Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

4ος μήνας, μεταμόρφωση !!!!


pantelboy

Recommended Posts

Μπήκαμε στον 4ο μήνα :)

 

Τα βράδια παραμένουν ίδια, σχεδόν, απλά από εκεί που ξύπναγε στις 7 το πρωί τώρα κάνει και μια έξτρα στάση στις 3μιση.

 

Δεν με ενοχλεί όμως αυτό, κάθε άλλο. Απλά ξαφνικά τις τελευταίες δύο εβδομάδες, ενώ δεν θέλει να θηλάσει άλλο, ενώ έχει κοιμηθεί και ενώ όλα ειναι οκ (άλλαγμα κτλ), κλαίει και μουρμουρίζει ΕΚΤΟΣ αν του δίνουμε σημασία !!!!!!

 

Η λογική μου λέει ότι αυτό είναι παραξενιούλα και ότι ψιλοκακόμαθε... δεν μπορεί όταν είμαι δίπλα του και του μιλάω να είναι ήρεμος και να γελάει και μόλις βγω από το οπτικό του πεδίο ή σταματήσω να του δίνω σημασία για 1 λεπτό να γίνεται χαμός.....

 

Συνίσταται γενικά να τον αφήνω να κλαίει για κανα τεταρτάκι εφόσον έχω εξαντλήσει ΤΑ ΠΑΝΤΑ μπας και του περάσει???

203544.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τα μωρά δεν κακομαθαίνουν από τις αγκαλιές! είναι φήμες των παλιών αυτά!

αν ψάξεις και βρεις δημοσιεύεις της Μαρίας Στυλιανάκη θα δεις που το αναφέρει κι αυτή

 

Το μωρό έχει ανάγκη την αγκαλιά

Μπορεί να ξεκίνησες δουλειά και να του λείπεις (πολύ συχνό)

Μπορεί να βγάζει δόντι

Μπορεί μπορεί μπορεί....

 

για κάθε ένα "κακομαθημένο" μωρό απ τις πολλές αγκαλιές μπορώ να σου δείξω εκατό στερημένα παιδιά από αγκαλιές που νοιώθουν ανασφάλειες

 

Η αγκαλιά είναι το Α και το Ω για την ίδια του την ανάπτυξη!

 

Επιπλέον... ένα μωρό τόσο μικρό όσο το δικό σου, δεν γνωρίζει καν την έννοια της εκμετάλλευσης... ότι δλδ ααααααααα αν κλάψω/γκρινιάξω θα με προσέξει

Link to comment
Share on other sites

Σαφώς και δεν ενδείκνυται να αφήσεις το μωρό να κλαίει!

Όταν αφήνεις ένα μωρό να κλαίει, ώστε να μάθει να ηρεμεί, του διδάσκεις ότι τα συναισθήματα του δεν έχουν αξία, μαθαίνει το ίδιο να μη δίνει σημασία στις ανάγκες του και σε τελική, δεν ηρεμεί επειδή κατάλαβε ότι μπορεί και μόνο του αλλά γιατί κουράζεται και παραιτείται, αφού κανείς δεν του δίνει σημασία. Από την άλλη, μπορεί να μην ηρεμήσει καν αλλά να γίνει χειρότερα, να φωνάζει ακόμη πιο πολύ και να χάσει και αυτό και οι γονείς εντελώς τον ύπνο.

 

Σε αυτή την ηλικία όλα σχετίζονται με κάποια ανάγκη του μωρού, έστω και αν αυτή είναι η παρουσία της μαμάς χωρίς (φαινομενικά) να ζητάει κάτι παραπάνω.

 

Δεν με ενοχλεί όμως αυτό, κάθε άλλο. Απλά ξαφνικά τις τελευταίες δύο εβδομάδες, ενώ δεν θέλει να θηλάσει άλλο, ενώ έχει κοιμηθεί και ενώ όλα ειναι οκ (άλλαγμα κτλ), κλαίει και μουρμουρίζει ΕΚΤΟΣ αν του δίνουμε σημασία !!!!!!

 

Εννοείς ότι το κάνει στις 3μιση που ξυπνάει ή και τις άλλες ώρες πριν κοιμηθεί;

Ίσως πρόκειται για φάση επαναπροσαρμογής από τις διακοπές; Καμιά ήπια ανησυχία στην κοιλίτσα του ή αρχές οδοντοφυΐας που χρειάζονται παρηγοριά;

 

δεν μπορεί όταν είμαι δίπλα του και του μιλάω να είναι ήρεμος και να γελάει και μόλις βγω από το οπτικό του πεδίο ή σταματήσω να του δίνω σημασία για 1 λεπτό να γίνεται χαμός.....

 

Το μωρό αρχίζει να αντιλαμβάνεται καλύτερα το περιβάλλον, αρχίζει να καταλαβαίνει πιθανώς ότι είναι ξεχωριστή οντότητα από τη μαμά και αυτό μπορεί να γεννά φόβους.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό σου -όπως όλα- είναι ένα μικρό ανθρωπάκι.

Εκτός λοιπόν από τις σωματικές του ανάγκες (μαμ, κακά και νάνι) έχει και κοινωνικές. Κοινώς ΘΕΛΕΙ ΠΑΡΕΑ!

Και φυσικά δεν μπορεί να καταλάβει την έννοια του χρόνου 1-2 λεπτά είναι ίσως τρομαχτικά πολύς χρόνος για να μένει μόνο του στα δικά του μέτρα.

Και φυσικά δεν μπορεί να καταλάβει ότι εσύ έχεις κι άλλα πράγματα να κάνεις.

Δεν κακομαθαίνει αν έχει την προσοχή σου. Και δεν μαθαίνει τίποτα αν το αφήσεις να κλαίει.

Αλήθεια αντέχεις να το αφήσεις να κλαίει 15'?

Έχεις ιδέα πόσο αργά περνάνε 15' κλάματος?

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δες και δω ποσες ειμαστε :D

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=9376

 

Οσο το αγκαλιάζεις τρυφερά τοσο το ηρεμείς το μωρακι σου και την επομενη μέρα θα ναι πολυ πιο ηρεμο :D

Κουκλος ειναι να τον χαιρεσαι !!!!! :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΙ ΕΓΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΙΧΑ!

ΩΣΤΟΣΟ ΦΟΥΣΚΟΝΑΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΟΥΛΑΚΙΑ

ΚΑΙ ΕΙΧΑΜΕ ΤΡΕΛΛΗ ΓΚΡΙΝΙΑ (ΚΟΙΤΑΞΕ ΤΟ ΜΗΠΩΣ...)

ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΚΛΕΙΣΑΜΕ ΤΟΥΣ 6 ΜΗΝΕΣ

ΘΕΛΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΑΡΕΑ, ΤΗΣ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΕΙ ΟΣΟ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΚΟΥΖΙΝΑ

ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΔΟΥΛΕΙΕΣ, ΔΕ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΘΕΤΑΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ ΠΙΑ,

ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΗ ΑΝΑΓΚΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙ ΤΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΑΣ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ, ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟ, ΑΛΛΑ ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΙ

ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΕ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΟΠΟΤΕ ΑΚΟΜΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ..... ΜΕΤΑ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΟΥ ΘΑ ΣΕΡΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΤΖΑΚΙΑ ΜΑΣ...

tn?sid=3721117070&mid=AIsKDNkAABLhSOXwJAz0dywE45w
Link to comment
Share on other sites

ΜΕΤΑ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΟΥ ΘΑ ΣΕΡΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΤΖΑΚΙΑ ΜΑΣ...

 

μια συνήθεια είναι :D εμείς πλέον λέμε "καλώς την ουρά"

τον βλέπουμε πότε πότε να φεύγει μόνος του να παίξει με τα παιχνίδια του στο δωμάτιο του αλλά δεν κρατάει και πολύ αυτό...

ίσα για να πάρει ένα παιχνίδι και να έρθει στο σαλόνι ή στην κουζίνα

είναι παιδότοπος όλο το σπίτι αλλά να σου πω την αμαρτία μου, μου αρέσει!

Παιδί έκανα... αν ήθελα συγυρισμένο σπίτι κι όχι κλάματα ας έπαιρνα ενυδρείο :lol:

Link to comment
Share on other sites

ΣΩΣΤΑΑΑΑΑΑ

ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ!

ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΜΑΖΕΥΕΙΣ ΚΑΘΕ ΤΡΕΙΣ ΚΑΙ ΛΙΓΟ

ΑΦΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΙΔΑΚΙ, ΘΑ ΤΟ ΔΕΣΟΥΜΕ?????

ΕΔΩ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΗΣ ΤΡΕΛΛΗΣ ΑΠΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ

ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ 6 ΜΗΝΩΝ, ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΜΕΤΑ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΤΑΙ.. ΧΑΧΑ!

tn?sid=3721117070&mid=AIsKDNkAABLhSOXwJAz0dywE45w
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...