Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

1η προσπάθεια εξωσωματικής


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες! Ονομάζομαι Κατερίνα και έχω ξεκινήσει τις πρώτες μου ενέσεις Daronda.Περιμένω στις 15 του μήνα που θα μου έρθει η περίοδος να ξεκινήσω τις Puregon.Είμαι πολύ χαρούμενη μιας και είχα 3 αποτυχημένες σπερματεγχύσεις με μια βιοχημική κύηση. Ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την αγωνία μου για την όλη προσπάθεια...Θα ήθελα κάποια κοπέλα που έχει περάσει την διαδικασία και ξέρει να μου πεί μερικά πράγματα. Το πρόβλημα που έχουμε με το σύζυγό μου είναι η ασθενοσπερμία.Εγώ είμαι απόλυτα φυσιολογική σε όλες μου τις εξετάσεις.Τι λέτε κορίτσια θα πετύχει? Κι αν πετύχει πόσα έμβρυα κατα τη γνώμη σας θα πρεπει να μεταφέρουμε?

[URL="http://lilypie.com"]
[/URL]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


mummysoon καταρχήν να σου πω οτι ειμαστε συντοποίτισες και πολυ χαιρομαι για αυτο.Απο Νεα Ιωνια Βόλου και γω.Δευτερον εχουν το ιδιο προβλημα οι άντρες μας (ασθενοσπερμία) και πριν 2 χρονια τετοια εποχή και γω κοντα, έκανα την πρωτη μου εξωσωματική και ευτυχως επιτυχημένη.Ξεκίνησα και γω με τις Daronda.Δεν θυμάμαι αναλυτικά το προγραμμα με τις ενεσεις που ακολούθησα αλλα αν θεσ κατι να με ρωτήσεις μπορω να βρω τον φάκελο που τα χω σημειωμενα όλα.Εμενα μου εκαναν εμβρυομεταφορα 3 εμβρυα απτα οποια επιασε το ένα.Τωρα εχουμε το αντράκι μας που ειναι 15 μηνών.Ευχομαι και σε σένα ολόψυχα καλή επιτυχια και σύντομα με ένα σποράκι στην κοιλιτσα σου!

Link to comment
Share on other sites

δεν ειχα καμια τετοια εμπειρια, αλλα θελω απλα να σου ευχηθω πολυ πολυ καλη επιτυχια!!!σου ευχομαι να γινεις αυτο ακριβως που λεει το nickname σου

rYWUp3.png?PFNMbDcb
Link to comment
Share on other sites

και εμενα με προβλημα στον σύζυγο και κανενα προβλημα εγω,αποτυχημενες σπερματεγχύσεις και 2 εξωσωματικές και πέτυχα με την 3η εξωσωματικη.Ο σύζυγος παίρνει κάποιες βιταμίνες? εσυ έχεις κάνει εξετάσεις θρομβοφιλίας? και εμενα τοσο καιρό όλα τέλεια αλλα τελικά ξεκίνησα ενεσεις ηπαρίνης και τελικά είμαι έγκυος τωρα. Απλα αφου είχες την βιοχημική πρεπει να το ψάξεις λίγο,και να πάρεις απαντησεις απο τον γιατρό σου. Καλη επιτυχία!!

YiMXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμενα με προβλημα στον σύζυγο και κανενα προβλημα εγω,αποτυχημενες σπερματεγχύσεις και 2 εξωσωματικές και πέτυχα με την 3η εξωσωματικη.Ο σύζυγος παίρνει κάποιες βιταμίνες? εσυ έχεις κάνει εξετάσεις θρομβοφιλίας? και εμενα τοσο καιρό όλα τέλεια αλλα τελικά ξεκίνησα ενεσεις ηπαρίνης και τελικά είμαι έγκυος τωρα. Απλα αφου είχες την βιοχημική πρεπει να το ψάξεις λίγο,και να πάρεις απαντησεις απο τον γιατρό σου. Καλη επιτυχία!!

δηλαδή η θρομβοφιλία εμποδίζει την σύλληψη? ή αυξάνει τις πιθανότητες αποβολής?

Με το καλό το μπεμπέ σου!!!!!!

xp3Xp3.png
Link to comment
Share on other sites

tazoula82 καταρχην χαιρομαι που βρηκα μια συντοποιτισα εδω και επισης χαιρομαι που η πρωτη σας προσπαθεια ηταν επιτυχημενη!! Να το χαιρεστε το αντρακι σας. Τα 3 εμβρυα το συζυτησατε με το γιατρο και πηρατε μαζι του την αποφαση ή μονοι σας το ζητησατε??

[URL="http://lilypie.com"]
[/URL]
Link to comment
Share on other sites

και εμενα με προβλημα στον σύζυγο και κανενα προβλημα εγω,αποτυχημενες σπερματεγχύσεις και 2 εξωσωματικές και πέτυχα με την 3η εξωσωματικη.Ο σύζυγος παίρνει κάποιες βιταμίνες? εσυ έχεις κάνει εξετάσεις θρομβοφιλίας? και εμενα τοσο καιρό όλα τέλεια αλλα τελικά ξεκίνησα ενεσεις ηπαρίνης και τελικά είμαι έγκυος τωρα. Απλα αφου είχες την βιοχημική πρεπει να το ψάξεις λίγο,και να πάρεις απαντησεις απο τον γιατρό σου. Καλη επιτυχία!!

 

Σ'ευχαριστω πολυ για τις ευχες zitamar! Κι εσενα με το καλο να ερθει το μωρακι σου!Ο συζυγος επαιρνε πιο παλια βιταμινες αλλα τωρα οχι. Η θρομβοφιλια πως εντοπιζεται αληθεια?

[URL="http://lilypie.com"]
[/URL]
Link to comment
Share on other sites

δεν ειχα καμια τετοια εμπειρια, αλλα θελω απλα να σου ευχηθω πολυ πολυ καλη επιτυχια!!!σου ευχομαι να γινεις αυτο ακριβως που λεει το nickname σου

 

 

Ευχαριστω Victoria!!

[URL="http://lilypie.com"]
[/URL]
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Μummysoon και καλή επιτυχία σου έυχομαι, η πρώτη σου προσπάθεια να είναι και η τελευταία! Εμείς με πρόβλημα σπέρματος πήγαμε κατευθείαν σε εξωσωματική (3 επιτυχημένες). Όταν το πρόβλημα εντοπίζεται μόνο στον άνδρα τότε έχει πολύ μεγάλες πιθανότητες επιτυχίας, αφού με μικρογονιμοποίηση όλα μπορούν να φτιαχτούν. Κάθε φορά μου έβαλαν 3 έμβρυα.

Η θρομβοφιλία εντοπίζεται με εξέταση αίματος, δεν δημιουργεί πρόβλημα στη σύλληψη αλλά ευθύνεται για αποβολές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα Μummysoon και καλή επιτυχία σου έυχομαι, η πρώτη σου προσπάθεια να είναι και η τελευταία! Εμείς με πρόβλημα σπέρματος πήγαμε κατευθείαν σε εξωσωματική (3 επιτυχημένες). Όταν το πρόβλημα εντοπίζεται μόνο στον άνδρα τότε έχει πολύ μεγάλες πιθανότητες επιτυχίας, αφού με μικρογονιμοποίηση όλα μπορούν να φτιαχτούν. Κάθε φορά μου έβαλαν 3 έμβρυα.

Η θρομβοφιλία εντοπίζεται με εξέταση αίματος, δεν δημιουργεί πρόβλημα στη σύλληψη αλλά ευθύνεται για αποβολές.

 

 

Ευχαριστω πολυ alexele. Χαιρομαι παρα πολυ οταν ακουω θετικα αποτελεσματα! Με μικρογονιμοποιηση κι εμεις θα κανουμε. Θα το κοιταξω για την θρομβοφιλια αλλα πιστευω οτι ο γιατρος μου θα με εβαζε να κανω την εξεταση αν υπηρχε περιπτωση να εχω...κι εχω κανει απειρες εξετασεις...

[URL="http://lilypie.com"]
[/URL]
Link to comment
Share on other sites

Συνηθως οι γυναικολογοι δεν σε βάζουν να τις κάνεις, κυρίως λόγο του κόστους, οι περισσότερες κοπέλες το έχουν ζητησει και τις κάνανε απο όσο ξέρω. Καλή επιτυχία να έχετε!!

Link to comment
Share on other sites

tazoula82 καταρχην χαιρομαι που βρηκα μια συντοποιτισα εδω και επισης χαιρομαι που η πρωτη σας προσπαθεια ηταν επιτυχημενη!! Να το χαιρεστε το αντρακι σας. Τα 3 εμβρυα το συζυτησατε με το γιατρο και πηρατε μαζι του την αποφαση ή μονοι σας το ζητησατε??

mummysoon η απόφαση για τα 3 έμβρυα ήταν απόφαση του γιατρού, αλλα φυσικά και το συζητήσαμε και μαζί.Παίζει ρόλο απο οτι ειχε πει και η ποιότητα των εμβρύων και απο κει εξαρταται ποσα θα τοποθετήσει.Εμας αν και ειχε πει οτι ήταν πολυ καλα και τα 3 το ένα μονο τα καταφερε να εμφυτευτεί.Και πάλι βεβαια δόξα το Θεό να λέμε!

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως οι γυναικολογοι δεν σε βάζουν να τις κάνεις, κυρίως λόγο του κόστους, οι περισσότερες κοπέλες το έχουν ζητησει και τις κάνανε απο όσο ξέρω. Καλή επιτυχία να έχετε!!

 

 

Sourikata σ'ευχαριστω πολυ! Μεχρι στιγμης εχω πληρωσει πανω απο 800 ευρω σε εξετασεις και δεν νομιζω για αυτον το λογο να μην μου το ελεγε ογιατρος μου.Ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη μαζι του (ειχα δει στο παρελθον αρκετους πριν καταληξω σε αυτον) και ολες τις εξετασεις που εκανα μονος του μου ειπε οτι πρεπει να τις κανω. Αλλα ετυχα και σε περιπτωσεις που εχεις δικιο και επρεπε εγω να ζηταω να κανω καποια εξεταση..τωρα πλεον δεν χρειαζεται.

[URL="http://lilypie.com"]
[/URL]
Link to comment
Share on other sites

mummysoon η απόφαση για τα 3 έμβρυα ήταν απόφαση του γιατρού, αλλα φυσικά και το συζητήσαμε και μαζί.Παίζει ρόλο απο οτι ειχε πει και η ποιότητα των εμβρύων και απο κει εξαρταται ποσα θα τοποθετήσει.Εμας αν και ειχε πει οτι ήταν πολυ καλα και τα 3 το ένα μονο τα καταφερε να εμφυτευτεί.Και πάλι βεβαια δόξα το Θεό να λέμε!

 

 

Εννοειται και δοξα το θεο να λεμε tazoula82!! Μακαρι κι εμενα να πανε τοσο καλα τα πραγματα!:) Σ'ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σου, μου ηταν πολυ χρησιμες.

[URL="http://lilypie.com"]
[/URL]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...
Εννοειται και δοξα το θεο να λεμε tazoula82!! Μακαρι κι εμενα να πανε τοσο καλα τα πραγματα!:) Σ'ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σου, μου ηταν πολυ χρησιμες.

Γεια σου mummysoon.. Τελικά πήγε καλα η προσπάθεια σου στο ευγονια;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα κοριτσι σε ολες! Ελπιζω να ειστε καλα!

Εγω σημερα ξεκινησα την 1η μου ενεσουλα για την 1η μου εξωσωματικη!!!!

Νιωθω ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ, ΔΥΝΑΤΗ, ΑΙΣΙΟΔΟΞΗ, ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ, ΤΥΧΕΡΗ ΚΑΙ ΓΕΜΑΤΗ!!!!!

Χθες με ειχε παρει λιγο απο κατω (σχετικα με ενα θεμα που αντιμετωπιζα με το εαν ειχα ωορρηξια ή οχι), αλλα τελικα ηρεμησα αφου μιλησα με το γιατρο μου!

Και σημερα πριν 2 ωρες περιπου εκανα την 1η μου ενεσουλα με DARONDA και περιμενω να αδιαθετησω για να ξεκινησω PUREGON!!!!!!!!

Δεν ειναι τελεια?????

Φιλια πολλα και ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ σε ολες οσες προσπαθειτε αυτην την περιοδο και σε οσες περιμενετε ηδη τα μωρακια σας!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλημερα κοριτσια!!!εγω σημερα το πρωι ξεκινησα τις ενεσεις averkap μεχρι να μου ρθει περιοδος απλα σημερα δεν ξερω αν ηταν απο το αγχος μου μολις εκανα την ενεση ζαλιστηκα και λιποθυμησα για δευτερολεπτα....η κοπελα που μου κανε την ενεση ειναι νοσηλευτρια και μου πε πως λογικα ειναι επειδη αγχωθηκα και φοβηθηκα...δεν ξερω τι να πω...περιμενω να παρω τον γιατρο μου γιατι ειναι σε γεννα τωρα....ειναι φυσιολογικο αυτο η πρεπει να ανησυχησω???:confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλησπέρα σε όλες! Ονομάζομαι Κατερίνα και έχω ξεκινήσει τις πρώτες μου ενέσεις Daronda.Περιμένω στις 15 του μήνα που θα μου έρθει η περίοδος να ξεκινήσω τις Puregon.Είμαι πολύ χαρούμενη μιας και είχα 3 αποτυχημένες σπερματεγχύσεις με μια βιοχημική κύηση. Ήθελα να μοιραστώ μαζί σας την αγωνία μου για την όλη προσπάθεια...Θα ήθελα κάποια κοπέλα που έχει περάσει την διαδικασία και ξέρει να μου πεί μερικά πράγματα. Το πρόβλημα που έχουμε με το σύζυγό μου είναι η ασθενοσπερμία.Εγώ είμαι απόλυτα φυσιολογική σε όλες μου τις εξετάσεις.Τι λέτε κορίτσια θα πετύχει? Κι αν πετύχει πόσα έμβρυα κατα τη γνώμη σας θα πρεπει να μεταφέρουμε?

 

Tις daronda βρε κοριτσια ποτε τις κανουμε? εμενα μου πε ο γιατρος να τις κανω μολις μου ρθει περιοδος,καθε μια περιπτωση ειναι διαφορετικη? πω πω πως εχω αγχωθει ετσι...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...