Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

glucophage στην εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους.αποριουλα:παιρνω glucoplage εδω και ενα χρονο για βελτιωση ποιοτητας ωορηξιας, καθως στη καμπυλη σακχαρου βρεθηκε αντισταση στην ινσουλινη.τελικα εκανα εξωσωματική και πετυχε,δοξα τω θεω.ο γυναικολογος,ο βιοπαθολογος και ο Αιματολογος μου ειπαν να τα συνεχισω και τωρα που ειμαι εγκυος.ο ενδοκρινολογος ομως οχι..θα παω και σε δευτερο ενδοκρινολογο και θα σας ελεγα να μου προτεινετε καποιον.επαιρνε καμια σας glucophage οταν ηταν εγκυουλα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα!

 

Εγώ έκανα διαβήτη κύησης και στα δύο παιδιά. Η ενδοκρινολόγος που είχα στη δεύτερη εγκυμοσύνη ήταν πολύ ένθερμη υποστηρίκτρια του glucophage. Τελικά το γλύτωσα στο τσακ, γιατί ρύθμισα το σάκχαρο μόνο με τη διατροφή.

 

Αλλά και φίλη μου με πολυκυστικές και αντίσταση στην ινσουλίνη, της είχε πει ο ενδοκρινολόγος της ότι, με το που θα μείνει έγκυος, θα πάρει αμέσως glucophage.

 

Από την άλλη, οι ενδοκρινολόγοι του Αλεξάνδρα δεν έδιναν glucophage, παρά μόνο ινσουλίνη, σε περίπτωση μη ελεγχόμενου διαβήτη.

 

Οπότε, μία δεύτερη γνώμη δεν είναι καθόλου κακή ιδέα (η αντίσταση στην ινσουλίνη είναι αίτιο αποβολών,αν δεν κάνω λάθος).

 

Να πάνε όλα καλά και με το καλό το μωρό σου!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους.αποριουλα:παιρνω glucoplage εδω και ενα χρονο για βελτιωση ποιοτητας ωορηξιας, καθως στη καμπυλη σακχαρου βρεθηκε αντισταση στην ινσουλινη.τελικα εκανα εξωσωματική και πετυχε,δοξα τω θεω.ο γυναικολογος,ο βιοπαθολογος και ο Αιματολογος μου ειπαν να τα συνεχισω και τωρα που ειμαι εγκυος.ο ενδοκρινολογος ομως οχι..θα παω και σε δευτερο ενδοκρινολογο και θα σας ελεγα να μου προτεινετε καποιον.επαιρνε καμια σας glucophage οταν ηταν εγκυουλα?

 

Καλησπερα και με το καλο το μωρακι σου! Επαιρνα κι εγω στην αρχη της εγκυμοσυνης μου glucophage αλλα για για πολυ λιγο. Καταφερα με διατροφη και ρυθμισα το ζαχαρο. Αν πας σε δευτερο ενδοκρινολογο να πας σε ειδικο γονιμοτητας,ξερουν καλυτερα αυτοι. Εμενα παντως ο ενδοκρινολογος μου τα εδωσε. Αν κανεις σωστη διατροφη θα το ρυθμισεις κι εσυ συντομα. Κι εγω εξωσωματικη εκανα και η κορουλα μου ειναι απολυτα υγιης!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και με το καλο το μωρακι σου! Επαιρνα κι εγω στην αρχη της εγκυμοσυνης μου glucophage αλλα για για πολυ λιγο. Καταφερα με διατροφη και ρυθμισα το ζαχαρο. Αν πας σε δευτερο ενδοκρινολογο να πας σε ειδικο γονιμοτητας,ξερουν καλυτερα αυτοι. Εμενα παντως ο ενδοκρινολογος μου τα εδωσε. Αν κανεις σωστη διατροφη θα το ρυθμισεις κι εσυ συντομα. Κι εγω εξωσωματικη εκανα και η κορουλα μου ειναι απολυτα υγιης!!!

 

Να σου ζησει το κοριτσακι σου!οταν λες για λιγο ποσο λιγο?εγω ειμαι στην ογδοη βδομαδα...θα παω και σε γιατρο.. Ψαχνω να βρω

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει το κοριτσακι σου!οταν λες για λιγο ποσο λιγο?εγω ειμαι στην ογδοη βδομαδα...θα παω και σε γιατρο.. Ψαχνω να βρω

 

Σ'ευχαριστω πολυ! Αν θυμαμαι καλα τα επαιρνα στο πρωτο τριμηνο. Την διατροφη σου την προσεχεις; ο γιατρος που πηγαινα εγω ειναι στο Παγκρατι και ειναι εξειδικευμενος σε θεματα γονιμοτητας. Θελεις να σου στειλω π.μ. με τα στοιχεια του;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σ'ευχαριστω πολυ! Αν θυμαμαι καλα τα επαιρνα στο πρωτο τριμηνο. Την διατροφη σου την προσεχεις; ο γιατρος που πηγαινα εγω ειναι στο Παγκρατι και ειναι εξειδικευμενος σε θεματα γονιμοτητας. Θελεις να σου στειλω π.μ. με τα στοιχεια του;

 

Νομιζω οτι λες τον πα....για.τον πηρα τηλ και ενω λεει οτι το ιατρειο κλεινει απο 7-4 εως 14-4, μετα δε σηκωνει κανεις το τηλ...μπορω να δεχτω πμ?ειμαι καινουργια στην παρεα σας?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι λες τον πα....για.τον πηρα τηλ και ενω λεει οτι το ιατρειο κλεινει απο 7-4 εως 14-4, μετα δε σηκωνει κανεις το τηλ...μπορω να δεχτω πμ?ειμαι καινουργια στην παρεα σας?

 

Χα,χα😆😆! Ναι αυτον εννοω....θα σου στειλω και το κινητο του μηπως εχει προκυψει κατι. Ειναι πολυ καλος και το σηκωνει παντα. Σου στελνω π.μ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα! Επαναφέρω το θέμα για να ρωτήσω αν τελικά παίρνει καμία glucophage στην εγκυμοσύνη... Διίστανται οι απόψεις του ιατρικού κόσμου νομίζω... Κι εγώ στη μέση...

Link to comment
Share on other sites

pashalitsa εγώ πήρα glucophage στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου (γέννησα πριν ένα χρόνο). Με διαβεβαίωσαν και ο γυναικολόγος αλλά και ο διαβητολόγος μου ότι είναι απολύτως συμβατό οπότε το πήρα και πραγματικά βοήθησε πολύ. Το συνεχίζω μάλιστα (μαζί με την απαραίτητη διατροφή) γιατί βρίσκομαι σε προδιαβητικό στάδιο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...