Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

OIKONOMIKO ΓΛΥΚΟ ΒΑΠΤΙΣΗΣ???


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμείς δεν θα τυπώσουμε προσκλητήρια.

Μπομπονιέρες θα φτιάξω εγώ, αλλά ακόμη δεν έφτιαξαν ακόμη δείγμα.

Βαπτιστικά έχουμε βρει, σταυρό επίσης, για γλυκά ακόμη ψάχνομαι, και ψάχνουμε για μαγαζί για τραπέζι (30-40 άτομα).

Κάτι έχουμε κατά νου, αλλά δεν έχουμε κλείσει ακόμη.

 

Elìna78, θέλεις να αγοράσεις 'η να ενοικιάσεις νυφικό;

Αν θέλεις να ενοικιάσεις σου έχω μια πολύ καλή πρόταση. Αν θέλεις να αγοράσεις σου έχω πρόταση για πολύ σούπερ μοδίστρα!

Αν σε ενδιαφέρει, πες μου να σου στείλω πμ.

 

(Τί ωραία λιακάδα βρε παιδιά!!!!)

:cool:

Link to comment
Share on other sites

Εμείς δεν θα τυπώσουμε προσκλητήρια.

Μπομπονιέρες θα φτιάξω εγώ, αλλά ακόμη δεν έφτιαξαν ακόμη δείγμα.

Βαπτιστικά έχουμε βρει, σταυρό επίσης, για γλυκά ακόμη ψάχνομαι, και ψάχνουμε για μαγαζί για τραπέζι (30-40 άτομα).

Κάτι έχουμε κατά νου, αλλά δεν έχουμε κλείσει ακόμη.

 

Elìna78, θέλεις να αγοράσεις 'η να ενοικιάσεις νυφικό;

Αν θέλεις να ενοικιάσεις σου έχω μια πολύ καλή πρόταση. Αν θέλεις να αγοράσεις σου έχω πρόταση για πολύ σούπερ μοδίστρα!

Αν σε ενδιαφέρει, πες μου να σου στείλω πμ.

 

(Τί ωραία λιακάδα βρε παιδιά!!!!)

:cool:

 

Καλημερα krinaki! Βασικα αυτο που μ'ενδιαφερει ειναι να μη δωσω πανω απο 400 ευρω.. ενοικιο ή αγορα δε με νοιαζει. Οπως ειπα και χθες θελω κατι απλο τυπου αερινο,αρχαιοελληνικο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα krinaki! Βασικα αυτο που μ'ενδιαφερει ειναι να μη δωσω πανω απο 400 ευρω.. ενοικιο ή αγορα δε με νοιαζει. Οπως ειπα και χθες θελω κατι απλο τυπου αερινο,αρχαιοελληνικο.

Ελίνα μου έριξες καμιά ματιά εκεί που σου είπα; ή δε θές από σάιτ γενικότερα..τα φοβάσαι;πάντως έχει πολύ ωραία...κ σε ότι στύλ θέλεις

Link to comment
Share on other sites

Ελίνα μου έριξες καμιά ματιά εκεί που σου είπα; ή δε θές από σάιτ γενικότερα..τα φοβάσαι;πάντως έχει πολύ ωραία...κ σε ότι στύλ θέλεις

 

Ναι τα ειδα...εχω σταμπαρει και ενα που μ'αρεσει πολυ!! Θα βαλω τον αντρα μου να με μετρησει μετα αν ειναι να το παραγγειλω στα μετρα μου κι οχι ετοιμο. Θα παω και σε μια μοδιστρα εδω κοντα μ'ενα σχεδιο που εχω τυπωσει να δω τι θα μου πει:-P

Link to comment
Share on other sites

Κι άλλη ιδέα!!!

Μικρή πάστα φλώρα (μέγεθος μικρής τάρτας).

Δοκιμασία σήμερα σε ένα ζαχαροπλαστείο στη Ν. Σμύρνη και είναι 25 τεμ / κιλό, και στοιχίζουν 16? / κιλό.

Ήταν πεντανόστιμο, δεν χρειάζεται ψυγείο και δεν αλλοιώνεται αν ο καιρός είναι ζεστός.

Σε σακουλάκια με κορδελάκια.

Πολύ μου άρεσε η ιδέα.

 

Πήγα επίσης σε ένα ζαχαροπλαστείο της περιοχή μου & η κοπέλα που με εξυπηρέτησε, μου είπε πως όλα όσα έβλεπα στο μαγαζί της τα κάνει όλα με τα χεράκια της, και μπορεί να μου κάνει οτιδήποτε της ζητήσω!

Επίσης μου πρότεινε να μου κάνει στο ίδιο μέγεθος λεμονοπιτάκια!

Της είπα πως θέλω περίπου 150 κομμάτια και μου είπε πως μπορεί να μου τα κάνει με 10? το κιλό.

Επίσης φτιάχνει και μακαρόν και ό,τι άλλο θελήσω.

Αααα! & κάτι ακόμη. Η μαρμελάδες που θα βάλει στα παστά φλωράκια είναι χειροποίητες δικές της και όχι έτοιμες.

Γενικά, με ικανοποίησε πολύ η αντιμετώπισή της.

 

Νομίζω πως θα καταλήξω σε αυτά!

(...εκτός αν σκεφτώ κάτι άλλο πάλι... ;). )

Link to comment
Share on other sites

Κι άλλη ιδέα!!!

Μικρή πάστα φλώρα (μέγεθος μικρής τάρτας).

Δοκιμασία σήμερα σε ένα ζαχαροπλαστείο στη Ν. Σμύρνη και είναι 25 τεμ / κιλό, και στοιχίζουν 16? / κιλό.

Ήταν πεντανόστιμο, δεν χρειάζεται ψυγείο και δεν αλλοιώνεται αν ο καιρός είναι ζεστός.

Σε σακουλάκια με κορδελάκια.

Πολύ μου άρεσε η ιδέα.

 

Πήγα επίσης σε ένα ζαχαροπλαστείο της περιοχή μου & η κοπέλα που με εξυπηρέτησε, μου είπε πως όλα όσα έβλεπα στο μαγαζί της τα κάνει όλα με τα χεράκια της, και μπορεί να μου κάνει οτιδήποτε της ζητήσω!

Επίσης μου πρότεινε να μου κάνει στο ίδιο μέγεθος λεμονοπιτάκια!

Της είπα πως θέλω περίπου 150 κομμάτια και μου είπε πως μπορεί να μου τα κάνει με 10? το κιλό.

Επίσης φτιάχνει και μακαρόν και ό,τι άλλο θελήσω.

Αααα! & κάτι ακόμη. Η μαρμελάδες που θα βάλει στα παστά φλωράκια είναι χειροποίητες δικές της και όχι έτοιμες.

Γενικά, με ικανοποίησε πολύ η αντιμετώπισή της.

 

Νομίζω πως θα καταλήξω σε αυτά!

(...εκτός αν σκεφτώ κάτι άλλο πάλι... ;). )

 

Καλα ε! ο'τι εχει να κανει με λεμονι τρελαινομαι!!!😊😊😊

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα ειδα...εχω σταμπαρει και ενα που μ'αρεσει πολυ!! Θα βαλω τον αντρα μου να με μετρησει μετα αν ειναι να το παραγγειλω στα μετρα μου κι οχι ετοιμο. Θα παω και σε μια μοδιστρα εδω κοντα μ'ενα σχεδιο που εχω τυπωσει να δω τι θα μου πει:-P

 

να σου πώ εγώ στη παραγγελία της πεθεράς μου πήγαμε πρώτα σε μια μοδίστρα που ήξερε κ τη μέτρησε(σου γράφει μέσα ανάλογα το σχέδιο τί πρέπει να μετρήσεις πχ μέση,ύψος απ'το πάτωμα μέχρι το λαιμό,μπράτσα, γοφούς)αλλά η μοδίστρα μετράει διαφορετικά τη περιφέρεια απ'ότι να τη μετρήσεις μόνη σου...εκτός αν ξέρεις...

πόσο έκανε αυτό που είδες;είχε φωτογραφίες κ από άλλες που έχουν παραγγείλει;πολλές φορές βάζουν στο τέλος της σελίδας....βέβαια στη κάθεμια δείχνει διαφορετικά λόγω διαφοράς κιλών κ σωματότυπου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια βρηκα μινι ντονατς στη γειτονια μου κοντα με ο'τι γεμιση και επικαλυψη θελω,σε συσκευασια με κορδελιτσες στα 0,45! Αφου θα εχω και διπλες δεν ειναι οκ; θελω να βαλω και σφηνακια με ρακομελο. Τι λετε;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Μια χαρά είναι τα γλυκάκια σου!

Όσο για το ρακόμελο, αν και μου αρέσει ιδιαιτέρως (!!!), νομίζω πως δεν πολύ ταιριάζει για εκείνη την ώρα (εκτός κι αν το βάλεις για να το πάρουν μαζί τους).

Μετά τα νόστιμα γλυκάκια σου, εμένα θα μου ταίριαζε καλύτερα λίγο δροσερό νεράκι...

Δεν ξέρω πως το σκέφτεσαι όμως... Σε μπουκαλάκια; σε μπουφεδάκι με ποτηράκια, κι όποιος θέλει παίρνει;...

Ίσως ο τρόπος που το έχεις σκεφτεί να ταιριάζει.

 

Εμένα θα μου φτιάξει τα πασταφλωράκια η ζαχαροπλάστης τη Δευτέρα, οπότε την Τρίτη θα σας πω εντυπώσεις.

Ελπίζω να είναι ευπαρουσίαστα και νόστιμα, γιατί μέσα μου έχω 'κλειδώσει' σε αυτή την εναλλακτική και έχω μεγάλες προσδοκίες!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι τα γλυκάκια σου!

Όσο για το ρακόμελο, αν και μου αρέσει ιδιαιτέρως (!!!), νομίζω πως δεν πολύ ταιριάζει για εκείνη την ώρα (εκτός κι αν το βάλεις για να το πάρουν μαζί τους).

Μετά τα νόστιμα γλυκάκια σου, εμένα θα μου ταίριαζε καλύτερα λίγο δροσερό νεράκι...

Δεν ξέρω πως το σκέφτεσαι όμως... Σε μπουκαλάκια; σε μπουφεδάκι με ποτηράκια, κι όποιος θέλει παίρνει;...

Ίσως ο τρόπος που το έχεις σκεφτεί να ταιριάζει.

 

Εμένα θα μου φτιάξει τα πασταφλωράκια η ζαχαροπλάστης τη Δευτέρα, οπότε την Τρίτη θα σας πω εντυπώσεις.

Ελπίζω να είναι ευπαρουσίαστα και νόστιμα, γιατί μέσα μου έχω 'κλειδώσει' σε αυτή την εναλλακτική και έχω μεγάλες προσδοκίες!!!

 

Νερακια εχω σκεφτει να βαλω(μπουκαλακια). Ελεγα για ρακομελο σφηνακια στο τραπεζι των ευχων ή δεν παει; μηπως να το βαλω καλυτερα στο κεντρο μετα; απλα στο κεντρο δεν θα ερθουν ολοι. Πειραζει;;😊

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια βρηκα μινι ντονατς στη γειτονια μου κοντα με ο'τι γεμιση και επικαλυψη θελω,σε συσκευασια με κορδελιτσες στα 0,45! Αφου θα εχω και διπλες δεν ειναι οκ; θελω να βαλω και σφηνακια με ρακομελο. Τι λετε;

τελειο ακουγεται..κρατα μου απο ενα...μιαμ μιαμ

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν το τραπέζι των ευχών είναι στην υποδοχή, μπορείς να βάλεις το ρακόμελο εκεί!

Σαν ποτό υποδοχής!

Βαρύ, αλλά πιστεύω πως όλοι θα το τιμήσουν με ευχαρίστηση!!!

;)

Link to comment
Share on other sites

Μία ιδέα για όσες θέλουν: Στον γάμο μας που έγινε σε ξωκλήσι με θέα κλπ και θέλαμε να πιούμε δυο ποτηράκια επιτόπου και να φάμε κι ένα γλυκάκι, πήραμε γλυκό κρασάκι τύπου νάμα χύμα από κοντινό πατητήρι και πλαστικά ποτηράκια κρασιού με βάση.

Επίσης παρήγγειλα απο εργαστήριο ζαχαροπλαστικής μαρέγκες χρωματιστές σε παλ χρώματα.

 

Οι μαρέγκες ήταν περίπου 200 τμχ και κόστισαν κάπου 45 ευρώ και το κρασάκι το γλυκό ήταν πιο φθηνό απ' τα ποτήρια!!!! Κάπου 20 ευρώ πήγε.

 

Νομίζω πως αν έχει όρεξη κάποια από εμάς, μπορεί να κολλήσει τις μαρέγκες μεταξύ τους ανά δύο με μια ωραία κρεμούλα σοκολάτας. Είναι πολυ ελαφριά γλυκά, είδα ότι όλοι ξετρελάθηκαν και είναι πολύ ευπαρουσίαστα, κυρίως έτσι χρωματιστά!!!

Μόνο κοιτάξτε να μην είναι πολύ μικρά σε μέγεθος.

Link to comment
Share on other sites

Μία ιδέα για όσες θέλουν: Στον γάμο μας που έγινε σε ξωκλήσι με θέα κλπ και θέλαμε να πιούμε δυο ποτηράκια επιτόπου και να φάμε κι ένα γλυκάκι, πήραμε γλυκό κρασάκι τύπου νάμα χύμα από κοντινό πατητήρι και πλαστικά ποτηράκια κρασιού με βάση.

Επίσης παρήγγειλα απο εργαστήριο ζαχαροπλαστικής μαρέγκες χρωματιστές σε παλ χρώματα.

 

Οι μαρέγκες ήταν περίπου 200 τμχ και κόστισαν κάπου 45 ευρώ και το κρασάκι το γλυκό ήταν πιο φθηνό απ' τα ποτήρια!!!! Κάπου 20 ευρώ πήγε.

 

Νομίζω πως αν έχει όρεξη κάποια από εμάς, μπορεί να κολλήσει τις μαρέγκες μεταξύ τους ανά δύο με μια ωραία κρεμούλα σοκολάτας. Είναι πολυ ελαφριά γλυκά, είδα ότι όλοι ξετρελάθηκαν και είναι πολύ ευπαρουσίαστα, κυρίως έτσι χρωματιστά!!!

Μόνο κοιτάξτε να μην είναι πολύ μικρά σε μέγεθος.

 

Ωραια η ιδεα σου για γλυκο κρασακι!! Θα σκεφτω κι αυτη τη λυση! Σ'ευχαριστω για την προταση!!😊

Link to comment
Share on other sites

Πολύ έξυπνη η ιδέα της μαρέγκας της χρωματιστής, (μπεζέδες δηλαδή?), νομίζω ότι τις είδα στον Βενέτη! Για το ρακόμελο,δεν ξέρω...εμένα δεν μου αρέσει, εγώ θα πρότεινα & λεμονάδα ή βυσινάδα, όπως μας πρόσφεραν σε βάφτιση τον Σεπτέμβριο που είμασταν. Πολυ δροσιστικό!!

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι κι εγώ για βάφτιση θα προτιμούσα λεμονάδα/βυσινάδα, έχεις δίκιο. Τις μαρέγκες τις πήρα απ' τον βάρσο. Μάλιστα μου τις έκανε χωρίς να με χρεώσει σε πλαστικούς μεγάλους δίσκους σαν πυργάκι με σελοφάν και κορδέλες στα χρώματα που ήθελα. Και τώρα που τα θυμάμαι ένα ένα, είχα πει ποια χρώματα ήθελα!

Link to comment
Share on other sites

Αφού θα έχεις τα ντόνατς & τα νεράκια, τους μπεζέδες μπορείς να τους βάλεις σε γυάλες (κυρίως σαν διακόσμηση, αλλά θα παίρνει κι όποιος θέλει).

Επίσης, σε γυάλα μπορείς να βάλεις και μικρά γλειφιτζούρια, οπότε θα είναι και πιο γεμάτο το τραπέζι με τα γλυκάκια σου 'η επίσης & λουκουμάκια μπουκίτσες!

 

Εγώ, σήμερα έκλεισα τα γλυκά της βάπτισης της μικρούλας μας.

Όπως σας είχα πει περίμενα δείγματα από μικρά παστα-φλωράκια, τα οποία δοκιμασία προχθές.

Από γεύση ήταν εξαιρετικά, αλλά δεν μου άρεσε η όψη τους. Το συζήτησα με την κοπέλα και θα μου τα φτιάξει όπως ακριβώς τα θέλω (της πήγα και μια φωτογραφία).

Αυτό που την ενδιέφερε ήταν να καταλάβω τη γεύση και αφού μου άρεσαν, όλα τα άλλα γίνονται.

 

Είναι πολύ ικανοποιητικά σαν ποσότητα και κυρίως νόστιμα.

Βρήκα και κάτι πολύ ωραίες ζελατίνες - σακουλάκια με πάτο (για να στέκονται τα πασταφλωράκια). Θα τις δέσω με τις κορδέλες της μπομπονιέρας, 'η κάτι αντίστοιχο & θα είναι πολύ όμορφα!

Το κάθε πασταφλωράκι μου βγαίνει 0,40? & το σακουλάκι άλλα 0,06?.

Μαζί με τις κορδελίτσες και τις χαρτοπετσετούλες, δεν πιστεύω ότι θα ξεπεράσω τα 0,60? το καθένα.

 

Είμαι πολύ ευχαριστημένη!

Άντε να καταλήγουμε σιγά-σιγά.

Τώρα μου έχει μείνει μόνο να βρω ένα ταβερνάκι , να φάμε οι οικογένειες μετά τη βάπτιση...

Επεξεργάστηκαν by krinaki2004
ορθογραφικό λάθος
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!Να χαίρεστε τα μωράκια σας και με το καλό όλες οι βαφτίσεις!!

Εμείς βαφτίζουμε την Τρίτη (όχι,δεν τρελλαθήκαμε,λόγο έχουμε!) την ανιψια μας με θέμα φράουλα και φτιαχνουμε αυτές τις μερες οικογενειακως για τους μεγάλους γλυκο του κουταλιου φράουλα και βγήκε περίπου 1,10 το κομματι. Για τα (μπολικα) μικρά φτιαχνουμε μπισκοτάκια με γλάσο σε στικς που βγαίνουν αν δεν κάνω λαθος 60 λεπτά το κομμάτι.Στην βάφτιση της κορης μου τον περασμένο Απρίλιο που πάλι μονοι μας τα φτιαξαμε είχαμε κάνει σφηνογλυκάκια διαφορα για τους μεγάλους και lollicakes για τα πιτσιρικια,αλλά θα σας γελάσω με τις τιμές!

Φαντασία και ευρηματικοτητα να υπάρχει,κι όλα γίνονται!

Η Σεμέλη μου είναι η ηλιαχτίδα της ζωής μου:Νοέμβριος 2013!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...