Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πάνω σου κοιμήθηκε;;;; Ωραία' date=' ήρθε η ώρα να μυηθείς και στο...θαυμαστό κόσμο τού babywearing!!! http://www.babywearing.gr :)[/quote']

 

Ναι το έχω σκεφτεί μόλις καταφέρω να βγούμε έξω και να ειναι συνεργάσιμος γιατι θα ήθελα να ειναι μαζί μου να δοκιμάσω αν βολεύουν τα sling ή τα Mei tai κυρίως και για το θηλασμο έξω. Θέλω να πάω απο κοντά να τα δώ. Τώρα απο το φόβο μου βάζω μαξιλάρια γυρω μας.

 

Καλα Χριστούγεννα να έχετε!! Να χαίρεστε τα παιδιά σας και την οικογένεια σας!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια χρόνια σας πολλα!! Απο την Τρίτη βάλαμε 90gr! Τον ζύγισα ίδια ωρα και γυμνό. Χάρηκα τόσο πολυ και ήθελα να σας το πω να σας ευχαριστήσω για τη στήριξη και τη συμπαράσταση!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο σας!!! Με φαινόταν η δουλειά από τις δύο προηγούμενες μετρήσεις!

 

Να περάσετε όμορφες' date=' οικογενειακές γιορτές...![/quote']

 

Ευχαριστούμε παρα πολυ!! Να χαίρεστε και εσείς την οικογένεια σας!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλες&όλους!

 

Λιζάκι είδες που τα κατάφερες;

Πολλά μπράβο!

 

Όχι σε εμένα σε εσάς και σε μια σύμβουλο που με στήριξε παρα πολυ! Σε ευχαριστω παρα πολυ! Να χαίρεσαι την οικογένεια σου!

Link to comment
Share on other sites

Όχι σε εμένα σε εσάς και σε μια σύμβουλο που με στήριξε παρα πολυ! Σε ευχαριστω παρα πολυ!

 

Λίζα ,είναι πολύ σημαντικό να πιστέψεις οτι εσύ τα κατάφερες.

Εμείς , απλά , σου είπαμε οτι αν θες ,μπορείς.Και μπόρεσες!

 

 

Να χαίρεσαι την οικογένεια σου!

 

Να είσαι καλά!

Σ'ευχαριστώ κοπέλα μου!

Link to comment
Share on other sites

Λίζα ,είναι πολύ σημαντικό να πιστέψεις οτι εσύ τα κατάφερες.

Εμείς , απλά , σου είπαμε οτι αν θες ,μπορείς.Και μπόρεσες!

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ! Ελπίζω να συνεχίσουμε ετσι ξέρω οτι θα έχουμε δύσκολες στιγμές (άλματα ανάπτυξης, μαραθώνιους θηλασμους) αλλα μου αρκεί να ξέρω οτι κάνω το σωστό! Βοηθηςε που είχα πει οτι δεν θα πάρω γάλα γιατι σε στιγμές απογοήτευσης και απελπισίας θα είχα δώσει και θα είχα πιστέψει οτι κατι κάνω λάθος. Να πω πάντως γιατι και εγω διαβαςα απο εμπειρία κοπέλας και βοηθήθηκα οτι εδώ και δυο μέρες που απέχω απο τα γαλακτοκομικά ο μικρούλης εχει ηρεμήσει δεν ξέρω αν ειναι τυχαίο αλλα ειναι άλλο παιδί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστω παρα πολυ! Ελπίζω να συνεχίσουμε ετσι ξέρω οτι θα έχουμε δύσκολες στιγμές (άλματα ανάπτυξης, μαραθώνιους θηλασμους) αλλα μου αρκεί να ξέρω οτι κάνω το σωστό! Βοηθηςε που είχα πει οτι δεν θα πάρω γάλα γιατι σε στιγμές απογοήτευσης και απελπισίας θα είχα δώσει και θα είχα πιστέψει οτι κατι κάνω λάθος. Να πω πάντως γιατι και εγω διαβαςα απο εμπειρία κοπέλας και βοηθήθηκα οτι εδώ και δυο μέρες που απέχω απο τα γαλακτοκομικά ο μικρούλης εχει ηρεμήσει δεν ξέρω αν ειναι τυχαίο αλλα ειναι άλλο παιδί.

 

Πιστεύω οτι για κάποιο λογο δεν βολεύει το μωρο ή εσένα το ενα στηθος. Μπορει να ειναι λογω κρατήματος απο το συγκεκριμένο χερι, μπορει λογω θηλης, μπορει η ροη να ειναι διαφορετική ή το μωρο να πονάει απο εκει. Σε τι φάση είστε τώρα; Πονάς ακόμη; Με τις επίπεδες θηλες πως πας; Πριν τον θηλασμο μπορείς να πιάνεις τη θηλη με τον δείκτη και τον αντίχειρα και να την κρατάς προς τα έξω στους δυο άξονες ενός ενός νοητού σταυρού για όσα δευτερόλεπτα αντέχεις. Δλδ πρώτα κάθετα και μετα οριζόντια.

Συγγνώμη άργησα πολυ να απαντήσω...

Τα γαλακτοκομικα δυστυχως απο πολλα μωρα δεν ειναι ανεκτά (και συνηθως δεν ειναι ανεκτά ούτε απο την μαμα που απέχει, απλα δεν το ειχε καταλάβει νωρίτερα).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λίζα ,είναι πολύ σημαντικό να πιστέψεις οτι εσύ

 

Πιστεύω οτι για κάποιο λογο δεν βολεύει το μωρο ή εσένα το ενα στηθος. Μπορει να ειναι λογω κρατήματος απο το συγκεκριμένο χερι, μπορει λογω θηλης, μπορει η ροη να ειναι διαφορετική ή το μωρο να πονάει απο εκει. Σε τι φάση είστε τώρα; Πονάς ακόμη; Με τις επίπεδες θηλες πως πας; Πριν τον θηλασμο μπορείς να πιάνεις τη θηλη με τον δείκτη και τον αντίχειρα και να την κρατάς προς τα έξω στους δυο άξονες ενός ενός νοητού σταυρού για όσα δευτερόλεπτα αντέχεις. Δλδ πρώτα κάθετα και μετα οριζόντια.

Συγγνώμη άργησα πολυ να απαντήσω...

Τα γαλακτοκομικα δυστυχως απο πολλα μωρα δεν ειναι ανεκτά (και συνηθως δεν ειναι ανεκτά ούτε απο την μαμα που απέχει, απλα δεν το ειχε καταλάβει νωρίτερα).

 

Έχω ακόμα πρόβλημα με το αριστερό στηθος η πληγή δεν εχει φύγει εντελώς. Προσπαθώ να φτιάχνω τη θηλή με τα δάχτυλα αλλα αν κάνει πολυ ωρα να την πιάσει και εκνευριστεί βάζω ψευδοθηλη, έχω διαβάσει οτι δεν κάνει αλλα δεν ξέρω τι άλλη λύση υπάρχει. Έχω σκεφτεί οτι μπορει να κάνω κατι λάθος γιατι έχω πρόβλημα με αυτο το χέρι. Όταν γεννήθηκα ο γιατρός έσπασε τη κλειδα για να μπορέσω να βγω και χτύπησε νεύρο, δεν το κουνούσα καθόλου το χέρι μου. Μετα απο φυσικοθεραπείες δεν μπορεις να καταλάβεις οτι είχα πρόβλημα μόνο αν σου δείξω μια κίνηση που το ενα χέρι την κάνει ενώ το άλλο όχι. Ίσως να φταίει αυτο το πρόβλημα δεν μπορώ να σκεφτώ κατι άλλο.

 

Δεν είσαι υποχρεωμένη να άπαντας, σε ευχαριστω παρα πολυ!

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

Έχω ακόμα πρόβλημα με το αριστερό στηθος η πληγή δεν εχει φύγει εντελώς. Προσπαθώ να φτιάχνω τη θηλή με τα δάχτυλα αλλα αν κάνει πολυ ωρα να την πιάσει και εκνευριστεί βάζω ψευδοθηλη, έχω διαβάσει οτι δεν κάνει αλλα δεν ξέρω τι άλλη λύση υπάρχει. Έχω σκεφτεί οτι μπορει να κάνω κατι λάθος γιατι έχω πρόβλημα με αυτο το χέρι. Όταν γεννήθηκα ο γιατρός έσπασε τη κλειδα για να μπορέσω να βγω και χτύπησε νεύρο, δεν το κουνούσα καθόλου το χέρι μου. Μετα απο φυσικοθεραπείες δεν μπορεις να καταλάβεις οτι είχα πρόβλημα μόνο αν σου δείξω μια κίνηση που το ενα χέρι την κάνει ενώ το άλλο όχι. Ίσως να φταίει αυτο το πρόβλημα δεν μπορώ να σκεφτώ κατι άλλο.

 

Δεν είσαι υποχρεωμένη να άπαντας, σε ευχαριστω παρα πολυ!

 

Είναι πολυ πιθανόν να σχετίζεται με την κλείδα. Ισως κρατάς το παιδι διαφορετικα απο εκείνο το χερι. Προσπάθησε να θηλαζεις σε αλλη σταση απο το αριστερο στηθος. Πχ κατω απο τη μασχάλη ή ξαπλωμένη που δε χρειαζεται να χρησιμοποιείς το χερι.

Μπορείς να βάζεις το θηλαστρο (αν εχεις) για λιγα δευτερόλεπτα ισα ισα να σου βγάζει τη θηλη λιγο έξω και να την πιάνει καλύτερα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει να είμαι ξαπλωμένη και το παιδί πάνω. Τη νύχτα φοβάμαι να ειναι ξαπλωμένο δίπλα μου μην με πάρει ο ύπνος. Θα πάρω ενα μαρσίπο ελπίζω να μας βοηθήσει. Να ρωτήσω το οτι το ενα στηθος τρέχει όταν θηλαζω απο το άλλο θα σταματήσει αργότερα ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει να είμαι ξαπλωμένη και το παιδί πάνω. Τη νύχτα φοβάμαι να ειναι ξαπλωμένο δίπλα μου μην με πάρει ο ύπνος. Θα πάρω ενα μαρσίπο ελπίζω να μας βοηθήσει. Να ρωτήσω το οτι το ενα στηθος τρέχει όταν θηλαζω απο το άλλο θα σταματήσει αργότερα ή όχι;

 

Δοκίμασε να είστε ξαπλωμένοι και οι δύο στο πλάι!τέλεια στάση για μαραθώνιους θηλασμούς!

Θα σταματήσουν όλα με τον καιρό.Και η ροή απο το άλλο στήθος και η ροή μετά απο 5 ώρες αποχής.Με τον καιρό ,μην βιάζεσαι και μην ανησυχείς.Η φύση είναι πολύ ανώτερη απο μας και κάνει τη δουλειά της εδώ και δισεκατομμύρια χρόνια!

Εγώ πλέον (μετά απο 17 περίπου μήνες) , καταλαβαίνω οτι θηλάζω μόνο όταν έχω το παιδί στο στήθος.Ούτε πρήξιμο , ούτε τίποτα.Και αυτό συμβαίνει εδώ και καιρό ,όχι τώρα.

Άσχετο , δε θυμάμαι αν το έχεις αναφέρει , περίοδος σου έχει έρθει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δοκίμασε να είστε ξαπλωμένοι και οι δύο στο πλάι!τέλεια στάση για μαραθώνιους θηλασμούς!

Θα σταματήσουν όλα με τον καιρό.Και η ροή απο το άλλο στήθος και η ροή μετά απο 5 ώρες αποχής.Με τον καιρό ,μην βιάζεσαι και μην ανησυχείς.Η φύση είναι πολύ ανώτερη απο μας και κάνει τη δουλειά της εδώ και δισεκατομμύρια χρόνια!

Εγώ πλέον (μετά απο 17 περίπου μήνες) , καταλαβαίνω οτι θηλάζω μόνο όταν έχω το παιδί στο στήθος.Ούτε πρήξιμο , ούτε τίποτα.Και αυτό συμβαίνει εδώ και καιρό ,όχι τώρα.

Άσχετο , δε θυμάμαι αν το έχεις αναφέρει , περίοδος σου έχει έρθει;

 

Θα τη δοκιμάσω! Νομίζω πως όχι δεν ειναι νωρίς; 3 εβδομάδων και 3 ημερών ειναι ο μικρός. Μου είχε σταματήσει η αιμορραγία μετα μου ήρθε ξανά μετα απο ενα βράδυ που θηλαζα 4 ώρες. Τώρα έχω αιμορραγία αλλα δεν νομίζω οτι ειναι περίοδος γιατι; Τι σχέση εχει; Να σας ρωτήσω σε ενα μήνα πρεπει να πάρει διαβαςα 600 γρ εμείς είμαστε μακριά απο αυτο αλλα ήθελα να ξέρω απο το ποςο βγήκαμε απο το μαιευτήριο ή απο το ποςο γεννήθηκε;

Link to comment
Share on other sites

Καλέ ,πώς νόμιζα οτι ήταν πιο μεγάλο το μωράκι;Θα μπερδεύτηκα με άλλο θέμα!

Εσύ είσαι ακόμα λεχώνα!Άσχετο αυτό με την περίοδο , μη σε απασχολεί ακόμα.

 

Νομίζω απο το βάρος της γέννησης.

Κάθε μήνα , το βάρος που θα βάζει το μωρό θα αυξάνεται , θα το δείς.

Link to comment
Share on other sites

Καλέ ,πώς νόμιζα οτι ήταν πιο μεγάλο το μωράκι;Θα μπερδεύτηκα με άλλο θέμα!

Εσύ είσαι ακόμα λεχώνα!Άσχετο αυτό με την περίοδο , μη σε απασχολεί ακόμα.

 

Νομίζω απο το βάρος της γέννησης.

Κάθε μήνα , το βάρος που θα βάζει το μωρό θα αυξάνεται , θα το δείς.

 

Είμαστε πολυ μακριά απο αυτο το βαρος, ελπίζω να πηγαίνουμε καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Τα. 600 γραμμάρια δεν είναι από τη γέννηση. Επειδή ένα μωρό μπορεί να έχει χάσει βάρος στην αρχή κτλ, κοιτάμε τις εβδομαδιαίες μετρήσεις, τον πρώτο καιρό, οπότε μην αγχώνεσαι. Από εδώ και πέρα, βέβαια, θα πρέπει να παίρνει τουλάχιστον 20 γραμμάρια την ημέρα, μέχρι να γίνει 3 μηνών. Το δικό σου παίρνει 30, βρε!

Link to comment
Share on other sites

Τα. 600 γραμμάρια δεν είναι από τη γέννηση. Επειδή ένα μωρό μπορεί να έχει χάσει βάρος στην αρχή κτλ' date=' κοιτάμε τις εβδομαδιαίες μετρήσεις, τον πρώτο καιρό, οπότε μην αγχώνεσαι. Από εδώ και πέρα, βέβαια, θα πρέπει να παίρνει τουλάχιστον 20 γραμμάρια την ημέρα, μέχρι να γίνει 3 μηνών. Το δικό σου παίρνει 30, βρε![/quote']

 

Απο την Παρασκευή δυστηχως έβαλε μόνο 30γρ θα καλέσω σύμβουλο. Έπρεπε να το είχα κάνει απο τη μερα που ήρθαμε σπιτι. Σας ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Θα τη δοκιμάσω! Νομίζω πως όχι δεν ειναι νωρίς; 3 εβδομάδων και 3 ημερών ειναι ο μικρός. Μου είχε σταματήσει η αιμορραγία μετα μου ήρθε ξανά μετα απο ενα βράδυ που θηλαζα 4 ώρες. Τώρα έχω αιμορραγία αλλα δεν νομίζω οτι ειναι περίοδος γιατι; Τι σχέση εχει; Να σας ρωτήσω σε ενα μήνα πρεπει να πάρει διαβαςα 600 γρ εμείς είμαστε μακριά απο αυτο αλλα ήθελα να ξέρω απο το ποςο βγήκαμε απο το μαιευτήριο ή απο το ποςο γεννήθηκε;

 

Το αιμα μάλλον ειναι απο τα λοχεία, καμια φορα διακόπτεται η αιμορραγία για λιγο κι επανέρχεται.

 

Κάλεσες σύμβουλο; Πως πάτε;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Το αιμα μάλλον ειναι απο τα λοχεία, καμια φορα διακόπτεται η αιμορραγία για λιγο κι επανέρχεται.

 

Κάλεσες σύμβουλο; Πως πάτε;

 

Μίλησα με σύμβουλο τηλεφωνικά, με ταρακούνησε αρκετα και βοηθηςε να πάρω την απόφαση να αλλάξω γιατρό που ειναι σύμβουλος. Μου ανέφερε για ουρολοιμωξη έκανα την επόμενη μερα καλλιέργεια δεν μπορούσε βα πει σίγουρα η γιατρός μου ειπε οτι αν εχει πυρετό ή δεν τρωει να πάμε στο νοσοκομείο απο τη Τετάρτη δεν εχει τιποτα απο αυτά. Η σύμβουλος μονο που δεν φώναζε η γυναίκα πτι δεν ζύγιζουμε το παιδι καθε τρεις μέρες μια φορά την εβδομάδα. Είχε δίκιο μετα απο δυο μέρες ίδια ωρα πριν φάει ήταν +100. Η γιατρός μου ειπε οτι δεν κοιταμαι μονο τα γραμμάρια αλλα και αν το παιδι ανακουφίζεται στο στηθος. Επιπλέον και οι δυο μου είπαν οτι τα παιδιά δεν κοιμούνται αναγκαστικά 16 ωρες υπάρχουν και παιδιά που κοιμούνται 12-14. Τελικά το παιδι μάλλον εχει αλλεργία με το γάλα έφαγα πούρε και έκανε τρεις κενώσεις εκείνη την μερα με βλεννα και ήταν πράσινα όχι μουσταρδι οπως πάντα.

 

Σε εμενα μάλλον πηγα να πάθω μαστιτιδα αν και το στηθος μου δεν ήταν ερυθρό μονο σε ενα σημείο ένιωθα οτι ειναι σκληρό έκανα μαλαξεις και δοκίμασε και άλλες στάσεις. Αυτο έγινε πριν δυο μέρες και τώρα το απόγευμα ξανά ανέβασα δεκάτα δεν ξέρω γιατι θα πάρω τη γυναικολόγο. Συνεχίζω να χρησιμοποιώ ψευδοθηλη αν και το αλατόνερο νομίζω εχει βοηθήσει αρκετα.

Αύριο κλείνει ενα μήνα πρεπει να εχει βάλει 500γρ. περιμένω τη Δευτέρα τι θα μας πει η γιατρός τι κάνω λάθος και το πρεπει να διορθώσω.

Ευχαριστω για το ενδιαφέρον σας!

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε με την μαστίτιδα και τον γυναικολόγο γιατι σε μια φιλη μου της είπε να πάρει αντιβίωση και να κόψει να θηλαζει.Ενω δεν ειναι απαραίτητη η αντιβίωση αν δεν ξεπερασεις 38,5 πυρετό και ακομα κι αν πάρεις οι περισσότερες ειναι συμβατές.Παρε την σύμβουλο για αυτο το ζήτημα και οχι την γυναικολόγο! Παντως καλο ειναι να θηλαζεις οσο περισσοτερο μπορεις απο το πονεμενο στηθος και να κανεις μαλαξεις ταυτόχρονα.περαστικα!!

Link to comment
Share on other sites

Πρόσεχε με την μαστίτιδα και τον γυναικολόγο γιατι σε μια φιλη μου της είπε να πάρει αντιβίωση και να κόψει να θηλαζει.Ενω δεν ειναι απαραίτητη η αντιβίωση αν δεν ξεπερασεις 38,5 πυρετό και ακομα κι αν πάρεις οι περισσότερες ειναι συμβατές.Παρε την σύμβουλο για αυτο το ζήτημα και οχι την γυναικολόγο! Παντως καλο ειναι να θηλαζεις οσο περισσοτερο μπορεις απο το πονεμενο στηθος και να κανεις μαλαξεις ταυτόχρονα.περαστικα!!

 

Ναι το διαβαςα παντού οτι δεν χρειάζεται να σταματήσεις το θηλασμο. Το περίεργο ειναι οτι όσο μαλαξεις και να κάνω σε ενα σημείο κοντά στην άνω θηλαια δεν φεύγει ούτε με το θηλαστρο ούτε με ρο μωρό. Πηρετο έχω κανει μεχρι 38 έχω παρει μονο ντεπόν. Η γυναικολόγος μου είχε δώσει αντιβίωση και μολις γέννησα είχα δει οτι ειναι συμβατή στο e-lactacia.

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά κορίτσια του "αποκλειστικός μ.θ."!

 

Λιζάκι έλεος!

Γιατί σου πάει τόσο κόντρα βρε κορίτσι μου;Κι έχεις τόσο μεράκι να θηλάσεις!

Θήλαζε απο το πρησμένο στήθος ,όπως λέει η Αλέξια.

Λες να έχει και αλλεργία το μικρούλι στα γαλακτοκομικά;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...