Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Γνωρίζει κανείς αυτό το φάρμακο;

Πρόσφατα μου το έδωσαν για τη δυσκοιλιότητα της μικρής αλλά δε γνώριζα ότι είναι υπακτικό. Το 'χει πάρει κάποιος άλλος παρακαλώ για να μου πει τη γνώμη του??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


Το δίνουμε και εμεις στον μικρο μας.. εδω και μήνες...

Και ειναι ολα καλα.. δεν υπάρχει πρόβλημα.. απλα θέλει 3-4 μέρες για να αρχισει να λειτουργει σωστα..

Κατα τα αλλα ολα ειναι οκ..

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου! Απλώς φοβάμαι μην συνηθίσει με το φάρμακο και μετά μήπως δεν μπορεί χωρίς αυτό. Εμένα το παίρνει τώρα ένα μήνα και δεν ξέρω πότε θα σταματήσουμε. Εσάς σας είπε για πόσο καιρό είναι ασφαλές να το παίρνει;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις

Στο φαρμακείο με παραγγελία, όμως πάντα με συνταγή γιατρού. Εμένα η μικρή το πήρε εκεί γύρω στο μήνα και παραπάνω. Τώρα είναι καλά..

 

η κόρη μας παίρνει ντουφαλάκ αλλά η παιδογαστρεντερολόγος μας είπε γιαυτό!και ούτε υπόθετα αν δεν κάνει ούτε τίποτα!φοβάται σε σημείο που ενω ΄'εχει κόψει πάνα ημερήσια και βραδυνή!τα κακά με τίποτα!εσείς πως τα πήγατε;βοήθησε και στην αγωγή τουαλέτας;καθώς υποτίθεται ότι πρέπει να ξεχάσει το φόβο!είναι 2 1/2χρονών τώρα!

αν μπορεις να μας δώσεις λεπτομέρειες!ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ξεκινήσαμε με όλων των ειδών τα φάρμακα (duphalac, κλπ) αλλά το πρόβλημα χειροτέρευε. Πήρε ένα καθαρτικό ήπιο καθώς και benefibra για κανά 6μηνο και μετά το miralax-συνολικά έπινε φάρμακα για κανά χρόνο.

Σιγά-σιγά έφτιαξε η συχνότητα που πήγαινε και τώρα μπορώ να πω ότι δεν έχει πρόβλημα. Φαντάσου έκανε και 7-8μέρες να "πάει" και μόνο τότε της έβαζα υπόθετο, γιατί δεν έδειχνε να ενοχλείται νωρίτερα.

 

Όμως, την παρακολουθούσε η παδογαστ/γος για τις δόσεις που έπαιρνε και με καθοδηγούσε ώστε να μην εθιστεί στα φάρμακα!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ξεκινήσαμε με όλων των ειδών τα φάρμακα (duphalac, κλπ) αλλά το πρόβλημα χειροτέρευε. Πήρε ένα καθαρτικό ήπιο καθώς και benefibra για κανά 6μηνο και μετά το miralax-συνολικά έπινε φάρμακα για κανά χρόνο.

Σιγά-σιγά έφτιαξε η συχνότητα που πήγαινε και τώρα μπορώ να πω ότι δεν έχει πρόβλημα. Φαντάσου έκανε και 7-8μέρες να "πάει" και μόνο τότε της έβαζα υπόθετο, γιατί δεν έδειχνε να ενοχλείται νωρίτερα.

 

Όμως, την παρακολουθούσε η παδογαστ/γος για τις δόσεις που έπαιρνε και με καθοδηγούσε ώστε να μην εθιστεί στα φάρμακα!

 

 

πώς και δεν πήρατε από την αρχη το μιραλάξ;το benefibra είναι κι αυτό σιρόπι;εμάς πήγαινε καλά με το ντουφαλάκ μετά τους 2 μήνες και ήμασταν έτοιμοι να το κόψουμε!όμως έκανε πισωγύρισμα όπου πήγαμε σε παιδογαστρεντερολόγο και μας ειπε για το μιραλάξ!ακούσαμε ότι είναι καλό και θα δούμε γρήγορα αποτελέσματα!για να δούμε!μακάρι!ευχαρστούμε πολύ!!ναστε καλά!

Link to comment
Share on other sites

Οι παιδογαστρεντερολόγοι που πήγατε συνέστησαν αλλαγές στη διατροφή των παιδιών πριν τα φάρμακα; Κι αν ναι θα μπορούσατε να μου πείτε ποιες;

 

Υπάρχουν διάφορα διατροφικά πρωτόκολλα για το θέμα και πραγματικά με ενδιαφέρει πολύ αυτό το θέμα....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Οι παιδογαστρεντερολόγοι που πήγατε συνέστησαν αλλαγές στη διατροφή των παιδιών πριν τα φάρμακα; Κι αν ναι θα μπορούσατε να μου πείτε ποιες;

 

Υπάρχουν διάφορα διατροφικά πρωτόκολλα για το θέμα και πραγματικά με ενδιαφέρει πολύ αυτό το θέμα....

 

εμάς μας είπε πως δεν είναι θέμα διατροφής!το παιδί φοβήθηκε όταν έκανε τη ραγάδα και δε ξεχνά τον πόνο!πλέον με το μιραλάξ το παιδί ενεργείται καθημερινά και μάλιστα στη λεκάνη!έχει ξεπεράσει το φόβο της!

ήθελα να ρωτήσω τις μανούλες πόσο καιρό έπαιρναν το μιραλάξ και πόσο καιρό τους πήρε να το κόψουν;

ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Ntemi, όπως σου είπα και παραπάνω-πρέπει να το έπαιρνε κανά 6μηνο, αλλά το σταματήσαμε επειδή έκανε διάρροια και δε ξέραμε αν ήταν παρενέργεια του φαρμάκου ή ίωση. Όπως και να χει καλύτερα που το σταματήσαμε, γιατί μετά δεν είχε πλέον κανένα πρόβλημα!

 

Επίσης, ούτε σ'εμάς πρέπει να ήταν θέμα διατροφής. Όταν την έβαζα στη μπανιέρα (γεμάτη με νερό) ή στη θάλασσα, επειδή ΧΑΛΑΡΩΝΕ ήθελε να ενεργηθεί!

Link to comment
Share on other sites

Ntemi, όπως σου είπα και παραπάνω-πρέπει να το έπαιρνε κανά 6μηνο, αλλά το σταματήσαμε επειδή έκανε διάρροια και δε ξέραμε αν ήταν παρενέργεια του φαρμάκου ή ίωση. Όπως και να χει καλύτερα που το σταματήσαμε, γιατί μετά δεν είχε πλέον κανένα πρόβλημα!

 

Επίσης, ούτε σ'εμάς πρέπει να ήταν θέμα διατροφής. Όταν την έβαζα στη μπανιέρα (γεμάτη με νερό) ή στη θάλασσα, επειδή ΧΑΛΑΡΩΝΕ ήθελε να ενεργηθεί!

 

και πως το κοψατε; σταδιακα;τωρα ενεργειται καθημερινα δλδ χωρις προβλημα;τελεια.

Link to comment
Share on other sites

Όχι σταδιακά, αμέσως λόγω της διάρροιας. Πηγαίνει τακτικά, όχι καθημερινά. Η συχνότητα είναι διαφορετική στον καθένα αρκεί να μην του προκαλεί πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι σταδιακά, αμέσως λόγω της διάρροιας. Πηγαίνει τακτικά, όχι καθημερινά. Η συχνότητα είναι διαφορετική στον καθένα αρκεί να μην του προκαλεί πρόβλημα.

 

για να δούμε κι εμείς!σε λίγες μέρες κλεινουμε 2 μήνες που το παίρνει και η παιδογαστρεντερολόγος υπολογίζει πως θέλει ένα μήνα ακόμη και μετά σταδιακά μείωση!κι εμάς δεν έκανε ποτέ κάθε μέρα κακά!ακόμη και όταν θήλαζε!έκανε ομως κάθε δεύτερη σίγουρα!μετά τη ραγάδα άρχισε ναχει το πρόβλημα καθώς απέφευγε να ενεργηθεί!ο λόγος που την έκανε είναι γιατί έχει τη συστολή των ενηλίκων!μην την δουν,να πάει να κρυφτεί!

ελπίζω να τελειώσει γρήγορα η αγωγή και να επανέλθει μόνη της!

φροντίζεις πια περισσότερο τη διατροφή ή κάνει ανεξάρτητα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ε, κι εμένα από νεογέννητο μία πάνα την εβδομάδα λέρωνε περίπου. Τώρα έχει μία συχνότητα κάθε 2-3μέρες (μια χαρά), και το κυριότερο, τρέχει μόνη της στην τουαλέτα, γιατί κι εμένα το ίδιο έκανε με τη δικιά σου (κρυβόταν).

 

Τη διατροφή της δεν την προσέχω ιδιαίτερα, απλά προσπαθώ να τρώει συχνά φρούτα και λαχανικά, γιατί τότε "πάει" πιο συχνά.

 

Καλή σας επιτυχία! Έχε υπομονή κι εμπιστεύσου τo γιατρό. Μην ανησυχείς αν πάρει περισσότερο χρόνο να διορθωθεί, απλώς να μην αγχώνεις το παιδί και ούτε να το πιέζεις για να πάει στην τουαλέτα.

 

Υ.Γ. Ξέχασα κάτι σημαντικό να σου πω: Στις αρχές που άρχισε να "δουλεύει" το φάρμακο, προκειμένου να την παρακινήσω να πηγαίνει και να κάθεται παραπάνω, της έπαιζα όση ώρα καθόταν στην τουαλέτα ΚΟΥΚΛΟΘΕΑΤΡΟ (με τις οδοντόβουρτσες, τα μπουκάλια ότι είχα) και είχε αποτέλεσμα!! Όταν την έβλεπα να συγκρατείται και δεν πήγαινε, της έλεγα: "Πάμε μαζί στην τουαλέτα να σου παίξω κουκλοθέατρο?!!!".

Link to comment
Share on other sites

Ε, κι εμένα από νεογέννητο μία πάνα την εβδομάδα λέρωνε περίπου. Τώρα έχει μία συχνότητα κάθε 2-3μέρες (μια χαρά), και το κυριότερο, τρέχει μόνη της στην τουαλέτα, γιατί κι εμένα το ίδιο έκανε με τη δικιά σου (κρυβόταν).

 

Τη διατροφή της δεν την προσέχω ιδιαίτερα, απλά προσπαθώ να τρώει συχνά φρούτα και λαχανικά, γιατί τότε "πάει" πιο συχνά.

 

Καλή σας επιτυχία! Έχε υπομονή κι εμπιστεύσου τo γιατρό. Μην ανησυχείς αν πάρει περισσότερο χρόνο να διορθωθεί, απλώς να μην αγχώνεις το παιδί και ούτε να το πιέζεις για να πάει στην τουαλέτα.

 

Υ.Γ. Ξέχασα κάτι σημαντικό να σου πω: Στις αρχές που άρχισε να "δουλεύει" το φάρμακο, προκειμένου να την παρακινήσω να πηγαίνει και να κάθεται παραπάνω, της έπαιζα όση ώρα καθόταν στην τουαλέτα ΚΟΥΚΛΟΘΕΑΤΡΟ (με τις οδοντόβουρτσες, τα μπουκάλια ότι είχα) και είχε αποτέλεσμα!! Όταν την έβλεπα να συγκρατείται και δεν πήγαινε, της έλεγα: "Πάμε μαζί στην τουαλέτα να σου παίξω κουκλοθέατρο?!!!".

 

σευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου!!ελπίζω κι εμείς σύντομα να είμαστε εντάξει!οπότε δλδ με μία φορά κάθε 2-3 μέρες δεν υπάρχει πρόβλημα λέει ο παιδογαστρεντερολόγος;και πόση ποσότητα έπαιρνε;εμάς μας είπε μέχρι 4 κουταλάκια μία φορά τη μέρα στο γάλα πρωι κατά προτίμηση και αναλόγως μετά αυξομείωση.εμάς κάνει καθημερινά απλά μπορεί να πει ότι θέλει κακά και να μην κάνει και να κάνει πχ με τη 2η ή την 3η.μάλλον είναι αυτό που λες ότι δεν κάθεται πάντα αρκετή ώρα!ή μπορεί 100% να μην τοχει ξεπερασει ακόμη γιαυτο και συνεχιζουμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

επαναφέρω το θέμα γιατί ξεκινήσαμε να χρησιμοποιούμε miralax κ θα ήθελα να ρωτήσω όσες μητέρες το χρησιμοποίησαν στα παιδιά τους, αν είχε αποτέλεσμα, μετά από πόσες ημέρες κλπ.

 

Σημειώνω ότι είναι κατόπιν οδηγίας παιδογαστρεντερολόγου - έχουμε χρησιμοποιήσει κ duphalac αλλά χωρίς συνταρακτικά αποτελέσματα.

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

κανείς ? καμμία ???

 

:cry:

 

είμαι πολύ αγχωμένη - είμαστε στις 4 ημέρες χωρίς να ενεργηθεί από τότε που του δίνω το miralax ....... υποτίθεται ότι του το δίνω για να ενεργείται πιο συχνά......

Link to comment
Share on other sites

Λυθηκε το προβλημα του παιδιου? Πειρες το γιατρο ξανα? Ο γιος μου κανει παρομοια θεραπεια γιατι αν και πηγαινε καθημερινα δεν αδειαζε τελειως το εντερο κατα την γιατρο. εμας η θεραπεια ειναι 3μηνη.

Link to comment
Share on other sites

Λυθηκε το προβλημα του παιδιου? Πειρες το γιατρο ξανα? Ο γιος μου κανει παρομοια θεραπεια γιατι αν και πηγαινε καθημερινα δεν αδειαζε τελειως το εντερο κατα την γιατρο. εμας η θεραπεια ειναι 3μηνη.

 

ΣΕ ευχαριστώ για την απάντηση - πόσο χρονών είναι το παιδί σου ?

Εμένα είναι 3,5 ετών.

 

Τον πήρα τηλέφωνο τον γιατρό, μου είπε να του διπλασιάσουμε την δόση (δηλαδή 1 καπάκι στο πρωινό γάλα κ 1 καπάκι στο βραδυνό) για 2-3 ημέρες, όντως έτσι έκανα κ τελικά ενεργήθηκε (την 5η ημέρα θεραπείας).

Το θέμα είναι ότι από τότε (εδώ κ 3 ημέρες), ενεργείται συνέχεια, κάθε ώρα σχεδόν (!!!) κ τις τελευταίες φορές διάρροια.

 

3μηνη θεραπεία μας έδωσαν κ εμάς. Πόσο καιρό το παίρνετε το miralax? Θέλω να δω, μακροπρόθεσμα, τα αποτελέσματα. Δηλαδή εάν σταθεροποιείται στις κενώσεις 2-3 φορές την εβδομάδα.

Εμείς έχουμε πολύ μεγάλο πρόβλημα, παραπάνω από ένα χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ειναι σχεδον 9 χρονων. Γενικα δεν ειχε προβλημα αλλα μετα απο σοβαρη γαστρεντεριτιδα ποναγε συνεχια (για σχεδον 1 χρονο). Εμας μας εχει πει να δινουμε και προβιωτικα παραλληλα...

Η βασικη ιδεα ειναι στο 3μηνο που γινεται η θεραπεια να βελτιωθει η διατροφη οποτε να μην υπαρξει ξανα προβλημα. ελπιζω να σταματησει η διαροια. εμενα δεν παει τοσο συχνα (καθε ωρα) αλλα σιγουρα παει πανω απο 2 φορες την ημερα

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ειναι σχεδον 9 χρονων. Γενικα δεν ειχε προβλημα αλλα μετα απο σοβαρη γαστρεντεριτιδα ποναγε συνεχια (για σχεδον 1 χρονο). Εμας μας εχει πει να δινουμε και προβιωτικα παραλληλα...

Η βασικη ιδεα ειναι στο 3μηνο που γινεται η θεραπεια να βελτιωθει η διατροφη οποτε να μην υπαρξει ξανα προβλημα. ελπιζω να σταματησει η διαροια. εμενα δεν παει τοσο συχνα (καθε ωρα) αλλα σιγουρα παει πανω απο 2 φορες την ημερα

 

Και πάλι σε ευχαριστώ που μου απαντάς από τόσο μακρυά....

 

Σίγουρα χρειάζεται αλλαγή στην διατροφή, το προσπαθώ πάάάρα πολύ, αλλά πως να δώσω εύκολα "λαδερό" σε ένα 3χρονο ?? τρώει φρούτα (ακτινίδια - φράουλες - χυμό πορτοκάλι), βρώμη, γιαούρτι, μέλι κ προσπαθώ καθόλου ψωμί κ να μειώσω τα ζυμαρικά / πατάτες. Επίσης του βάζω ωμό λάδι στο φαγητό. Θα σου πω πάντως μετά από 3-4 ημέρες πως πάει με το miralax.

 

Το παιδί είναι δυσκοίλιο από βρεφάκι αλλά από πέρσι που έκανε και ραγάδα στον πωπούλη του, έχει παραγίνει, γιατί, από φόβο μην πονέσει, κάνει κατακράτηση κοπράνων και επιδεινώνεται έτσι η κατάσταση. Άστα, φαύλος κύκλος....

 

Το μεγαλύτερό μου παιδί (5 ετών), δεν τρώει τόσες πολλές φυτικές ίνες όπως ο μικρός αλλά δεν έχει κανένα θέμα με την τουαλέτα, είναι πολύ τακτικός. Είναι θέμα οργανισμού.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

επανέρχομαι μετά από αρκετές ημέρες χρήσης του miralax.

 

το παιδί ξεκίνησε με συνεχείς διάρροιες όπως είπα πριν, (ξανα)πήρα τον γιατρό κ μου είπε να του μειώσουμε την δόση στα 2/3 ή κατά την κρίση μας μέχρι να φτάσουμε στο επιθυμητό 2-3 κενώσεις την εβδομάδα.

 

Έτσι κ έκανα, αλλά ακόμα είμαστε στο κάθε μέρα 2 κενώσεις και ουσιαστικά στη μισή δόση.

 

Είμαι πολύ προβληματισμένη - όλα αυτά τα φάρμακα καθημερινά από 2,5 ετών - δεν ξέρω..... :-(:sad::-(

Link to comment
Share on other sites

Δεν σας εδωσε κατι σε προβιωτικο? και εμενα παει 2 φορες την μερα τουλαχιστον...

Επισεις αυτο που εχουμε εμεις λεει ακομη και μερα παρα-μερα σε περιπτωση διαρροιας..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...