Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διατήρηση ρούχων


Recommended Posts

Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε πώς να διατηρήσουμε κάποια καλά ρούχα (100% polyester) στη ντουλάπα.

 

Έχω το νυφικό μου φόρεμα και δε θα ήθελα να κιτρινίσει από τα χρόνια (όσο αυτό είναι δυνατό).

Να το κλείσω σε νάυλον;

Να το αφήσω να αερίζεται μέσα από τη θήκη μεταφοράς του; Η θήκη αυτή είναι υφασμάτινη και σίγουρα "αναπνέει". (Αυτή που μου έδωσαν από τον οίκο νυφικών). Η ίδια έχει κιτρινίσει από τον καιρό, το νυφικό ευτυχώς όχι!

Να το αφήσω στη ντουλάπα με τα ρούχα μου; Να το βάλω κάπου αλλού;

 

Ξέρει κάποιος ποιες είναι οι καλύτερες συνθήκες για να διατηρηθεί;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζετε πώς να διατηρήσουμε κάποια καλά ρούχα (100% polyester) στη ντουλάπα.

 

Έχω το νυφικό μου φόρεμα και δε θα ήθελα να κιτρινίσει από τα χρόνια (όσο αυτό είναι δυνατό).

Να το κλείσω σε νάυλον;

Να το αφήσω να αερίζεται μέσα από τη θήκη μεταφοράς του; Η θήκη αυτή είναι υφασμάτινη και σίγουρα "αναπνέει". (Αυτή που μου έδωσαν από τον οίκο νυφικών). Η ίδια έχει κιτρινίσει από τον καιρό, το νυφικό ευτυχώς όχι!

Να το αφήσω στη ντουλάπα με τα ρούχα μου; Να το βάλω κάπου αλλού;

 

Ξέρει κάποιος ποιες είναι οι καλύτερες συνθήκες για να διατηρηθεί;

 

να το διατηρησεις στη θηκη που σου δωσανε, οχι σε ναυλον και σε χωρο που αεριζεται που και που. Δηλαδη οχι σε υπογειο, παταρι κτλ. Αν εχεις θεμα χωρου μπορεις ακομα και σε χαρτοκυβωτιο να το βαλεις αλλα οπου και να το εχεις καλο ειναι καθε 5 π.χ. χρονια να το πηγαινεις σε ενα καθαριστηριο για φρεσκαρισμα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ! :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εχω βρει την υγεια μου με αυτες τις σακουλες αποθηκευσης ρουχων που αφαιρεις τον αερα με την σκουπα και μενει το 1/4 του ογκου τους, και μαλιστα διατηρημενο αεροστεγως!!!

Link to comment
Share on other sites

Έχω προσέξει πως τα λευκά ρούχα κιτρινίζουν όταν βρίσκονται κάπου που δεν ανανεώνεται ο αέρας. Αυτό με έκανε να φοβηθώ εξ αρχής να βάλω το νυφικό σε νάυλον. Από τη μια σκεφτόμουν το αεροστεγές του θέματος, από την άλλη όμως... φοβάμαι την κιτρινίλα....

Δεν ξέρω τι είναι καλύτερο.

Προς το παρόν το έχω όπως και πριν, δηλαδή στη ντουλάπα (την πάνω) σε υφασμάτινη θήκη και όσο το δυνατόν λιγότερο διπλωμένο. (Αν και τόσο που είναι.... αναγκαστικά έχει διπλωθεί κάμποσες φορές).

 

Δεν υπάρχει καμιά με καθαριστήριο.... μήπως μας διαφωτίσει με μεγαλύτερη σιγουριά;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μηπως σε βοηθησει αυτο?

http://www.bianco-cleaners.gr/content/view/20/30/lang,el/

κι εγω ειμαι της αποψης οτι το ρουχο πρεπει να αεριζεται ειδικα οταν ειναι να το φυλαξουμε για αρκετο καιρο...

ελπιζω να βοηθησα...

''...for those about to rock we salute you...''

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να έχω δει κάτι σχετικό νωρίτερα, παρατήρησα πως κάποιο μπλουζάκι μακό που είχα στη ντουλάπα και είχε "παραπέσει" σε μια γωνιά, είχε κιτρινίσει και ήταν σε κακό χάλι. Το είχα χρόνια... ξέρετε από εκείνα που τα φοράς στο σπίτι για χαζοδουλειές... αλλά ποτέ δεν ήταν κίτρινο (ίσως λίγο στο λαιμό, ελάχιστα όμως!)

Τώρα που βρέθηκε να "μην αναπνέει" (ήταν κάτω από μια φόρμα αυτές τις αδιάβροχες).... είχε κιτρινίσει εντελώς!!

 

Εκεί φοβήθηκα για το νυφικό.... Το άνοιξα και ευτυχώς ακόμα είναι οκ!

 

Κι εγώ το βλέπω πως το θέλει τον αέρα του. Αλλά πώς να το πάω καθαριστήριο.... το σκέφτομαι. Μου είχε ζητήσει τότε 60 ευρώ για τον καθαρισμό. Βέβαια... αν δεν μπορώ να τα αποφύγω.... θα τα δώσω......

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...