Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι γίνεται με τα φυτά σε περίοδο διακοπών;


tatis

Recommended Posts

Koρίτσια θέλω την βοήθεια σας. Φεύγουμε την Τετάρτη για 8 μέρες κ δν έχουμε κάποιον να μας φροντίσει τα λουλουδάκια μας. Την βεράντα την βλέπει ο ήλιος αρκετές ώρες, οι γλάστρες είναι πολλές κ δν μπορώ να τις μετακινήσω σε πιο σκιερό μέρος.

Μου είπανε για κάτι...ζελεδάκια που τα ρίχνεις στις γλάστρες, ποτίζεις κ κρατάνε την υγρασία :? Ξέρει καμμιά σας τι ακριβώς είναι αυτά τα ζελεδάκια κ από που μπορώ να τα προμηθευτώ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


τα ζελεδακια θα τα βρεις σιγουρα στο leroymerlin εχει στην πειραιως και στο αεροδρομιο και στα praktiker αλλα δεν κρατανε πολλες ημερες γυρω στις 4-5 εγω γεμιζω απο 2 μεγαλα μπουκαλια coca cola και τα βαζω αναποδα ανα 2 με το στομιο στην καθε γλαστρα και πεφτει το νερο σιγα σιγα και κρατανε σχεδον 1 εβδομαδα..ελπιζω να σε βοηθησα καλες διακοπες!!

Link to comment
Share on other sites

Μεσα στο μπάνιο με την μπανιερα με λιγο νερο και τις γλάστρες μεσα...

Αν ειναι πολλές και μεγάλες τοτε ενα μπουκάλι του νερου μεγάλο με νερο μεχρι τη μεση, αναποδογυρισμενο και καρφωμενο στο χωμα...θα παιρνει οσο νερο θελει και θα συντηρηθει μεχρι την επιστροφη σας...

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φέτος βάλαμε αυτόματο πότισμα και ηρέμησα.

 

Τις προηγούμενες χρονιές όμως έκανα διάφορα κόλπα.

Πρώτον, έβαζα σε κάθε γλάστρα ένα πλαστικό μπουκάλι το οποίο τρυπούσα με καρφίτσα σε δυο τρία σημεία κι έφευγε το νερό σιγά σιγά.

Δεύτερον, πέρσι πήγα σε ανθοπωλείο να αγοράσω τα ζελεδάκια και δεν είχε ο ανθοπώλης. Όμως μου είπε να βάλω κάθε γλάστρα μέσα σε μια λεκάνη με νερό μέχρι τη μέση της λεκάνης. Πήγα σουπερμάρκετ, αγόρασα λεκάνες σε διάφορα μεγέθη, αναλόγως με το μέγεθος της γλάστρας, τις γέμισα με νερό μέχρι τη μέση και, όταν επέστρεψα, βρήκα τις λεκάνες αδειανές και τις γλάστρες μου σαν καινούριες.

Βέβαια, εγώ έχω 10 γλάστρες, αν είχα περισσότερες, δε νομίζω ότι θα μπορούσα να βάλω σε όλες λεκάνες, αλλά θα έβαζα σε κάποιες λεκάνες και σε άλλες τα πλαστικά μπουκάλια τα τρυπημένα.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

καλό βρε παιδιά όντως αυτό με τις λεκάνες , όμως όταν έχεις πολλές γλάστρες δεν συμφέρει... στην ίδια τιμή θα πάρεις και το αυτόματο πότισμα και θα έχεις εγγυημένο αποτέλεσμα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...