργανο, σε ιδιαίτερο μάθημα βέβαια. Επειδή και το δεύτερο παιδί έδειξε ιδιαίτερο ενδιαφέρον για την τάξη της μουσικής προπαιδείας, όταν πήγαμε να πληρώσουμε τα δίδακτρα, (ενώ γενικά δεν φαίνεται να έχει κλίση στη μουσική) θα το ξεκινήσω από Σεπτέμβριο κι αν του αρέσει, συνεχίζουμε.

 

Στο ωδείο μας, το μάθημα της προπαιδείας γινόταν 1 φορά την εβδομάδα, διαρκούσε 50 λεπτά και κόστιζε 20 ευρώ το μήνα. Από Σεπτέμβριο που θα πηγαίνουν και τα 2 παιδιά στο ωδείο, θα έχω έκπτωση 10% στα δίδακτρα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

 

Ο μικρος μου ειναι λιγο πριν τα 4.

Στο ωδειο της πολης μου δεχονται απο 4 χρονων.

Δεν ξερω ομως εαν υπαρχει ανεξαρτητο γκρουπ προπαιδειας. Εαν υπαρχει τοτε ειναι πολυ ωραια απασχοληση , οπως την περιγραφεις.

Γνωριζει τα μουσικα οργανα και επιλεγει μονο του σιγα σιγα.

Και 20 ευρω το μηνα ειναι πολυ καλα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...