Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θηλασμος ή ξενο γαλα


Recommended Posts

Γειά σας! Θέλω την γνώμη σας. Έχω μια μπέμπα (2 μηνών).

17/2 Γέννηση 2900 - 50εκ

21/2 2760

19/3 4000 - 54,5εκ

8/4 4730

16/4 4850 - 57,5εκ

Τις πρώτες 2 μέρες στην κλινική έτρωγε μπουκάλι γιατί μου ειπαν να μην την θηλάσω λόγω κάποιων φαρμάκων που πήρα. Μετά ξεκίνησα να την θηλάζω στην αρχή με συμπλήρωμα. Το συμπλήρωμα ήταν από 50 έως 110ml την ημέρα. Ο θηλασμός ήταν δύσκολος καθώς είχε βραχύ χαλινό και την 27η μέρα πήγαμε και της το κόψαμε. Από τότε σταμάτησε να με πονάει και φτάσαμε σε σημείο να μην τρώει καθόλου ξένο γάλα.

Έχω 3 μέρες που της δίνω μονο ξένο γάλα γιατί και πάλι πήρα κάποιο φάρμακο και μου είπαν πως δεν πρέπει να την θηλάσω (βέβαια από ότι μου είπαν κάποια κορίτσια εδω, η δραστική ουσία είναι συμβατή με τον θηλασμό αλλά αυτό είναι άλλο θέμα).

Αυτό που με απασχολεί είναι πως όταν την θήλαζω -και σήμερα ξεκίνησα πάλι να την βάζω στο στήθος παράλληλα βέβαια με ξένο- γίνεται γκρινιάρα. Τρώει 4-5 λεπτά, τεντώνεται προς τα πίσω, αφήνει τη θηλή ουρλιάζοντας και γενικά είναι ανήσυχη όλη την ημέρα.Επίσης με το που ξεκινήσαμε πάλι να θηλάζουμε βγάζει γουλιές και ξανα φούντωσε το εκζεμα της.

Πριν της δώσω ξένο γάλα είχε πάρα πολλά αέρια- όλη μέρα- και κακά έκανε ανά 2 ημέρες. Είχα κόψει γαλακτοκομικα, λαχανικά (μόνο σπανάκι έτρωγα) και εσπεριδοειδή. Με το ξένο δεν έχει αέρια αλλά ούτε και κακάκια κάνει. Χθες μετα απο οδηγία της παιδιάτρου, της έβαλα υπόθετο γλυκερίνης και έκανε αμέσως.

Με το δικό μου γάλα γίνεται ανήσυχη, κλαίει όλη μέρα, κοιμάται ελάχιστα και βγάζει γουλιές (μερικές φορές μόνο της ανεβαίνουν και τα καταπίνει πάλι) θέλει να είναι συνέχεια αγκαλιά και κοιμάται μόνο στην αγκαλιά κ αν την αφήσω κάτω κλαίει. Με το ξένο δείχνει πιο ήρεμη και χαρούμενη και δεν έχουμε καμία αντίδραση όπως αυτές του θηλασμού.

Θέλω πάρα πολύ να τρέφεται με το δικό μου γάλα αλλά μήπως δεν είναι ευτυχισμένη και ικανοποιημένη; Μήπως κάτι την ενοχλεί στο γάλα μου; Είμαι σχεδόν απελπισμένη. Η παιδιατρος επιμενει να της δίνω το δικό μου γάλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σου και πάλι, neomelos!

 

Για θύμισέ μας, όσο έπαιρνες το voltaren, έκανες αντλήσεις; Πόσες φορές την ημέρα και με τι θήλαστρο; Τώρα πόσο ξένο πίνει το μωρό το 24ωρο;

 

Σχετικά με τον εκνευρισμό του μωρού στο στήθος, θεωρώ ότι καλομαθε στη ροή του μπουκαλιού.

 

Σχετικά με έκζεμα κτλ: η Νο 1 αιτία αλλεργίας είναι η πρωτεΐνη του αγελαδινού γάλακτος. Είναι απίθανο να πειράζει το μωρό το δικό σου γάλα και όχι το ξένο, που είναι 100% αγελαδινό! Εκτός αν έχει αλλεργία σε κάτι άλλο, Π.χ. ξηρούς καρπούς.

 

Γουλιές βγάζει και σε γεύμα που δεν της έχεις δώσει καθόλου ξένο;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου και πάλι' date=' neomelos!

 

Για θύμισέ μας, όσο έπαιρνες το voltaren, έκανες αντλήσεις; Πόσες φορές την ημέρα και με τι θήλαστρο; Τώρα πόσο ξένο πίνει το μωρό το 24ωρο;

 

Σχετικά με τον εκνευρισμό του μωρού στο στήθος, θεωρώ ότι καλομαθε στη ροή του μπουκαλιού.

 

Σχετικά με έκζεμα κτλ: η Νο 1 αιτία αλλεργίας είναι η πρωτεΐνη του αγελαδινού γάλακτος. Είναι απίθανο να πειράζει το μωρό το δικό σου γάλα και όχι το ξένο, που είναι 100% αγελαδινό! Εκτός αν έχει αλλεργία σε κάτι άλλο, Π.χ. ξηρούς καρπούς.

 

Γουλιές βγάζει και σε γεύμα που δεν της έχεις δώσει καθόλου ξένο;[/quote']

 

εκανα 5 φορες την ημερα. με το μινι ελεκτρικ της μεντελα. πινει 7 φορες την ημερα απο 70μλ περιπου και 1 γευμα δικο μου. στο βραδινο θηλασμο δεν εχουμε προβλημα γκρινιας μονο γουλιτσες που βγαζει. το μονο που τρωω ειναι κρεας, πατατες, ρυζι, μακαρονια τιποτα αλλο. γουλιες βγαζει μονο στο δικο μου οχι στο ξενο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Οι αντλήσεις ήταν λίγες. Θα έπρεπε να ήταν τουλάχιστον 8, δηλαδή όσα και τα γεύματα που κάνει ένα μωρό το 24ωρο.

 

Άλλη μία απορία: όταν λες 7 φορές ξένο, εννοείς αφού έχει θηλάσει πρώτα το μωρό, ε; Και ότι την 8η φορά μόνο θηλάζει μόνο, χωρίς συμπλήρωμα;

 

Μπορείς να αρχίζεις να μειώνεις το ξένο κατά 10 ml το 24ωρο, μετρώντας βρεγμενες πάνες κτλ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Οι αντλήσεις ήταν λίγες. Θα έπρεπε να ήταν τουλάχιστον 8' date=' δηλαδή όσα και τα γεύματα που κάνει ένα μωρό το 24ωρο.

 

Άλλη μία απορία: όταν λες 7 φορές ξένο, εννοείς αφού έχει θηλάσει πρώτα το μωρό, ε; Και ότι την 8η φορά μόνο θηλάζει μόνο, χωρίς συμπλήρωμα;

 

Μπορείς να αρχίζεις να μειώνεις το ξένο κατά 10 ml το 24ωρο, μετρώντας βρεγμενες πάνες κτλ[/quote']

 

δεν θηλαζω. βγαζω με το θηλαστρο 100μλ / ημερα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πώς και έτσι;.Πριν τα βολταρεν δε θηλαζε κανονικά, απευθείας; Πόσες μέρες ήπιε αποκλειστικά μητρικό;

 

Θα πρέπει να βάζεις το μωρό στο στήθος, σε κάθε γεύμα. Όταν τελειώσει το ένα στήθος, χωρίς να χορτάσει, προσφέρεις το άλλο και, αν εξακολουθήσει να πεινάει, δίνεις το συμπλήρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Πώς και έτσι;.Πριν τα βολταρεν δε θηλαζε κανονικά, απευθείας; Πόσες μέρες ήπιε αποκλειστικά μητρικό;

 

Θα πρέπει να βάζεις το μωρό στο στήθος, σε κάθε γεύμα. Όταν τελειώσει το ένα στήθος, χωρίς να χορτάσει, προσφέρεις το άλλο και, αν εξακολουθήσει να πεινάει, δίνεις το συμπλήρωμα.[/quote

 

αναφερω στο πρωτο μηνυμα τον λογο.

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο μήνυμα λες "ξεκίνησα πάλι να τη βάζω στο στήθος, παράλληλα βέβαια με ξένο".

 

Σορρυ αν σε κουράζω με τις απορίες μου, αλλά κάτι δεν έχω καταλάβει καλά!

Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο μήνυμα λες "ξεκίνησα πάλι να τη βάζω στο στήθος, παράλληλα βέβαια με ξένο".

 

Σορρυ αν σε κουράζω με τις απορίες μου, αλλά κάτι δεν έχω καταλάβει καλά!

 

ισως εγω δεν τα γραφω σωστα. την νυχτα εχω το μωρο στο κρεβατι και οποτε θελει πιανει στηθος. την ημερα τραβαω με το θηλαστρο αλλα βγαζω ελαχιστο γαλα. μαζευω για ενα γευμα. το οποιο της το δινω το βραδυ πλεον. οταν ειναι ανησυχη (την ημερα) την βαζω στο στηθος αλλα δεν τρωει. πιπιλαει λιγο και χαλαρωνει. την νυχτα παντως δεν εχει προβλημα. δεν ξερω αν τρωει και ποσο τρωει. την ακουω να καταπινει 2-3 φορες αλλα δεν ειναι ανησυχη. δεν ξερω αν σε μπερδεψα περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, τώρα κατάλαβα!

 

Πιστεύω πως έχει μειωθεί αρκετά το γάλα σου, γιατί το mini electric δεν μπορεί να κάνει τη δουλειά που θα έκανε ένα μωρό που θηλάζει απ'ευθείας.

 

Από το πρώτο μήνυμά σου, καταλαβαίνω πως επιθυμείς να επανέλθεις στον αποκλειστικό θηλασμό. Όπως σου έχω ήδη γράψει, θα πρέπει το μωρό να μπαίνει στο στήθος σε κάθε γεύμα και μετά να παίρνει συμπλήρωμα. Μία ώρα μετά από το θηλασμό (ή και αμέσως μετά- εσύ θα δεις τι βολεύει και τι αποδίδει περισσότερο) θα κάνεις και άντληση, ώστε να αυξηθεί η παραγωγή και να μαζεύεις δικό σου γάλα για συμπλήρωμα.

 

Ιδανικά:

α) η άντληση θα γίνεται με ενοικιαζόμενο νοσοκομειακό θήλαστρο

β) το συμπλήρωμα θα δίνεται με εναλλακτικές μεθόδους (πρακτικά, δεν υπάρχει κανένας λόγος να παίρνει ένα μωρό μπουκάλι!). Η καλύτερη είναι το σωληνάκι και ακολουθούν οι υπόλοιπες μέθοδοι (σύριγγα, κουτάλι, ποτηράκι κτλ).

Για σωληνάκι, δες εδώ:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...