Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σχολές Γονέων. ΕΠΕΙΓΟΝ


Recommended Posts

Φέτος καθυστέρησαν λόγω αλλαγής κυβερνήσεως και κατά συνέπεια μπόλικης γραφειοκρατίας, οι σχολές γονέων.

Από ότι έμαθα θα λειτουργήσουν, αλλά οι προθεσμίες στενεύουν επικίνδυνα.

Τα σεμινάρια διαρκούν από 50 ώρες το περισσότερο, έως 25 ώρες το λιγότερο

και πρέπει να έχουν ολοκληρωθεί μέχρι τις 20 Ιουνίου.

 

Τα μαθήματα είναι δωρεάν, από έμπειρους πιστοποιημένους από το κράτος εκπαιδευτές για τα θέματα οικογένειας, σχολείου, τρίτης ηλικίας, ευπαθών ομάδων και ΑΜΕΑ.

 

Οι ενδιαφερόμενοι, συχνότερα πρόκειται για συλλόγους γονέων ή νέους και μέλλοντες γονείς που επιθυμούν να δραστηριοποιηθούν για το σκοπό της συγκρότησης μιας ομάδας, πρέπει να ενεργήσουν άμεσα.

1. Να επικοινήσουν με τα τηλέφωνα γενικών πληροφοριών, όπου θα τους δοθούν τα στοιχεία και τα τηλέφωνα των υπευθύνων των κατατόπους σχολών γονέων.

2. Κατόπιν να επικοινωνήσουν με τους υπευθύνους των σχολών γονέων, και

3. Το κυριότερο να συγκεντρώσουν αιτήσεις υπογεγραμμένες τουλάχιστον από 20 ανθρώπους που θα ήθελαν να παρακολουθήσουν τα σεμινάρια,

4. καθώς και τη σύμφωνη γνώμη για την παραχώρηση σχολικού κτηρίου ή άλλου χώρου.

 

Επίσης κάτι που έμαθα προχθές. Τα τηλέφωνα για τις γενικές πληροφορίες έχουν αλλάξει είναι τα 213-1311520, 213-1311521.

9Af0p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Φέτος καθυστέρησαν λόγω αλλαγής κυβερνήσεως και κατά συνέπεια μπόλικης γραφειοκρατίας, οι σχολές γονέων.

Από ότι έμαθα θα λειτουργήσουν, αλλά οι προθεσμίες στενεύουν επικίνδυνα.

Τα σεμινάρια διαρκούν από 50 ώρες το περισσότερο, έως 25 ώρες το λιγότερο

και πρέπει να έχουν ολοκληρωθεί μέχρι τις 20 Ιουνίου.

 

Τα μαθήματα είναι δωρεάν, από έμπειρους πιστοποιημένους από το κράτος εκπαιδευτές για τα θέματα οικογένειας, σχολείου, τρίτης ηλικίας, ευπαθών ομάδων και ΑΜΕΑ.

 

Οι ενδιαφερόμενοι, συχνότερα πρόκειται για συλλόγους γονέων ή νέους και μέλλοντες γονείς που επιθυμούν να δραστηριοποιηθούν για το σκοπό της συγκρότησης μιας ομάδας, πρέπει να ενεργήσουν άμεσα.

1. Να επικοινήσουν με τα τηλέφωνα γενικών πληροφοριών, όπου θα τους δοθούν τα στοιχεία και τα τηλέφωνα των υπευθύνων των κατατόπους σχολών γονέων.

2. Κατόπιν να επικοινωνήσουν με τους υπευθύνους των σχολών γονέων, και

3. Το κυριότερο να συγκεντρώσουν αιτήσεις υπογεγραμμένες τουλάχιστον από 20 ανθρώπους που θα ήθελαν να παρακολουθήσουν τα σεμινάρια,

4. καθώς και τη σύμφωνη γνώμη για την παραχώρηση σχολικού κτηρίου ή άλλου χώρου.

 

Επίσης κάτι που έμαθα προχθές. Τα τηλέφωνα για τις γενικές πληροφορίες έχουν αλλάξει είναι τα 213-1311520, 213-1311521.

 

Δεν καθυστέρησαν ακριβώς λόγω αλλαγής κυβέρνησης αλλά α) επειδή η προηγούμενη κυβέρνηση αποφάσισε να βγάλει προκήρυξη και να αλλάξει τα άτομα που απασχολούσε β)λόγω του οτι δεν είχαν χρήματα για να τρέξουν το πρόγραμμα και γ) λόγω αλλαγής κυβέρνησης που πήγε πίσω όλη τη διαδικασία. Πάντως για φέτος,αν γίνουν, θα γίνουν, μόνο τμήματα των 25 ωρών επειδή ένα τμήμα με 50 ώρες δεν προλαβαίνει να ολοκληρωθεί μέσα στο περιθώριο που δίνει το ΙΔΕΚΕ, δηλαδή τον Ιούνιο. Κατα τα άλλα για όσες και όσους γνωρίζουν ις σχολές γονέων πρόκειται για ένα πολύ αξιόλογο πρόγραμμα που κατά τη γνώμη μου προσφέρει πάρα πολλά!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανόν! Αυτό που έγραψα (περί αλλαγής της κυβέρνησης) ήταν η επίσημη απάντηση-καραμέλα που άκουγα κάθε φορά που ρωτούσα για τις σχολές από τον Οκτώβριο, και πιστέψτε με ήταν μία φορά την εβδομάδα που τους καλούσα.

Ναι είναι πολύ αξιόλογο πρόγραμμα.

 

Ο υπεύθυνος της σχολής που μίλησα με παρότρυνε να βιαστώ να ενημερώσω όσους γονείς ξέρω, για να κάνουν αιτήσεις, γιατί, ακριβώς όπως είπατε τον Ιούνιο θα πρέπει να έχουν ολοκληρωθεί τα μαθήματα.

9Af0p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αν προλάβετε τις προθεσμίες και γίνει τμημα φ'ετος στην περιόχή σου θα ήταν πολύ καλά, απο την άλλη είμαι σίγουρη οτι θα ξαναγίνουν απο το Σεπτέμβρη, εκτός και αν αυτή η κυβέρνηση αποφασίσει να βγάλει πάλι προκήρυξη και να αλλάξει τους εκπαιδευτές οπότε θα πάει πίσω. Αν όμως τα πράγματα μείνουν ως έχουν θα γίνονται ομάδες και απο το Σεπτέμβρο οπότε δεν θέλει και πολύ άγχος! Καλό είναι να ενημερωθούν οι διευθυντές των σχολείων, γυμνσίων, λυκείων και νηπιαγωγείων όπως επίσης σε κάθε δ'ημο ο αρμόδιος αντιδήμαρχος. Έτσι λειτουργούσε ΄τοσα χρόνια και πήγαινε πολύ καλά. Βέβαια αυτό είναι δουλειά του υπέυθυνου των σχολών και όχι των γονέων που συμμετέχουν, χωρίς βέβαια να σημαίνει οτι δεν πρέπει να ενημερώσεις γνωστά σου άτομα και αν συμπληρώσετε τον αριθμό να γίνει ομάδα.

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μα αυτό είναι το λογικό και το σωστό. Να πηγαίνει ο πολίτης στην εκάστοτε υπηρεσία και να βρίσκει κάτι κάτι οργανωμένο... και να μην τρέχει να οργανώσει τα ανοργάνωτα. ;)

 

Η αλήθεια είναι ότι με άγχωσαν παραπάνω από όσο πρέπει, γιατί είμαι νέα μαμά, με πολλή όρεξη να μάθω πράγματα για το νέο μου ρόλο, αλλά δεν ανήκω σε κάποιο σύλλογο γονέων ακόμα εφόσον το παιδί μου δεν είναι στη σχολική ηλικία...

 

Πάντως, το εξωφρενικό του πράγματος είναι ότι, δεν μου πρότειναν να ενταχθώ σε κάποια ομάδα, αλλά να οργανώσω εγώ ομάδα και να βρω και το χώρο...

Φυσικά δεν υπάρχει χρόνος για κάτι τέτοιο...

 

Η λύση ήταν να προτείνω τη δράση σε σύλλογο γονέων και να περιμένω να μαζέψουν εκείνοι αιτήσεις και να φέρω κι εγώ όσους γνωστούς ή γείτονες μπορώ...

 

Το κακό είναι ότι δεν υπάρχει διάθεση...

... ενώ βλέπω, π.χ. ακόμα κι εδώ στο φόρουμ όλοι θέλουν να μιλήσουν για να νιώσουν καλύτερα, και να βρουν λύση στα ενδοοικογενειακά τους, δεν επιθυμούν να μπουν σε μια κουβέντα με κάποιον ειδικό !!

... εδώ γίνεται ανώνυμα και από το σπίτι ... ενώ εκεί εκτίθεσαι ... χμ...:(

9Af0p2.png
Link to comment
Share on other sites

Μα αυτό είναι το λογικό και το σωστό. Να πηγαίνει ο πολίτης στην εκάστοτε υπηρεσία και να βρίσκει κάτι κάτι οργανωμένο... και να μην τρέχει να οργανώσει τα ανοργάνωτα. ;)

 

Η αλήθεια είναι ότι με άγχωσαν παραπάνω από όσο πρέπει, γιατί είμαι νέα μαμά, με πολλή όρεξη να μάθω πράγματα για το νέο μου ρόλο, αλλά δεν ανήκω σε κάποιο σύλλογο γονέων ακόμα εφόσον το παιδί μου δεν είναι στη σχολική ηλικία...

 

Πάντως, το εξωφρενικό του πράγματος είναι ότι, δεν μου πρότειναν να ενταχθώ σε κάποια ομάδα, αλλά να οργανώσω εγώ ομάδα και να βρω και το χώρο...

Φυσικά δεν υπάρχει χρόνος για κάτι τέτοιο...

 

Η λύση ήταν να προτείνω τη δράση σε σύλλογο γονέων και να περιμένω να μαζέψουν εκείνοι αιτήσεις και να φέρω κι εγώ όσους γνωστούς ή γείτονες μπορώ...

 

Το κακό είναι ότι δεν υπάρχει διάθεση...

... ενώ βλέπω, π.χ. ακόμα κι εδώ στο φόρουμ όλοι θέλουν να μιλήσουν για να νιώσουν καλύτερα, και να βρουν λύση στα ενδοοικογενειακά τους, δεν επιθυμούν να μπουν σε μια κουβέντα με κάποιον ειδικό !!

... εδώ γίνεται ανώνυμα και από το σπίτι ... ενώ εκεί εκτίθεσαι ... χμ...:(

 

Σου έχω στείλει μήνυμα

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο κορίτσια, χαίρομαι πάρα πολύ για αυτό που κάνετε... Ωστόσο το θέμα που έθεσε η marron είναι υπαρκτό και όχι μόνο...

Αν μπορούμε να αναλογιστούμε πόσα προβλήματα θα είχαν αποφευχθεί από την επαφή και επικοινωνία με τον ειδικό............εγώ έκανα μια μικρή αμελητέα προσπαθειούλα και κινητοποίησα το σύλλογο γονέων. Δυστυχώς υπολειτουργεί, με την έννοια ότι δεν πάνε στην ουσία οι γονέίς που έχουν "θέμα" με τα παιδιά τους, αλλά οι ήδη κάπως συγκροτημένοι, ενημερωμένοι ...κτλ...Τι να πω;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα έπρεπε να γίνει υποχρεωτικό; Δεν ξέρω, μια σκέψη κάνω... Έτσι πολλά προβλήματα θα μπορούσαν και να βγουν στην επιφάνεια και όχι να κουκουλώνονται και να μας βγαίνει η πίστη να τα συμμαζέψουμε εμείς.......

Link to comment
Share on other sites

Αχ, Αναστασί μακάρι να ήταν ή έστω μακάρι να υπήρχε ένας ψυχολόγος σε κάθε σχολείο! Αλλά για αυτό το κράτος είμαστε αναλώσιμα υλικά!!!!! Έτσι λοιπόν τους συμφέρει πιο πολύ τα παιδιά στα σχολεία να σκοτώνονται, να βιάζονται, να μπλ΄κουν με ουσίες, οι οικογένειες να μην μπορούν να διαχειριστούν την κατάσταση και πάει λέγοντας..... Για να γίνουν υποχρεωτικές θα έπρεπε να υπάρχει ο ψυχολόγος στο σχολείο που αυτό σημαίνει οτι το κράτος θα πρέπει να πληρώσει!!! Δεν το έκαναν τόσα χρόνια θα το κάνουν τώρα που μας παίρνουν και τα λίγα που μας έδιναν πίσω????? Αναρωτιέμαι.. Πάντως μακάρι να γίνει μια τέτοια κίνηση αλλά είμαι αρκετά απαισιόδοξη. Τουλάχιστον να λειτουργήσουν οι ομάδες γονέων με τον τρόπο που ίσχυε θα είναι κέρδος. Πάντως μπρείς να ζητήσεις απο τον υπεύθυνο να σε βάλει σε κάποια ομάδα που μπορεί να γίνει κοντά στην περιοχή σου αφού δεν βλέπεις να γίνεται στο σχολείο σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Ενδιαφέρομαι να συμμετέχω και εγώ,αλλά έχουν βγεί περίπου 10 σεμινάρια στο νομό μου και δεν ξέρω σε ποιό να συμμετέχω,δηλαδή ποιό αξίζει..

 

Η συνολική διάρκεια των προγραμμάτων έχει ως εξής:

1. Η οικογένεια στην σύγχρονη εποχή, διάρκειας 50 ωρών

2. Υγεία και οικογένεια, διάρκειας 50 ωρών

3. Διαφυλικές σχέσεις, διάρκειας 25 ωρών

4. Ανάπτυξη στην Τρίτη ηλικία, διάρκειας 25 ωρών

5. Παιδί και νέες τεχνολογίες, διάρκειας 25 ωρών

6. Οικιακή οικονομία στην σύγχρονη Ελληνική οικογένεια, διάρκειας 25 ωρών

7. Συνεργασία εκπαιδευτικών-οικογένειας, διάρκειας 25 ωρών

8. Ψυχολογική υποστήριξη και αγωγή υγείας ευάλωτων κοινωνικών ομάδων, διάρκειας 25 ωρών

9. Συμβουλευτική γονέων Παιδιών με Ειδικές Ανάγκες, διάρκειας 50 ωρών

10. Στερεότυπα και διακρίσεις στην οικογένεια, διάρκειας 25 ωρών

 

Είμαι ανάμεσα στο 1,2,3,5,10...Τα υπόλοιπα δεν με αφορούν νομίζω.Αλλά και πάλι απο τους τίτλους δεν μπορώ να βγάλω καλή άκρη..Αν κάποια έχει παρακολουθήσει ή γνωρίζει κάτι παραπάνω θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα..

P203p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι να συμμετέχω και εγώ,αλλά έχουν βγεί περίπου 10 σεμινάρια στο νομό μου και δεν ξέρω σε ποιό να συμμετέχω,δηλαδή ποιό αξίζει..

 

Η συνολική διάρκεια των προγραμμάτων έχει ως εξής:

1. Η οικογένεια στην σύγχρονη εποχή, διάρκειας 50 ωρών

2. Υγεία και οικογένεια, διάρκειας 50 ωρών

3. Διαφυλικές σχέσεις, διάρκειας 25 ωρών

4. Ανάπτυξη στην Τρίτη ηλικία, διάρκειας 25 ωρών

5. Παιδί και νέες τεχνολογίες, διάρκειας 25 ωρών

6. Οικιακή οικονομία στην σύγχρονη Ελληνική οικογένεια, διάρκειας 25 ωρών

7. Συνεργασία εκπαιδευτικών-οικογένειας, διάρκειας 25 ωρών

8. Ψυχολογική υποστήριξη και αγωγή υγείας ευάλωτων κοινωνικών ομάδων, διάρκειας 25 ωρών

9. Συμβουλευτική γονέων Παιδιών με Ειδικές Ανάγκες, διάρκειας 50 ωρών

10. Στερεότυπα και διακρίσεις στην οικογένεια, διάρκειας 25 ωρών

 

θα μπορουσες να μου πεις που μπορω να παρω πληροφοριες για αυτα τα σεμιναρια?ευχαριστω πολυ

children=world:D

happy children=better world:wink:

Link to comment
Share on other sites

θα μπορουσες να μου πεις που μπορω να παρω πληροφοριες για αυτα τα σεμιναρια?ευχαριστω πολυ

 

Eγώ έβαλα στο google Σχολή Γονέων και την πόλη μου και βγήκε η ανακοίνωση με τα τηλέφωνα της πόλης μου.Στην τοπική εφημερίδα το είχα διαβάσει αλλά μέσα στο Πάσχα δεν ασχολήθηκα.

 

Τα κορίτσια πιο πάνω(το 2ο πόστ νομίζω) έχουν δώσει όλη την ανακοίνωση με τα κεντρικά τηλέφωνα.Εγώ θα πάρω αύριο να μάθω και θα σας πώ,αν είναι.

 

Δείτε κι εδώ:

http://www.gslll.edu.gr/index.php/pr...03-17-12-44-31

25-03-10 16:15

 

Να έδώ το ξαναβάζω το πόστ να μην ψάχνεις.

P203p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι να συμμετέχω και εγώ,αλλά έχουν βγεί περίπου 10 σεμινάρια στο νομό μου και δεν ξέρω σε ποιό να συμμετέχω,δηλαδή ποιό αξίζει..

 

Η συνολική διάρκεια των προγραμμάτων έχει ως εξής:

1. Η οικογένεια στην σύγχρονη εποχή, διάρκειας 50 ωρών

2. Υγεία και οικογένεια, διάρκειας 50 ωρών

3. Διαφυλικές σχέσεις, διάρκειας 25 ωρών

4. Ανάπτυξη στην Τρίτη ηλικία, διάρκειας 25 ωρών

5. Παιδί και νέες τεχνολογίες, διάρκειας 25 ωρών

6. Οικιακή οικονομία στην σύγχρονη Ελληνική οικογένεια, διάρκειας 25 ωρών

7. Συνεργασία εκπαιδευτικών-οικογένειας, διάρκειας 25 ωρών

8. Ψυχολογική υποστήριξη και αγωγή υγείας ευάλωτων κοινωνικών ομάδων, διάρκειας 25 ωρών

9. Συμβουλευτική γονέων Παιδιών με Ειδικές Ανάγκες, διάρκειας 50 ωρών

10. Στερεότυπα και διακρίσεις στην οικογένεια, διάρκειας 25 ωρών

 

Είμαι ανάμεσα στο 1,2,3,5,10...Τα υπόλοιπα δεν με αφορούν νομίζω.Αλλά και πάλι απο τους τίτλους δεν μπορώ να βγάλω καλή άκρη..Αν κάποια έχει παρακολουθήσει ή γνωρίζει κάτι παραπάνω θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα..

 

Η συνηθισμένη τατκική είναι παρά τον τίτλο να ρωτάμε τους γονείς και να συναποφασίζουμε για τη θεματολογία ανεξάρτητα απο τον τίτλο του σεμιναρίου που θα επιλέξεις. Απλά ρώτα τον υπεύθυνο του νομου ποιος τίτλος δέχτηκε τις περισσότερες αιτήσεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η συνηθισμένη τατκική είναι παρά τον τίτλο να ρωτάμε τους γονείς και να συναποφασίζουμε για τη θεματολογία ανεξάρτητα απο τον τίτλο του σεμιναρίου που θα επιλέξεις. Απλά ρώτα τον υπεύθυνο του νομου ποιος τίτλος δέχτηκε τις περισσότερες αιτήσεις

 

Σε ευχαριστώ.

 

Αυτή την εβδομάδα ξεκινούν 3 σεμινάρια το 7,8 και το 10 που δε με αφορούν αλλά μου είπε οτι λόγω Πασχα δεν είχαν κινητικότητα και τώρα κάτι άρχισε να κινείται με καταχωρήσεις στον τοπικό τύπο.Θα πάω να κάνω την αίτηση ,κράτησε και αυτή το όνομα και θα δούμε..Ελπίζω κάτι να γίνει θα ήταν ενδιαφέρον πραγματικά...

P203p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...