Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΧΟΛΕΣ ΧΟΡΟΥ


Recommended Posts

Ισμήνη γειά σου, έχω και εγώ την κορούλα μου είναι κλεισμένα 3 και της αρέσει το μπαλέτο, μένω Γέρακα και βρήκα μια σχολή Μούρου-Πολάτου ? Πήγα και ρώτησα, μου είπαν τα εξής: 65 ευρώ το μήνα για δυο φορές την εβδομάδα, με το αγγλικό σύστμα, είδα την αίθουσα, έχει ξύλινο πάτωμα αρκετά μεγάλη, δεν γνώρισα την δασκάλα, μου είπαν να κάνουμε 2 δοκιμαστικά επίσης μου είπαν 55 νομίζω η εγγραφή 40 τα ρούχα και 80 ευρώ αν τον Μαϊο συμμετέχει σε παράσταση στο Μπροντγουέι (το θέατρο) Πως σου φαίνονται όλα αυτά? Δεν είναι λίγο υπερβολικά στις εποχές που ζούμε? Τουλάχιστον η σχολή θεωρείται καλή?

 

συμφωνώ να την πας στη μαρίνα. είμαι σίγουρη οτι είναι μια καλή σχολή και το παιδί θα πάρει σωστές βάσεις μπαλέτου.

οσο αφορά τα χρήματα... το ποσό των διδάκτρων εξαρτάται από τα λειτουργικά έξοδα της σχολής (ενοίκιο, δασκάλες, ικα, δεκο κλπ). το σωματέιο εχει βάλει πλαφον στις τιμές των διδάκτρων αλλά όχι της εγγραφής. γα την παράσταση, θεωρώ ότι σε αυτο στο ποσό των 80 ευρώ περιλαμβάνονται εισιτήρια και κοστούμια;

προσωπικά δε λειτουργώ έτσι στη σχολή μου.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 349
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ismeni

    ismeni 134 δημοσιεύσεις

  • st77

    st77 12 δημοσιεύσεις

  • rna

    rna 10 δημοσιεύσεις

  • ΒΕΡΑ

    ΒΕΡΑ 7 δημοσιεύσεις

καλημέρα

τελικά σε ποια σχολή πήγες, μου θυμίζεις; γιατί δεν εμεινες ευχαριστημένη;

σε αυτό που λες για το πιο κοντίνο, θα προσθέσω και το πιο φθηνό, δεν είναι πάντα καλό!

μπορείς βέβαια να τη γράψεις σε μια αλλη σχολή, εστω και τώρα. δεν υπάρχει λόγος να περιμένεις μέχρι το σεπτέμβρη και το κοριτσάκι να το ζητάει...

 

 

Στη σχολή ΡΑΒΑΝΗ-ΤΖΩΡΤΖΗΣ...Δεν μου άρεσαν διάφορα πράγματα όπως π.χ. δεν είχε θέρμανση, δεν μας αφηναν να βλέπουμε το μάθημα,ήταν πολύ απότομη με τα κοριτσάκια... και άλλα...

Πριν την γραψω εκεί είχα επικοινωνησει με την Ρούσσου Μαρία αλλά τα μαθήματα της αρχιζουν 4.30 και σχολάω 5...

Link to comment
Share on other sites

Στη σχολή ΡΑΒΑΝΗ-ΤΖΩΡΤΖΗΣ...Δεν μου άρεσαν διάφορα πράγματα όπως π.χ. δεν είχε θέρμανση, δεν μας αφηναν να βλέπουμε το μάθημα,ήταν πολύ απότομη με τα κοριτσάκια... και άλλα...

Πριν την γραψω εκεί είχα επικοινωνησει με την Ρούσσου Μαρία αλλά τα μαθήματα της αρχιζουν 4.30 και σχολάω 5...

 

θυμάμαι... σου είχα πει πώς δεν την ξέρω αυτή τη σχολή

από την αλλη, οπως και στο σχολείο, οι γονείς δεν μπαίνουν μέσα στην τάξη, έτσι και στο μπαλέτο.

για να είναι απότομη...σημαίνει ότι δεν είναι η κατάλληλη δασκαλα γι αυτή την ηλικία.

πολύ λυπάμαι ΄γι αυτά που λες γιατί κάτι τέτοιες περιπτώσεις δημιουργούν άσχημη εικόνα για το "μπαλέτο" και για τους υπόλοιπους που δεν χρωστάμε τίποτα!

 

σε βολεύει;

ΝΙΚΟΛΑΚΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ: ΔΥΡΡΑΧΙΟΥ 70 - ΣΕΠΟΛΙΑ ΤΗΛ: 210.5127230

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω, για όσες μένουν κοντά στον σταθμό Αττικής (Αλκαμένους 175),πηγαίνω τις μεγάλες μου από τριών στην Βανδώρου...

 

Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη από την δασκάλα τους (Μαρία Μαϊστρέλλο) τα κοριτσια την λατρεύουν και θεωρώ ότι κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά ....

 

επίσης το καλύτερο για μένα είναι ότι την ώρα που τα κορίτσια μου είναι στο μάθημά τους ,οι μαμάδες κάνουμε mat pilates με την κυρία Βανδώρου και έτσι γυμναζόμαστε οικογενειακώς!!!!!

Η ύπαρξή μας είναι αποτέλεσμα των πράξεών μας ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θυμάμαι... σου είχα πει πώς δεν την ξέρω αυτή τη σχολή

από την αλλη, οπως και στο σχολείο, οι γονείς δεν μπαίνουν μέσα στην τάξη, έτσι και στο μπαλέτο.

για να είναι απότομη...σημαίνει ότι δεν είναι η κατάλληλη δασκαλα γι αυτή την ηλικία.

πολύ λυπάμαι ΄γι αυτά που λες γιατί κάτι τέτοιες περιπτώσεις δημιουργούν άσχημη εικόνα για το "μπαλέτο" και για τους υπόλοιπους που δεν χρωστάμε τίποτα!

 

σε βολεύει;

ΝΙΚΟΛΑΚΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ: ΔΥΡΡΑΧΙΟΥ 70 - ΣΕΠΟΛΙΑ ΤΗΛ: 210.5127230

 

Θα ρωτήσω κι εκεί...Θέλω να διευκρινήσω πως δεν ήθελα να μπω μέσα στην τάξη την ώρα του μαθήματος...Απλά να μπορώ να κοιτάζω από ένα άνοιγμα.Πάντως δεν θέλω να δημιουργήσω άσχημες εντυπώσεις για το μπαλέτο επειδή έκανα μια άτυχη επιλογή.Σου είχα πει πως θα την πήγαινα στην Ρούσσου αν με βόλευαν οι ώρες άσχετα που είναι πιο μακριά...

Θα την βρω την άκρη,έστω και του χρόνου!

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλες τις μανούλες

είμαι δασκάλα μπαλέτου και έχω σχολή χορού στην Αθήνα.

στη δική μου σχολή δέχομαι παιδιά από 2,5 χρονών κι αυτό γιατί έχω μία ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ δασκάλα που τα έχει αναλάβει. εκτός από παιχνιδάκια με μουσική τους κάνεις και απλά βήματα μπαλέτου, όπως πχ βηματάκια σε κύκλο, τρεξιμο σε διαγώνιο και άλλα πολλά και όλα αυτά με συνοδεία είτε μουσικής πίάνου είτε τα τραγουδάκια που ακούμε κάθε Σ/Κ από το Kids song.

αν λοιπόν θέλετε να κάνουνε τα παιδάκια σας μπαλέτο, επιλέξτε μία σχολή όχι επειδή είναι η πιο φθηνή ή η πιο ακριβή (δεν σημαίνει τίποτα ότι η πιο ακριβή είναι η καλύτερη, ούτε ότι η πιο φθηνή είανι η χειρότερη), αλλά γιατί είανι η καλύτερη για το παιδί σας.

να έχει μία καλή δασκάλα που σημαίνει ότι έχει δίπλωμα από ανώτερη επαγγελματική σχολή χορού, ότι ξέρει τι να διδάξει στην ηλικία του παιδιού σας και ότι αγαπάει τα παιδιά.

εγώ μπορώ να σας βοηθήσω και να σας συστήσω κάποια, εαν το επιθυμείτε!

είμαι υπερ των αγγλικών συστημάτων διδασκαλίας και να περνάνε τα παιδιά καλά στο μάθημα του μπαλέτου και να μαθαίνουνε σωστά την τεχνική του μπαλέτου!

 

Ιsmeni, αυτό που λές για την δασκάλα ότι πρέπει να έχει δίπλωμα από ανώτερη επαγγελματική σχολή χορού είναι τόσο σημαντικό για αυτή την ηλικία? Με προβλημάτισες αρκετά γιατί είχα βρεί μια σχολή χορού εδώ στην Θεσσαλονίκη όπου η δασκάλα είναι μια πολύ γλυκιά κοπελίτσα αλλά κατάλαβα από την συζήτηση που κάναμε ότι δεν έχει καποιο τέτοιο δίπλωμα. Προτείνεις να το ψαξω κι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

για την ανηψια μου 3 χρονων που μολις μετακομισε μαρουσι τι προτεινετε για μπαλετο?Μαρουσι κατα προτιμηση , το πολυ νεα φιλοθεη η χαλανδρι(σιδερα). ευχαριστουμε πολυ εκ των προτερων!

 

χαλάνδρι...

την οδό επιδάυρου 80 (νομίζω) είναι η σχολή της Λίνας Αλμυράντη. Εξισου πολύ καλή κοπέλα κια γλυκήτατη.

ΕΠΙΔΑΥΡΟΥ 80 210-6845789

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Ιsmeni, αυτό που λές για την δασκάλα ότι πρέπει να έχει δίπλωμα από ανώτερη επαγγελματική σχολή χορού είναι τόσο σημαντικό για αυτή την ηλικία? Με προβλημάτισες αρκετά γιατί είχα βρεί μια σχολή χορού εδώ στην Θεσσαλονίκη όπου η δασκάλα είναι μια πολύ γλυκιά κοπελίτσα αλλά κατάλαβα από την συζήτηση που κάναμε ότι δεν έχει καποιο τέτοιο δίπλωμα. Προτείνεις να το ψαξω κι άλλο?

 

θα σε ρωτήσω κάτι

ο παιδίατρός σου εχει πτυχίο ιατρικής;

 

 

οχι δεν είναι απαρίτητο να εχει δίπλωμα ανώτερης επαγγελματικής σχολής χορού. μπορεί να έχει και το teaching certificate ή το CBTS της Royal Academy of Dance ή κάποιο άλλο δίπλωμα από την ISTD ή... δεν ξέρω. τι έχει σπουδασει η κοπέλα; απο εμπειρία διδάσκει;

το οτι είανι τοσο γλυκιά, είανι ολύ θετικό για τις μικρές ηλικίες.

 

σπουδάζουμε χορό, δεν τελειώνουμε το σχολείο και παλώς ξεκινάμε να διδάσκουμε.

σε μια ανωτερη επαγγελματικη σχολή χορού μαθαίνεις θεωρία μπαλέτου, μαθαίνεις ανατομία, μαθαίνεις τι να διδάξεις σε μικρά αλλα και μεγαλύτερα παιδιά. υπάρχουν δάσκαλοι που σε καθοδηγούν. κάνεις πρακτική στα 2 τελευταία έτη. μαθαίνεις...

 

ποια σχολή είναι αυτή; πώς τη λένε τη δασκάλα; και τι έχει σπουδάσει;

 

με τις απαντήσεις ισως σε βοηθήσω περισσότερο.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ισμήνη, καλημέρα.

Το ξέρω ότι σε έχουμε κουράσει, αλλά θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω για σχολή στον Πειραιά (3.5 χρονων είναι η μικρή μου).

 

Ευχαριστώ,

Μαρία

 

στον πειραιά... θα σου απαντήσω σύντομα

δεν σε ξεχνώ

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, δεν μπορώ να πω, αλλά είναι τόσο απαραίτητο σε αυτή την φάση το δίπλωμα ή απλώς να είναι μια ευχάριστη ώρα για το παιδί?

Η σχολή λέγεται DanceStage και είναι στην Θεσσαλονίκη. Η δασκάλα είναι η Στέλλα και ξέρω ότι τώρα σπουδάζει Οικονομικά ή κάτι αντίστοιχο. Την ακούω να λέει ότι διδάσκει χορό αρκετές ώρες την ημέρα αλλά δεν ξέρω το επίπεδό της. Πως μπορώ να το μάθω?

Αν ξέρεις κάτι για την σχολή ή για την δασκάλα ή αν έχεις να μου προτείνεις κάποια άλλη σχολή στην περιοχή της Καλαμαριας θα με βοηθούσες πολύ.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, δεν μπορώ να πω, αλλά είναι τόσο απαραίτητο σε αυτή την φάση το δίπλωμα ή απλώς να είναι μια ευχάριστη ώρα για το παιδί?

Η σχολή λέγεται DanceStage και είναι στην Θεσσαλονίκη. Η δασκάλα είναι η Στέλλα και ξέρω ότι τώρα σπουδάζει Οικονομικά ή κάτι αντίστοιχο. Την ακούω να λέει ότι διδάσκει χορό αρκετές ώρες την ημέρα αλλά δεν ξέρω το επίπεδό της. Πως μπορώ να το μάθω?

Αν ξέρεις κάτι για την σχολή ή για την δασκάλα ή αν έχεις να μου προτείνεις κάποια άλλη σχολή στην περιοχή της Καλαμαριας θα με βοηθούσες πολύ.

 

Ευχαριστώ

 

μπήκα στο Internet και βρήκα το site της σχολής. καλό θα είναι να βρούμε μια άλλη σχολή να πάς. η σχολή αυτή είανι κυρίως latin κλπ και όχι μπαλέτου. νομικά, απαγορεύεται να διδάσκει μπαλέτο και μουσικοκινητική.

οι σχολες μπαλέτου ελέγχονται από τις νομαρχίες οσο αφορά τις κτηριακές εγκαταστάσεις αλλά και τα ΔΙΠΛΩΜΑΤΑ της διευθύντριας και των δασκάλων. (ν. 1058/1982?)

για να ανοίξεις μια σχολή μπαλέτου πρέπει η διυεθύντρια να έχει 5ετή εμπειρία διδασκαλίας και δίπλωμα ανώτερης επαγγελματικής σχολής χορού. καθώς και οι δασκάλες που θα διδάξουν στη σχολή της. και όχι μονο αυτές οι προϋποθέσεις.

μπορεί η κοπέλα να είναι αγαπητή στα παιδιά και πολύ γλυκιά, αλλά γιατί οι υπόλοιπες φάγαμε τα χρόνια μας να ΣΠΟΥΔΑΖΟΥΜΕ χορό και να παρακολουθούμε σεμινάρια σε ελλάδα και εξωτερικό; αδικία δεν είναι;

αρα... να βρούμε κάτι καλύτερο για το παιδί μας;

οπότε... να βρούμε κάτι άλλο;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ που με βοήθησες διότι πραγματικά υπάρχουν στιγμές που ενώ θέλουμε να κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε, καθοδηγούμαστε από δευτερεύουσας σημασίας κριτήρια και το αποτέλεσμα κινδυνεύει...

Μάλλον θα το ψαξω λίγο περισσότερο το θέμα μπαλέτου - μουσικοκινητική αγωγή για την μικρή. Ελπίζω να μην απογοητευτώ.

Link to comment
Share on other sites

Ισμήνη, καλημέρα.

Το ξέρω ότι σε έχουμε κουράσει, αλλά θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω για σχολή στον Πειραιά (3.5 χρονων είναι η μικρή μου).

 

Ευχαριστώ,

Μαρία

 

the best

Deborah Thompson, Μαυρομιχάλη 23 Πειραιά, τηλ. 2104282479

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα..Θα ήθελα να σας πω κι εγω για την περιοχή του Πειραιά οπου πηγαινω την κόρη μου σε σχολή μπαλετου..Αφου γυρίσαμε κάποιες καταλήξαμε-μαζί με την κόρη μου,βεβαια-στη σχολή της Ρούλας Παπαδημητρίου- κι είμαστε πολύ ευχαριστημένοι..Πιστεύω ότι εκτός από καλη σχολή πρέπει ν αρέσει και στο παιδί το περιβάλλον ,η δασκάλα ιδίως όταν πρόκειται για μικρές ηλικίες..Ναχετε μια καλή μερα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ξερει καμμια σας ποσο περιπου πανε οι στολες για τις επιδειξεις στο τελος της χρονιας. Μας ειπε η δασκαλα 60 ευρω και μου φανηκαν αρκετα. Τοσο παιζουν οι τιμες;

κοριτσακια μου!

Link to comment
Share on other sites

Ξερει καμμια σας ποσο περιπου πανε οι στολες για τις επιδειξεις στο τελος της χρονιας. Μας ειπε η δασκαλα 60 ευρω και μου φανηκαν αρκετα. Τοσο παιζουν οι τιμες;

 

δεν ειναι στανταρ οι τιμες. δεν υπάρχει πλαφον...

εγω τις φτιάχνω για τη σχολή μου στον βυρωνα και κοστίζουν από 45-70 (την περυσινή σχολική χρονιά).

υπάρχουν σχολές που για τα μικρά πληρώνουν οι γονείς 60 ή και 90€ ακόμη εχω ακούσει.

βεβαια παίζει τι στόλισμα θα εχει επάνω το κοστούμι γιατί αυτό πληρώνεις επειδή είναι δουλειά στο χέρι.

σε ποια σχολή πηγαίνετε και ποιός θα φτιάξει τα κοστούμια;

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας είπαν 85 ευρω η στολή για τα μικρά...:?

Να ρωτήσω κάτι άλλο? Τα εισιτήρια της παράστασης πόσο κοστίζουν πάνω κάτω κορίτσια? Εμάς μας είπαν ένα αρκετά τσιμπημένο ποσόν για την πρόσκληση η οποία θα κοστίζει 12 ευρώ κατ' άτομο...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι Ισμήνη? Αν (χτύπα ξύλο) οι στολές είναι χάλια πάνω στα παιδιά, οι γονείς τις βλέπουν έτοιμες τελειωμένες και τις δέχονται έτσι και αλλιώς, ή πρώτα φτιάχνετε εσείς οι σχολές μια για δείγμα και την δείχνετε στους γονείς? Πώς γίνεται η διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας είπαν 85 ευρω η στολή για τα μικρά...:?

Να ρωτήσω κάτι άλλο? Τα εισιτήρια της παράστασης πόσο κοστίζουν πάνω κάτω κορίτσια? Εμάς μας είπαν ένα αρκετά τσιμπημένο ποσόν για την πρόσκληση η οποία θα κοστίζει 12 ευρώ κατ' άτομο...

 

Να ρωτήσω κάτι Ισμήνη? Αν (χτύπα ξύλο) οι στολές είναι χάλια πάνω στα παιδιά, οι γονείς τις βλέπουν έτοιμες τελειωμένες και τις δέχονται έτσι και αλλιώς, ή πρώτα φτιάχνετε εσείς οι σχολές μια για δείγμα και την δείχνετε στους γονείς? Πώς γίνεται η διαδικασία?

 

εξαρταται πού φτιάχνει κανείς τι στολές.

για τα δεδομένα του βυρωνα, είναι πολύ ακριβή η στολή των €85.

η τιμή του εισητηρίου εξαρτάται από το ενοίκιο του θεάτρου.

 

οι στολές πολυ σπάνια ειανι χάλια. η δασκάλα/ διευθύντρια μαζί με τη μοδίστρα επιλέγουν σχέδια, χρώματα, υφάσματα. αυτό που εγω συνεργάζομαι μου φτιάχνει ενα δείγμα το οποίο το προβάρω στο παιδί και κάνω αν χρειάζεται τις αλλαγές.

οι γονείς δεν εχουν καμία συμμετοχή στην επιλογή σχεδιου, χρώματος, νούμερο, υφάσματος κλπ

δεν είναι δημοκρατικό αυτό που γίνεται, αλλα φαντάσου σε ενα τμήμα 15 παιδιών να εχουν κατι να πούνε και οι 15 μαμάδες;

το κοστούμι του χορού είναι αναλογο της χορογρφαίας, του θέματο και του ύφους. οι δασκάλες ξέρουν ακριβώς τι ζητάνε...

 

ολα καλα θα πάνε! μην ανησυχείς για τιποτα!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Σύνδεση/Εγγραφή

    Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν: 

  • Δημοφιλή μέλη

    Nobody has received reputation this week.

×
×
  • Δημιουργία νέου...