Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΓΟΝΕΩΝ & ΚΗΔΕΜΟΝΩΝ ΣΕ ΒΡΕΦΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ???


Recommended Posts

Καλημέρα σας,

 

η κόρη μου πάει στο δημοτικό βρεφικό σταθμό της Αγ.Παρασκευής. Για άλλη μια χρονιά μαζί με την εγγραφή μας ζητήσανε και 60€ για το σύλλογο. Θα ήθελα να ρωτήσω αν και άλλοι δήμοι έχουν τέτοιυς συλλόγους στους σταθμούς. ακόμη θα ήθελα να ρωτήσω ποιος είναι ο ρόλος τους? δεν έχω πρόβλημα να τα δώσω αν κάνουν κάτι που να αφορά και τα βράφη αλλά γιατί να πληρώσω εγώ 60€ που κάποιος θα τα βάλει στην τσέπη του?

omjTp3.png?tH8o0iKJ

 

sYOtp3.png?irNZPRKv

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


60 Ε...?????????????????????????????

ΣΥΝΉΘΩς ΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ΑΝΤΕ ΝΑ ΜΑΖΕΨΟΥΝ ΛΕΦΤΑ για καμια γιορτουλα που λεει ο λογος και τετοια η συνδρομή (στον δικό μας συλλογο ειναι 5 ε το χρονο για καθε οικογενεια ασχετα για το πόσα παιδια εχει)

αλλα 60ε ????????

εμεις καναμε και γιορτι και φερμαε και θεατρο αλλα ειχαμε και τα λεφτα παραστασης του προεδρου για τα ΔΣ (οταν ο προεδρος πηγαινει στα δσ παίρνει και λεφτα παραστασης (400ε ηταν φετος) ο οποίος προεδρος σαφως και τα εδωσε στο συλλογο ..... )

αλλα 60 ε?????? δλδ πες 300 παιδια σε ολους τους σταθμούς

να δόσουν οι μισοι

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ ??????

παρασταση λυρικής θέλει να φερνει ο συλλογος ????

ειναι παρα πολλα!!!

ΥΣ

ΔΕ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ

και μόνο για το γαμώτο να μην τα δωσεις ... κορόιδα ψαχνουν ?

ρε συ μήπως δεν καταλαβες καλα και ζητάνε 6 ευρω ???

Link to comment
Share on other sites

Για άλλη μια χρονιά μαζί με την εγγραφή μας ζητήσανε και 60? για το σύλλογο.

 

Για αλλη μια χρονια?Δηλαδη και περισυ σας ζητησανε?

Δεν νομιζω πως ισχυει κατι τετοιο.Η μητερα μου εργαζεται σε δημοσιο σταθμο και δεν μου εχει πει κατι τετοιο.Ουτε στις αιτησεις που εκανα φετος μου ζητησανε παραπανω λεφτα για τον συλλογο.Εκτος απο τη συμμετοχη που δινεις καθε μηνα αναλογως τη φορολογικη δηλωση.

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,

 

η κόρη μου πάει στο δημοτικό βρεφικό σταθμό της Αγ.Παρασκευής. Για άλλη μια χρονιά μαζί με την εγγραφή μας ζητήσανε και 60? για το σύλλογο. Θα ήθελα να ρωτήσω αν και άλλοι δήμοι έχουν τέτοιυς συλλόγους στους σταθμούς. ακόμη θα ήθελα να ρωτήσω ποιος είναι ο ρόλος τους? δεν έχω πρόβλημα να τα δώσω αν κάνουν κάτι που να αφορά και τα βράφη αλλά γιατί να πληρώσω εγώ 60? που κάποιος θα τα βάλει στην τσέπη του?

Kαλησπέρα.

Την προηγούμενη χρονιά , πήρατε μέρος σε κάποιες από τις συναντήσεις των μελών του συλλόγου????

Νομίζω πως αν συμμετάσχετε ενεργά θα λυθούν πολλές από τις απορίες που έχετε. Δεν είναι και κανένα μυστικό , αλλά επειδή ο κάθε σύλλογος ενεργεί σύμφωνα με τα μέτρα και τα σταθμά των μελών του............είναι πολύ δύσκολο να σας εξηγήσει κάποιος τι πράγματι κάνουν !!!!!!

 

 

Παραθέτω κείμενο που βρήκα σε σελίδα συλλόγου γονέων και κηδεμόνων όσον αφορά τον ρόλο τους.

Δεν με αφορά αν είναι νόμιμα κατοχυρωμένα αυτά που αναφέρονται , αλλά μου φαίνονται λογικά.

 

 

Η εθελοντική προσφορά και η καθημερινή ουσιαστική εργασία αποτελούν βασικές αρχές του συλλόγου, με υποχρέωσή των μελών του να εντοπίζουν τα προβλήματα που αφορούν τα παιδιά του Γυμνασίου Κουβαρά, να παρεμβαίνουν και να προτείνουν λύσεις στο σχολείο, στη βάση ενός αποτελεσματικού διαλόγου με τους εκπαιδευτικούς. Στόχος του συλλόγου είναι η διαχείριση αυτών των θεμάτων με κριτική αξιολόγηση των καταστάσεων, απόδοση προτεραιοτήτων, και τοποθέτηση υλοποιήσιμων στόχων.

Το Δ.Σ. του Συλλόγου προσφέρει την βοήθεια όπου μπορεί, προς τους γονείς και το σχολείο, με διοργανώσεις δραστηριοτήτων, προτάσεις, καινούριες ιδέες ή και προσωπική προσφορά όπου χρειάζεται, και αποτελεί το συνδετικό κρίκο μεταξύ γονέων και σχολείου - έργο δύσκολο, που στηρίζεται στην διατήρηση των άριστων σχέσεων του Συλλόγου με τους εκπαιδευτικούς που διδάσκουν στο σχολείο.

Οι σκοποί και οι αρμοδιότητες του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων είναι:

 

  • Να εισηγείται στο δάσκαλο του σχολείου δραστηριότητες για βελτίωση της εμφάνισης και της λειτουργικότητας του σχολικού χώρου, καθώς και της ποιότητας ζωής των παιδιών του δασκάλου, που να στοχεύουν στην αύξηση της αποδοτικότητας.
  • Να επιδιώκει την ανάπτυξη των σχέσεων και την τακτική επικοινωνία μεταξύ των μελών του γι' ανταλλαγή απόψεων και ιδεών για προαγωγή ζητημάτων που αφορούν το σχολείο και για τα οποία ενημερώνει το δάσκαλο.
  • Να ακολουθεί τις ενδεδειγμένες διαδικασίες, σε συνεργασία με τον δάσκαλο, για αντιμετώπιση προβλημάτων που αφορούν το σχολείο.
  • Να διαθέτει οικονομικούς πόρους τους οποίους χρησιμοποιεί για την υποβοήθηση και προαγωγή του σχολικού έργου και τους οποίους εξασφαλίζει με διάφορους τρόπους π.χ.χορηγίες.
  • Να οργανώνει εκδηλώσεις για σύσφιξη των σχέσεων των μελών μεταξύ τους και με τον δάσκαλο, καθώς και εκδηλώσεις με την συγκατάθεση και συνεργασία του σχολείου για ενίσχυση των πολιτιστικών, κοινωνικών και ηθικών δραστηριοτήτων του σχολείου.

Ο σύλλογος έχει ήδη προβεί στην δημιουργία βιβλιοθήκης και εργαστηρίου φυσικής μετά από χορηγία ιδιώτη κατοίκου της περιοχής, ενώ παράλληλα έχει προβεί και στην αγορά αθλητικού εξοπλισμού και οργάνων φυσικής για το εργαστήριο φυσικής καθώς και οπτικοακουστικών μέσων. Απαραίτητες ενέργειες έχουν γίνει από τον σύλλογο για τον καλοπισμό και την βελτίωση της εμφάνισης του κτιρίου όπως βάψιμο, καθαρισμός, διόρθωση τεχνικών προβλημάτων και βλαβών, μετά από συνεννόηση με την Διεύθυνση του σχολείου και το διδακτικό προσωπικό.

 

 

Να και η σελίδα!

http://http://koinotita-kouvara.gr/site/index.php?option=com_content&view=article&id=181&Itemid=67〈=el

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!όχι τίποτα άλλο άλλά όταν παραπονέθηκα για το ποσό και ότι δεν θέλω να το πληρώσω είπαν ότι είμαι η μόνη που παραπονέθηκε!έλεος όλοι έτσι τα δίνουν τα λεφτά τους!

ναι δυστηχώς είναι 60€ το χρόνο και όταν είπα στην διευθύντρια ότι δεν θέλω να τα πληρώσω μου είπε έμέσως πλυν σαφώς ότι για να ολοκληρωθεί η επανεγγραφή του παιδιού στον παιδικό πρέπει μέχρι τον σεπτεμβριο να τα πληρώσω!αυτό μου δίνει χρόνο να το ψάξω λίγο το θέμα!ουε και αλοίμονο αν τα τρώνε τόσα λεφτά θα τους ξεφωνίσω στα κανάλια!!!σε καιρό κρίσης να τρώνε λεφτά από τον κοσμάκι που έχει ανάγκη!

omjTp3.png?tH8o0iKJ

 

sYOtp3.png?irNZPRKv

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

almak μου όλη την χρονιά δεν ακούστηκε τίποτα από τον σύλλογο ούτε μας καλέσανε κάπου αλλά ούτε και γραπτώς μας ενημερώσανε για κάτι και γιαυτό φέτος το ψάχνω το θέμα!ξέρω ότι πρέπει να μας καλούν σε ψηφοφορίες και συνέδρια και τέτοια απορώ αν έγινε κάτι τέτοιο γιαυτό και θα ζητήσω να μάθω που πήγαν τα λεφτά και τι τα κάνουν!ευχαρίστως να πληρώσω αν αυτά τα λεφτά πάνε στα παιδιά αλλά όχι για την τσέπη κανενός αλήτη!

omjTp3.png?tH8o0iKJ

 

sYOtp3.png?irNZPRKv

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...