Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

στολισμος βαφτισης


vouraikos

Recommended Posts

στις 6 Σεπτεμβρη θα βαφτισουμε την μπουμπου μας.

Γενικα , μου αρεσουν οι απλες βαφτισεις και οι απλοι στολισμοι. Θα γινει και σε χωριο και δεν του παει το φορτωμα.

Στου γιου μου ειχα γεμισει απλα το χωρο με μπαλονια.

Τωρα ελεγα να βαλω και κατι πανω στα τραπεζια, καμια ιδεα?? η κανενα site αντιστοιχο. Ειδα οτι οι περισσοτερες, εχετε κανει απιστευτα χειροποιητα πραγματα αλλα εγω δεν εχω ουτε υπομονη, ουτε χρονο και για να το κανει καποια εταιρεια ζητανε τα μαλλια της κεφαλης τους!

Για πειτε ρε κοριτσια ιδεες~

ευχαριστωωωω

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


το πιο απλό που δεν θέλει ούτε μαστοριά ούτε τίποτα το ιδιαίτερο είναι να πάρεις μεταλλικά κουβαδάκια διακοσμητικά και να τα γεμίσεις με καραμέλες και γλειφιτζούρια

τα δένεις γύρω γύρω και με καμιά ροζ κορδέλα και είσαι κομπλέ

αν θες κολλάς και καμια πεταλούδα κανα λουλουδικό αλλά μετά αρχίζει και γίνεται πιο πολύπλοκο κι απ ότι κατάλαβα δεν το θες

 

αντί για κουβαδάκια μπορείς επίσης να κάνεις το ίδιο με γυάλινα βάζα διάφανα

(φτηνά γυάλινα εννοείται)

 

άλλη λύση είναι να βάλεις φαναράκια με κεράκια κι από το χερούλι τους να υπάρχουν 2-3 μπαλόνια με ήλιον (το έκανε η κουμπάρα μου και το αποτέλεσμα ήταν φανταστικό)

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλές οι ιδέες σου Ωριωνομανούλα , εγώ χθες αγόρασα όπως είπες κουβαδάκι μεταλλικό για να το δοκιμάσω αλλά αγόρασα μικρούς ανεμόμυλους να βάλω μέσα και σκέφτομαι σε άλλο κουβαδάκι ζαχαρωτά σε κάποιο άλλο κάτι άλλο (ακόμη ψάχνω για τι ακριβώς). Και εγω δεν είμαι για πολλά αλλά θέλω να κάνω κάτι έστω και μικρό. Σκέφτηκα να φουσκώσω και πολλά μπαλόνια αλλά δεν ξέρω που να τα στερεώνω για να δείχνουν όμορφα και αυτά.

Η ζωή μου τα αγγελούδια μου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ωραια η ιδεα με τα κουβαδακια....

σκεφτηκα να εχω παντου μπαλονια και αναμεσα στα τραπεζια (ελευθερα να περπατας και να σπρωχνεις μπαλονια , ελπιζω να μην ειναι επικυνδινο βεβαια.

ευχαριστωωωω

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

εγω θα βαλω απο το ενα χερουλι στο κουβαδακι 2 μπαλονακια απο ηλιο

 

αν ειναι απλα μπαλονακια μπορεις να τα δεσεις σε κατι ειδικα στικ, για να στεκονται και να μην πεφτουν και να τα βαλεις μεσα στα κουβαδακια

 

....και μη το παρακανεις βρε στο μπαλονι!!!! και εγω του απλου ειμαι!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ σκεφτόμουν το παραδοσιακό πλέον κουβαδάκι με 2-3 ζέρμπερες στο καθένα και χρωματιστό χαρτί αφής. Αλλά έχουμε καιρό. Θα αλλάξω χίλιες γνώμες...!

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

εγω θα βαλω απο το ενα χερουλι στο κουβαδακι 2 μπαλονακια απο ηλιο

 

αν ειναι απλα μπαλονακια μπορεις να τα δεσεις σε κατι ειδικα στικ, για να στεκονται και να μην πεφτουν και να τα βαλεις μεσα στα κουβαδακια

 

....και μη το παρακανεις βρε στο μπαλονι!!!! και εγω του απλου ειμαι!

 

τα πολλα μπαλονια τα σκεφτηκα γιατι δεν θα εχω τιποτα αλλο. οποτε με τα μπαλονια και ισως μια μηχανη για μπουρμπουληθρες , δεν θα ειναι υπερβολικο και θα παιζουν και τα παιδια.

εσεις το βλεπετε υπερβολη??

 

και στα κουβαδακια ειχα σκεφτει να βαλω μεσα αμμο και καρφωμενα αυτα τα στικ των μπαλονιων.

 

ή αμμο μεχρι την μεση και απο την μεση και πανω καραμελες. (σαν και αυτες που εχουν σε καποια μαγαζια πανω στο ταμειο). οπου θα τρωνε και οι μεγαλοι, αφου μετα απο το κρεας κατι θα θελουν να "φτιαξει" η γευση τους!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

ενα μπαλονι μπαινε σε καθε στικ. Δεν ξερω αν εχουν καποια συγκεκριμενη ονομασια. Ελπιζω να εχει το jumbo. καπου μεσα στην βδομαδα ελπιζω να μπορεσω να βρω χρονο να παω και να σας ενημερωσω.

Αλλα μηπως εχουμε περιοριστει στα στικ και στα κουβαδακια ρε κοριτσια??

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

κοιτα για 12 κουβαδακια που θελω κοστος

12χ 2 = 24 για κουβαδακια

αλλα τοσα για τα μπαλονακια

5 ευρω για χαρτι αφης

30-40 ευρω ζαχαρωτα, 100 ευρω συνολο

 

εμ η διακοσμητρια μου ειχε βγαλει μπουγιουρντι (με λουλουδια μπαλονια ζαχαρωτα) 50 ευρω ανα ροτοντα, δηλαδη 600 ευρω

 

παμε καλα????

 

 

και πηγα και σε οικονομικα διφημιζομενη απο εδω μεσα!

 

οσο για τα κουβαδακια θα τα μοιρασω στους τελευταιους και δε θα παει στραφι τιποτα

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν τα κουβαδάκια σας φαίνονται "πολυφορεμένα", σκεφτείτε το ενδεχόμενο των μικρών ποτιστηριών :D

 

σωστο και αυτο.....τελικα εχει πραγμα αμα το ψαξεις.....

οι διακοσμητες ζητανε τα μαλλια τις κεφαλης τους ακριβως γιατι πληρωνεις τον χρονο του να ψαξεις!!! στο jumbo ειδα και κατι ομορφα κουβαδακια (πριν καιρο) με σχεδια και χρωματα και ποτιστηρακια πολυ ωραια....!

σκεφτηκα να τα γεμισω με αμμο και να "καρφωσω" μεσα απο 3 μαργαριτες, αληθινες με εντονα χρωματα.

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

στην βαφτιση του γιου μου πριν 2 χρονια, που και παλι δεν ειχα τιποτα φοβερο, βοηθησαν οι νονες.

Ειχα 2 κολλητες-νονες.

Απο την προηγουμενη μερα, στο σπιτι κατσαμε ολοι οικογενειακως(αδερφια, ξαδερφια, νονες, θειες γιαγιαδες) και φουσκωναμε μπαλονια(με τρομπες εννοειται!!), τα δεναμε σε κορδελες και τα βαζαμε στα αμαξια (πολλα αμαξια). το βραδυ , εγω με τις νονες πηγαμε και στολισαμε το κεντρο και το πρωι , πριν την βαφτιση, φτιαξαμε την εκκλησια.

Βεβαια δεν ηταν πολλα, ειχαμε αποφασισει τα μερη που θα δεθουν και πηγαμε και τα καναμε.

Βασικη προυποθεση για αυτα βεβαια , ειναι να ειναι κοντα, σπιτι, εκκλησια, κεντρο. Εμεις επειδη τα καναμε σε χωριο ειχαμε μεγαλη ανεση.

Τωρα στην αθηνα ,ή σε περιπτωση αποστασης....αγγαρευεις καποιον. Κατα προτιμηση πολυ δικο σου, για να μην στα "χωνει" πισω απο την πλατη σου :lol::wink:

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

στην βαφτιση του γιου μου πριν 2 χρονια, που και παλι δεν ειχα τιποτα φοβερο, βοηθησαν οι νονες.

Ειχα 2 κολλητες-νονες.

Απο την προηγουμενη μερα, στο σπιτι κατσαμε ολοι οικογενειακως(αδερφια, ξαδερφια, νονες, θειες γιαγιαδες) και φουσκωναμε μπαλονια(με τρομπες εννοειται!!), τα δεναμε σε κορδελες και τα βαζαμε στα αμαξια (πολλα αμαξια). το βραδυ , εγω με τις νονες πηγαμε και στολισαμε το κεντρο και το πρωι , πριν την βαφτιση, φτιαξαμε την εκκλησια.

Βεβαια δεν ηταν πολλα, ειχαμε αποφασισει τα μερη που θα δεθουν και πηγαμε και τα καναμε.

Βασικη προυποθεση για αυτα βεβαια , ειναι να ειναι κοντα, σπιτι, εκκλησια, κεντρο. Εμεις επειδη τα καναμε σε χωριο ειχαμε μεγαλη ανεση.

Τωρα στην αθηνα ,ή σε περιπτωση αποστασης....αγγαρευεις καποιον. Κατα προτιμηση πολυ δικο σου, για να μην στα "χωνει" πισω απο την πλατη σου :lol::wink:

 

Γειά σου πάλι σε άλλο θέμα. Θα κάνω και εγώ τη βάφτιση 28/9!! Θα τα κάνουν όμως οι άλλοι όπως θέλω εγω;; Και στο τραπέζι που θα μπουν οι μπουμπουνιέρες και όλα αυτά τι στρώνουν από κάτω;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορείς να στρώσεις ένα απλό λευκό ύφασμα ή τραπεζομάντηλο αν έχεις, ή μπορεί να έχει και στην εκκλησία, οπότε ζήτα τους ένα! Απο πάνω, μπορείς να πάρεις ή τούλι ή γάζα μαλακή στο χρώμα της βάφτισης και το τοποθετείς πάνω από το λευκό για να δώσεις χρώμα!

 

Λευκό ύφασμα και από τη λαϊκή βρίσκεις με 3 ευρώ το μέτρο!

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites

Απο την προηγουμενη μερα, στο σπιτι κατσαμε ολοι οικογενειακως(αδερφια, ξαδερφια, νονες, θειες γιαγιαδες) και φουσκωναμε μπαλονια(με τρομπες εννοειται!!), τα δεναμε σε κορδελες και τα βαζαμε στα αμαξια (πολλα αμαξια).

Επειδή με ενδιαφέρει άμεσα πες μου σε παρακαλώ τα μπαλόνια αν είναι φουσκωμένα από τη προηγούμενη μέρα δεν παθαίνουν τίποτα ; δεν ξεφουσκώνουν δεν χαλαρώνουν καθόλου;

Η ζωή μου τα αγγελούδια μου!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου πάλι σε άλλο θέμα. Θα κάνω και εγώ τη βάφτιση 28/9!! Θα τα κάνουν όμως οι άλλοι όπως θέλω εγω;; Και στο τραπέζι που θα μπουν οι μπουμπουνιέρες και όλα αυτά τι στρώνουν από κάτω;;;

:) σε αλλο θεμα και παλι!

γιαυτο σου ειπα να ειναι καποιος δικος σου να εχεις εμπιστοσυνη οτι θα καταλαβεις τι θα του πεις. ή ακομα να πας και μια μερα νωριτερα να του δειξεις τι ακριβως θελεις να κανει.

Οι μπομπονιερες γιατι να ειναι στο τραπεζι??? απο κει που θα τις παρεις , θα σου δωσουν και καλαθι να μπουνε μεσα. θα τις βαλεις πριν την εξοδο της εκκλησιας και θα παιρνουν βγαιντας.(αν θες να σου πω σε πμ απο που τις πηρα εγω, ειχε πολυ καλες τιμες και ειναι και κοντα σου).

Τι εννοεις "τι στρωνουν απο κατω", που απο κατω?

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου πάλι σε άλλο θέμα. Θα κάνω και εγώ τη βάφτιση 28/9!! Θα τα κάνουν όμως οι άλλοι όπως θέλω εγω;; Και στο τραπέζι που θα μπουν οι μπουμπουνιέρες και όλα αυτά τι στρώνουν από κάτω;;;

:) σε αλλο θεμα και παλι!

γιαυτο σου ειπα να ειναι καποιος δικος σου να εχεις εμπιστοσυνη οτι θα καταλαβεις τι θα του πεις. ή ακομα να πας και μια μερα νωριτερα να του δειξεις τι ακριβως θελεις να κανει.

Οι μπομπονιερες γιατι να ειναι στο τραπεζι??? απο κει που θα τις παρεις , θα σου δωσουν και καλαθι να μπουνε μεσα. θα τις βαλεις πριν την εξοδο της εκκλησιας και θα παιρνουν βγαιντας.(αν θες να σου πω σε πμ απο που τις πηρα εγω, ειχε πολυ καλες τιμες και ειναι και κοντα σου).

Τι εννοεις "τι στρωνουν απο κατω", που απο κατω?

 

Εγώ θέλω να στολίσω το τραπέζι που θα είναι οι μπομπονιέρες! Αυτο δεν συζητάμε παραπάνω ή είμαι στον κόσμο μου; Μπομπονίερες θα :shock: φτιάξω :shock: μόνη μου!

Link to comment
Share on other sites

Για τα τραπεζια στο μαγαζι συζητουσαμε(νομιζω και εγω...ειναι και αυτα τα ποντιακα γονιδια). Το τραπεζι με τις μπομπονιερες δεν το εχω καθολου σκεφτει. Νομιζω οτι εκτος απο τα καλαθια με τις μπομπονιερες δεν χρειαζεται κατι αλλο

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, κι εγώ την ίδια απορία έχω. Βαπτίζω την μικρή μου στις 13/9.

 

Οταν είχα βαπτίσει τον γιο μου, τα είχε αναλάβει όλα μία "wedding planner" και τα βρήκα όλα έτοιμα όταν έφτασα στην εκκλησία.

Τώρα όμως που θα ασχοληθώ εγώ με την διακόσμηση, αγχώνομαι καθώς θα πρέπει να φτάσω αρκετά νωρίτερα για να τοποθετήσω τα μπαλόνια, τα λουλούδια της κολυμπήθρας (ή το αναλαμβάνει το ανθοπωλείο???), το τραπέζι με τις μπομπονιέρες και τα γλυκά, τα βάζα με τα ζαχαρωτά κλπ.(.....αγχώθηκα περισσότερο !).

 

Μάλλον θα πρέπει να "αγγαρέψω" κάποιον γιατί με 2 παιδιά δεν νομίζω ότι θα τα καταφέρω.

 

Αν υπάρχει καμία άλλη ιδέα, please be my guest !! :?:?:)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια απουσιάζω πολύ καιρό λόγω έλλειψης internet. Λοιπόν βαφτίζω και εγώ τη Κατρίν και σας δείνω κάποιες ιδέες. Οόταν τελειώσουν όλα θα βαλω φωτό. Λοιπόν πήρα υπέροχα ροζ ποτιστιράκια από το jumbo τα γέμισα με φελιζόλ το οποίο τύλιξα με χαρτί αφής. Επάνω έβαλα από ένα μπαλόνι ροζ ένα ανεμόμυλο ροζ και τρία καλαμάκια με χρωματιστα (κυρίως ροζ) mash mellows που πήρα σήμερα σε μεγάλες σακκούλες από τα μακεδονικά ζαχαρωτά. Πήρα μπαμπου στεφάνια τα έντυσα με κορδέλες και κρέμασα ροζ και λευκές κορδέλες μακριές και πανεμορφές πεταλούδες. Φτιαψαμε στον υπολογιστη το όνομα Κατρίν σε τρεις γλώσσες (αρμένιος γαρ ο σύζηγος) και το εκτυπώσαμε σε ροζ χαρτί για χωνάκια. Κρέμασα κορδέλες στα χωνάκια έβαλα ίδιες πεταλούδες με τα στεφάνια, μέσα χαρτί αφής και διάφανη ζελατίνα με πολλά κορδελάκια για τα smarties τα οποία αγόρασα σε πεντακιλή συσκευασία και για το τραπέζι υποδοχής. Πήρα και σαπουνόφουσκές για όλα τα παιδάκια και από έξω εκτυπώσαμε σε ροζ χαρτί το όνομα της όπως στα χωνάκια. Έφτιαξα μόνη μου μπάλες με λουλούδια και συνεχίζω....... Εχω να κοιμηθώ πολύ καιρό αλλά το χαίρομαι. Στη διάθεση σας. Φιλάκια

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, κι εγώ την ίδια απορία έχω. Βαπτίζω την μικρή μου στις 13/9.

 

Οταν είχα βαπτίσει τον γιο μου, τα είχε αναλάβει όλα μία "wedding planner" και τα βρήκα όλα έτοιμα όταν έφτασα στην εκκλησία.

Τώρα όμως που θα ασχοληθώ εγώ με την διακόσμηση, αγχώνομαι καθώς θα πρέπει να φτάσω αρκετά νωρίτερα για να τοποθετήσω τα μπαλόνια, τα λουλούδια της κολυμπήθρας (ή το αναλαμβάνει το ανθοπωλείο???), το τραπέζι με τις μπομπονιέρες και τα γλυκά, τα βάζα με τα ζαχαρωτά κλπ.(.....αγχώθηκα περισσότερο !).

 

Μάλλον θα πρέπει να "αγγαρέψω" κάποιον γιατί με 2 παιδιά δεν νομίζω ότι θα τα καταφέρω.

 

Αν υπάρχει καμία άλλη ιδέα, please be my guest !! :?:?:)

Vicky μια και το έζησα πρόσφατα το σκηνικό, πρέπει οπωσδήποτε να αναλάβει κάποιος άλλος την διακόσμηση!!! Μόνο αν είσαι πιο γρήγορη κι απ΄την σκιά σου (θηλυκός Λούκυ Λούκ) μπορείς να τα καταφέρεις :lol: ....σου μιλάω εκ πείρας.

 

Τον στολισμό της κολυμπήθρας τον αναλαμβάνει το ανθοπωλείο.

Εγώ τον στολισμό του τραπεζιού τον ανέθεσα στην κολλητή μου που είναι γρήγορη με φαντασία και πραγματικά με έσωσε. Είχα 4 τεράστια καλάθια με διαφορετικές μπομπονιέρες, 2 κήπους με γλυφιτζούρια για τα παιδάκια και 3 καλάθια με γλυκάκια μπισκοτάκια + κουτιά με extra γλυκάκια. Τα τραπέζια της εκκλησίας ήταν 3 και δεν έφταναν για να μουν οι μπομπο. Επίσης μας είχαν πει πως έχουν λευκά τραπεζομαντηλα και δεν είχαν!!!

Ευτυχώς που είχα μακριά ράνερς μαζί μου 2 τυρκουάζ και 2 λαχανί. Η κολλητή μου τα έφτιαξε τόσο όμορφα που δεν φαινόταν η έλλειψη του λευκού τραπεζομάντηλου. Βέβαια της πήρε πολύ χρόνο να τα φτιάξει γιατί τα τραπέζια της εκκλησίας ήταν ανόμοια και έπρεπε να καλύψει τα κενά.

Είχα τόσο κόσμο που με χαιρετούσε πριν αρχίσει το μυστήριο , που δεν μπορούσα ούτε οδηγίες να της δώσω....φαντάσου! Σε μια φάση πανικοβλήθηκα γιατί οι καλεσμένοι δεν με άφηναν να κάνω τίποτα απ'ότι είχα σχεδιάσει. Να φανταστείς είχα πράγματα για ντεκόρ στο τραπέζι με τις μπομπονιέρες, που δεν κατάφερα να τα βγάλω από το αυτ/το...

 

Και μία συμβουλή μια και έχεις και εσύ μεγαλύτερο παιδάκι.

Ανέθεσέ το σε κάποιον και πές του να μην πάρει τα μάτια του από πάνω του γιατί εγώ τον δικό μου τον έψαχνα την ώρα του μυστηρίου!!! Έπαιζε με τα παιδάκια φίλων και δεν σκέφτηκε κανένας να τα φέρει μέσα. Ούτε οι γονείς μου! Εγώ είχα το μωρό αγκαλιά και με το που με είδε ο παπάς άρχισε το μυστήριο χωρίς να περιμένει δευτερόλεπτο. Έβαλα κάποιον φίλο να τον μαζέψει απ'έξω και μέχρι να τον δω να έρχεται δίπλα μου ήμουν στην τσίτα!!! Όταν ήρθε ήταν μούσκεμα στον ιδρώτα και μου ζητούσε επίμονα νερό....κόντεψα να τρελαθώ....στο τσακ δεν τον βούτηξα στην κολυμπήθρα για να ξεδιψάσει! :wink:

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο LOULOU είναι κάποιες λεπτομέρειες που δεν τις αντιλαμβάνεσαι παρά μόνο όταν σου τύχουν :o:o

 

Και εγώ την κολλητή μου έχω επιστρατεύσει να στολίσει την είσοδο της εκκλησίας! και μια κοπέλα να μου στήσει την διακόσμηση στο μαγαζί που θα γίνει το τραπέζι!

Εγώ για να κάνω μόνη μου θα πρέπει να είμαι ο ΤΙΡΑΜΟΛΑ σε συνεργασία με τον ΧΟΥΝΤΙΝΙ και τον ΚΟΠΕΡΦΙΛΝΤ :lol::lol::lol::lol::lol:

7adb2868d6.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...