Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΠΙΤΙΚΟ ΑΝΘΟΣ ΑΡΑΒΟΣΙΤΟΥ ΜΕ ΝΙΣΕΣΤΕ/ΚΟΡΝ ΦΛΑΟΥΡ;;;


christinathom

Recommended Posts

Γεια σας μανουλες. Φτιαχνω μονη μου κρεμουλες για το γιο μου απο σιμιγδαλη, βρωμη και ρυζι. Μπορω να χρησιμοποιώ νισεστε ή κορν φλαουρ για να φτιαχνω σπιτικο ανθος αραβοσιτου για το μωρακι μου; Πηρα νισεστε το οποιο γραφει 100% αμυλο καλαμποκιου. (ειναι 6 μηνων). Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κρεμα σιμιγδαλι: Βαζω το γαλα στη φωτια και ριχνουμε το σιμιγδαλι αμεσως πριν καψει το γαλα και ανακατευουμε συνεχεια μεχρι να πηξει. (200 γρ. γαλα=3-4 κουταλιες της σουπας ψιλο σιμιγδαλι, ανάλογα ποσο πηχτη τη θέλουμε). Εγώ του βαζω Noulac και το αραιωνω με νερο. Αυτο το γαλα γλυκιζει και δεν χρειαζεται προσθηκη ζαχαρης. Μπορεις αν θέλεις να προσθεσεις φρεσκια βανίλια για αρωμα.

Κρεμα απο βρωμη, πολυ θρεπτικη και βοηθαει στο εντερακι: Εχω αλέσει ολη τη βρώμη στο μπλεντερ και την εχω βαλει σ'ενα δοχειο για να τη χρησιμοποιω όποτε θέλω. Η αναλογια ειναι περιπου 200 γρ. γαλα=2 κουταλιες της σουπας αλεσμενη βρωμη. Βαζω ολα μαζι στη φωτια και ανακατευω συνεχεια μεχρι να πηξει. Γινεται πιο γρηγορα απ'το σιμιγδαλι. Βαλε και βανιλια αν θες. Εγώ δεν βάζω. Αν δεν τη τρωει ετσι μπορεις να προσθεσεις οταν γινει η κρεμα να τη βαλεις στο μπλεντερ μαζι με λιγη μπανανα ή μηλο. Γινεται ωραια. Ελπιζω να βοηθησα...

Link to comment
Share on other sites

εγω στον γιοκα μου δινω γαλα το nan2. πως μπορω να το χρησιμοποιησω για να κανω κρεμουλες με βρωμη ή κορν φλαουρ? φανταζομαι δεν κανει να βρασει αυτο το γαλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ξέρω αν αυτό που έκανα ήταν σωστό αλλά εγώ έφτιαχνα την κρέμα με νερό και έριχνα το γάλα(σκόνη) στο πιάτο... μου είχε φανεί λογικό γιατί και την έτοιμη κρέμα -επειδή δεν είχε γάλα λόγω αλλεργιών-έτσι την έφτιαχνα...

Link to comment
Share on other sites

Το nan2 δεν ξερω τι γαλα ειναι. Αμα ειναι σκονη δεν ξερω απ'αυτα γιατι θηλαζω. Το μονο γαλα που χρησιμοποιω για κρεμες και ειμαι ικανοποιημενη ειναι το noulac. Αν θέλετε αντι για γαλα να τη φτιαξετε με νερο τη κρεμα, να τη κανετε πιο πηχτη, και στο τελος προσθεστε γάλα εχοντας κατεβασει ηδη τη κρεμα απ'τη φωτια, και απλα ανακατεψτε. Γινεται ωραια και ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Παντα ομως να ξεκινατε την καινουρια τροφη με 2-3 κουταλακια την ημερα αυξανοντας τη ποσοτητα σταδιακα. Και το σιμιγδαλι και η βρωμη περιεχουν γλουτενη, γι'αυτο ειναι για μωρα απο 6 μηνων και πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...