Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Στο όριο της φτώχειας πάνω από ένας στους τρεις Έλληνες


summer wine

Recommended Posts

 

β. οι υπαλληλοι του ΙΚΑ δεν προλαβαινουν να τις εκδωσουν, εχουν σε ενα μονο ΙΚΑ που ξερω, 200 φακελους ο καθενας την ημερα το καλοκαιρι γιατι αυτες ληγουν και πρεπει να τις ξαναβγαλεις.

 

 

Ακούστε να γελάσετε. Στο ΙΚΑ της περιοχής μου δούλευε μια παλιά μου συνάδελφος. Ηξερα πως αυτή ήταν η μία της δουλειά, η άλλη ήταν να πουλάει τα πλεκτά που έπλεκε στο ωράριο της. :cool::cool::cool:

Στο τμήμα αυτό λοιπόν ήταν 4 κοπέλες. Τώρα έμειναν 2. Για να εκκαθαρίσουν την υπόθεση μου έκαναν 5 μήνες. Οποτε πήγαινα μου έλεγαν πως είχαν πολλές καισαρικές προς εκκαθάριση και δεν προλάβαιναν να βγάλουν τις αποφάσεις.

Μία ωραία ημέρα η πρώην συνάδελφος βρέθηκε σε αυτό το τμήμα τυχαία και με "έβαλε" μέσα απ' τα γκισέ να δούμε μαζί το βιβλίο και το πότε θα εκκαθαριστώ. Λοιπόν, είχαν 3 υποθέσεις ίδιες σε εκκρεμότητα το τελευταίο έτος. "Γελάσαμε πολύ εκείνη τη στιγμή..." Αυτά.

Μετά καταλαβαίνετε πως μεσολάβησε και έτσι πληρώθηκα επιτέλους. Μετά από 2,5 χρόνια αναμονής.

 

ΟΧΙ, δεν τους λυπάμαι καθόλου - με έχουν ταλαιπωρήσει αφάνταστα ΙΚΑ, ΕΦΟΡΙΑ, ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ. Εχω κάνει καταγγελία για καθαρό εκβιασμό για χρηματισμό από υπάλληλο πολεοδομίας Αν. Αττικής και ποτέ δεν έγινε τίποτα. Δεν αρχίζω να λέω για τους παρατρεχάμενους στα πολιτικά γραφεία ούτε και για τους υπάλληλους της βουλής. Αυτοί διαφυλάτονται ως Άρια φυλή.

 

Λοιπόν ας προχωρήσουν 5 μεταρυθμίσεις αλλά χωρίς πολιτικάντηδες μες τη μέση για να μην ξανα-καταστραφεί η προσπάθεια αλλά και η χώρα γενικότερα. Βαρέθηκα τα πολιτικά παιχνίδια και δυστυχώς η μοίρα ενός λαού κρίνεται από τους εκάστοτε κυβερνώντες.

Θέλω να τηρούνται οι νόμοι. Θέλω να δουλεύουν αυτοί που πληρώνονται για να δουλεύουν.

 

Και ασχέτως αυτών, δεν μπορεί κανείς ποτέ να κατεβάζει φασιστικά την αμοιβή ενός ανθρώπου ο οποίος έχει κτίσει την ζωή του υπό αυτούς τους ρυθμούς. Εάν το κάνει αυτό τότε να είναι έτοιμος να κατεβάσει και το αποτέλεσμα των αμοιβών του (δλδ τις τιμές των τελικών προϊόντων που παράγει) αλλά και να φροντίσει για την ανάλογη επαναδιαπραγμάτευση των υποχρεώσεων του (δόσεις προς τράπεζες, εφορίες, ασφ. ταμεία, έκτακτες εισφορές κλπ).

 

Τα πράγματα είναι πολύ απλά. Μα πολύ απλά. Εχει δικιο η εκάβη που λέει αυτό (δεν μου βγαίνει η παράθεση):

Χωρίς να είμαι οικονομολόγος έβλεπα εκ των προτέρων που θα οδηγήσει ένα χ,ψ μέτρο (φαντάζομαι και εσείς το ίδιο). Τα περισσότερα από αυτά ήταν εντελώς εισπρακτικά, ενώ αγνοούνταν επιδεικτικά οι παράπλευρες συνέπειες που θα είχαν.

Πόσο χαζοί πια μπορεί να είμαστε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 676
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στο τμήμα αυτό λοιπόν ήταν 4 κοπέλες. Τώρα έμειναν 2. Για να εκκαθαρίσουν την υπόθεση μου έκαναν 5 μήνες. Οποτε πήγαινα μου έλεγαν πως είχαν πολλές καισαρικές προς εκκαθάριση και δεν προλάβαιναν να βγάλουν τις αποφάσεις.

Σε μια φίλη μου έχουν πει πως δεν μπορούν να την εξυπηρετήσουν επειδή:

 

- Δεν έχουν στυλούς

- Δεν έχουν χαρτί φωτοτυπικού

- Τα γράμματα στην οθόνη του υπολογιστή είναι πολύ μικρά και δεν μπορεί να τα διαβάσει η υπάλληλος

 

(τρεις διαφορετικοί υπάλληλοι, όχι όλα ένας)

 

Και ασχέτως αυτών, δεν μπορεί κανείς ποτέ να κατεβάζει φασιστικά την αμοιβή ενός ανθρώπου ο οποίος έχει κτίσει την ζωή του υπό αυτούς τους ρυθμούς. Εάν το κάνει αυτό τότε να είναι έτοιμος να κατεβάσει και το αποτέλεσμα των αμοιβών του (δλδ τις τιμές των τελικών προϊόντων που παράγει) αλλά και να φροντίσει για την ανάλογη επαναδιαπραγμάτευση των υποχρεώσεων του (δόσεις προς τράπεζες, εφορίες, ασφ. ταμεία, έκτακτες εισφορές κλπ).

Δυστυχώς αυτό ισχύει όσο αυτός που σε αμοίβει, έχει λεφτά. Αν ξεμείνει... δεν υπάρχει σωτηρία.

 

Πιστεύουμε πως το κράτος έχει λεφτά? Γιατί αν πιστεύουμε πως δεν έχει, τότε δεν μπορούμε να ζητάμε να μην μειωθούν οι μισθοί ή να μην γίνουν απολύσεις.

 

Αν έχει, βέβαια, κακώς γίνονται όλα όσα γίνονται.

Link to comment
Share on other sites

Χαρά δεν ξέρω για την περίπτωση που λες σχετικά με τα επικυρωμένα φωτοαντίγραφα. Αυτό που γνωρίζω είναι πως έχουν καταργηθεί εντελώς. Είσαι σίγουρη ότι η υπάλληλος που λες διώκεται επειδή παρέλαβε μη επικυρωμένο φωτοαντίγραφο; Μήπως υπάρχουν και άλλοι παράμετροι;

 

Πάντως σε κάποια συναλλαγή μου με τράπεζα, είχαμε παλιά μια διαφωνία με την υπάλληλο σχετικά με την επικύρωση ενός εγγράφου (ίσχυε τότε). Μου έλεγε κάτι παρλαπίπες ότι η επικύρωση πρέπει να είναι μόνο από ΚΕΠ και ότι έχουν εγκύκλιο και λοιπές αρλούμπες. Είχα μαζί μου το σχετικό νόμο (γιατί μου είχε ξανασυμβεί παρόμοιο περιστατικό). Της το κολλάω στη μουρη και της λέω να φωνάξει τον προιστάμενό της-διευθυντή κτλ, ο οποίος βεβαίως δέχθηκε να παραλάβει το χαρτί μου. Αμφιβάλλω αν είχε εγκύκλιο ή οδηγίες να παραλαμβάνει επικυρώσεις μόνο από ΚΕΠ (αλλά και να είχε δεν υπερισχύουν του νόμου).

 

Πολλοί υπάλληλοι είναι ευθυνόφοβοι (πχ τα ΚΕΠ ξέρω, τα ΚΕΠ εμπιστεύομαι), δεν ξέρουν καλά τη δουλειά τους ή ακόμα είναι και χαμηλών προσόντων. Εκεί ναι υπάρχει πρόβλημα, αλλά δεν έχει να κάνει τόσο με τον αριθμό των υπαλλήλων όσο με την επιμόρφωσή τους...

 

Little Monkey, με έναν σωστό προυπολογισμό και εξορθολογισμό των δαπανών θα έξοικονομούσε πολλά χρήματα το κράτος. Αλλά προσπαθούν να βγάλουν από τη μύγα ξίγκι, ενώ κάποιους τομείς από όπου θα μπορούσαν να εξοικονομήσουν πολλά, δεν τους αγγίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Χαρά δεν ξέρω για την περίπτωση που λες σχετικά με τα επικυρωμένα φωτοαντίγραφα. Αυτό που γνωρίζω είναι πως έχουν καταργηθεί εντελώς. Είσαι σίγουρη ότι η υπάλληλος που λες διώκεται επειδή παρέλαβε μη επικυρωμένο φωτοαντίγραφο; Μήπως υπάρχουν και άλλοι παράμετροι;

Πριν 5 χρόνια δεν είπε ότι έγινε το περιστατικό? Τα επικυρωμένα αντίγραφα καταργήθηκαν πολύ πιο πρόσφατα, μέσα στους τελευταίους 6-12 μήνες νομίζω.

 

Little Monkey, με έναν σωστό προυπολογισμό και εξορθολογισμό των δαπανών θα έξοικονομούσε πολλά χρήματα το κράτος. Αλλά προσπαθούν να βγάλουν από τη μύγα ξίγκι, ενώ κάποιους τομείς από όπου θα μπορούσαν να εξοικονομήσουν πολλά, δεν τους αγγίζουν.

Δεν ξέρω αν μπορείς να μαζέψεις τα χρήματα που λείπουν μόνο με εξορθολογισμό δαπανών και σωστό προϋπολογισμό. Σίγουρα πάντως ο εξορθολογισμός θα βοηθούσε και μακροπρόθεσμα, σε μεγαλύτερο βαθμό από την υπερφορολόγιση.

 

Σχετικά με τις μειώσεις μισθών και τις απολύσεις, για κάθε εταιρεία (με εξαίρεση ίσως όσες χρειάζονται μεγάλες ποσότητες ρεύματος ή άλλης πρώτης ύλης για να λειτουργήσουν) το μεγαλύτερο τρέχον έξοδο είναι οι μισθοί και οι συντάξεις. Δεν μπορείς να μιλάς για περικοπές δαπανών χωρίς να αγγίξεις τους μισθούς.

Link to comment
Share on other sites

Πριν 5 χρόνια δεν είπε ότι έγινε το περιστατικό? Τα επικυρωμένα αντίγραφα καταργήθηκαν πολύ πιο πρόσφατα, μέσα στους τελευταίους 6-12 μήνες νομίζω.

 

 

Δεν ξέρω αν μπορείς να μαζέψεις τα χρήματα που λείπουν μόνο με εξορθολογισμό δαπανών και σωστό προϋπολογισμό. Σίγουρα πάντως ο εξορθολογισμός θα βοηθούσε και μακροπρόθεσμα, σε μεγαλύτερο βαθμό από την υπερφορολόγιση.

 

Σχετικά με τις μειώσεις μισθών και τις απολύσεις, για κάθε εταιρεία (με εξαίρεση ίσως όσες χρειάζονται μεγάλες ποσότητες ρεύματος ή άλλης πρώτης ύλης για να λειτουργήσουν) το μεγαλύτερο τρέχον έξοδο είναι οι μισθοί και οι συντάξεις. Δεν μπορείς να μιλάς για περικοπές δαπανών χωρίς να αγγίξεις τους μισθούς.

 

To 2014 τον Μάρτιο νομίζω καταργήθηκαν.

 

Ο εξορθολογισμός απλώς θα βοηθούσε. Αλλά ούτε αυτό δεν κάνουν.

 

Η υπερφορολόγηση έχει άλλου είδους παρενέργειες.

 

Ναι να αγγίξεις τους μισθούς με δίκαιο τρόπο και αναλογικά. Το ξέρεις ότι ενώ εγώ είχα μείωση σχεδόν 40% στο καθαρό (που θα γίνει προσεχώς και 50%), κάποιοι άλλοι που παίρνουν τα διπλά από εμένα είχαν μείωση της τάξεως του 10% και κλαίγονται και από πάνω; Φαντάσου τώρα τέτοιες αδικίες σε ευρεία κλίμακα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοίτα, εγώ δεν είμαι ούτε πολιτικός, ούτε οικονομολόγος για να έχω την ψευδαίσθηση ότι έχω προτάσεις

Προφανώς ούτε κι εγώ είμαι οικονομολόγος, ούτε πολιτικός και γι αυτό δεν κατάλαβα που αποσκοπούσαν οι παρακάτω ερωτήσεις που μου έκανες.

 

Τι είδους μέτρα; Τα μέτρα του μνημονίου δεν μας άρεσαν, τώρα τα μόνα που μένουν είναι τα εισπρακτικά.

 

Πόσοι είναι αυτοί οι έχοντες που θα πληγούν; Έχουμε τόσους έχοντες στην Ελλάδα που μπορούν να βγάλουν μια ολόκληρη χώρα από το βούρκο και δεν το ξέρουμε; Μήπως αν πληγούν περισσότερο οι έχοντες τα πράγματα γίνουν χειρότερα (φύγουν άλλα κάμποσα δις από τις τράπεζες, κλείσουν μερικές μεγάλες επιχειρήσεις και αφήσουν μερικές χιλιάδες ακόμα άνεργους)? Ποιοι είναι αυτοί που τα φάγανε? Και άντε και βρήκαμε αυτόν που υπέγραψε για να παίρνουν σύνταξη οι δημόσιοι υπάλληλοι από τα 45 τους, τι θα κάνουμε, θα ζητήσουμε από τους συνταξιούχους τα λεφτά μας πίσω;

Θα ήταν τουλάχιστον αστείο να προτείναμε εδώ συγκεκριμένα μέτρα.:lol: Γενική συζήτηση κάνουμε..

 

Εννοούσα τι προτείνεις να κάνουμε εμείς ως πολίτες(κι όχι βέβαια ποια μέτρα να πάρουμε), γιατί διαφωνούσες με το ν αντιδράσουμε και κάπου έγραψες ότι τα 900 ευρώ είναι γενναιόδωρο ποσό για τετραμελή οικογένεια και να πάρουμε απόφαση ότι θα πτωχεύσουμε. Πιστεύεις λοιπόν πως δεν πρέπει να κάνουμε κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς ούτε κι εγώ είμαι οικονομολόγος, ούτε πολιτικός και γι αυτό δεν κατάλαβα που αποσκοπούσαν οι παρακάτω ερωτήσεις που μου έκανες.

Οι ερωτήσεις αποσκοπούν στο να μας καθοδηγήσουν σχετικά με το αν πρέπει να αντιδράσουμε και πώς.

 

Εννοούσα τι προτείνεις να κάνουμε εμείς ως πολίτες(κι όχι βέβαια ποια μέτρα να πάρουμε), γιατί διαφωνούσες με το ν αντιδράσουμε και κάπου έγραψες ότι τα 900 ευρώ είναι γενναιόδωρο ποσό για τετραμελή οικογένεια και να πάρουμε απόφαση ότι θα πτωχεύσουμε. Πιστεύεις λοιπόν πως δεν πρέπει να κάνουμε κάτι;

Να σου πω πώς το σκέφτομαι. Αν υπάρχουν χρήματα κάπου τα οποία μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε για να βγούμε από την ύφεση, τότε σαφώς να αντιδράσουμε απέναντι σε αυτούς που τα έχουν και δεν μας τα δίνουν. Αυτό βέβαια προϋποθέτει πως τα χρήματα είναι σε ελληνικά χέρια (δηλαδή μας ανήκουν). Αν τα χρήματα είναι σε ξένα χέρια, δεν ξέρω τι νόημα θα έχει η αντίδρασή μας. Αν θέλουν μας τα δίνουν, αν δεν θέλουν δεν μας τα δίνουν. Στην περίπτωση αυτή το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε είναι μια σωστή διαπραγμάτευση ώστε να πάρουμε τα χρήματα με τους καλύτερους δυνατούς όρους. Το να βγούμε στους δρόμους και να διαμαρτυρόμαστε επειδή δεν μας δανείζουν με συμφέροντες όρους (ή χωρίς όρους), μου φαίνεται κάπως παιδιάστικο και μάταιο. Δεν βλέπω και η νέα κυβέρνηση να έχει σημειώσει κάποια επιτυχία με την τακτική του τσαμπουκά που έχει εφαρμόσει μέχρι στιγμής...

 

Το σχόλιο της γενναιοδωρίας πήγαινε στο ότι δεδομένου πως μιλάμε για "όρια φτώχειας" εμένα δεν μου φαίνεται πώς αυτός που έχει εισόδημα 900 ευρώ είναι φτωχός. Στενεμένος οικονομικά σίγουρα είσαι, αλλά φτωχός? Αν αυτός είναι φτωχός, τι είναι ο άλλος που δεν έχει αυτοκίνητο, δεν έχει δουλειά και βασίζεται στην Πρόνοια για να ζήσει? Που τις Κυριακές τρώει στο συσσίτιο της Εκκλησίας? Που ψωνίζει από κοινωνικό παντοπωλείο?

 

Δεν ξέρω, ίσως έχω διαφορετική άποψη για την φτώχεια.

Link to comment
Share on other sites

Φτωχό εγώ λέω κάθε άνρωπο που δεν μπορεί να καλύψει τις βασικές οικογενειακές του ανάγκες. Και εννοώ το φαγητό, το ενοίκιο του εάν έχει, το φως, το νερό. Αυτός ο άνθρωπος δεν μπορεί να αγοράσει ρούχα, να πληρώσει εφορία, ίσως καύσιμα ή εισιτήρια για να πάει στη δουλειά του αλλά και να εξασφαλίσει τα βιβλία και υλικά που μπορεί να χρειάζονται τα παιδιά του για την εκπαίδευση τους. Ούτε φροντιστήρια δεν τολμώ να αναφέρω.

Με 900 ευρώ μία τετραμελής οικογένεια δεν νομίζω να τα καταφέρνει. Και την λέω κι εγώ φτωχή. Σίγουρα αν δεν έχει ενοίκιο θα έχει χαράτσι και ΕΝΦΙΑ, θα έχει εισφορά αλληλεγγύης (με 900 ευρώ σίγουρο).

Φτωχός ασφαλώς που δεν ανοίγει την θέρμανση. Φτωχός επίσης που έκοψε το κάπνισμα και το κινητό γιατί δεν μπορεί να τα πληρώσει.

 

Μην περιμένεις εδώ μέσα να βγει κανείς φτωχός, σίγουρα θα'ναι σπάνιο. Οι φτωχοί άνθρωποι δεν είναι αυτοί που έχουν double play στο σπίτι και τάμπλετ. Εκτός κι αν γράφει απ' το γραφείο του. Εντάξει...

 

Πάντως είμαι πολύ θυμωμένη. Με όλους αυτούς που έτρωγαν τόσα χρόνια στην πλάτη μου. Με τα κομματόσκυλα που διόριζαν ό,τι να'ναι για 1 ψήφο. Με αλλοδαπούς που εργάστηκαν κι εργάζονται τόσα χρόνια μαύρα. Και που όλα τους τα χρήματα τα έστειλαν στην χώρα τους. Και έχουν βίλες και εξοχικά εκεί. Και που εδώ είναι με "απορίας" βιβλιάριο και τρώνε απ' τα κοινωνικά παντοπωλεία. Και παραμερίστηκαν άλλοι στο ΕΣΠΑ για να πάρουν την θέση τους. Και πάνε στο σταθμό με το άουντι.

Είδατε; δεν είμαστε μόνο εμείς "λαμόγια". Για όσους μας αποκαλούν έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Είδατε; δεν είμαστε μόνο εμείς "λαμόγια".

 

Το ότι δεν είμαστε "μόνο" εμείς, είναι ελαφρυντικό :rolleyes: ?

 

Πάντως, οι αλλοδαποί που δουλεύουν μαύρα, σε Έλληνες εργοδότες δουλεύουν, οι οποίοι από τη μία δεν τους ασφαλίζουν κι από την αλλοι λενε αυτό που ειπες κι εσυ "μαυρα λεφτα που τα στελνουν στη χωρα τους".

Εμ, δε γινονται και τα δυο όμως...ΚΑΙ να εχουμε χωρίς εργόσημα τη γυναικα για το σπίτι / τον μάστορα που μας κανει το μερεμετι / τον αγρεργάτη ΚΑΙ να μας "καινε" τα μαυρα λεφτα που τους δινουμε.

Link to comment
Share on other sites

Φτωχό εγώ λέω κάθε άνρωπο που δεν μπορεί να καλύψει τις βασικές οικογενειακές του ανάγκες. Και εννοώ το φαγητό, το ενοίκιο του εάν έχει, το φως, το νερό. Αυτός ο άνθρωπος δεν μπορεί να αγοράσει ρούχα, να πληρώσει εφορία, ίσως καύσιμα ή εισιτήρια για να πάει στη δουλειά του αλλά και να εξασφαλίσει τα βιβλία και υλικά που μπορεί να χρειάζονται τα παιδιά του για την εκπαίδευση τους. Ούτε φροντιστήρια δεν τολμώ να αναφέρω.

Με 900 ευρώ μία τετραμελής οικογένεια δεν νομίζω να τα καταφέρνει. Και την λέω κι εγώ φτωχή. Σίγουρα αν δεν έχει ενοίκιο θα έχει χαράτσι και ΕΝΦΙΑ, θα έχει εισφορά αλληλεγγύης (με 900 ευρώ σίγουρο).

Φτωχός ασφαλώς που δεν ανοίγει την θέρμανση. Φτωχός επίσης που έκοψε το κάπνισμα και το κινητό γιατί δεν μπορεί να τα πληρώσει.

Με τον ορισμό αυτό, οι περισσότεροι άνθρωποι που ξέρω είναι φτωχοί. Κι εγώ μαζί.

 

Σημείωση: δεν έχω τάμπλετ και δεν ξέρω τι είναι το double play.

 

Πάντως είμαι πολύ θυμωμένη. Με αλλοδαπούς που εργάστηκαν κι εργάζονται τόσα χρόνια μαύρα. Και που όλα τους τα χρήματα τα έστειλαν στην χώρα τους. Και έχουν βίλες και εξοχικά εκεί.

Θυμώνεις και με τους Έλληνες που κάνουν το ίδιο στο εξωτερικό; Αυτοί που έχουν φύγει επειδή δεν βρίσκουν δουλειά στην Ελλάδα θα πρέπει να εκδιωχθούν από τις χώρες που έχουν πάει επειδή 1. είναι ξένοι και 2. το εισόδημά τους πηγαίνει στην Ελλάδα και όχι στην Αγγλία, τη Γερμανία, το Σουδάν, τη Νότια Αφρική;

 

Θυμώνεις και με τους Έλληνες που εργάζονται με μαύρα ή μόνο με τους αλλοδαπούς; Για τους εργοδότες τους τι έχεις να πεις? Όλα καλά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου πω πώς το σκέφτομαι. Αν υπάρχουν χρήματα κάπου τα οποία μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε για να βγούμε από την ύφεση, τότε σαφώς να αντιδράσουμε απέναντι σε αυτούς που τα έχουν και δεν μας τα δίνουν.

Το να υπάρχουν κάπου χρήματα περισσευούμενα για να χρησιμοποιήσουμε και μάλιστα να μας τα δώσουν οικειοθελώς,χλωμό το κόβω. Εμείς σαν χώρα πρέπει να βρούμε τους σωστούς τρόπους για να εξοικονομηθούν αυτά τα χρήματα.

Αυτό βέβαια προϋποθέτει πως τα χρήματα είναι σε ελληνικά χέρια (δηλαδή μας ανήκουν). Αν τα χρήματα είναι σε ξένα χέρια, δεν ξέρω τι νόημα θα έχει η αντίδρασή μας. Αν θέλουν μας τα δίνουν, αν δεν θέλουν δεν μας τα δίνουν. Στην περίπτωση αυτή το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε είναι μια σωστή διαπραγμάτευση ώστε να πάρουμε τα χρήματα με τους καλύτερους δυνατούς όρους. Το να βγούμε στους δρόμους και να διαμαρτυρόμαστε επειδή δεν μας δανείζουν με συμφέροντες όρους (ή χωρίς όρους), μου φαίνεται κάπως παιδιάστικο και μάταιο.

Ε ναι δε θα διαμαρτυρόμασταν για να μας χαρίσουν χρήματα.

Δεν βλέπω και η νέα κυβέρνηση να έχει σημειώσει κάποια επιτυχία με την τακτική του τσαμπουκά που έχει εφαρμόσει μέχρι στιγμής...

Για τον τσαμπουκά της νέας κυβέρνησης έχω τις αμφιβολίες μου, αλλά θ αφήσω λίγο χρόνο πριν τους κρίνω.

 

Το σχόλιο της γενναιοδωρίας πήγαινε στο ότι δεδομένου πως μιλάμε για "όρια φτώχειας" εμένα δεν μου φαίνεται πώς αυτός που έχει εισόδημα 900 ευρώ είναι φτωχός. Στενεμένος οικονομικά σίγουρα είσαι, αλλά φτωχός? Αν αυτός είναι φτωχός, τι είναι ο άλλος που δεν έχει αυτοκίνητο, δεν έχει δουλειά και βασίζεται στην Πρόνοια για να ζήσει? Που τις Κυριακές τρώει στο συσσίτιο της Εκκλησίας? Που ψωνίζει από κοινωνικό παντοπωλείο?

 

Δεν ξέρω, ίσως έχω διαφορετική άποψη για την φτώχεια.

Κάπου διάβασα ότι υπάρχει δείκτης φτώχειας και δείκτης ακραίας φτώχειας. Οι περιπτώσεις που αναφέρεις ανήκουν μάλλον στη δεύτερη κατηγορία. Υπάρχουν και άστεγοι και άνθρωποι που πεθαίνουν στο δρόμο από το κρύο. Σίγουρα τα 900 ευρώ είναι καλύτερα από αυτή την κατάσταση, δε σημαίνει όμως ότι δε χαρακτηρίζεται φτωχός όποιος παίρνει τόσα. Φτωχός δεν είναι αυτός που δεν έχει απολύτως τίποτα-κάπως θα πρέπει να επιβιώσει κιόλας-αλλά αυτός που αδυνατεί να καλύψει βασικές ανάγκες του.

Link to comment
Share on other sites

Έχει ξεφύγει η συζήτηση στο "τις πταίει".

 

Συμφωνώ με όσους αναφέρθηκαν στο ότι η διαχείριση της κατάστασης είναι λανθασμένη, κατά ένα πολύ μεγάλο ποσοστό. Είναι σαν να χορηγείς σε ασθενή λανθασμένο φάρμακο (ή έστω το σωστό φάρμακο σε τεράστιες και δηλητηριώδεις δόσεις). Επίσης συμφωνώ ότι τόσο σοβαρά σφάλματα δεν γίνονται τυχαία. Προφανώς και παίζεται στην πλάτη μας ένα παιχνίδι κυριαρχίας - ποιο κοράκι θα καταφέρει να μας φάει το μεγαλύτερο κομμάτι.

Αυτά όμως τα παιχνίδια είναι πολύ συνηθισμένα στην ιστορία. Όλα τα έθνη, μόλις βρουν την ευκαιρία, προσπαθούν να επεκτείνουν την ισχύ και την επιρροή τους. Θα έλεγα ότι είναι αφελές να θεωρούμε ότι η πολιτική και η διεθνής οικονομία ασκούνται με όρους ηθικής και ανθρωπισμού. Άλλωστε, για αυτό υπάρχουν και σύνορα και στρατοί και εξοπλισμοί.

 

Οπότε η ουσία είναι να μπορούμε να ελέγξουμε όσο το δυνατόν καλύτερα αυτά που μας αφορούν. Δηλαδή, εμείς να θωρακίσουμε τον εαυτό μας. Εκεί λοιπόν, εμείς αποτύχαμε. Κάναμε ό,τι ήταν δυνατόν -και στον δημόσιο βίο και στις ιδιωτικές μας σχέσεις- για να καταστραφούμε. Είχαμε βέβαια και πρόθυμη χείρα βοηθείας, αλλά στην πράξη αυτοκαταστραφήκαμε.

Η σημερινή κατάσταση είναι τραγική γιατί, για τη χορήγηση του δηλητηρίου, λήφθηκε ακριβώς υπόψη το αυτοκαταστροφικό προφίλ μας.

 

Ως λαός έχουμε πολλά χαρίσματα (με περηφάνια θα πω περισσότερα από κάθε άλλο λαό) αλλά έχουμε και την αχίλλειο πτέρνα μας. Είμαστε ο μυθικός "Οδυσσέας": "καλός κι αγαθός" και εύστροφος αλλά ελάχιστα νομιμόφρων και πάντα σε εγρήγορση κατεργάρης.

Πέσαμε στην παγίδα της νοοτροπίας μας και δεν θα μπορούμε να ελπίσουμε σε κανένα καλύτερο μέλλον αν δεν αλλάξει κάτι ως προς τη φιλοσοφία μας για τη νομιμότητα.

Σε σχέση με όσους γνωρίζω, η ελαστικότητα στην τήρηση των νόμων είναι στάση ζωής. Δεν γίνεται δηλαδή a la cart: ή τους τηρείς ή δεν τους τηρείς.

Για να μην πιάσουμε τη συζήτηση για το πόσο δίκαιοι ή "σωστοί" είναι ορισμένοι νόμοι και το πόσο "ανάλγητο" είναι το κράτος, θα μπορούσαμε να συζητήσουμε για χειροπιαστά παραδείγματα νόμων, που προφανέστατα θεσπίστηκαν για το αποκλειστικό καλό του πολίτη, που δεν του προκαλούν επ' ουδενί ζημία και δεν συνεπάγονται κάποιο ιδιαίτερο όφελος για το κράτος.

 

Ενδεικτικά, οι κανόνες οδικής κυκλοφορίας: Ένα απίστευτο μεγάλο ποσοστό Ελλήνων παραβιάζει καθημερινά και σε πολλαπλές αφορμές πολλούς κανόνες ΚΟΚ (προσπέραση, ζώνη, κράνος, στάθμευση, φανάρια κλπ.). Επίσης, ένας πολύ μεγάλος αριθμός γονέων παραβιάζει τις διατάξεις του ΚΟΚ για την τοποθέτηση των παιδιών σε παιδικά καθίσματα, παρά τις καμπάνιες ευαισθητοποίησης που έχουν γίνει...

--> Όσοι λοιπόν κινούνται στους δρόμους και με τόσο ελαφρά την καρδία διαπράττουν σωρεία παραβάσεων, είναι δυνατόν να μεταμορφώνονται σε φιλήσυχους και νομιμόφρονες πολίτες όταν πάνε στη δουλειά;;; Δεν πιστεύω στις μεταλλάξεις, προσωπικά.

 

Άλλο παράδειγμα, οι κανόνες για τη ρύπανση. Ακόμα και όταν δεν συνεπάγεται κανένα κόστος η τήρηση των κανόνων (π.χ. δεν πετάμε τα σκουπίδια κάτω αλλά στο καλαθάκι που είναι στα 5 βήματα), η εικόνα των δασών και των κοινόχρηστων χώρων είναι απογοητευτική.

 

Ένα τελευταίο παράδειγμα. Πριν 7 χρόνια, έψαχνα για 19 (!) μήνες για να βρούμε σπίτι χωρίς ημιϋπαίθριο ή παράνομους χώρους (κλειστό πάρκινγκ μετατρεπόμενο σε υπνοδωμάτιο / παράνομα playrooms, σοφίτες κλπ.). Μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση το πόσο γενικευμένο και, κυρίως, το πόσο αποδεκτό ήταν το να κοροϊδεύεις το κράτος. Είχα ακούσει χίλιες φορές τα επιχειρήματα "όλοι το ίδιο κάνουν, ποιος θα καταγγείλει;", "οι έλεγχοι της Πολεοδομίας γίνονται μετά από ειδοποίηση, τότε θα ξηλώσεις τα τζάμια και θα τα ξαναβάλεις μετά τον έλεγχο", "στους ημιϋπαίθριους βάζουμε πλακάκι και όχι ξύλινο πάτωμα, για πολεοδομικούς λόγους", "στην τελική, εγώ (ο εργολάβος ή μηχανικός) θα το τακτοποιήσω, τους ξέρω όλους στην πολεοδομία".

--> Μη μου πείτε ότι όοοολοι αυτοί δείχναν στη συνέχεια ευαισθησία για να κόβουν τις σωστές αποδείξεις για τα υλικά τους.

 

Και λεφτά να βρέξει, εμείς -με τη νοοτροπία μας- πάλι θα οδηγηθούμε στην καταστροφή (που, ναι, μας την έχουν στημένη από καιρό). Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να προσπαθούμε να είμαστε νόμιμοι και να καταγγέλλουμε όποιες παρανομίες βλέπουμε γύρω μας.

Link to comment
Share on other sites

Τα μέτρα του μνημονίου εισπρακτικά ήταν εντελώς, μην γελιόμαστε...

Οι έχοντες δεν έχουν πληγεί, θα έλεγα ότι πλούτισαν κιόλας. Όχι δεν είναι τόσοι πολλοί, αλλά οι περιουσίες τους είναι τεράστιες. Ακόμα και αν δεν σωθούμε φορολογώντας τους έχοντες, αυτό δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να μην το κάνουμε.

Επίσης είναι επιχείρημα το να μην πληγούν οι έχοντες μην τυχόν και βγάλουν τα χρήματα από τη χώρα;;;

Αυτοί που τα φάγανε και τα τρώνε είναι οι μεγαλοπολιτικοί και οι μεγαλοεπιχειρηματίες.

 

Επίσης, αν και δεν ψήφισα την κυβέρνηση, είναι σαφώς καλύτερη από τις προηγούμενες καθώς μεταξύ άλλων δεν είναι μπλεγμένοι σε σκάνδαλα μέχρι το λαιμό όπως οι προηγούμενοι και δείχνουν να τους ενδιαφέρει το πολιτικό κόστος (ενώ οι προηγούμενοι ενεργούσαν έχοντας εντελώς γραμμένους τους από κάτω, τους νόμους, τη βουλή κτλ).

 

 

είναι λίγο νωρίς για να τους κρίνουμε είτε με τον έναν είτε με τον άλλων τρόπο ,όταν υπάρξουν ξεκάθαρα στοιχεία και μάθουμε ακριβώς το που βρισκόμαστε μπορούμε να το συζητήσουμε το εάν η νέα κυβέρνηση είναι καλύτερη η όχι. αν και εγώ τους ψήφισα δύσκολα εμπιστεύομαι Έλληνα πολιτικό .

Link to comment
Share on other sites

Aimee συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...αν δεν αλλάξει η νοοτροπία μας δε θα αλλάξει τίποτα σε αυτη τη χώρα.

'Οχι ότι δεν εχουν τις ευθύνες τους και όλοι όσοι μας κυβερνάνε τόσα χρόνια βέβαια, αλλά και εμείς σαν λαός έχουμε τις δικές μας ευθύνες.

 

Κάθε φορά που ζητάω απόδειξη σε οποιοδηποτε κατάστημα με κοιτάνε σαν εχθρο, λες και τους ζητάω δανεικά ένα πράγμα...πάντως φως στο τούνελ δε βλέπω πουθενά...

Link to comment
Share on other sites

είναι λίγο νωρίς για να τους κρίνουμε είτε με τον έναν είτε με τον άλλων τρόπο ,όταν υπάρξουν ξεκάθαρα στοιχεία και μάθουμε ακριβώς το που βρισκόμαστε μπορούμε να το συζητήσουμε το εάν η νέα κυβέρνηση είναι καλύτερη η όχι. αν και εγώ τους ψήφισα δύσκολα εμπιστεύομαι Έλληνα πολιτικό .

 

Εννοείται!

Μια βασική διαφορά που βλέπω με τους προηγούμενους είναι ότι νιώθουν πως πρέπει να απολογηθούν κάπου. Οι άλλοι ενεργούσαν εντελώς αλλαζονικά, προσπαθούν να κουκουλώσουν ένα σωρό σκάνδαλα κτλ. Από αυτή την άποψη τους βρίσκω καλύτερους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Aimee για τους λόγους που έγραψες πρέπει να καταπολεμηθεί πρώτα απ΄όλα η διαφθορά, να υπάρχει δικαιοσύνη, να υπάρχουν θεσμοί κτλ και μετά θα αλλάξει και η νοοτροπία σιγά σιγά... Αλλά ποιος θα τα κάνει αυτά; Οι διεφθαρμένοι πολιτικοί που ενώ έπρεπε να είναι στη φυλακή, τους βλέπεις ακόμα βουλευτές να ψηφίζουν νόμους και να κουκουλώνουν τις δικές τους παρανομίες;

Με το να είσαι εσύ νομοταγής ή με το να καταγγέλεις τις παρανομίες που βλέπεις στον μικρόκοσμο γύρω σου, σε ένα κράτος όπου δεν λειτουργει η δικαιοσύνη, δεν εφαρμόζονται οι νόμοι κτλ, δεν κερδίζεις απολύτως τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Κάθε φορά που ζητάω απόδειξη σε οποιοδηποτε κατάστημα με κοιτάνε σαν εχθρο, λες και τους ζητάω δανεικά ένα πράγμα...

Ναι, και ο λόγος είναι πως το κράτος τους έχει τσακίσει στην φορολόγηση με αποτέλεσμα να κοιτάνε πώς να γλιτώσουν και το τελευταίο ευρουλάκι. Αν ήθελε το κράτος να πατάξει τη φοροδιαφυγή μέσω αποδείξεων, δεν θα έπρεπε να εφεύρει το χαράτσι που λέγεται τέλος επιτηδεύματος. Δεν γίνεται να χαρατσώνεις τον επιχειρηματία προκαταβολικά και μετά να έχεις την απαίτηση να κόβει αποδείξεις για να τον ξαναφορολογήσεις από το πρώτο ευρώ...

 

Εσύ καλά κάνεις και ζητάς αποδείξεις, εννοείται. Αλλά μην παραξενεύεσαι που σε στραβοκοιτάνε. Είναι θέμα βιωσιμότητας πλέον.

 

Πάντως εγώ δεν κατάλαβα. Εμείς βγάλαμε τα μάτια μας μόνοι μας ή μας την είχαν στημένη οι άλλοι?

 

Κάποιος μου είπε χθες πως το πρόβλημα είναι ότι οι κυβερνήσεις δίστασαν να πάρουν τα σωστά μέτρα (π.χ. απολύσεις) επειδή δεν ήταν φιλολαϊκά. Αναγκαστικά ακολούθησαν το δρόμο της μείωσης μισθών και της υπερφορολόγησης, αφού ήταν πιο εύπεπτη η ιδέα να διατηρηθεί το status quo και να μειωθούν οι μισθοί / να αυξηθούν οι φόροι, από το να γίνουν μαζικές απολύσεις και ανακατατάξεις στην αγορά εργασίας (μεγαλύτερη έμφαση στον ιδιωτικό τομέα και αναδιάρθωση του δημοσίου). Συμφωνείτε ή διαφωνείτε?

Link to comment
Share on other sites

Μια βασική διαφορά που βλέπω με τους προηγούμενους είναι ότι νιώθουν πως πρέπει να απολογηθούν κάπου. Οι άλλοι ενεργούσαν εντελώς αλλαζονικά, προσπαθούν να κουκουλώσουν ένα σωρό σκάνδαλα κτλ. Από αυτή την άποψη τους βρίσκω καλύτερους.

Οι απολογίες είναι τζάμπα λόγια. Αυτό που μετράει είναι οι πράξεις. Αυτή τη στιγμή πράξεις δεν έχουμε δει, τουλάχιστον όχι πράξεις που να έχουν φέρει ένα επιθυμητό αποτέλεσμα.

 

Να δω τι θα λέμε όταν μας πουν τι ακριβώς θα είναι ο φόρος μεγάλης ακίνητης περουσίας :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ δεν κατάλαβα. Εμείς βγάλαμε τα μάτια μας μόνοι μας ή μας την είχαν στημένη οι άλλοι?

 

Κάποιος μου είπε χθες πως το πρόβλημα είναι ότι οι κυβερνήσεις δίστασαν να πάρουν τα σωστά μέτρα (π.χ. απολύσεις) επειδή δεν ήταν φιλολαϊκά. Αναγκαστικά ακολούθησαν το δρόμο της μείωσης μισθών και της υπερφορολόγησης, αφού ήταν πιο εύπεπτη η ιδέα να μειωθούν οι μισθοί και να αυξηθούν οι φόροι, από το να γίνουν μαζικές απολύσεις και ανακατατάξεις στην αγορά εργασίας (μεγαλύτερη έμφαση στον ιδιωτικό τομέα και αναδιάρθωση του δημοσίου). Συμφωνείτε ή διαφωνείτε?

 

Δεν την είχαν στημένη ειδικά σε εμάς. Μας παίρνει η μπάλα στα πλαίσια μιας γενικότερη πολιτικής που εφαρμόζεται στην Ευρώπη.

 

Η προηγούμενη κυβέρνηση δεν είδα να διστάζει μπροστά σε οτιδήποτε.:rolleyes: Ένα σωρό αντιλαικά μέτρα πήρε...

Link to comment
Share on other sites

Οι απολογίες είναι τζάμπα λόγια. Αυτό που μετράει είναι οι πράξεις. Αυτή τη στιγμή πράξεις δεν έχουμε δει, τουλάχιστον όχι πράξεις που να έχουν φέρει ένα επιθυμητό αποτέλεσμα.

 

Να δω τι θα λέμε όταν μας πουν τι ακριβώς θα είναι ο φόρος μεγάλης ακίνητης περουσίας :rolleyes:

 

Αναμένω και εγώ τις πράξεις για να κρίνω. Τους προηγούμενους τους έκρινα από τις πράξεις ή την απραξία τους και έπρεπε οπωσδήποτε να φύγουν (γνώμη μου).

Link to comment
Share on other sites

Η προηγούμενη κυβέρνηση δεν είδα να διστάζει μπροστά σε οτιδήποτε.:rolleyes: Ένα σωρό αντιλαικά μέτρα πήρε...

Μα ό,τι μέτρο και να έπαιρνε θα ήταν αντιλαϊκό, αφού ο λαός δεν ήθελε κανένα μέτρο. Εδώ συζητάμε ότι υπάρχει κόσμος που δεν θέλει να μηχανογραφηθεί πλήρως το δημόσιο... απλά δεν υπάρχει σωτηρία!

 

Αλλά γενικά η εντύπωση που έχω είναι ότι ο κόσμος δεν ήταν διατεθειμμένος να δεχτεί μαζικές απολύσεις και ανακατατάξεις στο δημόσιο - ή ίσως και οι πολιτικοί να μην ήταν έτοιμοι να κουβαλήσουν το βάρος της απώλειας ψήφων που θα σήμαινε μια τέτοια κίνηση. Οπότε στράφηκαν προς τη λογική των μειώσεων μισθών και της υπερφορολόγησης. Απ' ό,τι φαίνεται πάντως και η νέα κυβέρνηση στα ίδια μέτρα θα μείνει. Δεν βλέπω να υπάρχει διάθεση για ριζοσπαστικές αλλαγές στον τρόπο οργάνωσης του κράτους και λειτουργίας της αγοράς.

Link to comment
Share on other sites

Μα ό,τι μέτρο και να έπαιρνε θα ήταν αντιλαϊκό, αφού ο λαός δεν ήθελε κανένα μέτρο. Εδώ συζητάμε ότι υπάρχει κόσμος που δεν θέλει να μηχανογραφηθεί πλήρως το δημόσιο... απλά δεν υπάρχει σωτηρία!

 

Αλλά γενικά η εντύπωση που έχω είναι ότι ο κόσμος δεν ήταν διατεθειμμένος να δεχτεί μαζικές απολύσεις και ανακατατάξεις στο δημόσιο - ή ίσως και οι πολιτικοί να μην ήταν έτοιμοι να κουβαλήσουν το βάρος της απώλειας ψήφων που θα σήμαινε μια τέτοια κίνηση. Οπότε στράφηκαν προς τη λογική των μειώσεων μισθών και της υπερφορολόγησης. Απ' ό,τι φαίνεται πάντως και η νέα κυβέρνηση στα ίδια μέτρα θα μείνει. Δεν βλέπω να υπάρχει διάθεση για ριζοσπαστικές αλλαγές στον τρόπο οργάνωσης του κράτους και λειτουργίας της αγοράς.

 

Κοίτα τα μέτρα είχαν σαν στόχο τη μεσαία κυρίως τάξη που έφτασαν να αντιμετωπίζονται σαν πλούσιοι... Οι πραγματικά πλούσιοι έμειναν απέξω και παράλληλα όχι απλώς δεν προστατεύθηκαν τα κατώτερα στρώματα αλλά έχασαν κάθε ίχνος κοινωνικής πολιτικής-παροχών που ίσως είχαν μέχρι τότε. Φυσικό δεν είναι να υπάρχουν αντιδράσεις; Νομίζεις ότι κάποιες απολύσεις στο δημόσιο θα έλυναν το θέμα; άσε που έγιναν απολύσεις στο δημόσιο...

Και όλα τα παραπάνω γινόντουσαν την ίδια στιγμή που διαπίστωνες το εύρος της διαφθοράς των κυβερνώντων...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα τα μέτρα είχαν σαν στόχο τη μεσαία κυρίως τάξη που έφτασαν να αντιμετωπίζονται σαν πλούσιοι... Οι πραγματικά πλούσιοι έμειναν απέξω και παράλληλα όχι απλώς δεν προστατεύθηκαν τα κατώτερα στρώματα αλλά έχασαν κάθε ίχνος κοινωνικής πολιτικής-παροχών που ίσως είχαν μέχρι τότε.

Με ποιον τρόπο έμειναν απέξω οι πλούσιοι? Δεν ισχύουν για όλους οι ίδιοι φορολογικοί νόμοι?

 

Ποιες παροχές χάθηκαν?

 

Ρωτάω όχι ειρωνικά, αλλά επειδή πραγματικά έχω απορία.

Link to comment
Share on other sites

Και εκτός από τις απολύσεις στο δημόσιο, πολλούς δημόσιους υπαλλήλους τους ανάγκασαν να συνταξιοδοτηθούν πρόωρα. Οπότε ο αριθμός των δημοσίων υπαλλήλων (με διάφορες σχέσεις εργασίας) έχει μειωθεί δραματικά σε σχέση με το 2009 (σχεδόν 40%). Παράλληλα, οι μειώσεις των μισθών όπως έγραψα σε παλαιότερο ποστ, είχαν στόχο κυρίως τους πιο χαμηλόμισθους του δημοσίου (επειδή είναι περισσότεροι).

Επιπλέον το ενιαίο μισθολόγιο που υποτίθεται θεσπίστηκε, πρώτον δεν είναι καθόλου ενιαίο στην πραγματικότητα και δεύτερον συνεχίζουν να εξαιρούνται διαφόρων ειδών ειδικά μισθολόγια που υπήρχαν.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλό μηνα στην ομήγυρη, σήμερα αναρωτιόμουν αν εκείνοι που θα έπρεπε, κάνουν τις μαραθώνιες συζητήσεις που κάνουμε εμείς εδώ

(εντάξει, ας πούμε ότι τις κάνουν, μη φανώ και ισοπεδωτική)

 

Κάποιος μου είπε χθες πως το πρόβλημα είναι ότι οι κυβερνήσεις δίστασαν να πάρουν τα σωστά μέτρα (π.χ. απολύσεις) επειδή δεν ήταν φιλολαϊκά. Αναγκαστικά ακολούθησαν το δρόμο της μείωσης μισθών και της υπερφορολόγησης, αφού ήταν πιο εύπεπτη η ιδέα να διατηρηθεί το status quo και να μειωθούν οι μισθοί / να αυξηθούν οι φόροι, από το να γίνουν μαζικές απολύσεις και ανακατατάξεις στην αγορά εργασίας (μεγαλύτερη έμφαση στον ιδιωτικό τομέα και αναδιάρθωση του δημοσίου). Συμφωνείτε ή διαφωνείτε?

 

Μόνη σου απαντάς:

Μα ό,τι μέτρο και να έπαιρνε θα ήταν αντιλαϊκό, αφού ο λαός δεν ήθελε κανένα μέτρο.

 

Πιθανόν ΤΟΤΕ (στην αρχή) ο κόσμος να μην ήταν διατεθειμένος να δεχτεί τις μαζικές απολύσεις γιατί δεν μπορούσε να φανταστεί πόσα πολλά μέτρα θα επωμιζόμασταν στη συνέχεια, ξερω κι εγώ?

Το "αναγκαστικά ακολούθησαν το δρόμο της μείωσης" δεν ειναι ελαφρυντικό, διότι η "ανάγκη" αυτή ήταν να μη χάσουν ψήφους, οπότε τι να το κάνω? Αν βλέπεις ότι ένα μέτρο ειναι λιγότερο κακό από άλλα, ακολούθησέ το κι ας ειναι αντιλαϊκό και πιθανόν στο τέλος να δικαιωθείς για την απόφασή σου. (αντιλαικό εν προκειμένω ήταν στη συνείδηση του κόσμου και όχι πρακτικά εναντίον του λαού)

 

Με το να είσαι εσύ νομοταγής ή με το να καταγγέλεις τις παρανομίες που βλέπεις στον μικρόκοσμο γύρω σου, σε ένα κράτος όπου δεν λειτουργει η δικαιοσύνη, δεν εφαρμόζονται οι νόμοι κτλ, δεν κερδίζεις απολύτως τιποτα.

Όχι, όχι, όχι !!!! Διαφωνώ με όλη μου τη δύναμη!

 

Γενικά, η αλήθεια ειναι ότι με κάλυψε η Aimee, από την αρχή μέχρι το τέλος του ποστ της.

 

(για την ιστορία, η μη επικύρωση αντιγράφων, ισχύει πράγματι από τον Μάρτιο του '14, αλλά ισχύει μόνο για τον -στενό και ευρύτερο- δημόσιο τομέα, δηλ. το ΙΚΑ απαγορεύεται να σου ζητήσει επικυρωμένο αντίγραφο εγγράφου της ΔΟΥ, αλλά μία τράπεζα νομίμως σου το ζητάει - για τον ιδιωτικό τομέα ο νόμος κάνει απλά υπόδειξη, του τύπου "καλό θα ήταν κι εσείς να μη ζητάτε")

 

(όσο για τη μηχανογράφηση, τι να πω, σε πιάνει απελπισία : η θεώρηση του βιβλιαρίου μου πλέον γίνεται ηλεκτρονικά, χωρίς σφραγίδες και υπογραφές (yay!) όταν όμως πήγα να καταθέσω τα χαρτιά μου στην επιτροπή εξωσωματικής μου ζήτησαν.....θεωρημένο βιβλιάριο! μα καλέ μου, μα χρυσέ μου, όχι, μου λέει, εγω πού το ξέρω ότι ειναι θεωρημένο?!!! .... οπότε, πήγα στον προϊστάμενο της υπηρεσίας μου και έβαλε σφραγίδα και υπογραφή πάνω στο βιβλιάριο - βεβαιώνοντας στην ουσία ότι έχει γίνει θεώρηση...δεν τη γλιτώσαμε στη σφραγίδα τελικαααα... )

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...