Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Από πέρισυ ο παιδικός μας ξεκίνησε να κάνει τις σχολικές γιορτές Χριστουγέννων και καλοκαιριού σε ένα πολύ ωραίο χώρο μεν αλλά με ακριβό αντίτιμο δε. Κάθε γιορτή στοιχίζει 50 ευρώ για την συμμετοχή του παιδιού (τα διπλάσια εάν πρόκειται για αδελφάκια), την παρουσία των γονιών και την στολή, το cd της γιορτής χρεώνεται έξτρα 10 ευρώ ανεβάζοντας το κόστος στα 60 ευρώ. Θα ήθελα πραγματικά την γνώμη σας εάν το θεωρείται "ηθικό" να υπάρχει τόσο υψηλό κόστος για μια σχολική γιορτή. Εσείς πόσα δίνετε ;; Προσωπικά νομίζω ότι δεν είναι σωστό γιατί υποχρεώνει τον γονιό θέλοντας και μη να στείλει το παιδί του έστω και εάν δεν συμφωνεί. Η κρίση είναι πραγματικά στην ζωή μας αλλά κάποιοι δεν θέλουν να σεβαστούν ότι μεν οι σταθμοί που είναι ιδιωτικοί έχουν κόστος αλλά πρέπει να υπάρχει και όριο. Σας ευχαριστώ περιμένω τα σχόλια σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμας η στολη στοιχιζει 30 ευρω (55 για αδερφακια). Το dvd και οι φωτο χρεωνονται εξτρα (15 το dvd και 2 ευρω/φωτο. Στο τελος δινεται δωρο στα παιδακια (μπλουζα, γλυκακια) και κερασματα για ολους (γλυκα, παγωτα και αναψυκτικα). Και παλι ακριβα ειναι αλλα το δικο σας παραπαει...

Link to comment
Share on other sites

Εμεις, ειτε δεν δινουμε καθολου χρηματα, ειτε το κοστος ειναι στα 5 ευρω. Και αλλα 5 για το DVD.

Και εχουμε παει και σε ιδιωτικο παιδικο και σε δημοσιο. Για να δεις τη διαφορα.

Μα ποιος σταθμος ειναι; Ποσα δινεις το μηνα; Γιατι αν πηγαινεις σε κανεναν πολυ ακριβο πχ ειναι αναμενομενο ισως (αλλα δεν δικαιολογειται)

Link to comment
Share on other sites

Εμεις δεν πληρωνουμε τιποτα, το dvd κανει 10 ευρω. Αλλα δεν εχουν στολες ή εχουν ''σπιτικες'' στολες. Ειναι χαριτωμενες γιορτουλες, με χορευτικα, ποιηματακια, σκετσακια, οχι τιποτα υπερπαραγωγες αλλα ενταξει παιδικος ειναι. Τα 50 ειναι οντως πολυ μεγαλο ποσο, ειναι λιγα τα παιδια μηπως?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στολές παίρνουμε κι εμείς ότι μας ζητήσουν. Για το χώρο δεν πληρώνουμε τίποτα. Τα κεράσματα τα φτιάχνουμε οι μανούλες, το DVD κάνει 12 ευρώ και οι φωτό από ενάμιση αν θυμάμαι καλά, αλλά δεν είναι υποχρεωτικό. Εμείς πχ τραβάμε δικό μας βίντεο, και δεν έχω θέμα, εξάλλου ποιος θα κάτσει να δει δυόμιση ώρες γιορτή για 3 λεπτά που έχει το παιδί του ρόλο.......το μοντάρω η ίδια και γίνεται μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Στον παιδικό του γιου μου κάνουν γιορτή δύο φορές τον χρόνο (χριστούγεννα και καλοκαίρι) και τις στολές τις αναθέτουν για ράψιμο σε μοδίστρα,με κόστος 30 ευρώ την φορά ,χωρίς απόδειξη φυσικά..Στον ίδιο παιδικό πήαινε και η κόρη μου,οπότε τα τριαντάευρα εχουν φύγει πολλές φορές..Κάποια στιγμή κάποιοι γονείς αναφερθήκαμε στην δασκάλα για το ποσό,μήπως βρεθεί κάποια λύσει πιο οικονομική και η απάντηση ήταν ότι η ανάθεση στην μοδίστρα γίνεται για λόγους ομοιομορφίας των παιδιών..Βέβαια την τσέπη μας δεν την ρώτησε κανείς..Και δεν μπορείς να αρνηθείς ην συμμετοχή του παιδιού...Δεν θα ήθελα να το αποκλείσω λόγω χρημάτων από τις σχολικές γιορτούλες..Αδιέξοδο..

Link to comment
Share on other sites

Στον παιδικό του γιου μου κάνουν γιορτή δύο φορές τον χρόνο (χριστούγεννα και καλοκαίρι) και τις στολές τις αναθέτουν για ράψιμο σε μοδίστρα,με κόστος 30 ευρώ την φορά ,χωρίς απόδειξη φυσικά..Στον ίδιο παιδικό πήαινε και η κόρη μου,οπότε τα τριαντάευρα εχουν φύγει πολλές φορές..Κάποια στιγμή κάποιοι γονείς αναφερθήκαμε στην δασκάλα για το ποσό,μήπως βρεθεί κάποια λύσει πιο οικονομική και η απάντηση ήταν ότι η ανάθεση στην μοδίστρα γίνεται για λόγους ομοιομορφίας των παιδιών..Βέβαια την τσέπη μας δεν την ρώτησε κανείς..Και δεν μπορείς να αρνηθείς ην συμμετοχή του παιδιού...Δεν θα ήθελα να το αποκλείσω λόγω χρημάτων από τις σχολικές γιορτούλες..Αδιέξοδο..

 

 

Με ολο το θαρρος, δεν ειναι αδιεξοδο.

Αν απλα οι γονεις συνεννοηθουν και απαντησουν ολοι μαζι "οχι, θα παρουμε ετοιμες στολες/θα τις κανουμε μονες μας" τοτε δεν πιστευω οτι θα μπορεσει να σε υποχρεωσει κανεις!

Προφανως κατι κρυβεται πισω απο ολα αυτα, ας μην το σχολιασω εφοσον δεν ξερω αλλα πως γινεται οταν πηγαινε η μεγαλη παιδικο ακριβο μαλιστα, να μην πληρωνουμε κατι; Και γινοταν σε θεατρο του Δημου. Εχει κυλικειο αν θες να παρεις κατι.

Στον δευτερο σταθμο, στο χωρο του σχολειου. Και ολα φοραγαν παρομοια ρουχα πχ ολοι τζην και ασπρο μπλουζακι. Τα χριστουγεννα πηγαμε ολες σε γνωστο μεγαλο καταστημα και πηραμε φτερα αγγελων, στολη με ραβδι κλπ, 8 ευρω μας ηρθε το ατομο. Μια χαρα ομοιομορφα ηταν.

τα παιδια εν τελει δεν τα νοιαζει, αν η στολη ειναι Α ποιοτητας, αλλα τους νοιαζουν.

Αν παντως θελουν να βγαζουν μεγαλειωδεις φωτο για διαφημιση, την οποια πληρωνετε εσεις ειναι Αισχος.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις, ειτε δεν δινουμε καθολου χρηματα, ειτε το κοστος ειναι στα 5 ευρω. Και αλλα 5 για το DVD.

Και εχουμε παει και σε ιδιωτικο παιδικο και σε δημοσιο. Για να δεις τη διαφορα.

Μα ποιος σταθμος ειναι; Ποσα δινεις το μηνα; Γιατι αν πηγαινεις σε κανεναν πολυ ακριβο πχ ειναι αναμενομενο ισως (αλλα δεν δικαιολογειται)

 

Είμαι σε ένα παιδικό που θεωρειται κομματάκι ακριβός αλλά όχι και από τους ακριβότερους, έχω ακούσει και άλλους με πιο υψηλό κόστος αλλά το θέμα είναι οι γιορτές. Αν θες σου στέλνω πμ να σου πω.

 

Οι μανάδες έχουν όλες πρόβλημα αλλά καμία δεν θέλει να μιλήσει ευθέως, το οικονομικό είναι taboo. Εγώ προσωπικά δεν θέλω να πω τίποτα, γιατί να φανώ εγώ ενώ μετά οι άλλες μαμάδες θα κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν. Την έχω πάθει πολλές φορές σε άλλες περιπτώσεις και είδα ότι κανείς δεν θέλει να φανεί αλλά ψάχνει για κάποιον που θα βγάλει το φίδι από την τρύπα.

 

Το αστείο είνα ότι στο παρελθόν οι γιορτές γινόντουσαν σε άλλο χώρο με συνολικό κόστος 30 ευρώ στολή και DVD. :( τι έχει αλλάξει λοιπόν.

 

Αναρωτιέμαι μήπως τελικά κάποιοι γονείς παραπονέθηκαν για τις προηγούμενες επιλογές χώρου (πχ δεν είχε parking, Κλπ.), με αποτέλεσμα να επιλεγεί ένας πολύ ποιοτικός χώρος αλλά ακριβός....!

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σε ιδιωτικό χώρο και όχι στο ίδιο κτίριο του παιδικού; Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο...

 

Φίλη μου κατά την γνώμη μου αυτό θα ήταν το σωστότερο, μέσα στο σταθμό εάν και δεν έχει πολύ χώρο, αλλά γίνεται όμως. Με τους γονείς να φέρουν κάτι κλπ. Εμένα αυτό το οικογενειακό κλίμα θα μου άρεσε καλύτερα και σίγουρα δεν θα είχε και μεγάλο κόστος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φίλη μου κατά την γνώμη μου αυτό θα ήταν το σωστότερο, μέσα στο σταθμό εάν και δεν έχει πολύ χώρο, αλλά γίνεται όμως. Με τους γονείς να φέρουν κάτι κλπ. Εμένα αυτό το οικογενειακό κλίμα θα μου άρεσε καλύτερα και σίγουρα δεν θα είχε και μεγάλο κόστος.

 

Νομίζω ότι το καλύτερο θα ήταν να το συζητήσεις με τον παιδικό, εφόσον υπάρχει θέμα οικονομικό.. δηλ. τα 50 ευρώ για κάποιον μπορεί να μην είναι πρόβλημα... για άλλους να είναι.. εφόσον οι γονείς τα δίνουν τα χρήματα μπορεί και από τον παιδικο να θεωρούν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.. εάν οι άλλοι γονείς κάνουν την "πάπια" δεν χάνεις τίποτε να ρωτήσεις στον παιδικό γιατί όλο αυτό το κόστος... σε εμάς ακόμη τα κόστη είναι μικρά σε ότι μας έχουν ζητήσει θεωρώ όμως πως εάν παρείχαν κάτι που το θεωρούσα ακριβό, θα τους το έλεγα.... εφόσον είναι ιδιωτικός ο σταθμός προφανώς προσπαθούν να βγάλουν από παντού.. δεν χάνεις τίποτε να ρωτήσεις.. ούτε είναι υποχρεωτικό να πεις στους άλλους γονείς ότι το έκανες.. από ότι καταλαβαίνω δεν υπάρχει ομαδικό πνεύμα, να κάνατε όλοι μαζί μία κίνηση δηλαδή οπότε αναγκαστικά καλή μου θα κινηθείς μόνη σου.. εάν από την άλλη το συγκεκριμένο ποσό δεν είναι φοβερό για σένα, μην κάνεις τίποτε.. άσε τους άλλους να βγάλουν το φίδι από την τρύπα :-P από ότι καταλαβαίνω στο παρελθόν το έχεις κάνεις εσύ πολλές φορές για τους άλλους!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το καλύτερο θα ήταν να το συζητήσεις με τον παιδικό, εφόσον υπάρχει θέμα οικονομικό.. δηλ. τα 50 ευρώ για κάποιον μπορεί να μην είναι πρόβλημα... για άλλους να είναι.. εφόσον οι γονείς τα δίνουν τα χρήματα μπορεί και από τον παιδικο να θεωρούν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.. εάν οι άλλοι γονείς κάνουν την "πάπια" δεν χάνεις τίποτε να ρωτήσεις στον παιδικό γιατί όλο αυτό το κόστος... σε εμάς ακόμη τα κόστη είναι μικρά σε ότι μας έχουν ζητήσει θεωρώ όμως πως εάν παρείχαν κάτι που το θεωρούσα ακριβό, θα τους το έλεγα.... εφόσον είναι ιδιωτικός ο σταθμός προφανώς προσπαθούν να βγάλουν από παντού.. δεν χάνεις τίποτε να ρωτήσεις.. ούτε είναι υποχρεωτικό να πεις στους άλλους γονείς ότι το έκανες.. από ότι καταλαβαίνω δεν υπάρχει ομαδικό πνεύμα, να κάνατε όλοι μαζί μία κίνηση δηλαδή οπότε αναγκαστικά καλή μου θα κινηθείς μόνη σου.. εάν από την άλλη το συγκεκριμένο ποσό δεν είναι φοβερό για σένα, μην κάνεις τίποτε.. άσε τους άλλους να βγάλουν το φίδι από την τρύπα :-P από ότι καταλαβαίνω στο παρελθόν το έχεις κάνεις εσύ πολλές φορές για τους άλλους!

 

 

Έχω βγάλει εγώ φίδια από τρύπες, να χαρούν τα μάτια σου. Πλέον δεν το κάνω. Εγώ είμαι αντίθετη στο όλο concept δίνω 50 ευρώ για να χαρεί το παιδί!!!! Σε πληροφορώ έχω κάνει πολλά για να χαρεί το παιδί και μετά βλέπω ότι δεν λειτουργεί αυτό το σύστημα. Να καταξοδευόμαστε για να χαρεί το παιδί. Απλά είναι too much...!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...