Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Κατ αρχας προβληματιστηκα στο που να το ανοιξω αλλα μιας και ο προβληματισμος μου αφορα το παιδι ειπα να το κανω εδω.

Τα παιρνω απο την αρχη.

Εχω εναν αδερφο που τον τελευταιο καιρο δεν μιλαμε. Μενουμε στο ιδιο κτιριο. Η γυναικα του αδερφου μου ειναι η αδυναμια του μικρου.

Οταν μαλωσα με τον αδερφο μου αποφασισα οτι το παιδι δεν θα επηρεαστει και θα συνεχισει να ανεβοκατεβαινει στην αδυναμια του οπως παλια.

Συνεβηκαν τα παρακατω.

 

1ο επεισοδιο προβληματισμου: Ανεβαινει ο Βασιλης πανω , παιζουν με την λατρεια του και μετα θα πηγαιναν καπου. Λεει λοιπον ο εξυπνος αδερφος μου στο παιδι "Κατεβα στην γιαγια και μολις γυρισουμε θα περασω να σε παρω να ξαναπαιξετε":shock: (η γιαγια στην ιδια πολυκατοικια - οικογενειακη). Ο Βασιλης μου λοιπον κατεβηκε στην γιαγια και δεν ερχοταν σπιτι γιατι περιμενε να τον παρουν. Εγω μην ξεροντας τι αλλο να κανω δηλωσα οτι παω σπιτι και αν ειναι θα του πει η γιαγια να τον παρει απο το σπιτι (επρεπε να φαει το παιδι)

 

2ο επεισοδιο προβληματισμου: Ανεβαινει πανω (παρολο που ψαχνω δικαιολογιες να το αποφυγω πχ ειναι μεσημερι , λειπουν στην δουλεια κλπ) δεν μπορω να το κανω συνεχεια (αφου και η κοπελα μου ειπε οτι θελει πολυ να παιζουν και τον αγαπαει κλπ και εγω ειπα να μην βαλω το παιδι στην μεση.

Κατεβαινει κατω ο Βασιλης μετα:

"Εφαγες κατι ή πεινας?" ρωταω εγω

"Δεν σου λεω" ο Βασιλης

"Παιξατε?' ο μπαμπας (στην ουσια κουβεντα να γινεται )

"Δεν σου λεω ειναι μυστικο" ο Βασιλης :shock::shock:

 

Δεν εχω ψαρεψει ποτε το παιδι μου τι κανει ή λεει ή ακουει πανω. Οι ερωτησεις μου ειναι σαν να βγηκε με τον παππου και μαθαινουν αυτοι το δικο μου παιδι να εχει μυστικα απο μενα? Δεν ξερω αν ειμαι περιεργη αλλα μου ανεβηκε το αιμα στο κεφαλι .

 

Το θεμα μου δεν ειναι πως να χειριστω εκεινους . Το θεμα ειναι πως να χειριστω το παιδι. Απο την μια δεν θελω να μπει στην μεση και γενικα η ολη κατασταση ειναι κατι που δεν χρειαζεται (για μενα) να ξερει .

Αλλα εδω αναιρουν ολα οσα εχω μαθει στο παιδι μου.

Πως να τον απομακρυνω χωρις να τον πληγωσω? Το πανω κατω δεν βοηθαει καθολου, οι δικαιολογιες στερευουν καποια στιγμη και δεν ειναι και του στυλ μου.

Τι θα λεγατε εσεις στο παιδι ?

Μηπως τελικα η καλυτερη λυση ειναι η ειλικρινια?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα elenik, καταρχήν είσαι σίγουρη ότι θα παραμείνετε μαλωμένοι με τον αδερφό σου? Αν όχι και σε σύντομο διάστημα (όπως σας εύχομαι) τα ξαναβρείτε τότε είναι κρίμα να βάλεις το παιδάκι σε αυτή τη θέση. Αν πάλι πιστεύεις ότι το ρήγμα ανάμεσα σε σένα και τον αδερφό σου είναι αγεφύρωτο και ότι τελείωσαν οι σχέσεις σας.... τότε μάλλον θα πρέπει να πεις την αλήθεια στο παιδί για να ξέρει τι γίνεται. Τώρα για το... μυστικό.... είσαι σίγουρη ότι του είπαν να μην πει τίποτα και ότι είναι μυστικό??? στο ρωτάω γιατί και η κόρη μου (βέβαια είναι μικρότερη 2,5 χρ.) τρελαίνεται για ... μυστικά!!!! και το πιο απλό πράγμα να κάνουμε γυρνάει με κοιτάει πονηρά πονηρά (λάμπουν τα ματάκια της) και μου λέει "σσσσσσσοους μαμά είναι μυτικό!!!!!), χωρίς φυσικά να της έχει πει κάποιος να το πει... απλά της αρέσει να νιώθει ότι κάνει κάτι το... διαφορετικό... μάλλον. Αν πάλι είσαι σίγουρη πως το είπαν αυτό στο παιδί, καλό είναι να του εξηγήσεις χωρίς να τους μπλέξεις τους άλλους ότι μέσα στην οικογένεια μας δεν έχουμε μυστικά γιατί αγαπιόμαστε όλοι πολύ πολύ πολύ και μάλλον κατά λάθος σου το είπαν αυτό πάνω... έτσι δεν είναι αγαπούλα μου???? ή τέλος πάντων κάπως έτσι ... εσύ ξέρεις καλύτερα το παιδί σου. Σίγουρα δεν είμαι ειδική αλλά φαντάζομαι ότι το παιδί αν τους αγαπάει τόσο πολύ θα στεναχωρηθεί πολύ αν δεν του επιτρέπεται να τους βλέπει εφόσον κιόλας μένετε και στην ίδια πολυκατοικία... Αλλά πάνω από όλα πρέπει μετά εσύ να ξεκαθαρίσεις με θείους θείες παππούδες γιαγιάδες τι πρέπει και τι δεν πρέπει να λένε στο παιδί (αν τελικά καταλήξεις ότι του είπαν για μυστικά...). Ελπίζω να σε βοήθησα έστω και λίγο, και σίγουρα ελπίζω η μπόρα που περνάτε οικογενειακός να είναι αυτό ακριβώς μια μπόρα που περνάει γρήγορα...

Το κοριτσάκι μου είναι όλη μου η ζωή

Link to comment
Share on other sites

Καλά, δεν έχει καταλάβει το παιδί ότι δεν μιλάς με τον αδερφό σου? Όλα τα καταλαβαίνουν τα παιδιά να ξέρεις, οπότε έχεις κι εσύ μυστικά από το Βασιλάκη. Πες του λοιπόν το μυστικό σου και εξήγησέ του ότι τα μικρά παιδάκια δεν έχουν ΠΟΤΕ μυστικά από τη μανούλα. Γιατί η μανούλα και μόνο η μανούλα (άντε, και ο μπαμπάς) τα βοηθάει να ξεχωρήσουν το καλό από το καλό, οπότε για να το κάνει αυτό σωστά, πρέπει να τα ξέρει όλα.

Και μετά, φρόντισε να τα ξαναβρεις με τον αδερφό σου για να πάρει και το παιδί ΄το καλό παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ θα σου πρότεινα να κάτσεις κάτω να τα βρείς με τον αδερφό σου. Το να μάθουμε να συμβιώνουμε με τις παραξενιές των άλλων είναι κάτι που καλλιεργείται. Στο λέω εγώ που ανέχομαι ΠΟΛΛΑΑΑ!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...