Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΙ Η ΒΙΑ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ....


Recommended Posts

Πέρυσι είχε πάει 13 σελίδες το θέμα, γι αυτό ανοίγω νέο, για να μη μπερδευτούμε με τις τόσες ιστορίες. Το παιδάκι που χτυπούσε πέρυσι, χτυπάει και φέτος.....και είναι συμμαθητής του γιου μου.

Είμαι στην ευχάριστη θέση να σας ανακοινώσω ότι φέτος ο δικός μου δεν τον κάνει παρέα, ερωτευτήκαμε γαρ και είμαστε με το κορίτσι μας όλη μέρα! (βεβαιωμένο από δασκάλες - πάντα τσεκάρω τις πηγές μου)

 

Στο παιδάκι τώρα....που δεν χτυπάει μόνο τον δικό μου, σαφώς. Από την προπερασμένη βδομάδα που με φώναξε ο διευθυντής να δω το γιο μου που έφαγε μπουνιά, και ενημερώνομαι συστηματικά, έχει δώσει μπουνιές σε άλλα 7 παιδάκια. Η στάση της διεύθυνσης είναι η κλασική "απομακρύνετε τα παιδιά σας, ξέρετε ότι έχει πρόβλημα". Τα έχουμε απομακρύνει τα παιδιά μας, δεν είναι λύση όμως αυτή, μέσα στην εβδομάδα που μας πέρασε ξαναέδωσε στο γιο μου μπουνιά, την άλλη μέρα σε 3 κορίτσια εκ των οποίων το ένα έφυγε σπίτι απ τον πόνο, και την άλλη μέρα σε 2 αγόρια.

 

Μαζευτήκαμε 3 μάνες που γνωριζόμαστε και στείλαμε στον διευθυντή την πρόεδρο του συλλόγου γονέων. Μας διαβεβαίωσε ότι θα συγκαλέσει συμβούλιο την Πέμπτη. Που αν το κάνει, γιατί υπήρξαν και φορές που το απέφυγε, θα μας πει πάλι το ποιηματάκι να τα συμβουλεύουμε σπίτι και δεν μπορεί να κάνει κάτι αυτός.

 

Για να έχω πλήρη εικόνα μίλησα φυσικά και με τις δασκάλες. Η βασική μου είπε ότι το παιδί έχει πρόβλημα και ζήτησε απ τους γονείς να πάνε σε ειδικό και της υποσχέθηκαν ότι θα το κοιτάξουν! Η εικαστικός έντρομη μου είπε ότι την βρίζει και σήκωσε και χέρι να την χτυπήσει και ότι έχει μιλήσει στους γονείς εδώ και καιρό.

 

Οι γονείς, όταν τους βρούμε μετά από 15 μέρες τηλεφωνημάτων, μας λένε σε όλους ότι παιδάκια είναι, είναι ανώριμα, θα μαλώσουν, τι να κάνουμε, δε θα το ξανακάνει, και την άλλη μέρα μετράμε θύματα.....Μπήκε λοιπόν χτες στην τάξη ο διευθυντής και ρώτησε τα παιδιά ποιο παιδάκι τα χτυπάει. Πάνω απ τη μισή τάξη σήκωσε το χεράκι και είπαν για το αγόρι.

 

Και τώρα τι ζητάμε στο συμβούλιο? ΑΝ έρθουν οι γονείς του πως λέμε μπροστά τους ότι το παιδί τους έχει πρόβλημα? Ποιος θα μιλήσει?? Ο διευθυντής είπε ότι παράλληλη στήριξη το κράτος φέτος δεν έστειλε ούτε για τα παιδάκια με αυτισμό και οι γονείς πληρώνουν ιδιωτικά, άρα το ξεχνάμε...

 

Θέλω γνώμες, έχω θολώσει, τι να ζητήσουμε, σύμβουλο, ψυχολόγο, τι? Ψυχολόγο μας παρέχει δωρεάν στα σχολεία μας ο δήμος αλλά πρέπει να τον καλέσουν....και γιατί να μπουν όλα τα παιδιά σε διαδικασία κρίσης αφού ξέρουν ποιος φταίει, και γιατί να βάλει τις μάνες να μαλλιοτραβηχτούν σε ένα λαϊκό δικαστήριο αφού τα δαρμένα παιδιά ξέρει ποια είναι και ξέρει και την αιτία.....

 

Ο άντρας μου είναι πιο συγκεκριμένος, μου λέει θα πας, θα ακούσεις τα ίδια που λέει από πέρυσι, και στο τέλος πριν φύγεις θα πεις ένα "Αν ξαναέρθει το παιδί μου στο σπίτι χτυπημένο, θα κινηθώ νομικά¨και τέλος μου λέει, εγώ το βρίσκω λίγο brutal αυτό......αλλά και μέχρι που θα τραβήξει ρε παιδιά η βαλίτσα?

 

Και αυτή η καραμέλα με τα ζωηρά πρέπει να λήξει........ζωηρός αυτός που απλά χοροπηδάει, ζωηρός αυτός που έχει σπάσει τη μισή τάξη στο ξύλο, ζωηρός αυτός που σηκώνει χέρι στη δασκάλα του και τη φωνάζει καθυστερημένη, ζωηρός κι αυτός που ανοίγει την τσάντα της και της παίρνει τα χρήματα??? Ε δε νομίζω, άντε γιατί τα έχω πάρει! Συγνώμη για το σεντόνι, αλλά δε θέλω να πάω στο συμβούλιο πάλι και να φύγω άπραγη με τα ίδια και τα ίδια που μας λένε πάντα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 743
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εξωδικο προς τους γονεις αυτου του παιδιου θα εκανα!!!και ενα ακομα προς την δ/νση του σχολειου...ειναι απλα μια μπουνια, αν αυριο ειναι κατι παραπανω??εφοσον το σχολειο δεν εχει αναλαβει καμμια ευθυνη,μην περιμενενε να παει το παιδι σας σε νοσοκομειο για να κινηθειτε...μιλαω στον πληθυντικο μιας και ανεφερες οτι το προβλημα ειναι συνολικο και οχι μονον δικο σου...αν ηθελαν τα συμβουλια και οι ψυχολογοι οπως και οι γονεις του παιδιου, θα ειχαν αναλαβει δραση...προφανως δεν θελουν...οποτε κινηθειτε εσεις για να προστατεψετε τα παιδια σας!

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Αυτα διαβαζω και φρικαρω τελειως.

Επρεπε να ειναι διευθυντης ο διευθυντης που ειχα στο Δημοτικο , πριν πολλα πολλα χρονια. (πεθαμενος ο ανθρωπος σημερα)

Μια ματια του αρκουσε ολο το σχολειο να καθησει προσοχη.

 

Απαραδεκτη κατασταση. Το παιδι δεν εχει κανενα φοβο απολυτως.

Χτυπαει και ξερει οτι δεν προκειται να εχουν συνεπειες οι πραξεις του γιατι απλα οι τιμωριες ειναι πολυ light για τον δικο του χαρακτηρα.

Μπουνιες σε αλλα παιδακι? Ακρως επικινδυνο.

Οι δασκαλοι Θα επρεπε να ειχαν βρει ηδη λυση. Δεν μπορει να συμβαινει συνεχεια.

Τι απομακρυνετε τα παιδια σας? Ειναι συμβουλη αυτη? :mad:

Ανικανοτητα διακρινω τελειως. Αυτοι εχουν την επιβελψη των παιδιων, αυτοι ειναι υπευθυνοι στο σχολειο για την προστασια των παιδιων.

 

LA LATINA νομιζω οτι ο αντρας σου εχει δικιο, στο οτι θα γυρισεις απραγη..

 

Τι να προτεινετε σε αυτη τη μητερα?

Ακομα και να συνεργαστει η μητερα θελει πολυ χρονο ενα παιδι με τετοια συμπεριφορα να ξεπερασει τα θεματα του. Και το διαστημα αυτο θα κινδυνευουν αλλα παιδακια??

 

Ο αντρας σου τι προτεινει?

Νομιζω οτι πρεπει να πιεσετε τη διευθυνση, με καθε τροπο.

Εαν διαβασεις τον κανονισμο και τις υποχρεωσεις θα δεις οτι αυτοι ειναι υπευθυνοι και αυτοι πρεπει να λυσουν το θεμα.

 

ειναι απλα μια μπουνια,
οχι ,

η μπουνια ενεχει παρα πολλους κινδυνους για σοβαρους τραυματισμους,

αυχενα, νευρα κτλ.

Link to comment
Share on other sites

LA LATINA θυμάμαι το θέμα που είχες ανοίξει κ την όλη ταλαιπωρία μέχρι να βρείτε άκρη.

Δεν ξέρω ειλικρινά ποιό είναι το επόμενο βήμα. Όλοι πλεον ειναι ενήμεροι....

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά οι γονείς δε θα κάνουν τίποτα όπως και πέρυσι δεν έκαναν που το παιδί τους χτύπησε 18/24 παιδάκια της τάξης μας.

 

Και μέχρι πότε δηλαδή? Η πρώτη μπουνιά που φάγαμε εμείς του έπρηξε όλο το μάγουλο και του μελάνιασε το κόκκαλο κάτω από το μάτι, η δεύτερη ήταν στην κοιλιά και πονούσε μέχρι το απόγευμα, χτες το άλλο κορίτσι ήρθαν και το πήρανε και ΟΚ πόσα περιστατικά ακόμη που απλά δεν έχουν φτάσει στα αφτιά μου έτσι??? Για να φτάσει ένα 7 χρονο να βρίζει τις δασκάλες και να σηκώνει και χέρι να τις χτυπήσει, νομίζω πως τα πράγματα έχουν ξεφύγει τελείως....

 

Το γεγονός είναι ότι στις μαζώξεις φεύγουμε πάντα με ένα "συμβουλέψτε τα.....από το σπίτι ξεκινάνε όλα και δυστυχώς η βία φέρνει βία".

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το παιδι αυτο βιωνει την βια στο σπιτι του και την εκδηλωνει στο κοινωνικο του χωρο!

Οφειλει η διευθυνση του σχολειου να το καταγγειλει και να ελεχθει η υποθεση! Οι γονεις του να κριθουν αν ειναι καταλληλοι και το παιδι να κανει θεραπεια με ψυχαναλυτη....

Και αν δεν το κανει αμεσα το σχολειο, πρεπει να το κανετε εσεις οι γονεις των αλλων παιδιων! Να απευθυνθειτε σε καποιον εξωσχολικο αρμοδιο φορεα!

 

Δεν χρειαζεται αλλη καθυστερηση...Γιατι και περσυ τα ιδια λεγαμε και δεν ειναι οτι δεν σε καταλαβαινω και εγω δεν θα ηθελα να πεσει το παιδι μου σε τετοιο περιβαλλον (θυμαμαι περσυ με το μολυβι και την γρατσουνια...). Αλλα αν δεν κανετε κατι και δεν εννοω εσεις σαν γονεις μεμονωμενα, αλλα και ο διευθυντης του σχολειου και αρμοδιοι συλλογοι για την βια στο σπιτι και στο σχολειο, τοτε δυστυχως και του χρονου....θα ξαναανοιξεις το ιδιο θεμα σε επομενη συνεχεια....

 

Ευτυχως φετος το παιδι σου εκοψε την παρεα μαζι του...και μεγαλωνει και θα μπορει να αμυνεται! Αλλα τα βιωματα τα απορροφα...

 

Ελπιζω φετος να γινει αληθινη προσπαθεια να "διορθωθει" το παιδακι το επιθετικο και οι γονεις του...

Link to comment
Share on other sites

Νομικα μετρα μαλλον εναντιον της διευθυνσης.

 

Δεν ξερω ποια ακριβως θα ειναι , αλλα πιεση στο σχολειο.

Αυτο πρεπει να συζητησετε με το συλλογο.

Οτι το σχολειο δεν παρεχει ασφελες περιβαλλον στα παιδια σας.

Link to comment
Share on other sites

για να καταλάβω γιατί θολωσα,το παιδί αυτό στο σπίτι του κακοποιειται από τους δικούς τους;

Όπως και να 'χει, να κινηθείς νομικά και απομάκρυνε το παιδί σου από εκεί.Η λύση άλλου σχολείου παίζει; Μια μπουνιά με ένα καλό σπρώξιμο μπορεί να έχει πολυ ασχημα αποτελέσματα.

Επεξεργάστηκαν by emma.c
διορθωση
Link to comment
Share on other sites

Nα αλλάξει το δικό μου παιδί σχολείο δεν γίνεται......και ΟΚ γιατί να αλλάξει σχολείο, πείραξε κανέναν? Δε θα μπορούσα και πρακτικά εξάλλου. Αλλά το καλύτερο θα ήταν να βρεθεί ένας τρόπος να βοηθηθεί και το παιδάκι, και να μην κινδυνεύουν και οι υπόλοιποι.

Link to comment
Share on other sites

Τι θα λέγατε σε έναν διευθυντή που σας έχει καλέσει μέσα σε 10 μέρες δυο φορές ότι έδωσε ο τάδε μπουνιά στο παιδί σας και κάνει συμβούλιο? Που ρώτησε τα παιδιά και του είπαν όλα με μια φωνή πως όλα τα κάνει ο συγκεκριμένος....Θα δίνατε τις πληροφορίες των δασκάλων ότι σήκωσε χέρι και τις βρίζει? Θα ζητούσατε να έρθει ψυχολόγος? Σύμβουλος? Υπάρχει και το παρατηρητήριο σχολικής βίας πάντα....αλλά δε θέλω να φτάσω στα άκρα.

 

Το γελοίο δε, είναι ότι σε εμάς λέει να απομακρύνουμε τα παιδιά μας, και στα παιδιά είπε να γίνουν και πάλι φίλοι, δηλαδή ντε και καλά να μας ξαναμπλέξει στην ίδια παρέα. Δε θέλουμε ρε άνθρωπε, αμάν κάναμε να ξεκόψουν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν υπάρχει κάποιος εκπαιδευτικός να μας διαφωτίσει που τελειώνουν οι αρμοδιότητες των γονιών και μέχρι που φτάνουν των δασκάλων και της διεύθυνσης, θα ήταν σωτήριο...για να δούμε τι μας παίρνει να ζητήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Latina κανε αυτο που εκανε μια κοπέλα εδω στο φορουμ πριν δυο βδομαδες... Βάλε τον άντρα σου να πιάσει το παιδι να του πει να κρατήσει τα κουλα του μακρια... Η τουλαχιςτον τον πατέρα του

Αν φοβάσαι οτι θα τον αναγνωρίσει και θα τον πει στον πατέρα του και θα βρεις τον μπελά σου, βάλε ενα θείο η κάποιο γνωστό να το κανει

Σορυ αλλα εγω αυτο θα εκανα και απο οτι καταλαβα αυτο πιάνει!

Link to comment
Share on other sites

Latina κανε αυτο που εκανε μια κοπέλα εδω στο φορουμ πριν δυο βδομαδες... Βάλε τον άντρα σου να πιάσει το παιδι να του πει να κρατήσει τα κουλα του μακρια... Η τουλαχιςτον τον πατέρα του

Αν φοβάσαι οτι θα τον αναγνωρίσει και θα τον πει στον πατέρα του και θα βρεις τον μπελά σου, βάλε ενα θείο η κάποιο γνωστό να το κανει

Σορυ αλλα εγω αυτο θα εκανα και απο οτι καταλαβα αυτο πιάνει!

 

 

κι εγω αυτό θα προτεινα...........

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό θύμα σε αυτή την ιστορία για μένα είναι το "παιδί-θύτης" το οποίο κακοποιείται από τους ανθρώπους που θα έπρεπε να το προστατεύουν και να το αγαπάνε - τους ίδιους του τους γονείς. Το βρίσκω τραγικό ότι τόσο οι δάσκαλοι και ο διευθυντής στο σχολείο αλλά και τόσοι γονείς γνωρίζουν τι συμβαίνει και κανένας δεν έχει ενδιαφερθεί έμπρακτα. Ένα τηλέφωνο στο "Χαμόγελο του Παιδιού" πχ ίσως είναι η λύση για το πρόβλημα σας και για το παιδί αυτό και τα αδελφάκια του που μεγαλώνουν σε ένα τέτοιο σπίτι. Καταλαβαίνω ότι προτεραιότητα του κάθε γονιού είναι το δικό του παιδί αλλά και αυτό χτυπάει επειδή μιμείται όσα βιώνει στο σπίτι.

Προσωπικά αυτό θα πρότεινα στον διευθυντή και τη σχολική σύμβουλο και αν έβλεπα αδιαφορία θα το έκανα μόνη μου

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό δεν ΛΥΝΕΙ το πρόβλημα....

 

Για πες μας γιατι οχι;

Θα περιμένει η καθε μάνα θύμα να παει το μαναρι θύτης σε ενα ψυχολόγο η να συμμαζευτεί η οικογένεια του να σταματήσει να το κακοποιει, ωστε να σταματάει να τρωει μπουνιές το παιδι της;;;

 

Πάρτε το αποφαςη κοριτσια μερικά σχολεία εθελοτυφλουν, δεν θέλουν να μπουν στον κόπο, ειδικα οταν δεν πληρώνονται απο γονείς, και δεν φοβούνται μην τους χάσουν!

Η προστατεύεις το παιδι σου η οχι!! Δεν υπαρχει καμμια περιπτωση να άφηνα το καθε 'θυμα-θυτη', το καθε καταθλιμενο η κακοποιημένο να ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ να δίνει μπουνιές στον δικο μου!

Μια φορά το καταλαβαινω λάθη γίνονται! Αλλα οταν συνεχίζεται και δεν εχεις καν την υποστήριξη του σχολείο τι ατο καλο κανεις ; Θα περιμένεις να έρθει ο δικός σου με άλλες χαρακιες στο πρόσωπο; Έλεος πια!

Link to comment
Share on other sites

η πρωταρχικη μου δουλεια ως μητερα είναι να προστατεψω το παιδι μου,,,,εφόσον δε γινεται με άλλες μεθόδους θα γινω και ΤΡΑΜΠΟΥΚΟΣ και οτιδήποτε άλλο χρειαστεί,,,,,εσεις τι θα κανατε δηλαδή,,στην πραξη όχι θεωριες,,,θα λεγατε στο παιδακι σας: δε πειραζει γλυκε μου μερικες μπουνιες τρως μονο,,θα περασει,,,το άλλο παιδακι εχει ψυχολογικα και μεχρι να τα λυσει θα φας και λιγο ξυλο,,,υπομονη................

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

η πρωταρχικη μου δουλεια ως μητερα είναι να προστατεψω το παιδι μου,,,,εφόσον δε γινεται με άλλες μεθόδους θα γινω και ΤΡΑΜΠΟΥΚΟΣ και οτιδήποτε άλλο χρειαστεί,,,,,εσεις τι θα κανατε δηλαδή,,στην πραξη όχι θεωριες,,,θα λεγατε στο παιδακι σας: δε πειραζει γλυκε μου μερικες μπουνιες τρως μονο,,θα περασει,,,το άλλο παιδακι εχει ψυχολογικα και μεχρι να τα λυσει θα φας και λιγο ξυλο,,,υπομονη................

 

1000000000% μεςα σε ολα!!!

Link to comment
Share on other sites

και η θεση του εκπαιδευτικου είναι παρα πολύ δυσκολη ,,,για να παρει πχ το χαμογελο του παιδιου για να ερευνησει το περιστατικο πρεπει να εχει πληροφορηθεί για τη συμπεριφορα των γονιων η να την εχει διαπιστωσει ο ιδιος ,,,γιατι μπλέκεται και ο εισαγγελεας κτλ δεν είναι τοσο ευκολα τα πραγματα στην πραξη......

bGTMp3.png6mSOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η επιπληξη απο τους γονεις του θυματος στο παιδι θυτη ναι εχει νοημα....αλλα οχι τραμπουκισμος! Η παρατηρηση να μην το ξανακανει και φυσικα η αμεση επικοινωνια με τους γονεις του, οσες φορες και αν χρειαστει!!!!Αν ομως το παιδι αυτο προκαλει διαρκως προβληματα, σαφως ουτε αυτο τον ¨συμμαζευει".

 

Και στο παιδι μου θα ελεγα και λεω οταν καποιος το ενοχλει, να μην πηγαινει κοντα του, να μην του κανει παρεα και να ζηταει τον λογο και βοηθεια απο την δασκαλα του! Καλως ή κακως εγω στο παιδι μου δεν του εχω μαθει να ασκει βια (ειμαστε νηπιαγωγειο τωρα...) και ουτε να ζηταει το δικιο του με αυτο τον τροπο!

 

Παραλληλα ομως θα εξαντλουσα ολα τα νομιμα μεσα διχως να με νοιαζει αν φερω σε ¨δυσκολη θεση" τους γονεις του παιδιου που προκαλει τα προβληματα!

Αν το σχολειο δεν μπορει να δρασει αμεσα, ναι θα καλουσα τα αρμοδια εξωσχολικα τμηματα που ειναι αρμοδια για την βια (ειτε το χαμογελο του παιδιου ειτε το παρατηρητηριο σχολικης βιας κλπ).

Link to comment
Share on other sites

...

η πρωταρχικη μου δουλεια ως μητερα είναι να προστατεψω το παιδι μου,,,,εφόσον δε γινεται με άλλες μεθόδους θα γινω και ΤΡΑΜΠΟΥΚΟΣ και οτιδήποτε άλλο χρειαστεί,,,,,εσεις τι θα κανατε δηλαδή,,στην πραξη όχι θεωριες,,,θα λεγατε στο παιδακι σας: δε πειραζει γλυκε μου μερικες μπουνιες τρως μονο,,θα περασει,,,το άλλο παιδακι εχει ψυχολογικα και μεχρι να τα λυσει θα φας και λιγο ξυλο,,,υπομονη.............

 

Πολυ σωστα.

 

1. Οφειλουμε σαν γονεις και εχουμε ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να προστατεψουμε πρωτα απο ολα τα δικα μας παιδια.

 

2. Το τι κανει ο καθε γονιος στο σπιτι του δεν μπορουμε να το ξερουμε και ουτε μας αφορα.

Δεν μπορει το παδι μας να τρωει ξυλο και εμεις να αναλωνομαστε και να κανουμε εικασιες με το τι γινεται στα ξενα σπιτια .

 

3. Οι εκπαιδευτικοι στο σχολειο ΟΦΕΙΛΟΥΝ-ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ να εξασφαλιζουν ασφαλες περιβαλλον για τα παιδια μας .

 

4. Παντα σε ολα τα σχολεια υπαρχουν παιδια ειτε κακομαθημενα, ειτε με προβληματα απο το σπιτι που ερχονται και ξεσπουν στο σχολειο, ειτε τα ιδια να επιθετικα εκ φυσεως χωρις ιδιατερο λογο και χωρις να ευθυνονται οι γονεις.

Οι εκπαιδευτικοι καλουνται να αντιμετωπιζουν και αυτα τα παδια, χωρις να επιτρεπουν να υπαρχουν θυματα η θυτες παιδια.

 

 

Και εμεις πηγαμε σχολειο και θυμομαστε παιδια βιαια και επιθετικα ομως μεσα στο χωρο του σχολειου δεν τολμουσαν ευκολα.

Οχι να γινεται κατ εξακολουθηση.

 

5. Εαν ειμαστε σιγουροι οτι ενα παιδι κακοποιειται στο σπιτι του τοτε καλουμε και το χαμογελο του παιδιου.

Αν και στο συγκεκριμενο παραδειγμα δεν μου μοιαζει τοσο, μου μοιαζει κακομαθημενο παιδι που του εχουν αφησει το ελευθερο και θεωρει οτι εχει καποια εξουσια στο σχολειο λογω του επαγγελματος των γονιων του εφοσον ειναι εκπαιδευτικοι. Αυτο επιβεβαιωνεται και απο το θρασος του να ενοχοποιει τοσο ευκολα αλλο παιδι για τη δικη του συμπεριφορα.

Link to comment
Share on other sites

Latina φιλενάδα ειναι σοβαρό αυτο που συμβαίνει στον γιο σου και δεν θα βρεις λύση .. Αν μπορεις στείλτο να μάθει μια πολεμική τέχνη τουλαχιςτον οταν βλέπει οτι το άλλο παει να του επιτεθεί, να κανει μια κίνηση να το αποτρέψει και να προστατέψει τον εαυτο του

Πολλοί τα στέλνουν απο τα 4 να μάθουν καράτε, να προστατεύονται ετςι όπως έχουν γίνει τα σχολεία!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να απευθυνθεί ο ενηλικας στο παιδι-θυτη και να μην απευθυνθεί στον ΓΟΝΕΑ του παιδιου-θυτη;

Aν το παιδι γυρνουσε όντως με τις κακωσεις που αναφερει η Latina θα πηγαινα σε ιατροδικαστη να καταγραψει τις βλαβες και μετα θα απειλουσα με μυνησεις-αγωγες και την διευθυνση του σχολείου και του γονεις του παιδιου... ΤΑ ΓΡΑΠΤΑ ΜΕΝΟΥΝ!!

Αν μπλεξουν οι γονεις με το παιδι που χειροδικεί μπορει να παρεκτραπουν και να βρεθουν και απολογούμενοι! Ο κοσμος εχει θράσος!

Δεν έχω παιδια αλλα δουλευω με παιδάκια και από την μικρή μου εμπειρία η οδός της νομιμότητας είναι η καλύτερη. Μια έκθεση ιατροδικαστή που θα καταγράφει την κατάσταση θα τους φέρει όλους προ των ευθυνών τους.

Link to comment
Share on other sites

Μια έκθεση ιατροδικαστή που θα καταγράφει την κατάσταση θα τους φέρει όλους προ των ευθυνών τους.

Μπορει να ακουγεται παρατραβηγμενο αλλα τελικα ειναι το πιο απλο και το πιο σωστο. Θα μπουν ολοι στη θεση τους.

 

 

Βάλε τον άντρα σου να πιάσει το παιδι να του πει να κρατήσει τα κουλα του μακρια..

Τωρα θυμηθηκα οτι αυτο εκανε ο αντρας μιας φιλη μου, και το αλλο παιδι συμμορφωθηκε αμεσως.

Προσπαθουσε να βρει λυση πολυ καιρο με ηπιο τροπο και δεν εβρισκε- και παρολο δικηγορος η φιλη δεν ηθελε να χρησιμοποιησει τη νομικη οδο .

Ο πατερας βρηκε τη λυση μια κουβεντα ειπε και τελος.

Τρομαξε το αλλο παδιακι και δεν ξαναπλησιασε.

 

΄΄ΤΡΑΜΠΟΥΚΙΣΜΟΣ΄΄? Σιγουρα κανενας δε το θελει αλλα απο οτι φαινεται καποια παιδια μονο με αυτη τη μεθοδο καταλαβαινουν, Δυστυχως.

Και δεν μπορουμε να επιτρεπουμε να γινεται το παιδι μας θυμα μεχρι να μαθει (μπορει και ποτε) το αλλο παιδακι να συμπεριφερεται σωστα. . Δεν θα γινει το παιχνιδακι του το δικο μας παιδι.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα θυμηθηκα οτι αυτο εκανε ο αντρας μιας φιλη μου, και το αλλο παιδι συμμορφωθηκε αμεσως.

Προσπαθουσε να βρει λυση πολυ καιρο με ηπιο τροπο και δεν εβρισκε- και δκηγορος η φιλη δεν ηθελε να χρησιμοποιησει τη νομικη οδο .

Ο πατερας βρηκε τη λυση μια κουβεντα ειπε και τελος. Τρομαξε το αλλο παδιακι και δεν ξαναπλησιασε.

 

 

Ναι παιδι μου τέτοια μαγκακια τους φοβούνται αυτούς που έχουν το θάρρος να τους μαλώνουν!!

Το σχολείο δεν τους μιλάει καν ετςι για αυτο τιποτα δεν γίνεται!!

Το ιδιο και οι γονείς τους.. Μουγκα ολοι!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...