Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δημόσια νηπιαγωγεία, πρωτόκολλα και παρεξηγήσεις


Recommended Posts

 

Miriki παλι μου τη λες, ε? :D Ναι τωρα το 10λεπτο με τρωει. Τα τελευταια χρονια αισθανομαι σαν να ημουν σε ναυαγιο και να θαλασσοπνιγομαι, καθε φορα πιανομαι κι απο μια σανιδα. Δεν ξερω αν με καταλαβαινεις. Οσον αφορα στο θεμα του σχολειου του παιδιου, σημερα ας λυσω αυτο, αυριο, ΑΝ εχουμε 9ωρο, ΑΝ μενω μακρια απο την εργασια μου και ΑΝ εργαζομαι (ειναι κι αυτο...) θα βρω αλλη λυση.

 

 

Tου χρόνου που θα έχεις πρωτάκι, αν εισαι σε περιοχές με ελλείψεις, ετοιμάσου να σας παραδίδονται παιδιά 12.25, 13.15 ή 14.00 για άγνωστο διάστημα... Ενημερώσου από τώρα για το τί γινεται στο ολοήμερο δημοτικό της περιοχής σου, γιατί και πάλι θα δεις ότι οι άλλοι όλο κάτι έχουν ως λύση ανάγκης...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 495
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Tου χρόνου που θα έχεις πρωτάκι, αν εισαι σε περιοχές με ελλείψεις, ετοιμάσου να σας παραδίδονται παιδιά 12.25, 13.15 ή 14.00 για άγνωστο διάστημα... Ενημερώσου από τώρα για το τί γινεται στο ολοήμερο δημοτικό της περιοχής σου, γιατί και πάλι θα δεις ότι οι άλλοι όλο κάτι έχουν ως λύση ανάγκης...

 

Το ιδιο συμβαινει με το δικο μας νηπιαγωγειο. Περισυ ηταν προνηπιο. Ε, λοιπον εχω εξαντλησει ολη την αδεια του 2014, ειδικες αδειες, σχολικες, μερικες αναρρωτικες απο ιωσεις που κολλησα απο τη μικρη, και εχω παρει 1 μηνα συνολικα, ανευ αποδοχων. Ηδη την Πεμπτη που μας περασε, σχολασε στις 12. Ετσι, απλα επειδη ελειπε η δασκαλα για αδιευκρινιστους λογους.

Εχω ακομα Νοεμβριο και Δεκεμβριο, και δεν ξερω τι να κανω.

Μερες που πηρα για δικη μου δουλεια/διακοπες: 4....μετρημενες.

 

Πρεπει κατι να γινει, για οσες εργαζομενες μαμαδες, δεν εχουν γιαγια, θεια, ξαδελφη διαθεσιμες και δεν μπορουν να ανταπεξελθουν οικονομικα για γυναικα. Για να μη γινουμε ακομα λιγοτερες! Σε λιγο θα με συμφερει περισσοτερο να γινω νοικοκυρα! (χμ...δεν ειναι κακη ιδεα)

 

Συμφωνω με τις φιλες μας εκπαιδευτικους, στο να διεκδικησουμε κατι περισσοτερο απο τα σχολεια μας. Τι να πρωτοπιασεις ομως?

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρό σχεδιασμό. Αυτό είναι αρκετό να καλύψει τα παντα. Στελέχωση, κτιριακό, ωράριο, αξιολόγηση, αναπληρωτές, ύλη, αναλυτικό πρόγραμμα τα πάντα....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είδατε στο Βέλγιο τα παιδιά μπορούν να μείνουν με την καθαρίστρια. Εδώ δε μπορώ να το κάνω αυτό, ούτε και θα το δεχόταν κανένας.

 

Δεν νομιζω οτι ειναι καθαριστριες (μην με δειρουν κιολας) εχουν καποια στοιχειωδη εκπαιδευση για την απασχολιση των παιδιων. Δεν εχουν τελειωσει πανεπιστημιο (νομιζω οτι εδω και οι νηπαγωγη ειναι 3ετους φοιτησεως). Επισεις ο ρολος τους ειναι θεσμοθετιμενος ηδη,

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως Χαρα-Μαρια, μηπως να ενημερωσεις τις νηπιαγωγους για το δικαιωμα που εχεις να παραταθει το ωραριο ως τις 6, κι οτι ισως αναγκαστεις να το χρησιμοποιησεις; Ισως να αλλαξουν γνωμη και να σ εξυπηρετησουν για το δεκαλεπτο, προκειμενου ν αποφυγουν το παραπανω διωρο..

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου βγαινει να τους το πω...

Κατσε να δουμε κι αν ισχυει γιατι οι εκπαιδευτικοι εδω δεν το ηξεραν. Καμμια φορα σε δημοσια υπηρεσια πετυχαινεις ασχετους/καινουργιους κλπ μπορει να μην υπαρχει τετοια ρυθμιση. Αν και πηρα αφοτου μου το ανεφερε συναδελφος, που το ειχε ακουσει κι αυτη καπου.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα επιβεβαιωσε το πρωτα.. Μπορεις να το πεις φιλικα, του τυπου συγνωμη κοριτσια,δε θελω να σας κρατησω παραπανω, αλλα δεν εχω και αλλη επιλογη κτλ, αν μπορειτε να μ εξυπηρετησετε για να τ αποφυγουμε.. Λες να σε παρεξηγησουν;

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως δεν θα το λεγα γιατι το πιο πιθανο ειναι να αρνηθουν και μετα να τη βλεπουν εχθρικα και ενταξει το παιδι μην μπει στη μεση και του φερονται αποτομα.

χαρα κοιτα αν μπορεις να ζητησεις την πρωινη βαρδια απο επτα η ωρα υπαρχει αν υπογραψουν τεσσερις γονεις νομιζω να πηγαινεις νωριτερα γραφειο να μη γυρνας τοσο αργα κοπελα μου. Εννιαμιση ειναι αργα. Στο λεω γιατι αυτο εκανα και ειμαι πιο καλα. Γυρναω μια ωρα νωριτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φιλικές απειλές δεν υπαρχουν. Δε νομίζω ότι θα βγάλει ποτέ κανείς κάτι στο παιδί, αλλά όταν απειλείς η δική σου σχέση γίνεται χειρότερη. Απλά ξέρεις ότι κάνεις αυτή την επιλογή. Ας το επιβεβαιώσουμε όμως πρώτα.

 

Πάντως χρειάζεσαι μια βιώσιμη λύση, γιατί πες ότι π.χ. το παιδί αρρωσταίνει στη μέση της ημέρας (χτύπα ξύλο) ή αρρωσταίνει η δασκάλα και κλασικά δεν υπάρχει αναπληρωτής. Πρέπει να βρεις δικλείδα ασφάλειας που να μην περιλαμβάνει υποχρέωσή σου στις νηπιαγωγούς.

 

Ξέρεις ίσως αυτό να λειτουργήσει και ως κίνητρο για τη μαμά σου να σταθεί στα πόδια της μετά το τραγικό που σας βρήκε. Δεν ξέρω βέβαια πώς είναι η υγεία της εικασίες κάνω. Αν δηλ πιεστεί μήπως μπορέσει να λειτουργήσει; Κάποιοι άνθρωποι δεν μπορούν, κάποιοι άλλοι μπορούν.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Φιλικές απειλές δεν υπαρχουν. Δε νομίζω ότι θα βγάλει ποτέ κανείς κάτι στο παιδί, αλλά όταν απειλείς η δική σου σχέση γίνεται χειρότερη. Απλά ξέρεις ότι κάνεις αυτή την επιλογή. Ας το επιβεβαιώσουμε όμως πρώτα.

 

Πάντως χρειάζεσαι μια βιώσιμη λύση, γιατί πες ότι π.χ. το παιδί αρρωσταίνει στη μέση της ημέρας (χτύπα ξύλο) ή αρρωσταίνει η δασκάλα και κλασικά δεν υπάρχει αναπληρωτής. Πρέπει να βρεις δικλείδα ασφάλειας που να μην περιλαμβάνει υποχρέωσή σου στις νηπιαγωγούς.

 

Ξέρεις ίσως αυτό να λειτουργήσει και ως κίνητρο για τη μαμά σου να σταθεί στα πόδια της μετά το τραγικό που σας βρήκε. Δεν ξέρω βέβαια πώς είναι η υγεία της εικασίες κάνω. Αν δηλ πιεστεί μήπως μπορέσει να λειτουργήσει; Κάποιοι άνθρωποι δεν μπορούν, κάποιοι άλλοι μπορούν.

Δε μιλησα για απειλες βρε παιδια,μια ειλικρινη κουβεντα για να βρεθει η καλυτερη λυση για ολους.. Αλλα αν εσεις το εκλαβατε ως απειλη, μαλλον ετσι θα το εκλαβουν κι αυτες, οποτε αστο Χαρα- Μαρια μη βρεις και μπελα..

Link to comment
Share on other sites

Miriki αυτο που λες, η φυλαξη, ειναι ακριβως αυτο που μου αναφερε η κυρια στην αρμοδια υπηρεσια, οτι μπορω να αιτηθω. Φυσικα και δεν μου μιλησε για παραπανω ωρες μαθηματος. Αλλα δεν θα ειναι για 5', αλλα για 2 ωρες. Απο τις 16.00 εως τις 18.00 ειναι η ζωνη.

 

Ειπα να μην το κανω, για να μην υποχρεωσω τις γυναικες να καθονται δυο ολοκληρες ωρες παραπανω. Γιατι αλλο ατομο δε στελνουν, απ ο,τι μου ειπαν, απλα καθεται μια η μια, μια η αλλη εχουν ελλειψη προσωπικου.

 

Δηλαδή αν αιτηθείς φύλαξη και εγκριθεί για τις ώρες 4-6 και εσύ πηγαίνεις και παίρνεις το παιδί στις 4.05, η δασκάλα θα είναι υποχρεωμένη να μείνει μέχρι τις 6; Επίσης, αφού προβλέπεται νόμιμα, γιατί να μην το αιτηθείς; Δεν καταλαβαίνω.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ αν έρθει κάποιος και σου πει "σε παρακαλώ πολύ γλυκιά μου κοπέλα κράτα το για 10 λεπτά, γιατί αλλιώς ξέρω ότι δικαιούμαι (αν το δικαιούται) να σε κρατήσω 2 ώρες επιπλέον εδώ και θα το ζητήσω" ευγενικά δεν το λες;

 

Εφόσον η Χαρά - Μαρία ήδη έχει κάνει όπως λέει συζήτηση πριν χρειαστεί να αργήσει ο σύζυγος και οι νηπιαγωγοί δεν ήταν διατεθειμμένες να βοηθήσουν για τους δικούς τους λόγους, δε θα το δουν ως απειλή; Αφού τα δεδομένα της οικογένειας τα γνωρίζουν ήδη.

 

Κατερίνα υποθέτω ότι της είπαν να ενεργοποιήσει το απογευματινό διευρυμένο ωράριο (πώς είναι το πρωινό, κάτι τέτοιο) και γιαυτό χρειάζεται και άλλους γονείς κι επιπλέον ανοίγεις τμήμα κανονικά, οπότε΄οντως η νηπιαγωγός θα πρέπει να εξαντλήσει το νέο ωράριο. Κάτσε να δούμε πρώτα το έγγραφο και βλέπουμε.

 

Ξαναλέω το καλύτερο θα ήταν να βρει μια βιώσιμη λύση γενικότερα και μέχρι τότε ξανακάνε μια συζήτηση για την ανάγκη στην οποία βρίσκεσαι.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ξαναλέω το καλύτερο θα ήταν να βρει μια βιώσιμη λύση γενικότερα και μέχρι τότε ξανακάνε μια συζήτηση για την ανάγκη στην οποία βρίσκεσαι.

Ανεξάρτητα από οτιδήποτε άλλο, η πιο βιώσιμη λύση θα ήταν η οικογένεια να μετακομίσει πιο κοντά στη δουλειά των γονέων ή να αλλάξει ο ένας ο γονέας τόπο εργασίας. Είναι τρέλλα να μένεις τόσο μακριά από τη δουλειά σου. Εκτός του ότι δεν είναι εύκολο να κρατήσεις επαφή με το σχολείο των παιδιών, αν κάποια μέρα συμβεί κάτι στο παιδί θα τρελαθείς από την αγωνία σου μέχρι να φτάσεις στο σχολείο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ανεξάρτητα από οτιδήποτε άλλο, η πιο βιώσιμη λύση θα ήταν η οικογένεια να μετακομίσει πιο κοντά στη δουλειά των γονέων ή να αλλάξει ο ένας ο γονέας τόπο εργασίας. Είναι τρέλλα να μένεις τόσο μακριά από τη δουλειά σου. Εκτός του ότι δεν είναι εύκολο να κρατήσεις επαφή με το σχολείο των παιδιών, αν κάποια μέρα συμβεί κάτι στο παιδί θα τρελαθείς από την αγωνία σου μέχρι να φτάσεις στο σχολείο.

 

Πολύ σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις παρεξηγηση παιδια, οποια θελει να μιλησουμε πιο αναλυτικα για την οικογενεια και που μενει γιατι δεν μετακομιζει κλπ μονο με πμ οχι δημοσια. Το ξερω εγω το ανελυσα πολυ, καμμια αλλη, αλλα το παρακανα. Σας ευχαριστω και παλι για το ενδιαφερον.

 

Για το θεμα που συζηταμε, θα το διερευνησω αφου το ζητησαν μερικες και θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

Χωρις παρεξηγηση παιδια, οποια θελει να μιλησουμε πιο αναλυτικα για την οικογενεια και που μενει γιατι δεν μετακομιζει κλπ μονο με πμ οχι δημοσια. Το ξερω εγω το ανελυσα πολυ, καμμια αλλη, αλλα το παρακανα. Σας ευχαριστω και παλι για το ενδιαφερον.

 

Για το θεμα που συζηταμε, θα το διερευνησω αφου το ζητησαν μερικες και θα σας πω.

 

Δε ζητάμε να μας δώσεις εξηγήσεις ή λεπτομέρειες γιατί δε μένετε πιο κοντά στο σχολείο ή γιατί το σχολείο δεν είναι κοντά στη δουλειά σας,αλίμονο,απλά προτείνουμε την πιο βιώσιμη λύση για κάθε οικογένεια σε παρόμοια κατάσταση.

Αύριο ας πούμε που δε λειτουργούν τα ολοήμερα και η γιορτή είναι 1 ώρα το πρωί τί θα κάνετε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μηπως γνωριζετε πως συστηνεται ενας συλλογος γονεων στο νηπιαγωγειο?

 

Εχει δημιουργηθει θεμα στο δικο μας. Καποιοι γονεις αποφασισαν να κανουν συλλογο μονοι τους, ξεκινησαν τις διαδικασιες, χωρις να ενημερωσουν ολους τους γονεις, ενω καποιοι που το εμαθαν δεν τον θελουν κιολας. Μια μερα μας εδωσαν ενα σημειωμα, οτι θα γινοταν συναντηση, σε ωρα εργασιας, πρωινη. Σε ολοημερο. Δεν μπορουσα να παω ουτε εγω, ουτε αλλες μητερες. Το τηλεφωνο που αναφεροταν στην επιστολη ως τηλ επικοινωνιας, δεν υπαρχει. Ζητησαμε απο τη νηπιαγωγο το σωστο της τηλεφωνο, μας το εδωσε το πρωι της ημερας της συναντησης, επαιρνα ολη μερα και ειχε φραγη.

 

Νομιζω οτι καταλαβαινετε κι εσεις τι συμβαινει.

 

Πως νομιμοποιειται ενας συλλογος και πως καταγγελεις εναν συλλογο που δεν νομιμοποιειται, λογω μη συμμετοχης της πλειοψηφιας των γονεων? Δεν θελω να μπλεξω αλλα αποφασεις που επηρεαζουν το παιδι μου, ερημην μου, δε θα παρει κανενας. :evil:

Link to comment
Share on other sites

Το νοθετικό πλαίσιο για τους συλλόγους γονέων δεν το γνωρίζω γιατί δεν έχει τύχει να ασχοληθώ ή τα έβρισκα έτοιμα ή το αναλάμβανε γονέας δικηγόρος.

 

Κοίτα εδώ http://edu.klimaka.gr/nomothesia/symvulia-epitropes/1700-syllogos-gonewn-kwdikopoihsh-nomothesias.html

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μηπως γνωριζετε πως συστηνεται ενας συλλογος γονεων στο νηπιαγωγειο?

 

Εχει δημιουργηθει θεμα στο δικο μας. Καποιοι γονεις αποφασισαν να κανουν συλλογο μονοι τους, ξεκινησαν τις διαδικασιες, χωρις να ενημερωσουν ολους τους γονεις, ενω καποιοι που το εμαθαν δεν τον θελουν κιολας. Μια μερα μας εδωσαν ενα σημειωμα, οτι θα γινοταν συναντηση, σε ωρα εργασιας, πρωινη. Σε ολοημερο. Δεν μπορουσα να παω ουτε εγω, ουτε αλλες μητερες. Το τηλεφωνο που αναφεροταν στην επιστολη ως τηλ επικοινωνιας, δεν υπαρχει. Ζητησαμε απο τη νηπιαγωγο το σωστο της τηλεφωνο, μας το εδωσε το πρωι της ημερας της συναντησης, επαιρνα ολη μερα και ειχε φραγη.

 

Νομιζω οτι καταλαβαινετε κι εσεις τι συμβαινει.

 

Πως νομιμοποιειται ενας συλλογος και πως καταγγελεις εναν συλλογο που δεν νομιμοποιειται, λογω μη συμμετοχης της πλειοψηφιας των γονεων? Δεν θελω να μπλεξω αλλα αποφασεις που επηρεαζουν το παιδι μου, ερημην μου, δε θα παρει κανενας. :evil:

 

Καλησπερα,,, θα σου πω καποια πραγματα,,, δεν γνωριζω πολλα,,, ξερω οτι για την επισημη συσταση συλλογου χρειαζετε να γινει μεσο δικηγορου,,, το ερωτημα ειναι,,, ειναι η πρωτη φορα που θα γινει συλλογος ή υπηρχε παλιοτερα κ τον αφησαν γιατι βαρεθηκαν? αν υπηρχε δεν νομιζω οτι χρειαζετε ο δικηγορος,,,απλα στη συναντηση γονεων γινετε το αντιστοιχο ψηφισμα κ εκλεγετε!!(προεδρος- αντιπροεδρος-ταμιας-γραμματεας κλπ)

επισης σε καποια σχολεια γινεται ενας ατυπος συλλογος(για να γλιτωσουν τα χρηματα του δικηγορου)και συνηθως ειναι γονεις που ειναι πιο διαθεσιμοι χρονικα, πχ δεν δουλευουν...

θα σου πω την εμπειρια μου,,, ειμαι εκπαιδευτικος,,, ο συλλογος χρειαζετε,, ημουν σε σχολειο 6 χρονια που δεν ειχε ποτε!!!ηταν πολυ δυσκολο ο εκπαιδευτικος να διεκδικισει τα βασικα για το σχολειο του, να του κουρεψουν τα χορτα της αυλης,,, να ερθουν απο το δημο να του ξυσουν κομματια που κρεμοντουσαν στον τοιχο κ ηταν επικινδυνα για τα παιδια κλπ,,,οταν παει ο συλλογος στο δημο ειναι αλλιως,,, αλλιως πιεζουν οι γονεις κ αλλιως αντιμετωπιζουν μια νηπιαγωγο,,,απλα θα πρεπει, ο,τι τελικα αποφασισετε, να υπαρχει ενημερωση για ολους,,, συνηθως οι συναντησεις γινονται δευτερα ή τεταρτη που καταστηματα ειναι κλειστα για να βολευει κ αυτους τους γονεις κ ωραριο 4 ή λιγο μετα το σχολασμα των παιδιων του ολοημερου,,,,στο δικο μου σχολειο καποιεσ χρονιες γινοταν ατυπος συλλογος για να γλιτωσουν τα χρηματα του δικηγορου κ πραγματικα βοηθησε πολυ αυτο,,,,ο,τι γινετε να ξερεις εχει επικεντρο τα παιδια σας κ το καλο τους,,,, και το σημαντικοτερο,, την ασφαλεια τους!

αυτα ξερω σε γενικες γραμμες απο την δικη μου εμπειρια ως εκπαιδευτικος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,,, θα σου πω καποια πραγματα,,, δεν γνωριζω πολλα,,, ξερω οτι για την επισημη συσταση συλλογου χρειαζετε να γινει μεσο δικηγορου,,, το ερωτημα ειναι,,, ειναι η πρωτη φορα που θα γινει συλλογος ή υπηρχε παλιοτερα κ τον αφησαν γιατι βαρεθηκαν? αν υπηρχε δεν νομιζω οτι χρειαζετε ο δικηγορος,,,απλα στη συναντηση γονεων γινετε το αντιστοιχο ψηφισμα κ εκλεγετε!!(προεδρος- αντιπροεδρος-ταμιας-γραμματεας κλπ)

επισης σε καποια σχολεια γινεται ενας ατυπος συλλογος(για να γλιτωσουν τα χρηματα του δικηγορου)και συνηθως ειναι γονεις που ειναι πιο διαθεσιμοι χρονικα, πχ δεν δουλευουν...

θα σου πω την εμπειρια μου,,, ειμαι εκπαιδευτικος,,, ο συλλογος χρειαζετε,, ημουν σε σχολειο 6 χρονια που δεν ειχε ποτε!!!ηταν πολυ δυσκολο ο εκπαιδευτικος να διεκδικισει τα βασικα για το σχολειο του, να του κουρεψουν τα χορτα της αυλης,,, να ερθουν απο το δημο να του ξυσουν κομματια που κρεμοντουσαν στον τοιχο κ ηταν επικινδυνα για τα παιδια κλπ,,,οταν παει ο συλλογος στο δημο ειναι αλλιως,,, αλλιως πιεζουν οι γονεις κ αλλιως αντιμετωπιζουν μια νηπιαγωγο,,,απλα θα πρεπει, ο,τι τελικα αποφασισετε, να υπαρχει ενημερωση για ολους,,, συνηθως οι συναντησεις γινονται δευτερα ή τεταρτη που καταστηματα ειναι κλειστα για να βολευει κ αυτους τους γονεις κ ωραριο 4 ή λιγο μετα το σχολασμα των παιδιων του ολοημερου,,,,στο δικο μου σχολειο καποιεσ χρονιες γινοταν ατυπος συλλογος για να γλιτωσουν τα χρηματα του δικηγορου κ πραγματικα βοηθησε πολυ αυτο,,,,ο,τι γινετε να ξερεις εχει επικεντρο τα παιδια σας κ το καλο τους,,,, και το σημαντικοτερο,, την ασφαλεια τους!

αυτα ξερω σε γενικες γραμμες απο την δικη μου εμπειρια ως εκπαιδευτικος

 

Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες.

Δεν ειμαι αντιθετη στους συλλογους γονεων. Απλα στη συγκεκριμενη περιπτωση, δεν προυπηρχε συλλογος και τα γεγονοτα δειχνουν οτι καποιοι θελουν να δημιουργησουν συλλογο μονο με οσους θελουν αυτοι. Προφανως μετα θα παιρνουν αποφασεις χωρις να μας ρωτουν τους υπολοιπους. Επειδη δεν μπορω να ξερω τους λογους (και δεν με ενδιαφερουν), δεν θα επιτρεψω τη δημιουργια του.

Αν επισης δεις παραπανω στο μηνυμα μου ηδη εδειξαν τις προθεσεις τους, να συναντιουνται πρωι καθημερινης και οχι απογευματα οπως λες που ειναι το σωστο...

Εξαλλου μιλαμε για νηπιο και ηδη ερχονται Χριστουγεννα, του χρονου θα εχουμε συλλογο στο Δημοτικο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε κορίτσι, αλλά για το νηπιαγωγείο ποιος θα διεκδικήσει; Επίσης, καλά κάνεις και εγείρεις θέμα εφόσον δεν τέθηκε ανοιχτά ως ζήτημα, από την άλλη όμως εσείς δεν έχετε καν τη δυνατότητα να τηρήσετε το ωράριο και να θέλετε πώς θα συμμετέχετε;

 

Μήπως αντί να εμποδίσεις τη δημιουργία του, απλά να διεκδικήσεις να γίνεται σε ώρες που να μπορείς να συμμετέχεις;

 

Πετραδάκι οι σύλλογοι κάνουν πολλά πράγματα στα σχολεία και βουθούν πάρα μα πάρα πολύ.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε κορίτσι, αλλά για το νηπιαγωγείο ποιος θα διεκδικήσει; Επίσης, καλά κάνεις και εγείρεις θέμα εφόσον δεν τέθηκε ανοιχτά ως ζήτημα, από την άλλη όμως εσείς δεν έχετε καν τη δυνατότητα να τηρήσετε το ωράριο και να θέλετε πώς θα συμμετέχετε;

 

Μήπως αντί να εμποδίσεις τη δημιουργία του, απλά να διεκδικήσεις να γίνεται σε ώρες που να μπορείς να συμμετέχεις;

 

Πετραδάκι οι σύλλογοι κάνουν πολλά πράγματα στα σχολεία και βουθούν πάρα μα πάρα πολύ.

 

χαρα-μαρια θα συμφωνησω με την miriki,, παρτο απο την αλλη κ αφου αυτοι εχουν κανει μια ομαδα καντε κ εσεις αλλη μια που να διεκδικειτε το σωστο,,, ωραριο συναντησης εφικτο για τους περισσοτερους βασικα,,, αν καταφερετε αυτο,,, μετα τα αλλο ερχονται,,, απλα ζητηστετο σαν να το απαιτητε γιατι κ εσεις εχετε παιδια σε αυτο το σχολειο,,,αυτη ειναι η γνωμη μου,,, φιλικα παντα:)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Θέλω να προσθέσω εδώ κάτι για την προαιρετική ζώνη, γιατί πριν δεν πρόλαβα.

Όταν το υπουργείο θέσπισε το μέτρο αυτό αύξησε το ωράριο μερικών νηπιαγωγών, χωρίς να αυξάνει τις απολαβές, χωρίς καμία διαβούλευση και χωρίς καμία μα καμία πρόβλεψη για τον τρόπο λειτουργίας (π.χ. η πόρτα είναι ανοιχτή και μπαινοβγαίνει κόσμος από τις 7- 7.30 και μετά ξανά από τις 8- 8.15 με όλα τα θέματα ασφάλειας που αυτό εγείρει).

Επίσης δεν λαμβάνεται καμία μέριμνα για την τήρηση του ωραρίου (=υποχρεωτικότητα) από τους γονείς. Έτσι έχεις γονείς που μια το χρησιμοποιούν μια όχι ανάλογα τα κέφια τους, όμως το δικό μου ωράριο (=προγραμματισμός οικογένειας π.χ. παιδικοί σταθμοί) έχει αλλάξει και φυσικά από τη δική μου τσέπη (γιατί όπως ξέρετε είμαι δημ. υπάλληλος άρα υψιλόμισθη άρα παιδικό σταθμό δε βλέπω ούτε στα όνειρά μου χωρίς να πληρώσω).

 

Ας μην ξεχνάμε επίσης ότι οι χώροι όπου συνήθως στεγάζοναι τα ολοήμερα είναι απαράδεκτοι (πχ δεν υπα΄ρχει όλη την ημέρα καθαρίστρια, παρά μόνο στο σχόλασμα, συνήθως δεν υπάρχουν χώροι ξεκούρασης και εστίασης κλπ), οπότε κάθε επιπλέον λεπτό είναι εις βάρος των παιδιών.

 

Επίσης δημιουργούνται και μαθητές δυο ταχυτήτων ή και παραπάνω ανάλογα με το χρόνο προσέλευσης και απόχώρησής τους. Και αυτό δεν είναι σχολείο είναι μπάχαλο και χώρος φύλαξης και στάθμευσης.

 

Γενικά ήταν ένα εντελώς άδικο εργασιακά μέτρο και ένα δημαγωγικό μέσο, το οποίο συνδικαλιστικά η γραμμή είναι να το καταργήσουμε στην πράξη. Καλύπτει όπως όπως την ανάγκη των γονιών να αφήσουν "κάπου" τα παιδιά τους για να πάνε στη δουλειά τους, αλλά χωρίς εχέγγυα και οργάνωση. Από τις ελάχιστες φορές που προσωπικά συμφωνώ με τη συνδικαλιστική γραμμή.... να σημειωθεί παρακαλώ λολ

 

Διάβασα όλο το θέμα από την αρχή του, εξαιρετικά ενδιαφέρον και κατατοπιστικό, ιδιαίτερα βοηθητικό για τους γονείς για να μπαίνουν τα πράγματα στη θέσης τους αναφορικά με ευθύνες, δικαιώματα και υποχρεώσεις.

 

Αξίζει τουλάχιστον ένα μπράβο στη miriki που άνοιξε το θέμα όντας νηπιαγωγός, και συνεχίζει να το παρακολουθεί και να δίνει απαντήσεις οι οποίες, όχι μόνο από το τι γράφουν αλλά και από τον τρόπο που γράφοντα, δείχνουν άτομο σοβαρό, όχι μόνο απέναντι στη δουλειά του αλλά και απέναντι στους γονείς (ανεξαρτήτως διάθεσης :lol: ), τους συναδέλφους του και τον εαυτό του.

Μπράβο και στις υπόλοιπες νηπιαγωγούς που απαντούν στις ερωτήσεις και βοηθούν εμάς τους γονείς να αποκτήσουμε εικόνα.

 

Μετά τα (ειλικρινή) μπράβο, ερώτηση: για το θέμα της πρωινής προαιρετικής ζώνης, έχω ακόμη απορία .

Πέρα από τη συνδικαλιστική γραμμή, που εν μέρει κατανοώ και συμφωνώ με κάποιους (σίγουρα όχι όλους όμως) από τους λόγους αρνησης του μέτρου, τι ισχύει τελικά στην πράξη?

Αν γίνουν οι 5 αιτήσεις, εφαρμόζεται η πρωινή ζώνη? Προβλέπεται από το συνδικαλιστικό όργανο διαμαρτυρία, απεργία, στάση ? Τι προβλέπεται από την πρωτοβάθμια ?

Ρωτώ γιατί σε κάποια νηπιαγωγεία έχω ακούσει να εφαρμόζεται και σε άλλα όχι. Πως προκύπτει αυτή η διαφορά ? Ανάλογα με την «μαχητικότητα» των νηπιαγωγών ή την «επιμονή» των γονιών?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...