Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δικαιολογητικα Για Ταμείο Ανεργίας


Recommended Posts


Διαφημίσεις


1. πρωτοτυπη την απολυση σου με πληρως συμπληρωμενα ολα τα στοιχεια του εργοδοτη με πρωτοτυπες υπογραφες και σφραγιδες

2. αναλυτικο λογαριασμο ενσημων {μια μεγαλη κατασταση που θα την παρεις απο το ικα σου} μ ενσημα απο το 2009 εως και σημερα

3. πρωτοτυπο ενσημο το κλασσικο που στελνει το ικα στον εργοδοτη το πιο προσφατο που εχεις.

4. εκκαθαριστικο του 2011 η την φορολογικη δηλωση με υπογραφη απο τον εφοριακο ή την αποδειξη απο τα ελτα ολα τα φυλλα φωτοτυπια...

5. ταυτοτητα {οχι φωτοτυπια}

6. λογαριασμο στην Εθνικη τραπεζα {φωτοτυπια την πρωτη σελιδα με τον αριθμο ΙΒΑΝ }

κι εναν λογαριασμο ΔΕΗ ΟΤΕ ΕΥΔΑΠ για να μπορει να βγει η καρτα

 

αυτα.....

ααα κι αν υπαρχουν προστατευομενα μελη στην οικογενεια και τ ασφαλιζεις εσυ θελει το βιβλιαριο σου και των παιδιων φωτοτυπια την πρωτη σελιδα με τις φωτογραφιες και την σελιδα με την θεωρηση του τρεχον ετους..αν παλι το ασφαλιζει ο αντρας σου και θα παρεις εσυ το ταμειο θελει παλι του αντρα σου το βιβλιαριο και των παιδιων

 

....----:D:D

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα και από μένα!!!! Θα ήθελα τα φώτα σας και για τη δική μου περίπτωση αν είναι εύκολο! Προσπαθώ να μπω στο ταμείο ανεργίας και αντιμετωπίσω το εξής πρόβλημα: έχω 113 ένσημα τους τελευταίους 14 μήνες χωρις το τελευταίο 3μηνο που δεν φαίνεται στην κατάσταση ενσήμων του Ικα. Πήρα τον εργοδότη μου και του ζήτησα να μου δώσει τα ένσημα του Απριλίου για να συμπληρωθεί ο απαιτούμενος αριθμος και μου απάντησε να περιμένω 10 μέρες να κατατεθεί η ΑΠΔ. Αλλη λύση δεν υπάρχει για να πάρω τα ένσημα του Απριλίου; Η σύμβασή μου έληξε 10/6 και ήθελα να τα καταθέσω αύριο στον ΟΑΕΔ.

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα!!!! Θα ήθελα τα φώτα σας και για τη δική μου περίπτωση αν είναι εύκολο! Προσπαθώ να μπω στο ταμείο ανεργίας και αντιμετωπίσω το εξής πρόβλημα: έχω 113 ένσημα τους τελευταίους 14 μήνες χωρις το τελευταίο 3μηνο που δεν φαίνεται στην κατάσταση ενσήμων του Ικα. Πήρα τον εργοδότη μου και του ζήτησα να μου δώσει τα ένσημα του Απριλίου για να συμπληρωθεί ο απαιτούμενος αριθμος και μου απάντησε να περιμένω 10 μέρες να κατατεθεί η ΑΠΔ. Αλλη λύση δεν υπάρχει για να πάρω τα ένσημα του Απριλίου; Η σύμβασή μου έληξε 10/6 και ήθελα να τα καταθέσω αύριο στον ΟΑΕΔ.

Εγώ πιστεύω ότι ο εργοδότη σου πρέπει να σου δώσει τα ένσημα σου με μια Βεβαίωση Εργοδότη υπογεγραμμένη απο αυτόν.Αν περιμένεις την ΑΠΔ τα πέρνεις και από το ΙΚΑ!Μάλλον δεν θέλει να ασχοληθεί, έτσι καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Εχω στραβώσει τελείως γιατί πολύ στενό συγγενικό πρόσωπο του εργοδότη είναι λογιστής και υποτίθεται ότι ξέρει από αυτά αν μη τι άλλο..... Γιατί μου είπε " αλλο χαρτί δεν δίνουμε μέχρι τότε" ;; Τόσος κόπος είναι; Εγώ πάντως θα το ζητήσω το απόγευμα αρκεί να ξέρω ακριβώς πώς λέγεται το χαρτί αυτό...

GlXHp3.png

YCLEp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Αλλαγές στον τρόπο επικοινωνίας των ανέργων με τον ΟΑΕΔ με στόχο την καλύτερη εξυπηρέτηση τους καθιερώνεται από την Τετάρτη 1 Φεβρουαρίου του 2012.

Ειδικότερα:

 

- Η διαδικασία εγγραφής στα Μητρώα Ανέργων απλοποιείται καθώς απαιτείται μόνον επίδειξη δικαιολογητικών.

 

- Η διαδικασία ανανέωσης των δελτίων ανεργίας γίνεται στο εξής ανά τρίμηνο για όλες τις κατηγορίες ανέργων. Αυτό σημαίνει βελτίωση της εξυπηρέτησης για τον επιδοτούμενο άνεργο που όφειλε να εμφανίζεται στις υπηρεσίες μία φορά το μήνα για να εξασφαλίσει την είσπραξη του επιδόματος. Στο εξής με την αυτοπρόσωπη εμφάνισή του στον ΟΑΕΔ θα κατοχυρώνει την καταβολή του επιδόματος όχι μόνον για τον τρέχοντα μήνα, αλλά και για το δίμηνο που ακολουθεί. Έτσι ένας άνεργος με αναγνωρισμένο δικαίωμα επιδότησης για 12 μήνες θα προσέλθει στις υπηρεσίες συνολικά 5 φορές το διάστημα αυτό (η πρώτη για την υποβολή της αίτησης) έναντι 13 εμφανίσεων που θα ήταν υποχρεωμένος να κάνει με το ισχύον μέχρι σήμερα καθεστώς.

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=118473&catid=3

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...