Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Baby sitter δε μιλαει καλα ελληνικα


Recommended Posts

Αγαπητοί γονείς καλησπερα σας, θα ηθελα να μοιραστώ μαζι σας ενα θέμα που με απασχολεί πολυ!!εδω κ πολυ καιρο ήμουν σε φαση αναζητήσεις νταντάς για το παιδακι μου που ειναι 12 μηνων.ειδα αρκετές κοπέλες Ελληνίδες,οι οποίες καποιες δε μπορούσαν λογω ωραρίου(σπαστο) κ καποιες τις απορρίψαμε λογω του οτι δεν είχαν αρκετή ενέργεια κ όρεξη! Τελικα βρήκαμε μια κυρία αλλοδαπή πολυ ευδιάθετη,με πολλη όρεξη,ολο χαμογελο,πολυ εξυπηρετική,παντα διάθεσιμη(καθότι δεν εχει οικογένεια εδω),με μεγάλη αγάπη κ τρυφερότητα για τα παιδια α λ λ α δε μιλαει καλα τα ελληνικα!!!για να γίνω πιο συγκεκριμένη.. Τη μια λεει κατι σωστά,την αλλη λάθος ( π.χ εδω-εντω ,πόδι-πόντι, αγάπη- αγκαπη, αεροπλάνο- αεροπλάνος κ.α).. !!!φοβαμαι λοιπον να μην επηρεαστεί ο λόγος του κ μαθαίνει πράγματα λάθος. Ρώτησα κ ειδικό κ μου ειπε οτι υπαρχει ενδεχόμενο να επηρεαστεί,μπορει κ οχι. Να σημειώσω οτι τη χρειάζομαι μονο για να ενα χρονο κ οτι θα περνα 8 ωρο με το παιδι( αρκετές ωρες δηλαδη). εχετε εσεις καποια παρόμοια εμπειρία;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Όταν λες ότι ρώτησες ειδικό, τι ειδικό ρώτησες αν επιτρέπεται; Λογοθεραπευτή ή κάτι άλλο;

 

Προσωπικά δε νομίζω να έχετε πρόβλημα εφόσον το παιδί ζει σε αμιγώς ελληνικό περιβάλλον και θα έχει ακούσματα από πολλές πηγές και όχι μόνο από τη νταντά.

 

Μια άλλη λύση θα ήταν η νταντά να του μιλάει στη γλώσσα της και εσείς στα ελληνικά :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι λογοθεραπευτρια εννοώ! Να σου πω την αληθεια κ εγω αυτο πιστευω, αλλα ειναι που θελω οτι το καλυτερο για το μωρο μου,οπως κ καθε μανούλα!

Link to comment
Share on other sites

Πόσο σε καταλαβαίνω..έχω Βουλγαρα νταντά στη μικρή μου, από τριών μήνών ως τώρα που κλεινει τα δύο..είχα πολύ άγχος μέχρι να πει τις πρώτες της κουβέντες..και όλα μια χαρά...ξέρει και χορεύει και βουλγαρικά τραγουδάκια, τα ελληνικά τα μαθαίνει από μας, αυτή η γυναίκα με δύο μεγάλες κόρες της έχει απεριόριστη αγάπη και να σου πω αυτό ήταν το κριτήριό μας..

 

να σκεφτείς τώρα έφυγε διακοπές και την πήραν τα κλάμματα που θα αποχωριζόταν τη μικρή..

ο ένας χρόνος δεν είναι πολύς...όταν γυρνάτε θα της διαβάζετε παραμύθια, θα της μιλάτες, θα λέτε τραγουδάκια. ακόμη και στη γλώσσα της να μιλάει πάλι κανένα πρόβλημα..μην τρελαίνεσαι, είχα ακριβώς τις ίδιες ανησυχίες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νομίζω ότι έχει δίκιο η λογοθεραπεύτρια: ενδέχεται να επηρεάσει. Υπάρχουν παιδάκια που τους είναι έμφυτη η ευκολία στην ομιλία και άλλα που δυσκολεύονται περισσότερο και έχουν ανάγκη από περισσότερα ερεθίσματα και βοήθεια.

Αν το παιδάκι σου ανήκει στην πρώτη κατηγορία, μπορεί να γίνει και "δίγλωσσο".

Αν ανήκει στη δεύτερη κατηγορία, μπορεί όμως να έχει δυσκολίες.

 

Η σωστή προφορά είναι σημαντική. Για αυτό οι ειδικοί συμβουλεύουν τους γονείς να μιλάνε αργά και καθαρά. Οπότε, δικαιολογημένα ανησυχείς.

 

Από την άλλη είναι ΠΟΛΥ δύσκολο να βρεις άνθρωπο εμπιστοσύνης.

 

Τι μπορείς να κάνεις τώρα;

Ίσως αν έδινες CD με παραμύθια και τραγούδια; Δηλαδή, να έδινες ΈΝΑ μόνο στην αρχή, που να παίζεται συνέχεια, ώστε να το εμπεδώσει και η νταντά.

Έχει σημασία και πόσες ώρες θα είναι ξύπνιο το παιδί με εσένα και πόσες με την νταντά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο μεγαλος μου γιος χρειαστηκε να κανει λογοθεραπεια και θυμαμαι οτι ειχα συζητησει με τη λογοθεραπευτρια κατι σχετικο, γιατι κι εγω εψαχνα τοτε νταντα για να μην αφησω τη δουλεια μου και στην επαρχιακη πολη που ζω υπηρχαν τοτε μονο αλλοδαπες διαθεσιμες. Η λογοθεραπευτρια ηταν κατηγορηματικη σε αυτο, βεβαια ο δικος μου ειχε τοτε καποια δυσκολια διεγνωσμενη. Παντως δεν ειναι καλυτερα τα παιδια να ακουν σωστα ελληνικα απο πολυ μικρα? Εγω στη θεση σου θα συνεχιζα την αναζητηση, μεχρι να βρω καποια που θα πληροι ολες τις βασικες προυποθεσεις, γενικα η γλωσσικη αναπτυξη ειναι ενα θεμα στο οποιο κατα τη γνωμη μου δεν χωρουν εκπτωσεις.

Link to comment
Share on other sites

οκ όλα είναι πολύ σχετικά τι να πω..για μένα η αλλοδαπή με τα σπαστά ελληνικά ήταν μονόδρομος, ζούσε στο σπίτι μας ουσιαστικά..

 

και ήταν μονόδρομος η επιλογη..τέλος πάντων ο καθένας όπως νιώθει πράττει..

Link to comment
Share on other sites

Μανούλες σας ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις σας!!η αληθεια ειναι οτι σημερα γνώρισα κ άλλες δυο κυρίες Ελληνίδες( η μια χρονια νταντα,η αλλη νηπιαγωγός μικρη ) και είπα στη καλη μας νταντα,την οποία εχω υπερσυμπαθησει, οτι τελικα θα το κρατήσει η Γιαγια για κάποιο καιρο για να μην την στενοχώρησω!!παντως για να σας πω την αληθεια λυπήθηκα πολυ που την άφησα γιατι νιώθω οτι θα του πρόσφερε απεριόριστη αγάπη κ οχι για τα χρήματα αλλα γιατι ειναι ενας πολυ δοτικος άνθρωπος. Μου ειχε πει χαρακτηριστικά οτι απο τη στιγμη που θα ερθω σπίτι σας,θα σας νιωθω οικογένεια μου κ το σπίτι σας θα το νιωθω σπίτι μου..!! Αν ηταν πιο μεγάλο το μωρακι μου θα την ηθελα 100%!!! Οσο αφορά το θέμα της γλώσσας, επειδη μπορει να εχετε παρόμοια διλήμματα με μένα θα σας πω τι μου ειπε η λογοθεραπευτρια! Μου ειπε οτι υπαρχει το ενδεχόμενο να το επηρεάσει στο να μαθει να λεει λάθος καποιες λέξεις κτλ , αλλα φυσικά αυτο ειναι κατι που θα διορθωθεί με τον καιρο( παιδικό-σχολειο κτλ). Έπουδενι ομως δε σχετίζεται με προβλήματα στον λόγο( δυσκολία στο να μιλήσει κτλ), αυτο θα το παρουσίαζε ετσι κ αλλιως, δεν θα ειχε σχέση με την αλλοδαπή νταντα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...