Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικός σταθμός στον Υμηττο και στις γύρω περιοχές


Recommended Posts

Γειά σας και από 'μένα που είμαι πολύ νέα στο forum!

 

Εγώ λοιπόν έχω ένα θέμα με την αναζήτηση παιδικού σταθμού στον Υμηττό, καθώς είναι πολύ περιορισμένες οι επιλογές που έχω κοντά στο σπίτι..

Το πρόβλημα που έχω αφορά την αντιμετώπιση των ιδιοκτητών των σταθμών που θέτουν τους κανόνες του και περιμένουν να τους ακολουθήσεις χωρίς αντιδράσεις και πολλές ερωτήσεις. Για παράδειγμα, θέλω να δίνω φαγητό από το σπίτι στο παιδί και με κοιτούν στραβά. Τι πρέπει να κάνω? :confused:

 

Επίσης, δε μου αρέσει που βγάζουν ένα τιμολόγιο για όλους και δεν το προσαρμόζουν στις ανάγκες του κάθε παιδιού.. Το δικό μου για παράδειγμα, θα είναι στο σταθμό μόνο 4 ώρες κάθε μέρα και δε θα παίρνει το λεωφορείο, γιατί πρέπει να πληρώνω όσο και γα τα παιδάκια που μένουν στο σταθμό όλη την ημέρα, τρώνε από τα φαγητά του σταθμόυ και παίρνουν και το λεωφορείο?

 

Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να επιλέξω "ανθρώπινο" σταθμό κοντά στον Υμηττό (Βύρωνα, Ηλιούπολη, Δάφνη & Αγ. Δημήτριο)?

Γνωρίζετε τα "Γλυκά Πειραχτήρια" (από προσωπική εμπειρία)??:cool:

 

Ευχαριστώ πολύ.......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Irene εχεις δίκιο σ'αυτό που λες, αν και δεν ξέρω σε ποιόν σταθμό πήγες κ ρώτησες, εγώ όταν έψαχνα είχε διαφορά η τιμή όταν δεν χρησιμοποιούσες σχολικό ή φαγητό. Βέβαια με το φαγητό, ίσχυε η διαφορά τιμής, εάν δεν έτρωγε εκεί, να έχει φαγητό το σχολείο κ να πηγαίνεις το δικό σου δεν το έχω συναντήσει.

Εγώ πάντως την πηγαίνω στον παιδικό σταθμό "ΡόουζΜαρί",στον Βύρωνα, και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη. Αν θέλεις λεπτομέρειες μπορώ να σου στείλω πμ.

Εύχομαι να βρεις το καλύτερο..

Καλημέρα

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από 'μένα που είμαι πολύ νέα στο forum!

 

Εγώ λοιπόν έχω ένα θέμα με την αναζήτηση παιδικού σταθμού στον Υμηττό, καθώς είναι πολύ περιορισμένες οι επιλογές που έχω κοντά στο σπίτι..

Το πρόβλημα που έχω αφορά την αντιμετώπιση των ιδιοκτητών των σταθμών που θέτουν τους κανόνες του και περιμένουν να τους ακολουθήσεις χωρίς αντιδράσεις και πολλές ερωτήσεις. Για παράδειγμα, θέλω να δίνω φαγητό από το σπίτι στο παιδί και με κοιτούν στραβά. Τι πρέπει να κάνω? :confused:

 

Επίσης, δε μου αρέσει που βγάζουν ένα τιμολόγιο για όλους και δεν το προσαρμόζουν στις ανάγκες του κάθε παιδιού.. Το δικό μου για παράδειγμα, θα είναι στο σταθμό μόνο 4 ώρες κάθε μέρα και δε θα παίρνει το λεωφορείο, γιατί πρέπει να πληρώνω όσο και γα τα παιδάκια που μένουν στο σταθμό όλη την ημέρα, τρώνε από τα φαγητά του σταθμόυ και παίρνουν και το λεωφορείο?

 

Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να επιλέξω "ανθρώπινο" σταθμό κοντά στον Υμηττό (Βύρωνα, Ηλιούπολη, Δάφνη & Αγ. Δημήτριο)?

Γνωρίζετε τα "Γλυκά Πειραχτήρια" (από προσωπική εμπειρία)??:cool:

 

Ευχαριστώ πολύ.......

 

καλημέρα Ειρήνη

σε ολους τους παιδικούς σταθμούς ισχύει το ίδιο. Μονο αν το συζητήσεις με την ιδιοκτήτρια ίσως γίνει κάτι.

Λοιπόν, εγω ξεκίνησα τη μικρη μου την προηγούμενη εβδομάδα στο Ροουζμαρι Αιγιαλείας 47, Βύρωνας 210-7600389

πρώτο Σκαλί Σωκιων 11 Βύρωνας

ηλιοχαμόγελο Έρμου Βύρωνας

Μαγια Μπιλυ Ηλιούπολη

μικρή κιβωτός Ανδριανουπόλεως απέναντι από την εφορία του Βύρωνα

η γωνιά μας ηλιούπολη

για τα γλυκα πειραχτήρια στην οδό πανόρμου; δεν εχω προσωπική άποψη. δεν μου εχουν πει καλα λόγια.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρώτο σκαλί οδός Σωκίων Βύρωνας από 18 μηνών

ροουζ μαρί οδός Αιγιαλείας 47 Βύρωνας και Πασιτέλους στο Παγκράτι από 18 μηνών

ηλιοχαμόγελο οδός έρμου Βύρωνα από 6 μηνών

δελφινάκια όδος τελαμώνος Παγκρατι

μικρή κιβωτος οδός Ανδριανουπόλεως Καισαριανή

κουνιάκης καρέας (νομίζω οδός Αν. Πολέμου)

αλφαμπετ λ. καρέα (μόλις στρίψεις από τιον περιφερειακό προς Καρέα από μόλις βγάλουν την πάνα

σνούπυ, οδό Φιλεταίρου στο Παγκράτι

σεραφίνο, Παγκράτι

νατάσσα, βύρωνας- παγκράτι

λίλιαν λύκου, αγ. παρασκευής 11-13 βύρωνας από 8 μηνών

το σπίτι των νάνων, Πρατίνου 28 Παγκράτι (δεν ξέρω αν λειτουργεί ακόμη)

φωτεινοί ορίζοντες, Παν. Τσαλδάρη 48α βύρωνας

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Την χειρότερη! Εκτός αν θες baby parking.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ένα μήνα κάτσαμε εκεί. Αν και από τις κοπέλες δεν είχα κανένα παράπονο εντούτοις ο τρόπος λειτουργίας που καθορίζεται απο τη διευθύντρια και ο τρόπος της ίδιας ήταν επιεικώς απαράδεκτα. Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες. Θα σου πω το εξής απλό:

 

Πλήρωνα 450 ? (η ίδια τιμή ισχύει και με σχολικό) ενώ την πήγαινα εγώ η ίδια κάθε πρωί και τους πήγαινα και τα φρούτα και το φαγητό της μικρής γιατί ενώ δέχονται μικρά παιδιά εντούτοις δεν έχουν βρεφικό πρόγραμμα διατροφής! Δηλαδή έδινα 450? για τα οποία έπρεπε να δώσω μάχη για την απόδειξη γιατί; για να μου την αλλάζουν, να την ταΐζουν και υποτίθεται να την εκπαιδεύουν. Εντούτοις κάθε τρεις και λίγο συζητούσαμε ότι η μικρή έπρεπε να κόψει τα αλεσμένα (ενώ δεν είχε ΟΥΤΕ ΕΝΑ δόντι) και να τρώει κομματάκια (είχε απαγορευτεί ρητά από την παιδιάτρό μας). Ενώ το παιδί μου ήξερε ότι όταν ξαπλώνω στο κρεβάτι κοιμάμαι από τότε και μετά το ξέχασε γιατί την έβαζαν να κοιμηθεί σε κουνιστράκι και όποτε πήγαινα να πάρω το παιδί και τύχαινε να ανοίξει η πόρτα του δωματίου που βρισκόταν πριν κλείσει η πόρτα της διευθύντριας έβλεπα το παιδί μου στο πάρκο. Το δωμάτιο των βρεφών δε, είναι μικρότερο από το δωμάτιο της κόρης μου και σε εκείνο το χώρο τα έκαναν ΟΛΑ! Παιχνίδι, πλύσιμο, τάισμα!

 

Θες κι άλλα; :fiou:

 

και κάτι ακόμα... το παιδί μου δεν είχε βάλει ουδέποτε το χέρι στο στόμα... με την εμμονή τους να της κόψουν την πιπίλα έμαθε να βάζει το χέρι στο στόμα και αυτή τη στιγμή δεν την προλαβαίνω με τις πιπίλες. είναι το μοναδικό μέρος που άφησα τη μικρή και μου την επέστρεψαν συγκαμένη.

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πάω σε τελείως άλλη περιοχή κοντά στη δουλειά μου ;)

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

πριν4 περιπου χρονια που πηγα κ γω ....χαλια κ ζητουσαν κ τα ιδια λεφτα με σοβαρουσ σταθμουσ...εγω τον πηγα μακρια τελικα αλλα αν το ωραριο με εξυπηρετουσε θα διαλεγα τον κουνιακη:mad::mad::mad:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

mcharm πόσο είναι το παιδάκι σου;

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα!

Μετά από πολλές αποτυχημένες προσπάθειες με νταντάδες αποφασίσαμε να πάμε το Νικόλα μας (17 μηνών) σε παιδικό σταθμό. Το σπίτι μας είναι σύνορα Υμηττό-Παγκράτι. Έχουμε ακούσει τα καλύτερα για τον παιδικό σταθμό "Παραμύθι ν'αρχινήσει" στον Υμηττό. Έχει κανένας προσωπική εμπειρία; Περιμένω με ανυπομονησία τις γνώμες σας.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Μετά από πολλές αποτυχημένες προσπάθειες με νταντάδες αποφασίσαμε να πάμε το Νικόλα μας (17 μηνών) σε παιδικό σταθμό. Το σπίτι μας είναι σύνορα Υμηττό-Παγκράτι. Έχουμε ακούσει τα καλύτερα για τον παιδικό σταθμό "Παραμύθι ν'αρχινήσει" στον Υμηττό. Έχει κανένας προσωπική εμπειρία; Περιμένω με ανυπομονησία τις γνώμες σας.

 

δεν ξερω, ουτε εχω ακουσει για τον παιδικό σταθμό που ρωτάς.

σου συστηνω ομως στον βυρωνα το ροουζμαρι (αιγιαλέιας 47 210-7600389), το οποίο εχει παράρτημα και στο παγκρατι (πασιτέλους :cool:

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Κορίτσια γεια σας και πάλι 1 χρόνο μετά.

Για να μην σας τα πολυλογώ, τα χειρότερα έχω να πω για το "Παραμύθι ν'αρχινήσει" και τελικά μείναμε σπίτι μας με καινούρια νταντά και το μικρό μας αδερφάκι. Επειδή το Σεπτέμβριο όμως θα πρέπει ο Νικόλας μου να πάει σίγουρα σε σταθμό, αναζητάμε κάποιον 'σοβαρό', να προσέχουν τα παιδιά, να προσπαθούν για να φάνε και να τα απασχολούν δημιουργικά.

Μπορείτε να με βοηθήσετε από προσωπική σας εμπειρία; Οι απόψεις σας είναι πολύτιμες. Σας θυμίζω ότι μένουμε σύνορα Υμηττό-Παγκράτι.

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας και πάλι 1 χρόνο μετά.

Για να μην σας τα πολυλογώ, τα χειρότερα έχω να πω για το "Παραμύθι ν'αρχινήσει" και τελικά μείναμε σπίτι μας με καινούρια νταντά και το μικρό μας αδερφάκι. Επειδή το Σεπτέμβριο όμως θα πρέπει ο Νικόλας μου να πάει σίγουρα σε σταθμό, αναζητάμε κάποιον 'σοβαρό', να προσέχουν τα παιδιά, να προσπαθούν για να φάνε και να τα απασχολούν δημιουργικά.

Μπορείτε να με βοηθήσετε από προσωπική σας εμπειρία; Οι απόψεις σας είναι πολύτιμες. Σας θυμίζω ότι μένουμε σύνορα Υμηττό-Παγκράτι.

 

σου συστηνω στον βυρωνα το ροουζμαρι (αιγιαλέιας 47 210-7600389), το οποίο εχει παράρτημα και στο παγκρατι (πασιτέλους 8

 

εμεις πηγαινουμε στου βυρωνα, 3η χρονια τωρα. ειμαι πολυ ευχαριστημένη και στεναχωριεμαι που θα φυγει του χρονου.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας και πάλι 1 χρόνο μετά.

Για να μην σας τα πολυλογώ, τα χειρότερα έχω να πω για το "Παραμύθι ν'αρχινήσει" και τελικά μείναμε σπίτι μας με καινούρια νταντά και το μικρό μας αδερφάκι. Επειδή το Σεπτέμβριο όμως θα πρέπει ο Νικόλας μου να πάει σίγουρα σε σταθμό, αναζητάμε κάποιον 'σοβαρό', να προσέχουν τα παιδιά, να προσπαθούν για να φάνε και να τα απασχολούν δημιουργικά.

Μπορείτε να με βοηθήσετε από προσωπική σας εμπειρία; Οι απόψεις σας είναι πολύτιμες. Σας θυμίζω ότι μένουμε σύνορα Υμηττό-Παγκράτι.

εμείς πάμε στο πρώτο σκαλί, στο Βύρωνα

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ενδιαφέρομαι και εγώ. Η μεγαλη μου πήγε προνήπιο και νήπιο στο Ηλιοχαμόγελο, αξιοπρεπές (όχι κάτι ιδιαίτερο) και σχετικά ακριβούτσικο.

Σε καμιά 15αριά μέρες θα ξεκινήσω το ψάξιμο, οπότε θα εκτιμήσω όποιες πληροφορίες-σχόλια και τιμές μου αναφέρετε.

1ciWp3.pngnEMKp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ενδιαφέρομαι και εγώ. Η μεγαλη μου πήγε προνήπιο και νήπιο στο Ηλιοχαμόγελο, αξιοπρεπές (όχι κάτι ιδιαίτερο) και σχετικά ακριβούτσικο.

Σε καμιά 15αριά μέρες θα ξεκινήσω το ψάξιμο, οπότε θα εκτιμήσω όποιες πληροφορίες-σχόλια και τιμές μου αναφέρετε.

 

τα δίδακτρα στο ροουζμαρι (αιγιαλειας 47) φετος είναι 340 χωρις σχολικό. ξερω για τον κουνιάκη που εχει χαμηλές τιμές (280 νομίζω), κανει την εξυπηρέτηση να πηγαίνει το παιδί φαγητό απο το σπίτι αλλα και να μην τρωει καθολου εκει, οπότε ετσι ριχνει το κοστος.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτούς τους σταθμούς που αναφέρετε ασχολούνται ιδιαίτερα με το φαγητό των παιδιών; Ή αν κάποιο παιδί δεν τρώει εύκολα, το παρατάνε νηστικό;! Επίσης όλων των τάξεων βγαινουν για παιχνίδι στην ίδια αυλή; Πόσα παιδιά αντιστοιχούν σε μια δασκάλα;

 

Σας ευχαριστώ που υπάρχετε...!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...