Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

"το μωρό κάτω απο τα στεφανα"....λενε οι παλιοι!!


o mpempis mas

Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλες και όλους.

 

Έχω παντρευτεί με πολιτικό γάμο γιατί έτσι απλά το αποφασίσαμε ο άντρας μου και εγώ. Δεν είμαστε του νυφικού του γαμπριάτικου κουστουμιού και της μπομπονιέρας....μέναμε μαζί και αντί να δώσουμε "λόγο" ή να κάνουμε αρραβώνα...εμείς παντρευτήκαμε. Πολύ όμορφα και απλά.

 

Τώρα όμως είμαι έγκυος και ακόμα δεν γέννησα και όλοι μου λένε ότι πρέπει να παντρευτούμε με θρησκευτικό γάμο και μάλιστα το μωρό - που σημειωτέον ακόμα δεν εχει γεννηθεί - θα πρέπει να το έχουμε μαζί μας αγκαλιά κάτω από τα στέφανα για να μπορέσουμε λέει μετά να το βαφτίσουμε ... γιατί αλλιως δεν βαφτίζεται το μωρό.

 

- Δηλαδή η εκκλησία μου βάζει όρο ; " ή παντρευεσαι ή μένει αβαφτιστο το παιδί ;

- ή μήπως είναι τέχνασμα για να γίνει ο γάμος ;

 

Μπορείτε να βοηθήσετε αν και κατά πόσο ισχύει αυτο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ισχυει καλη μου...

αν εισαι μονο με πολιτικο γαμο δεν σου βαπτιζουν το παιδι!!!

αλλα δεν μπορω να καταλαβω γιατι να μην θες θρησκευτικο γαμο?τοσο κακο ειναι??

τα εξοδα μηπως??

:?

5db512b769.pngae89dcbaef.png σας αγαπω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν ισχυει αυτο. και γω με πολιτικο ειμαι. και τη μπεμπα μου θα τη βαφτισω τον μαιο. δεν ειχα κανενα προβλημα με την εκκλησια. απλα δεν θελω να κανω θρησκευτικο. για μενα ολα αυτα ειναι περιττα εξοδα. πιστευω πολυ στην παναγια αλλα θρησκευτικο δεν κανω. δεν ειναι για μενα αυτα. νυφικα κοσμος μπομπονιερες............. γνωμη μ ου παντα ετσι? μην παρεξηγηθω. παντως ψαχτω το θεμα κοπελα μου και κανε οτι θες ΕΣΥ και ο ΑΝΤΡΑΣ σου. κανενας αλλος.

xzDLp2.png

fa5gp2.png

Link to comment
Share on other sites

για μενα -που δεν ειμαι καθολου υπερ του πολιτικου αλλα ουτε και του λουξ γαμου- μπορεις ανετα να παντρευτεις με θρησκευτικο χωρις να εχεις ενα σωρο φραμπαλαδες... ενα απλο λευκο φορεμα -οχι νυφικο απο μεγαλοοικους-, ενα απλο κουστουμι -οχι ψαξιμο στα γαμπριατικα-, μια εκκλησια με τους πολυ δικους σας ανθρωπους ειναι αρκετα... στο μυστηριο ειναι το θεμα, οχι το αν τα στεφανα ειναι απο ασημι, ή το νυφικο του Ασλανη...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

μόλις γύρισα από επίσκεψη σε μια φίλη

που έχει ένα κοριτσάκι 2,5 χρονών βαφτισμένο

και δεν έχει παντρευτεί με θρησκευτικό.

Α κ την Παρασκευή ήμασταν σε ένα άλλο ζευγάρι που το μωρό τους βαφτίστηκε πριν 3 μήνες και θα παντρευτούν του χρόνου..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχει ξανασυζητηθεί και στο φορουμ . Δεν ισχυει αυτο !

Οι γονεις δεν χρειαζεται να ειναι καν παντρεμένοι .

Δεν σε εμποδίζει κανεις να βαφτίσεις το μωράκι σου :D

(για τους αναδοχους υπάρχουν καποια κολήματα ...)

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Aπ΄ ότι κατάλαβα σας πρήζουν οι γονείς σας! Η εκκλησία δεν έχει τέτοιο θέμα να σου επιβάλλει να κάνεις θρησκευτικό, αλλά αν πρόκειται να τους κάνετε το χατήρι μπορεί να γίνει ανώδυνα. Κανονίζετε κάποια ώρα για την βάφτιση που καλείτε και τον κόσμο και κλείνετε το προηγούμενο μυστήριο για το γάμο που δεν καλείτε κανέναν (ίσως μόνο τους γονείς). Στην εκκλησία θα πάτε που θα πάτε, δεν τρέχει και τίποτα να σας διαβάσουν να χαρεί και η πεθερά! :D

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει, μην αγχώνεσαι! Έχω παντρευτεί με πολιτικό και βάφτισα τα 3 παιδιά μου και τώρα ετοιμάζομαι να βαφτίσω και το 4ο. Κανένα πρόβλημα, ρωτήσαμε τον παπά και είπε ότι μόνο νονός δεν μπορείς να γίνεις, κάτι που είναι λογικό, αφού ο νονός είναι αυτός που αναλαμβάνει να διδάξει στο παιδί για τη θρησκεία.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Γινεται υπο προϋποθέσεις, δες κι εδώ:

http://www.archdiocese.gr/dioikisi/poimantiki/text3.html

 

Ειδικότερα:

ζ) Ἀνάδοχος τοῦ παιδιοῦ δέν μπορεῖ νά γίνει ἀλλόδοξος ἤ ἀλλόθρησκος, ἀλλά καί Ὀρθόδοξος, ὁ ὁποῖος ἔχει τελέσει μόνο πολιτικό Γάμο.

 

η) Τέκνα προερχόμενα ἀπό γονεῖς πού ἔχουν τελέσει μόνο πολιτικό γάμο, βαπτίζονται ἐφόσον ὁ Ἀνάδοχος ἐγγυᾶται τήν κατήχηση τοῦ νεοφωτίστου.

 

Απ' όσο ξέρω, αν οι γονείς είναι παντρεμένοι με πολιτικό γάμο, πρέπει οι κουμπάροι να είναι παντρεμένοι με θρησκευτικό. Εχω την αίσθηση πάντως ότι εξαρτάται πολύ και απ' τον παπά που θα τελέσει το μυστήριο. Είναι να μην μπλέξεις με παράξενο... :?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παιδια, εγω βαφτιστηκα πριν 30 χρονια, και η νονα μου δεν ηταν παντρεμενη με το νονο μου.... δεν ακουσα ποτε οτι υπηρχε προβλημα γι αυτο...

 

τελικα, μου φαινεται οτι ειναι να πεσεις σε παπα.... αμα τα ψαχνει πολυ αυτα... τη πατησες

Link to comment
Share on other sites

Bρε παιδιά απίστευτο, πού ζούμε? Δηλαδή αν οι παντρεμένοι με πολιτικό γάμο δεν μπορούν να βαφτίσουν παιδί, με τους ανύπαντρους τι γίνεται??????????????? :shock:

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Οι νονοι πρπει να εχουν παντρευτει με θρησκευτικο γαμο. Αν οχι και καλα δε δεχονται ενα μυστηριο και δεχονται ενα αλλο.

Μιλαει μια αγαμη μανουλα ανευ ανευ πατρος

Κολλησα δυο παπαδες, και καλα θα ρωτησουν τη μητροπολη αν γινεται η βαφτιση

Μου ειπαν ναι τελικα και φυσικα πηγα αλλου ....(ασχετο αν το μετανιωσα γιατι αποδειχτηκε πραγματικα τρ..παπας :twisted: )

 

και φυσικα βαφτιστηκαμε μια χαρα! :lol:

 

 

οι ανυπαντροι δεν εχουν κανενα κολημα!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κανονικά δεν επιτρέπεται να γίνει βάφτιση αν δεν προηγηθεί γάμος

μην ξεχνάτε ότι είναι και τα 2 μυστήρια που το ένα συμβαδίζει απο το άλλο

γάμος- βάφτιση

 

βέβαια το αν μπορείς ή όχι να κάνεις βάφτιση αυτό εξαρτάται απο την ενορία που θα γίνει το μυστήριο :wink:

 

αλλά κορίτσια αυτό το ότι δεν θέλω να παντρευτώ στην εκκλησία γιατί το θεωρώ πολυτέλεια και περιττά έξοδα ούτε να το ακούω δεν θέλω!!!!!

γιατί μπορείς να παντρευτείς στην εκκλησία έτσι ακριβώς όπως πήγες και υπέγραψες στο δημαρχείο, χωρίς καλεσμένους , χωρίς νυφικά κ.τ.λ.

και μην μου πεί καμμία ότι στο δημαρχείο πηγε καμμια νύφη ετσι με το τζιν της γιατί δεν θα το πιστέψω, πάλι θα ντυθείς , πάλι θα βγαλεις 5-10 φίλους, δεν θα υπογράψεις και θα πας να κοιμηθείς, ένα τραπέζι θα το κάνεις!!!!

 

αυτά,

δεν κατακρίνω όσους παντρεύονται με πολιτικό αλλά δικαιολογίες για τον θρησκευτικό μου γυρίζουν το μυαλό!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μην τρελαθουμε εντελως....

Δεν ισχυει σε καμια περιπτωση το παραμυθι του θρησκευτικου γαμου.

Το παιδακι σου θα το βαπτισεις κανονικοτατα και ασ μην εισαι ουτε καν παντρεμενη... Το ιδιο ισχυει και για τους νονους.

Αυτα τα περι θρησκευτικου γαμου ειναι ψαρωτικες κουταμαρες που τα ελεγαν οι παπαδες παλια για να τα τσεπωνουν.(οχι οτι τωρα δεν το κανουν)

Και για να μην παρεξηγηθω πιστευω παρα πολυ στην Θρησκεια και στην Παναγια.

Ο θρησκευτικος γαμος ομως ειναι ενα πανηγυρι εντυπωσιασμου με ενα τρλο ξοδεμα χρηματων για να κουτσομπολευουν οι θειτσες.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα ο γαμος ειναι ενα παραμυθι που μας το εχουν βαλει πολυ καλα στο υποσυνειδητο.

Αν αγαπας καποιον, αν παργματικα θες να ζησεις μαζι του δεν χρειαζεται να τον παντρευτεις. Απλα μενετε μαζι.

Γιατι πιστευω οτι οταν υπαρχει αγαπη στο ζευγαρι ολα πανε καλα.

Και οταν υπαρχουν προβληματα και ρηξη τιποτα δεν το σωζει κι ας εχει κανει θρησκευτικο γαμο με τον ιδιο τον Αρχιεπισκοπο ή τον πιο απλο πολιτικο.

Ουτε το παραμυθακι της εξασφαλισης ισχυει....Πως ντε και καλα παντρευεσαι για να ειναι εξασφαλισμενα τα περιουσιακα στοιχεια κτλ....

Ας μην ξεχναμε πως υπαρχει και το συμφωνιτικο ελευθερης συμβιωσης......

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος ουσιαστικός λόγος να κάνεις θρησκευτικό γάμο είναι να το πιστεύεις - όλα τα άλλα: συγγενείς, έξοδα, εξασφάλιση κτλ, είναι σαχλαμάρες. Αν δεν σε εκφράζει μην το κάνεις.

Η βάπτιση επίσης καλό είναι να γίνεται από ανθρώπους που πιστεύουν. Και αν είναι παντρεμένοι με πολιτικό γάμο ή καθόλου παντρεμένοι δεν έχει επίσης καμία σχέση. Η βάπτιση γίνεται για το παιδί όχι για τους γονείς.

Για το αν είναι οι νονοί παντρεμένοι με θρησκευτικό γάμο...έχω να πω το εξής: τους νονούς τους ρωτάει κανείς αν κοινωνάνε, αν εξομολογούνται - γιατί και αυτά μυστήρια είναι (και μάλιστα από τα υποχρεωτικά μυστήρια της εκκλησίας), γιατί κολλάει το θέμα στον πολιτικό γάμο.

Σύμφωνα με όλα αυτά, θεωρώ ότι κανείς δεν έχει το δικαίωμα να αρνηθεί βάπτιση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ισχύει φυσικά! Απλώς κάποιοι ιερείς αντιδρούν. Αρκεί να βρείς κάποιον ανοιχτόμυαλο ου δεν θα σου δημιουργήσει προβλήματα. Κάποιοι ούτε καν το ρωτούν αυτό στους γονείς. Απλώς αν θρησκεύεσαι είναι ωραίος ο θρησκευτικός γάμος γιατί νιώθεις την ευλογία του. Αυτ΄΄ο όμωςς είναι καθαρά θέμα του ζευγαριού.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το τζην - πριν λίγες μέρες ήμουν σε δημαρχείο μάρτυρας σε πολιτικό γάμο και μία προηγούμενη νύφη πήγε με το τζην (και πολύ καλά έκανε)

 

Αναρωτιέμαι... αν έσκαγα μύτη με τζην στην εκκλησία, θα με πάντρευε ο παπάς ή θα πάθαινε σοκ;;;;; Και οι καλεσμένοι τι θα έλεγαν; Τρελή πλάκα θα είχε!!!

 

Εγώ παντρεύτηκα με πολιτικό γιατί απλά δεν τον χρειαζόμουν τον θρησκευτικό, πρώτον δεν πιστεύω και δεύτερον δεν είχα ποτέ όνειρο να βάλω νυφικό και γοβάκια. Οι γονείς μου όμως ήθελαν πολύ και επειδή δεν έχουν άλλο παιδί, είπα να μην το παίξω πολύ σκληροπυρηνική κι έτσι στο τραπέζι που έκαναν στους πολύ στενούς μας, φόρεσα ένα λευκό λινό φόρεμα. Τίποτα ιδιαίτερο, από αυτά που φοράμε τα απογεύματα στα νησιά, όμως έλαμψαν τα μάτια τους όταν με είδαν. Και τότε ένιωσα λίγο χαζή που αντί να κοιτάω τους γονείς μου, κοιτάω τις πεποιθήσεις μου. Το ίδιο και με τα ονόματα των παιδιών, μερικές φορές σκέφτομαι ότι θα μπορούσα να βγάλω τα δικά τους ονόματα. Αλλά δεν μπορώ να είμαι κάποια άλλη, οπότε απλά κάνω και μερικούς συμβιβασμούς για χάρη τους. Εγώ έτσι το βλέπω.

Φίλιππος 1-9-2006 \\ Ιάσονας 3-3-2009 \\ Σαββίνα και Χρυσήλια 7-1-2010

Link to comment
Share on other sites

Η βάπτιση επίσης καλό είναι να γίνεται από ανθρώπους που πιστεύουν. Και αν είναι παντρεμένοι με πολιτικό γάμο ή καθόλου παντρεμένοι δεν έχει επίσης καμία σχέση. Η βάπτιση γίνεται για το παιδί όχι για τους γονείς.

 

Συμφωνώ με το τελευταίο σου, ότι η βάφτιση γίνεται για το παιδί, που όμως έρχεται σε αντίθεση με το πρώτο που λες, ότι καλό είναι να γίνεται από ανθρώπους που πιστεύουν. Εμείς δεν πιστεύουμε. Όμως, όπως λες, η βάπτιση είναι για το παιδί. Το σκεφτήκαμε πολύ πριν το κάνουμε και απλά καταλήξαμε στο ότι δεν θα βαρύνουμε το παιδί μας με τη δική μας διαφορετικότητα. Θα το βαφτίσουμε, όπως γίνεται για το 99% των παιδιών, ώστε να μην "διαφέρει", να μην μπορέσει κανείς να το σχολιάσει. Κι αργότερα ας επιλέξει το δρόμο του, όπως κάναμε κι εμείς κι ας είμαστε βαφτισμένοι. Βέβαια, το κάναμε χωρίς να νιώθουμε τίποτα παραπάνω από το ότι εκείνη τη μέρα είναι η μέρα που ο κόσμος μαθαίνει το όνομα και μετά θα το γιορτάσουμε. Τίποτα παραπάνω. Αν κάποιος το νιώθει πιο βαθιά, νιώθει δλδ ότι το παιδί εκείνη τη στιγμή ευλογείται και παίρνει ευχές από το Θεό, εγώ του βγάζω το καπέλο και λέω κρίμα που η εκκλησία το κάνει σαν πανηγυράκι και δεν επιβάλει πλήρη ησυχία ώστε να ακούγονται οι προσευχές και τα λοιπά, όπως κάνουν οι καθολικοί π.χ. Για μένα, έτσι θα έπρεπε να είναι.

Φίλιππος 1-9-2006 \\ Ιάσονας 3-3-2009 \\ Σαββίνα και Χρυσήλια 7-1-2010

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...