Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καρκινος ηπατος


Recommended Posts

ο δικός μου μπαμπάς διαγνώστηκε με καρκίνο, όταν είχε φτάσει πλέον στο τελευταίο στάδιο, είχε ξεκινήσει πνεύμονα και πήγε σπονδυλική στήλη, έσπασε στην κυριολεξία ολόκληρος, παράλυσε και πέθανε σε 21 ημέρες από τη διάγνωση....

 

αν και είμαστε συνέχεια με γιατρούς, η κλινική του εικόνα (πλην τους πόνους στην μέση και την παράλυση που ξεκίναγε), οι εξετάσεις του και οι αξονικές του ήταν τέλειες!!! η μαγνητική το έδειξε....

 

ήμασταν συνέχεια δίπλα του, τις τελευταίες ημέρες νοσολεύτηκε σε κλινική, στην οποία τον είχαμε σε τρίκλινο δωμάτιο για να μένουν μαζί του όλο το 24ωρο η μαμά μου και ο σύζυγός μου, δε φύγανε ούτε δευτερόλεπτο από δίπλα του.

 

εγώ πήγαινα λίγες ώρες την ημέρα, χάρη στις καλές γειτόνισσες που έχουμε και μου κράταγαν τα παιδιά

 

είναι από τα χειρότερα συναισθήματα που έχω βιώσει, να βλέπω τον άνθρωπό μου να φεύγει, σαν κάποιος να προσπαθεί να μου τον αρπάξει από τα χέρια και να μην μπορώ να τον κρατήσω.... δεν μπορώ να το χωνέψω και όσο περνάει ο καιρός νομίζω ότι γίνεται χειρότερο...

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα σε ολους.Λυπαμαι πραγματικα για τις απωλειες των αγαπημενων προσωπων σας και σας ευχομαι να εχετε δυναμη να το αντιμετωπισετε. Μαλλον καπου εδω ειμαστε κι εμεις. Η θεια του αντρα μου τον φλεβαρη διαγνωστηκε με καρκινο του μαστου και εκανε μαστεκτομη καθως ειχε παει και σε 7λεμφαδενες. Πριν 10 μερες τελειωσε με χημειοθεραπειες και ακτινοβολιες και εκανε εξετασεις οι οποιες εδειξαν αυξημενες τρανσαμινασες και καρκινικους δεικτες. Προχτες μας ειπε οτι ειχε να παει 1 βδομαδα τουαλετα και ποναγε πολυ η κοιλια της σε σημειο να μην μπορει να μιλησει, πηρε χαπι με εντολη γιατρου αλλα δεν της περασε ο πονος. Εχτες τελικα την πηγαμε στο νοσοκομειο με πολυ πρησμενη κοιλια και το χρωμα της κιτρινο και ειχε και λιγο πυρετο. Φανηκε στις εξετασεις οτι αυξηθηκαν κι αλλο οι δεικτες και οι τρανσαμινασες και στο συκωτι φαινονται καποιες εστιες αλλα θα πρεπει να κανει μαγνητικη να δουμε ακριβως τι ειναι. Οι γιατροι στο εφημερευον που την πηγαμε ειπαν οτι μαλλον εχει κανει μετασταση και τη δευτερα θα την παμε στον αγ. σαββα στο γιατρο της. Αυτα τα συμπτωματα υποδουλωνουν καρκινο η μπορει να ειναι καποια λοιμωξη? συγνωμη που σας φερνω παλι μνημες απο τα δικα σας συμβαντα αλλα ειμαστε ετοιμοι να τρελαθουμε

Link to comment
Share on other sites

ο δικός μου μπαμπάς διαγνώστηκε με καρκίνο, όταν είχε φτάσει πλέον στο τελευταίο στάδιο, είχε ξεκινήσει πνεύμονα και πήγε σπονδυλική στήλη, έσπασε στην κυριολεξία ολόκληρος, παράλυσε και πέθανε σε 21 ημέρες από τη διάγνωση....

 

αν και είμαστε συνέχεια με γιατρούς, η κλινική του εικόνα (πλην τους πόνους στην μέση και την παράλυση που ξεκίναγε), οι εξετάσεις του και οι αξονικές του ήταν τέλειες!!! η μαγνητική το έδειξε....

 

ήμασταν συνέχεια δίπλα του, τις τελευταίες ημέρες νοσολεύτηκε σε κλινική, στην οποία τον είχαμε σε τρίκλινο δωμάτιο για να μένουν μαζί του όλο το 24ωρο η μαμά μου και ο σύζυγός μου, δε φύγανε ούτε δευτερόλεπτο από δίπλα του.

 

εγώ πήγαινα λίγες ώρες την ημέρα, χάρη στις καλές γειτόνισσες που έχουμε και μου κράταγαν τα παιδιά

 

είναι από τα χειρότερα συναισθήματα που έχω βιώσει, να βλέπω τον άνθρωπό μου να φεύγει, σαν κάποιος να προσπαθεί να μου τον αρπάξει από τα χέρια και να μην μπορώ να τον κρατήσω.... δεν μπορώ να το χωνέψω και όσο περνάει ο καιρός νομίζω ότι γίνεται χειρότερο...

Κουράγιο,δεν ξερω τι άλλο να πω.Ακουμε για άλλους αλλα οταν χτυπησει τη πορτα του σπιτιού μας ειναι τρομακτικο κ επωδυνο.Οταν λες ειχε τελεια κλινική εικόνα τι εννοείς?Ετρωγε κανονικά ? Η οψη του πως ήταν?

Η αδερφή μου μου είπε ότι τους λεει οτι τον πονάνε τα κόκκαλα.Τωρα τρομαξα υπαρχει περιπτωση να κανει μεταστάσεις παντου?Ο μπαμπας σου οταν διαγνωστηκε τι συμπωματα ειχε?Ποναγε η μεση του πολυ?????Ελεγα να κανω τη β επιπέδου 28 του μήνα και μετα να πάω για να μεινω καποιες μέρες.Ακομα δεν μας εχουν πει τι θεραπειες μπορει να γίνουν.Θελω να τον δω..

ioanna81 περαστικά στη θεία σου.Θα σας πουνε οι γιατροι τι ειναι μολις ολοκληρωθουν οι εξετάσεις.Κ εμασ εχει πολυ ανεβασμένουσ δεικτεσ στο συκώτι,ειναι διογκωμενο και ειδαν στην αξονική σκιες και στον πνευμονα.

Δεν μπορω να το χωνεψω,προσπαθω να ξεχνιεμαι γτ οσεσ φορεσ εκλαψα με λυγμουσ με πονεσε τρομερα η κοιλια μου κ ανησυχω κ για την εγκυμοσυνη μου.

Link to comment
Share on other sites

Κουράγιο,δεν ξερω τι άλλο να πω.Ακουμε για άλλους αλλα οταν χτυπησει τη πορτα του σπιτιού μας ειναι τρομακτικο κ επωδυνο.Οταν λες ειχε τελεια κλινική εικόνα τι εννοείς?Ετρωγε κανονικά ? Η οψη του πως ήταν?

Η αδερφή μου μου είπε ότι τους λεει οτι τον πονάνε τα κόκκαλα.Τωρα τρομαξα υπαρχει περιπτωση να κανει μεταστάσεις παντου?Ο μπαμπας σου οταν διαγνωστηκε τι συμπωματα ειχε?Ποναγε η μεση του πολυ?????Ελεγα να κανω τη β επιπέδου 28 του μήνα και μετα να πάω για να μεινω καποιες μέρες.Ακομα δεν μας εχουν πει τι θεραπειες μπορει να γίνουν.Θελω να τον δω..

ioanna81 περαστικά στη θεία σου.Θα σας πουνε οι γιατροι τι ειναι μολις ολοκληρωθουν οι εξετάσεις.Κ εμασ εχει πολυ ανεβασμένουσ δεικτεσ στο συκώτι,ειναι διογκωμενο και ειδαν στην αξονική σκιες και στον πνευμονα.

Δεν μπορω να το χωνεψω,προσπαθω να ξεχνιεμαι γτ οσεσ φορεσ εκλαψα με λυγμουσ με πονεσε τρομερα η κοιλια μου κ ανησυχω κ για την εγκυμοσυνη μου.

 

 

σημερα δεν τρωει καθολου και δεν σηκωνεται και μαθαμε οτι η αρραβωνιαστηκια του ξαδερφου μας ειναι εγκυος. Να προσεχεις με την εγκυμοσυνη σου, ειναι ζωουλα και αυτο και θελει τη γαληνη της μαμας, το ξερω πως ειναι παρα πολυ δυσκολο αλλα πρεπει να βρεις δυναμη για χαρη του, το αξιζει

Link to comment
Share on other sites

Κουράγιο,δεν ξερω τι άλλο να πω.Ακουμε για άλλους αλλα οταν χτυπησει τη πορτα του σπιτιού μας ειναι τρομακτικο κ επωδυνο.Οταν λες ειχε τελεια κλινική εικόνα τι εννοείς?Ετρωγε κανονικά ? Η οψη του πως ήταν?

Η αδερφή μου μου είπε ότι τους λεει οτι τον πονάνε τα κόκκαλα.Τωρα τρομαξα υπαρχει περιπτωση να κανει μεταστάσεις παντου?Ο μπαμπας σου οταν διαγνωστηκε τι συμπωματα ειχε?

 

γλυκιά μου εύχομαι ολόψυχα να μην έχει τπτ στα κόκκαλα του ο δικό σου μπαμπάκας!!!

μη συγκρίνεις περιπτώσεις η κάθε μια είναι μοναδική!! όσο σκληρό κι αν σου φανεί αυτό που θα σου γράψω "να παρακαλάς να φύγει :cry: πριν του κάνει μετάσταση στα κόκκαλα"... δε μπορώ να στο αναλύσω περισσότερο

 

ο μπαμπάς μου έτρωγε κανονικά, ΔΕΝ είχε χάσει βάρος, δεν είχε καν ένα απλό βηχαλάκι, 6 ημέρες πριν τη διάγνωση της ΟΜΣΣ είχε οξυγόνο 98%, η όψη του ήταν κανονικότατη. την ημέρα της διάγνωσης είχε CRP 9, αιματοκρίτη 45 και ΤΚΕ 1,23

 

ο μπαμπάς μου διαγνώστηκε όταν παρέλυσε από τη μέση και κάτω, ύστερα από φριχτούς πόνους, οπότε κάναμε την μαγνητική στη ΟΜΣΣ (οσφυική μοίρα σπονδυλικής στήλης) και έδειξε μεταστάσεις, 5 μέρες μετά έγινε αξονική με σκιαγραφικό η οποία έδειξε εστία στον πνεύμονα.

 

την γραπτή διάγνωση της αξονικής δεν πήγα καν να την πάρω από το νοσοκομείο, δεν είχε κάποιο λόγο, δε θα άλλαζε κάτι, όσο για καρκινικούς δείκτες δε ρώτησα καν αν του κάνανε, αλλά κι αυτό δεν είχε νόημα, αφού φαινόταν ότι τελείωνε.......

 

βάρος έχασε τις 4 τελευταίες ημέρες (τουλάχιστον τότε έγινε ορατό - άλλωσε δε μπορούσαμε ούτε να τον σηκώσουμε, ούτε να τον ζυγίσουμε), και η όψη του άλλαξε τις 2 τελευταίες ημέρες....

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμας εφυγε η θεια, παρασκευη μας ειπαν οτι εχει εστιες στο συκωτι και δεν προλαβαμε ουτε μαγνητικη να κανουμε ουτε στο νοσοκομειο να την βαλουμε. Την τεταρτη δυστυχως εφυγε, 5 μερες δηλαδη μετα τις εξετασεις. Δεν εχουμε προλαβει να το συνειδητοποιησουμε

Link to comment
Share on other sites

γλυκιά μου εύχομαι ολόψυχα να μην έχει τπτ στα κόκκαλα του ο δικό σου μπαμπάκας!!!

μη συγκρίνεις περιπτώσεις η κάθε μια είναι μοναδική!! όσο σκληρό κι αν σου φανεί αυτό που θα σου γράψω "να παρακαλάς να φύγει :cry: πριν του κάνει μετάσταση στα κόκκαλα"... δε μπορώ να στο αναλύσω περισσότερο

 

ο μπαμπάς μου έτρωγε κανονικά, ΔΕΝ είχε χάσει βάρος, δεν είχε καν ένα απλό βηχαλάκι, 6 ημέρες πριν τη διάγνωση της ΟΜΣΣ είχε οξυγόνο 98%, η όψη του ήταν κανονικότατη. την ημέρα της διάγνωσης είχε CRP 9, αιματοκρίτη 45 και ΤΚΕ 1,23

 

ο μπαμπάς μου διαγνώστηκε όταν παρέλυσε από τη μέση και κάτω, ύστερα από φριχτούς πόνους, οπότε κάναμε την μαγνητική στη ΟΜΣΣ (οσφυική μοίρα σπονδυλικής στήλης) και έδειξε μεταστάσεις, 5 μέρες μετά έγινε αξονική με σκιαγραφικό η οποία έδειξε εστία στον πνεύμονα.

 

την γραπτή διάγνωση της αξονικής δεν πήγα καν να την πάρω από το νοσοκομείο, δεν είχε κάποιο λόγο, δε θα άλλαζε κάτι, όσο για καρκινικούς δείκτες δε ρώτησα καν αν του κάνανε, αλλά κι αυτό δεν είχε νόημα, αφού φαινόταν ότι τελείωνε.......

 

βάρος έχασε τις 4 τελευταίες ημέρες (τουλάχιστον τότε έγινε ορατό - άλλωσε δε μπορούσαμε ούτε να τον σηκώσουμε, ούτε να τον ζυγίσουμε), και η όψη του άλλαξε τις 2 τελευταίες ημέρες....

Λοιπόν εμενα ξεκίνησε χημειοθεραπέιες την περασμένη Δευτέρα.Εκανε και την Τρίτη και την Τετάρτη γτ ακόμα δοκιμάζουν να δουν πως θα παει με το φάρμακο.Η μαμα μου μου λέει ότι είναι καλυτερα.Δεν ξερω τι να πω.Εχω επαναπαυθεί λιγο γτ ξεκίνησε θεραπεια, θελω να πιστευω ότι θα πάρει μια παράταση χρονου.Ελπίζω ,ο Θεός πρώτα.Ακομα δεν έχω παει να τον δω.Περιμένω να κάνω τη β επιπεδου και μετα να πάω και να μεινω λίγο.Η αδερφή μου φοβάται για τα κόκκαλα αλλα εγω πιστευω ότι ήταν κουρασμένος πολυ.Να σκεφτεις οτι Σεπτέμβιο-Οκτωβριο έκοψε ξυλα για τζακι και σόμπες για 3-4 οικογένειες.Λογικο δεν ειναι μετα απο τοση ταλαιπωρία ( και χωρις να το ξερει ασθενης) να ποναει η μεση του?Εκτος και αν βρισκω διακιολογιες να παρηγοριέμαι.

Link to comment
Share on other sites

εμας εφυγε η θεια, παρασκευη μας ειπαν οτι εχει εστιες στο συκωτι και δεν προλαβαμε ουτε μαγνητικη να κανουμε ουτε στο νοσοκομειο να την βαλουμε. Την τεταρτη δυστυχως εφυγε, 5 μερες δηλαδη μετα τις εξετασεις. Δεν εχουμε προλαβει να το συνειδητοποιησουμε

Συλληπητήρια για τη θεία σου.Γιατί έφυγε τόσο γρήγορα ?Μηπως έπαθε κυρωση ήπατος? Γιατι δεν προλαβεούτε εξετάσεις να κάνει? Τις τελευταιες μέρες πως ήταν? Ετρωγε κανονικά? Σηκωνόταν,περπατούσε καθόλου,πονούσε?

Link to comment
Share on other sites

Συλληπητήρια για τη θεία σου.Γιατί έφυγε τόσο γρήγορα ?Μηπως έπαθε κυρωση ήπατος? Γιατι δεν προλαβεούτε εξετάσεις να κάνει? Τις τελευταιες μέρες πως ήταν? Ετρωγε κανονικά? Σηκωνόταν,περπατούσε καθόλου,πονούσε?

 

μεχρι την προπερασμενη πεμπτη ηταν καλα και διακοπες. Ερχεται παρασκευη γιατι ποναγε πολυ η κοιλια της, πηγε νοσοκομειο και ειδαν κατι εστιες στο συκωτι και τρανσαμινασες και καρκινικοι δεικτες στο θεο. Δεν εμεινε εκει και απο την αλλη μερα δεν ετρωγε, σηκωνοταν μονο για τουαλετα. Κυριακη δεν μπορουσε να μιλησει, δυσκολευοτανε στην αναπνοη, δεν ετρωγε. Δευτερ δεν βρισκαμε κρεβατι στον αγ, σαββα ηταν τραγικα χαλια. Τριτη μπηκε στην παμμακαριστο και τα ξημερωματα Τεταρτης πεθανε. Η νεκροτομη εδειξε οτι επαθε ανακοπη και ειχε καρκινο στο συκωτι, πουθενα αλλου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Paidia kalispera eimai 23 xronon monaxogios kai me xorismenous goneis...h mama mou prin 1 xrono ekane enxirisi polipoda kai ekane kapoies ximotherapoies meta.. tora tis ekane metastasi sto sikoti kai pristike para polli h giatri tis xorigisane mia morfi ximiotherapeias pou h moni parenergeia itane na kanei tipou iktero( kitrinisma matia h soma) molis idane oti exei bgalei kati fouskales san igro tis kanane tipou paragkentisi omos h katastasitis proxorise kai simera to proi ematha apo to giatro oti einai ta teleftea tis !!! eimai monos! fobamai dn exo tin mana mou 45 xronon tha mou figi den tha zisi na dei ton gamo mou ta paidia mou ...kano proseuxes sto theo!! gia na mou tin kanei kala kai na min mou ti parei! kai h mitera mou einai ena anthropaki pou fobotane na balei tin glosa tis se mia mpira den epine den kapnize itane gineka igiestasti me frota kai sosta fagita kathe mera perpatima!!... gia se emena !! pistebo so theo kai parakalo na min mou tin parei!! einai aggelos h mama mou kai gia kathe anthropo h mama einai mia !! mama ean mou figeis na ksereis oti se agapo!! kai osi exete tin mama sas pote min tin adikite!!! pote min skefteste tin mana sas sto telos h sta diskola!! h mana einai mia!! makari o theos na mou tin kanei kala!!!....euxaristo para polli pou katsate kai diabasate auto to gegonos pou ezisa simera...kali sas imera h kalo bradi!! sas euaristo kai pali kai na xereste tin zoh sas kathe mera!!! san na einai h teleftea

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συλληπητηρια σε οσες και οσους χασατε καποιον δικο σας ανθρωπο και κουραγιο στους υπολοιπους που αντιμετωπιζουν ακομα τετοια προβληματα.Και εγω δυστηχως στο κλαμπ με τον πεθερο μου να διαγνωστικε επισημα τον προηγουμενο μηνα με καρκινο αρχικα στον πνευμονα που εχει κανει μετασταση σε λεμφαδενες και συκωτι.Δυστηχως δεν ειναι και πολυ συγκαταβατικος ασθενης και ετσι δεν εγιναν περαιτερω εξετασεις για να εχουμε συνολικη εικονα και να δουμε σε ποια αλλα οργανα εχει γινει μετασταση.Βεβαια εχουν αρχισει καποια προβληματα οπως στο δεξι ματι που δεν βλεπει σχεδον καθολου και το χρωμα του ειναι λιγο κιτρινο.Ο ιδιος δεν ξερει ακριβως ποσο σοβαρα ειναι αλλα πολυ φοβαμαι οτι ειμαστε πολυ κοντα στο τελος.Διαβαζοντας και εδω τις ιστοριες σας επιβεβαιωθηκαν οι φοβοι μου γιατι οι γιατροι δεν μας λενε ακριβως ποσο χρονο εχουμε μιας και δεν εχουν ολοκληρωμενη αποψη λογω των εξετασεων που δεν ηθελε να κανει.Ευχομαι και ελπιζω να μην εχει πονους.

Πολλά παιδιά, πολλές σκοτούρες. Κανένα παιδί, καμιά χαρά.

Κικέρων

Γεωργια 03/10/06 Στελλα 04/03/08

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Paidia kalispera eimai 23 xronon monaxogios kai me xorismenous goneis...h mama mou prin 1 xrono ekane enxirisi polipoda kai ekane kapoies ximotherapoies meta.. tora tis ekane metastasi sto sikoti kai pristike para polli h giatri tis xorigisane mia morfi ximiotherapeias pou h moni parenergeia itane na kanei tipou iktero( kitrinisma matia h soma) molis idane oti exei bgalei kati fouskales san igro tis kanane tipou paragkentisi omos h katastasitis proxorise kai simera to proi ematha apo to giatro oti einai ta teleftea tis !!! eimai monos! fobamai dn exo tin mana mou 45 xronon tha mou figi den tha zisi na dei ton gamo mou ta paidia mou ...kano proseuxes sto theo!! gia na mou tin kanei kala kai na min mou ti parei! kai h mitera mou einai ena anthropaki pou fobotane na balei tin glosa tis se mia mpira den epine den kapnize itane gineka igiestasti me frota kai sosta fagita kathe mera perpatima!!... gia se emena !! pistebo so theo kai parakalo na min mou tin parei!! einai aggelos h mama mou kai gia kathe anthropo h mama einai mia !! mama ean mou figeis na ksereis oti se agapo!! kai osi exete tin mama sas pote min tin adikite!!! pote min skefteste tin mana sas sto telos h sta diskola!! h mana einai mia!! makari o theos na mou tin kanei kala!!!....euxaristo para polli pou katsate kai diabasate auto to gegonos pou ezisa simera...kali sas imera h kalo bradi!! sas euaristo kai pali kai na xereste tin zoh sas kathe mera!!! san na einai h teleftea

Τι έγινε με τη μαμά σου?Γράψε μας τα νέα σου.Παντως όπως και να εξελιχθούν τα πράγματα,να ξέρεισ ότι τελικά αυτα τα πράγματα δεν ειναι στο χέρι μας.Θέλει πολυ κουράγιο.Ειναι δυσκολο να το λεει καποιος αλλα να δειξεις δύναμη σε ότι και αν συμβει.Αλλος αποφασίζει για τς ζωες μας.Ευχομαι να βρεις το κουράγιο να αντιμετωπίσεις την αρρώστια της μάνας σου και ελπίζω να της περάσει.Καλή δύναμη

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
ακριβως ιδια περιπτωση του πατερα μου (με την διαφορα πως σε εμας η πρωτοπαθης εστια ηταν το στομαχι ) ..τον οποιο εχασα πριν 13 χρονια και σε ηλικια 56 χρονων.

Οταν παρουσιασε τον ικτερο και το φουσκωμα οι γιατροι στα δημοσια νοσοκομεια, σηκωσαν τα χερια, σταματησαν τις χημειοθεραπειες και οι απαντησεις τους στο ποσο ακομα του μενει ηταν οτι πει ο θεος..

Στο σπιτι ειχαμε ιδιωτη γιατρο ο οποιος του προσφερε παρηγορητικη αγωγη και πραγματικα ηταν οτι καλυτερο μπορουσαμε να του προσφερουμε εμεις η οικογενεια του.

Δεν τον κουρασαμε με πηγαινε ελα σε νοσοκομεια, ειχαμε τον γιατρο που πηγαινοερχοταν στο σπιτι μας και αυτο του εκανε μεχρι τελους καλο στην ψυχολογια του.

Ευτυχως δεν ειχε πονους φοβερους. Οι λιγοι πονοι αντιμετωπιστηκαν αρχικα με το lonarid και στη συνεχεια με το αυτοκολλητο οπιουχο durogesic νομιζω το ελεγαν.

Παραλληλα ο γιατρος φροντιζε να του κανει καποιες παρακεντησεις (κατι που στο νοσοκομειο ΑΡΝΗΘΗΚΑΝ να κανουν με την ηλιθια δικαιολογια πως και να του κανουν... θα ξαναγεμισει). Και ομως ο γιατρος στο σπιτι του εκανε καθε φορα που χρειαζοταν (1 φορα στις δυο εβδομαδες περιου) και ξεπρηζοταν και αυτο τον ανακουφιζε πραγματικα.

Του ειχε κανει και πολλες μεταγγισεις πλασματος.

Επεφτε συχνα σε διωρες βυθισεις αλλα μεχρι και την τελευταια στιγμη ειχε πληρη συνειδηση.

Προσδοκιμο ζωης μην περιμενεις να σου πει καποιος, ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος και εχει τις δικες του αντοχες. Εμας μας ειχαν πει (απο τη στιγμη που ξεκινησε ο ικτερος) πως του μενουν 2 εβδομαδες ζωης και τελικα ο μπαμπακας μου αντεξε 4 μηνες. Η αντιστροφη μετρηση ξεκινησε οταν το κιτρινο χρωμα του ικτερου αρχισε να μαυριζει..

Αιματουρια στα κοπρανα εμφανισε την προτελευταια μερα της ζωης του.

Μπορω να μπω στη ψυχολογια σου γιατι δεν μου ειναι αγνωστο αυτο που βιωνεις.. οσα χρονια και να περασαν... κουραγιο σου ευχομαι και δυναμη... πολυ δυναμη σε σενα και στην οικογενεια σου.

Σου στελνω μια μεγαλη αγκαλια

 

Καλησπέρα,

Ήθελα όποιος έχει παρόμοια εμπειρία να με βοηθήσει. Ο πατέρας μου έχει καρκίνο στο συκώτι με μετάσταση στους πνεύμονες. Από τα νοσοκομεία μας διώχνουν άρον άρον στις 15 ημέρες καθώς λένε πως δεν μπορούν να κάνουν κάτι άλλο, παρόλα αυτά βλέπω πως έχει ανάγκη ιατρικής υποστήριξης, πότε με ενδοφλέβια αντιβίωση, πότε με συμπληρώματα πρωτείνών, η κατεβάζει ζάχαρο και πηγαίνει στο 24 κτλ. Οι γιατροί λένε πως το σπίτι είναι η καλύτερη λύση για αυτούς τους ανθρώπους, αλλά αυτό με γεμίζει ανασφάλεια γιατί σκέφτομαι πως δεν θα έχει συνεχή παρακολούθηση όπως στο νοσοκομείο. Επίσης και σε μας στο νοσοκομείο ενώ βλέπω την κοιλιά του να έχει πρηστεί δεν συμφωνούν να βγάλουν το υγρό με την δικαιολογία ότι θα ξαναγεμίσει η ότι θα διαταράξουν το σύστημα εκεί. Αυτό που δεν μας έχουν ενημερώσει είναι κάθε πότε χρειάζεται να έρχεται γιατρός στο σπίτι? εξετάσεις αίματος? εάν τύχει κάτι επείγον το 166 έρχεται άμεσα? και περιμένουμε με τις ώρες να κάνει εισαγωγή? εάν χρειαστεί ορός αυτό γίνεται σπίτι? έχω πολύ άγχος γιατί μένει μόνος του και εάν πάμε σπίτι θα μείνει με εσωτερική γυναίκα, και την μία μου αδελφή να τον επισκέπτεται που όμως δεν έχει και πολύ χρόνο λόγο του παιδιού της, γιατί εγώ μένω στο εξωτερικό. Επίσης ξέρετε εάν αυτά τα αναλγητικά για τους πόνους δρουν άμεσα η χρειάζονται ώρες να δράσουν?

Δεν έχω ιδέα για αυτές τις καταστάσεις γι' αυτό όποιος έχει ζήσει παρόμοιες καταστάσεις και μπορεί να με συμβουλέψει θα του είμαι ευγνώμων.

Επίσης το γιατρό που αναφέρεται ότι έβγαζε το υγρό βρίσκεται Αθήνα? ο πατέρας μου μένει Νότια Προάστεια στην Αθήνα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν ακουσέ

πρέπει να βρείτε ένα εξωτερικό ογκολόγο παθολόγο ο οποίος θα παρακολουθεί τον πατέρα σου θα του προτείνει θεραπείες, εξετάσεις (και για τον καρκίνο αλλά και για τις διάφορες παρενέργειες), και όταν πρέπει να μπει νοσοκομείο θα σας στέλνει εκείνος

έτσι θα έχεις μια συνεχή εποικοινωνία με κάποιο γιατρό

έχω συγγενή με σοβαρό ογκολογικό πρόβλημα και το ξέρω

αν θες τηλέφωνα και ονόματα ευχρίστως να σου δώσω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα,

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση. Τον πήγαμε σπίτι και είναι χειρότερα. Ενώ στο νοσοκομείο δεν χρειαζόταν οξυγόνο τώρα θέλει συνέχεια γιατί χωρίς πέφτει στο 80. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τέτοια επιδείνωση :cry:. Και βέβαια θα ήθελα τα τηλέφωνα αλλά πως θα γίνει ? μπορώ να γράψω εδώ το email μου?

σε ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...
Καλησπέρα,

Ήθελα όποιος έχει παρόμοια εμπειρία να με βοηθήσει. Ο πατέρας μου έχει καρκίνο στο συκώτι με μετάσταση στους πνεύμονες. Από τα νοσοκομεία μας διώχνουν άρον άρον στις 15 ημέρες καθώς λένε πως δεν μπορούν να κάνουν κάτι άλλο, παρόλα αυτά βλέπω πως έχει ανάγκη ιατρικής υποστήριξης, πότε με ενδοφλέβια αντιβίωση, πότε με συμπληρώματα πρωτείνών, η κατεβάζει ζάχαρο και πηγαίνει στο 24 κτλ. Οι γιατροί λένε πως το σπίτι είναι η καλύτερη λύση για αυτούς τους ανθρώπους, αλλά αυτό με γεμίζει ανασφάλεια γιατί σκέφτομαι πως δεν θα έχει συνεχή παρακολούθηση όπως στο νοσοκομείο. Επίσης και σε μας στο νοσοκομείο ενώ βλέπω την κοιλιά του να έχει πρηστεί δεν συμφωνούν να βγάλουν το υγρό με την δικαιολογία ότι θα ξαναγεμίσει η ότι θα διαταράξουν το σύστημα εκεί. Αυτό που δεν μας έχουν ενημερώσει είναι κάθε πότε χρειάζεται να έρχεται γιατρός στο σπίτι? εξετάσεις αίματος? εάν τύχει κάτι επείγον το 166 έρχεται άμεσα? και περιμένουμε με τις ώρες να κάνει εισαγωγή? εάν χρειαστεί ορός αυτό γίνεται σπίτι? έχω πολύ άγχος γιατί μένει μόνος του και εάν πάμε σπίτι θα μείνει με εσωτερική γυναίκα, και την μία μου αδελφή να τον επισκέπτεται που όμως δεν έχει και πολύ χρόνο λόγο του παιδιού της, γιατί εγώ μένω στο εξωτερικό. Επίσης ξέρετε εάν αυτά τα αναλγητικά για τους πόνους δρουν άμεσα η χρειάζονται ώρες να δράσουν?

Δεν έχω ιδέα για αυτές τις καταστάσεις γι' αυτό όποιος έχει ζήσει παρόμοιες καταστάσεις και μπορεί να με συμβουλέψει θα του είμαι ευγνώμων.

Επίσης το γιατρό που αναφέρεται ότι έβγαζε το υγρό βρίσκεται Αθήνα? ο πατέρας μου μένει Νότια Προάστεια στην Αθήνα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Ολα τα νοσοκομεία έχουν "ιατρεία πόνου",βρες τα τηλεφωνα και πάρε.Και ορό μπορεί να βάλει στο σπίτι.Τηλεφώνησε και ρώτα σε ποιες περιπτώσεις μπορείτε να κανετε νοσηλεία στο σπίτι.Αυτός είναι ο λόγος ύπαρξης αυτών των "ιατρείων".Καλή δύναμη.

lmhJp2.png

 

 

PM1Op2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...