Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κατεβαίνει συνέχεια από το κρεβάτι!!!


Recommended Posts

Κοριτσάκια μου καλημέρα!!! Θα ήθελα και γω για ακόμα μια φορά την βοήθεια σας και την γνώμη σας... έψαξα αρκετά στο forum αλλά δεν βρήκα ακριβώς αυτό που θέλω να σας πω εγώ...

Λοιπόν ο μικρός μου μόλις έκλεισε τα 3 και εγώ είμαι έγκυος στο 2ο που το περιμένουμε τον Φεβρουάριο. Λίγο πριν το καλοκαίρι άρχισε να κατεβαίνει από την κούνια, το έκανε μερικές βραδιές και μετά το ξέχασε. Τώρα δεδομένου ότι περιμένουμε το 2ο του αγοράσαμε κρεβατάκι για να μάθει σιγά σιγά μέχρι τον Φεβρουάριο και να μην του έρθει απότομα που θα κοιμάται το μωρό στην κούνια.

Να σας πω εδώ ότι προβλήματα με τον ύπνο δεν έχουμε τον βάζω στην κούνια λέμε προσευχούλα, καληνύχτα και φεύγω. Εκείνος σηκώνεται πετάει έξω από την κούνια τα αρκουδάκια του χαζεύει λίγο και μετά κοιμάται μόνος του.

Στην αγορά του κρεβατιού τον πήραμε μαζί και μόλις το φτιάξαμε στο σπίτι του άρεσε πολύ. Γενικά το έχει πάρει πολύ καλά ανεβαίνει πάνω ξαπλώνει μόνος του μας λέει "νάνι" και "Bye" το βράδυ για να φύγουμε και να κοιμηθεί αλλά εδώ έρχεται και το πρόβλημα. Μόλις τραβήξουμε την πόρτα και φύγουμε σηκώνεται πάνω ανάβει τα φώτα και κάθεται και παίζει. Εγώ πάω πάλι του λέω "κλείσε τα φώτα, ανέβα στο κρεβάτι σου και νάνι" και εκείνος ακούει ανεβαίνει μου λέει ξανά "bye" και φεύγω και ξανά τα ίδια συνέχεια και συνέχεια. Αυτό γίνεται γύρω στις 10 φορές κάθε βράδυ και στο τέλος τον βάζουμε ξανά στην κούνια γιατί και μεις πρέπει να κοιμηθούμε κάποια στιγμή και αυτός. Κάποιες φορές μάλιστα γκρινιάζει που τον βάζουμε στην κούνια και θέλει το κρεβάτι αλλά από την ώρα που το πήραμε δεν έχει κοιμηθεί ούτε 1 φορά εκεί όλο κατεβαίνει....

Τι να κάνω κοριτσάκια μου πως θα μάθει ότι δεν πρέπει να κατεβαίνουμε από το κρεβάτι; Ποτέ δεν είχαμε προβλήματα με τον ύπνο ούτε και τώρα έχουμε αλλά τώρα όλο βολτάρει. Το κρεβάτι έχει ένα μικρό προστατευτικό καγκελάκι δικό του περίπου 7εκ. Λέτε αν αγοράσω από αυτά τα προστατευτικά του εμπορίου που είναι ψηλότερα και είδα έχει και σε μεγάλο μήκος ώστε να πιάσει όλο το κρεβάτι να τον κρατήσουν μέσα;

Ή μήπως δεν είναι έτοιμος ακόμα για κρεβάτι;

Θα ήθελα τις γνώμες σας και τις εμπειρίες σας!

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δυστυχώς δεν έχω απάντηση, γιατί ακόμα κοιμόμαστε στην κούνια (μόλις κλείσαμε τα 2). Θέλω όμως να σε ρωτήσω, μέχρι τώρα κοιμόταν στην κούνια του; με κάγκελο ή χωρίς; Η κορούλα μου ακόμα κοιμάται με το κάγκελο και νόμιζα ότι έχω αργήσει να της το κατεβάσω, αλλά φοβάμαι κι εγώ τις "αποδράσεις" και το καθυστερώ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάω πάλι του λέω "κλείσε τα φώτα, ανέβα στο κρεβάτι σου και νάνι" και εκείνος ακούει ανεβαίνει μου λέει ξανά "bye" και φεύγω και ξανά τα ίδια συνέχεια και συνέχεια. Αυτό γίνεται γύρω στις 10 φορές κάθε βράδυ και στο τέλος τον βάζουμε ξανά στην κούνια γιατί και μεις πρέπει να κοιμηθούμε κάποια στιγμή και αυτός.

 

Αυτό να του το λες την πρώτη φορά, άντε τη δεύτερη. Μετά να γίνεσαι πιο αυστηρή. Βέβαια να προσέχεις να μην τον βάζεις νωρίς για ύπνο, γιατί αν δεν νυστάζει είναι λογικό να σηκώνεται συνέχεια.

 

Επίσης την κούνια να την καταργήσετε πλέον. Να του λες ότι είναι για μωρά. Αν γίνεται βγάλτην τελείως από το δωμάτιό του. Λύστην ή βάλτην σε άλλο δωμάτιο ή στην αποθήκη και θα την εμφανίσεις πάλι όταν θα έρθει η ώρα να μπει το μωρό.

 

Μην βάλεις μεγαλύτερο προστατευτικό στο κρεββάτι. Δεν έχει νόημα να προσπαθείς να τον εγκλωβίσεις για να κοιμηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κοριτσάκια μου!!! Mary Chris εγώ δεν του κατέβασα ποτέ το κάγκελο γιατί εμένα το παιδί μου είναι και λίγο εως πολύ τεμπελάκος αργεί γενικά σε όλα. Άργησε στην ομιλία (ακόμα και τώρα δεν κάνει ολοκληρωμένες φράσεις κλπ αλλά συνενοούμαστε απόλυτα), άργησε να περπατήσει, άργησε να ανακαλύψει το σκαρφάλωμα.... οπότε αφού δεν υπήρχε κίνδυνος να πέσει από την κούνια δεν του κατέβασα το κάγκελο. Κάθε παιδί είναι διαφορετικό βέβαια ακούω άλλα βγαίνουν από 9 μηνών.....

 

ekavi σε ευχαριστώ για την απάντηση σου αλλά όσο αυστηρή και εαν γίνομαι τίποτα μου λέει bye σαν να μου λέει άντε φύγε εσύ τώρα για να σηκωθεί και να κάνει τις μαϊμουδιές του! Άσε που επίσης το δικό μου το παιδί εκτός από τεμπέλικο δεν παίρνει και από μάλωμα, από μικρό δεν κλαίει και δεν πτοείται με τίποτα! Την ώρα που τον βάζω για ύπνο είναι η ίδια ώρα που τον έβαζα και στην κούνια οπότε αυτό δεν είναι πρόβλημα. Επίσης την κούνια εγώ είχα σκεφτεί να την αφήσω σε περίπτωση που δεν είναι ακόμα έτοιμος να δεχτεί το κρεβάτι, έχουμε χρόνο ακόμα μέχρι τον Φεβρουάριο και δεν θέλω να τον πιέσω.... αλλά λες είναι καλύτερα να την βγάλω ε? Να μην την βλέπει καθόλου? Και αν όλο κατεβαίνει από το κρεβάτι και πάλι δεν ακούει που θα κοιμηθεί στο τέλος? Αχ έχω αγχωθεί με αυτό το θέμα.

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

ekavi σε ευχαριστώ για την απάντηση σου αλλά όσο αυστηρή και εαν γίνομαι τίποτα μου λέει bye σαν να μου λέει άντε φύγε εσύ τώρα για να σηκωθεί και να κάνει τις μαϊμουδιές του! Άσε που επίσης το δικό μου το παιδί εκτός από τεμπέλικο δεν παίρνει και από μάλωμα, από μικρό δεν κλαίει και δεν πτοείται με τίποτα! Την ώρα που τον βάζω για ύπνο είναι η ίδια ώρα που τον έβαζα και στην κούνια οπότε αυτό δεν είναι πρόβλημα. Επίσης την κούνια εγώ είχα σκεφτεί να την αφήσω σε περίπτωση που δεν είναι ακόμα έτοιμος να δεχτεί το κρεβάτι, έχουμε χρόνο ακόμα μέχρι τον Φεβρουάριο και δεν θέλω να τον πιέσω.... αλλά λες είναι καλύτερα να την βγάλω ε? Να μην την βλέπει καθόλου? Και αν όλο κατεβαίνει από το κρεβάτι και πάλι δεν ακούει που θα κοιμηθεί στο τέλος? Αχ έχω αγχωθεί με αυτό το θέμα.

 

Εγώ καταρχήν θα εξαφάνιζα την κούνια από το δωμάτιό του για να μην τη βλέπει σαν εναλλακτική ή σαν παιχνίδι. Στη συνέχεια, αν είχα δοκιμάσει τα πάντα (πχ αυστηρότητα, τιμωρία κτλ) και δεν γινόταν τίποτα, θα άλλαζα λίγο τη ρουτίνα του. Δηλαδή μπορεί να τον άφηνα να νυστάξει κάπου αλλού και θα τον πήγαινα νυσταγμένο στο κρεββάτι ώστε να μην έχει κουράγιο για να σηκωθεί και να συνδέσει το κρεββάτι του με τον ύπνο και όχι με παιχνίδι. Ή θα καθόμουν για λίγο και εγώ στο κρεββάτι μαζί του με κλειστά τα φώτα μέχρι να νυστάξει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν πήγαμε κρεββάτι το έκανε και ο δικός μου αυτό και αργότερα κάποια στιγμή το ξαναθυμιθηκε. Συμφωνω να εξαφανήσεις την κούνια και να του τονίζεις ότι τώρα είναι μεγάλο παιδί και κοιμάται σε κρεββάτι όπως η μαμά και ο μπαμπάς. Επίσης σε αυτά τα πήγαινε-έλα δεν πρέπει να πιάνεις κουβέντα, λίγα λόγια και σταράτα. Τις πρώτες 1-2 φορές του λες "Είναι ώρα για ύπνο τώρα, κοιμήσου", μετά τις επόμενες 1-2, "ύπνο τωρα ή νάνι τώρα", τις επόμενες, δεν του μιλάς καν, δεν τον κοιτας, τον παίρνεις αγκαλιά και τον ξαπλώνεις, χωρίς κουβέντες, χωρίς περιθώρια. Αυτό το πρώτο βράδυ μπορεί να το κάνεις και 20 φορές. Το επόμενο θα το κάνεις μόνο 5 και το μεθεπόμενο, δνε θα χρειαστεί. Το παιδί θα έχει λάβει το σαφές μήνυμα "δεν έχω επιλογή, πρεπει να κοιμηθώ". Δεν καταφέρνει να σου απασπάσει την προσοχή, δεν καταφέρνει να ασχοληθείς μαζί του, δεν καταφέρνει να παίξει ή να μιλήσει μαζί σου, άρα όλο αυτό παύει να έχει νόημα διαπραγμάτευσης...Σε εμένα πέτυχε πάντως.

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως το βλέπω πολύ φυσιολογικό αυτό που κάνει. Είναι το καινούριο του κρεβάτι, το κρεβάτι για μεγάλους που δεν έχει καγκελα και ο μικρός έχει την ελευθερία να κατέβει όποτε θέλει! Θεωρώ οτι αυτό που κάνει είναι να χαίρεται αυτό το καινούριο προνόμιο και συνιθίζοντας το θα σταματήσει να το κάνει κάθε βράδυ. Εγώ δε θα τον μάλωνα, αν έβλεπα οτι κατέβηκε θα του έλεγα να τελιώσει το παιχνίδι του σε 5 λεπτά, να σβήσει το φώς και να κοιμηθεί. Και αν αργούσε τότε θα του το θύμιζα και θα τον έβαζα για ύπνο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Το θέμα με τον δικό μου είναι ότι έχει ένα μαξιλαράκι και κοιμάται αγκαλιά και χωρίς αυτό δεν μπορεί να κοιμηθεί. Δεν του το έδωσα εγώ ποτέ για να το κάνει το "νάνι" του, ήταν προστατευτικό της κούνιας και μόνος του το υιοθέτησε.... κάποιες φορές εκεί που πετάει κάτω τα σκεπάσματα και 2 ακόμα κουκλάκια πετάει και αυτό και πηγαίνω να του το δώσω γιατί ξέρω ότι χωρίς αυτό δεν πρόκειται να κοιμηθεί. Τώρα τελευταία το κάνει 2 - 3 φορές αυτό στην κούνια αλλά πάω του το δίνω του λέω "νάνι" όπως λέτε και μετά κοιμάται.

Χθες τον έβαλα ξανά στην κούνια, όποιες εργάζεστε θα με καταλαβαίνετε......

Λέω να δοκιμάσω με αρκετή επιμονή την Παρασκευή, να βγάλω και την κούνια από το δωμάτιο και να δω πως θα πάει και αν κάτι δεν πάει καλά τότε να εξαφανίσω το κρεβάτι για ένα διάστημα και μετά από κανα μήνα να το εμφανίσω πάλι.... τι λέτε?

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καλό να κάνεις πισωγύρισμα. Εβαλες το κρεββάτι και πρέπει σιγά σιγά να το συνηθίσει. Αν εσυ δεν είσαι αποφασισμένη, αυτό το καταλαβαίνει το παιδί. Βγάλε την κούνια και αν θες μπορείς να αφήσεις το μαξιλαράκι που το έχει για "νάνι" και να του το βάλεις στο κρεββάτι του. Σαν μεταβατικό αντικείμενο. Σε κάθε περίπτωση το παιδί και ηλικιακά και λόγω του ότι έρχεται το δεύτερο πρέπει να απεξαρτηθεί από την κούνια, και να την ξεχάσει, μέχρι να ερθει το δέυτερο. Αλλιώς θα θεωρήσει ότι το αδερφάκι του, του πήρε την κούνια και θα είναι χειρότερα.

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ λέω να μην κάνεις πισωγύρισμα αλλά να εξαφανίσεις την κούνια. Μπορείς να κρατήσεις το μαξιλαράκι και τα κουκλάκια αλλά να τα βάλεις στο κρεβάτι. Αυτά είναι τα αντικείμενα που έχει συνδιάσει με την ώρα του ύπνου, και αυτά πρέπει να είναι εκεί που θα κοιμηθεί (στο κρεβάτι του) και όχι κάπου αλλού (στην κούνια). Και προσπάθησε να εφαρμόσεις την τακτική του ύπνου μια μέρα που να μην δουλεύεις την επόμενη για να μπορείς να επιμείνεις όσο πάρει. Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λέω να δοκιμάσω με αρκετή επιμονή την Παρασκευή, να βγάλω και την κούνια από το δωμάτιο και να δω πως θα πάει και αν κάτι δεν πάει καλά τότε να εξαφανίσω το κρεβάτι για ένα διάστημα και μετά από κανα μήνα να το εμφανίσω πάλι.... τι λέτε?

 

Όχι, αυτό θα έκανε χειρότερα τα πράγματα.

 

Εξαφάνισε την κούνια και δοκίμασε λίγο τη διπλωματία, εφόσον η απευθείας επίθεση δεν πιάνει. :) Βρες μια λίγο διαφορετική ρουτίνα ύπνου (πχ να κάτσεις λίγο μαζί του ή να τον πας στο κρεββάτι αφού έχει πρώτα νυστάξει)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια! Όχι στα πισωγυρίσματα λοιπόν!!!! Αυτό θα κάνω την Παρασκευή θα το πάρω ζεστά και θα επιμείνω όσο πάει! Εννοείται του βάζω και το μαξιλαράκι του, θα του βάλω και την πάντα από την κούνια για να αισθανθεί πιο οικεία. Αααααχχχχ το θέμα είναι πως θα μείνει μέσα στο κρεβάτι και δεν θα σηκωθεί να παίξει.... είναι μια μαφία αυτός!!!!! Τι να κάνουμε πρέπει να περάσουμε και από αυτό το στάδιο και πρέπει να το κάνουμε γιατί 1ον έρχεται το μωρό, είναι νωρίς ακόμα αλλά δεν θέλω μετά να πει ότι του πήρε την κούνια και να αισθανθεί άσχημα, 2ον είναι η ηλικία και τα καταλαβαίνει όλα άσχετα που κάνει τον κινέζο ώρες ώρες (!) και 3ον τώρα βγάλαμε και την πάνα όχι το βράδυ βέβαια αλλά θα πρέπει να μάθει το κρεβατάκι του ώστε να είναι έτοιμος να μπορεί να πάει και το βράδυ στην τουαλέτα όταν το μάθουμε και αυτό (ένα πράγμα την φορά!!!)

Σας ευχαριστώ και θα σας γράψω τα αποτελέσματα!!!!

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Παρασκευή σήμερα, 1:00 το βράδυ.....

Πλήρης αποτυχία η προσπάθεια μου να κοιμηθεί στο κρεβάτι ο μικρός, δεν κοιμάται με τίποτα σηκώνεται συνέχεια και συνέχεια και συνέχεια....

Τι την έστησα έξω από την πόρτα και κάθε φορά που κατέβαινε τσουπ εμφανιζόμουν και του έλεγα "νάνι" και ανέβαινε πάλι στο κρεβάτι, τι μετά από δεν ξέρω και γω πόσες φορές 20 και βάλε τον μάλωσα, τι του φώναξα τίποτα.

Νευρίασε ο άντρας μου και βούτηξε το κρεβάτι από το δωμάτιο και αύριο θα το αποσυναρμολογήσουμε....

Δεν ξέρω μάλλον δεν είναι έτοιμος για την αλλαγή αυτή....

Δεν ξέρω τι να κάνω αφού σκέφτομαι να πουλήσω το κρεβάτι όσο το πήρα και να πάρω μια απλή κούνια Ikea όταν έρθει το μωρό....

Ίσως μπορεί ο μεγάλος να κοιμηθεί ακόμα ένα χρόνο στην κούνια....

Ίσως είμαι ανίκανη εγώ :(

Αν και τα έχω καταφέρει αρκετά καλά σε πολλά πράγματα αλλά εδώ σηκώνω τα χέρια ψηλά, δεν παίρνει από εντολές, δεν παίρνει από φωνές από τίποτα.... απλά κατεβαίνει από το κρεβάτι συνέχεια και συνέχεια....

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν καταλαβαινω γιατι ειναι προβλημα που σηκωνεται απο το κρεβατι. Δλδ αν ηταν ξυπνιος μεσα στην κουνια θα μπορουσες να κοιμηθεις; Θεωρω λαθος το να βγαλεις το κρεβατακι και να επιστρεψεις στην κουνια δεδομενου οτι το παιδακι ειναι 3 και ειναι ωρα να μπαινει σιγα σιγα σε κρεβατι. Θα δοκιμαζα ενα καγκελακι στην πορτα αν ηθελα να νιωθω μια ασφαλεια μην παει στο σαλονι και παθει κατι γενικα ή θα τον κουραζα λιγο περισσοτερο πριν τον υπνο. Αν δεν ασχοληθεις καθολου τι κανει; Μηπως απλα βρηκε εναν τροπο -παιχνιδι να σας τραβαει την προσοχη ; Ανικανη σιγουρα δεν εισαι και μην το σκεφτεσαι καν. Απλα η ανεξαρτησια ειναι κατι που ολοι απολαμβανουμε οταν πρωτοαποκτησουμε και το ιδιο κανει και ο μικρος σας :-)

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν καταλαβαινω γιατι ειναι προβλημα που σηκωνεται απο το κρεβατι. Δλδ αν ηταν ξυπνιος μεσα στην κουνια θα μπορουσες να κοιμηθεις; Θεωρω λαθος το να βγαλεις το κρεβατακι και να επιστρεψεις στην κουνια δεδομενου οτι το παιδακι ειναι 3 και ειναι ωρα να μπαινει σιγα σιγα σε κρεβατι. Θα δοκιμαζα ενα καγκελακι στην πορτα αν ηθελα να νιωθω μια ασφαλεια μην παει στο σαλονι και παθει κατι γενικα ή θα τον κουραζα λιγο περισσοτερο πριν τον υπνο. Αν δεν ασχοληθεις καθολου τι κανει; Μηπως απλα βρηκε εναν τροπο -παιχνιδι να σας τραβαει την προσοχη ; Ανικανη σιγουρα δεν εισαι και μην το σκεφτεσαι καν. Απλα η ανεξαρτησια ειναι κατι που ολοι απολαμβανουμε οταν πρωτοαποκτησουμε και το ιδιο κανει και ο μικρος σας :-)

 

Ναι συμφωνώ και εγω

 

Sophie όπως σιγουρα θα ξερεις μέχρι τωρα :-) τα παιδια δεν κάνουν αυτο που τους λέμε απο την αρχή, θέλει υπομονή το θέμα

Καθε φορά που ξυπνάει, πήγαινε τον πισω, μην του μιλας καθόλου

Στην αρχή θα ειναι δύσκολο αλλα μετα απο μερικές μερες δεν θα ξανασηκωθει

 

Εγω δεν θα έπαιρνα το κρεβάτι πισω, δεν παμε πισω παμε μπροστά :-)

Στην τελική παρτου ενα reward system και βάλε του αστερακια για καθε νύχτα που κοιμάται εκει!!

Η παρτου το gro clock που του λέει οτι οταν δείχνει τον ήλιο μονο σηκώνοντας ρε το πρωί αλλιώς μένουμε κρεβάτι!

Και με τιποτα μην δείχνεις απογοήτευση η νεύρα καθε φορά που σηκώνεται :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ βρε κορίτσια.... δεν ξέρω τι να κάνω τελικά το ξανα έβαλα μέσα το κρεβάτι να δοκιμάσω τώρα το μεσημέρι πάλι...

Στην κούνια έμενε ξύπνιος κάποιο διάστημα και μετά κοιμόταν, δεν θα με πείραζε εαν έκανε αυτό και στο κρεβάτι.... αλλά σηκώνεται, κατεβαίνει κάτω ανάβει το φως και παίζει! Πρέπει να μάθει ότι όταν πάμε στο κρεβάτι είναι ώρα για ύπνο, μπορεί να σηκωθεί στο κρεβάτι αλλά όχι κάτω από αυτό...

Του έχω βάλει και πορτούλα στην πόρτα του αλλά είναι ικανός αυτός να μείνει όλο το βράδυ ξύπνιος και να παίζει...

Δεν είναι ότι ξυπνάει και κατεβαίνει, δεν κοιμάται καθόλου από την ώρα που θα τον βάλω εκεί το έχει βρει παιχνίδι όπως το λέτε!

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι; Από τότε που πήρατε το κρεβάτι και άρχισε να ανεβοκατεβαίνει όταν ξανακοιμήθηκε στην κούνια (επειδή όπως λες την ξαναβάλατε μετά την αγορά του κρεβατιού) δεν ανεβοκατέβαινε;; Δηλαδή το ανεβοκατέβασμα το κάνει μόνο στο κρεβάτι;

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλει φωνές κ νεύρα! Μπορεί απο μέσα σου να βραχεία γιατί έχεις παει το παιδί 20 φορές στο κρεββάτι αλλα στο παιδί αυτο δεν πρέπει να το δείξεις. Πρέπει να είσαι κόφτη, χωρίς κουβέντες, μετά τις 4-5 φορές δεν θα του μιλάς καθόλου. Πρέπει να είσαι αποφασισμένη εσύ, για να το καταλάβει κ το παιδί. Ίσως το ότι εσείς δεν είσαστε αποφασισμένοι, με κάποιον τροπο το καταλαβαίνει το παιδι. Την πρώτη επιτυχημένη μέρα μπορεί να γίνει και 50 φορές αλλα δεν θα είναι συνέχεια έτσι.

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι το ανεβοκατέβασμα το κάνει μόνο από το κρεβάτι, από την κούνια δεν καταβαίνει, καθεται λίγο καθιστός μπορεί να μιλήσει λίγο μόνος του κλπ και μετά ξαπλώνει και κοιμάται. Και ξέρει να κατεβαίνει και από την κούνια το είχε κάνει μερικές φορές αλλά δεν το κάνει πια.

Δοκίμασα τώρα το μεσημέρι και μετά από συνεχείς προσπάθειες του φωνάξαμε και ξάπλωσα τελικά μαζί του και σηκωνόταν, εγώ τον ξάπλωνα, και στο τέλος κοιμήθηκε και εγώ έφυγα. Αλλά είχε κουραστεί....

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Φιλη μου, μετα απο σκεψη ειπα να πω κ εγω μια ιδεα...

Εγω πχ, θα αφηνα ενα φωτακι νυκτος ή ενα πορτατιφακι αναμμενο ετσι ωστε να μην αναβει το μεγαλο και ξεσηκωνεται πιο πολυ αλλα και να βλεπει και θα αφηνα εστω για 1 νυχτα να δω που το παει! Ποσο θα κατσει να παιξει?

Αλλα γενικα συμφωνω με τα κοριτσια. Επιμονη και υπομονη. 100 εκεινο? 100 κ εσυ! Οσες φορες χρειαστει για να καταλαβει τον καινουργιο κανονα.

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς τη δοκιμάσαμε τη μικρή τώρα στις διακοπές στο χωριό σε κρεβάτι.Όλα καλά αρκεί να ήταν πολύ κουρασμένη ή να ξάπλωνα εγώ δίπλα σε ένα άλλο κρεβάτι. Τώρα γυρίσαμε Αθήνα κι λεχουμε κούνια ακόμα αλλά όλη την ώρα σηκώνεται κ πηδάει έξω άρα πάμε για κρεβάτι αλλά θέλω να το κόψω αυτό να κάθομαι δίπλα

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι που ειμαι μια μανα καμμενη με το θεμα υπνος...γενικως σαν οικογενεια το εχουμε σε κακο να κοιμηθουμε σερι...και μιας και εχω να κοιμηθω πεντε ωριτσες σερι απο τη μερα που γεννησα το μεγαλο μου γιο...θα σου πω πως η δικια μου φιλοσοφια ειναι οτι καθε οικογενεια πρεπει να κοιμαται και να ξεκουδαζεται.αν λοιπον ο μπομπιρας δεν θελει ακομα το κρεβατι...εγω πολυ απλα θα τον αφηνα να κοιμηθει στην κουνια και θα αγοραζα μια δευτερη για το μωρο.Τοσο απλα.Δλδ αν κοιμηθει αλλο ενα χρονο στην κουνια τι θα γινει? Ειναι τοσο τραγικο? Το κρεβατι πολυ καλα κανατε και το αγορασατε...αργα η γρηγορα θα το χρειαστειτε.Η βαλτον τη νυχτα στην κουνια και προσπαθησε το μεσημερι να τον αβζεις στο κρεβατι...σιγα σιγα θα το συνηθισει και θα κοιμαται εκει.Μεγαλωνει εξαλλου και η κουνια σε λιγο δε θα τον βολευει.Προσωπικα δε βλεπω τι νοημα εχει να καθεστε και να ξενυχτατε και να σπατε τα νευρα σας επιμενοντας σωνει και ντε να τον βαλετε στο κρεβατι.Να μου ελεγες οτι κατεβαινει και απο την κουνια να σου πω να επιμεινεις...αλλα αφου το παιδακι στην κουνια κοιμαται γιατι ταλαιπωρηστε ετσι? Μαθε να διαλεγεις τις μαχες σου για μενα...το θεμα ειναι το παιδι να κοιμαται να ξεκουραζεστε κι εσεις.Τωρα αν προτιμαει την κουνια σιγα το κακο.Να παει φανταρος και να κοιμαται ακομα σε κουνια αποκλειεται...αργα η γρηγορα θα την αφησει μονος του.

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσάκι μου! Θα με βρίσετε τώρα το ξέρω αν σας πω ότι το κρεβάτι το μάζεψα! Δοκιμάσαμε όλο το σ/κ και το βράδυ και ο άτιμος δεν κοιμάται με τίποτα! Το συμπέρασμα για μένα είναι ότι το βρήκε παιχνίδι και θέλει να κατεβαίνει κάτω να απολαμβάνει την ελευθερία του και να παίζει! Καλή η ιδέα να δοκίμαζα το κρεβάτι το μεσημέρι αλλά μου φέρνει προβλήματα... δηλ. τον βάζω στην κούνια και ζητάει το κρεβάτι για να κατέβει να διαολέψει! Γενικά δεν με τιμάει αυτό που λέω αλλά η αλήθεια είναι ότι το δικό μου το παιδί πάει κάπως αργά στην ανάπτυξη και ίσως δεν είναι έτοιμο για αυτή την αλλαγή ακόμα. Επίσης σκέφτηκα ότι ίσως φταίει ακόμα που ξεκίνησα το σύστημα με το κρεβάτι αφού γυρίσαμε από τις διακοπές που τα παιδιά λίγο χαλάνε το πρόγραμμα τους αυτές τις μέρες και τον αποσυντόνισα τελείως. Αποφάσισα να του στρώσω πάλι το πρόγραμμα και να περάσει λίγος καιρός και μετά να το ξανα εμφανίσω και να δοκιμάσω ξανά.

Πέρασα πάρα πολλά για να τον μάθω να κοιμάται και ειδικά μόνος του και με αυτά τα πισω γυρίσματα τρομάζω στην κυριολεξία.

Αν δεν τα καταφέρω μέχρι να μας έρθει το νέο μέλος θα πάω μια άλλη κούνια για το μωρό και κάποια στιγμή θα μας χρειαστεί και το κρεβάτι.

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Ε οχι και να σε βρισουμε! Ζητησες τη συμβουλη μας μπας και αποφορτιστεις και εμεις ευχαριστως στη δωσαμε! Στην τελικη καθε οικογενεια καταληγει να εφαρμοζει μεθοδους που διευκολυνει την καθημερινοτητα τους και αναλογα με το πως ανταποκρινεται το καθε παιδακι. Καλους υπνους ευχομαι! :D

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα!!!! Ξανά εδώ με νεότερα.....

Λοιπόν όπως σας είπα το κρεβατάκι το μαζέψαμε και επιστρέψαμε στην κούνια συνέβει όμως το εξής....

Μετά από μερικές μερούλες επιστροφής στην κούνια αρχίσαμε να πηδάμε και να βγαίνουμε έξω από αυτήν και έτσι κατεβάσαμε το καγκελάκι για να μην φάει ο μικρός τα μούτρα του! Με την ευκαιρία αυτή είπαμε να τον μάθουμε και να μπαίνει στην κούνια μόνος του οπότε του βάλαμε και ένα καρεκλάκι μπροστά για να ανεβαίνει πάνω. Έτσι θέλοντας και μη συνέχισε το βράδυ να ανεβοκατεβαίνει αλλά το αντιμετωπίσαμε με πείσμα και υπομονή και στις 6-7 φορές που το έκανε μετά κοιμόταν (πράγμα που δεν έκανε στο κρεβάτι). Οπότε λέμε αν μας πάει καλά αυτό το σύστημα μετά θα ξαναβγάλουμε το κρεβάτι, αφού στην ουσία θα είναι το ίδιο πράγμα...πριν κατέβαινε από το κρεβάτι, τώρα κατεβαίνει από την κούνια, στο κρεβάτι όμως δεν κοιμότανε ενώ στην κούνια μετά από κάποιες φορές κοιμάται....

Κάποιες φορές κοιμάται στις 5-6 παρατηρήσεις τύπου "ανέβα στο κρεβάτι και νάνι" και κάποιες άλλες όμως είναι πολλές περισσότερες οι φορές που πάω και να πω την αλήθεια τώρα τελευταία την στήνω εξω από το παιδικό και δεν τον αφήνω να κάνει βήμα... μόλις πάει να βγάλει πόδι έξω από την κούνια τσουπ εμφανίζομαι και ξαπλώνει πάλι! Αυτό όλο μας παίρνει κανα δίωρα κάθε βράδυ....

Είναι κουραστικό βρε κορίτσια και γω δεν αντέχω μετά από δουλειά, υποχρεώσεις του σπιτιού και τρέξιμο με τον μικρό χρειάζομαι επειγόντως το κρεβάτι μου!!!!

Θα μάθει κάποια στιγμή να κοιμάται μόνος του εννοώ χωρίς να έχει το μυαλό του να σηκωθεί και να παίξει ή όλο αυτό το έχει δει σαν παιχνίδι και θα γίνεται κάθε μέρα????

Τι λετε οι πιο έμπειρες?

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...