Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Rooming in


Niki81

Recommended Posts

Καλησπέρα.Είμαι στην 39η εβδομαδα και περιμενουμε σιγα σιγα.

Πηρα σημερα τηλεφωνο στο ΙΑΣΩ να μαθω τις τιμες των δωματιων και μου αναμεσα στα αλλα μου ειπαν οτι υποστηριζουν το rooming in σε ολα τα δωματια(νομιζα οτι το συγκεκριμενο μαιευτηριο παρεχει rooming in μονο στα μονοκλινα).

 

Το θεμα μου ειναι το εξης.Εγω εχω σκοπο να παω σε τρικλινο.Ειναι καλο να εχω το μωρο ολη την ωρα μαζι μου στο τρικλινο?Δε θα ειναι ταλαιπωρια για το παιδι με τοσο κοσμο μεσα στο δωματιο?Και επιφοβο λογω μικροβιων?

 

Απο την αλλη ξερω οτι το rooming in θα βοηθουσε πλυ στο θηλασμο του παιδιου.

Τι γνωμη εχετε εσεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στο νοσοκομειο που γεννησα εγω στην Κυπρο υποστηριζουν πολύ το rooming in και τύχαινε καμια φορα να εχει πολυ κοσμο μεσα στο δωματιο οποτε ρωτησα τις μαιες και το συζητησαμε. Μου ειπαν ότι ακόμα και αν κρατανε τα μωρά σε ξεχωριστο δωματιο όλα τα μικρόβια που θα πάρω εγώ απτους επισκεπτες θα τα δώσω μετά του μωρού όταν θα πάω να το δω. Το πιο σημαντικό στο rooming in είναι ότι κάνει πιο ευκολη τη μετάβαση στο σπίτι, διευκολύνει τη μητέρα να ξέρει πότε ακριβώς ξυπνά το μωρό πότε θα το θηλάσεις και δεν ξέρω πώς νιώθουν οι άλλες κοπέλες αλλά εγώ ένιωθα ανασφάλεια όταν το μωρό έλειπε απο κοντά μου.

Θυμάμαι στην πρώτη μου γεννα τι κόλαση περνούσα που είχαν το μωρό σε άλλο δωματιο μακρυά απτο δικό μου, ζήτησα αποκλειστικό θηλασμό οπότε δεν του δίναν ξένο γάλα και έπρεπε να διανύσω μεγαλη απόσταση και δεν μπορούσα να περπατησω και καλά η καημένη με την καισαρική και καθόμουν ώρες στα άβολα καθίσματα του δωματίου μεχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός (δεν ήθελα να το παίρνω στο δωμάτιο γιατι με είχαν βάλει με μια κοπέλα που ανάρρωνε απο κατι γυναικολογικό και δεν ήθελα να την ξυπνάει το μωρο). Το rooming in στη δευτερη γέννα ήταν υπέροχο. Ξαπλωνα στο κρεβατάκι με την μικρούλα μου με την άνεση μου και την θήλαζα και μας έπερνε ο ύπνος και τις δυο πλαι πλάι. Ενιωθα μισή να την αποχωρίζομαι. (εκτος απτην πρωτη νύχτα που την πήρα στο δωματιακι και ζητησα απτη μαια να την κρατησει για λιγες ώρες γιατι είχα πραγματικα αναγκη για ύπνο. Ολη την προηγουμενη δεν κοιμηθηκα γιατι γεννουσα).

Νομίζω πάντως ότι και το μωρό νιώθει ασφάλεια να είναι δίπλα στη μαμα. Θα μου πειτε είναι μικρό και δεν καταλαβαίνει αλλά νομίζω πως αναγνωρίζει και τη φωνή και τη μυρωδιά σου. Όσο για τις φωνές και τη φασαρία απτους επισκεπτες η δικιά μου δεν καταλαβαινε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να πεις τουλαχιστον στους δικους σου επισκεπτες να μην ερθουν....Ας ειναι καποιοι λιγοτεροι στο δωματιο!Να εχεις το μωρακι μαζι σου ειναι πιο σημαντικ!Επισης δεν ξερω αν υπαρχει δυνατοτητα να παιρνουν το μωρο οση ωρα κραταει το επισκεπτηριο!Αν παλι δεν γινεται ευγενικα ευγενικα διωχτε τους....δεν ειστε και για χορταση!Αν και οι αλλες κοπελες εχουν μαζιι τα μωρακια τους λογικα θα σκεφτονται το ιδιο!Εγω ημου σε μονοκλινο στο ελενα και οι επισκεπτες εμπαιναν εβλεπαν 5 λεπτα το μωρο και μετα στον διαδρομο!

Με το καλο σου ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

η επαφη με τη μαμα ειναι ο,τι πιο σημαντικο για το μωρο, κ μιλωντας για μικροβια, επιδρα στο ανοσοποιητικο του....χωρια την ασφαλεια που νιωθει!προτιμοτερο να εχεις το μωρο μαζι σου, κοντα σου κ εφοσον μιλας κ για θηλασμο να του παρεχεις αποκλειστικα το δικο σου γαλα, παρα να πηγαινοερχεται...:roll:

το σοκ που υφιστανται τα νεογνα με τον τοκετο και επειτα με τον αποχωρισμο τους απο τη μαμα τους , για να τα πανε σε αλλη αιθουσα (!) ειναι αφανταστο, εγω προσωπικα δεν θελω να το σκεφτομαι, ανατριχιαζω.

φυσικα υπαρχει κ η αλλη αποψη, να ξεκουραστεις κτλ, αλλα πιστεψε με , αν εχεις καποια καλη μαια να σου δειξει τα πρωτα βασικα κ γενικα αν εχεις μια βοηθεια απο καποιον δικο σου, θα ειναι μεν κουραστικα, αλλα το δεσιμο, η γνωριμια σας, θα ερθει πιο γρηγορα (για σενα κυριως, το μωρακι δεν χρειαζεται απολυτως τιποτα παρα τη μαμα του!)

και φυσικα υπαρχει μεγαλυτερη πιθανοτητα να πετυχει ο θηλασμος...!

 

με το καλο ολα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω ειχα rooming in στο λητω.γεννησα σε δικληνο.οι μαιες ερχονταν και τα επερναν για να τα δουν οι γιατροι για εξετασεις και για μπανακι.οταν ηθελαν αλλαγμα ερχονταν και η τα αλλαζαν στο μπανιο μας η τα επερναν.με βοηθησε πολυ αυτο γιατι καταλαβα πως αλλαζεις ενα μωρο.δεν ειχα ιδεα.οταν το αλλαζαν στο μπανιο μου εδειχναν και εξηγουσαν.ειχαμε κανονισει με την κοπελα στο διπλανο κρεβατι και οταν μαζευοταν πολυς κοσμος τα δειναμε στις μαιες.τελικα αυτο που καταλαβα ειναι οτι τον κοσμο δεν μπορεις να τον υπολογισεις.ουτε τοτε θα ερθουν ουτε ποσοι.κατα τα αλλα το να εχεις το παιδι μαζι σου βοηθαει εκτος απο το θηλασμο και στο να το μαθεις τι πρεπει να κανεις μαζι του.εχεις τον ελεγχο και την ευθυνη.τωρα αν τα βρειτε μπαστουνια οι μαιες μπορουν να τα παρουν για να ηρεμησετε λιγακι. ευχομαι σε ολες με το καλο.

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να σας πω τι μου ειχε πει η παιδιατρος στο λητω.η αποστειρωση και η προφυλαξη απο τα μικροβια δεν γινετε για να μην παρουν τα παιδια μικροβια αλλα για να τα ενταξουμε στον κοσμο των μικροβιων πιο ομαλα.απο την ωρα που βγαινει απο την κοιλια η επαφη με τα μικροβια ειναι δεδομενη.

Link to comment
Share on other sites

χθες ημουν και εγω στο ιασω και ρωτησα να μου πουνε τι γινεται με το rooming in.

μου ειπαν οτι ισχυει αν θελω χωρις περιορισμο σε δωματιο ή απο τις υπολοιπες κοπελες αλλα ετσι οπως ειναι το οικονομικο τρικλινο πρεπει να εισαι στο κρεβατι που ειναι στο παραθυρο καθως αν εισαι στα αλλα δυο το παιδι θα ειναι διπλα στις αλλες κοπελες και αν εισαι στην ακρη θα ειναι μακρυα και απο τους αλλους που θα ερχονται για τις κοπελες.

εγω αν παω εκει θα ζητησω να με βαλουν σε κρεβατι στο παραθυρο αν υπαρχει και αν οχι μολις αδειασει.

αν θελω να μου το αλλαζουν και το πλενουν να τους το λεω αλλα και στο επισκεπτηριο να τους το δινω για να μη το βλεπει ο κοσμος πολυ.

παντως ησυχια ειχε σε σχεση με το μητερα που γινοτανε της κακομοιρας, παιδια καμια σχεση!

τους ρωτησα για μητρικο θηλασμο και μου ειπαν οτι αφενος ειναι απο τα μαιευτηρια που το προωθουν και αφετερου το δηλωνει η μητερα οτι θελει αποκλειστικο θηλασμο και δεν δινουν ξενο γαλα και φερνουν το παιδι οταν κλαιει...εγω σκεφτομαι να τους πω οτι το πρωτο μου ειχε αλλεργια στο αγελαδινο και φευγοντας να ξερουν οτι θα μου δωσουν βεβαιωση οτι δεν ηπιε σταγονα ξενο γαλα το παιδι...δεν ξερω τι θα γινει.

εγω συμφωνω με το rooming in αλλα πραγματικα το δωματιο ειναι πολυ μικρο!

ποτε γεννας με το καλο να μας πεις και εντυπωσεις;

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Μακάρι να πάνε όλα καλά και να μην υπάρχει κάποιος σοβαρός ιατρικός λόγος που να μη μου επιτρέψει να έχω τον μικρό δίπλα μου. Γιατί προσανατολίζομαι σε rooming in με μεγάλη λαχτάρα, τώρα αν για τον οποιοδήποτε λόγο χρειαστεί ξέρω ότι μπορώ να τον δώσω για λίγο στις μαίες. Ωστόσο έχω διαβάσει ότι καλό είναι από την πρώτη στιγμή που θα γεννηθεί το μωρό να έρχεται απευθείας σε σωματική επαφή με τη μητέρα (και τον πατέρα αν είναι δυνατόν), αλλά όχι για μερικά δευτερόλεπτα όπως μου έχουν πει γνωστές μου μαμάδες ότι γίνεται συνήθως, αλλά τουλάχιστον για μία ώρα, μέχρι να ηρεμήσει το μωρό από το σοκ της γέννας κι ΕΠΕΙΤΑ να πληθεί και να καθαριστεί! Είναι εφικτό άτι τέτοιο; Ξέρω ότι το αφήνουν στη μαμά για πολύ λίγο και μετά το παίρνουν να το καθαρίσουν, να το ντύσουν, κλπ και μετά από αρκετή ώρα(ενίοτε και ώρες) το φέρνουν στο δωμάτιο. Γίνεται να ζητήσω να το κρατήσω μέχρι να χρειαστεί να μετακινηθώ στο δωμάτιο και μετά να το πάρουν να το καθαρίσουν; Το έχει κάνει καμιά;

8hwQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα δεν βλάπτει να ρωτήσεις το γιατρό σου αν γίνεται.

Προσωπικά δεν το ήξερα και δεν το σκέφτηκα να ζητήσω κάτι τέτοιο, αν και ήμουν αποκλειστικός θηλασμός με rooming in. Θα βοηθούσε πολύ να είχα την μπέμπα αγκαλιά όση ώρα ασχολιόταν ο γιατρός με τα "μετά του τοκετού" θέματα (όχι ότι καταλάβαινα τι γινόταν, λόγω επισκληριδείου).

 

Μου το άφησαν για λίγα λεπτά μόλις γεννήθηκε στο στήθος, ίσως και λίγο παραπάνω διότι άρπαξε η μικρή τα μαλλιά μου όταν πήγαν να την πάρουν και προφανώς τους ήταν λίγο δύσκολο να την τραβήξουν.

Πάντως από ό,τι κατάλαβα ο σκοπός είναι να την πλύνουν και να την φτιάξουν ώστε να την παρουσιάσουν στους συγγενείς που περιμένουν απ΄έξω. Διότι αφού τελειώσε ο γιατρός με ό,τι είχε να κάνει, με πήγαν στο χώρο της ανάνηψης για να με "καλλωπίσουν" και μετά βόλτα να με δουν οι συγγενείς, οι οποίοι είχαν ήδη δει την μπεμπα.

 

Μετά και από τη δική μου παρουσίαση, πάλι πίσω στην ανάνηψη, όπου μου έφεραν τη μικρή για τη θηλάσω. Αυτό δεν ξέρω αν συνηθίζεται στο μαιευτήριο ή το έκανε η μαία μου από μόνη της (είχα δική μου, που μου τη συνέστησε ο γυναικολόγος μου). Οπότε δεν πέρασαν ώρες μέχρι να την ξαναδω.

Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

y2BZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω ότι είναι δύσκολο αυτό που ζητάς αλλά μπορείς να το συζητήσεις με το γιατρό σου. Εμένα μου την άφησαν περίπου 20 λεπτά, όση ώρα δηλαδή έκανε ο γιατρός να τελειώσρι με ραψίματα κ.λπ. μετά η παιδίατρος ήθελε να την πάρει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Το συζητήσαμε με το γιατρό μου και τη μαία μου και μου είπαν ότι συνηθίζεται να αφήνουν το μωρό 2-3 λεπτά αμέσως μόλις βγει στην αγκαλιά της μαμάς για σωματική επαφή, αλλά μετά επιμένει να το δει ο νεογνολόγος-παιδίατρος, όχι τόσο για να το καθαρίσει και να ο ντύσει, όσο για να τσεκάρει τις λειτουργίες και τα αντανακλαστικά του, να σιγουρευτεί ότι δε χρειάζεται υποστήριξη, κλπ. Αυτό παίρνει κανένα δεκάλεπτο, βάλε σύνολο ένα εικοσάλεπτο μέχρι να το ντύσουν και μετά το ξανά φέρνουν οριστικά πλέον για τον πρώτο θηλασμό! Ανακουφίστηκα κάπως να πω την αλήθεια! Ελπίζω να γίνουν έτσι τα πράγματα! Επίσης κάτι που μου είπε η μαία μου για τα περισσότερα μαιευτήρια, είναι ότι τον τελευταίο χρόνο το rooming in είναι στάνταρ, απλά πολλές μαμάδες θέλουν να τα δίνουν κάποιες ώρες για να ξεκουραστούν ή όταν περιμένουν πολύ κόσμο στο επισκεπτήριο, ειδοποιούν από πριν να έρθει κάποιος να το πάρει εκείνη την ώρα και στους επισκέπτες λένε απλά ότι είναι η ώρα που το παίρνουν οι μαίες!

8hwQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το συζητήσαμε με το γιατρό μου και τη μαία μου και μου είπαν ότι συνηθίζεται να αφήνουν το μωρό 2-3 λεπτά αμέσως μόλις βγει στην αγκαλιά της μαμάς για σωματική επαφή, αλλά μετά επιμένει να το δει ο νεογνολόγος-παιδίατρος, όχι τόσο για να το καθαρίσει και να ο ντύσει, όσο για να τσεκάρει τις λειτουργίες και τα αντανακλαστικά του, να σιγουρευτεί ότι δε χρειάζεται υποστήριξη, κλπ. Αυτό παίρνει κανένα δεκάλεπτο, βάλε σύνολο ένα εικοσάλεπτο μέχρι να το ντύσουν και μετά το ξανά φέρνουν οριστικά πλέον για τον πρώτο θηλασμό! Ανακουφίστηκα κάπως να πω την αλήθεια! Ελπίζω να γίνουν έτσι τα πράγματα! Επίσης κάτι που μου είπε η μαία μου για τα περισσότερα μαιευτήρια, είναι ότι τον τελευταίο χρόνο το rooming in είναι στάνταρ, απλά πολλές μαμάδες θέλουν να τα δίνουν κάποιες ώρες για να ξεκουραστούν ή όταν περιμένουν πολύ κόσμο στο επισκεπτήριο, ειδοποιούν από πριν να έρθει κάποιος να το πάρει εκείνη την ώρα και στους επισκέπτες λένε απλά ότι είναι η ώρα που το παίρνουν οι μαίες!

 

Όπως τα περιγράφεις έγιναν και στη δική μου περίπτωση (ΛΗΤΩ). Μην ανησυχείς, λογικό είναι να θέλουν να εξετάσουν το μωράκι, μετά θα το έχεις συνέχεια. Και εγώ το έδινα λίγο πριν το επισκεπτήριο αλλά τους έλεγα πως αν πεινάσει ή κλάψει θέλω να μου το φέρουν. Πάντα το έκαναν και ζητούσαν από τους επισκέπτες να βγούν από το δωμάτιο. Με το καλό να δεχτείς το μπεμπάκι!

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα περιγράφεις έγιναν και στη δική μου περίπτωση (ΛΗΤΩ). Μην ανησυχείς, λογικό είναι να θέλουν να εξετάσουν το μωράκι, μετά θα το έχεις συνέχεια. Και εγώ το έδινα λίγο πριν το επισκεπτήριο αλλά τους έλεγα πως αν πεινάσει ή κλάψει θέλω να μου το φέρουν. Πάντα το έκαναν και ζητούσαν από τους επισκέπτες να βγούν από το δωμάτιο. Με το καλό να δεχτείς το μπεμπάκι!

 

Σ΄ευχαριστώ πολύ πολύ!! Ανυπομονώ πλέον!! :D

8hwQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εκτός από την ώρα που θα στο βάλουν μόλις γεννηθεί το μωράκι, μπορείς να ζητήσεις και να το έχεις συνεννοηθεί αυτό από πριν με τον γιατρό σου και τη μαία σου, να σου το φέρουν στην ανάνηψη να το θηλάσεις. Επειδή εκεί μπορεί να μείνεις και 2 ώρες, είναι κρίμα να είναι το μωράκι μακρυα σου τόση ώρα και επίσης είναι πολύ σημαντικές αυτές οι πρώτες ώρες για να επιτύχεις θηλασμό (εφόσον θες), Εμενα και τα δύο μωρά μου τα είχαν φέρει στην ανάνηψη, το πρώτο μου το έφερε η μαία μου και το δεύτερο επειδή η μαια μου μαλαΤ$#&*^ηκε και δεν το έφερε όπως είχαμε πει, ΕΠΡΙΞΑ κυριολεκτικα τις άμμες μαίες που ήταν εκεί να μου το φέρουν. Μπορεί να το ζήτησα και 7 φορές!!!!

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εκτός από την ώρα που θα στο βάλουν μόλις γεννηθεί το μωράκι, μπορείς να ζητήσεις και να το έχεις συνεννοηθεί αυτό από πριν με τον γιατρό σου και τη μαία σου, να σου το φέρουν στην ανάνηψη να το θηλάσεις. Επειδή εκεί μπορεί να μείνεις και 2 ώρες, είναι κρίμα να είναι το μωράκι μακρυα σου τόση ώρα και επίσης είναι πολύ σημαντικές αυτές οι πρώτες ώρες για να επιτύχεις θηλασμό (εφόσον θες), Εμενα και τα δύο μωρά μου τα είχαν φέρει στην ανάνηψη, το πρώτο μου το έφερε η μαία μου και το δεύτερο επειδή η μαια μου μαλαΤ$#&*^ηκε και δεν το έφερε όπως είχαμε πει, ΕΠΡΙΞΑ κυριολεκτικα τις άμμες μαίες που ήταν εκεί να μου το φέρουν. Μπορεί να το ζήτησα και 7 φορές!!!!

 

Υποτίθεται πως αυτό έχουμε συμφωνήσει κι εμείς, τώρα αν δω κι εγώ ότι καθυστερούν να μου το φέρουν μετά, θα σηκώσω όλο το μαιευτήριο στο πόδι!! Εγώ για καλό και για κακό πάντως σε κάθε ραντεβού το υπενθυμίζω και στο γιατρό και στη μαία!

8hwQp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...