Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΕΤΑ ΤΗΝ 40η ΕΒΔΟΜΑΔΑ


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια. Ελπίζω να μπορείτε να με διαφωτίσετε σχετικά μια κι εγώ με το ζόρι γέννησα στις 36 εβδομάδες, αφού είχα συσπάσεις από πολύ νωρίτερα και έπαιρνα yutopar, οπότε όπως καταλαβαίνετε δεν με είχε απασχολήσει το ζήτημα.. Τώρα είναι έγκυος η κολλητή μου, η οποία έχει κλείσει τη 40η εβδομάδα κι ακόμα τίποτα. Γνωρίζετε αν είναι ασφαλές για το μωράκι; Ομολογώ ότι ανησυχώ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σου princess consuela (θαυμάζεις Phoebe Buffey ή μου φαίνεται?)...

Λοιπόν, επειδή εγώ γέννησα 40 εβδ. παρά μία μέρα, θυμάμαι ότι ο γιατρός μου είχε πει ότι εάν δε με πιάσουν πόνοι ή σπάσουν τα νερά και περάσω τις 40 εβδ. θα αφήσουμε μερικές μέρες (υποθέτω 4-5 το πολύ) και θα πάμε για τεχνητούς πόνους. Ωστόσο, τις τελευταίες 2 εβδομάδες της εγκυμοσύνης, έκανα 2 καρδιοτοκογραφήματα για να σιγουρευτεί ο doc ότι το μωρό δεν "στρεσάρεται" και όλα πάνε καλά. Καλό θα ήταν η φίλη σου να μιλήσει με το γιατρό της. Αν εκείνος δεν ανησυχεί, όλα καλά. Με το καλό να γεννήσει!

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα το γιο μου 40 εβδομάδων και 4 ημερών και την κόρη μου σχεδόν ένα χρόνο αργότερα 40 εβδομάδων και 1 ημέρας. Και τις δύο φορές μπήκα με πρόκληση επειδή δεν ξεκινούσε ο τοκετός. Έκανα πολύ συχνά καρδιοτοκογραφήματα. Μέρα παρά μέρα για να ελέγχουμε ότι όλα είναι καλά. Γνωρίζω ότι στο εξωτερικό αφήνουν τις γυναίκες να φτάσουν μέχρι και 2 εβδομάδες μετά την τελευταία ημερομηνία που τους έχει δώσει ο γιατρός. Αλλά δεν ξέρω αν αυτό πέρα από τη γήρανση του πλακούντα και το να μην τρέφεται σωστά το μωρό, ενέχει κινδύνους. Σημασία έχει και η γνώμη του γιατρού της καθώς κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Για παράδειγμα στην περίπτωσή μου δεν άφησε να παραταθεί κι άλλο η κύηση γιατί είχα μεγάλα παιδιά με ότι αυτό συνεπάγεται. Τι λέει ο δικός της γιατρός? Λογικά αύριο-μεθαύριο θα μας γράφεις τα γεννητούρια!

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι και τις 42 εβδομάδες μια κύηση θεωρείται φυσιολογική, από τις 42 και μετά θεωρείται παρατασική. Θεωρητικά, αν δεν συντρέχουν λόγοι ανησυχίας, η έγκυος παρακολουθείται πιο συχνά και αφήνεται να γεννήσει όταν έρθει η ώρα της.

 

Πρακτικά όμως μπαίνουν κι άλλα ζητήματα στη μέση. Κι ο γυναικολόγος από την πλευρά του φαντάζομαι σκέφτεται ότι έχει ένα έτοιμο παιδί, το οποίο από τη μία μπορεί να το βγάλει και να έχει το κεφάλι του ήσυχο, κι από την άλλη να το αφήσει και να αναλάβει το (μικρό ομολογουμένως) κίνδυνο να στραβώσει κάτι τελευταία στιγμή.

 

Πάντως δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας μόνο και μόνο επειδή πέρασε τις 40 εβδομάδες η φίλη σου. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει κάτι που να τους ανησυχεί, είναι απόλυτα φυσιολογικό.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Στενή συγγενής μου, με 6 παιδιά, τα γέννησε όλα 10-13 μέρες μετά την ΠΗΤ. Δηλαδή στην 41-42 εβδομάδες. Με φυσικό τοκετό, χωρίς πρόκληση.

Υποθέτω πως είναι στον οργανισμό...

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΧΑΧΑΧΑ kokoraki έχεις δίκιο παρακολουθούσα μανιωδώς friends και όλοι μου οι φίλοι λένε ότι είμαι ίδια η Phoebe! Καταρχάς σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας. Είστε πολύ καλές και καθησυχαστικές! Απλά είχα αγχωθεί γιατί τον βλέπω το γιατρό της υπερβολικά άνετο, τη βλέπει μια φορά τη 'βδομάδα που στην παρούσα φάση μου φαίνεται πολύ αραιά!

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΑΧΑ kokoraki έχεις δίκιο παρακολουθούσα μανιωδώς friends και όλοι μου οι φίλοι λένε ότι είμαι ίδια η Phoebe! Καταρχάς σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας. Είστε πολύ καλές και καθησυχαστικές! Απλά είχα αγχωθεί γιατί τον βλέπω το γιατρό της υπερβολικά άνετο, τη βλέπει μια φορά τη 'βδομάδα που στην παρούσα φάση μου φαίνεται πολύ αραιά!

 

Μην σε ανησυχεί, κι εδώ πέρα μετά τις 36 εβδομάδες σε βλέπουν μια φορά τη βδομάδα. Αν περάσεις τις 40 αρχίζουν τα NST και συνήθως μεταξύ 41ης και 42ης κάνουν πρόκληση. Αν δεν υπάρχει κάτι να τους προβληματίζει (π.χ. ένα κακό NST, σημάδια ότι το έμβρυο δεν τρέφεται σωστά ή υπολείπεται η ανάπτυξή του), δεν υπάρχει λόγος να μπαίνει σε ταλαιπωρίες και περιττές εξετάσεις.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Η αδερφή μου μπήκε στη 42 και ακόμα τπτ. Εχω αγχωθεί δεν τοκρίβω φοβάμαι μην ενεργηθεί το μωρό. Κάτι είναι στο σόι μας, 2 εξαδέρφες μου στην αμερική γέννησαν με καισαρική στο τέλος της 41. Ούτε που είχαν κατέβει τα μωρά...

 

έκανα και βλακεία να της πω τις ανησυχίες μου... απαπα μέχρι να γεννήσει όλα θα τα δω...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Η αδερφή μου μπήκε στη 42 και ακόμα τπτ. Εχω αγχωθεί δεν τοκρίβω φοβάμαι μην ενεργηθεί το μωρό. Κάτι είναι στο σόι μας, 2 εξαδέρφες μου στην αμερική γέννησαν με καισαρική στο τέλος της 41. Ούτε που είχαν κατέβει τα μωρά...

 

έκανα και βλακεία να της πω τις ανησυχίες μου... απαπα μέχρι να γεννήσει όλα θα τα δω...

Rea_1971 μην ανησυχείς, η αδερφή σου έχει έναν φανταστικό γιατρό που θα φροντίσει να πάνε όλα καλά και για εκείνη και για το μωράκι της! περιμένουμε τα καλά νέα! :D

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κ εγώ 40+8 γέννησα κ όλα μια χαρά. Κάθε μέρα κάναμε έλεγχο μετά την ΠΗΤ κ περιμέναμε αφού το μωράκι ήταν εντάξει. Ο πλακούντας συνέχισε να κάνει την δουλειά του το ίδιο καλά κ μετά τις 40 εβδομάδες. Μην ανησυχείτε! :D. Όπως λέει κ η kinkajoujou μέχρι τις 42 είναι το φυσιολογικό.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Δεν είναι πάντα το φυσιολογικό ως την 42! Πρέπει από την 40 και μετά να σε βλέπει ο γιατρός μέρα παρά μέρα!

Είναι πολλοί οι παράγοντες που πρέπει να υπολογίζει.

Γενικά, λέμε εμείς οι μαμάδες για φτ αλλά μερικές φορές η καισαρική επιβάλλεται. Ετσι όμως όπως τα έχουν κάνει οι γιατροί γινόμαστε δύσπιστες μέχρι αηδίας...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι πάντα το φυσιολογικό ως την 42! Πρέπει από την 40 και μετά να σε βλέπει ο γιατρός μέρα παρά μέρα!

 

Εγώ πάντως όταν έφτασα τις 40, μου είπε ο γιατρός πολύυυ χαλαρά "ε, αφού φτάσαμε τις 40, για την επόμενη εβδομάδα ας κανονίσουμε κι ένα NST". Στην Ελλάδα είναι πιο στενή η παρακολούθηση ομολογουμένως, αλλά αυτό δεν ισχύει παντού. Σε μια φυσιολογική κύηση δεν επιβάλλεται να σε βλέπει μέρα παρά μέρα, αλλά αν αυτό κάνει το γιατρό και την έγκυο να νιώθουν καλύτερα, so be it.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Rea_1971 μην ανησυχείς, η αδερφή σου έχει έναν φανταστικό γιατρό που θα φροντίσει να πάνε όλα καλά και για εκείνη και για το μωράκι της! περιμένουμε τα καλά νέα! :D

 

αχ ποιος ειναι ο φανταστικος γιατρος της αδερφης της ρεα?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως όταν έφτασα τις 40, μου είπε ο γιατρός πολύυυ χαλαρά "ε, αφού φτάσαμε τις 40, για την επόμενη εβδομάδα ας κανονίσουμε κι ένα NST". Στην Ελλάδα είναι πιο στενή η παρακολούθηση ομολογουμένως, αλλά αυτό δεν ισχύει παντού. Σε μια φυσιολογική κύηση δεν επιβάλλεται να σε βλέπει μέρα παρά μέρα, αλλά αν αυτό κάνει το γιατρό και την έγκυο να νιώθουν καλύτερα, so be it.

 

Ξέρεις... είσαι τυχερή όπως και η πλειοψηφία. Δεν ξέρω αν πρέπει να αναφέρουμε εδώ αρνητικές εμπειρίες. Απλά να πούμε πως εάν υπάρχει 1 πιθανότητα στις 100 να πάθει κάτι το μωρό απ' αυτό, σίγουρα όλες θα συμφωνήσουμε πως αξίζει να πηγαίνουμε μέρα παρά μέρα για παρακολούθηση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...