Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ζαχαροπλαστείο στα Νοτια Προάστεια για τούρτα γεννεθλίων ???


Recommended Posts

http://www.elliscakes.gr/

 

Apo εκει εκανα την τουρτα του μικρου και την δικη μου!Ηταν φανταστικη ' date='πολυ ελαφρια και αν θυμαμαι σωστα 15 το κιλο!Το καλυτερο ηταν οτι της εστειλα σε μειλ μια εικονα πειρατη και την εεκανε τουρτα φανταστικη![/quote']

 

Τί ωραίες τούρτες!!

Η δική σας ήταν απλή "γενεθλιών" ή σαν αυτές που αναφέρονται στο site ως "Τούρτες Ζαχαρόπαστας" ?

3mbap2.png7AWSp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τί ωραίες τούρτες!!

Η δική σας ήταν απλή "γενεθλιών" ή σαν αυτές που αναφέρονται στο site ως "Τούρτες Ζαχαρόπαστας" ?

 

δεν εκανα ζαχαροπαστα γιτι ηταν 10 ιουλιου και θεωρησα οτι θα ναι πολυ"βαρια" καλοκαιριατικα οποτε εκανα απλη γενεθλιων!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
συγνωμη κοριτσια αλλα δεν θα εδινα ποτε για ενα κιλο 23-25 ευρω...εγω παιρνω τουρτα με 13 ευρω το κιλο κ παντα ειναι πολυ νοστιμες κ φρεσκες...απλα αυτο που πληρωνουμε με 25 ευρω το κιλο δεν ειναι ουτε τα υλικα ουτε τιποτα απλα πληρωνουμε το ονομα...

Μιας και άνοιξα το θέμα πριν 6 μηνες εγώ, να σου πω το συμπέρασμα μου...

Τελικά αγόρασα την τούρτα από ένα από τα ζαχαροπλαστεία που μου πρότιναν (περιοχή Ελληνικού) και επιβεβαιωσε και ένας φίλος μου οτι είναι καλό.Πήγε στα 19 το κιλό + την "εκτύπωση" του Μίκυ που ήθελα.

Ηταν φρέσκια, αλλά μέτρια σε γεύση και -κατά την γνώμη μου- αυτές οι εκτυπώσεις είναι μόνο για τραβήξεις φωτογραφία. Θεωρητικά τρώγονται, αλλά είναι ....σαν χαρτί.

Συμπέρασμα δικό μου: όσο τα πιτσιρίκια είναι μικρά (σαν το δικό μου και μέχρι τα 2-3?) αγοράζουμε από το αγαπημένο μας ζαχαροπλαστείο απλή τουρτίτσα ,όπως την θέλουμε και βάζουμε τα κεράκια.Αργοτερα, οταν δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς (γιατί όλο και σε κάποιο πάρτυ θα έχουν δει τις συγκεκριμένες τουρτίτσες)..... υποκείπτουμε στα θέλω των ζουζουνιών μας!

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σοβωλος στην Γουναρη Ανω Γλυφαδα!Σουπερ γευση και 14/15 ευρω το κιλο μονο!Τα 3 πρωτα χρονια εφτιαχνα στο Ακρη στην Ζαχαρη,επισης στην Γουναρη.Τελεια γευση αλλα ΠΑΝΑΚΡΙΒΟ .Οταν ξεκινησε η μικρη μου παιδικο επειδη θα πηγαινα και εκει τουρτα για το παρτυ της στο σχολειο ,αλλα και στο σπιτι, ηθελα κατι σαφως πιο οικονομικο.Δοκιμασα στον Σοβωλο και απο τοτε κανω παντα εκει και για τα δυο μου παιδια

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Ενα καταπληκτικο ζαχαροπλαστειο με πολυ νοστιμες τουρτες οικονομικες τρισδιαστατες και πολυ πρωτοποριακες ειναι το ζαχαροπλαστειο ΜΕΛΙΝΑ στο Ελληνικο .Η τιμη ειναι 15 ευρω και μπορειται να τους βρειτε και στο facebook .Τα παιδια εκει ειναι με πολυ κεφι για τη δουλεια τους γαι εχουν σπουδασει πανω σε αυτο !!!

Link to comment
Share on other sites

για ρίχτε μια ματιά και στον Αρτοποιητή, έχει καλή τιμή (13 ευρώ το κιλό χωρίς την παράσταση) και μένα μου φάνηκε πολύ νόστιμη (είχαμε πάρει γεύση μπισκότο-σοκολάτα). Ζητήσαμε χωρίς παράσταση (αλλιώς έβγαινε άλλα 10 ευρώ επιπλέον στο σύνολο)

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα πολυ προσφατα απο Σοβολο .

Τουρτα με ζωγραφικη απο προτζέκτορα πανω,οχι 3D δηλαδη και οχι ζαχαρόπαστα (που σαν αισθηση ειναι και χαλια).

14 ευρω/κιλο τελικη τιμη με ΦΠΑ,με σχεδιο κτλ

Σαν σχεδιο,εκτυπωση κτλ ηταν τελειο,σαν γευση τιποτα το ιδιαιτερο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως ο Θέμης στο Παλαιό Φάληρο εκεί αρχές αμφιθέας απο Συγγρού την έχει 9,5 ευρώ το κιλό + παράσταση. Θεωρώ πολύ καλή την τιμή!!

Και ο Παλόγλου έχει νομίζω την ίδια τιμή ή φθηνότερα. Και είναι ωραιότατες, εχω δοκιμάσει και απο τα 2. Ειχα πάρει τηλ. και στην Passarella και μου είχαν πει αν θυμάμαι καλά 15 ευρώ χωρίς χρέωση παράστασης.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο Θέμης στο Παλαιό Φάληρο εκεί αρχές αμφιθέας απο Συγγρού την έχει 9,5 ευρώ το κιλό + παράσταση. Θεωρώ πολύ καλή την τιμή!!

Και ο Παλόγλου έχει νομίζω την ίδια τιμή ή φθηνότερα. Και είναι ωραιότατες, εχω δοκιμάσει και απο τα 2. Ειχα πάρει τηλ. και στην Passarella και μου είχαν πει αν θυμάμαι καλά 15 ευρώ χωρίς χρέωση παράστασης.

Εμείς χρόνια κάνουμε τις τούρτες μας στο Bon appetit στην Καλλιθέα, οδό Καλυψούς...καταπληκτική ποιότητα,!!!!!!συνοικιακό μαγαζί,αλλά πολύ καλός ο ζαχαροπλάστης, ο Δημήτρης που το έχει τόσα χρόνια!!! :!::) :) :)

Link to comment
Share on other sites

Τσίρος μετά την ανηφόρα στον Καρέα σύνορα με Ηλιούπολη. Δεν ξέρω από τιμές, αλλά το θεωρώ από τα τοπ ζαχαροπλαστεία της πόλης. Κάνουν και διαφήμιση στο ραδιόφωνο και λένε και για "τιμές που θα λατρέψετε" αν θυμάμαι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθήσαμε μια φορά να πάμε στον Τσίρο αλλά συνέβει το εξής. Στο τέρμα της ανηφόρας, περίπου 100 μέτρα από το ζαχαροπλαστείο, και ενώ είχαμε κόψει ταχύτητα γιατί δεν είμασταν σίγουροι πού ακριβώς ήταν, ακούσαμε ένα έντονο κορνάρισμα από πίσω μας από κάποιον που προφανώς ήταν εκνευρισμένος με την καθυστέρηση που προκαλούσαμε. Μας προσπέρασε με έντονο τρόπο ....ένα φορτηγάκι του Τσίρου και καθότι στο μεταξύ είχαμε φτάσει στο ύψος του ζαχαροπλαστείου, μας έκοψε για να μπει στο πάρκιν τους. Από πίσω του ακριβώς εμείς. Όταν βγήκαμε από το αυτοκίνητο δεν ακούσαμε ούτε μια συγγνώμη και όταν τους μίλησα, η απάντηση ήταν "πού να ξέρουμε ότι έρχεστε στο μαγαζί". Τέλος πάντων αυτό το συμβάν μου έκανε πολύ άσχημη εντύπωση και από τότε δεν έχω ξαναπάει στο συγκεκριμένο ζαχαροπλαστείο. Τα γλυκά που πήραμε ήταν ωραία, αλλά σε καμία περίπτωση καλύτερα από τα γλυκά άλλων καλών ζαχαροπλαστείων.

 

Το ζαχαροπλαστείο που προτείνω είναι το Delicious στην οδό Δωδεκαννήσου στο Άνω Καλαμάκι, κοντά στον σταθμό μετρό "Ηλιούπολη". Καταπληκτικά γλυκά, τούρτες, βασιλόπιτες, τυλιχτά και φλορεντίνες :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...