Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΖΑXΑΡΟΠΛΑΣΤΙΚΗ - Κουλουράκια - Μπιστοκάκια-Κέικ


Afroditi D

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 205
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λαμπρινακι ΜΕΡΣΙΑ ΠΟΛΛΑ

Τ εφτιαξα εχθες και εγιναν ΣΟΥΠΕΡ

Μονο που δεν εγλειφαν και τα

μαφινοχαρτακια τα τεκνα μου !!!!!

 

Μεχρι και η μαμα μου που δεν εινια

φιλος της σοκολατας εφαγε 2 !!!!

 

Ευχαριστω πολυ πολυ !!!!

Μονη μου ????? Ουτε στον παραδεισο

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Έχετε καμία συνταγή για Ραβανί, χωρίς όμως αμυγδαλόψυχα ή ινδοκάρυδο γιατί δεν μου αρέσει. :oops:

Ευχαριστώωωωω.

 

Αν δεν έχεις ήδη βρεί, δοκίμασε αυτό αντικαθιστώντας τα 2 φλυτζ. καρύδα με 1 φλυτζ. σιμιγδάλι. Αν θες αρωματίζεις και με μαστίχα. Είναι συνταγή από τον παλιό Τσελεμεντέ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Το κείκ της Δήμητρας!

 

Εκτέλεση

 

4 αυγά

1 κούπα ζάχαρη

1 κούπα καλαμποκέλαιο

1 κούπα γάλα

2 κούπες αλεύρι self raising

ξύσμα απο 1/2 πορτοκάλι

1/4 κουταλάκι αλάτι

3 κουταλιές κακάο

 

Υλικά

 

Χτυπάτε στο μίξερ τα αυγά με τη ζάχαρη. Προσθέτετε τα υπόλοιπα υλικά πλην του κακάο, συνεχίζοντας το χτύπημα μέχρι να ενσωματωθούν όλα στο μίγμα.

Κρατάτε 2 1/2 κούπες από το μίγμα χωριστά, και στο υπόλοιπο ενσωματώνετε το κακάο.

Παίρνετε ένα ταψάκι ή φόρμα, βουτυρώνετε καλά τη βάση και τα πλαϊνά του ταψιού.

 

Ρίχνετε 2 κουταλιές από το βανιλένιο στην συνέχεια ρίχνετε 2 κουταλιές από το σοκολατένιο μίγμα και συνεχίζετε εναλλάξ μέχρι να τελειώσουν και τα δύο μίγματα.

 

Ψήνετε στους 180 βαθμούς για 45ʼ περίπου (τσεκάρισμα με οδοντογλυφίδα). Βγάζετε από το φούρνο, το αφήνετε να σταθεί για ένα 10λεπτο και αναποδογυρίζετε σε σχάρα να κρυώσει, οπότε και μπορείτε να το κόψετε.

 

Καλή επιτυχία!

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

κεικ σοκολατας*

 

υλικα:

 

260 γρ. Αλευρι κοσκινισμενο

400 γρ. ζαχαρη

250 γρ. βουτυρο λιωμενο

2 αυγα

1 κ.γλ. βανιλλια

1/2 κ.γλ. μπεικιν παουντερ

200 γρ. σοκολατα κουβερτουρα

250 ml γαλα

225 γρ.κακαο

 

Κοβετε το βουτυρο και τη σοκολατα σε κομματια και τα βάζετε δε μια κατσαρολα μαζι με τη ζάχαρη, το γαλα σε μεσαια φωτια .

 

Ανακατευετε μεχρι να λιώσει χωρις να βράσει.

 

Αφου λιώσει, το βγαζετε απο τη φωτια και το αγηνετε 15 λεπτα να κρυωσει.

 

Σε ενα μπολ προσθετετε το κοσκινισμενο αλευρι, το μπεικιν παουντερ και το κακαο και, αφου εχει κρυωσει το μιγμα της σοκολατας το ριχνετε στο αλευρι.

 

Με ενα μιξερακι χειρος η το χερακι σας ανακατευετε και τέλος ριχνετε ενα-ενα τ'αυγα.

 

Μεταφερουμε το μιγμα σε βουτυρωμενη φορμα και ψηνουμε (αναλογα το φουρνο μας) σε προθερμασμενο φουρνο στους 170 για 40-45 λεπτα.

 

*Η συνταγη ειναι απο το βιβλιο delicious cakes των αδελφων Ελλιοτ.

Επισης προαιρετικα μπορει οποιος θελει να προσθεσει και 80 ml Ουισκι (εγω δεν ειχα βαλει την Κυριακη) το οποιο το βαζουμε στην κατσαρολα μαζι με το γαλα κλπ.

 

 

 

 

 

Μαφινακια με μηλο χωρις ζαχαρη

 

250 γρ. Αλευρι

 

200 γρ μελι θυμαρισιο

 

3 αυγα

 

500 γρ κοκκινα μηλα

 

3 κ.γλ. μπεικιν παουντερ

 

20 γρ. αναλατο βουτυρο η λαδι (εγω εβαλα λαδι)

 

ξεφλουδιζουμε τα μηλα και τα κοβουμε σε κυβακια

 

Σε ενα μπολ χτυπαμε μελι και αυγα.

 

κοσκινιζουμε το αλευρικαι το μπεικιν παουντερ μεσα στο μιγμα και χυνουμε μεσα το λιωμενο βουτυρο η το λαδι.

 

Με ενα κουταλι διπλωνουμε τα μηλα μεσα στο μιγμα.

 

Μεταφερουμε το μιγμα στη μαφινοθηκη βουτυρωμενη καλα.

 

ψηνουμε σε προθερμασμενο φουρνο στους 180 για 30 λεπτα

t605sfybbbgaujm4.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

cakee.jpg

 

150 gr. βούτυρο

115 gr. (1/2 φλυτζάνι) σκούρα καστανή ζάχαρη

175 gr. (1/2 φλυτζάνι) μέλι

200 gr. (1 2/3 φλ.) αλεύρι για όλες τις χρήσεις

1 1/2 κουταλάκι μπέικιν πάουντερ

1/2 κουταλάκι κανέλα σκόνη

1 κουταλιά ψιλοκομμένα φύλλα δεντρολίβανου

2 αυγά, χτυπημένα

 

Eγώ κάνω συνήθως διπλή δόση στη φόρμα με την τρύπα στη μέση βουτυρωμένη και αλευρωμένη, ή την στρογγυλή με το κούμπωμα βουτυρωμένη και με λαδόκολλα. Βάζω λιγότερη ζάχαρη από αυτή που λέει η συνταγή γιατί γίνεται πολύ γλυκό και δεν το προτιμώ. Βάζω λίγο παραπάνω από τη μισή ποσότητα από αυτή που λέει.

 

Γλάσο λεμονιού (κάνω μονή δόση)

250 gr. (2 φλ.) ζάχαρη άχνη

100gr. βούτυρο μαλακωμένο

1 κουταλάκι ξύσμα λεμονιού

2 κουταλιές χυμό λεμονιού

 

Βάζετε σε μικρή κατσαρόλα το βούτυρο, τη ζάχαρη και το μέλι, και προσθέτετε μία κουταλιά νερό. Ζεσταίνετε σε σιγανή φωτιά, ανακατεύοντας μια-δυο φορές ώσπου να λιώσουν το βούτυρο και η ζάχαρη. Αφήνετε να κρυώσουν 15 λεπτά. Προθερμαίνετε το φούρνο στους 180 βαθμούς.

Κοσκινίζετε σε μπωλ το αλεύρι, την baking και την κανέλα, και προσθέτετε το δεντρολίβανο. Ρίχνετε το μίγμα μελιού και τα αυγά και χτυπάτε να γίνει ομοιόμορφο μίγμα.

Το ρίχνετε στη φόρμα και ψήνετε για 35-40 λεπτά, τσεκάροντας στο τέλος να βγαίνει στεγνό το μαχαίρι. Το αφήνετε στη φόρμα να κρυώσει.

Για το γλάσο λεμονιού, κοσκινίζετε σε μπωλ την άχνη. Προσθέτετε το βούτυρο, το ξύσμα και 1 κουταλιά νερό και χτυπάτε μέχρι να γίνει λείο. Δοκιμάζετε και προσθέτε αν θέλετε τις 2 κουταλιές χυμό λεμόνι. Το απλώνετε στην επιφάνεια και στις πλευρές του κέικ. Το κέικ αυτό, όσο μένει μαλακώνει και διατηρείται καλά μέχρι 1 εβδομάδα σε κλειστό δοχείο.

 

Aν υπάρχουν τα λουλουδάκια του δεντρολίβανου είναι εκπληκτική διακόσμηση για το κέικ. Φωτογραφία σας βάζω από το βιβλίο γιατί δεν έχω σκεφτεί να φωτογραφίσω το δικό μου, το τρώμε.:roll:

Α και κάντε κράτει, μή γίνετε σαν το Winnie :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλημερα.θα ηθελα να δοκιμασω τη συνταγη σου για το γλασο αλλα χρειαζομαι μια διευκρινηση.Ποσα γραμμαρια ειναι η πλακα κουβερτουρα που χρησιμοποιεις? Των 250 γρ. ή των 125?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Το τελειο γλασσο σοκολατας

που ειναι υπεραρκετο για να καλυψει ενα κανονικο κεικ με το παραπανω (θα μεινει για να βουτηξουν και τα δαχτυλακια τα παιδια), που στεκετε και δεν κολλαει στα χερια.. (ειδα κι επαθα να το μαθω)

 

Βαζουμε 100 γρ γαλα σε ενα κατσαρολακι και το ζεστενουμε μεχρι να παρει βραση... Μόλις παρει, το χαμηλωνουμε σε παπα πολυ σιγανη φωτια και ριχνουμε μεσα 25 γρ βουτυρο και 2 πλακες κουβερτουρα (σε κομματια).. Τα ανακατευουμε μεχρι να λιωσουν καλα και να γινει ενα ομοιμορφο μειγμα και το κατεβαζουμε απο τη φωτια..

Ετοιμο..

Ουτε ναπεριμενεις 100 ωρες να λιωσει σε μπν μαρι η κουβερτουρα και μετα να σφιγγει και να μην ξερεις τι να την κανεις ουτε να ριχνεις μεσα κρεμες γαλακτος ουτε τιποτα.. πολυ απλο και πολυ σουπερ (σαν το λεω εγω που φτιαχνω γλυκα για να τρωω το γλασσο.. :P

 

Πολυ ωραιο φαινεται θα το δοκιμασω.Η κουβερτουρα ποσα γραμαρια ειναι? Γιατι υπαρχει των 125 και 250 γραμμαριων.Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 εβδομάδες μετά...

μια συνταγή που μοιάζει με αυτήν

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=911223&postcount=159

 

αλλά λογικά στην αναλογία που την βρήκα εγώ βγήκε πιο αφράτο και πιο απαλό.

 

 

Το εντελώς αφράτο, λιώνει στο στόμα, πολύ μαλακό ζουμερό

ΤΕΛΕΙΟ σοκολατένιο κέικ.

 

250 ζαχαρη

250 βουτυρο (κανονικό βούτυρο)

4 αυγά

το εσωτερικό μιας βανίλιας πραγματικής

180γρ αλεύρι

2 κ.γλυκού μπέικιν πάουντερ γεμάτες

250 κουβερτούρα λιωμένη

6 κ.σούπας γάλα

2 κ. σούπας κακάο γεμάτες

 

το βούτυρο ΔΕΝ το λιώνετε , το αφήνετε σε θερμοκρασία δωματίου (το αφήνετε εκτός ψυγείου μέχρι όταν το πιάνετε το πακέτο να μαλακώνει/ να μπορεί να χτυπηθεί στο μίξερ).

το ανακατευετε στο μίξερ με τη ζάχαρη μερικά λεπτά μέχρι να γίνει το μείγμα ανοιχτόχρωμο, (όσο περισσότερο τόσο καλύτερα) προσθέτετε μετά τα αυγά, χτυπάτε λιγη ώρα(όσο περισσότερο τόσο καλύτερα) και μετά τα υπόλοιπα υλικά,

στο τέλος τέλος σιγά σιγά προσθέτεε την κουβερτούρα.

 

το δοκίμασα χτές, βγήκε ΑΝΕΠΑΝΑΛΗΠΤΟ chocolate cake,

ΤΕΛΕΙΟ για να το προσφέρετε μαζί με παγωτό βανίλια/καιμάκι για καλοκαίρι και το χειμώνα με λίγη κρέμα γάλακτος απο πάνω.

 

και είναι πανεύκολο!!

 

το ψήνεις σε βουτυρωμένη φόρμα (μόνο βουτυρωμένη, όχι βουτυρωμένη και αλευρωμένη) για κέικ κανονική αυτή με τη τρύπα στη μέση και φουσκώνει και μοιάζει με κανονικό κέικ - όταν το πιάνεις όμως σχεδόν διαλύεται τόσο μαλακό/ζουμερό έιναι

και έχει γεύση brownie.

 

το ψήνεις 170 βαθμούς για μία ώρα. !!

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Έχετε καμία συνταγή για Ραβανί, χωρίς όμως αμυγδαλόψυχα ή ινδοκάρυδο γιατί δεν μου αρέσει. :oops:

Ευχαριστώωωωω.

 

Λοιπον ειμαι απο την πολη με το καλο ρεβανι , ( Σοβαρα )

και την συνταγη που κανω πια και ειναι σουπερ !!! ειναι απο

http://www.mamakouzina.tv/gr_recipy.asp?rid=1376&mid=19&sid=74&sid2=null

100 % πετυχημενη. Θυμιζει το Επωνυμο καταστημα που ειναι γνωστο.

 

Το δικο μου tip ειναι οτι το αδειαζω σε μεγαλυτερο ταψι (οχι πυρεξ) , για να μην γινει φουσκωτω, σαν κεικ, αλλα λεπτο και να ειναι σιροπιασμενο ολο και οχι μονο ο πατος.

4qhyp3.pngdGZ0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

250 ζαχαρη

250 βουτυρο (κανονικό βούτυρο)

4 αυγά

το εσωτερικό μιας βανίλιας πραγματικής

180γρ αλεύρι

2 κ.γλυκού μπέικιν πάουντερ γεμάτες

250 κουβερτούρα λιωμένη

6 κ.σούπας γάλα

2 κ. σούπας κακάο γεμάτες

 

οταν λεμε κανονικο βουτυρο εννοουμε φρεσκο και οχι βιταμ?

και αλευρι για ολες τις χρησεις ή φαριναπ?

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Υλικά

 

1/2 κιλό αλεύρι για όλες τις χρήσεις

1 κ.γ σόδα

2 κ.γ μπέικιν πάουντερ

1 1/2 κ.γ κανέλα σκόνη

1/4 κ.γ γαρύφαλο τριμμένο

1/4 κ.γ μοσχοκάρυδο

1 κούπα ζάχαρη

1 κούπα καλαμποκέλαιο

1/2 κούπα χυμό πορτοκαλιού

χυμό από μισό λεμόνι

 

Εκτέλεση

 

Σε ένα μπολ ανακατεύουμε καλά το λάδι με τη ζάχαρη.Προσθέτουμε την κανέλα,το μοσχοκάρυδο και το γαρύφαλο και ανακατεύουμε.Διαλύουμε το μπέικιν πάουντερ στο χυμό πορτοκαλιού και τη σόδα στο χυμό λεμονιού και τα προσθέτουμε στο μίγμα.Τέλος ρίχνουμε σιγά σιγά το αλεύρι μέχρι να έχουμε μια ζύμη μαλακή. Ανοίγουμε φύλλο με τη ζύμη και κόβουμε με κουπ πατ.Βάζουμε τα κουλουράκια σε λαμαρίνα στην οποία έχουμε στρώσει αντικολλητικό χαρτί.Ψήνουμε σε προθερμασμένο φούρνο στους 180 βαθμούς μέχρι να ροδίσουν.Τα διατηρούμε σε τάπερ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ξέρω ότι υπάρχουν πολλές συνταγές για κουλουράκια σε άλλο ποστ.

Βάζω αυτήν εδώ γιατί την επέλεξα να κάνω κουλουράκια με τον γιο μου για τους εξής λόγους:

1. Είναι πολύ εύκολη

2. (και βασικότερο): Δεν έχει αυγά μέσα, άρα δεν με νοιάζει αν το παιδί φάει ζύμη καθώς "πλάθει" κουλουράκια.

3. Περνάμε πολύ ωραία όταν τα φτιάχουμε μαζί:

 

Κουλουράκια μοσχομυριστά πορτοκάλι-κανέλα

 

Συστατικά

1 ποτήρι ελαιόλαδο

1 ποτήρι φυσικό χυμό πορτοκάλι

1 ποτήρι ζάχαρη

1-1,5 κουταλιά της σούπας κανέλα

μισό ποτηράκι κρασιού κονιάκ

ξύσμα ενός πορτοκαλιού (από βιολογικά ή αράντιστα πορτοκάλια από τον κήπο σας...)

1 κουταλάκιγλυκού σόδα (σκόνη)

περίπου 900 γρ.αλεύρι

σουσάμι(προαιρετικά)

 

Φτιάχνει 40 κουλουρακια

 

Οδηγίες

 

Αναμιγνύουμε το λάδι, το χυμό, το κονιάκ και διαλύουμε μέσα στο μίγμα τη ζάχαρη, την κανέλα, το ξύσμα και τη σόδα.

Προσθέτουμε λίγο λίγο το αλεύρι και ζυμώνουμε μέχρι να έχουμε μια ζύμη ούτε πολύ μαλακή ούτε πολύ σκληρή.

Πλάθουμε σε κουλουράκια και τοποθετούμε σε ελαφρά λαδωμένο ταψί.Ψήνουμε στους 190 βαθμούς μέχρι να ροδίσουν...

Καλή επιτυχία!!!

 

http://www.sintagespareas.gr/sintages/koulourakia-mosxomirista-portokalikanela.html

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά μου ακούγονται τέλεια.

 

Cookies με ταχίνι

 

 

Προτείνει ο Βαγγέλης Δρίσκας, Chef, Food writer

 

 

 

Υλικά για 12 περίπου μεγάλα cookies

 

 

• ½ φλιτζάνι ταχίνι

• ½ φλιτζάνι μέλι

• 1 φλιτζάνι σπασμένη καρυδόψιχα

• ½ φλιτζάνι ξανθές σταφίδες

• 1 ½ φλιτζάνι νιφάδες βρώμης (κουάκερ) ή άλλες νιφάδες δημητριακών

• ½ φλιτζάνι σταγόνες σοκολάτας ή μισή πλάκα κουβερτούρας (50 γραμ. περίπου) κομμένη σε μικρότερα κομμάτια

• ½ κουτ. του γλυκού κανέλα

• αντικολλητική λαδόκολα

 

 

Προετοιμασία

 

1. Ανακατεύετε το ταχίνι με το μέλι, την καρυδόψιχα, τις σταφίδες και την κανέλα.

 

2. Προσθέτετε λίγες λίγες τις νιφάδες της βρώμης ή των δημητριακών, και τέλος ρίχνετε τις σταγόνες σοκολάτας ή την κουβερτούρα.

 

3. Καλύπτετε ένα ρηχό ταψί με αντικολλητική λαδόκολλα και μοιράζετε με το κουτάλι το μείγμα περίπου στο μέγεθος ενός καρυδιού (θα απλώσει καθώς ψήνεται).

 

4. Ψήνετε σε προθερμασμένο φούρνο στους 180ο C για 8 - 10 λεπτά.

 

5. Όταν τα βγάλετε από τον φούρνο είναι πολύ μαλακά, γιʼαυτό θα πρέπει να τα αφήσετε λίγη ώρα για να κρυώσουν ώστε να τα μεταφέρετε σε αεροστεγές δοχείο ή για να τα σερβίρετε.

 

 

Για περισσότερες συνταγές πατείστε εδώ: http://www.driskas.com

 

 

 

Ανάλυση του διαιτολόγου

 

 

 

 

Σταματάκη Αστερία

Διαιτολόγος - Διατροφολόγος

MSc στην Κλινική Διατροφή

 

 

Η συνταγή αυτή μας δίνει ένα πολύ νόστιμο γλυκό, το οποίο είναι και πολύ θρεπτικό. Τα μπισκότα αυτά μπορούν να καταναλωθούν σαν γλυκά ή σαν μικρογεύμα (σνακ) και σε περιόδους νηστείας.

 

Τα μπισκότα είναι πλούσια σε ενέργεια. Το γλυκό αυτό είναι πλούσιο σε θρεπτικά συστατικά καθώς το κάθε επιμέρους συστατικό της συνταγής είναι πλούσιο σε βιταμίνες και ανόργανα στοιχεία.

 

Το ταχίνι (αλεσμένο σουσάμι) είναι πολύ καλή πηγή αντιοξειδωτικών (όπως η βιταμίνη Ε) και πολυφαινολών ουσιών που παίζουν σημαντικό ρόλο στην πρόληψη κατά της γήρανσης, κατά της αθηρωμάτωσης, κατά της υπερχοληστερολαιμίας.

 

Το μέλι που περιέχεται στη συνταγή έχει ιχνοστοιχεία, τα οποία παίζουν σπουδαίο ρόλο στο μεταβολισμό. Το μέλι επίσης έχει αντισηπτικές ιδιότητες, αυξάνει το ρυθμό λειτουργίας της καρδίας, μειώνει τα προβλήματα έλκους του στομάχου. Επίσης, έχει υψηλή περιεκτικότητα σε χολίνη που βοηθάει στην καταπολέμηση της δυσκοιλιότητας. Στην καταπολέμηση της δυσκοιλιότητας βοηθάνε και οι φυτικές ίνες που δίνουν στην συνταγή οι σταφίδες.

 

Η σοκολάτα από την πλευρά της εκτός από τα αντιοξειδωτικά που περιέχει με τις γνωστές τους ιδιότητες, λόγω της υψηλής της περιεκτικότητας της σε φαινυλαθυλαμίνη έχει ψυχοδιεγερτικές ιδιότητες. Από τη διατροφική της ανάλυση, η συνταγή στο σύνολό της φαίνεται να είναι πλούσια σε φυτικές ίνες, σε κάλιο, σε ασβέστιο (το οποίο είναι απαραίτητο ιδιαίτερα τις περιόδους νηστείας) και σε σίδηρο (το ίδιο).

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτην την δοκίμασα και εγιναν τέλεια.

 

 

ΣΥΝΤΑΓΗ ΤΡΙΤΗΣ 03/11/09 - ΑΦΡΑΤΟΚΟΥΛΟΥΡΑ ΜΕ ΙΝΔΟΚΑΡΥΔΟ

Τρίτη, 3 Νοέμβριος 2009

 

ΥΛΙΚΑ

 

1 ΠΑΚΕΤΟ ΜΠΙΣΚΟΤΑ DIGESTIVE

1 ΚΟΥΠΑ ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΚΟΥΒΕΡΤΟΥΡΑΣ

1 ΚΟΥΠΑ ΤΡΙΜΜΕΝΟ ΙΝΔΟΚΑΡΥΔΟ

¾ ΚΟΥΠΑΣ ΦΟΥΝΤΟΥΚΙΑ ΧΟΝΤΡΟΑΛΕΣΜΕΝΑ

1 ΚΟΥΤΙ (390γρ) ΖΑΧΑΡΟΥΧΟ ΓΑΛΑ

 

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

 

ΠΡΟΘΕΡΜΑΙΝΟΥΜΕ ΤΟ ΦΟΥΡΝΟ ΣΤΟΥΣ 180ºC ΠΑΝΩ – ΚΑΤΩ. ΤΡΙΒΟΥΜΕ ΤΑ ΜΠΙΣΚΟΤΑ, ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΨΙΧΟΥΛΑ. ΑΝΑΜΙΓΝΥΟΥΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΣΤΕΡΕΑ ΥΛΙΚΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ. ΤΕΛΟΣ ΠΡΟΣΘΕΤΟΥΜΕ ΤΟ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΤΕΥΟΥΜΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑ ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΟ ΜΕΙΓΜΑ. ΑΠΛΩΝΟΥΜΕ ΣΕ ΒΟΥΤΥΡΩΜΕΝΟ ΣΚΕΥΟΣ (ΜΕ ΙΣΟ ΠΑΧΟΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ). ΨΗΝΟΥΜΕ ΓΙΑ 20΄, ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΕΝΑ ΩΡΑΙΟ ΧΡΥΣΟ ΧΡΩΜΑ Η ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ. ΚΟΒΟΥΜΕ ΣΕ ΤΕΤΡΑΓΩΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΑΤΗΡΟΥΜΕ ΟΠΩΣ ΤΑ ΜΠΙΣΚΟΤΑ.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Κεικ πορτοκάλι (δοκιμασμενο)

 

Υλικα

1 Βιταμ

2 φλυτζ. τσαγιου ζαχαρη ή δύο ποτηρια (οπως μετραει ο καθενας εγω προτιμω ενα ποτηρι κανονικου μεγεθους που αφηνω απο πανω ενα δαχτυλο κενο)

5 αβγα

1 φλ. τζαγιου χυμο πορτοκαλι (το ιδιο με οτι μετρησετε τη ζαχαρη)

Ξυσμα από ενα πορτοκάλι

1 πακετο φαρινα κοκκινη

 

Χτυπάμε το βουτυρο μεχρι να ασπρισει. Ριχνουμε τη ζαχαρη και χτυπάμε μεχρι να λιώσει. Προσθετουμε ενα ενα τα αβγα, το χυμο πορτοκάλι και το ξυσμα. Στη συνεχεια ριχνουμε τη φαρινα σιγα σιγα και αφηνουμε στο πακετο περιπου ενα δαχτυλο.

Βουτυρωνουμε τη φορμα και μετα ριχνουμε μεσα το αλευρι που μας περισεψε να πάει παντου και να κολλησει πάνω στο αλευρι (αυτο ισως κάποιες να το ξερετε εγω πάντως δεν το ηξερα, μου το ειπε η μαμα μου το κάνουμε για να ειμαστε σιγουρες οτι δεν θα κολλησει το κεηκ). Ψηνουμε κλασσικα στους 180 για 40 περιπου λεπτα

 

Η συνταγη ηταν μεχρι εδω και το κεηκ εχει εντονη γευση πορτοκαλιου.

Εγω ομως επειδη εμαθα να κάνω γλασσο σοκολάτας και το βάζω παντου το πασαλειψα από πάνω και εβαλα για ντεκορ φετουλες πορτοκάλι με σοκολάτα (φρεσκο πορτοκαλι) και φλουδες που πρώτα τις εβρασα για καμια ωρα μεσα σε νερο και ζαχαρη και γινανε σαν το γλυκο του κουταλιου οπότε τρωγονται..

 

kehkportokali.jpg

 

 

To εφτιαξα αποψε , μολις πριν απο 10 λεπτα το εβγαλα απο τον φουρνο.

ΘΑ δοκιμασω και θα πω εντυπωσεις!!!Παντως μυριχει κ φαινετε πολυ ωραια!

Α και εβαλα λιγο γαλα εγω και αντι 5 αβγα εβαλα 4....ελπιζω να μην εκανα πατατα!

Link to comment
Share on other sites

Κατι που ηθελα να ρωτησω....

ΕΙχα κανει μια φορα γλασο για κατι cupcakes....

Eixa diabasei για ενα βιταμ και ζαχαρη αχνη....

Ηταν απαισιο/....Η γευση του βουτυρου ηταν πολυ εντονη μπλιαχ...λες και ετρωγες το βιταμ απο το κουτι...η ζαχαρη ναι μεν το εκανε γλυκο αλλα ηταν χαλι μαυρο...

Ετσι πρεπει να ειναι και απλα δεν μου αρεσει η δεν εκανα κατι καλα?

 

Επισης ελεγα μηπως φταιει το βιταμ και να επερνα καποιο καλυτερο οπως πχ το πρεσιντεντ η το φινεσε

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Σας βάζω ένα τυραμισού που φτιάχνω και έχουν τρελαθεί όλοι

υλικα για παντεσπάνι

1 1/2 φλ ζάχαρη

1 1/2 φλ αλεύρι για όλες τις χρήσεις

1 βανίλια

4 κ.σ. νερό

3 κ.σ. κακάο

1 baking

6 αυγά

 

χτυπάω αυγά και ζάχαρη μέχρι να αφρατέψουν και ρίχνω και τα υπόλοιπα.

ψήνω σε προθερμασμένο φούρνο στους 180 βαθμούς για 1/2 ώρα

 

μόλις κρυώσει το παντεσπάνι φτιάχνω το σιρόπι

υλικά

1 ποτήρι νερό

2 κ.γ. νεσκαφέ

1 ποτήρι νουνου όχι αραιωμένο

1 φλ. καφέ κονιάκ

1 ποτήρι ζάχαρη

Βράζω σε μέτρια φωτιά για 8'. Προσοχή φουσκώνει!!

Ρίχνω το σιρόπι στο παντεσπάνι και αφήνω να κρυώσει καλά.

Φτιάχνω την κρέμα

 

υλικά

1 σαντυγί γιώτης garni (το φτιάχνω όπως λένε οι οδηγίες στο κουτι)

1 τυρί philadelpeia

2 αυγα

2 βανίλιες

 

τα χτυπάω όλα μαζί και τα ρίχνω στο παντεσπάνι.Τέλος πασπαλίζω με κακάο και βάζω στο ψυγείο. Είναι φανταστικό!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εφτιαξα προσφατα αυτα τα σοκολατενια κεκακια και ειναι πολυ νοστιμα και κυριως γινονται πανευκολα και ετσι ειπα να τα μοιραστω μαζι σας.

  • 2 φλυτζάνια του τσαγιού φαρινάπ
  • 1 κουταλάκι μπέικιν
  • 2 βανίλιες
  • 1/2 φλυτζάνι ελαιόλαδο
  • 2-3 κουταλιές μερεντα
  • 1 αυγό
  • 1/2 φλυτζάνι κακάο
  • 1 φλυτζάνι ζάχαρη

  • 1 γιαούρτι

  • 1/2 φλυτζάνι γάλα
  • 1 φακελάκι σταγόνες σοκολάτας
  • Ανακατεύουμε όλα τα υλικά με ένα κουτάλι σε ένα μπολ και γεμίζουμε τις θήκες για μάφινς.Ψήνουμε στους 200 βαθμούς για 20 λεπτά περίπου (ανάλογα το φούρνο).

z1QBp3.png UKB8p3.png

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εφτιαξα προσφατα αυτα τα σοκολατενια κεκακια και ειναι πολυ νοστιμα και κυριως γινονται πανευκολα και ετσι ειπα να τα μοιραστω μαζι σας.

  • 2 φλυτζάνια του τσαγιού φαρινάπ
  • 1 κουταλάκι μπέικιν
  • 2 βανίλιες
  • 1/2 φλυτζάνι ελαιόλαδο
  • 2-3 κουταλιές μερεντα
  • 1 αυγό
  • 1/2 φλυτζάνι κακάο
  • 1 φλυτζάνι ζάχαρη

  • 1 γιαούρτι

  • 1/2 φλυτζάνι γάλα
  • 1 φακελάκι σταγόνες σοκολάτας
  • Ανακατεύουμε όλα τα υλικά με ένα κουτάλι σε ένα μπολ και γεμίζουμε τις θήκες για μάφινς.Ψήνουμε στους 200 βαθμούς για 20 λεπτά περίπου (ανάλογα το φούρνο).

Να σε ρωτήσω κατι που το χω απορία? Δεν έχω φτιάξει ποτέ μάφινς. Όταν λες ψήνεις στις θήκες εννοείς τις χάρτινες σκέτες ή και μέσα στα φορμάκια τα σιδερένια που ψήνουμε τα κεικ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...