Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τούρτες παιδικές, ιδέες!!!


desdemona

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 374
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα κορίτσια.

Καταρχήν, ευχαριστώ Coraline για τις οδηγίες. Είναι αρκετά επαγγελματικές.

Μπου μπου, τέλειες οι τούρτες. Μπράβο σου!

Λοιπόν στο θέμα μας τώρα : έφτιαξα εχθές μια καθιστή πριγκίπισσα με έτοιμη ζαχαρόπαστα και υγρό χρώμα ζαχαροπλαστικής. Το αποτέλεσμα αρκετά καλό μπορώ να πω για πρώτη προσπάθεια αλλά παρατήρησα ότι μετά από κάποια ώρα η ζαχαρόπαστα δεν είχε σκληρύνει, κολλούσε όταν την έπιανα με χέρια, με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν σπασίματα (στα μαλλιά, στα χέρια κτλ) και να μη φαίνεται πολύ ωραία. Σήμερα το πρωί είχε σκληρύνει κάπως αλλά τα σπασίματα φαινόντουσαν αρκετά άσχημα. Δε μπορώ να τη χρησιμοποιήσω και δε ξέρω αν το επιχειρήσω ξανά ότι δε θα έχω το ίδιο πρόβλημα. Καμιά ιδέα για το τι φταίει;

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγω θα ήθελα να ξέρω γιατι και μενα όταν στεγνωσε η ζαχααρόπαστα ήταν γεματη ραγισματα

Οι δυο ερωτες της ζωής μου :

:DΔΗΜΗΤΡΑΚΗΣ 12-08-08 :DΣΤΕΛΙΟΣ 05-03-10

Link to comment
Share on other sites

Και εγω θα ήθελα να ξέρω γιατι και μενα όταν στεγνωσε η ζαχααρόπαστα ήταν γεματη ραγισματα

 

Θελει να κόβεις ένα κομματακι και το υπολοιπο κατευθείαν να το ξανακλείνεις στην μεμβράνη.Επίσης αν καθυστερήσεις να φτιάξεις αυτό που θες παλι στεγνώνει.Αν βουτήξεις το δακτυλό σου σε νερο και την ξαναδουλέψεις με ζάχαρη άχνη επανέρχεται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Κοριτσια γεια σας...καλη χρονια σε ολες σας......εγω καιρο να μπω και τελικα μπηκα σημερα.....εβαλα φωτο απο μια τουρτα που εφτιαξα για τα γενεθλια χτες της κορης μου......ειναι με ζαχαροπαστα και απο πανω σχημα χωνακι παγωτο .

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

Την άλλη εβδομάδα θα κάνω το πάρτυ για τα γενέθλια των κοριτσιών μου. Επειδή δεν έχω ξανακάνει τούρτα σκέφτομαι να παραγγείλω έτοιμες δύο τούρτες δίπατες και να βάλω εγώ κάποιο διακοσμητικό γιατί αυτά του εμπορίου δεν μου αρέσουν. Έχω όμως τις εξής ερωτήσεις και θα ήθελα τα "φώτα" σας :

1) Αν φτιάξω κάποια φιγούρα από ζαχαρόπαστα, θα μπορέσει να σταθεί πάνω στην τούρτα η οποία θα έχει απλή επικάλυψη γλάσου και όχι ζαχαρόπταστας ;

2) Που μπορώ να βρω οδηγίες για να φτιάξω κάποια πριγκίπισσα ή νεράιδα από ζαχαρόπαστα; Θα το δοκιμάσω πρώτη φορά και μάλλον θα πάρω έτοιμη ζαχαρόπαστα. Τι μου προτείνουν οι "ειδικές" της ζαχαρόπαστας που την έχουν δουλέψει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

 

Καλησπερα .......και καλη επιτυχια στις τουρτες σου....καταρχην υπαρχουν πολλα βιβλια που μπορουν να σου δωσουν ωραιες ιδεες για να φτιαξει οτι θες.Η ζαχαροπαστα ειναι πολυ ευκολη στο ζυμωμα καθως και στο να φτιαξεις οτι θες.Ολα στεκονται πανω στην τουρτα εγω εχω δοκιμασει πολλες φορες.

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Να και η δική μας τούρτα γενεθλίων! Φέτος εφτιαξα στη μικρή μου έναν κουβα με τα αγαπημένα της παπακια να κανουν το μπανακι τους μέσα σε μπολικη σαπουνάδα!

p2050772.jpg

Link to comment
Share on other sites

elenaκι καταπληκτική η τούρτα σου!!!! και μένα η μικρή μου λατρεύει τα παπάκια και σκέφτομαι φέτος να είναι και το δικό μας θέμα.....αναμένω οδηγείς :D

13e2p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να και η δική μας τούρτα γενεθλίων! Φέτος εφτιαξα στη μικρή μου έναν κουβα με τα αγαπημένα της παπακια να κανουν το μπανακι τους μέσα σε μπολικη σαπουνάδα!

p2050772.jpg

 

ΕΛΕΝΑΚΙ πολυ ομορφη τουρτα και εγω σκεφτομαι να κανω αυτη εδω tourtesgenethliwn2.jpg

να δω πως θα μου βγει τα τοιχωματα της μπανιερας ειναι τα κιτκατ?

Link to comment
Share on other sites

μπουμπου οποτε θες οδηγίες ευχαριστως!

Ελενα, ναι είναι κιτ κατ από την πίσω πλευρα, τα οποία έστησα ανα δύο και έχω χαραξει με οδοντογλυφίδα για να σχεδιασω τους ρόζους του δέντρου, αν υποθέσυμεότι ο κουβάς είναι ξύλινος!

Link to comment
Share on other sites

μπουμπου οποτε θες οδηγίες ευχαριστως!

 

Ελενα, ναι είναι κιτ κατ από την πίσω πλευρα, τα οποία έστησα ανα δύο και έχω χαραξει με οδοντογλυφίδα για να σχεδιασω τους ρόζους του δέντρου, αν υποθέσυμεότι ο κουβάς είναι ξύλινος!

 

σε ευχαριστώ, όποτε έχεις χρόνο μου τις γράφεις για να κάνω και κανένα πείραμα χιχιχ

 

εγώ νόμιζα ότι αυτά γύρω γύρω ήταν kinder!

13e2p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ελενα, ναι είναι κιτ κατ από την πίσω πλευρα, τα οποία έστησα ανα δύο και έχω χαραξει με οδοντογλυφίδα για να σχεδιασω τους ρόζους του δέντρου, αν υποθέσυμεότι ο κουβάς είναι ξύλινος!

 

ευχαριστω πολυ οποτε την φτιαξω κ εγω θα σας ανεβασω φωτο να δουμε το αποτελεσμα!!!:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και μιας και μιλάμε για τουρτες να και η τούρτα που εφτιαξα για την επέτειο της αδερφής μου!

Τα φυλλαράκια και το τριαντάφυλλο είναι αγορασμένο από sweet alchemy και όλα τρώγονται. dsc00557hy.jpg

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου! σος! λεω να κανω δοκιμη για παντεσπανι. θα κανω αυτη τη συνταγη http://www.sintagespareas.gr/sintages/pantespani.html. εχω 2 αποριες. το αλευρι ειναι το φαρινα? και επισης αν φουσκωσει πολυ μπορω να το κοψω στα η στα 3 για στρωσεις. με ενα σπαγκο πχ? η πρεπει νακανω 3 φορες παντεσπανι???? λεω να δοκιμασω σημερα κιολας. αχ πειτε μουυυυ

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου! σος! λεω να κανω δοκιμη για παντεσπανι. θα κανω αυτη τη συνταγη http://www.sintagespareas.gr/sintages/pantespani.html. εχω 2 αποριες. το αλευρι ειναι το φαρινα? και επισης αν φουσκωσει πολυ μπορω να το κοψω στα η στα 3 για στρωσεις. με ενα σπαγκο πχ? η πρεπει νακανω 3 φορες παντεσπανι???? λεω να δοκιμασω σημερα κιολας. αχ πειτε μουυυυ

 

Το αλευρι ειναι το φαρινα ειναι τελεια η συνταγη και αν την ακολουθησεις κατα γραμμα θα σου βγει ιδανικο το παχος παρολ'αυτα αν φουσκωσει πολυ μπορεις να το κοψεις.

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το αλευρι ειναι το φαρινα ειναι τελεια η συνταγη και αν την ακολουθησεις κατα γραμμα θα σου βγει ιδανικο το παχος παρολ'αυτα αν φουσκωσει πολυ μπορεις να το κοψεις.

λοιπον. το εκανα με φαρινα. αλλα.... κατι δε πηγε καλα. ακολουθησα τις οδηγιες αλλα δε ξερω. ισως τοβαλα σε μεγαλητερο ταψακι και απλωσε. επισης κολουσε σα ζαχαροτο δεν εγινε αφρατο. τι να πω. μηπως ηθελε πιο πολυ ψησιμο? μιση ωρα το αφησα.(δεν ειχα προθερμασει φουρνο ομως..)

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

supermama. thanks! Η δική μου έιναι αυτή με τα παπακια. Την άλλη με τα σμαρτις θέλει να την φτιάξει η ΕΛΕΝΑ.

Εχω πολύ καλή συνταγή για παντεσπάνι της αλεξιάδου, που βγαίνει αφράτο και πετυχαίνει πάντα, αλλά αν τη θες μπορώ να στη γράψω αυριο το πρωι, γιατί τώρα δεν την έχω μαζί μου. αν είναι πες μου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτην την τουρτα θα κανω αυριο για το παρτυ γενεθλιων-μασκε του γιου μου!Εχω ολα τα υλικα ετοιμα και ... μεγαλη αγωνια για το αποτελεσμα!

 

Link to comment
Share on other sites

λοιπον. το εκανα με φαρινα. αλλα.... κατι δε πηγε καλα. ακολουθησα τις οδηγιες αλλα δε ξερω. ισως τοβαλα σε μεγαλητερο ταψακι και απλωσε. επισης κολουσε σα ζαχαροτο δεν εγινε αφρατο. τι να πω. μηπως ηθελε πιο πολυ ψησιμο? μιση ωρα το αφησα.(δεν ειχα προθερμασει φουρνο ομως..)

Αχ κριμα δεν ξερω τι δεν σου πηγε καλα και για να ειμαι ειλικρινης δεν θυμαμαι ποση ωρα το εψησα εγω απ'το φοβο μου για το παχος το εκανα σε ταψακι 30χ40 και βγηκε πολυ αφρατο ισως και λιγο παραπανω για τα γουστα μου.

Σοφια τελεια η τουρτα αναμενουμε φωτο..

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

ειπα να βαλω ξεχωριστο θεμα για πιο πολυ ανταποκριση αλλα ελπιζω ναχω καιδω.. Λοιπον να ενημερωσω πως πετυχα χθες το παντεσπανι!!!!! πρωτον εβαλα λιγοτερη ζαχαρη γιατι μου φανηκε πολυ γλυκο την αλλη φορα. η συνταγη ελεγε 1 φλιτζ. και εγω εβαλα 1/3 του φλιτζ. μετα επειδη μου ειχε τελειωσει η φαρινα εβαλα αλευρι για ολες τις χρησεις με μπεικεν παουντερ (αν και νομιζω το ιδιο ειναι..) το πιο σημαντικο που νομιζω πως επαιξε ρολο στην πρωτη φορα που δε μου πετυχε πρεπει να ηταν οτι δεν ειχα προθερμανει καθολου το φουρνο. ενω χθες σε ολη τη διαρκεια προετοιμασιας ο φουρνος εκαιγε με το ταψι κιολας μεσα οποτε δεν εχασε το φουσκωμα. αυτα. ΤΩΡΑ εχω μια απορια. καπουδιαβασα πως γιανα μη κανει απο πανω την κρουστα και να βγει οπως απο κατω μπορω να βαλω και απο πανω λαδοκολλα. να την κολησω στο μειγμα δηλ. ισχυει αυτο? το εχετε δοκιμασει???

 

 

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΟΣ!!!!!! καλα ολα αυτα. πως θα κανω την τουρτα μου λετε??? ειπα ναμν κανω κατι σε κοριτσιστικο.(πριγκιπισες η κατι τετοιο) το παρτυ ειναι το επομενο σαββατο και μια που ειναι αποκριες ειπα να κανω κατι αποκριατικο στην τουρτα. τιιιιι ομωωωςς???? και η 2η ερωτηση, να παιξω με σαντιγη απο πανω η ζαχαροπαστα???

πειτε μου ιδεες σας παρακαλω για αποκριατικη τουρτα!!!! βασιζομαι σε σας..

 

να πω πως εχω στο νου μου για 2 οροφους τουλαχιστον.. απο κατω τουρτα και απο πανω σε μικροτερο μεγεθος να εχω φελιζολ εννοητε καλημενο με αυτο που θα καληφθει η τουρτα

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...