Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΚΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ ΣΤΗΝ ΚΥΨΕΛΗ


Recommended Posts

Εγώ πήγαινα το γιό μου στο Μέλι, αλλά διακόψαμε και πήγαμε αλλού, επειδή -παρόλο που οι δασκάλες ήταν καλές- η υπεύθυνη-ιδιοκτήτρια του σταθμού δεν συμπεριφερόταν ωραία. Μας έλεγε ψέματα για το φαγητό -ότι δήθεν τα παιδιά το έτρωγαν πάντα όλο- και ήταν πολύ παραδόπιστη με τα χρήματα των διδάκτρων. Αν ένας άνθρωπος που έχει παιδικό σταθμό σκέφτεται έτσι, τότε πως αισθάνεται απέναντι στα παιδιά? Αφήστε που στην προσαρμογή μας απαγόρευσε παντελώς να συμμετέχουμε, με τη γνωστή αυστηρότητά της απέναντι σε όλα τα θέματα. Δεν αισθανόμασταν καθόλου ωραία....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Στο Μέλι πάμε και εμείς. Μπήκαμε με το ΕΣΠΑ. Αυτό με το φαγητό το πιστεύω και εγώ γιατί η μικρή στο σπίτι δεν τρώει. Όμως, η ιδιοκτήτρια παρέχει στην μικρή όλες τις επιπλέον δραστηριότητες (χορός, ρυθμική, πιάνο, θέατρο από άλλους δασκάλους και όχι από την παιδαγωγό που τα προσέχει) ΔΩΡΕΑΝ λόγω ενός σοβαρού προβλήματος υγείας που αντιμετωπίζω. Μάλιστα είχαμε ρωτήσει από μόνοι μας για τις επιπλέον δραστηριότητες ώστε να τις κάνουμε με πληρωμή (όχι δεν μου περισσεύουν αλλά έχω ένα παιδί, δεν θα κάνω άλλο και δεν πρόκειται να στερηθεί τίποτα).

Τέλος είναι εξαιρετικά ελαστική με τα δίδακτρα του σχολικού.

Δν ξέρω αν είναι έτσι λόγω της υγείας μου, αλλά ακόμα και έτσι να είναι, μας έχει φερθεί πολύ καλά και το εκτιμώ ιδιαιτέρως...

csdRp2.png

SpIfp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Έκανα πρόσφατα μια έρευνα ψάχνοντας παιδικό σταθμό κοντά στο σπίτι για την κόρη μου, που είναι 10 μηνών. Για "Το μέλι" είχα πολύ κακές συστάσεις από φίλους που εμπιστεύομαι και περιγραφές, που δεν μου επιτρέπεται να εκθέσω εδώ. Πολύ κακές εντυπώσεις για την διευθήντρια και την συμπεριφορά της, όπως και αναφορές για διακρίσεις. Ήταν αρκετά ώστε να το απορρίψω. Επισκέφτηκα τη "Μελωδία", "Το καραβάκι" και τον δημόσιο της "Κυκλάδων" από τους οποίους είχα γενικά θετική εικόνα. Το κοινό τους πρόβλημα είναι ο περιορισμένος χώρος της αυλής, πράγμα γενικότερο στην Κυψέλη. Η Μελωδία μου φάνηκε καλή περίπτωση, αλλά δεν είχε βρεφικό τμήμα. Έκανα αίτηση μέσω ΕΣΠΑ για το Καραβάκι και της Κυκλάδων. Η διευθήντρια στον δημοτικό της Κυκλάδων ήταν ιδιαίτερα συμπαθητική και μάλλον θα το προτιμούσα, παρότι και η διευθήντρια στο Καραβάκι μου φάνηκε εντάξει στις δυο συναντήσεις που είχαμε. Το προσωπικό και στα δύο, φαινόταν δραστήριοι και με καλή σχέση με τα παιδιά. Είμαι ανάμεσα σε αυτόυς τους δύο.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα και χρόνια πολλά,

 

Τελικά υπάρχει καλός παιδικός σταθμός στην Κυψέλη; Ψάχνω για παιδάκι που θα έιναι δύο και κάτι ετών.

Πήγα στη Μελωδία, αλλά δεν βλέπω αν συμμετέχει στα ΕΣΠΑ και τα χρήματα που θέλουν αν και όχι υπερβολικά, δεν μπορώ να τα δίνω.

Για το Μέλι κι εγώ έχω ακούσει πολλά πράγματα που δεν θα ήθελα να μοιραστώ.

Υπάρχει ο Βανίλια με Βατόμουρο για τον οποίον επίσης έχω μιξ περιγραφές.

Τέλος, οι δημόσοι, της Κυκλάδων, της Κρίσσης (ή Πυθίας, δε θυμάμαι) και της Θαύμαντος τι λένε;

Τώρα τι να σας πω, βέβαια, πως πήγα σε έναν από αυτούς να ρίξω μια ματιά και ήταν μπάτε σκυλοι αλεστε, ξεκλειδωτες πόρτες και κανείς δε ρώτησε πού πάω;

Έχω απελπιστεί λίγο, δεν βλέπω τίποτα αξιόλογο στην περιοχή.

Αν κάποια κοπέλα ξέρει δίδακτρα επίσης για Καραβάκι που δεν έχω πάει, ας μου στείλει μνμ.

Ευχαριστώ πολύ

Με αγωνιστικούς χαιρετισμούς στις μαμάδες που παλεύουν στην Κυψέλη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα μανούλες,

 

Το μικρό μας κλείνει τα τρία και ήρθε η ώρα για επιλογη παιδικού, πολύ κοντά μας είναι η "*******" στην όδο Μπερόβου. Επίσης θα κάνουμε αίτηση για δημοτικούς παιδικούς σταθμούς που ειναι κοντά στην Πλατεία Κυψέλης (Κρίσης, Πυθίας) και για αυτόν που είναι στην Οδό Θαυμαντος. Στο Πολύγωνο ύπαρχει και ένας παιδικός στην οδό Λυκίας, μίλησα τηλεφωνικώς με την υπεύθυνη και ηταν αρκετα εξυπηρετική και ευγενική

 

Όποια μανουλα έχει εμπείρια σε έναν από τους παραπάνω παιδικούς παρακαλώ ας γράψει την άποψη της

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 χρόνια μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...