Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΕΥΡΙΚΗ ΑΝΟΡΕΞΙΑ


Nikole00

Recommended Posts

Δεν ξερω για εσας, παντως εγω οπου και να εχω κοιταξει για το θεμα αυτο, πουθενα δεν εχω δει τροπους αντιμετωπισης , περαν απο την ψυχολογικη υποστηριξη απο συγγενεις και γιατρους. Θα μου πεις λιγο ειναι αυτο??

οχι δεν ειναι λιγο αλλα ρε παιδι μου, αν καποιος δεν θελει ή δεν μπορει να παει σε ειδικο και το περιβαλλον του δεν τον βοηθαει οπως πρεπει, τοτε τι πρεπει να κανει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αν καποιος δεν θελει ή δεν μπορει να παει σε ειδικο και το περιβαλλον του δεν τον βοηθαει οπως πρεπει, τοτε τι πρεπει να κανει?

 

Στις περιπτώσεις αυτές το ίδιο το άτομο δεν καταλαβαίνει ότι αντιμετωπίζει πρόβλημα. πρέπει κάποιος απ' έξω να παρέμβει και να απευθυνθεί σε ειδικό. Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε κάποια συγκεκριμένη περίπτωση αλλά επειή αυτή η πάθηση μπορεί να αποβεί μοιραία αν ξέρεις κάποιον που το αντιμετωπίζει πρέπει να προσπαθήσεις να παρέμβεις. Έχω (λόγω δουλειάς) δει άτομο σε τελικό στάδιο...πρέπει να το προλάβεις νωρίς.

Link to comment
Share on other sites

Αν το τίκερ είναι σωστό ο μπεμπούλης σου είναι κοντά 1 έτους. Η κατάθλιψη μετά τη γέννα υποχωρεί πολύ πιο γρήγορα. Και ο όρος νευρική ανορεξία είναι βαρύς.. έχεις χάσει πολλά κιλά; κάνεις εμετούς; δεν τρώς;

αν θέλεις να το συζητήσεις εκτός στείλε μου πμ αλλά μην το αφήνεις. Δεν σου αξίζει ούτε του μπεμπούλη σου.

Link to comment
Share on other sites

Nikole00

μπράβο στο θάρρος σου να γράψεις κάτι τόσο σημαντικό, δημόσια.

να ξέρεις ότι σε νιώθω γιατί πολύ κολλητή μου είχε και ακόμα έχει νευρική ανορεξία.

 

καταφέρνει και συντηρείται κάπως, δεν την βοήθησαν ούτε ειδικοί ούτε τίποτα. (πηγε σε πολλούς ίσως όμως δεν ήθελε ή δεν μπορούσε να βοηθηθεί ουσιαστικά ) εδώ και χρόνια, δεν μπορεί να κάνει σχέση, και σαφώς ούτε και γάμο και παιδιά. (λόγω του πως αισθάνεται γενικώς όχι επειδή δεν μπορεί στην πράξη)....

 

είναι αλήθεια αυτά που σου λέει η Τόνια, μπορεί να μην είναι αυτά που θέλει κάποιος να ακούσει (ότι ξεπερνιέται μόνο του κτλ)...

 

δυστυχώς η νευρική ανορεξία απο ότι και εγώ είχα διαβάσει (για να την βοηθήσω και να την καταλάβω) είναι κάτι που έχει πολύ βαθιές ρίζες και δεν είναι απλώς απο κάτι επιφανειακό...

 

βέβαια αν δεν το είχες ποτέ, πριν την γέννα, και απλώς τώρα δεν έχεις ορεξη να φας, ίσως να μην είναι νευρική ανορεξία αλλά απλώς καποιου είδους παροδική ανορεξία? εχεις ενημερωθεί για το τι είναι η νευρική ανορεξία?.....??

 

περιέγραψέ μας την κατάσταση και τα προηγούμενα λίγο πιο συγκεκριμένα, έτσι ώστε να σε βοηθήσουμε με τον πιο κατάλληλο τρόπο........

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι γίνεται όταν κάποιος έχει ανορεξία;

 

Τα άτομα που πάσχουν από αυτή την ψυχική ασθένεια αρχίζουν να μισούν το φαγητό, αρνούνται την πείνα, αποφεύγουν τα γεύματα βρίσκοντας διάφορες δικαιολογίες και εξασκούνται συνεχώς με πολύ έντονους ρυθμούς προσπαθώντας να καταναλώσουν ακόμη και εκείνα τα λίγα που έφαγαν.

 

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα το σώμα να μην παίρνει την ενέργεια που χρειάζεται για να λειτουργεί κανονικά.

 

Γι' αυτό και τα άτομα που πάσχουν από ανορεξία έχουν συχνά πονοκέφαλους, κρυώνουν ενώ η θερμοκρασία είναι κανονική, η πίεση του αίματος χαμηλώνει, τα νύχια αδυνατούν και ραγίζουν εύκολα, τα μαλλιά αρχίζουν να πέφτουν και σε κάποιο στάδιο αρχίζουν να παθαίνουν βλάβες οι νεφροί, το συκώτι και η καρδία!

 

Φανταστείτε λοιπόν να αδυνατίσουμε τόσο πολύ το σώμα μας ώστε να αρχίσουν να πέφτουν τα μαλλιά μας... Είμαστε τώρα λεπτοί αλλά καταφέραμε να φτάσουμε το "πρότυπο ομορφιάς" μας χωρίς να έχουμε μαλλιά;

 

Εκτός όμως από αυτό, επειδή τα άτομα αυτά ξέρουν πως ο τρόπος σκέψης και η συμπεριφορά τους δεν είναι κανονική, νιώθουν τύψεις με αποτέλεσμα όχι μόνο να μην επανέρχονται πίσω σε φυσιολογική κατάσταση, αλλά να παθαίνουν κατάθλιψη και να απομακρύνονται από την οικογένεια και τους φίλους τους.

 

Το πιο σημαντικό είναι ότι 20% των ατόμων που πάσχουν από ανορεξία οδηγούνται στον θάνατο επειδή φτάνουν στο σημείο να έχουν αδυνατίσει τόσο πολύ το σώμα τους ώστε να μην μπορεί πια να λειτουργήσει.

 

Τι κάνουμε αν πιστεύουμε πως βρισκόμαστε σε μια κατάσταση επικίνδυνη;

 

Το πρώτο και πιο σημαντικό βήμα είναι να αναγνωρίσουμε πως κάτι δεν πάει καλά. Το επόμενο είναι να μιλήσουμε με τους γονείς μας και να ζητήσουμε επαγγελματική βοήθεια.

 

Το να επανέλθει κάποιος από κατάσταση ανορεξίας πίσω σε μια φυσιολογική ζωή είναι αρκετά δύσκολο αλλά όχι και "mission impossible" (αποστολή αδύνατη)!

 

Πώς θα αποφύγουμε την ανορεξία;

 

Το καλύτερο είναι να αποδεχτείτε τον εαυτό σας ακριβώς όπως είναι. Δεν μπορούμε όλοι να είμαστε οι ίδιοι... φανταστείτε πόσο ανιαρός θα ήταν ο κόσμος εάν είχαμε όλοι το ιδανικό σώμα και τα ίδια εντελώς συμμετρικά πρόσωπα...

 

Είναι αλήθεια πως τα άτομα που έχουν το φυσιολογικό βάρος για το σώμα τους βρίσκονται σε καλύτερη κατάσταση υγείας παρά τα άτομα που είναι παχύσαρκα (και εδώ δεν μιλούμε για

1- 2 κιλάκια παραπάνω!) αλλά όχι και να λιμοκτονήσουμε για να είμαστε... υγιείς!

 

Αν οι φίλοι σας έχουν ως θέμα συζήτησης το πώς θα χάσουν βάρους ή αν ακόμη σας κοροϊδεύουν για τα επιπλέον κιλά που ίσως έχετε ή νομίζουν πως έχετε, προσπαθήστε πολύ απλά να αποφύγετε το θέμα ή να βρείτε καινούργιους φίλους που να έχουν πιο... ενδιαφέροντα θέματα συζητήσεων!

 

Αν γνωρίζετε κάποιον που έχει ανορεξία, δεν υπάρχει λόγος να τον αποφύγετε διότι η ανορεξία δεν είναι μεταδοτική, δεν υπάρχει περίπτωση να "κολλήσετε". Αντίθετα, αυτό που χρειάζονται περισσότερο απ' όλα τα άτομα που πάσχουν από αυτή την ασθένεια, είναι η υποστήριξη των φίλων και της οικογένειας.

 

Προσπαθήστε να μιλήσετε με το άτομο αυτό, ή ακόμη καλύτερα να το αφήσετε να μιλήσει σε εσάς για αυτά που νιώθει και να του δώσετε έξυπνες συμβουλές.

 

Με το να βοηθήσετε κάποιον άλλο με υποστήριξη να ξεπεράσει το πρόβλημα του, ενδυναμώνεται και τον εαυτό σας!

 

 

Η Νευρική Ανορεξία μας δίνει στοιχεία για την παρουσία της σε 3 τομείς: στην συμπεριφορά, στο σώμα και στην ψυχολογία του ατόμου.

 

Στη συμπεριφορά παρατηρείται:

 

· Τελετουργική στάση προς το φαγητό, όπως κόβοντας το φαγητό σε σε πολύ μικρά κομμάτια

 

· Μυστικότητα

 

· Υπερκινητικότητα

 

· Φορώντας πολύ μεγάλο μέγεθος ρούχα

 

· Προκαλώντας εμετό/ χρήση καθαρτικών

 

 

 

Στο σώμα φανερώνονται στοιχεία:

 

· Στους Ενήλικες, ακραία απώλεια βάρους, στα παιδιά και εφήβους φτωχή ή

 

· Ανεπαρκής αύξηση βάρους σε σχέση με την ανάπτυξή τους

 

· Κοιλιακά άλγη

 

· Ζαλάδες και λιποθυμίες

 

· Πρηξίματα στο στομάχι, και πρόσωπο

 

· Προβλήματα στο κυκλοφορικό και μόνιμη αίσθηση κρύου

 

· Ξηρό, άγριο, δύσχρωμο δέρμα

 

· Διακοπές στο εμμηνοριακό κύκλο ή αμμηνόροια

 

· Χάσιμο της λίμπιντο

 

· Μείωση της οστεϊκής μάζας και τελικά οστεοπόρωση

 

 

 

Η ψυχολογία του ατόμου χαρακτηρίζεται από:

 

· Έντονο φόβο να μην πάρει βάρος, ακόμα και αν κυμανθεί μέσα στα κανονικά πλαίσια βάρους σύμφωνα με το ύψος του ατόμου.

 

· Δυσλειτουργικές αντιλήψεις για το σχήμα του σώματος ή του βάρους

 

· Άρνηση για την ύπαρξη του προβλήματος

 

· Αλλαγές στην προσωπικότητα του ατόμου και μεταπτώσεις στην διάθεση

 

 

 

Μακροπρόθεσμες συνέπειες της Νευρικής Ανορεξίας

 

Οι μακροπρόθεσμες συνέπειες της ανορεξίας επάνω στο σώμα και στο μυαλό μπορεί να είναι σοβαρές. Ευτυχώς πολλές από εκείνες τις συνέπειες είναι αναστρέψιμες – από την στιγμή που το σώμα πάρει τα απαραίτητα συστατικά και τα λαμβάνει σε συχνά διαστήματα.

 

Από την στιγμή που το άτομο βρίσκεται στο μονοπάτι της ανάρρωσης, παίρνει μερικές εβδομάδες ή μήνες στο σώμα και στο μυαλό να προσαρμοστεί στην νέα πραγματικότητα. Τρώγοντας και πίνοντας με συχνότητα μπορεί να προκαλέσει στο σώμα μια αίσθηση φουσκώματος όπου είναι παροδική. Η προσωπικότητα του ατόμου και οι αλλαγές στην διάθεσή του χρειάζονται επίσης λίγο χρόνο για να βελτιωθούν, εξαρτώμενα από τις συναισθηματικές δυσκολίες συσχετιζόμενα με την Νευρική ανορεξία όπου το άτομο αντιμετωπίζει.

 

Ανορεξία και Οικογένεια

 

Η ανορεξία δεν επηρεάζει μόνο το πρόσωπο το οποίο υποφέρει από τη διαταραχή – ολόκληρη η οικογένεια επηρεάζεται. Κάθε οικογένεια είναι διαφορετική αλλά μερικά κοινά στοιχεία έχουν βρεθεί. Τα άτομα τα οποία έχουν αναπτύξει ανορεξία συνήθως ως παιδιά συμμορφώνονταν με όλες τις οδηγίες και υπήρξαν υπάκουα. Ήταν πολύ λιγότερο πιθανόν να θυμώσουν και είχαν την τάση να ευχαριστούν τους άλλους. Έχουν μάθει να κρύβουν τα συναισθήματα τους και τις ανησυχίες τους

 

http://e-physician.blogspot.com/2007/05/anorexia-nervosa.html

 

Kι ένα βίντεο σοκ!!!!! :shock::shock::shock::shock:

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να το ξεπεράσεις γρήγορα Νικόλ μου. Αυτό που βλέπω ώς κάτι το πολύ αισιόδοξο είναι ότι ακόμα μπορεί να είναι επηρρεασμένες οι ορμόνες σου και συνεπώς το ψυχολογικό σου, έστω και μετά από ένα χρόνο από τη γέννα. Διάβασε ότι μπορείς σχετικά με το θέμα (σημαντικά αυτά που γράφει η gavrias), αλλά νομίζω ότι το καλύτερο είναι να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό για να σε βοηθήσει. Το καλύτερο είναι να δράσεις εγκαίρως για να μην συνεχιστεί η κατάσταση, γιατί σίγουρα θα νοιώθεις και καταβεβλημένη,από την έλειψη βιταμινών και ισορροπημένης διατροφής και αυτό είναι κάτι που δεν σου δίνει ενέργεια για να ανταπεξέλθεις στις υποχρεώσεις σου και να κάνεις αυτά που θέλουν ιδιαίτερη ενέργεια για το παιδάκι σου. Το βλέπω και από τον εαυτό μου, ότι κάποιες μέρες που η διατροφή μου, μπορεί να μην είναι τόσο σωστή όσο θα έπρεπε, νοιώθω περισσότερο κουρασμένη και χωρίς ενέργεια. Ρώτησε επίσης μήπως θα ήταν καλό να πάρεις πολυβιταμίνες από το φαρμακείο, μέχρι να λυθεί το πρόβλημα.

Εύχομαι σύντομα να έχουμε ευχάριστα ότι το έχεις ξεπεράσει. :wink:

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

νευρογενης ανορε3ια , αυτο μου ειπαν οτι ειχα, 3εκινησα απο το δεκεμβριο του 2006 ειχα να φαω πολλους μηνες, δεν καταλαβαινα τπτ, επα8α μεγαλη πλακα οταν πλεον ολοι ασχολουνταν με το βαρος μου, με νευριαζε, κοιμομουν για ν αμην φαω. εφτασα μεχρι τα 48-49 κιλα ασχημη περιοδος, ψυχολογοι με το ζορι , λυπο8υμιες νοσηλευτικαγιατι κατι επα8ε το καλιο κια το νατριο , ασχημη περιοδος, δεν ειχα δια8εση να γελασω και κρυωνααααα και εγω η8ελα να χασω κι αλλο και ποποπο τι χαρα μολις εχανα ενα κιλο.η 8εραπεια ηρ8ε μαχαιρι και αυτο μολις ανακαλυψα οτι ημοιυν παλι εγκυος, αρχισα να τρωω λιγο αλλα ετρωγα.τωρα φοβαμαι γιατι αρχιζουν παλι και μου λενε διαφορα οι γυρω μου,αλλα εγω ειμαι καλα δεν υπαρχει τετοιο 8εμα.δε μπορω να μου μιλανε αλλο για αυτο.τα γραφω εδω γιατι αν τα πω σε καποοιον προσωπο με προσωπο 8α μου λεει , φαε φαε φαε

μακρια απο διαιτες ακουστε με τι σας λεω ειμαι πα8ων και ολοι νομιζουν οτι μου συμβαινει το ιδιο παλι.εχασα την επαφη με το παιδι μου τον αντρα μου, εκλεισα το τηλ μου.δεν ειναι τοσο απλο.

P3Ko.jpgNDT5.jpg

Link to comment
Share on other sites

κατ'αρχην ευχαριστω πραγματικα παρα πολυ για τις απαντησεις σας.

την διαγνωση την εκανε ο γιατρος μου οταν με το που γεννησα μεσα σε 15 περιπου ημερες εχασα ΧΩΡΙΣ ΔΙΑΙΤΑ 21 κιλα. ναι 21!

μου ειπε λοιπον οτι εχω νευρικη ανορεξια οχι ομως απο διαιτα.

ποτε δεν εχω κανει διαιτα, παντα ετρωγα και τρωω οτι θελω.

δεν εχω αποστροφη στο φαγητο.δεν παχαινω, απλα.

αν καμμια μερα λογω φορτου εργασιας κτλ δεν φαω καλα, χανω κιολας.

εχω τρομερες καυσεις σε σημειο να μην μενει τιποτα επανω μου.

η μεταλογχεια καταθλιψη τωρα αρχιζει να περναει,με πολλες διακυμανσεις γιατι ημουν και ειμαι μονη μου να τα αντιμετωπισω ολα.

δεν κανω εμετους για να μην παχυνω. εκανα εξετασεις θυροειδους αλλα βγηκαν αρνητικες.

ολοι μου λενε "πως εισαι ετσι?" και τρελλαινομαι.

νιωθω απιστευτη μοναξια πολλες φορες και πραγματικα μου κλεινει το στομαχι.

πινω πολυβιταμινες, βασιλικους πολτους, γλυκα, μεχρι και μπισκοτοκρεμα (ΝΑΙ!) για να παρω κανα κιλο αλλα και για να το κρατησω.

παιρνω δυο κιλα και την επομενη τα εχω χασει.

τρωω κανονικα δυο φορες την ημερα οτι θελω και πιστεψτε με παχυντικα φαγητα. βουτυρα, μπισκοτα, κρεας, ψαρι αυγα, τα παντα.

απλα ολο χανω κιλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ντρεπομαι πολυ στις προσωπικες μας στιγμες με τον αντρα μου, ο οποιος τα εχει τα κιλακια του, και με αγγιζει και δεν πιανει τιποτα. σβηνω τα φωτα και τις υπολοιπες ωρες φοραω ρουχα χοντρα για να φαινομαι λιγο πιο φυσιολογικη.

ειμαι 1,72 και 52 κιλα , μια....βιδα στο σχημα. δεν μου πετανε κοκκαλα, απλα ειμαι πολυ αδυνατη. σε ενδοκρινολογο που πηγα μου ειπε γελωντας οτι αν βρω διατροφολογο για να με παχυνει... να παω να του το πω και οτι ειμαι τυχερη που δεν παχαινω παρα συνεχεια αδυνατιζω....

....ΤΥΧΕΡΗ.....

ακουσατε????

ΤΥΧΕΡΗ λεει.....

Link to comment
Share on other sites

νευρικη ανορε3ια δεν ειναι οταν χανεις κιλα, νευρικη ανορε3ια ειναι οταν νομιζεις οτι εισαι παχια και κανεις τα παντα να σταματησεις να τρως, πεινας και δεν τρως και μετα απο λιγο καιρο κλεινει το στομαχι σου μετα απο ατελειωτες μερες νηστειας....πιστεψε με το 3ερω απο πρωτο χερι...και δε μπορεις να φας, απορω με τον γιατρο που σου διεγνωσε κατι τετοιο, τι ειδικοτητα ειχε αυτος ο γιατρος?απαραδεκτο.ειναι κατι πολυ σοβαρο και δεν το λενε ετσι απλα...

εχεις ψα3ει μηπως εχεις κοιλιοκακη????πιο πι8ανο το κοβω

νευρικη ανορε3ια δεν ειναι να 8ες να φας για να παρεις κανενα κιλο, ευχομαι παντως μεσα απο τη καρδια μου να μην περασες ποτε κατι τετοιο, αν 8ελεις να μου μιλησεις pm me.φιλια να προσεχεις

P3Ko.jpgNDT5.jpg

Link to comment
Share on other sites

επισης αν 8ες να βαλεις κιλα κανε αυτο ππου εκανα κι εγω υπαρχει το caloreen ειναι 8ερμιδικο σκευασμα.ρωτα το γιατρο σου και αν σου το προτεινει και συμφωνει 8α σε βοη8ισει

P3Ko.jpgNDT5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχεις σίγουρα ΔΕΝ είναι Νευρική ανορεξία... Μάλλον πρέπει να κάνεις εξετάσεις γιατί κάτι άλλο συμβαίνει. Αλλά νευρική ανορεξία δεν έχεις κορίτσι μου πίστεψε με. Μίλα με ένα καλό ενδοκρινολόγο και με όποιο καλό γιατρό ξέρεις. Αν όντως τρως και απλά δεν παχαίνεις τότε ΣΙΓΟΥΡΑ επίσης δεν έχει να κάνει με την επιλόχειο κατάθλιψη. Μάλλον χρειάζεται να κάνεις εξετάσεις αλλά αυτά θα στα πει ένας γιατρός.

 

Για ότι θέλεις εδώ είμαστε.....

Link to comment
Share on other sites

DREAMCATCHER, τι ακριβως κανει το CALOREEN?

ο ενδοκρινολογος που πηγα και εκανα διαφορες εξετασεις μου ειπε πως ειμαι καθ'ολα υγιης .ρωτησα που πρεπει να απευθυνθω και μου ειπε οτι απλα πρεπει να αποδεχτω το γεγονος.

παθολογος μου ειπε πως ειναι νευρικη ανορεξια απο παθολογικη αιτια και οχι απο αποστροφη στο φαγητο. αλλα οπως προανεφερα, οπου κι αν εχω ψαξει λενε αυτα που λεει και η συμπαθεστατη gavrias, τα οποια ομως δεν ταιριαζουν με τιποτα σε μενα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συγνωμη , να συμπληρωσω επεισης οτι μου ειπε ενας φιλος να παρω αυτες τις πρωτεινες που παιρνουν οι αθλητες, αλλα φοβαμαι να τα παρω αυτα

Link to comment
Share on other sites

DREAMCATCHER, τι ακριβως κανει το CALOREEN?

ο ενδοκρινολογος που πηγα και εκανα διαφορες εξετασεις μου ειπε πως ειμαι καθ'ολα υγιης .ρωτησα που πρεπει να απευθυνθω και μου ειπε οτι απλα πρεπει να αποδεχτω το γεγονος.

παθολογος μου ειπε πως ειναι νευρικη ανορεξια απο παθολογικη αιτια και οχι απο αποστροφη στο φαγητο. αλλα οπως προανεφερα, οπου κι αν εχω ψαξει λενε αυτα που λεει και η συμπαθεστατη gavrias, τα οποια ομως δεν ταιριαζουν με τιποτα σε μενα.

 

νευρογενη ανορε3ια μπορει να διαγνωσει μονο ενας ψυχιατρος-ψυχο8εραπευτης

ψα3ου για κοιλιοκακη

to caloreen ειναι 8ερμιδικο σκευασμα, αν για παραδειγμα φας μια μεριδα φαγητο που εχει π.χ 300 8ερμιδες με αυτο γινονται οι 8ερμιδες πολυ περισσοτερες, παντα ομως σε συνενοηση με το γιατρο σου, κι εγω και η κορη μου περναμε τετοιο.νευρικη ανορε3ια δε γινεται απο πα8ολογικα αίτια αλλα απο ψυχολογικα και μονο.υπεφερα πολυ και το εχω ψα3ει ως τα ακρα

P3Ko.jpgNDT5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω διαβασει ολα τα posts του topic αλλα με το που ειδα το θεμα λεω "ουπς!!!" Λοιπον,εχω περασει απο αυτο το λουκι και μαλιστα ημουν ενα βημα πριν απο τον αλλο κοσμο.Απ΄ο,τι μου λενε,υπηρξα το νεαροτερο σε ηλικια περιστατικο που εχει ποτε αναφερθει,καθ' ο,τι ημουν μολις 11 ετων οταν ξεκινησαν τα πρωτα συμπτωματα.Για να μη σας τα πολυλογω,εφτασα στα 14 μου να ζυγιζω-οσο κι αν σας φαινεται απιστευτο-μολις 23 κιλα,με υψος 1,50.

Μπηκα στο νοσοκομειο με ουρια 175,οσοι απο σας γνωριζετε απο ιατρικα θα καταλαβαινετε ποσο σοβαρο ειναι αυτο,εμεινα μεσα 1 μηνα,γενικα σας μιλαω για ΧΟΝΤΡΟ λουκι που κρατησε πανω απο 5 χρονια. Γενικα ειναι πολυ παλιοκατασταση η νευρικη ανορεξια και μακαρι να υπηρχε καλυτερη ενημερωση πανω σε αυτα τα θεματα για να προσεχουν οι γονεις περισσοτερο και πώς να φερθουν στα παιδια τους και πώς να αναγνωρισουν τα πρωτα σημαδια. Γιατι,η αληθεια ειναι πως οι γονεις εχουν μεγαλο μεριδιο ευθυνης σε ολο αυτο.

Link to comment
Share on other sites

παθολογος μου ειπε πως ειναι νευρικη ανορεξια απο παθολογικη αιτια και οχι απο αποστροφη στο φαγητο.

 

μήπως είπε απλά ανορεξία

και όχι νευρική ανορεξία?

γιατί η νευρική ανορεξία (anorexia nervosa) είναι η ασθένεια η οποία σαφώς

δεν ερχεται απο παθολογική αιτία.

 

αν σου είπε όντως νευρική ανορεξία, ο άνθρωπος μάλλον δεν ξέρει τι είναι η νευρική ανορεξία.

 

η νευρική ανορεξία, δεν είναι κάτι που και εγώ απο όσα έχω ψάξει, που ξεκινάει έτσι απλά. είναι κάτι που πηγαίνει πάρα πολύ εις βάθος.

 

ναι εχει σχέση με γονείς και συγκεκριμένα με την σχέση με την μητέρα. θεωρείται απολύτως υπεύθυνη η σχέση με την μητέρα,

για αυτή την αρρώστεια.

 

εκτός απο τις εξετάσεις που σίγουρα πρέπει να κάνεις

 

μέτρα τις θερμίδες που τρώς κάθε μέρα για μια εβδομάδα. πάρε έναν θερμιδομετρητή, - ίσως ασυνήδειτα, τρώς λιγότερο - με τον ίδιο τρόπο που όταν κάποιος παχαίνει και τρώει ασυνηδειτα περισσότερο....

 

η επιλόχεια κατάθλιψη είναι κάτι πολύ ύπουλο πάντως και καλά κάνεις και το ψάχνεις...

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Οντως η επιλοχεια καταθλιψη ειναι σημαντικη.

πριν γεννησω ομολογω πως δεν καταλαβαινα οταν ακουγα να λενε "αφηστε την ησυχη , ειναι λεχωνα", ομως απο εκεινη την στιγμη και μετα ειδα πραγματικα πολλα πραγματα διαφορετικα. εδω ακουμε ακομα και για ακραιες αντιδρασεις, οπως αυτοκτονιες, την μανα να κανει κακο ή να αδιαφορει για το μωρο και τετοια.

θελει συμπαρασταση και στηριξη κυριως νομιζω απο το στενο οικογενειακο περιβάλλον, αλλα και απο φιλους.

Link to comment
Share on other sites

nicole μια γνωστή μου παρόλο που έτρωγε αδυνάτιζε συνεχώς, σε εξετάσεις που έκανε διαγνώστηκε υπερθυροειδισμός. Ομως εσύ απο τις εξετάσεις που έκανες δεν φαίνεται να έχεις κάτι τέτοιο.

Μήπως να εξέταζες το θέμα του μεταβολισμού σου;

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

nicole να σου πω κι εγώ την άποψη μου γιατί είμαι ομοιοπαθούσα.Όχι δεν έχω νευρική ανορεξία όπως δε πιστεύω ότι έχεις κι εσύ..Δεν βάζω κιλά κι όπως λες κι εσύ δυο μέρες αν δε φάω καλά χάνω κιλά..για να διατηρώ τα κιλά που έχω πρέπει να τρώω οπωσδήποτε τρεις φορές τη μέρα καλά.Είμαι 48 κιλά με 1.64 ύψος.Έχω κάνει από εξετάσεις τα πάντα.Είναι αυτό που λέμε σκαρί..είναι ο πατέρας σου η μητέρα σου αδύνατοι με αυτό το μεταβολισμό μήπως..Και κάτι τελευταίο επειδή κι εμένα μου είχε κοπεί η όρεξη μετά τη γέννα η παιδίατρος μου είχε πει ότι το παθαίνουν πολλές γυναίκες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...