Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βρεφονηπιακός σταθμός και ιώσεις-λοιμώξεις


Recommended Posts

Καλημέρα μανούλες! Έχω έναν μπέμπη 5 μηνών και προβληματίζομαι τί θα κάνω όταν γυρίσω στην δουλειά το φθινόπωρο, δεδομένου ότι δεν έχω κάποιον δικό μου άνθρωπο να μου τον κρατήσει. Είχα σκεφτεί να τον γράψω σε βρεφονηπιακό σταθμό, αλλά η παιδίατρός μας μου είπε να το αποφύγει, επειδή κολλάνε τα μπεμπάκια αρρώστιες. Ποιά η γνώμη σας? Έχει στείλει κάποια μανούλα το παιδάκι της τόσο μικρό στον βρεφονηπιακό?

EoHCp3.png2Xnpp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ειρθα και εγω στην θεση σου με την κορη μου οταν επρεπε 6 μηνων να επιστρεψω στην δουλεια πηγα σε σταθμους αλλα απογοητευτηκα τα παιδακια συνεχως εκλεγαν (πηγα σε πολλους) τα λυπηθηκε η ψυχη μου!!!

και η ιδιες που ειχαν τους σταθμους μου ειπαν οτι ειναι πολυ μικρο και δεν ειναι οτι καλυτερο!!!!ετσι αποφασισα να παρω μια γυναικα τη να εκανα?

παντως ξερω παρα πολλες που 3 μηνων τα εχουν παει!!!! :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει για όλους τους σταθμούς ότι δεν δίνουν σημασία στα μωράκια? Και πώς μπορώ να το τσεκάρω εγώ? Επιπλέον, ισχύει ότι κολλάνε τα μωράκια αρρώστιες συνέχεια? Αχ, δεν θέλω να υποβάλλω τον μπέμπη μου σε τέτοια ταλαιπωρία...

EoHCp3.png2Xnpp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μένουμε στο εξωτερικό και όπως καταλαβαίνεις ο παιδικός σταθμός ήταν η μοναδική λύση για μας. Οικογένεια κοντά μας δεν έχουμε αλλά ούτε και φίλους που να μπορούν να προτείνουν κάποια γυναίκα να κρατάει το μωρό στο σπίτι. Ξεκινήσαμε από 6 μηνών και οφείλω να ομολογήσω ότι οι πρώτοι έξι μήνες ήταν οι πιο δυσκολοι - η μία ίωση μετά την άλλη, να μην αναφέρω τις γαστροεντερίτιδες που τις κολλάγαμε και οι τρεις μας. Πρέπει να έχεις στα υπόψη σου ότι και εσύ η ίδια θα αρρωστήσεις πολλές φορές από τα 'μικρόβια' που θα φέρει ο μικρός στο σπίτι και θα χρειαστεί να πάρεις πολλές άδειες για να μείνεις σπίτι μαζί του γιατί όταν είναι άρρωστα τα μικρά συνήθως δεν τα δέχονται στο σταθμό. Μετά το πρώτο εφιαλτικό εξάμηνο τα πράγματα έχουν στρώσει αισθητά, ο μικρός δεν αρρωσταίνει συχνά και έχουμε βρει όλοι την...υγειά μας αφού έχουμε αποκτήσει όλοι ό,τι αντισώματα μπορείς να σκεφτείς (το οποίο είναι καλό για τον μικρό)! Σκέψου όμως και το άλλο...αν δεν τα περάσει μικρός (και εσείς μαζί) θα τα περάσει αργότερα όταν πάει σχολείο...από αυτά δε γλυτώνεις, δυστυχώς...καλή τύχη με την απόφασή σου, και οι δύο λύσεις έχουν τα υπέρ τους και τα κατά τους. Αποφάσισε, ότι πιστεύεις ότι σε διευκολύνει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει για όλους τους σταθμούς ότι δεν δίνουν σημασία στα μωράκια? Και πώς μπορώ να το τσεκάρω εγώ? Επιπλέον, ισχύει ότι κολλάνε τα μωράκια αρρώστιες συνέχεια? Αχ, δεν θέλω να υποβάλλω τον μπέμπη μου σε τέτοια ταλαιπωρία...

 

Mg αρρώστιες θα κολλήσουν πολλές, αυτό να το θεωρείς δεδομένο. Προσπάθησε να μιλήσεις σε άλλες μητέρες που πηγαίνουν το παιδί τους στο σταθμό που θες να πας. Δες επίσης τα άλλα παιδάκια, πόσο χαρούμενα είναι όταν πάνε εκεί. Να κοιτάξεις τους χώρους του παιδικού, αν είναι καθαροί, αν έχουν ξεχωριστό δωμάτιο για να κοιμούνται τα μωρά και αν έχουν πολλά παιχνίδια. Τα άλλα μωράκια, τα έχουν καθαρά ή τα αφήνουν με βρώμικα ρούχα? Πώς συμπεριφέρονται? Ελπίζω να σε βοήθησα, καταλαβαίνω τις αγωνίες σου, δεν είναι εύκολο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και γω τα τρέχω τα δικά μου από μικρούλια στους παιδικούς. Η Δημητρούλα μάλιστα πήγε από 2,5 μηνών! Οι ιώσεις είναι αναπόφευκτες!

Πάντως τις προτίμησα από το να βάλω έναν άνθρωπο που δε γνωρίζω μέσα στο σπίτι μου. Αυτά βέβαια είναι προσωπικές απόψεις!

 

Καλό τρέξιμο!

Link to comment
Share on other sites

θεωρω οτι ειναι τελειως διαφορετικη μια ιωση σε ενα μωρο 3μηνων με ενα παιδι 3χρονων,εγω πριν γεννησω, ελεγα οτι θα στην στειλω κατευθειαν παιδικο,τελικα αποφασισαμε να βρουμε γυναικα στο σπιτι κ να βαλουμε καμερες ωστε να μπορουμε να ελεγχουμε,πιστευω οτι ηταν η καλυτερη επιλογη

Link to comment
Share on other sites

Το καλό, στην Ελλάδα, είναι ότι (αν έχεις καλό γιατρό) μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί του ανά πάσα στιγμή και να δει το μωρό αμέσως. Αυτό είναι μεγάλη 'ανακούφιση' να το ξέρεις! :)

 

Pam, συμφωνώ και γω μαζί σου για το θέμα της γυναίκας και δε θα το συμβούλευα αν δεν υπάρχουν πάρα πολύ καλές συστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ "κολλάω" πάρα πολύ στο να βάλω ξένο άνθρωπο στο σπίτι, για αυτό η πρώτη σκέψη μου ήταν ο σταθμός. Πάντως νομίζω ότι όποια λυση κι αν προτιμήσω, θα είναι μία δύσκολη απόφαση. Αυτή τη στιγμή μου φαίνεται αδιανόητο να αφήσω τη φροντίδα του παιδιού σε άλλους!

EoHCp3.png2Xnpp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κι απο μένα...εγώ ξεκίνησα τη μικρή παιδικο το Μαιο 18 μηνών.Κόλλησε αμέσως ίωση και καπάκι δεύτερη :( .Μου λέγανε ότι στους σταθμούς αυτά να τα περιμένω αλλά 2 ιώσεις η μία μετά την αλλή??Τη κράτησα 1 εβδομάδα σπίτι με εντολή του γιατρού και τώρα πηγαίνει ξανα και πεερνάει μια χαρα.Δεν έχει κολλήσει τίποτα άλλο προς το παρόν.Να πω ότι εγώ είμαι με γαστρεντερίτιδα 2 εβδομάδες ..ο πατέρας της με τις αμυγδαλές του κτλ...οικογενειακώς μας αρρώστησε ο παιδικός! Στο σταθμό μέχρι το Σεπτέμβρη την στέλνω λίγες ώρες κάθε μέρα 8-1 μιας και δεν εργάζομαι.Απο Σεπτέμβρη θα μπει σε κανονικό πρόγραμμα όμως.Θα αποκτήσει αντισώματα και δεν πρόκειται να πάθει τίποτα απο τις ιώσεις παρά μόνο να ταλαιπωρηθεί.Πάντως η γιατρός μου ήταν κάθετη στο να πάει μετά τα 3!!

Δεν την άκουσα τελικά γιατι θέλω να εργαστώ και 1 χρόνος παραπάνω στο σπίτι θα είναι επιβαρυντικός παραγοντας στην εύρεση εργασίας..δεν είμαι και 20 χρονών.

Για μένα πιο σημαντικό απο τις ασθένειες είνια να περνάει καλά εκεί το παιδί,να είναι ευτυχυσμένο και να προσαρμόζεται ...αρρώστιες θα κολλήσει και στο σπίτι.Εμένα όλο το χειμώνα που την είχα στο σπίτι κόλλησε 3 ιώσεις!!! τι να κάνουμε τώρα!!!

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και γω τα τρέχω τα δικά μου από μικρούλια στους παιδικούς. Η Δημητρούλα μάλιστα πήγε από 2,5 μηνών! Οι ιώσεις είναι αναπόφευκτες!

Πάντως τις προτίμησα από το να βάλω έναν άνθρωπο που δε γνωρίζω μέσα στο σπίτι μου. Αυτά βέβαια είναι προσωπικές απόψεις!

 

Καλό τρέξιμο!

 

Συμφωνω με την Pam και εγω για τον ίδιο λόγο έστειλα την μικρή από 2,5 μηνών στο σταθμό. Τις ιώσεις τις είχα σίγουρες όπως γίνεται τον πρώτο χρόνο σε όποια ηλικία κι αν στείλεις το παιδί σου. Ομως φέτος ευτυχώς πήγαμε πολύ καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο μένα...εγώ ξεκίνησα τη μικρή παιδικο το Μαιο 18 μηνών.Κόλλησε αμέσως ίωση και καπάκι δεύτερη :( .Μου λέγανε ότι στους σταθμούς αυτά να τα περιμένω αλλά 2 ιώσεις η μία μετά την αλλή??Τη κράτησα 1 εβδομάδα σπίτι με εντολή του γιατρού και τώρα πηγαίνει ξανα και πεερνάει μια χαρα.Δεν έχει κολλήσει τίποτα άλλο προς το παρόν.Να πω ότι εγώ είμαι με γαστρεντερίτιδα 2 εβδομάδες ..ο πατέρας της με τις αμυγδαλές του κτλ...οικογενειακώς μας αρρώστησε ο παιδικός! Στο σταθμό μέχρι το Σεπτέμβρη την στέλνω λίγες ώρες κάθε μέρα 8-1 μιας και δεν εργάζομαι.Απο Σεπτέμβρη θα μπει σε κανονικό πρόγραμμα όμως.Θα αποκτήσει αντισώματα και δεν πρόκειται να πάθει τίποτα απο τις ιώσεις παρά μόνο να ταλαιπωρηθεί.Πάντως η γιατρός μου ήταν κάθετη στο να πάει μετά τα 3!!

Δεν την άκουσα τελικά γιατι θέλω να εργαστώ και 1 χρόνος παραπάνω στο σπίτι θα είναι επιβαρυντικός παραγοντας στην εύρεση εργασίας..δεν είμαι και 20 χρονών.

Για μένα πιο σημαντικό απο τις ασθένειες είνια να περνάει καλά εκεί το παιδί,να είναι ευτυχυσμένο και να προσαρμόζεται ...αρρώστιες θα κολλήσει και στο σπίτι.Εμένα όλο το χειμώνα που την είχα στο σπίτι κόλλησε 3 ιώσεις!!! τι να κάνουμε τώρα!!!

Σε δημόσιο ή σε ιδιωτικό σταθμό έστειλες την ζουζουνίτσα σου elepet? Από τον στθμό είσαι ικανοποιημένη γενικά, το περιποιούνται το κοριτσάκι σου?

EoHCp3.png2Xnpp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο μένα...εγώ ξεκίνησα τη μικρή παιδικο το Μαιο 18 μηνών.Κόλλησε αμέσως ίωση και καπάκι δεύτερη :( .Μου λέγανε ότι στους σταθμούς αυτά να τα περιμένω αλλά 2 ιώσεις η μία μετά την αλλή??Τη κράτησα 1 εβδομάδα σπίτι με εντολή του γιατρού και τώρα πηγαίνει ξανα και πεερνάει μια χαρα.Δεν έχει κολλήσει τίποτα άλλο προς το παρόν.Να πω ότι εγώ είμαι με γαστρεντερίτιδα 2 εβδομάδες ..ο πατέρας της με τις αμυγδαλές του κτλ...οικογενειακώς μας αρρώστησε ο παιδικός! Στο σταθμό μέχρι το Σεπτέμβρη την στέλνω λίγες ώρες κάθε μέρα 8-1 μιας και δεν εργάζομαι.Απο Σεπτέμβρη θα μπει σε κανονικό πρόγραμμα όμως.Θα αποκτήσει αντισώματα και δεν πρόκειται να πάθει τίποτα απο τις ιώσεις παρά μόνο να ταλαιπωρηθεί.Πάντως η γιατρός μου ήταν κάθετη στο να πάει μετά τα 3!!

Δεν την άκουσα τελικά γιατι θέλω να εργαστώ και 1 χρόνος παραπάνω στο σπίτι θα είναι επιβαρυντικός παραγοντας στην εύρεση εργασίας..δεν είμαι και 20 χρονών.

Για μένα πιο σημαντικό απο τις ασθένειες είνια να περνάει καλά εκεί το παιδί,να είναι ευτυχυσμένο και να προσαρμόζεται ...αρρώστιες θα κολλήσει και στο σπίτι.Εμένα όλο το χειμώνα που την είχα στο σπίτι κόλλησε 3 ιώσεις!!! τι να κάνουμε τώρα!!!

Σε δημόσιο ή σε ιδιωτικό σταθμό έστειλες την ζουζουνίτσα σου elepet? Από τον στθμό είσαι ικανοποιημένη γενικά, το περιποιούνται το κοριτσάκι σου?

 

 

Σε ιδιωτικο την έστειλα! Είμαι ικανοποιημένη απο όσα μου δείχνει η μικρή,γενικά την βλέπω χαρούμενη,θέλει να πηγαίνει,λέει συχνά το όνομ α του σταθμου.Όταν την φέρνει το σχολικο και τη ρωτάω αν πέρασε καλά μου λέει ναιιι με σκέρτσο και νάζι...δείχνει δηλαδή να περνάει καλά!

Τώρα τα εκ των έσω δεν τα ξέρω! Αν δηλάδή μου λένε ψέματα στο τετράδιο καθημερινής ενημέρωσης και επικοινωνίας πως μπορώ να το ξέρω!

Μου λένε για παραδειγμα σήμερα ότι έφαγε όλες τις φακές και όλη τη φρουτόκρεμα το πρωί..αυτό δεν μπορούν να το αποδείξουν..απλά τους πιστεύω.

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ όσες μανούλες απάντησαν. Είδα ότι υπάρχουν πολλές συζητήσεις για τους βρεφονηπιακούς σε άλλο σημείο του forum, το οποίο δεν είχα προσέξει. Ευχαριστώ και πάλι :lol:

EoHCp3.png2Xnpp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ MG

ΕΓΩ ΤΟ ΜΩΡΟΥΛΙ ΜΟΥ ΤΟ ΕΣΤΕΙΛΑ ΣΕ ΒΡΕΦΟΝΗΠΑΙΑΚΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ 8 ΜΗΝΩΝ.

ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΠΑΝΤΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΚΑΙ ΤΗΝ "ΠΕΙΘΑΡΧΙΑ" ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ

ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΠΕΡΠΑΤΗΣΑΜΕ 10 ΜΗΝΩΝ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 17 ΜΗΝΩΝ ΣΥΝΝΕΝΟΟΥΜΑΣΤΕ ΑΨΟΓΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΙΛΑΕΙ

ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΑΠΟ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΑΚΟΥΕΙ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΛΕΩ ΚΑΤΙ!!!!!!!!!

ΜΕ ΤΙΣ ΑΡΡΩΣΤΙΕΣ ΤΑ ΠΗΓΑΜΕ SUPER ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΖΗΤΗΜΑ ΝΑ ΕΛΕΙΨΕ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΑΘΜΟ 1 ΜΗΝΑ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΕΝΩ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΟΥ ΠΑΝΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΑΝΟΥΝ 2 ΜΗΝΕΣ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΝΕ

ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ Ο ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΜΑΘΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑΤΙ ΚΑΚΑ ΤΑ ΨΕΜΜΑΤΑ ΕΜΕΙΣ Η ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΕΣ ΜΗΤΕΡΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΣ

Link to comment
Share on other sites

ΝΙΚ-16, έκανα αίτηση για τον βρεφονηπιακό σταθμό του δήμου μου, στον οποίο ελπίζω να με δεχθούν. Αποφασίσαμε με τον άνδρα μου να στείλουμε το παιδί στον βρεφονηπιακό κι αν δούμε ότι αρρωσταίνει συνέχεια να το σταματήσουμε και να πάρουμε κοπέλα στο σπίτι. Η απάντησή σου με ενθαρρύνει να πιστεύω ότι δεν είναι απαραίτητο όλα τα παιδάκια να πέφτουν τέζα με το που πηγαίνουν στον βρεφονηπιακό! Επίσης ελπίζω κι εγώ να απασχολείται δημιουργικά το μωράκι μου και να μάθει όλα όσα εγώ, που δεν έχω τις γνώσεις μιας βρεφονηπιοκόμου, δεν μπορώ να του μάθω. Κάτι άλλο που σκέφτηκα επίσης είναι ότι θα ήταν μάλλον καλύτερα να περάσει τώρα μικρός τις αρρώστιες ο μπέμπης μου έτσι ώστε σε δυο-τρία χρόνια που ελπίζω να κάνω δεύτερο μωράκι, να μη μου "φέρει" όλες τις αρρώστιες ο μεγάλος και κολλήσει το νεογέννητο. Δεν ξέρω αν λειτουργεί έτσι το πράγμα, οι μαμάδες με δύο παιδιά θα ξέρουν καλύτερα!

Galat, εμένα λες ότι ξέρεις?

EoHCp3.png2Xnpp3.png
Link to comment
Share on other sites

Galat, εμένα λες ότι ξέρεις?

 

Οχι, την ΝΙΚ-16...επίσης τυχαίνει να γνωρίζω πολύ καλά τον παιδικό σταθμό του δήμου, και κάνουν εξαιρετική δουλειά...

 

Μακάρι να δεχτούν την αίτηση σου.

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια προσέξτε τους βρεφονηπιακούς σταθμούς μην τους εμπιστεύεστε.Πήγα τη μικρή μου 17 μηνών και αρρώστησε την επόμενη μέρα είναι 10 μέρες άρρωστη τελικά παίρνει αντιβίωση.Τυχαία εντόπισα πολλές παρατυπίες σε ιδιωτικό σταθμό που θεωρείται πολύ καλός.Αν δε συνέβαιναν κάποια τυχαία γεγονότα θα ήμουν στό σκοτάδι

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς Ίντα?????Πες μας και μας να ξέρουμε .Και εμένα απο την ώρα που πήγε αρρωσταίνει..πήρε και εμένα αντιβίωση γιατί δεν την περνούσε η ίωση.Τι παρατυπίες είδες???Εγώ αυτό που είδα ήταν ότι κάθε μέρα μου φέρναν τη μικρή με ξένες πιπίλες.Τους έβαλα χέρι όμως και δεν ξανάγινε.Τώρα βέβαια τι γίνεται όσο είναι εκεί δε μπορώ να ξερω δυστυχώς.

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...