Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ενδομητριωση;;;;


xrysoulaki

Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια, για αλλη μια φορα θα ζητησω να μου πειτε τις εμπειριες και τις γνωμες σας.

Εδω και λιγους μηνες σχεδον ολο το μηνα εχω ενοχλησεις στην κοιλια, κυριως δεξια κι αριστερα χαμηλα. Νοιωθω κατι σαν τσιμπιματα ή καψιματα αλλα και καποιες φορες πονους περιοδου που φτανουν μεχρι και πισω χαμηλα στην πλατη. Πεντε μερες πριν αδιαθετησω εχω καφε σημαδια. Βλεπω σε ασχετες μερες του κυκλου καφε υγρα και μετα την ωορρηξια εχω πολυ πρηξιμο. Οποτε παω στο για τρο για υπερηχο βλεπουμε κυστες, οι οποιες ομως απορροφουνται με την περιοδο χωρις να μου δημιουργουν προβλημα. Περσι το καλοκαιρι ειχα κανει εξετασεις κι ετσι οπως τις εβλεπα χτες προσεξα οτι το CA 125 ηταν 14,7. Ολα αυτα μου εχουν δημιουργησει υποψιες για ενδομητριωση.

Την περασμενη εβδομαδα εκανα τεστ παπ και τα ανεφερα ολα αυτα στον γιατρο μου και δεν μου εδωσε σημασια, μου ειπε οτι ειμαι πολυ καλα και να ξανακανει οσυζυγος μου σπερμοδιαγραμμα. Προσπαθουμε για μωρο εδω και 2.5 χρονια. Γινεται με μια απλη ψηλαφιση ή εναν κολπικο υπερηχο να διαγνωστει η ενδομητριωση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα σου και εγω ειμαι στην ιδια περιπτωση με σενα προσπαθούμε 3 μισή χρονια για μωρακι.μετα απο πολλες εξετασεις εχω ενδομητριωση.ο γιατρος μου με την πρώτη φορα που με εξετασε κολπικα βρηκε οτι το ενδομητριο σε ενα σημείο πιο παχυ,τη συνέχεια με εκανε μια εξεταση αιματολογική στις ημέρες της περιοδου μου πρότεινε να κανω λαπαροσκοπιση και μετα θεραπεια.

τα τσιμπιματακια που εχεις τα ιδια ακριβως ειχα και εγω και τη ψευτοπεριοδο 3 μερες πριν να μου ερθει.οταν εκανα λαπαροσκοπηση βρηκαν 3 εστιες και τις καθαρισε αυτην την στιγμη εμαι στο τελος της θεραπείας.ελπιζω να κάλυψα τις ερωτησεις σου φιλια σου εύχομαι ομορφη μερα

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σου και εγω ειμαι στην ιδια περιπτωση με σενα προσπαθούμε 3 μισή χρονια για μωρακι.μετα απο πολλες εξετασεις εχω ενδομητριωση.ο γιατρος μου με την πρώτη φορα που με εξετασε κολπικα βρηκε οτι το ενδομητριο σε ενα σημείο πιο παχυ,τη συνέχεια με εκανε μια εξεταση αιματολογική στις ημέρες της περιοδου μου πρότεινε να κανω λαπαροσκοπιση και μετα θεραπεια.

τα τσιμπιματακια που εχεις τα ιδια ακριβως ειχα και εγω και τη ψευτοπεριοδο 3 μερες πριν να μου ερθει.οταν εκανα λαπαροσκοπηση βρηκαν 3 εστιες και τις καθαρισε αυτην την στιγμη εμαι στο τελος της θεραπείας.ελπιζω να κάλυψα τις ερωτησεις σου φιλια σου εύχομαι ομορφη μερα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου χριστινα μου σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.

Ειμαι σχεδον σιγουρη οτι εχω ενδομητριωση, ειναι τοσα πολλα τα συμπτωματα.

Ποια εξεταση ειχες κανει εσυ και ποσο ειχε βγει, θυμασαι;

Το θεμα ειναι οτι αναφερω στον γιατρο μου τα συμπτωματα και δεν δινει σημασια. Ειναι βεβαια του δημοσιου, κστσε να ηταν σε ιδιωτικο και θα εκανε τουμπες.

Εχω προβληματιστει πολυ, απο τη μια φοβαμαι οτι οντως εχω ενδομητριωση και χανω αδικα πολυτιμο χρονο και απο την αλλη μηπως μπω χειρουργειο χωρις λογο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα δεν ξερω τι τιμες ηταν γιατι τα εχει ολα ο γιατρος στη θεση σου θα πηγενα και σε αλλο γιατρο γιατι ειναι υπουλη η ενδομητριωση.ξερω ειναι πολυ δυσκολα με το δημόσιο αλλα αν σκοπεβεις για νινακι ψάξτε γιατρο εχω αλλάξει 3 γιατρους και πολλες ασκοπες εξετασεις χρωμοσώματα ,θυρεοειδη και πολλά αλλα.αυτα απο αλλους γιατρους,σε αυτον που ειμαι τωρα κατευθείαν το καταλαβε ειναι βέβαια και χειρουργός.ειμαι 33 χρονων με 3 αποβολες ενδομητριο θανατο λογο ενδομητριωσης.Ο χρονος για μενα ειναι πολύτιμος.καλο βραδυ φιλιά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κοριτσια, για αλλη μια φορα θα ζητησω να μου πειτε τις εμπειριες και τις γνωμες σας.

Εδω και λιγους μηνες σχεδον ολο το μηνα εχω ενοχλησεις στην κοιλια, κυριως δεξια κι αριστερα χαμηλα. Νοιωθω κατι σαν τσιμπιματα ή καψιματα αλλα και καποιες φορες πονους περιοδου που φτανουν μεχρι και πισω χαμηλα στην πλατη. Πεντε μερες πριν αδιαθετησω εχω καφε σημαδια. Βλεπω σε ασχετες μερες του κυκλου καφε υγρα και μετα την ωορρηξια εχω πολυ πρηξιμο. Οποτε παω στο για τρο για υπερηχο βλεπουμε κυστες, οι οποιες ομως απορροφουνται με την περιοδο χωρις να μου δημιουργουν προβλημα. Περσι το καλοκαιρι ειχα κανει εξετασεις κι ετσι οπως τις εβλεπα χτες προσεξα οτι το CA 125 ηταν 14,7. Ολα αυτα μου εχουν δημιουργησει υποψιες για ενδομητριωση.

Την περασμενη εβδομαδα εκανα τεστ παπ και τα ανεφερα ολα αυτα στον γιατρο μου και δεν μου εδωσε σημασια, μου ειπε οτι ειμαι πολυ καλα και να ξανακανει οσυζυγος μου σπερμοδιαγραμμα. Προσπαθουμε για μωρο εδω και 2.5 χρονια. Γινεται με μια απλη ψηλαφιση ή εναν κολπικο υπερηχο να διαγνωστει η ενδομητριωση;

 

Εχω και εγω ενδομητριωση και μαλιστα πριν διαγνωστει ειχα φτασει σε σημειο να ποναω ολο τον μηνα στην κοιλια, στη λεκανη και κατα μηκος του αριστερου μου ποδιου!!! Ο γιατρος μου με κολπικο υπερηχο βρηκε οτι εχω κυστη στην αριστερη ωοθηκη, μου εδωσε χαπια μηπως και συρικνωθει/αποροφηθει αλλα αντι αυτου μεγαλωσε και εφτασε στα 7εκ, το χειρουργειο μονοδρομος, οπως και εγινε!!! Μπυ αφαιρεθηκε η κυστη και εγινε βιοψια, η οποια ελεγε οτι η κυστη ηταν ενδομητριωσης και χρειαζοταν αμεσα διακοπη περιοδου με ενεσεις για 6 μηνες. Τελειωσε η θεραπεια, γνωρισα τον συζυγο μου και με την πρωτη προσπαθεια εμεινα εγκυος, τωρα το κοριτσακι μου ειναι 2,5 ετων!!!

 

Ευχομαι σε ολες σας ολα να πανε καλα και γρηγορα με ενα μωρακι στην κοιλια και μετα στην αγκαλια!!! :D:D:D

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου χριστινα μου σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.

Ειμαι σχεδον σιγουρη οτι εχω ενδομητριωση, ειναι τοσα πολλα τα συμπτωματα.

Ποια εξεταση ειχες κανει εσυ και ποσο ειχε βγει, θυμασαι;

Το θεμα ειναι οτι αναφερω στον γιατρο μου τα συμπτωματα και δεν δινει σημασια. Ειναι βεβαια του δημοσιου, κστσε να ηταν σε ιδιωτικο και θα εκανε τουμπες.

Εχω προβληματιστει πολυ, απο τη μια φοβαμαι οτι οντως εχω ενδομητριωση και χανω αδικα πολυτιμο χρονο και απο την αλλη μηπως μπω χειρουργειο χωρις λογο.

 

Είχα και εγω ενδομητρίωση η οποία εντοπίσθηκε σε τυχαίο γυναικολογικό έλεγχο και αφού είχε εμφανισθεί κύστη. Τα μοναδικά συμπτώματα που είχα ήταν πόνος στην πρώτη μέρα της περιόδου (ενω δεν πονούσα ποτέ πριν) και κάποια σπυράκια στο πρόσωπο στις "ζώνες" των ορμονών. Στη λαπαροσκόπηση που έκανα εντοπίσθηκαν και άλλες εστίες οι οποίες δεν ήταν ορατές στον υπερηχογραφικό έλεγχο.

 

Αυτό που θέλω να πω είναι οτι σε περίπτωση που δεν υπάρχει κάποια κύστη ο μοναδικός τρόπος να διαπιστώσεις με βεβαιότητα αν έχεις ενδομητρίωση ή οχι είναι η λαπαροσκόπηση.

 

Η τιμή της CA αποτελεί μια ένδειξη αλλά απο μόνη της δε λέει κάτι.

 

Όλα αυτά όμως θα πρέπει να τα συζητήσεις με το γιατρό σου. Αν νοιώθεις οτι δε σε καλύπτει η γιατρός σου και δεδομένου οτι προσπαθείς τόσο καιρό για παιδί είναι πρέπει να απευθυνθείς κάπου αλλού.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια και καλη σαρακοστη.

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

Ειμαι αποφασισμενη να το ψαξω γιατι πλεον ο πονος ειναι σχεδον καθημερινος. Δεν μπορω να πω οτι ειναι ανυποφορος αλλα σιγουρα επηρεαζει τη διαθεση και την καθημερινοτητα μου.

Την τεταρτη περιμενω ν'αδιαθετησω και θα ξαναπαω για μια τελευταια φορα στο γυναικολογο μου να το συζητησω μαζι του για τελευταια φορα. Αν δεν δω ανταποκριση θα ψαξω για γιατρο σε καποιο δημοσιο νοσοκομειο της Αθηνας.

Link to comment
Share on other sites

Xrysoulaki καλησπερα κι απο εμενα. Εχω κι εγω παθουσα. Ανακαλυψαμε μια κυστη 3εκ περιπου πανω που αρχισαμε τις εξετασεις με τον αντρα μου για τη γονιμοτητα - 2 χρονια δεν ειχα μεινει εγκυος - δε σημαινει βεβαια οτι την ειχα και τα δυο αυτα χρονια προσπαθειας γιατι εκανα ενδοκολπικο υπερηχο τακτικα. Μεσα σε 6 μηνες εμφανιστηκε. Εκανα λαπαροσκοπηση, αφαιρεθηκε η κυστη κ καυτηριαστηκαν μερικες εστιες αλλα πολυ λιγες κ μικρες, που ομως δε θα μπορουσαν να φανουν αλλιως. Ο δεικτης που αναφερεις ξερω οτι μπορει να ανεβει και να ξαναπεσει κατα τη διαρκεια του κυκλου σου - ρωτα για αυτο, αλλα οπως λεει κι η κοπελα παρακατω απο μονο του δε λεει κατι.

Να σου πω επισης οτι ποναω στην περιοδο τις 2 πρωτες μερες πολυ απο τα 15 μου χρονια, κατι που δεν αλλαξε με την αφαιρεση της κυστης. Εμενα δλδ δε μου προκαλουσε εντονους πονους στην περιοδο επιπλεον, ουε στις επαφες ουτε κατα τη διαρκεια του κυκλου...τι να πω,αλλα νιωθω τυχερη ως προς αυτο τουλαχιστον.Δεν ειναι ιδιο για ολεςτις γυναικες. Διακοπη κυκλου με ενεσεις δεν εκανα παντως, δε χρειαστηκε.

Ενα χρονο μετα απο αυτο κι ακομη δεν εχουμε μωρακι οποτε στο τελος της βδομαδας ξεκιναω ενεσεις για εξωσωματικη.

Κοιτα και σε αλλο γιατρο ειναι η γνωμη μου, οι πονοι που εχεις δεν πρεπει να αγνοηθουν. Αλλα θα σου πω κ κατι ακομη, προσπαθειτε 2χρονια αν δεν κανω λαθος, ο γιατρος μου μου ειχε πει οτι πολλες φορες οταν η γυναικα δε συλλαμβανει κανουν λαπαροσκοπηση ετσι κι αλλιως - διαγνωστικη- για να δουν αν ειναι ολα καλα εκει μεσα, κ μηπως υπαρχει κατι που δε φαινεται με τον υπερηχο, αν βρεθει κατι τοτε διορθωνεται εκεινη τη στιγμη. Οποτε μην ανησυχεις για τσαμπα χειρουργειο-οτι γινει θα ειναι για καλο.

Ο γιατρος που θα κανω εξωσωματικη ειδικευεται στη λαπαροσκοπικη χειρουργικη παντως, εγω πηγα σε αυτον ιδιωτικα πρωτη φορα, αλλα νομιζω ειναι και σε ενα κεντρο ακομη που ειναι συμβεβλημενο με τον εοππυ αν δε κανω λαθος. Αν θελεις σου λεω τ στοιχεια με πμ.

Ελπιζω να βοθησα , με το μεγαλο μου ποστ!

Φιλια

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Xrysoulaki καλησπερα κι απο εμενα. Εχω κι εγω παθουσα. Ανακαλυψαμε μια κυστη 3εκ περιπου πανω που αρχισαμε τις εξετασεις με τον αντρα μου για τη γονιμοτητα - 2 χρονια δεν ειχα μεινει εγκυος - δε σημαινει βεβαια οτι την ειχα και τα δυο αυτα χρονια προσπαθειας γιατι εκανα ενδοκολπικο υπερηχο τακτικα. Μεσα σε 6 μηνες εμφανιστηκε. Εκανα λαπαροσκοπηση, αφαιρεθηκε η κυστη κ καυτηριαστηκαν μερικες εστιες αλλα πολυ λιγες κ μικρες, που ομως δε θα μπορουσαν να φανουν αλλιως. Ο δεικτης που αναφερεις ξερω οτι μπορει να ανεβει και να ξαναπεσει κατα τη διαρκεια του κυκλου σου - ρωτα για αυτο, αλλα οπως λεει κι η κοπελα παρακατω απο μονο του δε λεει κατι.

Να σου πω επισης οτι ποναω στην περιοδο τις 2 πρωτες μερες πολυ απο τα 15 μου χρονια, κατι που δεν αλλαξε με την αφαιρεση της κυστης. Εμενα δλδ δε μου προκαλουσε εντονους πονους στην περιοδο επιπλεον, ουε στις επαφες ουτε κατα τη διαρκεια του κυκλου...τι να πω,αλλα νιωθω τυχερη ως προς αυτο τουλαχιστον.Δεν ειναι ιδιο για ολεςτις γυναικες. Διακοπη κυκλου με ενεσεις δεν εκανα παντως, δε χρειαστηκε.

Ενα χρονο μετα απο αυτο κι ακομη δεν εχουμε μωρακι οποτε στο τελος της βδομαδας ξεκιναω ενεσεις για εξωσωματικη.

Κοιτα και σε αλλο γιατρο ειναι η γνωμη μου, οι πονοι που εχεις δεν πρεπει να αγνοηθουν. Αλλα θα σου πω κ κατι ακομη, προσπαθειτε 2χρονια αν δεν κανω λαθος, ο γιατρος μου μου ειχε πει οτι πολλες φορες οταν η γυναικα δε συλλαμβανει κανουν λαπαροσκοπηση ετσι κι αλλιως - διαγνωστικη- για να δουν αν ειναι ολα καλα εκει μεσα, κ μηπως υπαρχει κατι που δε φαινεται με τον υπερηχο, αν βρεθει κατι τοτε διορθωνεται εκεινη τη στιγμη. Οποτε μην ανησυχεις για τσαμπα χειρουργειο-οτι γινει θα ειναι για καλο.

Ο γιατρος που θα κανω εξωσωματικη ειδικευεται στη λαπαροσκοπικη χειρουργικη παντως, εγω πηγα σε αυτον ιδιωτικα πρωτη φορα, αλλα νομιζω ειναι και σε ενα κεντρο ακομη που ειναι συμβεβλημενο με τον εοππυ αν δε κανω λαθος. Αν θελεις σου λεω τ στοιχεια με πμ.

Ελπιζω να βοθησα , με το μεγαλο μου ποστ!

Φιλια

 

Σοφακι μου σ'ευχαριστω παρα πολυ για τη βοηθεια σου.

Εννοειτε οτι θελω να μου δωσεις τα στοιχεια του γιατρου σου. Δεν ενδιαφερομαι για ιδιωτικο γιατι τα οικονομικα μας δεν ειναι στα καλυτερα τους, οποτε αν ειναι και σε κεντρο ΕΟΠΥ θα με βοηθουσες πολυ.

Οσο περνουν οι μερςς τοσο πιο πολυ ανησυχω, αυτο το μηνα πριν αδιαθετησω ταλαιπωρηθηκα παρα πολυ.

Ειχα καθυστερηση 5 μερες και ειχα εντονους πονους περιοδου για 6 ολοκληρες ημερες.

Την επομενη Τεταρτη εχω ραντεβου για υπερηχο. Θα μιλησω στο γιατρο μου εξω απο τα δοντια, δεν μπορω να ταλαιπωρουμε αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Χrysoulaki εχεις πμ !!

Καταλαβαινω οτι ταλαιπωρεισαι, μην ανησυχεις ομως, το σημαντικο ειναι πως μπορεις να κανεις πραγματα για να βοηθηθεις, αρχιζοντας απο εναν γιατρο που θα μπορεις να συνεννοηθεις.

Δες τα στοιχεια που σου στειλα και για οτι θελησεις ειμαι εδω!

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΙΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ CA125

ΒΡΕΘΗΚΕ ΟΤΙ ΕΧΩ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ Η ΟΠΟΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΙ ΟΤΙ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 3.500:shock:

 

ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΚΝΕΥΡΙΣΜΕΝΗ:evil: ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ, ΓΙΑΤΙ ΠΡΙΝ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ (ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΤΟ ΒΙΩΣΑ) ΤΟΥ ΕΛΕΓΑ ΓΙΑΤΡΕ ΠΡΙΝ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΜΗΠΩς ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ (ΛΟΓΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΣΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΜΟΥ 3 ΠΑΛΙΝΔΡ. ΚΑΙ 1 ΑΠΟΒΟΛΗ ) ΜΟΥ ΕΙΠΑΙ ΟΧΙ, ΔΕΝ ΧΡΕΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ''ΕΦΑΓΑ ΤΟ ΧΑΣΤΟΥΚΙ '' ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ, ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΠΡΙΝ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙς ΜΠΟΡΕΙ ΑΝ ΤΗΣ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΕΙΧΕ ΠΕΤΥΧΗ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΒΑΛΑΝ ΔΥΟ ΑΡΙΣΤΑ ΕΜΒΡΥΑ 6ΗΣ ΜΕΡΑΣ ΜΕ ΠΡΟΕΜΦΥΤΕΥΤΙΚΟ.

 

ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΚΑΝΕΙ ¨Η ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΜΑΣ

ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΠΑΙΔΕΥΟΜΑΙ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ.

 

ΟΣΕΣ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΠΟΣΟ ΣΑΣ ΚΟΣΤΙΣΕ ;; ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΗΝ ΚΑΝΑΤΕ ;; ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΣΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΤΕ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΞΕΣΩΜΑΤΚΗΣ;;

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΙΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ CA125

ΒΡΕΘΗΚΕ ΟΤΙ ΕΧΩ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ Η ΟΠΟΙΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΙ ΟΤΙ ΚΟΣΤΙΖΕΙ 3.500:shock:

 

ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΚΝΕΥΡΙΣΜΕΝΗ:evil: ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ, ΓΙΑΤΙ ΠΡΙΝ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ (ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΤΟ ΒΙΩΣΑ) ΤΟΥ ΕΛΕΓΑ ΓΙΑΤΡΕ ΠΡΙΝ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΜΗΠΩς ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ (ΛΟΓΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΣΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΜΟΥ 3 ΠΑΛΙΝΔΡ. ΚΑΙ 1 ΑΠΟΒΟΛΗ ) ΜΟΥ ΕΙΠΑΙ ΟΧΙ, ΔΕΝ ΧΡΕΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ''ΕΦΑΓΑ ΤΟ ΧΑΣΤΟΥΚΙ '' ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ, ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΠΡΙΝ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙς ΜΠΟΡΕΙ ΑΝ ΤΗΣ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΕΙΧΕ ΠΕΤΥΧΗ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΒΑΛΑΝ ΔΥΟ ΑΡΙΣΤΑ ΕΜΒΡΥΑ 6ΗΣ ΜΕΡΑΣ ΜΕ ΠΡΟΕΜΦΥΤΕΥΤΙΚΟ.

 

ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ ΚΑΝΕΙ ¨Η ΠΑΙΖΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΜΑΣ

ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΠΑΙΔΕΥΟΜΑΙ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ.

 

ΟΣΕΣ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΛΑΠΑΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΠΟΣΟ ΣΑΣ ΚΟΣΤΙΣΕ ;; ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΗΝ ΚΑΝΑΤΕ ;; ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΣΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΞΕΚΙΝΗΣΑΤΕ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΞΕΣΩΜΑΤΚΗΣ;;

 

ΛΙΝ φανταζομαι οταν γραφεις ενδομητριο εννοεις ενδομητριωση... Ειχα κι εγω και εκανα λαπαροσκοπηση το 2011, κυστη στην ωοθηκη ειχα. Περιμενα εναν κυκλο και ξεκινησα σπερματεγχυσεις, για εξωσωματικη δεν ξερω ποσο καιρο χρειαζεται. Αλλα θα σου πω οτι απο μονη της η εξεταση που λες δεν λεει σωνει και ντε κατι. Εγω ας πουμε δεν την εκανα καθολου. Και εχω ακουσει οτι η εν λογω εξεταση μπορει να εχει διαφορετικο αποτελεσμα σε διαφορετικες μερες του κυκλου. Μηπως λεω μηπως να ζητουσες κ μια δευτερη τη γνωμη?

Επισης να σε ρωτησω..λαπαροσκοπηση εστω και διαγνωστικη οχι επεμβατικη, εχεις κανει ποτε? Συνηθως οι γιατροι μετα απο καιρο χωρις επιτευξη εγκυμοσυνης, ισως και σε περιπτωσεις αποβολων, συνιστουν μια λαπαροσκοπηση&υστεροσκοπηση διαγνωστικη γιατι ισως υπερχει κατι που δε μπορου να το δουν με υπερηχο, αιματολογικες και τετοια.

Εγω δηλαδη αν δεν ειχα βρει την κυστη ενδομητριωσης, θα ειχα κανει σιγουρα διαγνωστικη καποια στιγμη εως σημερα που κανω την εξωσωματικη, γιατι καναμε 3 χρονια προσπαθειες.

Την εκανα στο Μητερα και πληρωσα περιπου οσο σου ζητουν κι εσενα, δε θυμαμαι ακριβως. εσυ που θα την κανεις?

Την θυμαμαι την ιστορια σου κι απο αλλο τοπικ...κανε υπομονη βρε ΛΙΝ...για το καλυτερο γινονται ολα.. Απλα γνωμη μυ ειναι μηπως και να ρωτουσες εναν ακομη πριν πας να την κανεις!

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Sofakiii τι κανεις;

 

ενδομητριωση ήθελα να πω.

Η εξέταση CA125 μου ειπαν ότι δεν γίνεται σε συγκεκριμένη μέρα αλλά σε οποιαδήποτε μέρα του κύκλου.

 

Πριν κάνεις τη λαπαροσκοπηση ειχες κάνει την CA125;;;

 

Όχι δεν έχω κάνει λαπαροσκοπηση ποτέ αλλα το 2012 είχα κάνει υστεροσκοπηση διαγνωστική και βρέθηκε πολυποδας ο οποίος αφαιρέθηκε.

 

Η αλήθεια είναι ότι αυτή η εξέταση με φοβίζει επειδή μου είπαν ότι ανοίγουν τομή στην κοιλιά.

Τελικά έχω πολύ πολύ δρόμο για μια νέα προσπάθεια,δεν αντέχω πλέον έχω και άλλα βάσανα ένα χειρουργείο για αφαίρεση πέτρα στη χολή και ματωμα στο συκώτι τα οποία τα έχω αγνοήσει με το θέμα εξωσωματικης.

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου Sofakiii τι κανεις;

 

ενδομητριωση ήθελα να πω.

Η εξέταση CA125 μου ειπαν ότι δεν γίνεται σε συγκεκριμένη μέρα αλλά σε οποιαδήποτε μέρα του κύκλου.

 

Πριν κάνεις τη λαπαροσκοπηση ειχες κάνει την CA125;;;

 

Όχι δεν έχω κάνει λαπαροσκοπηση ποτέ αλλα το 2012 είχα κάνει υστεροσκοπηση διαγνωστική και βρέθηκε πολυποδας ο οποίος αφαιρέθηκε.

 

Η αλήθεια είναι ότι αυτή η εξέταση με φοβίζει επειδή μου είπαν ότι ανοίγουν τομή στην κοιλιά.

Τελικά έχω πολύ πολύ δρόμο για μια νέα προσπάθεια,δεν αντέχω πλέον έχω και άλλα βάσανα ένα χειρουργείο για αφαίρεση πέτρα στη χολή και ματωμα στο συκώτι τα οποία τα έχω αγνοήσει με το θέμα εξωσωματικης.

 

Σε ταλαιπωρουν βρε ΛΙΝ και νιωθεις πηγμενη....φανταζομαι... Πανω απολα η υγεια σου να εχεις στο νου σου και πραγματικα το μωρακι θα ερθει και δεν θα το πιστευεις!

Πριν τη λαπαροσκοπηση δεν εκανα την εξεταση που λες , αλλα η κυστη μου φανηκε στον υπερηχο και το καταλαβαν αμεσως γιατι ειχε συγκεκριμενη μορφη. Δεν ειχαν αμφιβολιες..

Οσο για την τομη στην κοιλια που λες... Δεν ειναι μια τομη μεγαλη, μη σε φοβιζει! Ειναι τεσσερεις πολυ μικρεες τομουλες, σαν κοψιματακια σαν σταυρος, μια στο αφαλο απο κατω ακριβως, δυο αριστερα και δεξια κοντα στα κοκαλα της λεκανης κ μια χαμηλα στο μπικινι, δλδ το μαγιω την κρυβει. Πραγματικα τα σημαδακια αυτα θα ναι το λιγοτερο που θα απασχολει...ουτε που θα τα θυμασαι, ελαχιστα φαινονται.

Πολλοι γιατροι παντως τη συνιστουν εστω κ διαγνωστικα οπως σου ειπα και κατα τη γνωμη μου μπορει να σε βοηθησει...δυστυχως ειναι ενα θεμα το χρηματα που λες αλλα πραγματικα πιστευω οτι τη συστηνουν για καποιο λογο σε περιπτωσεις σαν τη δικη μου για παραδειγμα.

Μην απελπιζεσαι ;)

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

λιν, γεια σου και παλι.

νομιζω οτι ειναι λιγο "τσιμπιμενη" η τιμη που σου ειπαν, αλλα εξαρταται απο τον γιατρο, κλινικη κ.λ.π.

κοστιζει περιπου 2-2,5 χιλ η λαπαροσκοπιση (γιατρος και κλινικη, θεσσαλονικη).

να παρεις τηλεφωνο σε κλινικες και να ρωτησεις. αν δεν εχεις δικο σου γιατρο, προτεινουν απο την κλινικη. καπως ετσι. η παρε τηλ γιατρους ειδικους και ρωτα τιμες.

δεν μπορω να σου πω για την ενδομητριωση, και αν χρειαζεσαι λαπαροσκοπιση η οχι, αλλα γιατι δεν ειπες τοσο καιρο οτι εχεις πετρες στη χολη?

να ξερεις, οτι καλυτερα να τακτοποιησεις αυτο το θεμα πρωτα και μετα να ξανακανεις την επομενη προσπαθεια. η "χολη" μπορει να ειναι η αιτια που δεν πετυχες.

μετα την τελευταια αποτυχημενη μου προσπαθεια την εβγαλα τη χολη το καλοκαιρι, γιατι και οι εξωσωματικοι, και οι αιματολογοι, ενδοκρινολογοι και ολοι οι υπολοιποι γιατροι μου ειπαν - πρωτα η χολη, μετα η εξωσωματικη.

οποιοδηποτε προβλημα υγειας και να εχεις, μπορει να προκαλει περιεργες αντιδρασεις του οργανισμου (π.χ. να ανεβαζει τα λευκα), πρεπει πρωτα να το τακτοποιησεις αυτο, και μετα να προσπαθησεις παλι.

Link to comment
Share on other sites

Λιν, και εγω ειχα κανει λαπαροσκοπηση σε συνδυασμο με υστεροσκοπηση στο Γενεσις το μαρτιο 2012. ειχα μεινει 1 βραδυ και ειχα πληρωσει 3.000 ευρω. η ασφαλιστικη μου ειχε επιστρεψει 1.500 περιπου. ισως εαν δεν ειχα δηλωσει οτι θα χρησιμοποιησω ασφαλιστικη να μου ειχε κοστισει λιγοτερο, υπαρχει αυτη η τακτικη απο το κεντρο. ο γιατρος μου τοτε ηταν ο κος Παντος. υπευθυνος στην επεμβαση ηταν ο κος Συρκος, πολυ καλος. ο δεικτης CA125 στο αιμα ηταν αρνητικος, κατω απο 5, ομως παρολα αυτα βρεθηκαν μικρες εστιες ενδομητριωσης στο περιτοναιο, το πεπλο που περιβαλλει την κοιλιακη χωρα. μου εκαναν τρεις τρυπουλες, μια στον ομφαλο, μια δεξια και μια αριστερα. το καλοκαιρι του 2012 φαινονταν οι δυο αρ κ δε και ειχα παρει μαγιο μπικινι αλλα οχι πολυ χαμηλο για να καλυπτονται, τωρα πια ειναι 2 μικρες ασπρες ουλες μηκους 1 εκ περιπου που δεν φαινονται. μετα την επεμβαση ανεσταλλει η εμμηνος ρυση για 3 μηνες με ενεσεις, πολυ δυσκολη περιοδος ειχα συνεχεια εξαψεις. Νομιζω οτι αξιζει να κανεις την επεμβαση, ειναι χειρουργειο, ειναι ταλαιπωρια αλλα μπορει να ειναι η αιτια που δεν πετυχαινουν οι εξωσωματικες. μου κανει εντυπωση πως και δεν σου το προτειναν απο την πρωτη φορα, ισως επειδη ειχες πολλα κ καλα ωαρια. εμενα με το που πηγα στο κεντρο μου το προτεινα δινοντας μου και την εναλλακτικη να προσπαθησουμε χωρις την επεμβαση...

 

Γεια σου Sofakiii τι κανεις;

 

ενδομητριωση ήθελα να πω.

Η εξέταση CA125 μου ειπαν ότι δεν γίνεται σε συγκεκριμένη μέρα αλλά σε οποιαδήποτε μέρα του κύκλου.

 

Πριν κάνεις τη λαπαροσκοπηση ειχες κάνει την CA125;;;

 

Όχι δεν έχω κάνει λαπαροσκοπηση ποτέ αλλα το 2012 είχα κάνει υστεροσκοπηση διαγνωστική και βρέθηκε πολυποδας ο οποίος αφαιρέθηκε.

 

Η αλήθεια είναι ότι αυτή η εξέταση με φοβίζει επειδή μου είπαν ότι ανοίγουν τομή στην κοιλιά.

Τελικά έχω πολύ πολύ δρόμο για μια νέα προσπάθεια,δεν αντέχω πλέον έχω και άλλα βάσανα ένα χειρουργείο για αφαίρεση πέτρα στη χολή και ματωμα στο συκώτι τα οποία τα έχω αγνοήσει με το θέμα εξωσωματικης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Λιν, και εγω ειχα κανει λαπαροσκοπηση σε συνδυασμο με υστεροσκοπηση στο Γενεσις το μαρτιο 2012. ειχα μεινει 1 βραδυ και ειχα πληρωσει 3.000 ευρω. η ασφαλιστικη μου ειχε επιστρεψει 1.500 περιπου. ισως εαν δεν ειχα δηλωσει οτι θα χρησιμοποιησω ασφαλιστικη να μου ειχε κοστισει λιγοτερο, υπαρχει αυτη η τακτικη απο το κεντρο. ο γιατρος μου τοτε ηταν ο κος Παντος. υπευθυνος στην επεμβαση ηταν ο κος Συρκος, πολυ καλος. ο δεικτης CA125 στο αιμα ηταν αρνητικος, κατω απο 5, ομως παρολα αυτα βρεθηκαν μικρες εστιες ενδομητριωσης στο περιτοναιο, το πεπλο που περιβαλλει την κοιλιακη χωρα. μου εκαναν τρεις τρυπουλες, μια στον ομφαλο, μια δεξια και μια αριστερα. το καλοκαιρι του 2012 φαινονταν οι δυο αρ κ δε και ειχα παρει μαγιο μπικινι αλλα οχι πολυ χαμηλο για να καλυπτονται, τωρα πια ειναι 2 μικρες ασπρες ουλες μηκους 1 εκ περιπου που δεν φαινονται. μετα την επεμβαση ανεσταλλει η εμμηνος ρυση για 3 μηνες με ενεσεις, πολυ δυσκολη περιοδος ειχα συνεχεια εξαψεις. Νομιζω οτι αξιζει να κανεις την επεμβαση, ειναι χειρουργειο, ειναι ταλαιπωρια αλλα μπορει να ειναι η αιτια που δεν πετυχαινουν οι εξωσωματικες. μου κανει εντυπωση πως και δεν σου το προτειναν απο την πρωτη φορα, ισως επειδη ειχες πολλα κ καλα ωαρια. εμενα με το που πηγα στο κεντρο μου το προτεινα δινοντας μου και την εναλλακτικη να προσπαθησουμε χωρις την επεμβαση...

 

 

 

συγνωμη που πεταγωμαι αλλα ειναι ενα θεμα που με καιει.ποτε αδιαθετησες μετα την 3μηνη διακοπη?????

Link to comment
Share on other sites

εκανα χειρουργειο 15 μαρτιου, 3 μηνιαιες ενδομυικες ενεσεις δηλ 15 μαρτιου, 15 απριλιου και 15 μαιου. μετα τον ιουνιο εκανα εξωσωματικη με διεγερση χωρις να εχω αδιαθετησει. μου ειπαν οτι θα ειχε μεγαλυτερες πιθανοτητες επιτυχιες. οδηγησε σε παλινδρομη κ εκανα αποξεση τις 12 ιουλιου, μετα αδιαθετησα τις 15 αυγουστου.

η περιοδος της καταστολης ηταν χαλια, τοσες εξαψεις!

Link to comment
Share on other sites

εκανα χειρουργειο 15 μαρτιου, 3 μηνιαιες ενδομυικες ενεσεις δηλ 15 μαρτιου, 15 απριλιου και 15 μαιου. μετα τον ιουνιο εκανα εξωσωματικη με διεγερση χωρις να εχω αδιαθετησει. μου ειπαν οτι θα ειχε μεγαλυτερες πιθανοτητες επιτυχιες. οδηγησε σε παλινδρομη κ εκανα αποξεση τις 12 ιουλιου, μετα αδιαθετησα τις 15 αυγουστου.

η περιοδος της καταστολης ηταν χαλια, τοσες εξαψεις!

 

 

πολλες εξαψεις..το χειροτερο την νυχτα να σκεπαζομαι και να σκαω να ξεσκεπαζομαι και να κρυωνω.και εγω μηνιαιες ειχα κανει αλλα την πρωτη την εκανα 2η μερα περιοδου και μετα καθε 28 μερες.αναρωτιεμαι ποτε θα αδιαθετησω..

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου! Θυμάμαι είχε αργήσει αρκετά να μου έρθει η περίοδος μετά την τελευταία ένεση. Το γράφουν μέσα και οι οδηγίες του φαρμάκου. Ίσως να ηταν 1,5 μήνας περίπου. Μην ανησυχείς όμως θα σου έρθει κανονικότατα! Ειχα κανει την επέμβαση αυτή πριν από 5 χρόνια τότε που ήμουν free bird και μετά ενέσεις arvekap για 6 μήνες. Δύσκολη φάση οι ενέσεις όντως... Παίζει να ξανακάνω φέτος λαπαροςκόπηςη για αφαίρεςη νέας κύστης που προέκυψε εκτός αν καταφέρω να μείνω έγκυος και τη γλιτώσω.

I 'm a happy twin mom

Link to comment
Share on other sites

Xrysoulaki καλησπερα κι απο εμενα. Εχω κι εγω παθουσα. Ανακαλυψαμε μια κυστη 3εκ περιπου πανω που αρχισαμε τις εξετασεις με τον αντρα μου για τη γονιμοτητα - 2 χρονια δεν ειχα μεινει εγκυος - δε σημαινει βεβαια οτι την ειχα και τα δυο αυτα χρονια προσπαθειας γιατι εκανα ενδοκολπικο υπερηχο τακτικα. Μεσα σε 6 μηνες εμφανιστηκε. Εκανα λαπαροσκοπηση, αφαιρεθηκε η κυστη κ καυτηριαστηκαν μερικες εστιες αλλα πολυ λιγες κ μικρες, που ομως δε θα μπορουσαν να φανουν αλλιως. Ο δεικτης που αναφερεις ξερω οτι μπορει να ανεβει και να ξαναπεσει κατα τη διαρκεια του κυκλου σου - ρωτα για αυτο, αλλα οπως λεει κι η κοπελα παρακατω απο μονο του δε λεει κατι.

Να σου πω επισης οτι ποναω στην περιοδο τις 2 πρωτες μερες πολυ απο τα 15 μου χρονια, κατι που δεν αλλαξε με την αφαιρεση της κυστης. Εμενα δλδ δε μου προκαλουσε εντονους πονους στην περιοδο επιπλεον, ουε στις επαφες ουτε κατα τη διαρκεια του κυκλου...τι να πω,αλλα νιωθω τυχερη ως προς αυτο τουλαχιστον.Δεν ειναι ιδιο για ολεςτις γυναικες. Διακοπη κυκλου με ενεσεις δεν εκανα παντως, δε χρειαστηκε.

Ενα χρονο μετα απο αυτο κι ακομη δεν εχουμε μωρακι οποτε στο τελος της βδομαδας ξεκιναω ενεσεις για εξωσωματικη.

Κοιτα και σε αλλο γιατρο ειναι η γνωμη μου, οι πονοι που εχεις δεν πρεπει να αγνοηθουν. Αλλα θα σου πω κ κατι ακομη, προσπαθειτε 2χρονια αν δεν κανω λαθος, ο γιατρος μου μου ειχε πει οτι πολλες φορες οταν η γυναικα δε συλλαμβανει κανουν λαπαροσκοπηση ετσι κι αλλιως - διαγνωστικη- για να δουν αν ειναι ολα καλα εκει μεσα, κ μηπως υπαρχει κατι που δε φαινεται με τον υπερηχο, αν βρεθει κατι τοτε διορθωνεται εκεινη τη στιγμη. Οποτε μην ανησυχεις για τσαμπα χειρουργειο-οτι γινει θα ειναι για καλο.

Ο γιατρος που θα κανω εξωσωματικη ειδικευεται στη λαπαροσκοπικη χειρουργικη παντως, εγω πηγα σε αυτον ιδιωτικα πρωτη φορα, αλλα νομιζω ειναι και σε ενα κεντρο ακομη που ειναι συμβεβλημενο με τον εοππυ αν δε κανω λαθος. Αν θελεις σου λεω τ στοιχεια με πμ.

Ελπιζω να βοθησα , με το μεγαλο μου ποστ!

Φιλια

σου εχω στειλει μηνυμα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...