Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΣΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΑΠΟ ΕΡΓΟΔΟΤΗ?


Recommended Posts

Γειασ εαν γνωριζει καποιοσ πηρα απο το ΙΚΑ το βοηθημα τοκετου 1350 μηπωσ μπορειτε να μου πειτε ποσα θα παρω απο τον εργοδοτη? η πωσ υπολογιζετε? ελειψα ολο τον χρονο απο την εταιρεια μου 7 ημερεσ με χαρτι απο το ΙΚΑ. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 1 month later...

Καλημερα! θα βγω σε αδεια του ΙΚΑ 30/7/09 και γενναω εως 25/09/09. Εχω υπολοιπο αδειας καποιες ημερες , οποτε θα σταματησω στις 10/7/09. Μεσα στη χρονια εχω ηδη παρει 24 ημερες ασθενειας... Εκτος απο το επιδομα αδειας που θα μου δωσει ο εργοδοτης, μηπως ξερετε τι αλλο μου οφειλει? Ο λογιστης μου λεει μονο το δωρο Χριστουγεννων ειναι να παιρνω. Ισχυει? Κατα τη διαρκεια της αδειας τοκετου λοχειας και του 6μηνου του ΟΑΕΔ δεν πληρωνει τιποτα σε μενα ή στο ΙΚΑ σαν εισφορες? Σας ευχαριστω πολυ εαν γνωριζετε κατι απ αυτα για να με διευκοληνετε!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Αν κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης πήρες 25 ημέρες ασθένεια, τότε καλά σου είπε ο λογιστής, μόνο ΑΝΑΛΟΓΙΑ Δώρου Χριστουγέννων σου οφείλουν.

Συγκεκριμένα, για το διάστημα της άδειας του ΙΚΑ, το ΙΚΑ σε καλύπτει σε ότι δικαιούσε, ενώ κατά το εξάμηνο του ΟΑΕΔ, για τον εργοδότη "δεν υπάρχεις" & σε καλύπτει ο ΟΑΕΔ στο ΙΚΑ.

Οπότε, μόνο ΑΝΑΛΟΓΙΑ (το τονίζω) Δώρου Χριστουγέννων & επίδομα αδείας φυσικά...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη κι εγω πληρωθηκα απο ΙΚΑ πριν 2 βδομαδες και για το θεμα του εργοδοτη μιλησα με επιθεωρηση εργασιας, ο εργοδοτης αν δεν εχεις παρει καθολου αναρρωτικη μεσα στο ετος, σου πληρωνει ενα μισθο μειον οτι σου πληρωσε το ΙΚΑ για 25 απο τις 56 μερες που σε πληρωσε. Π.χ. στη δικια μου περιπτωση, το ΙΚΑ μου εδωσε 56(μερες) χ 20,00 (ευρω/ημερα) = 1130,00 περιπου. Δηλαδη για 25 μερες απο αυτες τις 56 πηρα: 20,00 χ 25 (μερες) = 500,00. Αρα αν ο μισθος μου ειναι 900,00 ευρω το μηνα, ο εργοδοτης θα μου πληρωσει: 900,00 - 500,00 = 400,00. Ψιχουλα στο συνολο ΙΚΑ και εργοδοτης. Αν το ηξερα θα δουλευα ακομα.

Επιδομα αδειας θα παρεις εννοειται απο τον εργοδοτη. Δεν εχει σχεση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ψιχουλα στο συνολο ΙΚΑ και εργοδοτης.

 

Στο διάστημα των 4 περίπου μηνών της άδειας εγκυμοσύνης, Εργοδότης, ΙΚΑ & ΟΑΕΔ σου δίνουν περίπου τους 4 μισθούς σου (εκτός βέβαια από το επίδομα τοκετού του ΙΚΑ)...

Ψίχουλα-ξεψίχουλα, αυτά είναι...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Καλησπερα! Ειμαι καινουρια στο φορουμ. Θελω να ρωτησω αν δεν παρω αναρρωτικη αδεια κατα την περιοδο της εγκυμοσυνης ο εργοδοτης οταν βγω σε αδεια κυησεως θα μου πληρωσει και της 25 μερες αναρρωτικης επιπλεον που δεν πηρα? Εκτος απο τις 56 μερες του ικα. Οι αποψεις ειναι διαφορετικες και θα ηθελα να μου πει καποιος αν ξερει. Σας ευχαριστω!!! Μπερδευτηκα λιγο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια αφού δεν έχεις πάρει αναρρωτική όλο το χρόνο και κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να σου πληρώσει αυτές τις 25 μέρες σύμφωνα με αυτά που θα σου βγάλει το ΙΚΑ. Θα σου δώσει το ΙΚΑ ένα χαρτί της απόφασης με το ποσό που δικαιούσαι και αυτό θα το πας στον εργοδότη και αυτός θα σου βγάλει το υπόλοιπο!

as1cJTh0g410000MTA3MzUzZHwwMDczMDVkfHRvIG5lcmFpZGFraSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...